Staatsloteril 53ste Jaargang Woensdag 14 Mei 1941 No. b; Texelsche Berichten ANTON DRUKKER Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 VERANTWOORDELIJK REDACTEUR: G. Joh. Duinker, Parkstr. 10, Den Burg VERSCHIJNT: Woensdags- en Zater dags ('s morgens). Adv. opdrachten in zenden daags tevoren, vóór 4 uur n.m. ADVERTENTIES: 121/* cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. Omzetbelasting inbegrepen. TEXELAARTJES: 50 ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald). Omzetbelasting inbegrepen. ABONNEMENTEN: f 0.79 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.05; losse nrs 4 ct. Omzetbelasting inbegrepen. POSTREKENING no. 652. HOE LAAT DE ZON. Wo 14 Mei op 5.48; onder 21,27 Do. 15 Mei op 5,46; onder 21,28 Vr. 16 Mei op 5,44; onder 21,29 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Wo 14 Mei op onder 8,57 Do. 15 Mei op 0.53; onder 10,02 Vr. 16 Mei op 1,37; onder 11,10 Laatste Kwartier: 18 Mei 3,17. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 14 Mei 0,02 en 12,27 Do. 15 Mei 0,51 en 13,17 Vr. 16 Mei 1,42 en 14,07 Springtij 26 Mei. WAT ER GEBEURDE.. 14 MEI: Opening van de nieuwe ha ven te Harderwijk (1934). Gene raal Schuurman verklaart, dat de Nederlandsche Weermacht, met uit zondering van de troepen in Zee land, de wapens neerlegt (14 Mei 1940, n.m. 7 uur). 15 MEI: Bouwmeester Hendrick de Keijser te Utrecht geboren (1565). Napoleon trekt over de St.-Bern- hard (15-21 Mei 1800). Oprich ting Zeevaartschool te Den Burg 1912). 16 MEI: Het Haagsche verdrag ge sloten tusschen Frankrijk en de Ba- taafsche republiek (1795). Hono- ré de Balzac te Tours geboren. (1799). MET GYMNASTIEKVEREENIGING TEXEL NAAR HET TURN- FEEST TE SCHAGEN. Prachtig weer. Een prima stem ming. Terug met vele prijzen! (van een speciale verslaggever). Zondagmorgen vertrok met de boot van 7.45 van Texel een aantal leden en belangstellenden naar Schagen, waar het Groote Turnfeest van de Turnkring Hol lands Noorder Kwartier zou worden ge houden en waaraan ook dames- en hee renleden van G. V. Texel zouden deel nemen. Op de fiets vertrok het gezel schap van de Groeneplaats naar de ha ven. Met de trein van 9,45 werd de reis naar Schagen voleind. Direct na aan komst moesten de jongeren reeds „in het touw" en volgden de turners en turn sters elkaar de heele dag volgens graad en klasse op. Vijfentwintig le, 2e en 3e prijzen werden behaald, alsmede een vereenigingsprijs. Zoowel onder de jongeren als de ou deren heerschte de heele dag een pret tige stemming. En dat was te begrijpen. Er was immers goed geturnd. De leider, de heer C. Mets, komt dan ook een woord van waardeering en dank toe. Ook voor de leiding op de reis. Hij had vaak heel wat te stellen met het jonge goed en moest gedurig appèl houden om er toch vooral niet een te verliezen. Dat dit niet meeviel, is te begrijpen Reeds te Oudesluis meenden enkelen, dat ze daar nog een „boodschap" hadden en maar 'n treintje moesten overblijven, doch tot hun eer moet gezegd worden: ze waren op tijd present. Ook in Schagen was er soms heel wat te zoeken. Dan was een ploegje hier, dan weer daar. Het was voor „Kees" zeker een zware dag. Doch toen we weer uit Schagen vertrokken, was er niet één achtergebleven. De vroo- lijke stemming bleef en zelfs in het sta tion moest tot stilte worden aangemaand Zingende trokken we door Den Helder. Bij het zien van de vele verwoeste hui zen werd echter vaak het lied gestaakt. Dan kon je merken, dat al deze ravage indruk maakte. Onwillekeurig moet het door het brein van velen zijn gegaan: Gelukkig, dat we aan Den Burg zulks nog niet meemaakten! Op de boot kwamen de mondorgels voor de dag en weer werd gezongen, hoewel met ietwat heesche kelen. Het spreekt vanzelf, dat Het lied van de Turners niet ontbrak. Te acht uur werd weer