TEXELSCHE COURANT puncL 535te Jaargang Zaterdag 17 Mei 1941 Eerste blad No. 5550 QÓexvnd wvt Uw duid Texelsche Berichten OPPLAKVELLEN Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 VERANTWOORDELIJK REDACTEUR: G. Joh. Duinker, Parkstr. 10, Den Burg TER OVERDENKING. ONS STEUNPUNT. Dit is wel een van de ernstigste mo menten in ons leven, wanneer we voor de eerste maal het vertrouwen in een vertrouwde verliezen. Niet, dat wij zoo gul met ons vertrou wen waren. O neen, met scherpe intu ïtie hadden we allang onze keus ge daan: we weten al, dat velen onbe trouwbaar zijn, maar dezen zijn het niet, die de maatschappij dragen; het zijn de enkelen, de heel sterken, de onkreukbaren, die de wankele mensch- heid voeren naar recht en waarheid. Daar komt het noodlottige moment: we zien ons ideaal van het voetstuk van tiouw en vlekkeloosheid neertuimelen in de modder van onbetrouwbaarheid en eigenbaat, en met die val springt er van ons vertrouwen in de menschheid de eerste scherf af. We kunnen het ons aanvankelijk nog niet goed indenken. We gelooven aan een vergissing; maar hoe we passen en meten, de legplaat van ons wereldont- werp wil niet meer sluiten en gemelijk en ontmoedigd gooien wij de boel weg. Maar straks breekt de tijd aan, dat we ons trachten te herstellen. We gaan naar andere steunpunten uitzien. Het verlorene vergeten we liefst, 'n Mensch kan zich immers wel ééns vergissen. Maar het nuchtere leven breekt onze steunpilaren stuk voor stuk af en we zien ze wegzakken, de één na de ander, de grooten en krachtigen en betrouwba ren en onomkoopbaren. We blijven zit ten met een verstoord levensplan en al tracht de zin voor romantiek de geschon den plaatsen met het materiaal der ver beelding te herstellen, het gaat ons als Beatrijs, „het diepst van ons hart blijft ongerust, als het hart van een kind, dat in de droom zijn doode moeder kust". Hoe moet onze levenshouding dan zijn? Voor spijt en achterdocht en wan trouwen rest er geen tijd in het leven, als we op de eeuwigheid aantrekken. Laat het wantrouwen in menschen ons aanvankelijk levensplan maar versto ren; laat het gepruts van deze of die ons maar tot wanhoop brengen; dat is de eenige weg om te komen tot het zoeken van het steunpunt buiten de mensch, dat is in wezen buiten ons zelf. ZONDAG, 18 Mei 1941. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. De overwinning is hem, die de meeste volharding aan de dag legt. MAANDAG. Wilt gij dat men u roemt? Doe het dan zelf niet. DINSDAG. Men kan nooit staren op een groote man zonder er zelf bij te winnen. WOENSDAG. Hij, die wacht, tot men zijn taak hem wijst, zal sterven eer zijn boodschap is vervuld. DONDERDAG De herinnering is het eenige paradijs, waaruit wij nooit kunnen worden ver dreven. VRIJDAG. Ieder mensch is een zoon van zijn tijd, maar hij mag niet een slaaf van zijn vooroordeelen zijn. (Shakespeare). ZATERDAG. Grijp een zaak aan en laat haar niet los vóór ge haar geheel meester zijt. Dan zult ge u een weg door het leven banen. HOE LAAT DE ZON. Za. 17 Meiop 5,43; onder 21,30 Zo. 18 Mei op 5,42; onder 21,31 Ma. 19 Mei op 5,40; onder 21,33 Di. 20 Mei op 5,39; onder 21,34 Auto's en rijwielen (afgeschermd) licht op: een half uur na zonsondergang. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Za. 17 Mei op 2,13; onder 12,17 Zo. 18 Mei op 2,43; onder 13,25 Ma. 19 Mei op 3,09; onder 14,30 Di. 20 Mei op 3,33; onder 15,35 Laatste Kwartier: 18 Mei 3,17. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 17 Mei 2,34 en 15,02 Zo. 18 Mei 3,31 en 16 02 Ma. 19 Mei 4,35 en 17,11 Di. 20 Mei 5,49 en 18,26 Springtij 26 Mei WAT ER GEBEURDE.... 17 MEI: Z. Hoogw. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht overleden (1936) 18 MEI: Paus Pius XI publiceert een encycliek, waarin hij alle volken* der aarde aanmaant de lage zelf zucht te laten varen en alle krach ten te vereenigen in de strijd voor de godsdienst en de sociale vrede (1932). De Raad van Rotterdam besluit in principe tot de aanleg van een Maas-tunnel (1933). DISTRIBUTIE. Uitreiking niet afgehaalde distributie bescheiden. Nogmaals maakt de distribu- tiedienst bekend, dat het in ontvangst nemen van distributiebescheiden, welke op de daarvoor bestemde zittingen niet zijn afgehaald, uitsluitend kan geschie den op Donderdagmorgen iedere week, A s. Donderdag (Hemelvaartsdag) ver valt dit afhalen. Dit wordt dan verzet op Vrijdagmorgen van diezelfde week zuivert,g zuivert,geneest en verfraait POOS 30-60.TUBE »SCT Inlevering bonnen. Winkeliers dienen op de voor hen bestemde dagen in te leveren, vóór 's morgens 12 uur: Voor gebak, alle bonnen 16, alsmede 19 en 18 en de nieuw geldig te verklaren bon van de broodkaart. Alle bonnen 7 van de bloemkaart alsmede de nieuw geldig te verklaren bon dienen voor ge bak eveneens ingeleverd te worden. Voor tarwebloem, alle bonnen 7 v. d. bloemkaart en nog hoogstens 79 bonnen van de oude bon 6. De nieuwe bon mag voor tarwebloem niet ingediend worden. Voor rijst, alle bonnen 23 alsmede hoogstens 9 oude bonnen 19. De nieuwe bon alsmede bon 21 van de boter- en vetkaart kunnen nog met ingeleverd worden Van de boter- en vetkaart: le bonnen 15 boterkaart plus restan ten 13, 14 boterkaart (botertoewijzingen) 2e bonnen 15 vetkaart plus restan ten 13, 14 boterkaart (botertoewijzingen) 3e bonnen X vetkaart botertoewijzing met reductiebewijs. 4e bonnen X boterkaart botertoewij zing zonder reductiebewijs. 5e bonnen 17 vetkaart, margarinetoe wijzing. 6e bonnen 17 boterkaart, slaolietoewij zingen 7e bonnen 17 vetkaart slaolietoewij zingen. Alles op afzonderlijke opplakvellen en ontvangstbewijzen MD 201. Voor kaas, alle bonnen 64 en 74, bon 65 en 75 en de nieuw geldig te verkla ren bonnen. Voor eieren, alle bonnen 95, bon 86 en de nieuw geldig te verklaren bonnen. Voor vleeschwaren, alle bonnen 14 en de nieuw geldig te verklaren bon. Voor aardappelen kunnen uitsluitend in de week van 19 t.m. 23 Mei ingele verd worden de bonnen 17 en 01. Standaardisaliebedrijven voor een toe wijzing voor melk op 16 Mei alle bonnen 15 en 16 van de melkkaart. Bakkers, voor een toewijzing voor brood in de weck van 1923 Mei alle bonnen 16, bon 18 en 19 en de nieuw geldig te verklaren bon van de brood kaart. Ook alle bonnen 7 van de bloem kaart en de nieuw geldig te verklaren bon van deze kaart dienen voor een toewijzing voor brood ingediend te worden. Slagers in de week van 1923 Mei voor een toewijzing voor vleesch alle bonnen 14 van de vleeschkaart alsmede de nieuw geldig te verklaren bon. Zeepbonnen hotels, restaurants, cafe's, enz. Bij het indienen van de 3 maande- lijksc'ne aanvraag ter verkrijging van toewijzingen was bepaald, dat hotels, restauranis, café's enz alle bonnen van hun gezin en inwonend personeel dienden op te plakken en in te leveren bij de distributiedienst. Daar echter de toewij zingen voor zeep meestal in haar geheel afgegeven werden aan de wasscherij en men zoodoende voor het reinigen van 't lichaam en ook nog wel eigen kleeding niet over zeep beschikte, is bepaald, dat de zeepbonnen van de ondernemer en gezinsleden alsmede inwonend personeel niet behoeven te worden ingediend bij deze 3-maandelijksche aanvrage. Afgifte van schoenen door schoenen handelaren. In aansluiting op berichten in de bladen maakt de distributiedienst aan schoenhandelaren bekend, dat op de schoenenbon no. 2 (door de bon staat een groote witte 2 gedrukt) uitsluitend die schoenen verkocht mogen worden, welke volgens de oude regeling vrij wa ren. Op schoenenbon 2 kan dus ver kocht worden: alle schoeisel met een boventuig van leer en een onderwerk van hout of ander vervangingsmateriaal, eventueel met een achterlap van leder of rubber Alle soorten lederen schoenen dienen dus op de gewone schoenenbon verkocht te worden. 