OPENING GROEPSHUIS NSB (vervolg van de le pagina) Ieder weet toch: Oorlog beteekent ver arming, brengt goederenschaarschte en prijsstijging mee. Daarom wachten wij af. Na de oorlog komt de vrede. Dan gaat de zon op. Laten wij gelijk met de zon opgaan. Wat is ons volk op het gebied van zijn bewapening altoos misleid. Jaren lang is onder Colijn, Marchant, enz. bezuini ging en aanpassen gepredikt. In 1936 be val Engeland: Bewapenen! Nochtans spiak de Koningin over geestelijke en rroreele herbewapening. In vier jaartijd gaf Nederland toen 100 millioen gldvoor militaire bewapening uit. Ga nu maar rustig slapen, zei Vader Colijn. Wij hibben nog een Volkenbond en als de nood aan de man komt, zullen Engeland er. Frankrijk helpen. Bovendien hebben we nog onze IJsellinie, Grebbelinie, Holl. waterlinie. Toen de oorlog kwam, liet men echter aan de Moerdijk een achter deurtje openstaan en de weerstand was gebroken. Nog even volhouden! werd ge commandeerd: Straks komen onze vrien den. De waarheid was: We moeten tijd hebben om onze koffers te pakken. Ge lukkig heeft de oorlog met ons broeder- \olk maar 4Vé dag geduurd. Uitgezonderd in 1672 hebben we nimmer met Duitsch- land oneenigheid gehad, terwijl we met Engeland wel zesmaal oorlog voerden. De huidige oorlog is een botsing tus- schen twee werelddeelen. Die moest ko men. Dat wisten we al in 1937, toen het volk ondei; Colijn tegen ons werd opge zet. Wij zijn er van overtuigd, dat Duitsch- land zal winnen. Dan wordt het nieuwe Europa gevormd en nu is het onze taak, er voor te zorgen, dat ons land daarin een fatsoenlijke plaats krijgt. Ik heb in Hitier onverwoestbaar vertrouwen. Hij is gekomen als hervormer, als profeet. Hii zal er voor zorgen, dat in Europa geen oorlog meer woedt. Dan kunnen wij ons gelukkig voelen. Op 23 Sept had ik het voorrecht een onderhoud met de Fuehrer te hebben Daarbij is mij geble ken, dat hij het beste met ons volk voor heeft, mitsdit volk hem dat moge lijk maakt. De Rijkscommissaris ver klaarde bij het vertrek van de Duitsche tioepen de leiding in handen te zullen geven van menschen, die hij kan ver trouwen. Aan Nederland de keus: óf, met de Unie, ingelijfd te worden bij Duitschland, óf een behoorlijk lid zijn var. de Europeesche statengemeenschap. Be waarheid wordt, dat Nederland zon der NSB geen toekomst heeft, zooals we in 1937 reeds voorspelden. Wij hebben nu 70.000 leden, op wie we aan kunnen. De Unie mag er vijf millioen hebben op wie ze niet aan kan. De Unie heeft geen toekomst. De heeren boven in de Unie weten dat, maar durven het hun volge lingen niet te vertellen (Interruptie: Laf aards!). Op de woorden van de Rijks commissaris: „Voor ons of tegen ons hebt ge te kiezen", antwoordde de Unie: „Zoo lang de Duitsche bezetting voortduurt, kunnen wij daarop niet antwoorden, zon der onvriendelijk te zijn". Hoe naïef! Intusschen zijn we al een heel eind op dreef, vervolgde spr., die hierop ge waagde van het Arbeidsfront, Midden standsfront, Medisch Front, Agrarische Front, Opvoedersgilde, enz. en met een enkel woord de doeleinden aangaf. Ook kon spr. meedeelen, dat een wetsont werp tot afschaffing van het fietsplaat- je in de maak is. Groote dingen zijn voorshands niet te verwachten, zoo besloot spr. We ver- keeren in oorlogstijd en de blokkade duurt voort. Maar we leven in een grootsche tijd, welke zelfs de Napoleon tische en de Fransche revolutie in de schaduw stelt. Aan ons de taak te zor gen, dat ons volk de zegeningen, welke het Nieuwe Europa zal schenken, zoo spoedig mogelijk deelachtig wordt. Hou zee! Een luid en langdurig applaus ver tolkte de instemming der aanwezigen. Na de pauze, gedurende welke door een groep zangers met aan de piano de heei A. W Goedhart strijdliederen ten gthoore werden gebracht, richtte de heei Ruijter, leider van het Gewest N.