TEXELSCHE COURANT 53ste Jaargang Zaterdag 26 April 1941 Eerste blad No. 5544 Texelsche Berichten HooFdpijn - Migraine O V J iUjll/iazdljej Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 VERANTWOORDELIJK REDACTEUR: G. Joh. Duinker, Parkstr. 10, Den Burg ||||||iiiiiiiiiiiiiiiin.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iniii|||||| TER OVERDENKING. I||||illlllll>Jlilll!llllllllllllll(IIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllll|||||( ACHTER HORRETJES. De horretjes-geest schijnt on sterfelijk, al liggen de horre tjes zelf op de rommelzolder. Wanneer in de brave tijd van trek schuit en andere gemoedelijkheden de diligence stilhield in een onzer rustige stadjes of dorpen, keken de inwoners over de horretjes, om toch maar niets te \erliezen van dat dagelijksche schouw spel, dat altijd weer een „gebeurtenis" was. Een onschuldig vermaak. In onze moderne huizen behoor en geen horretjes en onze moderne tijd mist de rust om over horretjes te gluren. Toch kan het wel gebeuren, dat men in een dood stil stadje of in een wijk, die plotseling vreemd stil Ugt tusschen het rumoer van de groote stad, ineens weer in de sfeer van dat horretjes-gedoe verplaatst wordt. De vreemdeling ziet de menschen niet, die hem begluren, veilig achter het verbergend groen van het dichte vlechtwerk, maar zij zien hem wel en bespieden zjin doen en laten. Ook nog onschuldig. Wat anders wordt het, wanneer in zoon horretjes gemeenschap de men schen elkander bespieden, begluren, om toch maar alles van elkanders ko men en gaan te weten. Er zit iets grie- zelig-geheimzinnigs in zulk een sfeer, iets benepen-dufs en bekrompens. De mensch, die zich bespied weet, voelt het steken van onzichtbare oogen overal. En de bespieders zelf? Welke werkelij ke winst hebben zij voor hun leven? Is het geen geluk, dat onze moderne tijd tot leuze heeft: licht, lucht en openbaar heid en dat hij van horretjes niets we ten wil. Maar toch is de horretjes-geest niet gebannen: die schijnt onsterfelijk, al liggen de horretjes zelf allang op de rommelzolder. De horretjes-geest is het, die ons naarstig doet speuren naar al wat niet onze zaken zijn, naar al wat niet tot onze bemoeienis behoort. De horretjes-geest is het, die zoodra iemand ook maar in de verte in de kring onzer kennissen komt, doet tasten en zoeken naar alle biezonderheden van zijn be staan tot in een ver verleden. De horretjesgeest is het, die ons doet narekenen wat die of die „toch wel ver dienen zou" en waarvan ze het doen", dat nu zijn vrouw alweer een nieuwe hoed heelt. De horretjesgeest is het, die met afgunst doet kijken naar wat ande ren vreugde geeft en die bereid is bij de meest gewone zaken te zoeken „wat er achter zit". De horretjesgeest, die met zijn speuren niet altijd het gewenschte lesultaat heeft, die ondanks al het spi- onneeren soms niet anders ziet dan een leven, open, klaar en helder, dat niets te verbergen heeft, neemt dan zijn toe vlucht tot geheimzinnige toespelingen, tot verdachtmakingen, die wellicht met de strafrechter niet in aanmerking bren gen maar van laster in wezen niet ver schillen. Wij glimlachen nu om onze voor ouders, die toen het leven nog niet zoo vol bonte afwisseling was als heden ten dage, hun vermaak zochten met gluren achter de horretjes, onder het motto, dat een mensch toch iets hebben moet. Maar de zedelijke gezonde mensch voelt afkeer voor de achter-de-horretjes- |i||||>lllllll!lllllll!lli;illllllllllllllllllllllllllllllllllU!lllllllllllllllllllllllllllll|||||| VAN OVER DE GRENS. Uill|llllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli|||i|| DE