Den Burg be reikt en met de wensch, volgende keer TEXELSCH E COU RANT weer zoo'n dagje te mogen meemaken, werd de stoet ontbonden. Hier volgt de uitslag: Meisjes le graad: 6 deelneemsters: Corrie Bobeldijk, 23 p., le prijs; Sien- tje Witte, 23 p., le pr.; Nelie Room, 21 5 p., 2e pr.; Nel Logman, 21,5 p., 2e pr.; Anme Koorn 21 p., 3e pr.; Tea Room 20.5 p., 3e pr. Meisjes 2e graad: 6 deelneemsters: Anneke de Boer 21.5 p., 2e pr.; Linie Vos 21 p., 3e pr.; Tini Schrama 20,5 p., 3e pr.; Hanna Bakker 20,5 p., 3e pr.; Cor rie Bakker 20 p., 3e pr. Heeren, 3e graad, 3 deelnemers: D. Lemstra 35.5 p., 2e pr.; A. Zegel 35 p., 3e pr. Heeren 2e graad, 3 deelnemers: G. Kikkert 34 p., 3e pr.; Jac. Witte 33 p. 3e pr. Heeren, le graad, 1 deelnemer: C. Mets, 37.5 p., 2e prijs. (38 le prijs) no 4 van de heele kring. Dames, 3e graad, 11 deeln.: N. Bremer 23 p., le pr.; N. Koorn 23 p., le pr.; Tr. Koorn 22,5 p., 2e pr.; Nelie Boon 22 p., 2e pr.; H. van Santen 22 p., 2e pr.; M. Witte 21.5 p., 2e pr.; A. Koorn 21 p., 3e pr.; M. Eelman 21 p., 3e prijs. Dames 2e graad, 1 deeln.: M. van der Ley 21 p., 3e prijs. Vereenigingsprijzen Meisjes le graad: le pr. „Hercules" Oudkarspel, 113 pt. 2e pr. „Wieringen", 111 pt. 3e pr. „Texel" Texel 110 p. (Dit zijn de gezamenlijke cijfers van de 5 hoogsten per ploeg van 6 deelneem sters). Totaal dus 31 deeln., van wie 25 een prijs behaalden. Bovendien legden de meisjes nog beslag op een vereenigings prijs. In totaal namen 14 vereenigingen aan de wedstrijden deel. Over het toekennen van punten kan nog worden meegedeeld, dat in de da- mes- en meisjesafd. (vrije oef., brug, paard) voor een le prijs noodig waren driemaal 7,5 punt plus een halve punt (23); voor een tweede prijs driemaal 7 punten plus een halve punt (21,5 p.); voor een derde prijs driemaal 6,5 punt plus een halve punt (20). Voor de heeren (die ook aan rek en ringen werkten) was de berekening als volgt: 5X6,5 plus 0,5: 3e prijs. 5X7,0 plus 0,5: 2e prijs. 5X7,5 plus 0,5: le prijs. WINTERHULP. Winterhulp! Daarvoor is in ons blad in het afgeloopen seizoen meer dan eens uw aandacht gevraagd, en, naar gebleken is, met een zeer behoorlijk resultaat. Wan neer de mopperaars en de pessimisten gelijk hadden gekregen, zou er geen spaan van al dat gecollecteer terecht zijn gekomen; de een beweerde, dat al het geld toch naar Duitschland ging; de an der onthield zich van steun, omdat toch alleen maar behoeftige NSB'ers van de Winterhulp profiteerden en no. 3 moest er niets van hebben, „omdat de gesteun- den er toch maar 't haar van lieten per manenten" of „van de Winterhulp-gul dens een electrisch keteltje kochten" We noemen voorbeelden uit de practijk, lezers en u zult deze verzinsels nog wel met eenige kunnen vermeerderen. Gelukkig waren er ook menschen, die er anders over dachten. Die keken ver der dan hun neus lang was. Die zetten hun bezwaren en hun vooroordeelen op zij en hebben iedere keer, dat hun de bus werd toegestoken of de inteekenlijst werd voorgelegd, een bijdrage verleend, waarvoor zij zich niet hadden te scha men. Wij spreken min of meer als ingewij den. Wij hebben een kijkje achter de schermen mogen nemen en weten pre cies, waar het geld op Texel belandde. Op grond hiervan kunnen wij u met de hand op het hart verzekeren: Het geld is goed besteed. Zonder onderscheid, zon der aanzien des persoons en zonder te letten op religie of politieke overtui ging. Het is niet mogelijk allen te ver gunnen een blik te slaan in het leven van menschen, in onze onmiddellijke omge ving niet zelden, die trachten moeten week aan week met een paar guldentjes al hun levensbehoeften te dekken. Daar komt heel wat voor kijken in deze tijd. Zelfs de zuinigste huisvrouw heeft moeite om de eindjes aan elkaar te knoopen, wanneer het met de centen krap gesteld