Rede van Rijkscommissaris Seyss Inquart. minium gemeente texel iiiiiiiii;,: (vervolg Bestrijding van de werkloosheid. Wat de werkloosheid aangaat: een jaar geleden waren er in dit land ongeveer 300.000 betaalde werkloozen, waarbij nog Kwamen de niet ingeschreven werkloo- nonnnP 1 ?fC' 1940 waren er nog maar 136000 werkloozen, ondanks de bijna vol- komen uitgevoerde demobilisatie. Vele honderdduizenden hebben dus de weg naar de arbeid gekozen en gevonden Ruim 118000 Nederlanders vonden werk in Duitschland. De gruwelpropaganda beweert, dat dit laatste onder dwang is gebeurd^ Ik verklaar, dat nog geen en kele Nederlander in Duitschland door de pchtie naar zijn werk is gebracht. Na tuurlijk is het niet de bedoeling, door tewerkstelling in Duitschland Nederlan ders aan hun vaderland te onttrekken. Het betreft hier een noodmaatregel, wel ke voortspruit uit de tegenwoordige tijd. Duitschland heeft in Nederland voor eer belangrijk bedrag aan orders ge plaatst. Hierdoor hebben meer Nederlan ders in eigen land werk gekregen dan er Nederlanders in Duitschland werk ge vonden hebben. De verzorging met alles, wat Neder land noodig heeft, geschiedt, wegens de ooilogstoestand, nu uitsluitend uit het Europeesche gebied. Als de gruwel sprookjes waar zijn, zou er 'n oneindige stioom van goederen naar Duitschland strcomen en zou er niets terugkomen. Het tegendeel is waar. Herstel van oorlogsschade. Wij hebben ons gezet aan het herstel van de gebieden in Nederland, welke dcor de oorlogsgebeurtenissen verwoest zijn. Daartoe zijn vooral noodig ijzer en staal. Hoewel we elke plaat ijzer beter voor een pantserwagen kunnen gebrui ken en elk blok staal beter voor de loop van een kanon, zijn voor de wederop bouw in Nederland, vooral voor Rotter dam, belangrijke grondstoffen toegezegd. liet spreekt vanzelf, dat bij de werke lijke verdeeling der grondstoffen van invloed moet zijn de overweging, op wel ke wijze de Nederlandsche bevolking haar standpunt bepaalt ten aanzien van bet tegenwoordig conflict tusschen Duitschland en Engeland. De houding der Nederlanders. Het heeft de schijn, alsof thans weer een schaar verblinde, onverantwoordelij ke stokers en schreeuwers de meening van het Nederlandsche volk wil vormen en vertegenwoordigen. Als de Nederlan ders zich dat laten welgevallen, zullen zij ten slotte nogmaals in hun geheel de gevolgen van een dergelijk optreden te dragen krijgen. Wij hebben de tastbare bewijzen, dat onze vijanden op Neder landsche bodem doodelijke samenzwe ringen tegen de Fuehrer en het Duitsche rijk pleegden en dat leidende persoon lijkheden in Nederland bewust bij dit streven toegezien en daaraan hun mede werking verleend hebben. Na de verbrijzeling van de tegenstand der Nederlanders werd het rijkscommis sariaat ingesteld. Wij verklaarden, dat 't Nederlandsche recht zooveel mogelijk van kracht zal blijven en het bestuur door de Nederlandsche instanties zal ge schieden onder voorwaarde, dat het volk met begrip en beheersching de door de bezette mogendheid gegeven voor schriften zal opvolgen. In geen geval zul len wij ooit dulden, dat toestanden te- rugkeeren, die weer tot een 10e Mei 1940 kunnen leiden. De houding, welke de Ne derlanders in deze beslissende strijd aan nemen, zal de doorslag geven bij de be paling van de plaats, der Nederlanders in de toekomst. De teerling is geworpen. De opbouw van het nieuwe Europa is begonnen. Ieder is voor de beslissing ge steld: Mét ons of tégen ons. Een derde mogelijkheid bestaat er niet. In de toe komst spreken en