TEXELSCHE COURANT TWEEDE BLAD - ZATERDAG 10 MEI 1941. 12VJARIG BESTAAN LAGERE LANDBOUWSCHOOL. m min min mm mm mm mm mm mm mm uë mm mm mm mm mm mm mm mm mm if Een feestavond in deze tijdgeen mensch. die daaraan denkt en zeker niet in de dagen, waarop wij eerbiedig de man nen gedenken, die het leven lieten in de strijd bij de verdediging van ons grond gebied. Maar 7 Mei was het twaalf-en- een-half jaar geleden, dat de Lagere Landbouwschool officieel werd geopend, een feit, dat stellig in dankbare her innering verdient te worden gememo reerd. Zoo geschiedde ook. De convocatie sprak niet van een feestavond, maar van een herdenkingsavond. En deze avond nu, Woensdag met Bestuur, leeraren, ou ders, leerlingen en oud-leerlingen in de Lindeboom belegd, viel een zeer druk bezoek ten deel. Aan de verwachtingen heeft deze samenkomst zeer zeker be antwoord. Ter inleiding. De vergadering wordt, wegens onge steldheid van de voorzitter der Stichting Lagere Landbouwschool, door de heer H. Leber geopend. In het bijzonder wor den verwelkomd Burgemeester Kamp, gemeente-secretaris Jonker en de oud- voorz. de heer J. S. Dijt. Naar spr. mee deelt, was Ir. Lienesch verhinderd deze avond bij te wonen. (De eindles der L.L. S. heeft Ir. Lienesch wel meegemaakt). De heer Leber wijst op de groote betee- kenis, welke de school voor ons eiland heeft en brengt in herinnering, dat het bij de oprichting der school niet steeds op rolletjes ging. Aanvankelijk werdn.l. gevreesd, dat de school met gebrek aan leerlingen te kampen zou hebben, maar al spoedig bleek deze vrees ongegrond. Wel moest niet zelden veel moeite wor den gedaan, om leerlingen te krijgen, maar altoos werd die moeite beloond. Woorden van oprechte dank wijdt spr. aan de nagedachtenis van de heer H. Klimp, die meer dan 7 jaar aan de school zijn beste krachten gaf. Dank brengt spr. ook aan de bestuursleden en niet in de laatste plaats aan de heer E. van den Ban, aan wie de school veel te danken heeft en die tot de bloei daarvan veel bijdraagt. Dat de boeren over het geheel de school een goed hart toedra gen, is wel duidelijk aan de dag getreden, toen een geldinzameling werd gehouden met het doel de leermiddelen van de school, die wel wat te kort schoten, aan te vullen. De school heeft in de weinige jaren van haar bestaan reeds veel bijge dragen tot de ontwikkeling van de Texel- sche boerenstand; niet alleen heeft zij de jongelui, die haar bezochten veel vak kennis bijgebracht, maar ook een flinke dosis algemeene ontwikkeling. Met de wensch, dat de school steeds zou mogen strekken tot profijt van heel Texel, tot zegen en verheffing van de Texelsche jongelui in het bijzonder, be sluit spr. zijn openingswoord. De eerste vergadering. Vervolgens worden de notulen van de eerste vergadering der Stichting gele- RECEPTEN DIKKE RIJST IN MELK. Deze maakt men van 1 L. melk of taptemelk, 200 gr. rijst, 50 gr. suiker en een citroen schilletje. De melk aan de kook brengen en de gewasschen rijst en het schilletje toevoegen. Alles zachtjes gaar laten wor den in ongeveer lVt uur. Voor het op doen de suiker er door roeren, daar dit voordeeliger in het gebruik is. AARDAPPELSOEP met verschillende groenten (voor vier personen of twee vol zen. In die vergadering werd de heer J. S. Dijt tot voorz. gekozen, de heer M. W. de Graaf tot secretaris en de heer K. Vlaming tot penningmeester. Burgemeester Kamp spreekt. Dan verkrijgt Burgemeester Kamp het woord, die woorden van waardeering wijdt aan het voortreffelijk instituut, dat onze Landbouwschool