m Kameraad Moeder. 55318 Texelsche Berichten €3 minium voor de vrouw. iiiiiiiiiiii .>40-42 De Avonturen van Robinson Crusoë. (IlillllllllllllllllllllllUlllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH EET WORTELTJES! Nu de aardappelen zijn gerantsoeneerd verdient het aanbeveling bij de samen stelling van het menu vooral de wortelen niet te vergeten. Peen bevat ondermeer meer vitaminen C, dat ook in aarappelen voorkomt. Daar aardappelen slechts in beperkte mate zijn te verkrijgen, leveren zij thans niet de gebruikelijke hoeveel heid van dit vitamine aan het middag maal. Het is volkomen waar, dat ook andere groenten vitaminen C bevatten, maar wortelen zijn op het oogenblik overvloedig en goedkoop te krijgen. Deze groente heeft, behalve dat zij vitamine C bevat, nog andere, zeer goe de eigenschappen voor de voeding. Zoo bevat een peen sterk gele plan- tenkleurstof, carotine geheeten. In de donkere peensoorten komt zij het meest voor. Carotine wordt in 's menschen li chaam omgezet in vitamine A. Ook dit vitamine is voor de voeding heel be langrijk. Melk, boter en eieren leveren eveneens vitamine A op. Maar aangezien ook deze voedingsmiddelen gerantsoe neerd zijn, komt ook dit vitamine allicht niet meer in dezelfde mate in de voeding voor, als vroeger het geval was. Bovendien bevat tevens de PETERSE LIE, die men meestal over de worteltjes strooit, in ruime mate vitamine A. Een beetje peterselie, kort voordat men de peen opdient, fijngehakt, verhoogt voor de meeste menschen sterk de smakelijk heid van het gerecht. De wortelen, die rijk aan koolhydraten (zetmeel en sui ker) zijn, hebben nog een voordeel: Ze slinken weinig. De hoeveelheid er van, welke men per persoon voor het middag maal noodig heeft, bedraagt, rauw ge wogen, 250 gram (een half pond). Hierin treft men ruim 20 gram koolhydraten aan, een behoorlijke portie van deze kos telijke voedingsstof. HET SCHILLEN OF SCHRAPPEN van de peen kan men bij de bereiding ervan achterwege laten. Want het hooge vitaminegehalte bevindt zich in de regel aan de buitenkant van de wortelen. En vooral tegenwoordig mogen geen uitste kende voedingsbestanddeelen te loor te gaan Het is alleszins voldoende, de peen met een ruw borsteltje terdege te boe nen, waardoor tevens de haartjes van de worteltjes worden verwijderd, en ge- wasschen. Velen meenen, dat worteltjes zeer lang moeten koken, maar dit is onjuist. Men kan ze in een half uur gaar en droog ko ken. Op deze wijze behouden zij hun voedingswaarde en het is dus verstandig ze niet langer op het vuur te laten staan. Niet alleen gekookt, maar ook rauw smaakt peen goed. Veel kinderen houden ervan, een wortel rauw te „knauwen". Men stelle hen hiertoe volop in de gele genheid. Het is gezonde kost. Volwasse nen geven vermoedelijk de voorkeur aan „een rauw hapje" bij de boterham of middagmaal. Zulk een rauw hapje van peen te maken, is heel aanbevelenswaar dig. Zeer fijn geraspt, in een mengsel van citroensap of rabarbersap en een beetje gecondenseerde melk, vormt de rauwe groente een smakelijk gerecht. (Meeegedeeld door Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad). IIIIH BINNENLAND llllll KOFFIE, wel 25 pond, is bij 'n ham steraar te Bovenkarspel in beslag geno men. Geen koffie, wel procesverbaal en dus toch op de koffie. Alkm. Crt. DE EERSTE POSTELEIN aan de vei ling te Heilo bracht f 1.64 per 5 kg. op. De eerste aardbeien 50 ct. per doos en de eerste asperges 69 ct. per bos. Alkm. Crt. PROF. DR. C. WINKLER, oud-hoog leeraar aan de Universiteiten te Utrecht en Amsterdam, is op 86-jarige leeftijd te Utrecht overleden. nilHIIIHI FEUILLETON IlilllllHU Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 85.) Paschen kwam en Camilla ging met vlag en wimpel door haar examen. In de familiekring was reeds meermalen ter sprake gebracht welk beroep het mo derne jonge meisje het best zou kunnen kiezen. Romana stelde voor zich verre te houden van al die beroepen, waarin een man met evenveel succes werkzaam kon zijn, temeer omdat er voor een vrouw voldoende andere betrekkingen openstonden, waarin zij niet kon worden mm IN DE LACHHOEK gjlHM) EVEN WACHTEN. Het spijt mij wel.Ik kan u voor- loopig niet bezoeken. Belt u over vijf jaar maar weer eens.... (P.I.B.) RECEPTEN SCHAPENBOUT. 