Kameraad Moeder. DE ONTWIKKELING VAN HET MODERNE GELDWEZEN. Causerie door DR. Ir. M. D. D ij t Op uitnoodiging van de Vereen. van Oud-leerlingen der Lagere Landbouw - school hield Dr. Ir. M. D. Dijt, uit Haar lem, 14 Maart in de Lindeboom voor een vijftigtal belangstellenden een causerie o\er de ontwikkeling van het moderne geldwezen. In zijn openingswoord heette de voorz de heer P. Kikkert, allen hartelijk wel kom. Hij begroette in het bijzonder de spieker voor deze avond en de heeren adviseerende leden. Burgemeester A. F. Kemp was tot zijn spijt verhinderd aan wezig te zijn. Voorz. merkte op, dat het onderwerp actueel was en daarom aller belangstelling waard. Vervolgens gaf hij het woord aan Dr. Dijt. Dr. Dijt ving aan met er op te wijzen, dat 't onderwerp inderdaad actueel was en dat het zelfs doorloopend actueel zal zijn Het bijzondere in het huidige tijds gewricht is echter, dat de periode van individualisme, na de middeleeuwen be gonnen, ten einde loopt en volkomen af gesloten wordt. Spr. zette allereerst de beteekenis van het geld uiteen en ver duidelijkte, dat daarvan onmiddellijk sprake is, wanneer het om ruil en ruil middelen gaat. Reeds in de oertijd was het ruilen in zwang. Immers ontdekte men al spoedig, dat de een makkelijker een zeker product kon voortbrengen dan de ander. Wanneer zulk een ruilhandel zich ontwikkelt, is een ruilmiddel nood zakelijk; het bewijst zijn dienst aan de arbeidsverdeeling en aan de behoeftebe vrediging van de samenleving. Geld is mets anders dan het algemeen geldende (dr naam zegt het reeds) goed, dat als ruilmiddel dienst kan doen. In de meer ontwikkelde samenlevingen kwamen gcud en zilver, de edele metalen, daar - voor in aanmerking. Tenslotte volgde het munten (vervaardigen van geldstukken), wat een zeker gehalte garandeerde. Het stond ieder vrij, geld naar de munt te brengen om daarop met zijn geslagen gcud of zilver dat nu dus de vorm van oe munt had gekregen, huiswaarts te kee ren. Tot het einde van de 18e eeuw heb ben goud en zilver steeds als ruilmiddel dienst gedaan. Toen verrezen in Enge land de eerste banken, die geld van an deren in deposito namen en in de plaats daarvan bankbiljetten uitgaven. Dit was de eerste vorm van crediet op het ge bied van het geldwezen. Ten einde nu zwendel te voorkomen, heeft de staat daarop aan verschillende banken mono polie gegeven, waarop de bankbiljetten (credietpapieren) in circulatie werden ge bracht. Weldra volgde ook papier, niet uitsluitend door goud of zilver, maar ook door goederen en ander onderpand ge dekt. Spr. wijdde uit over begrip crediet en betoogde, dat het crediet in de loop der tijden van de allergrootste beteeke nis is geworden. Dit veranderde de pa triarchale onderhoudsplicht in een soci ale. Hij bracht naar voren, welk een ver andering ook de ruil op de behoeftebe vrediging had. Naast voortbrenging, uit sluitend voor eigen behoeften, werd door de ruil steeds meer voor anderen voortgebracht, terwijl we thans allen vrijwel uitsluitend voor anderen en vrij wel niet meer voor eigen behoeften pro- duceeren. Er zijn ook nog andere vormen, waar in crediet als geld gebruikt wordt. Spr. noemde in dit verband de bankdeposito. Er is een geleidelijke overgang van geld als klinkende munt via geld als crediet (bankpapier, enz). De toename van de wereldbevolking speelt ten aanzien van de monetaire ont wikkeling 'n belangrijke rol. Spr. schets te de geweldige volksvermeerdering, dank zij de tot op zulk een hoog peil gebrachte