in de achter ons liggende jaren getoond heeft te zijn. Spr. prijst zich gelukkig te hebben mogen constateeren, dat de Raad, die zoowel de leden van Bestuur en Raad van Toezicht als het Hoofd der School benoemt, steeds een gelukkige keus heeft gedaan. Een van de verstandigste daden noemt spr. de benoeming van de heer Van den Ban, die op zeer energieke wijze zijn gansche werkkracht in dienst van de gemeen schap stelt. Spr. eindigt met de wensch uit te spreken, dat het aantal leerlingen steeds mag toenemen en dat Bestuur en Hoofd der School nog veel goede jaren mogen meemaken. Dankbare Leerlingen. Hierna treedt Johan van Giëssen naar voren om namens de leerlingen van de vierde klas aan de heer Van den Ban een horloge en aan de heer E. Noordijk een kistje sigaren te overhandigen. We heb ben altijd prettig samengewerkt, zoo spreekt Johan: We hebben gemeend van u geen afscheid te mogen nemen zonder u een bewijs van erkentelijkheid te over handigen. Oud-voorzitter Dijt aan het woord. De heer J. S. Dijt dankt voor de tot hem gerichte uitnoodiging en verzekert, dat de school hem nog steeds nauw aan het hart ligt. Toen we begonnen, welfde zich boven de school een troebele hemel, maar, zoo vervolgt spr., langzamerhand werd de atmosfeer beter. De zon brak door en nu schijnt ze op de stichting, over welker bloei wij ons allen ver heugen. Eerst heeft de heer H. Klimp naar beste weten en willen de belangen van de school behartigd, sinds eenige ja ren is de heer Van den Ban daarmee be last en we kunnen niet anders zeggen, dan dat de keuze een zeer gelukkige is geweest. Onder zijn leiding nam de bloei nog toe. Dat de zon mag blijven schijnen en de bloei mag voortduren, wensch ik u allen gaarne toe. Nadat de heer Leber de sprekers dank heeft gebracht voor hun goede wenschen, wordt het woord gevoerd door de heer E. van den Ban. Het Hoofd der School vertelt. Eerst brengt spr. de leerlingen, die afscheid hebben genomen, dank voor de zeer gewaardeerde attentie. Het aanbie den van een horloge heeft een bedoeling, meent sprIk ben bij het lesgeven wel eens over tijd, want op dit punt neem ik het niet zoo nauw, maar de leer lingen gluren onderwijl naar de toren en wassenen en 34 kinderen) Een smake lijke, voedzame soep maakt men van 300 gr. soepbeentjes, lVs kg. aardappelen, 200 gr. taptemelkpoeder of 300 gr gehakt, 3 L. water, bladselderij, peterselie, 100 gr wortelen, 100 gr. spruitjes, 1 flinke ui, 50 gr. boter of margarine of 40 gr. vet. De soepbeentjes met 1 L. van het water de vereischte tijd trekken, daarna de bouillon zeven. De ongeschilde, flink schoongeboende aardappelen in parten snijden en met de gesnipperde ui, de sel derij, de spruitjes en de gesnipperde wor- klok Dank brengt spr. ook voor de goede wenschen, met betrekking tot de school en het hoofd daarvan uitgesproken. Spr. geeft de verzekering, dat zijn werk hem bijzonder goed aanstaat, dat hij het graag doet en dat hij altoos probeert het zoo goed mogelijk te doen. Verder wil hij een praatje houden over de school, de leerlingen en wat daar ver der mee in verband staat. De school begon 7 Nov. 1928 met 28 leerlingen, welk getal opliep tot 42. In 1936, toen spr. aan de school werd ver bonden, waren er nog 37. Het nieuwe cursusjaar begon toen met 32 leerlingen, maar langzaamaan is dat getal gegroeid, evenals het aantal bestuursleden, dat nu reeds 15 bedraagt. Afgeloopen jaar werd het getal van 62 leerlingen bereikt; 19 van hen namen vandaag afscheid. Voor de nieuwe cursus meldden zich 1516 nieuwe