TEXELSCHE COURANT TWEEDE BLAD - ZATERDAG 22 FEBRUAR11941. Texelsche Berichten u ^F/ VEREENIGING TEXEL tot verwerking van uit nood geslachte en gestorven dieren. Hier volgen nog eenige bijzonderheden in aansluiting op hetgeen we in vorig nr. omtrent de Dinsdagmiddag in De Linde boom gehouden jaarvergadering meedeel den. Allereerst een specificatie van de goedgekeurde en afgekeurde dieren: Tus schen haakjes het aantal afgekeurde. 17 paarden (16), 1 veulen (9), 27 koeien (18), 3 pinken (5), 5 kalveren (6), 13 nuchtere kalveren (9), 7 rammen (4), 46 schapen (39), 17 varkens (28), 5 lammeren (18) en 18 biggen (8). Bij overlegging der balans informeert dhr D. Hin naar het eindsaldo van de koelcel, waarop f 75 afgelost werd. Er bleek nog f 1300 op af te betalen. Dhr C. J. de Lugt vindt f 120 onderhoud aan deze cel een groot bedrag en vraagt, of dit elk jaar terugkeert. Voorz. verklaart, dat men pech met de "motor heeft ge had; er moest een deskundige aan te pas komen. Over andere jaren waren de kosten lager (balanswaarde cel f 822. Dhr D Hin vond, als gemeld, de vleeschprijs van de slachtplaats aan de lage kant. Dat deze prijs aanvankelijk laag gehouden werd, kwam spr. begrij pelijk voor, omdat toen de menschen nog de weg naar de slachtplaats gewezen moest worden. Men weet nu, dat er zeer zwaar en secuur gekeurd wordt. Onder de huidige omstandigheden is het vooral uit den booze, dat de slachtplaats als 'n filantropische instelling wordt be schouwd. De strop voor de boer hoeft z.i. niet grooter te zijn dan hij reeds is. Ove rigens waren allen de meening toege daan, dat er verschil in prijs moet blij ven. Dhr R.W. Stoepker stelde voor, om de z.g. huts tot GEHAKT te verwerken, teneinde een hooger opbrengst te ver krijgen. Dhr Noordijk vermoedde even wel, dat er weinig verschil in prijs zou ontstaan. Toch bleek de heele vergad. voor dit voorstel te voelen. Indien moge lijk, zal de inrichting dus met een ge haktmolen uitgebreid worden. Wat de voorgestelde classificatie van 't vleesch betreft: dhr Noordijk betoogde, dat de vereen, steeds op het standpunt eener uniforme prijsberekening heeft gestaan. Wel is het eene vleesch meer waard dan het andere, doch het bestuur vreest telkens opnieuw oneenigheid met de betrokken eigenaars te moeten onder vinden, om van de reactie van het pu bliek maar niet te spreken Van groot belang was de opmerking van dhr J. Lap Kz., die wees op de moeilijkheden, welke zich 's nachts in noodgevallen kunnen voordoen.' Soms is het bovendien zaak, dat het dier zoo spoedig mogelijk naar de noodslacht- plaats wordt vervoerd. Verscheidene le den waren van meening, dat men „raak" kan loopen, doch om aan alle onzeker heid een einde te maken, werd eenstem mig besloten de Burgemeester om mede werking te verzoeken. Dhr R.W. Stoep ker wilde, voorkomen, dat het vele af val verloren gaat. Z.i. zouden de eige naars er vooral in deze tijd veel voor over hebben, zoo ze deze bestanddeelen gekookt terug ontvingen. Dhr Noordijk brengt evenwel verschillende bezwaren naar voren. Het meest practische zou het zijn, wanneer het afval aan de gemeen te werd verkocht en deze bij de slacht plaats er een paar varkens mee mestte. Zeer economisch, meent dhr Kager, maar spr. vraagt zich af, of de gemeente wel een vergunning zou krijgen. Omstreeks zeven uur volgde sluiting van deze vergadering, die zich door een zeer goede geest kenmerkte. J. -Illlllllllll VOOR DE VROUW. Illllllllllt- SUPERCHIQUE PATROONBUITENGEWOON. 