gelden daden. Hoe reageerde Nederland op de be zetting? Volgens in het buitenland ver breide geruchten zou hier hongersnood heerschen, zou er een moordende vijand schap bestaan tusschen Duitschers en Nederlanders en zou het Nederlandsche volk zich in volkomen knechtschap be vinden. Spr. weerlegt dit alles en be toogt: In dit land bestaat een waarlijk ongelooflijke vrijheid voor politieke ac tiviteit (de vechtpartijen, ingegooide rui ten, enz. zijn daarvan het bewijs). Indien we de bedoeling hadden, een politieke beweging onder bescherming der Duit sche bajonetten te forceeren, zou erbin nen enkele weken in dit land niemand meer een eenigszins oppositioneele hou ding tegenover deze zoogenaamd door ons beschermde beweging durven aan te nemen. Nog steeds geldt, dat wij de Nederlanders geen politieke overtuiging willen opleggen. Maar de terroristi sche geest, welke tegen de nationaal-so- cialistische bewegingen losbrak, moet gebroken worden en dit geschiedt niet met glacé-handschoenen. De voedselvoorziening. Ik heb verklaard er naar te zullen streven, dat de levensvoorwaarden van 't Nederlandsche volk niet ongunstiger zul len zijn dan die van het Duitsche volk. Ook dient men te bedenken, dat de week rantsoenen in Nederland buitengewoon gunstig afsteken bij die, welke op het ocgenblik in België en Frankrijk ver strekt worden en in hoofdzaak zijn ge lijkgesteld met de rantsoenen, welke in Duitschland worden verstrekt. In verband met de vleeschschaarschte werd het gruwelgerucht verspreid, dat al he* vleesch naar Duitschland ging. Van officieele zijde is nu medegedeeld, hoe veel vee naar Duitschland is gegaan, een he eveelheid, die, in verhouding tot de heele veestapel en de normale invoer, in het niet zinkt. Bovendien moet in aan merking worden genomen, dat een zeke- en slot.) r.-! beperking van de veestapel noodig was wegens het tekort aan veevoer. De vleeschschaarschte, welke nu overwon nen moet worden, is uitsluitend te wij ten aan gemis aan discipline van produ centen en consumenten. Laster is ook de bewering, dat van Duitsche zijde onbe voegd levensmiddelenbonnen beschik baar zouden worden gesteld. De uitrei king geschiedt met groote zorg en wordt tot op rantsoenen op de meest nauwkeu rige wijze verrekend. Eén ding is zeker en wel. dat de sluikhandel in groote bloei verkeert Deze te bestrijden is een taak voor het Nederlandsche bestuur; dit geeft zich echter in toenemende mate moeite om deze dingen in orde te bren gen. Vooral de prijscontrole treedt scherp op en zelfs is reeds een boete van een kwart millioen gulden opgelegd. Belastingen. Een aanzienlijke belasting verhooging is noodig, maar wij hebben er op gestaan, dat deze volgens sociale normen zou plaats hebben. Het is thans zoo, dat, hoewel de opbrengst uit de Inkomstenbelasting b.v. verdubbeld wordt, een huisvader met drie kinderen minder belasting zal betalen dan vol gens het vroegere liberale stelsel. Het ligt niet in mijn bedoeling de, vooral wat haai controle betreft, weinig waardige rijwielbelasting op de duur te handhaven. Landbouw. Wat de landbouwers aan gaat: zij staan voor dezelfde taak als die m Duitschland. Hun deskundigen ver klaren, dat het mogelijk zal zijn, het Ne derlandsche volk voldoende, zij het op eigen wijze, uit eigen land te voeden. Wij hebben de landbouwer prijzen toe gestaan, die een voldoende stimulans moeten vormen om uit de bodem te ha len, wat er uit te halen valt. De levens middelen zullen daardoor niet essentieel duurder worden. Krachtens die prijzen zal b.v. een