leerlingen aan Ik heb ze een week les gegeven en meen reeds een aar dige kern te hebben ontdekt. Het aantal landbouwscholen in ons land bedraagt nu 60. Hiervan bevinden er zich vier in Noord-Holland. Een van deze vier hebben we hier op Texel. Boven andere landbouwstreken zijn wij dus wel bevoorrecht. Eersel (N.Br.) heeft er een met 201 leerlingen. Daar zijn we op Texel nog niet aan toe. Maar we heb ben er toch meer dan Herwijnen (37) en staan er zeker niet slecht voor. Het is zooals Ir. Lienesch vanmiddag nog zei: De school hier kan wel draaien. Maar we moeten de belangstelling gaande hou den. Een gelukkige omstandigheid is, dat we zooveel oud-leerlingen hebben, die niet zullen nalaten propaganda te maken voor het bezoeken van onze school. Wat het onderwijs betreft: dat ver schilt nogal wat met wat we op de o.l. school gewoon zijn. In de eerste klas wordt maar twee dagen per week les gegeven en wel van Sept. tot Juni. In de overige klassen maar één dag per week. Dat is niet veel. We moeten ons daardoor haasten en wel eens veel hooi op de vork nemen. In de lagere klassen wordt nog les gegeven in vakken als rekenen en taal, in aansluiting op wat op de la gere school is geleerd. Er wordt ook ge schreven en gelezen. Zelfs kwam er een schrijven van de onderwijsinspectie, dat vermeldde, dat we ook eens met de jeugd moesten zingen. Verplicht gesteld is dit echter nog niet.... In de hoogere klas sen komen meer de practische vakken op de voorgrond. Dan trekken we er ook wel op uit. Niet in de laatste plaats is dit practisch onderricht op de bedrijven zelf van belang, maar helaas kost dit veel tijd. Daarnaast doen we ook aan vakken, niet op de lesrooster vermeld, als b.v. touwsplitsen en knoopen, netten- knoopen, enz. Dat kan de boer ook te pas komen. Mede wordt in bloembollen teelt en veeteelt onderricht gegeven. Zoo probeeren we op het terrein van de boer zoo practisch mogelijk werkzaam te zijn. Wat de leermiddelen aangaat: We hebben een behoorlijke collectie, maar ze is wat verouderd. Gelukkig heeft het Bestuur daar oog voor en vond ik steeds een welwillend oor, wanneer ik deze of gene verbetering voorstelde. Zoo werd de kas, dank zij de hulp van weldenkende boeren, versterkt. Het bij eengebrachte bedrag viel erg mee. Niet Van alle modellen zijn schitterend passende patronen in de gangbare ma ten leverbaar. Prijs bij vooruitbetaling t0.35 voor kinderkleeding, voor mantels en japonnen f0.45 per patroon. Te vol doen in postzegels tot 7V2 cent p. s. ot door storting op giro 240842 tegelijk met de duidelijke bestelling o.a. opgave bo venwijdte. Uitgevers A. H. Bruil, Patronenafdeeling, Doetinchem. telen in de helft van de bouillon in l/t uur gaar koken. Alles tot een gelijkmatige puree stampen en langzamerhand ver dunnen met de rest van de bouillon, het water en de glad aangemengde melkpoe der. Het vet toevoegen en de soep nog even doorkoken; in de soepterrine de fijn gehakte peterselie toevoegen. Indien men van gehakt gebruik maakt, worden de met wat zout en peper aangemaakte ge haktballetjes in een deel van de bouillon gaar gekookt. Deze worden na het stam pen van de aardappelen bij de verdunde soep gevoegd. DE ZEE MAAKT DWEE. (Vader Cats) llllllllllll WEET U ZE ALLE VIJF Illlllllllll 981 Het gesticht Meerenberg ligt in.de gemeente 982 Ferd. Bol was een 983 Een buizerd is een soort 984 Persico is een soort. 985 ,,Peccavi" beteekent. Antwoorden: 981 Bloemendaal. 982 Hollandsche schilder (1616-1680). 983 Roofvogel (fam. der valken). 