- Kolland, zich met een korte toespraak tot de leden. Hij bracht in herinnering, oat zijn kennismaking met Texel da teert van 1934, toen hij met eenige inge zetenen ten huize van de heer S. J. Dijk- sen de groep Texel oprichtte. Hij sprak de wensch uit, dat deze groep een steun pilaar van de beweging zou blijven en zeide haar alle mogelijke steun toe. Daarna gaf de heer Mussert gelegen heid tot het stellen van vragen. We la ten deze vragen met het antwoord in het kort hier volgen: Hoe staat de NSB tegenover de ker ken? Antwoord: Wij zijn van mee ning, dat een mensch zonder religieus gevoel het dier dicht nabij komt. Van staatkundig standpunt bekeken, zou het nuttig zijn, dat er maar één kerk was. Dan hadden we weer een reden tot ver deeldheid minder. Maar wij blijven van de kerken af. Maar dan moeten wij als staat, als volk ook gerespecteerd worden. Dt Geref. Kerk sluit leden van de NSB ven het Avondmaal uit, terwijl de R.K. Kerk in Nederland hen uit de Kerk stoot. In Duitschland is dit niet het ge val. Merkwaardig is echter dat de Be weging in Limburg het sterkst groeit en daar meer leden telt dan in Friesland, Groningen en Drente samen. De kerken zijn hier met het kapitalisme besmet en waar dit vóór binnenkomt, gaat de reli gie er achter uit. Maar het komt goed. Van anti-nat.-socialisme zullen de ker ken gezuiverd moeten worden. Tegen de kerken zijn we overigens niet. Ook Hit- Ier heeft in zijn programma het positie ve Christendom vastgelegd. Wat gebeurt er, wanneer de Engel- schen hier een inval mochten doen? Antwoord: Dan wordt ons land het slag veld en blijft hier geen steen op elkaar. Hoe de Engelschen hier dan huishouden, heeft het jaar 1799 geleerd. En nu heeft men bommenwerpers! Kan een Nederlandsche vrouw, met een Rijksduitscher gehuwd, lid worden van de NSB? Antwoord: Dit wordt na het teekenen van de officieele vrede on der het oog gezien. Natuurlijk wordt door NSB en NSDAP hartelijk samenge werkt. Hoe staat de NSB tegenover de Joden? Antwoord: Aanvankelijk ondernamen we niets tegen hen, maar de joden be gonnen tegen ons te stoken. Toen hebben wo tegen hen stelling genomen. Wat jcodsche overheersching is, hebben zij ondervonden, die van 1015 Mei door leden van de Amsterdamsche burger wacht, meest joden, werden bewaakt. Over de oplossing van dit vraagstuk be hoeven wij ons geen zorg te maken. Dit geschiedt centraal, van Berlijn uit. en wel zoo, dat het voor de joden het min ste leed meebrengt. Zijn er nog joden lid van de NSB? Antw.. Niet meer. Op 10 Mei hadden we er nog tien. Zij waren steeds trouw aan de beweging. Ik heb ze geroyeerd, omdat we dan als beweging zuiverder stoan, maar wanneer tegen de joden maatregelen worden getroffen, zal voor hen zeker een uitzondering worden ge maakt. Met de wensch, dat de groep van 90 leden op Texel zou doen wat ze kon om de Beweging hier vooruit te brengen, nam de leider hierna afscheid. Gezon gen werd nog „Alle man van Neerlands stam" Na het vertrek van de heer Mussert spoorde de Groepsleider de leden aan, hun plicht te doen. Tevens deelde hij mee, dat a.s. Zaterdag een propaganda- avond wordt belegd voor het Agrarisch Front (zie elders in dit nr.) Het Groeps- huis zal iedere Dinsdag- en Zaterdag avond geopend zijn. De heer A. W. Goedhart, leider Jeugd storm, spoorde aan tot versterking van aeze Jeugdbeweging: Als