is. Nu zijn er menschen, die gerust om steun durven aankloppen. Daar heb je Winterhulp voor. Maar er zijn er ook, die daar nooit toe komen Dat zijn de stille armen en in de huizen van dezulken nu wordt het meest gele den. Ook daar tracht Winterhulp een bijdrage te verleenen tot leniging van de nood. Aan de leden van de comité's, op alle dorpen, is opgedragen de plaatselijk Directeur op de hoogte te brengen en te houden met de nooden van hen, die voor een uitkeering vanwege Winterhulp in aanmerking komen en het verheugt ons te kunnen verklaren, dat hierdoor reeds in vele gevallen wat zon is gebracht in 't troosteloos bestaan van menige ingezete ne. Wel f 5200 is de laatste maanden aan Winterhulp-steun verleend, dat is nog een kleine tweehonderd gulden meer dan de collecten op Texel hebben opge bracht. (Het bovenstaande was bedoeld als in leiding tot het verslag van de laatste Winterhulpvergadering, opgenomen in vorig nummer. Plaatsgebrek noopte ons het artikeltje te laten liggen.) ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiin|||||| GEMEENTE TEXEL. ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIII!lllllllllllllllll|||||| LAMMERENMARKTEN. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen het volgende in herinnering: De groote lammerenmarkten zullen hier dit jaar worden gehouden op de Maandagen 19 en 26 Mei, Dinsdag 3 Juni en de Maandagen 9 Juni, 16 Juni en 23 Juni. De toelating tot deze markten ge schiedt, bijzondere gevallen uitgezonderd alleen wanneer vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken zijn besproken. Daartoe zal gelegenheid bestaan: a. ter gemeente-seccretarie op alle werkdagen, uitgezonderd marktdagen, gedurende de gewone bureau-uren van 9—1 uur; b. op de marktdagen van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. aan de kiosk op of nabij het' martterrein; c. ten gemeentehuize des Zaterdags avonds van 79 uur. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden dringend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde marktgeld onmiddel lijk te voldoen en gepast geld mede te brengen. Aangiften, hetzij mondeling, of schrif telijk ter secretarie of door den markt meester ontvangen na Zaterdagavond 9 uur voor de markt van Maandag d.a.v., worden niet meer ten uitvoer gebracht. Het vee mag ter markt enkel worden aangevoerd voorm. tusschen 6 en 10 uur. De aanvoer van alle vee behoort te geschieden door de Parkstraat, met dien verstande, dat de Parkstraat niet anders bereikt mag worden dan door den ingang bij de Weverstraat. De aanvoerders zijn verplicht zoowel op den openbaren weg als op het markt- ||||||iii!iiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iniiniii3i|||||| VAN OVER DE GRENS. U||||lllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllillllllllllllllllllllHlllllllllllllllH|lllll TWEE PROBLEMEN: Amerika en de strijd rond Irak. Kan deelname van Amerika aan de oorlog 't Britsche wereldrijk nog redden? Na een volledige onderwerping van Joego-Slavië en Griekenland dringen twee vraagstukken naar voren, waarvan het eene plotseling is opgekomen, het andere ons reeds maanden bezig houdt. Het eene vraagstuk is: „Wat zal Ame rika doen?" Het andere. „Hoe zal zich het probleem-Irak verder ontwikkelen?" De houding van Amerika. Het vraagstuk Amerika is reeds gerui me tijd aan de orde. Van een volledige en correcte neutraliteit zijn de machtige Ver eenigde Staten van N.