medische en technische weten schap. Door de enorme afname van de kmderensterfte nam de bevolking in de loop der 19e eeuw buitengewoon toe, ter wijl we van de middeleeuwen af tot in de 17e eeuw geen noemenswaardige voor uitgang kunnen constateeren. Er moest dus ook veel meer voortge- biacht worden dan vroeger. Sommige geleerden maakten zich bezorgd, dat de llllllllllll FEUILLETON llllllllllll Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 61.) Het bleek al spoedig, dat Camilla inderdaad een zwakke beginnelinge op de ski's was, maar Alk ontfermde zich over haar met waarlijk ridderlijke toe wijding. Georg behoorde tot de meer ge vorderden en Alk toonde zich zoo thuis RUIM IN DE LACHHOEK llllllllllll IN DE DIERENWERELD. Kijk eens, buurvrouw, wat een lief kleedje, om voor het bed te leggen, mijn man heeft meegebracht wereldproductie te kort zou schieten en daardoor oorlogen en pestilentiën on vermijdelijk waren.... Maar men had buiten de ontwikkeling van de techniek enz gerekend. Hierdoor ontwikkelden de hendel en de ruil zich sterk, waardoor meer vraag naar geld ontstond. De ruilmiddelen (zilver en goud) namen echter niet zoo'n hooge vlucht. Er kwam schaarschte aan goud met het gevolg, dat de uitgave van bankbiljetten zin had. Malthus vreesde, dat het levenspeil, door de groei der bevolking, achteruit zou gaan, doch het tegendeel is gebleken! In het vervolg van zijn rede besprak spr. de functie van 't goud als waarde meter, welke functie in de loop der tij- cen hoe langer hoe onbevredigender is geworden. Het prijspeil stond in de mid deleeuwen veel lager dan thans, de ont wikkeling van het individualisme en de daarmee gepaard gaande ontdekking van Amerika met zijn groote goud- en zilver- voorraden bracht daar verandering in. Er kwam meer geld door in omloop met het gevolg, dat dit t.o.v. de goederen in waarde daalde. Terwijl de 14e en 15e eeuw een vrij stabiel prijspeil kenden, kunnen we na de ontdekking van de nieuwe wereld een buitengewone stij ging (wel viermaal zoo hoog) waarne men, wat geweldige verschuiving van vermogens met zich bracht en een niet minder belangrijke handelswereld ont sloot. Eind 17e eeuw en in de 18e eeuw werd minder geld naar Europa ver scheept, de bevolking begon te wassen, dc behoefte aan ruilmiddelen dus toe te nemen en het prijspeil begon weer te dalen, (na Napoleon). (Slot volgt.) ONGEVAL. Donderdagmiddag werd de heer P. Witte Gz., in de Molenstraat door een achteruitrijdende militaire wagen aange reden. W. sloeg achterover tegen de giond en liep daarbij een hoofdwonde op. Nadat hij in het Noodziekenhuis was verbonden, kon hij huiswaarts keeren. TEXEL SCHEURT WEER LAND. Maar niet zooveel als vorig jaar. Hoewel de prijzen van wolvee bevredi gend beloven te worden, is men thans op verscheidene bedrijven op ons eiland be zig met het scheuren van grasland, voor al aan de Koogerweg wordt heel wat land omgegooid Dit is verklaarbaar, want zoolang de groote strijd woedt, zal de behoefte aan bodemproducten (graan, ruw voeder), zich steeds sterker doen ge voelen. Bovendien heeft de bouwboer ook dit jaar weer een streepje voor bij de schapenboer. Mocht hij vorig jaar een derde van zijn oogst voor eigen bedrijf behouden (tenzij hij niet met 'een vol waardig gewas voor de dag kon komen), thans wordt hem een scheurpremie in de vorm van een toelage van f 100 per h.a. in het vooruitzicht gesteld. Wie thans scheurt, steunt de voedselpositie van mensch en dier! Dit wil niet zeggen, dat iedereen