enkeling wor- cen de kinderen op school geplaagd. Wanneer er meer komen, hebben ze steun aan elkaar. Op onze school komt dat sarren niet voor, maar op andere scholen vinden Jeugdstormers geen steun. De heer Joh. Parlevliet was van meening, dat op dit punt het ergste reeds voorbij is. In het openbaar hebben onderwijzers reeds verzekerd, dat zij die plagerijen zooveel mogelijk zullen te gengaan. Van de gelegenheid om toe te treden to* de NSB maakten twee dames gebruik. Nog eenige tijd bleef men in vergade ring bijeen. Met een woord van dank v/erd tenslotte door de Groepsleider ge sloten. Het was voor de NSB op Texel een groote dag, aldus de heer Wonder. Wij blijven trouw aan de leider, en doen stipt onze plicht. Hou zee! De politie aan Den Burg was voor de ze gelegenheid versterkt. Er deed zich evenwel niet de geringste ordeverstoring voor Nieuwsgierigen die niet talrijk waren werden op groote afstand van het Groepshuis gehouden. DF ONTWIKKELING VAN HET MODERNE GELDWEZEN. Causerie door DR. Ir. M. D. D y t (Vervolg) Aan de hand van de met zorg getee- kende grafieken werden vervolgens de ,.ups" en „downs" van het goud en zil ver behandeld. In vogelvlucht hoe kan het anders bij zulk een veelomvat tend onderwerp werd de rol ge schilderd, welke het zilver na verloop van tijd is gaan spelen. De ontwikkeling van de internat, handelswereld, waarin het zilver al spoedig ver op de achter grond raakte en onder het goederenver keer gerangschikt werd. Het zilver ging schommelen. Momenteel is het 6 7 maal minder waard dan in 1870. Onze Nederl. staat houdt de zilveren gulden thans nog op waarde; deze is thans in feite niet anders dan een crediet, door de staatsburgers aan de staat geven, want de gulden bevat niet meer dan voor 15 cent aan zilver! Geschetst werd ook de verplaatsing van het geld naar armere landen, ten einde van betere rentabiliteit verzekerd te zijn. Mede als gevolg van de neiging van renteniers om hun vorderingen te vergrooten en het gebrek aan bereidheid de rente in goederen te consumeeren. In vc-iband hiermee werd vooral de nadruk gelegd op aankoop door buitenlanders var. onroerende goederen als boerderijen en fabrieken, waardoor het aldaar aan wezige goed, in beheer bij buitenlan ders, steeds grooter omvang aannam. Het rijke land krijgt daardoor hoe lan ger hoe meer vorderingen op het arme land: m.a.w. het geld loopt daardoor ge vaar een doel op zichzelf te worden. Ten 9 ar zien van het goud ontstond hierdoor een groote opeenhooping in Amerika. Daardoor heeft het goud, volgens spr., zijn beteekenis als ruilmiddel verloren. Tevens verloor het echter zijn beteeke nis als waardemeter. Om de hierdoor gerezen moeilijkheden het hoofd te bie den gingen de landen tot clearingen e.d. over, teneinde de ruil toch in gang te kunnen houden en de prijzen der goede ren toch op een of andere manier te kunnen bepalen. Voorts wijst spr. op het groote gevaar, dat een onuitputtelijk verschaffen van ciediet veroorzaakt. Ook Frankrijk heeft dit niet tijdig ingezien.Van '20 tot '30 werd evenveel buitenlandsch crediet verstrekt als gedurende de heele jaartel ling vóór 1914! Het goud werd na 1928 naar de rijke landen toegejaagd; als de Vereen Staten, Frankrijk, Engeland, Zwitserland, Nederland en België, toen geen crediet meer werd gegeven. Deze opeenhooping nam vooral in de Vereen. Staten een hooge vlucht. Daar liggen thans ook millioenen Ned. goud. Men was bang, dat de Duitsche bezetting het zou incasseeren, aldus spr., maar wat zal Roosevelt er mee doen?! Door zijn gebrek aan goud moest Duitschland zich stellen op