-Amerika geleide lijk dichter bij het oorlogsvaarwater ge raakt. Uit de berichten, welke ons berei ken, kan men nu maar alleen maar op maken, dat Roosevelt op oorlog aan stuurt, ondanks zijn vroegere verklarin gen. De pers en de geldmacht schijnen hem, naar gemeld wordt, daarbij met volle kracht te steunen Zal ook de meerder heid van het Amerikaansche volk zich vóór de oorlog met de asmogendheden verklaren? Een half jaar geleden sprak de overgroote meerderheid zich tegen oorlog uit en waren beide presidents- candidaten gedwongen te verklaren, dat zij Amerika niet aan de oorlog zouden doen deelnemen, wel wetende, dat een tegengestelde uitspraak elke kans om gekozen te worden, zou vernietigen. Zijn er sedert dien dan enkele dingen gebeurd, die de deelname voor Amerika noodzakelijker of wenschelijker maken? Van Duitsche zijde, zoo schrijft men ons, wordt er angstvallig voor gewaakt, de groote democratie aan de overzijde van de Oceaan geen reden voor oorlog te geven. Er wordt veelal zelfs niet inge gaan op de hoogst vijandige aanvallen van de de V.S. uit op de leiders der as mogendheden. Het ligt wel voor de hand, dat Duitsch land en Italië geen oorlog met Amerika willen. Het sprookje over het gevaar vooreen inval van de zijde der dictator-landen maakt zelfs in Amerika geen opgang meer. Maar even sterk als Duitschland en Italië tegen een deelname van Ame rika zijn, is Engeland er voor. Na al de ontgoochelngen en nederlagen die dit land reeds moest ondergaan, (in zijn hoop op revolutie in Dutschland, in zijn hoop op de uitwerking der blok kade, in zijn hoop op de inval in Noor wegen, in zijn hoop op de volken van de Balkan) is Amerika thans de laat ste steun geworden, waaraan het land zich thans vastklampt. Nu zijn de V.S. rijk door de natuur ge zegend: tarwe, mais, vee, petroleum, ko len bezit het in overstelpende mate, rijk dommen, die men met milloenen moet berekenen bij een volk van ruim 130 mil lioen zielen. Een haast onuitputtelijke bron, waar achter nog een enorme scheepsbouw- en vliegtuigindustrie staat. Geen wonder dat Engeland daarop gaarne een beroep doet. Voor velen in Amerika dringt zich ech ter hierbij de vraag op, of zijn hulp En- plein zich te onderwerpen aan de bevelen omtrent orde en regelmaat, het rijden in een bepaalde richting, het oprijden, drij ven en stilhouden, welke worden gege ven door de marktmeester of de politie in belang van een geregelden aanvoer, de geldelijke controle of ter voorkoming van opstoppingen of wel door de met de keu ring belaste personen met het oog op den eisch van een deugdelijk veeartsenij kun dig onderzoek. Alvorens vee op het marktterrein wordt toegelaten, zal het bij den toegang van gemeentewege veeartsenij kundig worden onderzocht. Het is verboden de met dit onderzoek belaste personen in de uit oefening van hun taak te belemmeren. Zonder daarmede van gemeentewege belast te zijn is het verboden: a. de namen of nummers, voorkomende op de hokken, boomen of palen, staande op het marktterrein, uit te wisschen, of op die hokken, boomen of palen namen of nummers bij te schrijven. b. strooisel op het marktterein te brengen, te hebben of daarvan weg te voeren; c. strooisel in de hokken te verwisse len, uit de hokken te verwijderen of in eenig of in een ander hok te brengen. Zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders is het verboden met het wegvoeren der op het marktterrein aan wezige lammeren vóór 10,30 uur voor- middags een aanvang te maken. Tijdens de groote lammerenmarkten mag het marktterrein met rij- of voer tuigen of vee niet worden verlaten door de Parkstraat. Ter voorkoming van stagnatie is het noodzakelijk, dat de aanvoerder der lam meren met het nummer van het hok be kend is. Texel 10 Mei 1941. Burgemeester en Wethouders vnd., KAMP De Secretaris, JONKER. DE 5e KLAS begint MAANDAG a.s. 100.000. 50.000, 10.000. 5000? 