Het accountantskantoor H. R. KOUSBROEK Ambachtsschool voor den Helder en Omstreken. Loodsgracht 2, den Helder Tel.851 Rantsoeneering Electriciteit. H. W. Zegel Kameraad Moeder. Controle administraties. Behandeling aangiften Inkomsten-, Vermogens-, Omzet- en Winstbelasting. Aangifte van nieuwe leerlingen Aan de N V. Texelsche Electriciteits Maatschappij Doodenwacht bij onze gevallenen. Lid van het Nederl. Instituut van Accountants IS VERPLAATST NAAR Van 12 tot 1,30 uur en na 6 uur te bereiken Soembastraat 70, Den Helder, Tel. 637 op Woensdag 7, 14, 21 en 28 Mei a.s., des namiddags van 24 'uur in het school gebouw aan de Laan no. 16. Bij de inschrijving moet een geneeskundige verklaring worden overgelegd, waaruit blijkt, of de leerling al of niet voor het gekozen vak geschikt is. For mulieren hiervoor zijn aan de school verkrijgbaar. Tevens behoort bij de in schrijving het laatste belastingbiljet te worden mede gebracht. OPLEIDING WORDT GEGEVEN IN Schilderen (huis en decoratie), Scheepmaken, Timmeren, Motorrijtuig- en rijwielhersteller, Electrotechniek, en Metaalbewerken. Aanvang der cursus 25 Augustus 1941. Inlichtingen verstrekt de Directeur. HET BESTUUR. IEDERE AFNEMER, die electrisch kookt, dient onderstaande opgave volle dig en juist in te vullen en uiterlijk 5 MEI a.s. in te zenden aan het kantoor ten Raadhuize of aan den plaatselijken meteropnemer. Opgaven na 6 Mei a.s. ontvangen worden niet in behandeling genomen. Hier langs afknippen. in blokletters met inkt invullen: Ondergeteekende wonende te straat huisnummer verklaart voor de bereiding van warme maaltijden in hoofdzaak electrisch te ko ken en hiervoor de volgende kookapparaten in gebruik te hebben: fornuis met 2 platen en oven, fornuis met 3 platen en oven, fornuis met 4 platen en oven, capwatt. capwatt. cap. watt. comfoor met 2 kookplaten, capwatt. comfoor met 3 kookplaten, capwatt. enkele kookplaat, capwatt. enkele kookplaat, capwatt. zijde. losse ovens, capwatt. De cap(aciteit) is op de apparaten aangegeven in watt aan onder- of achter- Aldus naar waarheid ingevuld. den 3en Mei 1941 (Handteekening) N.B. Ingevolge art. 18 van de Distri butiewet kan het verstrekken van on juiste of onvoldoende inlichtingen gestraft worden met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden. Zij, die reeds een verklaring hebben afgegeven, moeten deze opnieuw indie nen. gediplomeerd Opticic KONINGSTRAAT 73 Den Helder Telefoon279 BRILLEN naar ieder voorschrift worden terstond vervaardigd. Barometers „ZEISS" Prisma kijkers, „Zeiss" Punktal glazen Electrische brillen-slijperij en reparatie-inrichting. Leverancier aan de ziekenfondsen. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiillllll IIIIIIIIHII WERELDNIEUWS llllllllllll IN WEINIG WOORDEN ||||||||||l) ZWITSERLAND De Zwitsersche pers is jegens Duitschland en Italië niet vriendelijk ge stemd. Zoowel te Berlijn als te Rome gingen protesten op. SPANJE Spaansche schepen zijn door de En- gelschen in beslag genomen, hoewel ze volgens ANP geen contrabande aan boord hadden. In Spanje heerscht daar over groote ontstemming. ITALIË Dessie is door de Italianen ont ruimd. Aan het front van Tobroek werden de Engelschen bij een uitval met verlie zen teruggeslagen. HONGARIJE De Hongaarsche verliezen in de strijd tegen Joego-Slavië bedroegen van 11-20 April: vijf officieren en 602 man schappen, die gedood werden; 8 officie ren en 290 man werden gewond; 15 man worden vermist. BELGIE In de havenwijk van Brussel reed een auto met een man, zijn vrouw en zijn kind door de leuning van een hou ten brug. Allen kwamen om Ook een vrouw, die juist de brug passeerde. Ook zij raakte te water. EGYPTE Te Cairo zou, volgens bericht uit Istanboel, Engeland alles in het werk stellen om Egypte te bewegen tot deel name aan de strijd in N.