beter doet zijn rund- en wolvee aan de kant te zetten of grootendeels op te ruimen, doch daarnaast dient thans meer dan ooit de volle aandacht aan de bodemproductie te worden besteed. Ons eiland zal zijn roem als schapenteelt centrum bij uitnemendheid zeker niet verliezen. We vinden in het Oude Texel nog uitgestrekte landerijen, waar nog nimmer een ploeg in is gezet. Vooral in de omgeving van Den Hoorn. Ten kantore van de plaatselijke bu reauhouder der L.C.O. vernamen we, dat vcischeidene personen gebruik hadden gemaakt van de gelegenheid, om voor 'n scheurpremie in aanmerking te komen. Doch hun aantal is niet zoo groot als vo rig voorjaar. Dit is in verband met de wolveeprijzen verklaarbaar. Sinds voor jaar 1940 zijn deze namelijk belangrijk verbeterd. Overigens kon verwacht wor den, dat de oppervlakte grasland ook dit jaar zou slinken en wel wegens de ge dwongen inkrimping van de rundvee stapel. Tenslotte kunnen we nog meedeelen, dat de algemeene verwachting is, dat de LAM MERENMARKTEN op de gewone wijze zullen mogen worden gehouden. op de latten, als men van iemand van zijn tengere gestalte zeker niet zou heb ben verwacht. Romana beheerschte de edele skisport volkomen. Daar zij in de wintermaanden, behalve haar muziek avonden en een enkel bezoek aan de schouwburg, zelden een andere afleiding had gezocht dan de sport, had zij hierin goede vorderingen gemaakt. Dit jaar was hel voor het eerst, dat zij de ski's onder bond en toen zij het open bergland voor zich had met de dik besneeuwde heu vels en dalen, voelde zij zich onmiddel lijk in haar element. Haar lichaam had behoefte aan wat sportieve ontspanning. Reeds al te lang had ze deze winter thuis gehokt en zich met paedagogische en huishoudelijke vraagstukken bezig ge houden. Daar lag het witte landschap open en ongerept voor haar. Ze behoefde het slechts te veroveren. Met een paar fiksche stokstooten kwam ze op gang. Alf moet toch ook eens een paar ski's hebben, riep ze nog en dan gleed ze reeds het dal in om tientallen meters verder op een zachte glooiing van een heuvel weer op te duiken en in een tweede dal te verdwijnen. De achterblij- venden, even geboeid door dit beeld van sportieve gratie, stonden stil bijeen en staarden haar na. Ik wou, dat ik het ook zoo kon, zei Camilla zacht en met onmiskenbare te leurstelling en afgunst in haar stem. Deze opmerking herinnerde Alk aan haar aanwezigheid. Hij had op het punt gestaan af te stooten en de slanke ge stalte na te suizen, maar hij bedacht nog juist bijtijds, dat dat in de gegeven om standigheden 't domste zou zijn, wat hij kon doen. RUNDVEE-LEVERINGEN. Rundveehouders worden er aan herin nerd, dat de roode afrekeningen, welke ontvangen werden bij aflevering van 'n rund, maar veertien dagen geldig zijn, gerekend van de datum van afgifte. Dus: direct inleveren bij M. Zuidewind, liefst persoonlijk. Z. GEMEENTE-AVOND der Doopsgezinde Gemeente Burg, Waal en Oosterend. Woensdag j.l. werd in de Doopsgezin- dé Kerk te Den Burg een gemeenteavond gehouden, de eerste onder leiding van Ds. Gorter. Het programma bleek goed verzorgd, de belangstelling groot, zoodat van een geslaagde samenkomst gespro ken mag worden. In zijn openingswoord sprak Ds. zijn vieugde uit over de groote opkomst. Vooral in deze tijd is het samenzijn van breeders en zusters op een avond als deze van groote waarde. Wij zijn hier op een plaats, waar alleen gesproken wordt over de diepere levenswaarden. De onberedeneerde haat en allerlei an dere