1 kg. schapenbout, vet, 1 ui, 1 theelepel gemalen foelie, een paar laurierbladen, kruidnagelen, peper korrels, 2 dL. azijn, 2 dL. water. Het vleesch wasschen, inwrijven met foelie en in het mengsel van water, azijn en krui den leggen. Het vleesch er minstens 24 uur in laten liggen, het zoo noodig nu en dan keeren. Na het marineeren het vleesch drogen, met zout inwrijven en in het vet bruin bakken. Een weinig van de marinade toevoegen en het vleesch gaar stoven. Het vleesch op een verwarmde schaal opdienen. In plaats van in de marinade kan men het vleesch in kar nemelk zonder kruiden leggen. SCHAPENLEVER. De lever in vinger dikke plakken smjden, inwrijven met een mengsel van peper, zout en gemalen foelie. De plakken door wat bloem wen telen en in de koekepan bruin en gaar bakken. No. 55318. Deze gedistingeerde JAPON is vervaardigd van effen en gebloemd materiaal. Het bovenstuk is zoo eenvou dig, zoodat er weinig van valt te zeggen. De klokkende rok is vooral van voren zeer mooi met de ruime voorbaan, die aanvangt met smokwerk. Dit patroon is voor 371/* ct. verkrijg baar in Boekhandel Parkstraat in maat 40: bovenw. 90 cM., taillew, 74, heupw. 98 cM. en maat 42: bovenw. 98 cM., tail lewijdte 82 cM., heupw. 104 cM. Door 't al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor 't eigen figuur. Benoodigd materiaal: maat 40: effen 2.50 M. van 70 cM. br. en ge bloemd 1 M. van 1,10 cM. br.; maat 42: effen 2.60 M. van 70 cM. br. en ge bloemd 1 M. van 1,10 cM. breed. DE GEMEENTEN zullen (deels) beta len, wanneer on- of minvermogenden de kosten van foto's en van persoonsbewij zen niet of maar gedeeltelijk voor hun rekening kunnen nemen. NIETS KON GERED WORDEN, toen brand uitbrak in de boerderij met café van Jac. Groenendaal bij Dongen. Bin nen een kartier stond alles in vuur en vlam (rieten dak). Ook f 1400 aan geld is verbrand Het huis werd door een echtpaar met 8 kinderen bewoond. Ook een woonwagen, die op het erf stond en door een echtpaar met 3 kinderen werd bewoond, ging verloren. gemist Camilla liet doorschemeren, dat zij zich wel graag wat verder in de huis houding zou willen bekwamen. Misschien een jaar of twee. Dan, dacht ze in stilte, zou Alk wel eindelijk spreken en zich met haar verloven. Volgens Tiebruck was het het beste beroep, voor de vrouw een goede levens gezellin te worden van de ware man, waarop Romana opmerkte, dat ze het daar mee eens was, maar dat dan ook eerst de rechte man moest komen, want dat geen enkel meisje een man behoorde te nemen uitsluitend met het doel in 's hemelsnaam maar getrouwd te zijn. In de eerste plaats kwam het er op aan, dat de jonge vrouw zich de ernst van de taak die haar wachtte, volkomen bewust was. Ja, ja, zei Camilla, terwijl ze haar stiefmoeder ietwat spottend aankeek, jij verwacht alle heil van het meisjes kamp. Inderdaad, antwoordde Romana, volkomen rustig. Ik acht het voor de meeste jonge meisjes zeer gewenscht, dat zij eens onder anderen komen en voor zichzelf leeren zorgen. Wanneer je je in de huishouding wilt bekwamen, biedt zich daar bovendien een bij uit stek gunstige gelegenheid. We kunnen er dan later nog eens over praten, welk beroep je het beste ligt. Het is uw geluk, dat al mijn vrien dinnen naar het kamp gaan, besloot Camilla het onderhoud. Als ik me hier niet stierlijk wil vervelen, zal ik wel verplicht zijn mee te doen. Maar enthousiast ben ik niet en het zal me er VOOR ONZE PLUIMVEEHOUDERS. De Voedselcommissaris voor Noord- Holland maakt bekend, dat op de re- gistratiekaart over de distributieperiode 26 Mei23 Juni vermelde clausule „Be langrijk voor pluimveehouders" geheel is vervallen. Bovenvermelde registratie- kaart kan dus zonder „verzamelont- vangstbewijs" bij de Plaatselijke Bureau houder worden ingeleverd. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Geslaagd voor het eind-examen 4-jari- ge cursus: Cor Bakker, Kees Hoogen- bosch, Dirk Witte, Frans Barhorst, Dirk van der Vliet, Kees Zijm, Henk Stark, Arn. Langeveld, Kees Witte, Wim Vee- ger, Piet Koorn, Henk Bas, Frans Roe per, Teun Wuis, Joh. de Graaf, Stendert Tjepkema, Wim Roeper, Geert van Zijl, Joh. van Giessen. Als nieuwe leerlingen werden toegela ten: Gerard Witte, Henk Boogaard, Luits Haarsma, Anton Verbeek, Cor Zijm, Piet Jannes, Joh. van Maldegem, Kees Bak ker, Huibert de Ridder, Jaap van der Star, Piet Smit, Jan Witte, Arie Hin, Bas Kooger, Jaap Kooger, Piet Mechiel- sen en Dick de Graaf. BESTRIJDING RUNDVEE-T.B.C. Aan het als steeds uitvoerig en in de puntjes verzorgde jaarverslag, door de heer J. C. Kager, secr., uitgebracht in de gisteravond gehouden vergadering is het volgende ontleend. Nadat met een enkel woord de sombe re gebeurtenissen van 't afgeloopen jaar, buiten de vereenniging voorgevallen, zijn gememoreerd, bespreekt de secr. hetgeen op het gebied van de Vereen, plaats vond. Daarvan getuigt hij, dat be stuur en leden weer alle reden tot te vredenheid hebben. Ook wat de financi- eele toestand aangaat. De rekening sluit met een behoorlijk batig saldo. De con tributie moest met vijf ct. per dier wor den verhoogd als gevolg van de hoogere exploitatiekosten der Prov. Vereeniging (aanstelling techn. ambtenaar). Het ga rantiefonds van f 800, gevormd ter be strijding van de kosten, verbonden aan 't opruimen van reactiedieren, behoefde maar voor een deel te worden aangespro ken. De medewerkende instanties konden met storting van een kwart volstaan. LEDEN. Er is nog steeds één veehou der weigerachtig als lid toe te treden. Hij moet echter op last van de Zuivel fabriek, waaraan hij levert, zijn vee voor eigen rekening laten onderzoeken. Ove rigens zijn alle Texelsche veehouders lid. 420. Allen werkten ten volle mee en ruimden reactiedieren spontaan op. Het onderzoek strekte zich over 413 stallen uit. Secr. maakte wel 1680 tuber- culinatiestaten op. In totaal werden on derzocht 4543 dieren, waarvan 3657 bo ven en 886 beneden 2 jaar. Van de die ren boven 2 jaar reageerden er positief 32, van de jongere dieren niet een. Re- actiepct. derhalve 0,7. De reactiedie ren werden zoo spoedig mogelijk opge ruimd. Aan het eind van het seizoen kon van een practisch t.b.c.-vrije veestapel worden gesproken. Van de reactiedieren kwamen er 23 in aanmerking voor een subsidie van f 25. Wegens zeven, die bij invoer positief reageerden, werd f 10 per stuk uitbetaald. Onder de 32 reactiedie ren bevonden zich 2 open lijders, welke gelukkig op de betrokken bedrijven geen verder onheil hebben aangericht. De eene, uit Eierland, bracht netto f 127,60 plus f 35 rijkssubsidie op, de andere, uit Oosterend, f 64,62 plus f 35 rijkssubsidie. In zijn slotwoord brengt de secr. dank voor de van Gemeentebestuur, TESO en de Zuivelfabrieken ondervonden moree- le en financieele medewerking. Hierdoor toch kon het eiland tegen voor de be trokkene zoo min mogelijke kosten van reageerende dieren worden gezuiverd. Met de Hartgrondige wensch, dat in het volgend jaaroverzicht van de terugkeer van rust, vrede en orde kan worden ge waagd, eindigt de heer Kager zijn ver slag. geweldig moeten meevallen, als ik dat ooit zal worden. Alk liet zich de laatste tijd minder bij de familie Tiebruck zien. Overeenkom stig de wensch van Romana