-Afrika. De te rugblik op andere landen, die zich daar toe lieten verleiden, elders in Europa, is intusschen niet zeer bemoedigend voor Egypte. ZWEDEN Een Zweedsche boerenvrouw, die binnenkort 80 jaar hoopt te worden, heeft 32 jaar van haar leven aan een stuk geslapen. In 1875 viel zij als 14-j. meisje in een ziekelijke slaap, waaruit zij pas in 1908 door geneeskundig ingrij pen gewekt kon worden. Ze was toen 46 jaar. Zij geniet nu een goede gezond heid en ziet er betrekkelijk jong uit. BRITSCH-INDIE Onlusten namen te Bombay zoo'n karakter aan, dat van de vuurwapens gebruik moest worden gemaakt. De eer ste dag vielen reeds 14 dooden en 140 gewonden. Te Calcutta neemt de anti-Engel- sche gezindheid zoo toe, dat de toestand zeer ernstig wordt genoemd. De Britsche politie en de militairen zijn nauwelijks meer in staat de bevolking in bedwang te houden. DUITSCHLAND Een Duitsch ministerie van kolo niën is in oprichting. Duitschland heeft immers geen afstand gedaan van zijn aanspraken op de koloniën. Maandag hebben Britsche vliegers in West-Duitschland o.a. bommen op een fabriek geworpen. Eenige personen wer den gedood of gewond. Geringe materi- eele schade. De productie stagneerde niet. De Berliner Lokal Anzeiger wijst er op, dat Churchill duidelijk verklaarde, dat Engeland zonder de hulp van Ame rika reeds verloren is. VEREENIGDE STATEN Pres. Roosevelt heeft in verband met de houding van Kol. Lindbergh t.o. de hulpverleening van de V.S. aan Enge land, te kennen gegeven, op de diensten van deze vlieger niet langer prijs te stellen. Lindbergh heeft daarom als re serve-vlieger ontslag genomen. De New York Sun vindt, dat Roo sevelt misbruik maakt van zijn macht, nu hij Lindbergh met verraders verge lijkt. Lindbergh's opvattingen, zoo schrijft dat blad, zijn reeds eerder juist gebleken en wel toen hij rapport uit bracht over de toestand in Europa. De New York Post daarentegen keurt het optreden van Roosevelt goed. De weer macht kan geen officier gebruiken, die „defaitistische propaganda" voert schrijft dat blad. IIIIIIIIHII FEUILLETON IIIIIIIIHB Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 82.) Misschien toch wel, meende Ro- mana en ze dacht aan Georg, die ze ge red had en zijn vriend, die ze met alle krachten, waarover ze beschikte, terzij de zou staan. Tiebruck nam haar in zijn armen. Zijn mond verwijlde op haar voorhoofd en zocht dan haar lippen. Romana vouw de haar handen achter zijn hoofd, alle IN DE LACHHOEK lUHIlliHl Kan ik meneer Niemeyer niet even spreken? Ik ben zijn oom, moet u weten. Zal niet gaan. Hij is twee uur gele den op uw begrafenis geweest. ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllll!lllll!lllll!!llll!in llllllllllllll RECENSIES. Ulll|iiiiiiiiiiiiiiii!ii!:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiin|||||| HET KNUTSELBOEK. Een onderhoudend boek voor jong en oud, voor zieken en gezonden, door C. R. Trowbridge. Voor Ne derland bewerkt door A. de Leeuw, leeraar Handenarbeid a. h. Amsterdamsch Lyceum. Illustra ties van Kurt Wiese en A. A. de Leeuw. Ing. f 2.25; geb. f 2.90. Uitg. Hollandia N.V., Baarn. Dit boek geeft veel meer dan de titel doet vermoeden, want behalve een schat van aardige dingen, die een kuntselaar doen watertanden, verschaft dit boek nog een reeks van aanwijzingen op an der gebied, waardoor het zijn geld dub bel en dwars waard is. Het boek is ver deeld in 25 hoofdstukken en beslaat wel 212 blz. Wat er al zoo in staat? Een over zicht van de inhoud zal het u vertellen: I. Bij de handenarbeid. 2. Wat kunnen we zooal met een stuk touw doen? 3. Wat doen we met een stuk papier? 4. Splijten en snijden. 5. Leerarbeid. 6. Mo deleeren met klei. 7. Breien en haken. 