een basis van de directe goede- rcnruil: Deze werd teruggevoerd tot de basis van de arbeid. In tegenstelling met Amerika, waar in 1937 zelfs over meer goud dan papier beschikt werd en de goudvoorraad nog steeds toeneemt. Op het moment, dat de wereldvrede terug zal komen, kan het goud niet meer worden gebruikt. Ware dit eerder ingezien, het huidige conflict zou wellicht niet zijn ontstaan. De staatsschuld stijgt in alle landen. Ook in ons land. Elke maand komt er een honderd millioen bij. Sedert Sept. 1939 is er anderhalf milliard bijgekomen. Beiasting-hervorming zal noodig zijn en vooral op de winsten, welke niet in eigen bedrijf worden besteed, doch in vorderingen op anderen worden omge zet, zal zwaar belasting moeten worden geheven. Spr. noemt als een der oorza ken van de wereld-ontwrichting, dat men zich arm spaart. De menschen moe ten opgewekt niet alleen te sparen, maar tevens te verbruiken. De periode van steeds meer vorderingen op papier op an- deien zal teneinde moeten loopen en de zorg voor de oude dag zal meer in rea liteit moeten worden omgezet. Deze pe riode zal moeten worden gevolgd door een, waarin geld en crediet meer dienst baar zullen worden gemaakt aan de sa menleving, aldus besloot spr. zijn met belangstelling gevolgd betoog. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de heer P. WitteCPz. gebruik gemaakt. Hij stelde de vraag, hoe het dan wel zou moeten gaan. Dr. Dijt antwoordde, dat dit door onderlinge her vormingen tot stand zou kunnen worden gebracht. Hij. acht de kans daarvoor zeer zeker aanwezig. De valorisatie van agrarische grond stoffen door voorradenfinanciering zal in de eerste plaats moeten worden door gevoerd. In mijn proefschrift heb ik op uitvoerige wijze uiteengezet hoe men tot stabilisatie kan komen. Controle op credieten (vooral buitenlandsche) zal noodzakelijk zijn. Sterker stijging van internationale vorderingen of schulden zal onmogelijk gemaakt moeten worden. De internationale bankiers hebben voor de toekomst afgedaan. Het te ver door gevoerde systeem der levensverzekerin gen zal geleidelijk moeten veranderen in een behoorlijke staatspensioneering. De heer Witte meent, dat een wereld- clearing in het leven zal moeten worden geroepen. Maar hij vraagt zich af, of alle staten eikaars vertrouwen zullen kunnen winnen. Dr. Dijt: Door forceering ze ker niet, maar zij zal op een zoo breed mogelijke basis moeten worden ge plaatst. Op elkeen zal de taak moeten rusten, te zorgen, dat de schulden niet te groot worden. De handel zal zooveel mogelijk vrij gelaten moeten worden. Men zal zich bij sterk groeien van bui tenlandsche vorderingen moeten aanpas sen, door meer te consumeeren, door b.v. de arbeiders meer te laten verdienen en door een behoorlijke orde te verkrijgen. De leiders wacht een groote verantwoor delijkheid. Wordt dit niet aanvaard, dan vreest spr. een ineenstorting als van het Rtmeinsche rijk. Thans gaat het om vooruitgang of vernietiging. Vooral de jongeren zullen moeten aanpakken. Zon der fouten zal het niet gaan, maar ten slotte is geen enkele samenleving vol komen. Er zijn groote technische moei lijkheden op het gebied van de productie, zocdat het een kwestie van 'n redelijke orde is om ver te kunnen blijven van een decadentie! Spr. mocht aan het slot een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Omstreeks elf uur kwam het einde van deze ge slaagde avond. J- COOP. P.T.V. TEXEL. De leden worden herinnerd aan de ver gadering, vanavond half acht in De Lin deboom. F.FIDGE-WEDSTRIJD. Liefhebbers van bridgen vinden in dit nummer de