984 Likeur uit perziken 985 „Ik heb gezondigd". Nieuwe vragen. 986 Een privilege is een 987 Quadrille is een soort. 988 Een rabauw is een soort 989 Een „ravage" aanrichten is. 990 Een thesaurier is een PAPIERSCHAARSCHTE. De Britsche dagbladpers kampt met gebrek aan papier. Bij het uitbreken van de oorlog werd elke krant 60 pet. van haar normaal verbruik toegewezen. Daarna moest hier eerst een derde en later nog een zesde deel af. alleen kon nu een microscoop worden aangeschaft, maar ook een aantal nieu we boeken. Helaas zijn veel artikelen nu duur of niet te krijgen. Hartelijk dankt spr de gulle gevers, die er op deze wijze toe bijdroegen, het onderwijs nog vrucht- dragender te doen zijn. Ook sprak de heer Van den Ban met een enkel woord over moeilijkheden, waarmee men bij het onderwijs te kam pen heeft. Wanneer de jongelui wat vlug moeten s c h r ij v e n, brengen ze daar niet veel van terecht. Dat moet beter worden. Het is nu vaak niet leesbaar. En dan het lezen. Daar hebben velen nog moeite mee. Het gaat vaak met horten en stooten, erg hakkelend. Er zijn er, die nog met de vinger bijwijzenDaar is ook nog wat aan op te knappen. Spr. spoort de ouders aan, hun kinderen thuis wat meer te laten lezen, goede boeken, ook op 't gebied van de boer, zijn er ge noeg en dan hebben we nog onze land bouwbladen, waarvan spr. vooral de Veldbode zou willen aanbevelen. Voor katholieken is de R.K. Boerenstand een goed orgaan. Wie leest, moet ook be grijpen wat hij leest. Daarop wordt nog eens ir. het bijzonder gewezen. Wanneer men reeds moeite heeft met het tech nisch lezen alleen, komt het begrijpen van het gelezene vast in het gedrang. Vervolgens beschrijft spr. enkele ty pen van leerlingen, zooals spr. die heeft ontmoet en nog wel heeft, waarbij hij vooral de nadruk legt op de factor: be langstelling. Wanneer een jongen maar belangstelt in zijn vak, kan hij het veel al behoorlijk ver brengen, zelfs wanneer zijn verstandelijke vermogens niet uit blinken of zelfs bij die van de meeste anderen achterstaan. Ten slotte: de ouders. Spr. zal het op prijs stellen, wanneer de band tusschen school en huis zoo nauw mogelijk wordt aangehaald. Doet er zich op school iets voor, waarmee u het niet eens zijt? Heeft u iets te vragen of te klagen? Bij het hoofd van de school klopt u nimmer vergeefs aan en immer zult u hem tot 't geven van goede raad bereid vinden. Spreker eindigde met een beroep te doen op het gezond verstand van alle ouders, die kinderen hebben voor wie het bezoeken van de landbouwschool hoogst nuttig moet worden geacht. Ge kunt uw kinderen voor het latere leven een dikke buidel geld meegeven, een fiets en wat niet al, maar daar komt al lemaal een eind aan. Laat ze daarente gen wat leeren, geef hun de gelegenheid kennis en vaardigheid op te doen en zij hebben daar hun heele leven nut en ple zier van Geen mensch kan hun dat meer ontnemen, wat van de meeste andere dingen niet gezegd kan worden. Ideaal zou het zijn, wanneer de leerlingen na 't doorloopen van de Landbouwschool nog twee jaar naar de Rijkslandbouwwinter- school te Schagen konden gaan. Maar dat kunnen alleen ouders, die wat beter bij kas zitten, zich veroorloven. De jon gens moeten in Schagen in de kost en zijn geheel uit het bedrijf. Maar wat bin nen het financieel bereik van alle ou ders ligt is: het doen bezoeken van de Lagere Landbouwschool. Zeg met te gauw: „Daar heeft mijn jongen geen hoofd voor". Daar kunt u zich leelijk in vergissen. Van het grootste belang is de llllllllllll Mededcelingen llllllllllll llllllllllll