8. Naaien. 9. Weven. 10. Bloemenschikken. II. Tuimeren voor het venster. 12. Mu ziek maken (op glazen, xylophoon, enz.). 13. Hersengymnastiek. 14. Woordspelle tjes en andere raadsels. 15. Als u van wis kunde houdt. 16. Zes solitair-spelletjes. 17. Spelen met poezie. 18. Van dit en van dat. Boeken over liefhebberijen. 19. Hoe maakt men het zich gemakkelijk in bed? 20. Over het ontvangen van bezoe kers. 21. Wanneer ge uw oogen niet kunt gebruiken. 22 Contact. Verschillende vereenigingen. 23. Kinderen in bed. 24. Bedtafels. 25. Voor de handige man in huis Allerhande karweitjes.(Hoofd stuk 19 t.m 25 voor zieken en herstel lenden). Een boek om van te houden! Daarin vindt ieder wat van zijn gading. In zijn voorwoord schrijft Dr. C. P. Gunning o.a Goede waar behoeft geen krans. Wie dit boek ter hand neemt, merkt" terstond dat hij waar voor zijn geld heeft gekre gen en dat hij in het bezit is gekomen van een ware schatkamer van leerzame bezigheden, onderhoudende spelletjes en ontwikkelende puzzles. En hij zal zeker niet nalaten de deugden van dit boekske rond te bazuinen. Wie een betrekkelijk gering bedrag nuttig wil beleggenhier heeft u een pracht gelegenheid. Wilt ge een zieke 'n welkome afleiding bezorgen? Dit boek is een uitnemend geschenk, niet voor zelf standig gebruik door het kleine grut na tuurlijk; de kleintjes kunnen door de ouderen met behulp van dit boek echter kostelijk uren en uren lang worden be zig gehouden. GRIEKENLAND. Koifoe is Maandag door detache menten van luchtmacht en zwarthemden bezet. Tusschen de Piraeus en Kreta zijn ontzaglijk veel transport-, materiaal- en bewakingsschepen bij luchtaanvallen tot zinken gebracht. JOEGO-SLAVIE Belgrado werd op de eerste oorlogs dag (6 April) reeds zwaar getroffen. Het bommengooien is om 6.20 v.m. begonnen en systematisch en nauwkeurig voortge zet. De eene golf bommenwerpers na de andere kwam over de stad, die, aldus DNB, militaire objecten en handelswij ken met wonderbaarlijke nauwkeurig heid en buitengewoon succes hebben ge bombardeerd. Reeds na de eerste vluch ten waren de kazernes, het station, de electr. centrale, de spoorwegen en de waterleiding vernield. De bevolking be merkte, dat haar schuilkelders geen vei lig onderdak boden en vluchtte daarom naar de bosschen en dorpen in de om geving. Nadat de regeering de stad had verlaten, ondernamen georganiseerde benden rooftochten door de stad, wat duurde tot de Duitsche troepen binnen rukten zorg en bange vrees gleden van haar af. Daar was groot en sterk de man, die haar bijstond en beschermde. Dat te weten, schonk haar die zalige rust, welke slechts uit een gevoel van groot geluk kan voortkomen Reeds twee dagen na de begrafenis van Pasting's vader, liet diens weduwe zich bij Romana aandienen. Zij had zich in haar kokette, opvallende rouwstaat in een fauteuil laten vallen en zwaaide als een soort voortdurende herinnering aan de verontwaardiging, waaraan zij uiting wenschte te geven, met Romana's brief, die zij in haar welverzorgde vingers hield. Romana's verschijning ontwapen de haar aanvankelijk echter dusdanig, dat zij geen enkele van haar met zooveel overwogen woorden vermocht uit te brengen. Zij had zich de vrouw, die zich ever Gunther had ontfermd, eigenlijk heel anders voorgesteld maar tenslotte irriteerde Romana's overtuigde ernst haar toch zoo zeer, dat ze woedend uit viel: Hoe komt u er bij, mevrouw, mijn zoon van zijn ouderlijk huis af te hou den? Wat voor licht werpt dat op mij? Nauwelijks is mijn echtgenoot overleden of mijn zoon verlaat het huis. Alsof ik niet steeds een goede moeder voor hem zou zijn geweesteenvoudig belache lijk!En wat moeten de menschen er wel van denken, dat Gunther in een ander huis. Zij maakte de zin niet af, stamelde