aankondiging van een brid ge drive. KUNSTMEST. De aanvragen voor de tweede toewij zing van stikstof voor aardappelen, sui kerbieten, koolzaad, intensieve fruitteelt, gras voor drogerijen, enz. moeten vóór 4 April op het kantoor van de Bureau- houder zijn, daar na 5 April op het kan toor te Alkmaar ingeleverde aanvragen terzijde gelegd worden. Gewone aanvragen voor kunstmest worden niet meer in behandeling geno men. Extra kali wordt toegewezen, in dien blijkt, dat dit dringend noodzakelijk is M. ZUIDEWIND OVERLEDEN. Na een ernstig ziekbed van een paar weken, is gisteren zacht en kalm een zeer geacht plaatsgenoot, de heer M. Zuidewind, De Kamp, overleden. Als secr.-penn. van de Texelsche Rundvee- fok- en Controlevereeniging heeft hij veel goed werk verricht, terwijl hij een reeks van jaren als Plaatselijk Bureau houder van de Landb. Crisisorganisatie een vraagbaak was voor de Texelsche boerenstand. Wij hadden ook nogal eens met hem te maken en altoos verschafte hij met de grootste bereidwilligheid de verlangde inlichtingen. Hij was volko men thuis in de voorschriften, welke ie dere week opnieuw zijn Bureau bereik ten en naar vermogen stond hij landbou wers en veehouders met raad en daad bij Na eenige tijd in het Ziekenhuis te Der Helder te zijn verpleegd, scheen hij de „oude" weer te zullen worden. Maar de ziekte schreed onmerkbaar voort met het gevolg, dat hij de laatste weken weer bedlegerig was. De dood maakte een eind aan zijn arbeidzaam leven. Hij ruste in vrede. DE LEVENDE NATUUR. Tot vreugde zeker van alle natuur- viienden kunnen we meedeelen, dat het tijdschrift De Levende Natuur voortaan weer iedere maand zal verschijnen. OMZETBELASTING. In vorig nummer schreven we: Onver schillig, of men de goederen betaald krijgt, omzetbelasting is verschuldigd. Dit is slechts ten deele juist. Wanneer een handelaar b.v. iemand een fiets schenkt, is hij inderdaad O.B. verschul digd. Wanneer hij iemand een fiets le vert, maar deze nooit betaald krijgt, is die handelaar geen O.B. verschuldigd. VOOR PLUIMVEEHOUDERS. In aansluiting op het bericht in vorig nr. wordt meegedeeld, dat iedere kippen houder, die kan aantoonen, dat hij vóór 10 Maart 1941 eieren heeft afgeleverd aan een verzamelaar, voeder kan worden toegewezen. Elk bewijs (een afrekening, b.v waarop naam, adres, huisnr., org. nr. voorkomt, is goed. Ook de verzame laar moet daarop vermeld staan. Inleve ring per post, liefst omgaande, bij de Eureauhouder Degenen, die al eenig bewijs hebben ingeleverd, behoeven natuurlijk niet meer te sturen. S. V. TEXEL. Voor het eerst na een heel lange rust periode kon weer gespeeld worden. De opkomst was goed. Slechts één speler bleef weg. Een goede reserve was aan wezig, zoodat twee volledige elftallen zich onder leiding van de heer Alder- lieste opstelden. Voor de rust zijn de „vutten" het meest in de aanval. J. v. d. Pijl scoort na goed vrij maken de eerste goal. Bij gr. zw. wordt door Nic. Dapper gelijk gemaakt, maar dit punt gaat door buitenspel verloren. K. Burger brengt de stand op 20 voor wit, vlak voor de pauze brengt Dick Huizinga met een mooi schot de stand op 21. De 2e helft wordt over het algemeen door gr. zw. beter gespeeld. Toch brengt J. v.d. Pijl met een fraaie kopbal, nadat Dick Hui zinga voor gr. zw. gelijk had gemaakt, de stand op 32 en even later, als Ben verkeerd staat opgesteld, op 42. Daar na weet gr. zw. nog 2 maal te scoren. Met 44 komt het einde. Hoewel nog wel wat valt aan te mer ken, kan er toch weer een heel aardig elftal worden samengesteld, terwijl een behoorlijk 2e geformeerd kan