minder verheven gevoelens, die vaak in ons hart opkomen, moeten hier plaats maken voor de geestelijke dingen, die er toch ook nog in de wereld zijn, en in menschenharten. En deze geestelij ke waarden zijn het, waardoor alleen on ze wereld kan worden gered uit de duistere poel, waarin zij thans is ver zonken. Deze geestelijke waarden willen vanavond tot ons komen door muziek, zang en de figuur van Jezus Christus. Spr. hoopte, dat de toehoorders iets van deze dingen zouden meenemen naar hun leven en arbeid. Nadat men samen ge zongen had Lied 230, de verzen 1, 2 en 3, volgden er een paar orgelsoli door de heer Smink, de directeur van het kerk koor. Vervolgens zong het Doopsgez. kerkkoor een viertal liederen, die met gioote aandacht werden beluisterd. Na de pauze, waarin de aanwezigen chocolademelk werd aangeboden door de Zusterkring, hield Ds. een inleiding over „Dc- Christusfiguur in de beeldende kunst der eeuwen", toegelicht door wel 70 lantaarnplaatjes. Ds. wees er op, dat de Christusfiguur een centrale plaats in neemt in het kerkelijk leven. In deze in leiding zal het echter niet gaan over de theologische belangstelling en over de theologische houding tegenover deze fi guur, maar over die van de kunstenaars in de loop der eeuwen. En dan bepaal delijk over de beeldende kunst. De Chris tusfiguur heeft als uiting van de beel dende kunst steeds een groote plaats in genomen in de Katholieke Kerk. In de Hervormnigstijd is hierin echter veran dering gekomen. De dienst des Woords liet in de Prot. Kerk geen plaats voor beeld of schilderij. En nog zijn de mees te Protestantsche kerken kaal en leeg. Het orgel is het eenige, dat de kunst in de kerk brengt. Maar toch beginnen ver schillende stroomingen in het huidige Pi otestantisme oog te krijgen voor reli- gieuse kunst en voor de groote religi- euse waarde, in die kunst verborgen. Vele nieuwe kerken bezitten gebrand schilderde ramen met voorstellingen van de Christus en zijn prediking. Ook muurschilderingen kan men tegenwoor dig hier en daar aantreffen. De geloovi- gc mensch heeft behoefte zijn geestelijk leven ook voor zich te zien in een hem aansprekende vorm. Vandaar in de loop der tijden de vele Christuskoppen en andere Christus-voorstellingen in schil derij en beeldhouwwerk. Een echte beel tenis van Christus bestaat niet. Vandaar, dat de fantasie soms zeer groot is, of schoon altijd de persoonlijke geloofsover tuiging of de overtuiging van een be paalde groep of tijd overheerscht in het beeld. Nooit zal er één bepaald voor altijd vaststaand Christusbeeld komen. Steeds zal de kunstenaar voor zijn in nerlijk geloofsleven, voor zijn houding tegenover de? Christus zoeken naar nieu wc veranderende vormen. Aan de hand van vele lantaarnplaatjes verduidelijkte spi. zijn lezing. Nu eens zagen wij de Christusfiguur als een krachtig en doel bewust type, dan weer slap en week. Langs de oud-christelijke voorstellingen Laat uw mama haar hart maar op halen, zei hij geruststellend. Een gcede ski'er moet de ruimte hebben en tenslotte dient alles eerst geleerd te worden. Hij demonstreerde daarbij direct een paar keurig uitgevoerde figuren en toon de Camilla de techniek van de skisport. Zij verzoende zich onmiddellijk met haar lot Mama mocht zoo ver gaan als zij wilde. Als Alk maar hier bleef Georg sloeg de richting in, welke Ro mana gegaan was. De oefeningen van Alk met Camilla verveelden hem. Tot groote ergernis van laatstgenoemde ech ter scheen Alk niet van zins met haar achter te