TOESTAND OP DE BALKAN. Wij zijn zoo gewend geraakt aan ge weldig schokkende gebeurtenissen op di plomatiek en militair terrein, dat we al gauw spreken van „geen of niet veel nieuws", wanneer er geen nieuw ver drag is gesloten, geen hoofdstad is ver overd en geen leger heeft gecapituleerd. De enorme slagkracht van het Duitsche wapen tegen Polen, Noorwegen en West- Europa en daarna tegen de Balkan heeft ons tot die maatstaf gebracht. En toch is er na de capitulatie van de resten van het Joego-Slavische leger door de Duitsche weermacht nog wel een en ander gepresteerd. In vijf dagen hebben de Duitsche troe pen de schier onneembare vesting van het Noord-Grieksche hooggebergte ver overd en daarmee de grondslag gelegd voor de overwinning op de Britsch- Grieksche legers. Omtrent de enorme moeilijkheden, ver bonden aan deze veldtocht, meldde een DNB-bericht het volgende: Als een fan fare klinkt het nieuws: „Op de bijna 3000 meter hooge top van de Olympos hebben bergjagers de Duitsche oorlogs- vlag geheschen". Toch hadden de Duit sche troepen bij de oorlog in het hoog gebergte van Noord-Griekenland met buitengewone moeilijkheden te kampen. Een bergketen met diepe insnijdingen en vele toppen van 1800 tot meer dan 2000 meter hoogte versperde de toegang tot de laagvlakte van Thessalië. Deze vlakte wordt in het Oosten overscha duwd door de 2911 meter hooge Olym pos, die de sleutelpositie vormde van de kijkers van alle tijden, in figuurlijke zin bedoeld. Spionneeren is een leelijk, de mensch onwaardig bedrijf. Het is de mensch on waardig op slinksche wijze zich in te dringen op het terrein van een ander, waar men buiten te blijven heeft. Het gluren achter de horretjes heeft in zijn triest gevolg achterklap en laster en het leven is te kort en te mooi om het daar door te laten bezoedelen. De levens gang aller menschen gaat langs krui sende wegen. In ons werk, in ons spel, in ons dagelijksch gezinsleven zoowel als daarbuiten komen wij altijd in aan raking met onze medemenschen. Maar dit contact zij van louter zakelijke aard als het moet, van oprechte, vriendschap pelijke aard als het kan, maar altijd eerlijk, open, helder en klaar. Wij moe ten in onze omgang met hen, die ons pad kruisen, niet door horretjes aluren, maar duidelijk zichtbaar voor het ven ster staan. Het intieme leven onzer me demenschen zij ons heilig. Wij hebben daar niet in te treden, dat is verboden terrein. Wij mogen het al leen betreden als ware vriendschap en genegenheid er ons binnen roept en daar zij en blijve, wat we ervaren op dat verborgen terrein, ook ons heilig geheim. ZONDAG, 27 April 1941. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Om één goede zaak moet men hon derd slechte vergeten. MAANDAG. Al wordt ge zwaar beproefd, geef de hoop niet op. DINSDAG. Er is een goedheid, die de bescher mer is van allen, die gedwaald hebben. Deze goedheid heet: het berouw. WOENSDAG Groote beschaving blijkt vaak uit groote eenvoud. DONDERDAG. Berusting is de heldenmoed der door het leven verwonnenen. VRIJDAG. Bescheidenheid is slechts een deugd, bij wie niet bescheiden behoeven te zijn. ZATERDAG. Het ergste in zaken is besluiteloos heid. (Napoleon). HOE LAAT OE ZON. Za. 26 April op 6.21; onder 20.56 Zo. 27 April op 6.19; onder 20.58. Ma. 28 April op 6.17; onder 20.59. Di. 29 April op 6.16, onder 21.01. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen (afgeschermd) licht op: een half uur na zonsondergang. DE MAAN. Za. 26 April op 6.37; onder 20.51. Zo 27 April op 7.03; onder 21.52. Ma. 28 April op 7.34; onder 22.51. Di. 29 April op 8.09; onder 23.47. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 26 April 10.28 en 22.42 Zo. 27 April 10.57 en 23.12. Ma. 28 April 11 27 en 23.42. Di. 29 April 11.58 en WIE ZIJN ZEIL TE HOOGE STELT, WORDT LICHT DOOR DE WIND GEVELD. (Vader Cats). Britsche bergstellingen. Wat deze ge weldige bergvesting met haar talrijke toppen, doorkloofde rotsen, haar spe lonken en steile hellingen de Engelschen aan afweermogelijkheden bood en met welke onoverwinlijk schijnende moeilijk heden een aanvaller in de periode van snelvuur- en lange-afstandgeschut te kampen had, is duidelijk. Deze bergvesting beheerscht tevens de smalle kuststrooken naar het Oosten en de naar het Westen leidende dalwegen, zoodat ook de aan weerskanten van de Olympos oprukkende Duitsche troepen blootstonden aan het vuur uit de berg vesting. De Duitsche divisies hebben zich bij de gevechten in het gebergte in N. Griekenland letterlijk door het systeem van de vijandelijke bergverdediging moe ten „heenvreten". Wat de leiding en de troepen aan Duitsche zijde in deze dagen gepresteerd hebben en hetgeen zij op een sterke vijand aan successen behaald hebben, behoort tot de groote oorlogsda den. In een gevechtsgebied zooals het Noordgrieksche hooggebergte heeft de verdediger alles mee en is alles tegen de aanvaller, die langs smalle serpentines, bergpaadjes en enkele gemakkelijk te versperren paswegen met zeer geringe mogelijkheden tot actie onder het vuur van de verdediger moet oprukken. Snel- stroomende bergrivieren, waarvan de overgangen door de terugwijkende En gelschen en Grieken werden vernield, wegversperringen en tallooze natuurlijke en kunstmatige hindernissen belemmer- aen de opmarsch. Wanneer het de Duit sche stoottroepen desondanks gelukt is, zich binnen vijf dagen door de Noord grieksche bergketen heen te werkn en ondanks hardnekkige tegenstand van Britsche en Grieksche achterhoeden met zware artillerie de Engelschen op dehie- GEMEENTE TEXEL IU EXTRA TEXTIELPUNTEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat in verband met het zeer groot aantal aanvragen voor extra tex tielpunten het voor kan komen, dat men geruimen tijd moet wachten, alvo rens een beslissing door den Distributie- dienst kan worden genomen. Met nadruk wordt er daarom op gewe zen, zich niet onnoodig tot den Distribu- tiedienst te wenden met het verzoek te mogen vernemen of de betreffende aan vraag is toegestaan. Wanneer de aanvraag is toegestaan, ontvangt men een kaart. Met deze kaart kan men zich op de daartoe vermelde da tum vervoegen bij den Distributiedienst. Texel, 26 April 1941. De Burgemeester voornoemd, KAMP. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzal en. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N.V. In- en Ver koopkantoor L.T.B. „Handelsraad" om in in het perceel, kadastraal bekend in sec tie D., no. 3611 e,n graanschoonerij te mogen oprichten, door hen voorwaarde lijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel 21 April 1941. De Secretaris, De Burgemeester; JONKER. KAMP. VEGEN VAN SCHOORSTEENEN. Burgemeester en Wethouders van Texel vestigen de aandacht op artikel 173 der algemeene politieverordening, luidende als volgt: De gebruikers der perceelen doen elk hunner schoorsteenen ten minste een maal in het jaar en wel in de maanden April of Mei vegen. Bakkers, smeden en anderen, die ander of meer vuur ge bruiken, dan voor huishoudelijk gebruik, noodig is, moeten de schoorsteenen, wel ke voor hun bedrijf dienen, iedere drie maanden doen vegen als in Maart. Juni, September en December. Van het bepaalde in dit artikel zijn uitgezonderd schoorsteenen, welke niet meer dan twee maanden van het verloo- pen jaar gebruikt zijn. Overtreding kan worden gestraft met hechtenis van twee maanden of geld boete van driehonderd gulden Texel, 18 April 1941. Burgemeester en Wethouders voorn., De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. WAT ER GEBEURDE.... 