De Internationale toestand Het Portret v illinium zoo sprak... iiiiiiiiiiii llllllllllll ZOO SCHREEF... |||||ll||||| LN DE AF(iELOOPEN WEEK VAN DE WEEK ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiii'ii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihuiiiiiiiiiiiiiii|||||| HUH BINNENLAND llllllniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiillllll VIER BERUCHTE INBREKERS van 2431 jaar zijn te Rotterdam aangehou den. Zij stalen levensmiddelen uit win kels en pakhuizen. EEN METER WATER. Te R'dam is de 5-j. B. Streefkerk in een schuilloopgraaf op het Afrikaanderplein, waarin een M. water stond, verdronken. HENNEP. Getracht wordt in W. Bra bant weer hennep te doen verbouwen. - De binnenl. industrie heeft hennep noo- dig. VERBRAND. Te Den Haag vatte in haar woning in de R. van Goensstr. de japon van de 82-j. Mw. I.S. door vonken uit de kachel vlam. De vrouw overleed aan de gevolgen. TE SCHAGEN werd een-22-j. dienst bode gearresteerd, die voor haar uitzet geld uit de brandkast van haar patroon en goederen stal Op haar kamertje stond een kist vol gestolen waar. PADVINDERSHOEDEN zijn nauwe lijks meer te bekomen. De padvinders zullen nu, bij gebrek aan een hoed, de z.g. kampmuts gaan dragen, zooals in de jaren 19141918 gebruikelijk was. nilllllllllllllll VOOR DE JEUGD. (Vervolg van voorpag. bijblad.) Met grote verbazing keek ik een lijst van meer dan 1000 woorden door. Daar in vond ik woorden als Winterhulp, Wil- helminalaan, Heerhugowaard, Ora etLa- boraInzender heeft er veel werk van gemaakt, maar gebruikte letters, die in het hele spreekwoord niet voorkwa men. Maar, beste vrienden, daar is geen kunst aan. Zoo zou je wel duizend maal duizend woorden kunnen vinden. Ik heb een woordenboek, dat bijna zo dik is als jullie stoof hoog. Daar staan een boel woorden in! Maar het ging natuurlijk niet om woorden, die alleen maar met een der letters van het spreekwoord be ginnen dat heb ik toch wel heel dui delijk verteld. Bovendien zei ik nog, dat je niet meer letters mocht gebruiken dan beschikbaar waren. „Bootbus" b.v. kan niet, omdat je maar één ,,B" hebt Intussen de prijsvraag heeft aan haar doei beantwoord. Hartelijk dank voor de vele, vele briefjes. De teleurge- stelden wens ik toe, dat ze een volgende keer bij de gelukkigen mogen zijn. Met vriendelijke groeten, JULLIE OOM KO. P.S. De briefjes worden nog beant woord, natuurlijk. VERBRAND. Amsterdam. In een Es- sencefabriek O.Z. Achterburgwal is de 27-j. bedrijfschef, die bezig was filters op een comfoor uit te koken, in brand geraakt. Men vond zijn verkoolde lijk. OFFICIEREN, die sinds 15 Mei de ac tieve dienst verlieten, moeten zich per soonlijk melden op het bureau Stafoffi cier Ordnungspolizei, voor Noord-Hol land: Haarlem, Kenaupark 19. Niet ver schijnen of niet of onjuist invullen van de vragenlijst wordt gestraft. POSTDUIVENHOUDERS moeten nu in het bezit zijn van een hoklijst van de Commissie, Prinsengracht 407 te Am sterdam, en van lidmaatschapskaart van Bond Postduivenhouders (Amsteldijk 44. Amsterdam). Wie in gebreke blijft, krijgt proces verbaal, terwijl zijn duiven in beslag worden genomen. DIEFSTAL. Amsterdam. Uit zakken post zijn op het Centraal Station 15 post pakketten gestolen. Middelburgs gemeentebegrooting sluit met een tekort van f 335000. Opnieuw zijn 13 slagers wegens frauduleus slachten uitgesloten. Te Lienden is de 45-j. koopman Van S. al voor de 5e maal wegens frauduleus slachten veroordeeld. Ook Nederland zal deelnemen aan de Jaarbeurs te Keulen, van 30 Mrt. t.m. 1 April. Te Velsen is het 8-j. jongetje J. B. juist op zijn verjaardag van een rijden de wagen gevallen en gedood. Te Loenen a.d. Vecht is in een fou- ragepakhuis de 28-j W. Strijland onder 'n stapel gevulde zakken, die begon te schuiven, doodgedrukt. Uit Laren wordt sinds 12 Jan. de opperwachtmeester-administrateur van de Opbouwdienst P A. G. vermist. Hij zou er met f 300 uit de kas vandoor zijn Te Hoogwoud werd een berucht Amsterdammer „geknipt", die in het Raadhuis, in café Bakker en bij de heer Schermer mgebroken had In de mijn Laura kwam een 45-j. houwer door op hem stortend gesteente om. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Amsterdam. Twee mannen werden opgesloten wegens diefstal van een partij linnen zakjes ter waarde van f 1365 uit een kelder aan de Zwanenburgwal. Zij hadden hun buit in een pakhuis in de Jordaan verstopt. ||||||IIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIUIIIIII|1IIII lllllliiiiiii'jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll MR. J. LINTHORST HOMAN: Er lig gen zeer vele aanvragen voor winterhulp Dat mogen we niet vergeten. Daar om offeren wij. VAN KAMPEN (NSB) te Haarlem: In het bewustzijn van zijn kracht en in het vertrouwen op zijn levensrecht zal het Duitsche volk zijn vreedzaam opbouw werk verrichten. Het zal niemand bedrei gen maar ook van niemand onrecht dul den. ZONDERVAN, Commandant W.A., bij de teraardebestelling van-de W. A.-man Koot: Wij zullen niet meer dulden, dat een der onzen door een jood wordt ge dood. Wij zullen dan de scherpste ver geldingsmaatregelen nemen. Wij zijn be reid ieder de vriendschapshand te reiken maar niet aan de jood. DEUTSCHE ALLG ZEITUNG: De ver nietigende slagen, aan Engeland en zijn schepen toegebracht, zijn nog maar een voorproefje van wat komen gaat. OP BEZOEK. Koningin Elisabeth van Enge land brengt een bezoek aan kin deren, die wegens de gevaren, waarmee Londen iedere dag wordt bedreigd, naar elders zijn overgebracht. (Foto P.I.B.-Kopen hagen.) Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll llllllllllll WERELDNIEUWS llllllllllll IN WEINIG WOORDEN ||||||||||D IIIUIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirniniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiillHII FRANKRIJK. Wie in Frankrijk kleeding of schoei sel noodig heeft, moet een schriftelijk verzoek indienen bij 't gemeentebestuur. DUITSCHLAND Tot en met vorige week bracht de aan de oppervlakte varende Duitsche vloot al 0.67 millioen ton scheepsruimte tot zinken. PARAGUAY. Bij muiterij in het leger van Para guay zijn vele personen gedood of ge wond. Het ging tegen een commandant, van wie men niet duldde, dat hij met een vroegere president sympathiseerde. JAPAN. Japan tracht zijn betrekkingen met Rusland te verbeteren. Volgens de Kokoemin Sjimboen staan de betrekkingen van Japan met de V.S op het punt verbroken te worden. VEREENIGDE STATEN De Amerikaansche post mag niet meer over Japan naar Duitschland wor den vervoerd. Nu bestaat op de Atl. rou te, kans op m beslag nemen door Enge land of tot zinken brengen. JOEGO-SLAVIE. Te Botarlin is een landbouwer van 116 jaar overleden. Hij was nooit ziek. De Joego-Slavische premier en de Minister van Buitenl. Zaken brachten op de Berghof te Salzburg een bezoek aan de Fuehrer. ENGELAND Engeland legde bij Singapore mijnen Vliegvelden en industrieterreinen a.d. Theemsmond zijn weer bestookt. Engeland zond 20.000 Br.-Indische soldaten naar Malakka. Te Glasgow werd een voor de oor log belangrijke fabriek getroffen. Aberdeen's havenwerken werden van geringe hoogte bestookt. Ook die van Great Yarmouth en Lowestoft. In moedige duikvlucht bracht een vliegtuig bij Harwich een tankboot van 8000 t. tot zinken. Hetzelfde vliegtuig deed elders een groote koopvaarder en een duikboot verloren gaan. Engeland tracht gedaan te krijgen, oat Ierland zijn havens openstelt voor schepen met oorlogstuig uit de V.S., De Iersche regeering (De Valera) denkt er niet aan. Naar de Londensche scheepsomroep meldt, is in Buckingham Palace een mo deshow gehouden, waarbij de Koningin van Engeland zich 54 verschillende cre aties liet toonen. NIEUWE FILM. De roman Jood Siissvan Li on Feuchtwanger is in nationaal- socialistische geest voor de film bewerkt. De foto vertoont Hein- nch George (als de Hertog von Würtemberg) en Hilde von Stelz. (Foto P.I.B.