van Texels Bioscoop-Theater, llllllllllll DE AMATEUR-JOCKEY. De Nieuwe Rotterd. Crt.. Vooral om de voortreffelijke komiek Heinz Ruehmann rangschikken wij de film in de categorie der guitige, schelmsche en geslaagde kluchten. In zijn geheel genomen mag deze film er wezen. De Maasbode Heinz Ruehmann heeft weer eens een kans gekregen om te laten zien, wat een flegmatieke oerkomiek hij toch is. Zijn genoeglijke humor is er een van een soort, dat men niet vaak op de film genieten kan De Telegraafeen paardensport film, met stevige komische scènes Zoo is er voor iedereen wat, voor de lachers, de sentimenteelen en de paar denliefhebbers en zoodoende zal deze film haar publiek wel vinden De Tijd: Gevoel, humor en spanning Het Volk: VerrassendDe vele avonturen van Toni en zijn berijders zijn zeer enderhoudend. De film is bovendien in een prachtig landschap opgenomen. Het Alg. Handelsblad: Heinz Rueh mann laat zien, welk een prachtige clown hij is. Renbaanfilms slaan gewoonlijk in en „De Amateur-Jockey" zal geen uit zondering zijn, want de rennen zijn zeer spannendHeinz Ruehmann is 'n ar tist, die men altijd graag op het doek ziet. Het Vaderland: Aardige scènes en goed camerawerkHeinz Ruehmann is aardig en geestig. Uitstekend is de bescheiden rol van Hans Junkermann als circusdirecteur llllllllllll HOE LAAT llllllllllll BOOTDIENST TEXEL— DEN HELDER v.v. Van Texel: 7.45; 14.—; 17.30 Van Den Helder: 9.30; 16.10; 19.—. BUSDIENST TH. REUVERS. Van De Cocksdorp: 8 en 16.15 uur. Van Den Burg: 11 en 17.30 uur. Zondags: Van De Cocksdorp 9.30. Van Den Burg: 11. BEZOEKUREN TEXELS NOODZIEKENHUIS. Dinsdags, Donderdags, Zaterdags en van 23 uur. Zondags, Maandags, Woensdags en Vrijdags van 23 en van 77,30. vraag: Hoe staat uw zoon tegenover zijn vak? Gaat hij daarin op? Zoo ja, dan zal hij op school geen bijzondere moeite heb ben om mee te komen en zeker niet, waar het de practische vakken betreft. De praktijk heeft geleerd, dat dergelijke jongens, die op school in de gewone vak ken heelemaal niet uitblonken, op de la gere landbouwschool een goed figuur maakten, wanneer de practische vakken overwegend op de voorgrond kwamen. Hiermee besloot de heer Van den Ban zijn „praatje", waarnaar met de grootste belangstelling was geluisterd en waaruit menigeen een les kon putten. De heer E. Noordijk dankt. Toen verkreeg de heer E. Noordijk het woord om dank te zeggen voor de aardi ge attentie, hem door de leerlingen van de vierde klas bereid. Op de sigaren wij zende, sprak hij de wensch uit, dat de voorhand, de achterhand en de middel hand alle drie even goed zouden zijn. En wat het schrijven op school aangaat: Er werd wel eens gemopperd over het vele dicteeren door spr. bij de les. Nu blijkt, dat het schrijven zoo slecht is, moet dat dicteeren wel een goede oefe ning zijn geweest. Dc Vereen, van Oud-Leerlingen. En dan is het woord aan het bestuur van de Vereen, van Oud-leerlingen. Op het podium nemen nu plaats de heeren P. Kikkert, voorz., Joh. Roeper, secr.; P. Stoepker, Jurr. Beumkes en Leber Gz. Zij beleggen een bestuursvergadering, z.g. ten huize van de heer E. van den Ban en wij krijgen te hoor en en te zien, hoe het er in zoo'n vergadering aan toe gaat: dood-gemoedelijk, zakelijk, dege lijk.'Er worden spijkers met koppen ge slagen en wij krijgen de indruk, dat bij dat vijftal heeren de teugels van het be wind in goede handen zijn. Wat er in die vergadering zoo al ter sprake kwam, zullen we* met allemaal memoreeren. Maar één ding moet toch vermeld: het jubileum der