worden. Indien mogelijk spelen we Zondag te gen Tex. Boys. Vermoedelijk begint volgende week de avondtraining op het veld. De secr. zal zich met „Oudesluis" in verbinding stellen om 'n vriendschappe lijke wedstrijd aldaar voor te bereiden. D.D. OOST. VOOR DE SCHIPPERIJ. De bebakening van het vaarwater naar de loswal van het Noorden, waar voor de Gemeente zorg draagt, is weer in orde gebracht. De zuidkant is uitgezet met lange kroondennen, de noordkant met kale stokken met dwarslat, goed zichtbaar voor de scheepvaart. S. DE COCKSDORP. MOTORBRANDSPUIT GESTATIONNEERD. Een der twee motorbrandspuiten van Den Burg is thans in ons dorp gestation- neerd. De heer M. Reuvers Thz. is tot machinist benoemd. Tot nog toe moest men zich met een handspuitje behelpen. Zooi beschikken Den Burg, Oosterend en De Cocksdorp thans elk over een motor brandspuit. BOMMEN BIJ DORPZICHT. Zondagavond omstreeks 10 uur wer den de bewoners van De Cocksdorp op geschrikt door het geluid van ontplof fende bommen. Spoedig bleek, dat deze waren gevallen in de nabijheid van hof stede „Dorpszicht", bewoond door de ge zinnen Reuvers, Waldes, Koopman en Mi- chielsen. De heer Michielsen, die met z'n vrouw aan tafel zat te domineeren, werd door een scherf ernstig aan de lin kerhand gewond. Nadat Dokter Van Dommelen een verband had aangelegd, werd het slachtoffer, dat veel pijn leed, naar het ziekenhuis aan Den Burg ver voerd. De overige bewoners kwamen met de schrik vrij. Aan de achterzijde der weningen werd een ware ravage aange richt. In een bosch, in de nabijheid, waar ook een bom terecht kwam, werden een paar hazen en twee fazanten gedood. Ook in een hok, met konijnen van de heer Koopman werd een slachting aan gericht. Nader vernemen we, dat ook achte loos met brandbommen is gegooid. 52 kwamen er terecht bij de woning van de heer F. de Grave. Ze richtten geen scha de aan. De gevolgen hadden nog veel ernsti ger kunnen zijn, want een der vier ex plosieve bommen kwam op nauwelijks 5 meter van de woningen terecht. Hij sloeg op een hard voorwerp en veroor zaakte daardoor geen groote trechter in de grond, maar doordat de explosie boven de grond plaats vond, werden veel meer scherven weggeslingerd dan anders het geval zou zijn geweest. De achtermuur van de naast elkaar gelegen perceelen werd doorzeefd, terwijl eenige kczijnen het begaven. Geen ruit bleef heel. De andere drie bommen richtten maar weinig schade aan. De heer Michielsen woonde eerst met zijn gezin in Zuid-Eierland. Om veilig heidsredenen was hij naar De Cocksdorp verhuisd. OOSTEREND- KERKNIEUWS De kerkeraad der Geref. Kerk H.V. alhier ontving het verblijdende bericht, dat de heer D. v.d. Plas Jr., theol. cand. te Amsterdam, het door de gemeente op hem uitgebrachte beroep heeft aangeno men De heer Van der Plas, die over eenige weken in het huwelijk hoopt te treden, zal zich zeer binnenkort aan de gemeente van Oosterend verbinden. v.G. HEEFT U DRUKWERK NOODIG Heeft U haast Smaakvol gezet Moderne lettertypen Een degelijk stuk papier Wilt U vooraf prijsopgaaf Deskundige voorlichting Foto's Stelt U prijs op zorgvuldige correctie Wilt U eerst een drukproef, modellen Moet het in de puntjes verzorgd zijn Vraagt U bij ons eens aan. Wij zijn tip-top ingericht en hebben een ma chinecapaciteit van 5000 8000 druks in een enkel uur. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. |||)||l!iltl!lllllllllll|llil|llillllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||ll||||||||||||| llllll BINNENLAND THEE. De winkelprijs is met twee ct. per half ons verhoogd. EMMEN's Burgemeester is toegetreden tot de NSB DEN HELDER had 1 Jan. l.L 27949 in woners. Vorig jaar vertrokken er 12325 uit de stad. Held. Crt. VOOR KOFFIE mag voorloopig alleen surrogaat worden bereid uit geroosterde granen, chichorei,erwten en tulpenbollen. DR. F. E. POSTHUMA (v. Agr Front) werd gekozen tot voorz. van de concen- ti atiecommissie der landbouworganisa ties. DELFT heeft een nieuwe Burgemees ter gekregen, de heer F. W. van Vloten, 51 jaar, bankdirecteur te Delft, sinds 1933 lid van de NSB VOOR KOFFIE, een kilo, werd in Mid delburg f 12,50 gevraagd, voor een tar webrood 60 ct. Daar zal een dikke boete op volgen. HET CIVIEL STRAFRECHT kan door Rijkscommissaris ingevolge een nieuwe verordening worden afgekondigd. Over tredingen kunnen met de dood worden gestraft. TE ZWOLLE ging door onbekende oor zaak het gebouw van de R.K. Boeren- en Tuindersbond in vlammen op. 1500 ton regeeringsgraan en veel veevoer gin gen verloren. Alles is verzekerd. DOOR GASVERSTIKKING kwam de 41-j. boomkweeker A. van Eyk, te Bos koop, met vijf kinderen, drie meisjes en twee jongens, resp. van een tot vijf jaar, om. Zijn patroon verschafte zich 's mor gens toegang tot de woning, toen Van E. met op zijn werk was gekomen. De vrouw, 29 jaar, gaf nog teekenen van leven. Een gasslang moet losgeraakt zijn. VOOR DE VERPLICHTE TEELT VAN BOONEN EN ZAAIZAAD op braaklig gende bollengronden zullen spoedig richt lijnen bekend worden gemaakt. De bol len opbrengst bleef v j. 5V2 millioen be neden de productiekosten, zoodat de voorz. van het H.B.G. een dringend be roep heeft gedaan op de overheid voor een bijzondere steunmaatregel. Hij hoop te, dat de minimumprijzen werden ge handhaafd. Het ligt in de bedoeling de bestaande afzonderlijke organisaties in 't bloembollenvak op te heffen en een groote organisatie te stichten, die dan weer onderverdeeld wordt in groepen waarin speciale vakbelangen kunnen worden behandeld ||||||lllll!lillllllllill!:illllllllllllll!llllllllllllillilllllllllllllllllllllllllllllllll!l|||||| lllülllllll WERELDNIEUWS llllllllllll IN WEINIG WOORDEN ||||||llllü ||||||llllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllillllllMlllllll|||||| MINISTER VAN KLEFFENS (Buitenl. Zaken) en Minister Weiter (Koloniën) werden 1 April uit Londen in Batavia verwacht. Zij reisden via de V.S. De Fuehrer ontving de Hongaarsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Von Bardossy, en had met hem een langdu rig en hartelijk onderhoud. Ook Joego-Slavie is, zooals in het vurig nummer werd voorspeld, tot het Pact van Drie toegetreden. De ondertee- ktning had plaats in Weenen, waarheen ook de Fuehrer zich had begeven. Duitsche vliegers brachten aan de Biitsche Oostkust met drie bommen een vrachtschip van 8000 t. tot zinken. In Engeland moeten alle mannen v. 37 jaar zich voor de weerdienst melden. Duitsche slagschepen voerden voor het eerst in de geschiedenis van de oor log ter zee in gesloten formatie een ope ratie uit in de Atl. Oceaan. 22 schepen, samen 116.000 t., werden tot zinken ge bracht. Plymouth heeft Zaterdagnacht aan zeer zware aanvallen bloot gestaan. Gioote schade aan haveninstallaties, schepen, het marinegebouw, ook aan doe len in de stad. Ook zaken hebben daar geleden. Over de aanval op Plymouth wordt nog gemeld: Terwijl Donderdagavond 10 duizend brandbommen werden geworpen was dit getal Vrijdagavond nog veel groo ter. Honderden vliegtuigen leverden slag Tijdens het hoogtepunt van de aanval vielen 12 brisantbommen per minuut of 720 per uur. Geen straat werd gespaard.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 2