-Kopenhagen.) DENEMARKEN Voor jeugdige werkloozen worden 40 werkkampen geopend, .ook v. meisjes. SOVJET-RUSLAND Twee Russ. ballonvaarders stegen met een ballon van 2700 kub. m. inhoud in open gondel tot 11700 m en verzamel oen veel wetenschappelijke gegevens. ITALIË Engelsche parachutisten, met mi trailleurs, handgranaten en ontplofbare stoffen in Calabrië en Lucanië neergela ten, werden allen gevangen genomen. Ze hadden Italiaansch geld bij zich en droe gen khaki-overalls. Door „Duce, Duce" te ïoepen trachtten ze de boeren te mislei den. Bij het bombardement van Genua door Britsche oorlogsbodems werden 144 personen gedood. Italiaansche vliegers bestookten op nieuw het vliegveld op Kreta. Bij Bengasi stierf de Ital. generaal Tellera de heldendood. Zwaar-gewond werd hij gevangen genomen Na afioop van een te Vichy gehouden ministerraad heeft de secretaris-generaal van Voorlichting, prof. Portman, medege deeld, dat de minister van Binnenlandsche Zaken, Peyrouthon, is afgetreden en tot ambassadeur te Buenos Aires is benoemd. Hij voegde hieraan toe, dat het ministerie van Binnenlandsche Zaken overgenomen wordt door den vice-president, admiraal Darlan, die reeds de functies van minister van Buitenlandsche Zaken en van Marine bekleedt. Tot secretarissen-generaal van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken zijn benoemd de directeur van departementale en gemeentezaken, Sabatier, en de direc teur van de Süreté Nationale, Chavan. De eerste is benoemd voor bestuursaangele genheden, de tweede voor politiezaken. Men verwacht voorts te Vichy het af treden van den minister van Arbeid en Productie, Bclin, tot wiens opvolger de fa brikant Perrin zou zijn uitverkoren. Over den ministerraad is het volgende communiqué gepubliceerd De ministerraad is onder voorzitterschap van maarschalk Pétain bijeengekomen en heeft kwesties besproken betreffende de grondstoffen, de productie en voorts werk- loozenproblemen en gezinsvraagstukken. De ministerraad besloot voorts tot wijzi ging van de wet op de secretarissen-gene raal, in overeenstemming met de nieuwe organisatie der regeering. Naar verluidt slaat deze wijziging op de benoeming van twee secretarissen-gene raal aan het ministerie van Binnenland sche Zaken. Volgens de tot dusver gel dende wet was de benoeming van deze functionarissen beperkt tot bepaalde mi nisteries en wel tot één voor elk ministerie. In het staatsblad is verder de samen stelling gepubliceerd van het kabinet vau den minister van Binnenlandsche Zaken. Dijcc-ieur van dit kabinet is gezant Rochat geworden en kabinetschef korvettenkapi- tein Guichard. specialist in juridische marinevraagstukken. De" Londensche radio heeft de scheep vaart gewaarschuwd tegen het bevaren van de wateren ten Noordoosten van Sin gapore, aan de Oostkust van de Zuidelijke punt van het schiereiland Malakka. In deze met de geografische lengte en breedte aan gegeven gebieden zullen zonder nadere kennisgeving mijnen worden gelegd. Sche pen, welke door dit gebied willen varen, moeten bij de Britsche marine-autoriteiten te Singapore een reisroute aanvragen. De Britsche ambassadeur te Washington, Lord Halifax, heeft in aansluiting aan zijn onderhoud met den Amerikaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Huil, en den Australischen gezant, Casey, waarbij vraagstukken van den Stillen Oceaan ter sprake kwamen, aan de pers verklaard, dat hij over de dreigende crisis in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan niets anders heeft mede te deelen dan dat Engeland zijn strijdkrachten aldaar sinds geruimen tijd heeft versterkt. Domei meldt uit Washington, dat tijdens het onderhoud tusschen den Japanschen ambassadeur, admiraal Nomoera, en presi dent Roosevelt niet speciaal de ontwikke ling van den toestand in het Verre Oosten is besproken. Hun gesprek beperkte zich tot de algemeene lijnen van de Japansch- Amerikuansche betrekkingen, waarvan Roosevelt zeide, dat hij deze op vriend- schappelijken grondslag wenscht te houden. Roosevelt zeide voorts, te vertrouwen, dat wanneer de vraagstukken worden behan deld op grondslag van