noodigde haar man hem niet zoo vaak meer uit, en zoo bleven zijn visites beperkt tot een enkel muziekavondje, dat Tiebruck zelf een steeds gewaardeerde afleiding bood, maar waardoor Camilla zich genood zaakt zag op een andere wijze met de jonge medicus contact te zoeken. Zoo had ze dan ook nu weer een afspraak met hem gemaakt om elkaar in een lan delijk café te ontmoeten en Alk had daaraan ook ditmaal tegen zijn zin ge volg gegeven. Wij zijn beiden nog veel te jong om ons ernstig met toekomstplannen bezig te houden, herhaalde hij voor de zoo- veelste maal, maar dit keer scheen Ca milla zich van deze onvriendelijke op merking niet veel aan te trekken. Heinz, zei ze, wat zenuwachtig in het besef, hem een belangrijk nieuwtje te vertellen, ik ga voor eem jaar weg, naar het meisjeskamp. Hij keek haar verrast aan en in haar onervarenheid meende ze schrik en te leurstelling te lezen in de blik, die in werkelijkheid slechts verbazing verried. Ik ga me in de huishouding bekwa men om later een goeie vrouw voor je te kunnen zijn, vervolgde zij naïef. Een jaar is gauw omze hing plotseling aan zijn hals, en als ik terug kom, kun je met paps over onze toekomst praten. Een jaar vrijheid, ging het Alk door llllilllllll WERELDNIEUWS IIIIIIIIIIII IN WEINIG WOORDEN ZWITSERLAND Zwitserland voerde vleeschlooze da gen in: Woensdag en Vrijdag. SLOWAKIJE. In Slowakije mogen geen huwelijken tusschen ariërs en niet-ariërs worden ge sloten. JAPAN Japansche vliegers hebben Koen- ming, een belangrijke stad in Zuid-China met militaire school, munitiefabrieken en pakhuizen bestookt. NED. OOST-INDIE. Domei meldt 9 Mei uit Batavia: De ministers Van Klef fens en Welter van de Ned. emigrantenregeering hebben Ba tavia verlaten en reizen via Soerabaya en Australië naar Londen terug. VEREENIGDE STATEN Van Amerika uit is een dienst met schepen onder Amerikaansche vlag naar Roode Zee en China ingesteld. De Amerikaansche krantenmagnaat Hearst heeft Churchill verweten, dat hij meer dan eens gunstige vredesaanbiedin- gen van Hitler van de hand heeft gewe zen. Dit maakt, zegt hij, geen gunstige in druk, nu Engeland zelf toegeeft, zonder de hulp van c^e V.S. de oorlog niet te kunnen winnen. 65. Hij verstopte zich vlug en ontdekte toen, dat, wat hem zo'n schrik aange jaagd had, een troepje herten was, dat langzaam de plek naderde, waar hij zich had verstopt. 66. Robinson had honger en in lange tijd geen vlees gehad. Hij moest het nu te pakken zien te krijgen, dus wachtte hij stilletjes tot een van de dieren onder zijn bereik zou komen. 67. De herten verwijderden zich echter langzaam. Een jong dier bleef echter nog wat treuzelen bij de bron. Heel voor zichtig haalde Robinson zijn bijl te voor schijn en velde het diertje met één klap. het hoofd. Dat was meer dan hij ooit had durven hopen. Wat zou hij daar van kunnen profiteeren. Onbewust werd hij wat vriendelijker tegen Camilla, maar zij verstoorde de goede stemming weer onmiddellijk, door hem aan zijn werk te herinneren. Misschien slaag je er in die tijd in klaar te komen met het serum Het serum! Hij vergat al het ande re. Je vader heeft eindelijk toestem ming gegeven met dieren te experimen teeren. In de tuin van de kliniek hebben we tegenwoordig een klein laboratori um, een student assisteert ons en je va der hteft het oppertoezicht. We zijn daar nu al een week of vier bezig. En de resultaten? vroeg ze adem loos: ze zag de zoo vurig gewenschte toe komst reeds heel dichtbij. Resultaten? Hij lachte spottend. Tot dusver alles negatief. Ik geloof, dat je vader mij langzamerhand voor een fantast gaat aanzien. Enals dat zoo is? vroeg ze zacht. Dan is het natuurlijk uit met zijn steun en dan sta ik alleen. Dan heb ik niets en dan ben ik niets, want alleen kan ik mijn experimenten niet voortzet ten. Ik heb instrumenten noodig, appa