kg aardappelen slechts een halve ct. en een brood twee ct. duurder worden. Stemming Wat betreft de stemming in Nederland: het land herademde, toen de oorlog 15 Mei na vier dagen strijd ten einde was. In tegenstelling tot de gru welpropaganda gedroegen de Duitsche soldaten zich buitengewoon tegemoetko mend. Maar de Nederlanders moest een reeks beperkingen worden opgelegd. De stemming moes£ wel slechter worden. Wij verlangen geen jubelende verwelko ming en instemming. Een proces en toe stand van eeuwen laat zich niet in maan den wijzigen en slechten. Wij verlangen echter ordelijk gedrag. Ik geloof te kun nen zeggen, dat de lagen, die van vclksch standpunt dragers zijn, dus voor al het werkende volk in de ruimste zin van het woord, deze nuchtere houding hebben gehandhaafd. Dit kan niet wor den beweerd van de kringen der intelli gentie, en van de lagen, die daartoe ge rekend willen worden. Diegene, wiens tiots op niets is gebaseerd, treedt steeds het opvallendst op. Wij zien dat gelaten over het hoofd en zullen onze houding ook handhaven, als Engeland verpletterd ter aarde ligt. Jodenvraagstuk. De joden zijn voor het nationaal-socialisme en voor het na- tionaal-socialistische Duitschland de vij and De joden zijn voor ons geen Neder landers. Zij zijn vijanden, met wie wij noch tot een wapenstilstand noch tot een vrede willen komen. Wij zullen de joden raken, waar wij hen aantreffen en wie met hen meegaat, heeft de gevolgen to dragen. De Fuehrer heeft verklaard, dal de joden in Europa hun rol hebben uitgespeeld en derhalve hebben zij hun rol uitgespeeld. Wel kunnen we nog pra ten over invoering van een draaglijke overgangstoestand met handhaving van het standpunt, dat de joden vijanden zijn, dus met inachtneming van alle voor zichtigheid, die men t.o. vijanden in acht neemt. Wanneer Duitschland hier niet meer als bezettende mogendheid heeft te zorgen voor handhaving van de orde en het openbare leven, zal het Nederland sche volk voor de keus worden gesteld, o.t' het het kameraadschappelijk samen gaan met het Duitsche volk ter wille van de joden op het spel wil zetten. Verdraagzaamheid. Wegens uitvaardi ging eener verordening, waardoor jccdsche professoren werden ontslagen, is door de studenten te Leiden en te Delft gestaakt. Ik heb de indruk, dat het hier om jonge menschen gaat met een klassewaan, die steeds verder van het eigenlijke volk afraakt. Zij moesten be denken, dat academische studie geen privilegie maar een verplichting is. In dien ik het Nederlandsche volk slecht gezind was, zou ik zeggen: Deze acade mische jeugd kunnen jullie houden. Die is toch nergens goed voor. Van het standpunt der bezetting gerekend, is het in het geheel niet noodig, dat er inrich tingen van hooger onderwijs geopend zijn, maar rust en orde moeten er heer schen. Winterhulp heeft niets te maken met liefdadigheid. Zij spruit voort uit de verantwoordelijkheid jegens de volks genoot. Veel Nederlanders schijnt de Win terhulp niet naar de zin te zijn. De dol zinnigste geruchten worden verspreid. De gelden zouden b.v. naar Duitschland gaan' Nochtans is de Nederlandsche Winterhulp een succes, wat de Neder landsche bevolking voor zichzelf als een goed teeken kan beschouwen. De Arbeidsdienst is een voortreffelijk middel voor de volksche verdegelijking van de natie. Wanneer wij het met de Nederlanders niet goed zouden meenen. mochten zij nooit een Arbeidsdienst in richten. Voor leiders biedt hij een voor treffelijke scholing. Het doel van de Ar beidsdienst is jonge menschen van