het wederzijdsch verlangen de vriendschap te bewaren, een conflict tusschen beide landen nog ver meden kan worden. Wat Europa betreft, zou Roosevelt het voornemen van de Vereenigde Staten heb ben bevestigd, voort te gaan met de hulp- verleenmg aan Groot-Brittannië op de grootst mogelijke schaal. Ten slotte gaf Roosevelt uiting aan de groote bezorgdheid in Amerika ten aanzien van China, welke bezorgdheid nog was toe genomen door het geloof, dat het Chinee- sche en het Europeesche conflict deel gaan uitmaken van één enkelen strijd. De vlootcommissie van het Huis van Af gevaardigden heeft gevolg gegeven aan een verzoek van het ministerie van Marine en 400 millioen dollar beschikbaar gesteld voor de uitbreiding van marine-kuststations. De commissie van het Huis had te voren den chef van de vloot, admiraal Stark, in geheime zitting gehoord en hem de vraag gesteld, waarom de steunpunten op Samoa en Guam moesten worden uitgebreid. Van het goedgekeurde bedrag zullen 40 mil lioen dollar gebruikt worden voor de op richting van vliegscholen en oefenkampen voor de marine-infanterie. Naar voorts uit Washington wordt ge meld, heeft het departement van Marine medegedeeld, dat kapitein Adolf von Pick- hard tot marine-attaché der Ver. Staten te Berlijn is benoemd. Kapitein Lawrence MacNair wordt marine-attaché te Rome. Krachtens een bevel van den militairen commandant van Boekarest, generaal Nico- lescu, zijn de bepalingen van den staat van beleg, die na de Januari-onlusten z(jn in gevoerd, verzacht. Het verkeer van voet gangers en voertuigen in de straten van Boekarest is tot twaalf uur toegestaan in plaats van, zooals tot dusver, tot tien uur. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft zijn laatste communiqué over den binnenlandschen toestand uitgegeven. Tot 14 Februari des avonds, aldus wordt in het communiqué gemeld, zijn in Boekarest 3545 en in de provincie 4377 personen ge arresteerd. Krachtens een regeeringsverordening zijn opnieuw, tot de definitieve regeling van de nieuwe binnenlandsche politieke orde ning in Roemenië, alle politieke betoogin gen verboden. Tevens is het decreet van 14 September 194Ó dat de grondwettelijke basis van Roemenië vormde, buiten wer king gesteld. Krachtens dit decreet werd Roemenië nationale legionnaire staat, de legionnaire beweging de eenige politieke organisatie des lands, generaal Antonescu leider van den staat en chef van het natio nale legionnaire bewind en Horia Sim a chef van de legionnaire beweging en plaats vervangend minister-president De Argentijns che bladen publiceeren voorloopig nog onbevestigde berichten van reizigers uit Paraguay, volgens welke al daar pogingen gedaan zijn voor een mili tairen putsch. Het is de regeering echter gelukt, den opstand meester te worden. De commandant van het garnizoen van Clorinda, kolonel Ramos, had gepoogd het corps officieren van het garizoen tot een opstand te bewegen. Een officier, die wei gerde aan den putsch deel te nemen, werd terstond doodgeschoten. Vervolgens is er tusschen de officieren een schietpartij ont staan, waarbij nóg een officier gedood en eenige anderen gewond werden. Kolonel Ramos is gearresteerd. Van offideele Para- guaysche zijde zijn deze berichten nog niet bey^sftgö. i. ;.A NIEUWE ORDENING. In deze dagen zoeken wij allen min of meer tastend onzen weg op verschillend gebied. Er is in de laatste anderhalf jaar zooveel veranderd, zooveel grondig gewij zigd, dat wij al ons aanpassingsvermogen noodig hebben, om althans eenigszins koers te kunnen houden. Een andere, nieuwe ordening is bezig zich baan te breken en wij moeten deze nieuwe richting inslaan. Wij zien het verschijnsel, dat de verbrui kers, die thans aan den lijve ondervinden, wat het zeggen wil om vele van de aller noodzakelijkste dingen te moeten missen of slechts mondjesmaat te krijgen toege meten, in hun hart niets liever zouden doen dan zelf ingrijpen, om de regeling van den economischen gang der productie te wijzigen in den zin, die hun