4860. Blouse: Ben. 1.25 M. tulle van 100 cM. en 15.50 M. satijn van 4 cM. br. 4861 Kasaqueblouse: Ben. 2.40 M. stof van 90 cM. 4862 Aardige blouse: Ben. 2 M. stof van 94 cM. 4863 Aardige blouse: Ben. 2.25 M. stof van 94 cM 4864 Elegante blouse: Ben. 2.50 stof van 90 cM. 4865 Moderne blouse: Ben. 2.35 M. stof van 94 cM. (Hoeveelheid stof is aangegeven voor maat. 44.) NUTTIGE WENKEN. JAM, die ingedroogd is, wordt met wat water opgekookt. Ze is dan beter te smeren en voordeeliger. WORST ingedroogd? Een nacht in wa ter laten staan. Zoo noodig er gaatjes in prikken. KAAS. Een stukje kaas, dat erg hard is geworden, legt men een nacht in wa ter met wat zout. De kaas wordt dan weer bruikbaar. EIKENHOUT. Vlekken op blank eiken verwijdert men met wit schuurpapier. Voorzichtig afschuren, daarna in de was zetten. RECEPTEN STAMPPOT van Savoyekool met rijst, een kool, 2 kg. aardappelen of anderhal ve kg aardappelen en anderhalve kop rijst; vier eetlepels vet; zout. Na de kool van vuile bladeren te hebben ontdaan en in reepjes te hebben gesneden, deze was- schen en in kokend water met zout half gaar koken. Neem ze daarna uit de pan leg onderin de gewasschen en in stuk jes gesneden aardappelen, daarop weer de kool en zorg, dat de aardappelen half onder water staan. Indien rijst, wordt ge bruikt, dan op de laag aardappelen eerst een weinig groenten leggen, vervolgens de rijst en de rest groenten. De aardap pelen moeten in dit geval voor drie kwart onder water staan. Is de massa gaar gekookt en droog, na een half uur of drie kwartier, dan door elkaar stam pen en de stamppot nog gedurende tien minuten met het vet laten stoven. Van alle modellen zijn schitterend passende patronen in de gangbare ma ten leverbaar. Prijs bij vooruitbetaling f 0.35 voor kinderkleedingvoor mantels en japonnen f0.45 per patroon. doen in postzegels tot 7llt cent p. s. of door storting op giro 240842 tegelijk met de duidelijke bestelling o.a. opgave bo venwijdte. Uitgevers A. H. Bruil, Patronenaideeling, Doetinchem. PRINS HENDRIK-POLDER. VERGADERING VAN HET WATERSCHAP. In aansluiting op het verslag in vorig nummer, laten we nog de rondvraag volgen: Dhr P. Koopman: Vele scheidingssloo- ten verkeeren in dusdanige toestand, dat de waterloop erg wordt belemmerd en de bemaling wordt bemoeilijkt. Mede met 't oog op de sterk gestegen olieprijzen dient bij de betrokkenen op verbetering te worden aangedrongen. Voorz. is 't hiermee volkomen eens. Hij moet tot zijn spijt meedeelen, dat hij bij zijn poging om op soepele wijze de keur te doen na leven, weinig medewerking van de zijde der ingelanden heeft ondervonden. Als men zich niet streng a. d. eischen houdt zal z.i. te zijner tijd tot beboeten moeten worden overgegaan. Ook dhr Van Rossem dringt hierop aan Dhr Koopman wijst voorts op de slech te toestand van de duiker in de dam van dhr Dijksen. Voorz. zegt onderzoek toe. Dhr W. Roeper vestigt er de aandacht op, dat de scheidingssloot door 't Hoorn der Nieuwland vaak zoo hoog wordt op gemalen, dat het water de P.H. polder inloopt. Dhr W.H. Lap betoogt echter, dat het Hoornder Nieuwland het water nooit boven het bij contract toegestane peil kan opvoeren, aangezien deze pol der zelf de hoogte der kade zoo gesteld heeft, dat bij het bereiken van dat peil het uitgeslagen water weer in deze pol der terugvloeit. Spr. brengt onder het oog, dat de fout veroorzaakt wordt door het feit, dat de kaden, die vroeger langs de scheisloot hebben gelegen, door de betrokken ingelanden zijn weggereden of l|||||llllllllllllllllllllIllllillllllllllllll|IIIIIIIUIIIllllllllllll||IIIIIIIUIIIIIIIIIIIlI||||| Illlllllllll VOOR DE JEUGD UIIUuiiuwniuiiiiiiiuwiuuiiiinNiiwiiiiiinHimitiiuiiiuiiiiimuiiiiiniilUlilT „GEHEIME" PORTEMONNAIE. Deze aardige portemonnaie kunnen jul lie zelf maken van een paar restjes ge kleurd leer. Het aardige van de porte monnaie is, dat niet iedereen de opening kan vinden, want dat is een „geheime". Je hebt nodig een stuk ABCD, een stuk CDEF en dan nog twee stukjes EFGH. Met een scherp mes snijd je nu het langste stuk in repen, waarbij je op 2 cm van de bovenrand afblijft, terwijl ze een cm onder de lijn EF op fig. 1 eindi gen. Dan leg je de stukken op elkaar. Fig. 2 laat de doorsnee zien. De ruimte voor het geld wordt gevormd door de naden te stikken langs de lijnen EDCF. Dar volgt de geheime sluiting. Je naait de kleppen vast van E naar F, waarbij je er voor zorgt, dat de