een bepaalde leeftijd, ongeacht de maat schappelijke school, samen te brengen en samen de vreugd van de arbeid te doen ondervinden. Daar komt dan de opvoe ding in discipline bij. Onderwijs. De beteekenis van het on derwijs wordt door ons niet onderschat. Van essentieel belang voor de opvoe ding is de drager er van. Op dit gebied ziet het er in Nederland echter treurig uit 6000 kweekelingen zijn er, die geen werk hebben of onder de meest bescha mende omstandigheden moeten werken. Nu wordt voor ordegeestelijken, die on derwijs geven, een passende salarisbe- perking ingevoerd, waardoor met de uitgespaarde gelden genoemde kweeke lingen aan werk kunnen worden gehol pen. Aan het taalonderwijs zal bijzondere aandacht worden geschonken. Van bij zonder belang is, dat eindelijk eens een uniforme spelling tot stand komt. Wan neer het onderwijs in de Nederlandsche taal voldoende gewaarborgd is, kan er aan worden gedacht, het Duitsch de aandacht te schenken, welke het toe komt. Het is duidelijk, dat de voertaal in dit gebied zich zal richten naar het Duitsch sprekende volk van 85 millioen zielen (Nederland 9). De kennis van de Duitsche taal zal de Nederlander slechts to* voordeel strekken. Voor Nederlandsche waarden hebben wij begrip. Ik hoop echter, dat het Ne- oei landsche volk niet dezelfde ervarin gen opdoet, die wij eens als Oostmarkers hebben opgedaan met het z.g. Vader- landsche front. Dit was een samenraap sel van alle mogelijke richtingen, alleen niet van volksch bewuste overtuigingen. Voor het handhaven van zoo'n toestand zou het overwinnen van Engeland de voorwaarde zijn, maar daar valt niet aan te denken Oorlogskansen. Zinneloos is de ver onderstelling van hen, die meenen, dat Engeland in Europa zou kunnen landen. Toch geloof ik, dat er ook in Nederland eenige dwepers zijn, die naar zulk een landing verlangen. De weerstandskracht van het Duitsche volk is echter ontzet tend en de vastberadenheid vreeselijk. Eerder zal heel Europa in een puinhoop veranderen dan dat Duitschland opgeeft. En mochten die dwepers hun zin krijgen, dan zouden eerst de bezette gebieden in puin worden gelegd, voordat een vijand Duitschland bereikt. Wat de Amerikaan- sche hulp betreft- In Engeland rekent men er dit jaar niet op, dat die hulp eenigszins merkbaar zal zijn. De schepen welke naar Engeland varen, zouden eerst door de duikboot- en luchtversper- nng moeten breken en reeds verklaarde een Amerikaansche deskundige, dat van alle wapens, die zich aan boord bevon- oen, een kwart is getorpedeerd. Voor of tegen ons. Dit is het parool, de beslissing waarvoor iedereen staat. Ieder een dient vastberaden te streven naar gemeenschappelijke arbeid, Nederlan ders naast Duitschers, ten einde de grond slagen te leggen voor een gelukkig leven van de komende geslachten. Wij willen als bezettende mogendheid niet voor altijd in dit land blijven. Wij willen, dat de Nederlanders zelf uit in nerlijke overtuiging en met hun heele wezen aantreden voor het groote werk van de opbouw van ons Germaansch ge- meenschapsgebied en daarmee van een nieuw Europa. Een 10e Mei mag er nooit meer komen en daarom leggen wij de verantwoordelijkheid in handen van hen, die door bewuste, onwankelbare vervulling van hun taak, dit land en zijn vrijheid voor de toekomst beveiligen. Een historische opdracht. Wij hebben in dit land kameraden gevonden, dat wil zeggen, de gevluchte regeering heeft de ze kameraadschap in de gemeenschappe lijke gevangenissen samengesmeed. Wij zien, dat deze kameraadschap steeds hechter