school. Het bestuur was van meening, dat ook de Vereen, van O L. die dag niet onopgemerkt mocht laten passeeren Een der leden had zoowaar reeds een plannetje en wel zwart op wit. Hij had het wel en wee der school be rijmd en zou daar op de herdenkings avond wel mee voor de dag willen ko men. Zijn rijmelarij viel bijzonder in de smaak. En het merkwaardige was nu, dat respectievelijk alle leden van het be stuur aan het rijmen bleken geslagen De een na de ander kwam met een rijm- product voor de dag. De een had 't over de dierkundeles, t.b.c en runderhorzel- beslrijding, de ander over de Vereen van Oud-leerlingen, no. drie over de excur sies, enz. Een aardig idee, dat ook in de zaal veel instemming vond. Na de pauze, gedurende welke de aan wezigen een gratis gelag werd aangebo den, vertoonde de heer Van den Ban eenige films, welke betrekking hadden op de Texelsche schapenfokkerij. Ook dit gedeelte van het programma viel zeer in de smaak. Het was reeds elf uur geweest, toen de heer H. Leber de vergadering sloot met een woord van dank voor de betoonde belangstelling en met de wensch, dat allen ook het 25-jarig bestaan van de school zouden mogen meevieren. MIDDENSTANDERS. II Een abonnement bij S N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incasso- bureau voor de Middenstand. j= opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- uit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daagsche zeer verzorgde courant, waar- in o.m. de faillissementsgege- vens volledig opgenomen wor- den, wordt op schriftelijke aanvrage gaarne vrijblijvend verstrekt. 1 N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 38631 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan speciale overeenkomst getrof- fen worden. ||||||iiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiii|||||| llllll PLANTEN IN KAMER EN TUIN. |||!ll DAHLIAKNOLLEN konden al in April worden geplant, maar met Dahlia- stekplanten, die immers gauw vatbaar zijn voor bevriezen, moeten we wachten tot na half Mei. Na die tijd hebben we nagenoeg geen strenge nachtvorsten meer te verwachten en kunnen de Dahlia stekplanten in de volle grond worden overgezet. Bij het eventueel bestellen hebber, we wel keus uit vele tientallen nieuwe soorten, maar van alle nieuwig heden zijn er drie, welke nog steeds tot de allermooiste aanwinsten van de laat ste jaren behooren: het zijn de decoratie ve soort „Ballego's Glory" (de verbeter de Rappalo) en de cactussoorten „Golde- ne Sonne" en „Miss Belgium". Deze schitterende bloemen met lange, dun-ge- pijpte bladeren zijn uitgezochte snijbloe men voor de vaas! Afstand bij het uit- planten 8090 cM. Is iemand te vroeg geweest met het uitplanten van zijn Dah- liastekken, dan kan, bij eventueele drei gende nachtvorst, een bloempot of iets dergelijks over de jonge plant worden gezet STEMPELS VOOR IEDER DOEL Wij kunnen u diverse modellen toonen BOEKHANDEL PARKSTRAAT. llllllllllll VOOR DE VROUW. 111111111111- 1661 Zomerjapon. Voor gr. 810 jaar, ben. 2 M zijde van 80 cM. 16621662A Zomercomplet. Voor gr. 68 jaar, ben Jurkje 1,75 M. geruit 0.35 M. effen van 94 cM. Jasje 2 M. stof. 1663 Bolerojurkje. Voor gr. 46 jaar, ben. 1*75 M. en 0,75 M. van 80 cM. 1664 Jongenspakje. Voor gr. 810 jaar, ben. 2,25 M. zijde van 80 cM. 1665 Meisjes jurk je. Voor gr. 68 jaar, ben. 1,75 zijde van 100 cM. 1666 Jurkje. Voor gr. 24 jaar, ben. 1,25 M. zijde van 80 cM. 1667 Zomerjurkje. Voor gr. 24 jaar, ben. 1,35 M. zijde van 80 cM.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 5