2000, 3 500 55 1000, 65 A 400. *ns. Loten i I/, k 72. l/x k 36, >/4 k 18, k 14.40, l/,0 k 7.20, I/» k 3.60. Naar bulten franco na ontvangt! van poitwliiel en 71 Ij cl. voor frankearlng Giro 79244. Tel. 46654. Collect. Amtterdem, Warmoe sitraat 163 geland nog wel zal kunnen helpen. Zooals wij onlangs gezien hebben is kolonel Lindbergh daar volstrekt niet van overtuigd, evnmin als vele anderen, die als hij, zich tot een comité tegen deelname hebben vereenigd. Amerika kan Engeland slechts helpen door oorlogsmateriaal en schpen. Het doet dat thans reeds en zal dat, hoe lan ger de oorlog duurt, in steeds sterkere mate gaan doen, doch of het ook ooit 'n leger over de Oceaan zal zenden, is een andere vraag. Waar Duitschland in staat bleek, te land in zoo korte tijd machtige legers neer te slaan, moet het volgens ingewij den uitgesloten worden geacht, dat het zelfs aan een vereenigde Engelsch-Ame- rikaansche vloot ooit lukken zou, een le ger te ontschepen op het vasteland van Europa, zonder dat dit op een ramp zou uitloopen. Blijft slechts over een bestoken van het vasteland van Europa van Engeland uit door middel van vliegtuigen. Ook tegen dit gevaar is door jarenlange voor bereiding zoo'n afweer op te bouwen, dat een land daaronder niet gemakkelijk tot overgave te dwingen is. Zoo blijft de Amerikaansche hulp be perkt tot een taak, welke slechts leiden kan tot een verlenging van de oorlog, niet tot een voor Engeland gunstig re sultaat. Deze meening heeft Dr. Goebbels dezer dagen nog eens heel zakelijk en scherp aan een Amerikaansch journalist te ken nen gegeven met de bedoeling natuurlijk deze aan alle Amerikanen over te bren gen. De kwestie-Irak. Het tweede probleem, dat plotseling het beeld van de oorlog heeft gewijzigd, is de kwestie Irak. Irak is maar een klein land, gelegen tusschen de Bijbelsche rivieren Euphraat en Tigris. Het kan circa 300.000 man on der de wapenen brengen en heeft zeer belangrijke petroleumvelden. Over een verdrag met Engeland is on- eenigheid ontstaan, daar Engeland dit land als onbeperkt doorvoerland a oor zijn versterkingen in Palestina en Egjpte wilde gebruiken, waartegen de Regee- ring van Irak zich verzette. De oorlog is in volle gang en reeds zouden de be langrijke olieleidingen naar de haven stad Haifa in Palestina zijn afgesneden. Bagdad, de hoofdstad van het land, is een middelpunt voor de Islam en reeds laat het zich aanzien, dat de Mohamme- daansche wereld in de naburige landen als Syrië en Egypte in beweging komt en sympthie betuigt jegens de strijd van Irak. Dat ziet er voor Engeland allesbe halve rooskleurig uit. Wij weten niet over welke strijd krachten Engeland op deze punten nog beschikt, doch indien Brittannië deze be weging en deze oorlog niet in de kiem weer te smoren, dreigen hier zeer groote gevaren voor het Britsche rijk. Nog altijd is de Arabiscche wereld ont stemd over de handelwijze van Enge land na de oorlog in 1918. Het had aan de Arabieren een vrij Palestina beloofd met een beperkt aantal joden, doch tege lijkertijd dit land eveneens onbeperkt aan de joden beloofd. Wegens deze twee slachtige houding, duidelijker gezegd, uit deze schending van zijn beloften, zijn reeds herhaaldelijk gevaarlijke opstan den ontstaan en het schijnt, dat de Ara bieren het vertrouwen in Engeland nu volkomen verloren hebben. Het spreekt eveneens vanzelf, dat de asmogendheden deze ontevredenheid zooveel mogelijk aanwakkeren en steu nen, zoodat het volstrekt niet uitgesloten is, dat de geheele Arabische wereld rond om het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee, in Syrië, in Palestina, in Egypte en eigenlijk Arabië in beweging komt, nu ze de kans ziet de Engelsche overheersching af te schudden. Indien deze beweging deze loop zou nemen is het met de macht van Brittan nië in de Middellandsche Zee gedaan. Het is zelfs mogelijk, dat een afslui ting van de olietoevoer uit Irak de oor logvoering der Engelschen reeds zoo bemoeilijkt, dat hun positie onhoudbaar wordt en zoo komt er plotseling bij alle andere moeilijke vraagstukken dit lastige probleem voor Engeland nog