nog slechts wat' onsamenhan gende grieven en verwijten, want Ro mana keek haar met haar trouwhartige cogen zoo ernstig en vastberaden aan, dat ze zich eemgszins onbehaaglijk begon te voelen. Misschien mag ik nu ook eens iets zeggen, begon Romana, terwijl ze een stoel nam en recht tegenover de ver bolgen weduwe ging zitten. Moet ik u nu werkelijk nog vertellen, wat er ge beurd is? Ik heb er al lang naar ver langd eens met u te kunnen praten en u te vragen, wat u eigenlijk onder moe derschap verstaat. Wat ik onder.herhaalde me vrouw Pasting verbaasd. U hebt het heel goed gehoord, me vrouw Pasting: wat verstaat u onder moederschap? Laura schraapte even haar keel als om tijd te winnen. Daarop trachtte ze met een ietwat domme lach de zaak af te doen, maar tegenover deze vraagster was het ten eenenmale onmogelijk een antwoord te omzeilen. Dat is wel een zeer zonderlinge vraag, die u me daar steltik ben nooit moeder geweest! Dat is het juist! Romana boog zich wat voorover. U bent nooit moeder geweest en toch hebt u zooeven van uw „zoon" gesproken. M'n hemel, pro forma! Tenslotte was ik toch met zijn vader getrouwd, nietwaar7 Daardoor is hij wettelijk mijn stiefzoon geworden. Maar tenslotte kan niemand van mij verlangen, dat ik me met zoo'n kwajongen, die me van de eerste dag af met wantrouwen en een grenzelooze antipathie tegemoet is getre den, bezig houd en me door hem het le ven laten vergallen! Dat is een dwaling, meende Roma na haar energiek te moeten tegenspre ken. Wanneer u een weduwnaar met een kind trouwt, verlangt men van u, dat u niet alleen de vrouw van de man, maar ook de tweede moeder van zijn kind zult worden. Maar m'n hemel, ik heb de jongen nooit wat gedaan. Hij moet het eerste pak slaag nog van me krijgen. Slaag. alsof het daarom ging, zei Romana schouderophalend. Ik bedoel iets heel anders. Toen u in dat vreemde huis kwam, in het huis, waarin tot voor kort de moeder van de jongen de voornaamste plaats had ingenomen, was het toch begrijpelijk, dat het schuw gemaakte kind u niet tegemoet vloog. U kunt mij tegenwerpen, dat het ook voor een tweede moeder moeilijk is in zoo'n huis vaste voet te krijgen. Dat geef ik gaarne toe, maar tenslotte bent u dan toch de oudste van beide partijen en aan u is het derhalve de brug te slaan, die beiden verbindt. Het kind moet de echte genegenheid en toewijding van het nieu we, moederlijke hart leeren waardeeren om zelf vertrouwelijkheid en toenade ring te kunnen toonen.En wat hebt u ge daan? U hebt al het schuwe, angstige dringende en verlangende in de verlaten knaap over het hoofd gezien en achte loos met voeten getreden. U hebt hem het huis uitgedreven, u hebt alles in hem omver geworpen, wat zich onbewust in zijn binnenste had opgebouwd. U bent hem steeds onuitstaanbaarder gaan vin den en toch droeg u alleen de schuld! (Wordt vervolgd.) ||||||lllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!ltlllll|||||| llllll ONDERWIJS EN OPVOEDING IHIII lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiutjiiiiiiiiiiiiiiiillllll EEN KWESTIE VAN VERTROUWEN. Iedereen ontmoet in zijn leven wel eens menschen, waarmede hij tenslotte zóó vertrouwd raakt, dat hij buitengewoon mededeelzaam wordt en zijn persoonlij ke omstandigheden en ervaringen ver telt. Vooral jonge, onervaren menschen kunnen zoo vol geestdrift anderen alles toevertrouwen, wat zij beleven en zijn dan gelukkig een verwante ziel gevon den te hebben, die hen begrijpt. Helaas komen zij later tot de bittere ervaring, dat zij hun hart ontsloten hebben voor iemand, die niet de ware vriend of vrien din blijkt te zijn. Wij allen hebben in on ze, jeugd dan ook wellicht dergelijke te leurstellende ontdekkingen gedaan en door schade en schande moeten leeren aanvoelen, dat