raten, pharmaceutische artikelen en niet in de laatste plaatsgeld. Maar ik heb een idee; als het noodig is, weet ik wel raad. Tenslotte weet ik nog wel ie mand, die bereid zal zijn de zaak te fi nancieren; een jonge weduwe met een bom duiten (Wordt vervlogd.) DE HERTOG VAN AOSTA. In Abessinië wordt door de Itali anen in drie atzonderlijke groe pen strijd geleverd. Het heftigste wordt gevochten bij Amba Ala- ghi, 400 km. N. van Addis Abeba. Daar heeft de onderkoning, de hertog van Aosta, de leiding. Ook wordt gevochten bij het Ta- nameer en in het Z.W. ITALIË De Italiaansche verliezen bedroe gen in April: aan het Grieksche en Joe goslavische front: 2338 dooden, van wie 4 Albaneezen, 12.605 gewonden, 5830 ver misten. Front Julische Alpen: resp. 34, 73, 31. Noord-Afrika, 164, 52, 49.868. O. Afrika 3270, 5040, 15.300. Marine 39, 115, 3921. Luchtmacht 39, 91, 99 TURKIJE Het Turksche blad Tasviri Efkar schreef: Het zou veel beter zijn, indien Roosevelt voorstellen deed voor een vrede, dan dat hij vechtlustige redevoe ringen afsteekt. Hoewel de V.S. aan Joe- go-Slavië en Griekenland hulp beloofden hebben deze landen geen kogel uit Ame rika gezien. ENGELAND Huil werd eind vorige week weer zwaar gebombardeerd. In de Midlands kregen fabrieken voltreffers van allerlei kaliber. In havens van Z.-Engeland wer den zware verwoestingen aangericht Al leen Vrijdagnacht reeds zijn 20 vliegvel den in Z.- en Midden-Engeland volgens DNB met succes aangevallen. PALESTINA. De Groot Moefti van Jeruzalem heeft alle Arabieren opgeroepen zich aan te sluiten bij de strijd van Irak tegen de Engelsche onderdrukkers, welke oproep veel weerklank vond. Het joodsche blad Telaviv schreef, dat het heele jodendom offers moet brengen om de Engelschen te doen over winnen. Het wees hierbij op het gevaar voor de joden, nu ook Irak in oorlog is. DUITSCHLAND Eind vorige week werden door Britsche vliegers zware aanvallen gedaan op N.W. Duitsch kustgebied. Vooral op Hamburg en Bremen. Naast eenige ma- terieele schade werden vnl. in woonwij ken verwoestingen toegebracht. Aanzien lijk zijn de verliezen onder de burgerbe volking. Berlijn protesteert te Washington tegen het in beslag nemen van Duitsche schepen. ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|l|lllllllllllllllllll!llllinillll!l!lll|l|||||| IIIIIIIIIIII VAN DE BOEKENPLANK. IIIIIIIIIIII llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll R. Stenhuis, Practische konijnen teelt Met 14 foto's en teekeningen. 63 blz. f 0.80. R. C. Muschler, Nofretete. 110 blz. Geb. f 1.60. Diet Kramer, Roeland Westwoud. Roman over jonge menschen. 288 blz. Geb. f2.25. C. J. Kelk, Reis door de wolken. 338 blz. Geb. f4.90. Antoon Coolen, Kinderen van ons volk. 282 blz. Geb. f 1,50. J. M. Perquin en J. J. Bongaarts, Gymnastiek kant en klaar. 111 blz. f 1,25. J. A. Cramer, Onze Bijbel in zijn beteekems voor de tegenwoordige tijd. 31 blz. f 0.35. Jef Last, „Onvoldoende" voor liefde. Novelle. 109 blz. Met illustraties. Geb. f 1.40. Thomas a Kempis, De navolging van Christus. (Imitatio Christi). Uit -het Latijn vertaald en ingeleid door Roel Houwink. 366 blz. Gecart. f 1,25. Geb. in linnen f 1.50, geb. in leer, rood op snee f 2.50, geb. in leer goud op snee f 2.90. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. IIIIIIIIIIII HYGIENE EN VEILIGHEID IIIIIIIIIIII 313. WAARSCHUWING. Geregeld ver schijnen de publicaties van het Rijks-In stituut voor Pharmaco-therapeutisch on derzoek, waarin men o.a. lezen kan, dat tegen kanker een geneesmiddel wordt aanbevolen, uitsluitend uit suiker be staande en dat er pillen tegen galsteen verkocht worden, die geen werkzame bestanddeelen bevatten en van suiker ge maakt zijn. Het Maandblad tegen de Kwakzalverij heeft nog geen gebrek aan kopij.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 4