26 APRIL: Calvijn moet Genève ver laten en vertrekt naar Straatsburg. (1538). 27 APRIL: Jeanne d'Arc trekt aan het hoofd van het leger op naar Or leans (1429). Lodewijk XIV reist r.aar de Nederlanden (1672). 28 APRIL: Monroe, pres. der V.S., te Westmoreland geboren (1758). De tooneelspeler Louis Bouwmees ter overleden (1925). 29 APRIL: Michiel Adrz. de Ruyter sneuvelt (1676). De eerste steen gelegd van de Oranjesluizen bij Amsterdam (1870). Opening van de Noordersluis te IJmuiden (1930). len te blijven, dan heeft de Duitsche sol daat deze gevechts- en krachtprestaties slechts door zijn gevechtssuperioriteit over de Engelschen en door de schitte rende samenwerking van alle wapens kunnen verrichten. Thans rijpen de vruchten van deze zware gevechten en moeilijkheden" Aldus het D.N.B. Na deze zwaar bevochten Duitsche successen lijkt ons de voorspelling niet gewaagd, dat ook Griekenland weldra tot capitulatie wordt gedwongen. De positie van Engeland in het Oosten der Middcllandsche Zee. Die vraag brandt een ieder op de lip pen: Wat zal er dan gaan gebeuren? Dat kan niemand voorspellen, maar 't lijkt ons van meer nut, de algemeene si tuatie eens even te bezien in verband met de doelstellingen van Engeland vóór zijn offensief in Noord-Afrika en zijn actie op de Balkan. In Engeland hebben steeds twee rich tingen in de oorlogsvoering om de voor rang gestreden: de conservatieve met 'n afwachtende en verdedigende strijdwijze en de sterk aanvallende, waarvan Chur chill de exponent is. In Noord-Afrika moest een indruk wekkend succes worden behaald, zoowel voor de stemming in eigen volk, als om Italië los te maken van zijn Duce en om op de Balkanlanden zooveel indruk van macht te maken, dat deze de Britsche zijde in de oorlog zouden kiezen. Daar kwam dan nog bij: Amerika. Dit moest door Engelsche overwinningen tot onbeperkte steunverleening worden aan gespoord Zoowel in Engeland als in Amerika was echter veel oppositie tegen deze KANTONGERECHT DEN HELDER. Koeien. M. Z., had in October geweigerd twee koeien, op de markt te Den Burg door de veearts te laten keuren. Dit kwam hem op f 8 boete of 4 dg. hechtenis. Z. was niet ter zitting verschenen. Tarwe. A. Z., (Den H.), had op 20 Nov. 215 kg. tarwe in huis, die niet op de dorschbrief- jes vermeld stond. Z. beweerde deze hoe veelheid voor zijn eigen gezin noodig te hebben gehad. Hij had later een toewij zing gekregen van 125 kg. Rechtens was er dus maar 90 kg. niet vermeld. De ambtenaar, niet voor de poes, in deze zaken, eischte f 100 boete, subs. 50 dg. hechtenis. De kantonrechter veroordeel de Z. tot f 25 boete of 12 dg. met ver beurdverklaring van de in beslag geno men goederen Haver, gerst, tarwe, erwten, enz. S. L., vertegenwoordiger van zijn moe der, Aaltje L., wonende te Oudeschild, had op 19 Nov. met minder dan 633 kg. haver, gerst, tarwe, erwten, etc. in voor raad gehad, zonder vermelding van deze op de dorschbriefjes Hij had dit als vee voeder noodig, zoo beweerde L. In het voorjaar had hij land gescheurd en van de opbrengst daarvan mocht hij 1/3 voor zichzelf behouden Het formulier voor de ze extra toewijzing had hij nog niet ont vangen en daarom had hij, bij voorbaat, maar de hoeveelheid afgehouden. De ambtenaar noemde dit welbewust als eigen rechter handelen. Hij had daardoor de gemeenschap benadeeld. Hij