blijven. Wacht even, Georg, riep hij, wij kunnen onze oefeningen wel tijdens het verder gaan voortzetten! En bij deze woorden drukte hij op ondubbelzinnige wijze Camilla's hand. Uit deze man was niet wijs te worden. Hij ergerde je en trok je tegelijkertijd aan op zijn bijzon dere, onweerstaanbare manier; Camilla wist niet, waar ze met hem aan toe was. Van mama is niets meer te zien, zei Georg eenige malen. Waar zou ze toch zitten Daar behoeven we ons niet onge rust over te maken, meende Alk. Je mama is een voortreffelijke skiloopster. Toen in de verte aan de kant van de weg een klein café zichtbaar werd, ver wachtten zij Romana daar te zullen vinden, maar bij hun binnentreden bleek al spoedig, dat hun vermoeden niet be waarheid zou worden. De eigenaar had geen dame gezien; er was trouwens de heele dag nog niemand in zijn etablis sement geweest. Georg toonde zich ern- llllllllllll Mededeelingen llllllllllll llllllllllll van Texels Bioscoop-Theater, llllllllllll MET GEHEIME OPDRACHT. Guanaro, de minister van Santona, maakt gemeene zaak met de Amerikaan- sche financier Morrow, die beryllium wil exploiteeren. De minister is bereid het oude contract met de overleden Martens te vernietigen. Morrow stelt alles in het werk om het duplicaat-contract van wij len Martens in handen te krijgen. Hij schijnt te slagen, wanneer de vertegen woordiger van Martens sterft, doch de si uurman Jan Jenssen, die door een toeval met de vertegenwoordiger in rela tie is getreden,treedt hem in de weg. Toch weet Morrow het kostbare, doch heel gevaarlijke document te bemachti gen. Hij werpt het in zee, maar het waait terug en valt voor de voeten van Jenssen, die het „vodje papier" achteloos onder zijn te groote pet stopt. Ruth, de dochter van Martens, zit niet stil, maar haar audiëntie bij de minister loopt op niets uit: Hij ontkent het bestaan van een overeenkomstGuanaro voelt de grond onder zich warm worden en wil Jenssen uit de weg ruimen! Hij krijgt hem in handen en spreekt het doodsvon nis uit. Maar dan is Ruth er ook nog! De spanning stijgt ten top. Kan zij zijn en haar recht bewijzen en daardoor Gu anaro doen wankelen? Laten we het niet verklappen, doch besluiten met eenige sprekende recensies uit: De Tele graaf: Een avontuurlijke film met de sympathieke Gustav Froehlich, de rid der zonder vrees of blaam. De Tijd: Spannend en goed gespeeld. Nw. Rot- terd. Crt.: Wegener speelt een rol, die hem ligt, in een genre waarin hij vroe ger groot was en het nu nog is. Dag blad van R'dam: De regisseur Juergen von Altan toont ons op meesterlijke wij ze het rosse matrozenleven in de haven wijken van Marseille en de natuurpracht van de Balkan. Voorwaarts: Paul We gener is nog altijd een verdienstelijke acteur. werden wij gevoerd naar de Byzantijn- sche stijl, de primitieve kunstenaars der middeleeuwen, de Renaissance, de Ba rok, de 19e eeuw en tenslotte naar de moderne Christusbeelden. Tenslotte noemde en vertoonde spr. de beelden van Da Vinci, Rembrandt, Dürer, Thor- welsen, Fritz Uhde, Sambergen, Flan- drin, een Veronicadoek en het gebed van Tcorop als voorbeelden van ons aan sprekende religieuse vormen. Spr. be sloot zijn inleiding met de hoop uit te spieken, dat de aanwezigen zich hier en daar bij een bepaald Christusbeeld had den weten aangesproken. Er werd met groote aandacht geluis terd en gekeken. Nu zong het koor nog enkele liederen, w o. Immanuel van Eduard Nössler. Mw. G. Koorn-Ruis zong in dit laatste lied de sopraansolo. Aan het einde