wenschelijk en nuttig voorkomt. Dit is echter een ongewenschte methode. De producenten van hun kant, die hun pro ductiemiddelen in gevaar zien gebracht door een voortdurend toenemend gebruik van hetgeen zij produceeren, zouden niets liever doen dan deze strooming tegengaan, die onvermijdelijk moet uitloopen op een langzaam ten doode doemen van het pro ductie-proces. Wanneer de wereld eenmaal op dit punt is aangekomen en wij de reacties gadeslaan gedurende crisisperioden in alle landen en in alle tijden, komen wij van vanzelf tot de conclusie, dat partijen juist in die oogen- blikken, waarin men zich bedreigd gevoelt, tot elkaar komen om gezamenlijk te over leggen. Men weet zeer wel aan beide kan ten dat men offers zal moeten brengen, dat het een kwestie wordt van geven en nemen doch men moet ten slotte komen tot een regeling, waarbij beide partijen gebaat zijn. Een regeling, die ondér zulke omstandig heden tot stand komt, duidt men aan als „ordening". Ook op dit oogenblils weerklinkt weder de dringende roep om ordening, terwijl wij ons te midden van het strijdgewoel bevinden. Hiertoe hebben wij in de eerste plaats noodigcijfers. Cijfers, waarop wij ons kunnen baseeren. Die cijfers zijn er wel doch wij hebben er niet veel aan. Uit dat cijfermateriaal blijkt alleen, waartoe wij vroeger in staat waren, vaat wij presteer den. Doch dit dient nergens meer toe, onder de gewijzigde omstandigheden. Het brengt ons geen uitweg uit de impasse, waarin wij ons bevinden. Wat wij willen weten, is, waartoe wij in de naaste toekomst in staat zullen zijn. En dat is juist de groote moeilijkheid. Er bestaat in de laatste jaren een streven waarvan wij mogen aannemen, dat het zijn werking zal blijven uitoefenen, onaf hankelijk van het feit óf en in hoeverre de huidige toestand zal blijven bestaan, dan wel of zij plaats zal moeten maken voor een anderen namelijk de tendens tot economische ordening. Wanneer Nederland deel blijft uitmaken van een Europa, dat door een geordende productie kan voorzien in zijn belangrijkste behoeften, zal deze ordening tot in bijzonderheden worden uit gewerkt. Doch ook in het andere geval, wanneer ons land dezelfde positie ten opzichte van de buiten Europa gelegen landen moet in nemen, zal men moeten voortgaan met stabilisatie der prijzen op nóg grooter schaal en met onderlinge coördinatie. Het verschil lijkt niet zoo ^groot, als velen., schijnen te WENDELL L. WELLKIE, de man, die verleden jaar ernstig tegencandidaat was van President Roosevelt voor het presidentschap van de Vereenigde Staten. Den laat- sten tijd deed hij van zich spreken door de reis die hij ondernam naar Engeland, om zich met eigen oogen te overtuigen van den werkelijken toestand en overleg te plegen met verschillende leden van de Engelsche regeering. In Amerika teruggekeerd, bracht hij opnieuw de Amerikaan sche openbare meening in beroering, door het voorstel in te dienen om maandelijks 5 of 10 torpedojagers aan Engeland af te staan een voorstel, dat van verschillende zijden heftig wordt bestreden. Willkie is persoonlijk absolute voorstander van het verleenen van steun aan Groot- Brittannië. meenen. In het eerste geval zal onze hoofd productie gericht zijn op een complex, dat wordt gevormd door het geheele Euro peesche consumptiegebied; in het andere geval zal eerst ons eigen land moeten wor den voorzien en eerst daarna zullen wij gaan produceeren voor de overzeesche lan den, zooals Amerika en Azië. Het resultaat zal dus moeten zijn: Rationalisatie over een kleiner gebied, of anders verdeeling der productiefactoren over verschillende centra. Eén ding staat echter vast er moet een nieuwe ordening komen, op welke wijze dan ook; en hoe eer deze komt, hoe beter het zal blijken te zijn Op uitnoodiging van dc Rijksarbeidsleider heeft een Finsche delegatie een bezoek aan Dui'schlaml gebracht om den Arbeidsdienst aldaar te leeren kennen. In een kamp v. te Brandenburg. (ScherJ).

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 6