eischte tegen L. een boete van f 100, subs. 50 da gen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. De kantonrechter veroordeelde L. tot f 60 boete of 30 dgeveneens met verbeurd verklaring van de goederen. Wild. P. v. V. stond terecht voor het feit, dat hij op 24 Nov. eenige honden, op zoek naar wild, niet terug had geroepen. Van V. ontkende. Hij was de hond aan het africhten, ,,'k Ben zelf in hulpdienst van de politie", zei Van V. als laatste en krachtigste argument voor zijn onschuld. Deze zaak werd aangehouden tot het iaatst van Mei. Konijnen. Jac. B. moest tweemaal voorkomen. In het eerste geval moest hij zich verant woorden voor het uitdelven van een konijnenhol op het perceel van V. d. Schoot B. ontkende ten stelligste, dat hij zich aan dit feit schuldig had gemaakt. Hij was daar toevallig voorbij geloopen en was als toeschouwer blijven staan. De kantonrechter, die dit niet zoo voetstoots aannam, stelde de zaak uit tot 27 Mei, waarop de verbalisant gehoord kan wor den. Eieren. Vervolgens stond B. terecht voor 't feit, dat hij op 6 April in de vogelbroed plaatsen had geloopen, zoekend naar eieren. „Ik liep daar voor m'n plezier", verzekerde B. Wachtmeester Jellema ver klaarde echter, dat B. met een stok liep te zwaaien en telkens in bosjes sloeg. Bovendien liep B. zigzag het terrein af en z'n kameraden hadden eieren bij zich. De ambtenaar en de kantonrechter von den dit blijkbaar voldoende om B. te veroordeelen tot f 5 of 2 dagen. (Hel- dersche Courant). plannen, vooral ten aanzien van de Bal kan. Het succes in Afrika wordt hierdoor in gevaar gebracht. Op de Balkan stelt men het prestige van Engeland en Amerika in de waagschaal. Toch besloot Engeland tot het waag stuk op de Balkan en reeds nu staat vast, dat dit een groote mislukking is gewor den. De motieven, die de oppositie een paar weken geleden gebruikte tegen de Balkanwaaghalzerij worden nu als een Duitsch succes naar voren geschoven: a. De strijd tegen het Britsche eiland blijft de hoofdzaak; door schepen en troepen vast te leggen in de Middelland- sche Zee en op de Balkan wordt de ver dediging van Engeland verzwakt; b. Het succes op de Italianen in N. Afrika bevochten, is door frontontbloo- ting volledig verloren gegaan; c. Troepenzendingen naar de Balkan hebben Duitschland de gelegenheid ge geven om deze troepen te „duinkerken". d. De Duitsche duikbootenoorlog is bevorderd door de Duitschers naar de Egeesche Zee te laten oprukken en door veel transportschepen in de Middelland- sche Zee te brengen voor vervoer en verzorging van troepen. Men ziet: de Britsche ondernemingen van de laatste tijd hebben de voordeelen zoo goed als uitsluitend aan Duitsche zij de gebracht. Om Egypte en Suez-kanaal. Wat volgt na de bedwinging van de Balkan? Voor de hand liggend is een verscherpte strijd om de heerschappij der Middel 1. Zee, gecombineerd met een ge weldige actie om Egypte en Suez en mo gelijk onderwijl een aanval op het Brit sche eiland, voorbereid en begeleid door GYMNASTIEK VEREEN. TEXEL. De vergadering van G.V. Texel, Dins dag onder leiding van de heer Joh. Moer beek, voorz., in Casino gehouden, werd goed bezocht. In zijn openingswoord me moreerde de vooorz. hetgeen in het af- geloopen jaar is gepasseerd. De tijden zijn moeilijk, maar zooals het flinke gymnasten betaamt, laten zij het hoofd niet zakken. Secr.-penn. Jac. Roeper Johz. bracht het jaarverslag uit, waarin hij o.a. de turndag en de oefenmiddag in de herin nering terugriep. Wat het ledental be treft, kon worden meegedeeld, dat dit langzaamaan weer toeneemt. Financieel staat de vereen, er gezond voor. In de kosten van het Turnblad (f 1.50) zal door de kas f 1.worden bij gedragen. Een mooie tegemoetkoming voor wie zich daarop wil abonneeren. 