van deze Gemeente- avond dankte Ds. in de eerste plaats het kerkkoor. Hij zeide, dat de Gemeente de zang altijd zeer waardeert. Hij hul digde de heer Smink wegens zijn krach tige en bezielende leiding en richtte ook een dankwoord tot mw. Lap-Dijt, die het koor op het kerkorgel begeleidde. In deze dank werden ook de leden van de Doopsgez. Zusterkring betrokken, die voor het stoffelijk gedeelte van de avond hedden gezorgd. Ds. hoopte, dat er iets van het goede van deze avond ook naar buiten zou uitstralen. Nadat door het zingen van het Avond lied de dank aan God was vertolkt, gin ger alle aanwezigen voldaan huiswaarts. DE WAAL. EEN GOEDE TIJDING. Donderdag kreeg de fam. S. du Porto via het Roode Kruis bericht, dat hun zcon Simon in goede welstand verkeer de. De lezers zullen zich wel herinneren, dat sinds de capitulatie nooit meer iets van hem werd vernomen. Het bericht kwam van een zekere fam. Keijser, woonplaats geheel onbekend. Wie kan hier nadere inlichtingen verstrekken? stig ongerust. Het wordt toch tijd, dat we haar nu eens gaan zoeken, meende hij. We kunnen haar toch niet aan haar lot over laten? Laten we eerst maar eens een kop koffie drinken, stelde Alk voor. Mis schien komt ze dan intusschen wel op dagen. Bij het vernemen van deze vrij on verschillige opmerking begon Camilla er toch werkelijk aan te twijfelen, of Alk zich veel aan haar moeder gelegen liet liggen. Zij dronken hun koffie, maar Romana liet zich nog steeds niet zien. Tenslotte hield Georg het niet meer uit. Als jullie dan alleen maar aan je zelf denken, voer hij plotseling uit, zal i k maar op zoek gaan. Ik wil weten, waar ze is! Alk stond onmiddellijk op. Natuurlijk denken we niet alleen aan onszelf, Georg, zei hij Het lijkt mij het beste, dat juffrouw Camilla hier zcolang blijft, dan zullen wij beiden eens gaan zien of we mevrouw kunnen vinden. M'n hemel. Moeten jullie dan alle bei weg? protesteerde Camilla. Het is toch voorloopig voldoende, als Georg alleen gaat. Maar m'n lieve, beste juffrouw Ca milla, Alk maakte lachend een bui ging voor het meisje ik kan er Georg tegen de avond toch niet alleen op uit sturen. Bovendien twijfel ik er niet aan, oï we zullen uw mama spoedig genoeg gevonden hebben en in de kortst moge lijke tijd terug zijn. (Wordt vervolgd.) DISTRIBUTIE BRANDSTOFFEN. 1 Maart t.m. 31 Maart op de bonnen 15, 16 en 17 (haarden, kachels) en de bon nen 35 t.m. 41 (centrale verwarming), alsmede op de bonnen „één eenheid vijf de periode" en „cokes, één eenheid vijfde periode" één eenheid. De bonnen 14 (naarden, kachels) en 33 en 34 (centrale verwarming) kunnen worden vernietigd. Op de bonnen „generatorenanthraciet tweede periode" van 1 31 Maart elk 1 hl. (maximum 75 kg.) anthracietnoot- jes V. Brcod: op broodbon 9 t.m. 30 Maart 100 gr. of een rantsoen gebak (geldig t.m 6 April. Bon 7 t.m. 23 Maart. Op bloemkaartbon 5 t.m. 23 Maart 50 gram bicod of V2 rants, gebak of 35 gr. meel. Bloemkaartbon 6 t.m. 20 April (zelfde hoeveelheid). Broodbon 8 geldt t.m. 30 Maart. Boter en vet: t.m. 30 Maart op boterbon 9 250 gr. boter. Op vetbon 9 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. Bon 7 geldt t.m. 23 Maart. Bon 8 geldt t.m. 30 Maart. Bon 9 geldt t.m. 6 April. Eieren: op bon 92 t.m. 30 Maart een ei. Eierbon 91 geldt t.m. 23 Maart. Eierbon 82 geldt t.m. 30 Maart. Eierbon 92 geldt t.m. 6 April. Gort, gortmout of grutten: op bon 08 tm. 20 April een half pond. Havermout, havervlokken, haverbloem aardapp. meelvlekken, gort, gortmout