steken tussen de dunne reepjes komen te liggen. Deze mo gen dus niet vastgenaaid worden. Na tuurlijk moet deze naad heel stevig zijn; anders gaan de steken los. Probeer zelf eens: houd het voorste klepje vast en trek aan de portemonnaie. Dan zullen de repen tussen de steken door glijden. Je kunt dan gemakkelijk door een van de openingen in de portemonnaie komen (3) Een gezellig werkje, waarvan het re sultaat velen zal verrassen. B G H geslecht. Het waterbezwaar, waarover ze nu klagen, hebben zij dus geheel en al aan zichzelf te wijten. Hij dringt er bij de voorz. op aan de belendende verant woordelijke eigenaren aan te zeggen, dat zij de kaden weer moeten aanleggen in die gevallen, waar gronden van derden ook overlast ondervinden. De heeren W. Zegel en IJ. Lap hopen eveneens, dat in deze toestand verbetering wordt ge bracht. Voorz. zegt de zaak gaarne te zullen onderzoeken Dhr Van der Geest wijst op het gevaar van verzakking van de duiker bij Hoe ve Adrien; dhr De Puizelaar vestigt de aandacht op een ingestoven sloot, gren zend aan het land van dhr. W. Zegel. On danks herhaald verzoek wil huurder er niets aan doen. Dhr T. Zegel klaagt over een in verval zijnde schoeiingplank bij de duiker bij hoeve Katwijk. Ook acht hij het gewenscht bij veel ijs en sneeuw in de molenslooten, deze zoo spoedig mogelijk te ontruimen en maal- vrij te maken ter bevordering van de ontwatering bij dooi. Voorz. zegt toe, aan het naar voren gebrachte zijn volle aan dacht te zullen schenken. Dhr IJ. Lap vraagt, hoe de P. Hendr Polder staat tegenover een event, door Hoorndernieuwland te doen verzoek om een deel van het H.N. te doen ontwate ren via de Prins, indien zou blijken, dat natuurlijke loozing in de Prins mogelijk was. En voorts: hoeveel de Prins hier voor zou berekenen. Zou, zoo gaat spr. verder, het H.N. evenveel bemalingskos- ten moeten betalen als berekend voor de heele bemaling voor de gronden in de Prins, welke, naar ik meen, rond plm. negen gld. per h.a. bedragen? Voorz. zegt, belangstelling voor dit on derwerp te hebben, doch dat hij hierop niet dadelijk het antwoord kan geven. Wie zich alles ontzegtheeft eerst de kracht anderen te leiden. (H. Hertz). Op zyn vraag, of de vergadering er in principe voor is, om een eventueel ver zoek van het Hoorndernieuwland in overweging te nemen, wordt met alge- meene stemmen bevestigend geantwoord. Ten aanzien van de kosten wordt in beginsel vastgesteld, dat bij de bereke ning daarvan zullen gelden de renten en aflossing van de koopsom van de motor en de kosten van de te verstoken olie, benevens een deel van het molenaarssa laris, Niet alle gronden van het Hoom- der-Nieuwland zullen in aanmerking ko men voor afwatering op de Prins. De lager gelegen gronden vallen er buiten. Verscheidene leden voelen het als een bezwaar, dat de molenaar bij hoog bui tenwater het malen moet stoppen. Voorz. is van de moeilijkheid overtuigd, doch de P. H. stuit op financieele bezwa ren. Toch blijft deze zaak de volle be langstelling 'houden. Hij hoopt het werk dienstbaar te kunnen maken aan werk verruiming Daarvoor werden indertijd objecten gezocht, maar de plannen wer den opgeschort door de tengevolge van de oorlog ontstane wantoestanden op verkeersgebied. Hierdor was men er niet zeker van, de arbeiders op tijd te kun nen vervoeren. Voorz. stelt voor om de 13 pk. Diesel motor met centrifugaal te koop aan te bicden. De vergadering gaat ook hiermee accoord. Voorz. sluit hierop met een woord van dank voor de aangename discussies. Hij spreekt de hoop uit, dat het komende jaar een voorspoedig zijn zal. Moge voor de afzet der producten een goede markt gevonden worden, opdat de bedrijven be hoorlijke winsten kunnen afwerpen. WE MAKEN EEN PANTOGRAAF. Een pantograaf is een instrument, waar mee je heel gemakkelijk tekeningen kunt vergroten of verkleinen. Je hebt er vier latten voor nodig, twee van 47,5 en twee van 45 cm. lanp. Ze moeten plm. 2,5 c.m. treed en