't Kan ook door een aantal leden samen worden gelezen. De rekening sloot met een batig saldo van ruim f 250 Boeken en bescheiden werden door mej. A. Koorn en de heer J Bruin in de beste orde bevonden. Aan contributie was plm. f 500 ontvan gen. Het bestuur overweegt aan de oefen- meester C. Mets een grooter vergoeding toe te kennen. De tijdsomstandigheden zijn slecht, terwijl de heer Mets zich met hart en ziel geeft aan de vervulling van zijn taak. In de plaats van mej. M. Koorn, die na haar huwelijk naar elders is vertrokken, werd mej. Jannie Vlaming gekozen. De heer Jac. Roeper werd opnieuw benoemd. Wat deze zomer komen zal? Na de personeele wedstrijd op 11 Mei, waar over elders in dit nummer een bericht is opgenomen, krijgen we eerst een kring- uitvoering van de Turnking te Winkel en verder een openluchtuitvoering te Den Burg op nader aan te geven datum en plaats. Een attractie was de vertooning van de film van de Bondsdag te Arnhem. Don derdag werd deze film opnieuw gedraaid en wel voor de adspiranten, die toen tevens de speldjes, gewonnen bij de per soneele wedstrijden, in ontvangst moch ten nemen. De heer E. van den Ban pro jecteerde de film. Donderdag werd door de heer G. Joh. Duinker nog de film van een gymnastiekdemonstratie op het Sportterrein en die van het huwelijk van de heer C. Mets vertoond, alsmede enkele andere tafereelen uit het filmarchief van de Texelsche Crt. OOSTEREND. ZAKENNIEUWS. Het woonhuis van de heer A. Bremer op Zevenhuizen werd onderhands ver kocht aan de heer J v.d. Berg te Oos terend. D. helpen veilig en vlug Doos 10 en 50ct. Ill HERSEN-GYMNASTIEK OPLOSSING VORIG VRAAGSTUK. 28 Eindhoven (heen, heien, deinen). NIEUW VRAAGSTUK. 29. Om in te vullen: D(besluit (vreemd woord). Dde stand der edelen. Dieder een portie. Dflink. Dvan lading voorzien. D een soort verhaal. een ongekende bedrijvigheid van vloot en luchtwapen. De oorlog in Griekenland. Van Duitsche zijde wordt verklaard, dat de Grieksche hoofdstad, Athene, met geen enkele bom of kogel is aangevallen. In de bergen ten N. van de Golf van Korinthe evenwel werd in het begin van de week nog verbitterd gevochten. Vol gens de DNB-berichten van Woensdag ochtend bevinden de Engelsche troepen zich volledig op de vlucht. Als een bij zonderheid voegt DNB hier aan toe, dat geen enkele Brit op Servisch gebied ge vochten heeft en dat ook niet één En- gelschman in de Metaxas-linie of in het gebied van Saloniki zijn leven waagde. Om hun aftocht te dekken, maakten de Britten gebruik van Australische en N.- Zeelandsche troepen Te Volos, dat in middels in Duitsche handen is gevallen, dwongen de Engelschen de Grieksche zeelui schepen beschikbaar te stellen voor troepenvervoer naar Egypte Toen dit geweigerd werd, gaf dat aanleiding tot groot tumult Volgens Engelsche be richten, zouden de Duitsche troepen op de Balkan buitengewoon zware verliezen lijden. DNB spreekt dit met klem tegen en verklaart juist, dat de Duitsche ver liezen, in verhouding tot de Britsche, buitengewoon klein zijn. Dit wordt toe geschreven aan de groote oorlogserva ring, welke de Duitsche troepen hebben opgedaan. Dat staaltjes van groote moed niet zeldzaam zijn, bewijst aldus D. N.B. opnieuw het optreden van luit. Hamberg, die zich aan het hoofd van een bataljon motorrijders buitengewoon heeft onderscheiden bij zijn welgeslaag de pogingen om het opblazen van negen bruggen door de vijand te verhinderen.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1