het niet alles goud is, dat blinkt. De trouwste vriendin, die het le ven geeft, waar steeds op gebouwd kan worden, is zeker wel een moeder, die zelfs, als haar oordeel wel eens hard is, wanneer haar kinderen haar iets toe vertrouwen, gedreven door haar liefde, het beste met hen voorheeft. Wanneer het enkel en alleen maar bij de teleurstelling blijft, die men soms door anderen ondervindt, dan kan men alleen slechts een ervaring rijker zijn, en een volgende keer voorzichtiger zijn, doch de gevolgen van het verkeerd ge stelde vertrouwen zijn meermalen van verstrekkende aard. Het is de taak der ouders het vertrou wen van hun kinderen te winnen, niet alleen, doch te behouden en het zich waardig te maken. Het is zeker een der moeilijkste problemen, die het opvoe- dmgsvraagstuk omvat en wanneer de kinderen opgroeiden tot jonge menschen en volwassen zijn, dan meenen zij vaak geen leiding meer noodig te hebben. Zij gevoelen zich vaak in hun eer gekrenkt, wanneer zij meenen, dat de ouders „in grijpen of zich willen „bemoeien" met hun gedragingen of handelingen, omdat zij „oud en wijs" genoeg zijn om te doen wat zij meenen, dat goed is. Gebrek aan inzicht belet hen hun volle vertrouwen aan de ouders te schenken en naarmate zij zelfstandige menschen worden, be grijpen zij, dat de ouders zich nimmer door nieuwsgierigheid gedreven met hun dingen bemoeiden ||||||llllllllllilllllllllllllllllllll|lllllllll|ll|l|||||l||l||lll||ll|||||l||||||||||llll|!!|||||| llllllllllll VAN DE BOEKENPLANK. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DOOR G. H. HOEK. Omvang: 208 pagina's. Artistieke ver zorging: Toon Lukkassen. Illustratie: symbolische teekeningen, aansluitend bij de tekst. Prijs: gebonden in mooie, ge heel linnen band, voorzien van een stof omslag, f 3,25 (o.b. inbegrepen). Dit boek verschijnt een dezer dagen, wanneer heel het Nederlandsche volk de gevallenen herdenkt De schrijver, de radio-journalist G. H. Hoek, is in alle Nederlandsche huiska mers een goede bekende. Doodenwacht is het boek der nationale gedachtenis voor héél het volk, de uit gave staat onder auspiciën van „Ons Leger", een deel van de opbrengst wordt gereserveerd voor het nationale oorlogs monument, dat na de oorlog zal verrij zen. Het is het eerste boek, dat een volledig beeld geeft van de ontwikke ling van de strijd in Nederland. Een zeer spannend, vaak verhelderend en ook ontroerend verslag van de wijze, waar op onze mannen vielen. Geen verzonnen verhaal, maar feiten Medewerking werd verleend door Gen. Maj. Oudendijk, Pastoor Noordman, Dr. Harrenstein, Kapelaan Smulders en Dr. Prins. Aan het boek wordt toegevoegd een complete lijst van alle in de oorlog ge vallenen, samengesteld door „Ons Leger" met medewerking van het Nederland sche Roode Kruis en van alle Gemeente besturen. Deze lijst werd nog nooit ge publiceerd. Nadruk ervan is verboden. BESTELBON. Te zenden aan het Bureau van dit Blad. Ondergeteekende wenscht te ontvan gen: 1 ex. Doodenwacht bij onze Gevallenen, door G. H. Hoek, geb. f 3.25. A. Het bedrag wordt gegireerd (no. 652) B. Het bedrag wordt per postwissel gezonden. C. Gelieve kwitantie aan te bieden (verhoogd met inmngskosten). Doorhalen wat niet gewenscht wordt. Naam: Adres: IIIIIIIIHII HYGIENE EN VEILIGHEID 310. HARTWATER. Bij heftige pijnen in de buik of ook in de borst komt het voor, dat de betreffende persoon helder vocht in de mond krijgt, dat men wel „hartwater" noemt. Het is een gevolg van plotselinge overvloedige afscheiding van speeksel als reactie op de pijn. Het is op een lijn te stellen met het feit, dat iemand van pijn de tranen in de oogen springen, welke tranen een afscheiding van de traanklieren zijn. ARTS.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 4