een halve cm. dik zijn. In de 2 latten a-b maak je op 2,5 cm van de uit einden een gat; in de latten c-d komt aan maar één van de einden zo'n gat. Verder maak je in de vier latten nog gaatjes op afstanden van bv twee cm. Fig. 1 is het blokje, waarmee je de pantograaf op de tafel (tekenplank) vastzet. Fig. 3 een z.g. splitpennetje, waarvan je er twee nodig hebt (aanbrengen op de plaats, waar ik een kruisje heb gezet.) Fig. 2 een hou ten pennetje, waarmee je de latten op de andere twee plaatsen bevestigt. Fig. 4 laat zien, hoe je met een dun spijkertje, door het pennetje gestoken, de panto - graaf op enige afstand van het papier kunt houden. FT#?. 5: het potlood, dat je op de aangeduide plaats door het gat steekt. En nu aan het vergroten van de tekening. Het houten pennetje onderaan haal je precies langs de lijnen van het voorbeeld en wanneer je nu zorgt, dat 'n groot vel tekenpapier onder je potlood ligt, verschijnt op dit papier het vergrote schip. Wil je een tekening verkleinen Ook dat is nu geen kunst meer. potlood op de plaats van het houten pennetje en het houten pennetje op de plaats van 't potlood; tekenpapier en voorbeel ook van plaats laten wisselen. Door het SPLIT- pennetje door andere gaatjes te steken word je tekening groter of minder groot, kleiner of minder klein. Veel plezier met dit mooie instrument toegewenst. OP JACHT NAAR WOORDEN. „Dat was nu eens een echt fijne puzzle", schrijft een van onze vrienden. „We hebben er heel wat uurtjes mee doorgebracht en hopen, dat u nog eens zo iets zult plaatsen". Er waren meer van die „tevredenheidsbetuigingen" en dus kunnen jullie wel nagaan, dat ik graag nog eens met zo'n prijsvraag voor de dag kom. Maar eerst gaan we op zoek naar de boerderijnamen, waarover ik vorige Zaterdag heb geschreven. Wie had kunnen denken, dat je uit vier woordjes „Oost West, thuis best", bijna 250 woorden zoudt kunnen halen? Wie zoekt, die vindt. Dat zag je hier. Velen hadden er een woordenboek bijge haald. Dat mocht natuurlijk. Kleine peu ters kwamen aandragen met „woorden als worsten". Ook niet erg, want ik had immers verteld, dat de hele familie mocht meedoen. Hoe meer ziel, hoe meer vreugd enhoe meer woordjes. Prachtige vondsten werden gedaan: theebus, TESO, hoestbui, boshut, boswet, ossebout, huistoe, Betuwe, betwistte, houtbeits, weeshuis; ook vreemde woor den ontbraken niet: hostie, hoboïst, Hus siet, bios (bioscoop), étui, subiet, whist, enz. Verder waren er Nederlandse woor den, waarvan velen de betekenis niet zullen kennen: tui (takel), touw om iets vast te zetten), wuit (haspel), weit (tar we). En dan voornamen. tientallen: Wiebe, Huib, Betsie, Bouwe, Sies, Hes, Iewe, Iet, enz. (Zie verder de achterzij van dit bij blad CMifttoB E h' L)£tlT0i SKITTLE EN BOOTS NEMEN WRAAK. DC- lHÜ'n-i MAffj f iCU'AU" J J OKbev 7. Opeens ging Doda, nadat hij zich geheel onder het kleed had gestopt, rechtop staan. En toen hadden jullie die praatjesmakende rovers eens moeten zien! Wat raakten die het hoofd kwijt! Ze dachten met een of andere geest te doen te hebben. 8. Ze gingen aan de haal, waarbij ze al hun kostbaarheden en hun geweren achterlieten. Om de rovers nog meer schrik aan te jagen, loste Boots nog eni ge schotenToen ze uit het gezicht verdwenen waren, begonnen Skittle en Boots de spullen bij elkaar te pakken. Dat was best de moeite waard, want ook van andere schepen hadden de Mexica nen heel wat weggenomen. 9. En toen maar weer op de Snorter af. Jullie zien wel, dat onze vrienden niet met lege handen kwamen. Ze hadden ook nog een blik scheepsbeschuit gevon den. Doda slikkebekte al, toen hij dat zag. Maar die had ook wel een beloning verdiend voor de kranige hulp, aan Skittle en Boots verleend. Volgende week: Het laatste avontuur van onze Kapitein en zijn Bootsman. Daarna beginnen we met een nieuw ver haal: „De avonturen van Robinson Cru- soë op het Onbewoonde Eiland".

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 5