of grutten: op bon 07 t.m. 20 April een half pond. Honden- en kattenbrood: op bon 9 v.d hondenvoer-kaart voor groep I 10 kg. hondenbrood; groep II 10 kg.; groep III 8 kg.; groep IV 5 kg.; groep V 4 kg.; groep VI 3 kg. Op bon 9 van de voederkaart voor katten wordt over de zelfde periode IV2 kg. kattenbrood. Kaas: op bon 62 en 72 t.m. 6 April elk 100 gram. Kaasbonnen 13 en 14 gelden t.m. 23 Maart. Kaasbonnen 61 en 71 gelden t.m. 6 April. Kaasbonnen 62 en 72 gelden t.m. 20 April. Koffie of thee: op bon 18 t.m. 27 April 125 gram koffie of 50 gram thee of 250 gr. koffiesurrogaat. Na 28 April: geen koffie meer verkrijgbaar. Maizena, griesmeel, sago, aardappel meel of puddingpoeder of STIJFSEL: op bon 10 t.m. 20 April een ons. Peulvruchten: op bon 15 t.m. 30 Maart een pond. Petroleum: zegel 9e periode v. 24 Febr. t.m. 20 April. Voor verlichting „perio de" E v. 24 Febr. t.m. 31 Mrt. 2 liter. Na 31 Maart is voor verlichting geen petroleum meer beschikbaar (zegels K vervallen). Rijst, rijstebloem, rijstemeel of grut- tenmeel (gemengd meel) op bon 19 t.m. 20 April een half pond. Rijstbon 11 geldt t.m. 23 Maart. Suiker: op bon 17 van 17 Maart t.m. 13 April één kg. Tarwemeel of tarwebloem of rogge meel of roggebloem of zelfrijzend bak meel (geen boekweitmeel) op bon 5 v. de bloemkaart 24 Febr. t.m. 23 Maart 35 gr. Vermicelli, macaroni of spaghetti: op bon 09 t.m. 20 April een ons. Vlcesch en Vleeschwarcn. Op vleesch- bon 08 t.m. 30 Maart 100 gr. vleesch, beeh inbegrepen of een rantsoen vleeschwa- ren. Op bon „08 worst" wordt alleen een rantsoen vleeschwaren verstrekt Geldt t.m. 2 April. Ook paarden- en schapenvleesch gaat nu op de bon. Bon 07 geldt t.m. 23 Maart. Vleesch- en worstbonnen 03, 04 en 06 kunnen vernietigd worden. Zeep: op bon 16 t.m. 30 Maart 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Jan. 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Jan. 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder (waschpoeder uitsluitend voor wassche- rijen.) WASSCHERIJEN nemen 20 kg. droog waschgoed in behandeling voor 1 bon no. 16. Scheerzeep: op bon 117 (speciale bon, uitgereikt gelijk met de textielkaart) t.m. 30 April 50 gram scheerzeep, of één tube, oan wel één pot scheercrême. OPPLAKVELLEN IN BLOCS. Opplakvellen levert kant en klaar, met naam, adres en codenummer: de drukke rij van dit blad. Illlllilllll VAN DE BOEKENPLANK, llllllllllll „E. J.": Vrouwelijke spionnen, die ik gekend heb, 287 blz. Geb. f 3.05. W. J. van Balen, Pioniers. (De ont dekking van de wereld). Voorwoord van Ph C. Visser. Een rijkdom van illustra ties en prenten uit oude boeken, afb. van oude schepen, portretten van ont dekkingsreizigers en foto's van de ont dekte landstreken. Deel I en II, tezamen geb. f 15. A. David-Neel, Mystiek en magie in Thibet. Met 25 ill. 378 blz. Geb. f 5.90. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 llllllllllll HYGIENE EN VEILIGHEID llllllllllll 289. TANDSTEEN is een harde, steen achtige massa, die zich vooral tusschen de snijtanden en voornamelijk aan de binnenkant van het gebit vastzet. Men zoekt de oorzaak van 't optreden van veel tandsteen in het voedsel, in het wa ter, in de soort tandpasta, in rooken, enz. Een feit is, dat bij bepaalde personen de vorming van tandsteen sterk op treedt en bij anderen niet. Waarschijnlijk is het een neerslag uit speeksel. Men kan het vrijwel alleen mechanisch ver wijderen. Dus: werk voor de tandarts. ARTS.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 4