wordt. De een een goed Neder lander. de ander een goede Duitscher, maar beiden vereenigd in nationaal-soci alisme als dragende politieke beweging tot grondbeginsel van de nieuwe orde ning te maken. Wij staan hier op deze bodem om een historische opdracht te vervullen. Wij zullen niet van deze grond wijken. Men zal ons eerder in stukken scheuren dan dat wij ook maar een millimeter van de vei vulling van deze opdracht afwijken. Wij zijn waarlijk vol van een religieus fanatisme. Adolf Hitler, de Fuehrer van het groot-Duitsche rijk, de Fuehrer van alle Germanen in de nieuwe ordening van het avondland heeft ons de op dracht gegeven. Wij staan aangetreden en ook al zouden wij sneuvelen, hij zal overwinnen. Heil dem Fuehrer De rede werd met zeer groote aan dacht gevolgd. Herhaalde malen werd zij door applaus onderbroken. Aan het ein de werd instemming daarmee betuigd door langdurig handgeklap. Hierna be steeg comm.-generaal Schmidt het podi um om namens de aanwezigen eerbetoon te brengen aan de Fuehrer. Het werd ge volgd door 't zingen van Duitsche volks liederen. Milium ||||||!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| KOSTELOOZE VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat gelegenheid zal wor den gegeven tot kostelooze inenting en herinenting van ingezetenen, die zich aanmelden: op Maandag 24 Maart 1941, des mid dags 12 uur in de o.l. school te Den Hcorn, des namiddags 2.30 uur in de o.l. school te De Waal en des namiddags 4 uur in de o.l. school te Oudeschild; op Dinsdag 25 Maart 1941, des middags 12 uur ten huize van P. de Wit, Zuid- Eierland en des namiddags 4 uur in de o.l. school te Oosterend; op Woensdag 26 Maart 1941, des mid dags 12 uur in de o.l. school te Midden- Ejerland en des namiddags 3 uur in de o.l school te Den Burg; op Donderdag 27 Maart 1941, des na middags 1 uur in de dokterswoning te De Cocksdorp en des namiddags 4 uur inde o.l. school te De Koog. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen, moe ten trouwboekjes, waarin namen van belanghebbenden vermeld zijn, worden medegebracht. Onder de aandacht wordt gebracht, dat kinderen vóór het bereiken van den leef tijd van één jaar, ingeënt MOETEN zijn. Texel, 18 Maart 1941. Burgemeester en Wethouders voorn., De Secretaris, De Burgemeester, JONKER KAMP. VERGUNNING DES NACHTS BUITEN ZIJN BIJ LAMMEREN WERPEN. De Burgemeester van Texel brengt, in overeenstemming met den Duitschen In- selkommandant, in herinnering aan de schapenhouders, het bepaalde in art. 2 van de Verordening No. 188 van den Rijkscommissaris, luidende: „Tot nader order is het verboden zich tusschen 24 en 4 uur in de open lucht op te houden". Dit verbod dient aldus gelezen te wor den dat ook verboden is zich in open lucht op eigen erf te bevinden. Zij, die meenen, dat in verband met het lammeren werpen noodzakelijk is dat zij de komende weken tot dat doel bui tenshuis zijn, kunnen daartoe een ver gunning ontvangen le. door zich des Maandagsmorgens te vervoegen bij den heer E. Noordijk, keu ringsveearts, die daartoe op de markt aanwezig zal zijn; 2e. door een schriftelijke aanvrage bij den heer Noordijk, waarbij vermeld moet werden: naam en adres, aantal schapen, dat zal werpen, periode, waarin dit wer pen waarschijnlijk zal plaats vinden (be gin en einddatum naar schatting). Deze opgave moet met duidelijk handschrift zijn geschreven. Alle afgegeven of toegezonden bewij zen moeten aan den heer Noordijk wor den teruggezonden op den dag, waarop ziJ vervallen. Den Burg, Texel, 14 Maart 