bij. En Turkije? Op zeer opvallende wijze hebben bo vendien de laatste weken besprekingen plaats tusschen Berlijn en Ankara. In verband met de gebeurtenissen in Irak zou het geen verwondering wekken, indien Turkije tot het inzicht kwam, dat het beter voor het land was, zoo het zijn betrekkingen met de asmogendheden ver sterkte. We lazen reeds van een handels verdrag vaak de eerste stap voor ver dere verdragen dat aan Duitschland de geheele Turksche tabaksoogst zou doen toekomen. Indien Berlijn het eens wordt met Ankara zou voor Duitschland toch nog weer de oude droom kunnen herleven van BerlijnBagdad en vooral nu de spoorweg naar de hoofdstad van het tweestroomenland gereed is geko7 Het nabije Oosten. De ontwikkeling dezer gebeurtenissen kan verstrekkende gevolgen hebben. Duitschland heeft een sterk en getraind leger in de Balkan vrij gekregen. Zouden de Duitsche strategen niet bezig zijn plan nen te ontwerpen voor grootsche veld tochten, die het de tabak van Turkije, de oliebronnen van Irak en de katoen van Egypte zou kunnen verschaffen? Zullen deze strategen, die in Europa zoo ont zaglijke veroveringen boekten, niettrach ten Afrika te onderwerpen en de resten van de Italianen in Abessinië willen be vrijden uit de gevaarlijke Britsche om helzing? Wat men van deze oorlog ook zeggen moge, aan de stootkracht van het Duit sche wapen kan niet worden getwijfeld. De verovering van Polen in zestien da gen, de bezetting van duizenden k.m. kusten in Noorwegen en Denemarken; de bedwinging van West-Europa in een paar maanden en de voor Duitschland zoo gunstig verloopen veldtocht op de Balkan (drie weken) leggen daarvan ge tuigenis af. Aan de strategen, die zulk een presta tie leverden in een betrekkelijk korte spanne tijds, moet wel 't denkbeeld voor oogen zweven van een grootsche operatie om Europa met een enkele slag van zijn boeien te bevrijden door zich in de tro pische zone de producten te verschaffen, welke het veelal te kort heeft en in een langdurige oorlog zeker zou ontberen. Wij weten, zoo schrijft men ons van be voegde zijde, dat Afrika nog geen Indie is, waar koffie en thee zoo overvloedig worden voortgebracht, dat de behoeften van Europa daardoor geheel zouden kun nen worden gedekt. Doch Afrika in 't bezit van de actieve Duitsche organisa tiegeest, Duitschland in het bezit van de onuitputtelijk rijke gronden van Abessi nië, Kenya. Duitsch Oost-Afrika of de Congo, zou ons in enkele jaren de produc ten van ons Insulinde doen vergeten. „Nog betere wapens" De Fuehrer van 't Duitsche Rijk heeft een overzicht gegeven van de oorzaken het verloop en het einde van de strijd op de Balkan. Met ongelooflijk geringe verliezen, zoo sprak hij, nog geen 5000 man aan dooden en gewonden, werden 2 rijken volledig onderworpen en een Britsch expeditieleger van het vasteland verjaagd onder achterlating van 9000 ge vangenen en al het zware oorlogstuig. Ook richtte Hitier zijn blikken naar Amerika. Hij wilde n.l. een eind maken aan de droom der Britten door te zeggen, dat geen poging, welke ook, in staat zal zijn de voorsprong in bewapening, welke Duitschland heeft, in te halen. Daarvoor staat de arbeidskracht en het aaneen gesloten binnenlandsche front borg. Wa ren reeds in 1939, 1P40 en 1941 uitzonder lijke successen mogelijk door de tot in de puntjes verzorgde uitrusting en be wapening en de onovertroffen aanvals- geest van de Duitsche soldaat, in 1942 zouden die wapenen zelfs nog beter zijn. In felle bewoordingen richtte spr. zich tot Churchill, die z.i. moet beschouwd worden als de oorzaak van de voortzet ting van 'n verder doellooze oorlog, die tot de totale ineenstorting van zijn eigen land voeren zal en tot onnoemelijke scha de voor de welvaart der geheele wereld.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1