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. iiniiiiiiu ZOO SPRAK. GADOW, Duitsch marinedeskundige: De vernielingen en verliezen, welke En geland moet boeken, zijn veel en veel grooter dan de Amerikaansche hulp en de eigen productie. SCHOUT-BIJ-NACHT WOODARD, (V.S.): Als Engeland niet spoedig doel treffende tegenmaatregelen kan nemen, zal zijn positie binnenkort vertwijfeld moeten worden geacht. Ook het scheeps- bouwprogramma der V.S. is niet voldoen de om deze gaten te vullen. mill!mini L ANDBOUW VEETEELT ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| AARDAPPELEN. Het poten van on gekeurde Roode Star is verboden. KRUISBESSEN, mogen geen dichte takstand hebben. Dus flink snoeien. VARKENS geen dunne brij geven maar dikke. FRUITBOOMEN, die men aankoopt, moeten de N.A.K. plombe bezitten. AARDAPPELEN. Gekiemde aardappe len met lange dunne uitloopers, deugen niet om gepoot te worden. EEN PAARD met 'n lange staart, dat door vliegen geplaagd wordt, kan veel rustiger weiden en meer voedsel tot zich nemen dan een paard met korte staart. VELD WORTELEN bewaart men het best onder zand. Dit moet ook tusschen de -wortelen gestrooid worden. GRAS. Verhoudingscijfers naar voe dingswaarde: Versch gras 100; kunst matig gedroogd 93; Finsche kuil 85; Frie- schc kuil 60; Ruiterhooi 75; gewoon ge wonnen hooi slechts 57. ERWTEN EN BOONEN. De gemiddel de opbrengst per h.a. van erwten, brui ne- en witte boonen is in Nederland aan merkelijk hooger dan in eenig ander land ter wereld. Zoo is het ook gesteld met de vroege maïs in de beste maisstreken van Nederland. TEN STRIJDE Dreiging van een rupscnplaag! De plantenziektenkundige dienst schrijft: De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de noodzakelijkheid zoo veel mogelijk de rupsennesten van de tastaard-satijnvlinder in Maart uit alle loofhoutgewassen te verwijderen en te verbranden. De rupsennesten zijn aanmerkelijk tal rijker dan zij in de laatste jaren geweest zijn en nalatigheid inzake de bestrijding zal een niet onbelangrijke vreterij door rupsen in de boomen en struiken tot ge volg hebben. Men kan zich, door nog in deze maand de nesten onschadelijk te maken, voor deze schade behoeden en daarbij gelijktijdig zijn medewerking verleenen aan het in toom houden van de ontwikkeling dezer insecten, welke bij algeheele nalatigheid in de bestrijding gemakkelijk tot een werkelijke „plaag" kan uitgroeien. Wanneer ieder in zijn tuin en in boom gaarden, aanplantingen en hagen de nes ten verwijdert en verbrandt, kan in de zen zonder groote moeite nog veel be reikt worden. VERVOER VAN GESTORVEN EN DOODGEBOREN DIEREN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter kennis van be langhebbenden, dat gestorven en in nood geslachte schapen, lammeren en kalve ren ten spoedigste, althans binnen 12 uur na den dood, langs den koristen weg veivoerd dienen te worden naar het ge meentelijk keur lokaal op het terrein bij de noodslachtplaats aan den Hallerweg, alwaar gelegenheid zal worden geboden cadavers te villen en, voor zoover vleesch voor de consumptie wordt afgekeurd, on bruikbaar te maken als voedsel voor mensch en dier Van dit verbod zal aan enkele perso nen ontheffing worden verleend voor vervoer naar een terrein aan den Twee den Dwarsweg in den Polder Het Noor den, om aldaar onbruikbaar te worden gemaakt. Om voor een dergelijke ont heffing in aanmerking te komen dienen de aanvragen daartoe schriftelijk bij den Keuringsveearts te worden ingeleverd. Aan de ontheffmg zullen bepaalde voorwaarden worden verbonden. Overtreding van het voorschrift is strafbaar. Texel, 21 Maart 1941. Burgemeester en Wethouders vnd., KAMP. De Secretaris, JONKER. TOELATING VAN NIEUWE LEER LINGEN TOT DE O.L. SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op 1 April a.s. nieuwe leerlingen kunnen wor den toegelaten tot de openbare lagere scholen in deze gemeente. Om te kunnen worden toegelaten moe ten de leerlingen vóór dien datum den leeftijd van zes jaar bereikt hebben. De aanmelding behoort te geschieden uiterlijk Zaterdag 29 Maart a.s. bij het betrokken hoofd der school. Texel, 17 Maart 1941. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. EXTRA VERBLIJFSVERGUNNING VOOR TEXEL GEDURENDE DE PAASCHDAGEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat een vergunning voor familie bezoek kan worden verkregen, waarbij inbegrepen verloofden, voor de periode var: 9 April tot 22 April. Wanneer het aantal aanvragen zeer groot blijkt te zijn kan beperking in de toewijzing plaats vinden. Uiteraard wordt de vergunning slechts verstrekt behoudens intrekking. De aanvragen dienen ingediend te worden bij den Burgemeester van Texel, afd. Verblijfsvergunningen, Raadhuis Den Burg en moeten uiterlijk 31 Maart om 12 uur ten Raadhuize aanwezig zijn Later inkomende aanvragen worden niet behandeld. Texel, 18 Maart 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. DE EERSTE SPINAZIE is 14 Maart te Beverwijk aangevoerd, 14 dg. later dan vorig jaar. Beverw. Crt. SJALOTTEN. Telers, selecteert zoodra de „krulbosjes" zichtbaar worden, het jonge gewas, dat U voor het leveren van plantgoed heeft bestemd. Herhaalt deze bewerking verscheidene keeren geduren de het groeiseizoen. Verwijdert alle zie ke planten, ook zwak aangetaste. Laat ze nooit op het veld liggen, doch begraaft ze diep. IIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw llllll BINNENLAND lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIILI'UllllllllllllllllllllilllllllllllllllllliilllHI HET BOKSVERBOD is te Enschedé en Ereda opgeheven. VOOR SECRETARIS Waterschap Eeemster meldden zich 113 sollicitanten aan. DE BEROEMDE MOLEN van Ruys- dael, de „Rijn en Lek" te Wijk bij Duur stede, wordt gerestaureerd. HET NATIONALE DAGBLAD meldt, „dat ook in het Noorden van ons land dr café's en restaurants van de joden bevrijd worden". OOK NEDERLAND krijgt een deel cellulose van de hoeveelheid, welke Duitschland ingevolge een verdrag uit Noorwegen zal ontvangen. EEN ARBEIDER werd in een garenfa- biiek te Mierlo-Hout door een machine gegrepen, rondgeslingerd en zoo ge wond, dat hij aan de gevolgen is over leden. WAARSCHUWING. Een brandende gasgenerator was oorzaak van brand in gaiage N.V. Edah, te Helmond, waar twee trucks ter waarde van f 15000 werden' vernield. Verzekering betaalt. ZEEP en zeeppoeder, wel 1800 pond, werd in beslag genomen bij een schipper aan de Voordam te Alkmaar, die van de herkomst en de bestemming geen opgaaf wilde doen. Alkm. Crt. GOUDEN TIENTJES. Een bakker en een autohandelaar te Den Haag zouden hun gouden tientjes resp 12 en 9, voor f 37 per stuk verkoopen door tusschen- komst van een melkslijter. De politie kwam er achter: geen tientjes meer, wel pioces-verbaal. EEN VERORDENING van de Rijks- comm. voor het bezette gebied bepaalt, dat de Rijkscommissaris voor joodsche ondernemingen bewindvoerders kan aan stellen op kosten van die ondernemingen. Ook kan de Commissaris voortzetting van zoo'n onderneming verbieden of ze voor bepaalde tijd sluiten.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 6