19 MEI: Anna Boleyn, Koningin van Engeland, wordt in de Tower ont hoofd (1536). Ze was de echtgenoote van Hendrik VIII, bijgenaamd „Blauwbaard", met wie ze in het geheim huwde, nog voor hij van Catharina van Aragon gescheiden was. 20 MEI: Generaal Von Gluck te Mun ster geboren (1846). Geboortedag van Dr. F E. Posthuma (1874). Oprichting Texelsche Zwemveree- niging (1927). VERGADERING C.Z. EENDRACHT. De Fabriek staat er gezond voor. Op 12 Mei werd door C. Z. Zuivelfa briek een ledenvergadering gehouden in Hotel De Zwaan, waarin 35 leden aan wezig waren. Voorz C. Stoepker opent de vergadering met een woord van welkom en memoreert het overlijden van het be stuurslid M. Zuidewind. In onze vriend Zuidewind, aldus spr, verliezen wij ie - mand, die de fabriek een warm hart toe droeg en die steeds voor haar belangen opkwam. Wij zullen zijn nagedachtenis in hooge eere houden. Op verzoek van de voorz. wordt eenige tijd stilte in acht ge nomen om zijn heengaan te gedenken. Daarna kan spr. de verheugende mede- deeling doen, dat 't bestuurslid G. Leber uit het ziekenhuis ontslagen en weer in zijn gezin teruggekeerd is. Zijn gezond heidstoestand is steeds vooruitgaande. Reeds kon hij te zijnen huize 'n bestuurs vergadering bijwonen. Na lezing der notulen door secr. C.Roe per volgt „ballotage nieuwe leden" Zes tien nieuwe leden worden toegelaten en wel de heeren: P Bas, Harkebuurt; D. de Jonge, De Veen, P.C. Hin, Spang; T. Duinker, Nieu- weschild; J Duinker, Nieuweschild; Joh. de Graaf, De C.; S Koning Lz., O'end; W. Kikkert, Noorderbuurt; W.H. Zijm, Drie- huizenKl Mantje Dz., Dijkmanshuizen; J. Witte Cz., Eierland; P. Koorn Jacz., Zd.- Haffel; J Smit, Zevenhuizen; C. Verse- put, Eierland; J. Witte, Bloemwijk; P. Breen, Harkebuurt. Een "AKKERTJE" zal zorgen, dat de pijn direct verdwijnt. Neem er zoo noodig, voor 't naar bed gaan nóg een en Ge kunt er zeker van zijn vannacht rustig te slapen. Maar... laat Uw gebit nazien. Vlugge, zekere werkina bij alle pijnen, dat is 't geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie worden geëvenaard, noch in hun bij zondere samenstelling, noen in hun doeltreffende werking Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie I tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. IBN SAOED, ,DE SFINX VAN ARABIE' Als een spin in zijn web zit Ibn Saoed, de heerscher over Saoedië-Arabië. Hij slaat de gebeurtenissen om hem heen ga de, wellicht gereed om op het juiste oo- genblik in te grijpen. Wie zal het zeg gen? Deze man, die in vele kringen door gaat voor de ongekroonde koning van 't Muzelmansche rijk over de heele wereld, verstaat de kunst om te zwijgen. In de loop van het laatste jaar is hij weinig genoemd. De geschiedenis van de oorlog, van de wereld, is geschreven zonder dat zijn naam daarbij anders dan in' zeer vaag verband is te berde gebracht. Dit wil echter geenszins zeggen dat de „sfinx van het nabije oosten" is ingeslapen Niet voor niets heeft Irak enkele maan den geleden een militaire commissie naar zijn buurman gezonden. Het zou niets te verwonderen zijn, indien bij de bespre kingen de huidige opstand reeds ter spra ke was gebracht. Veelbeteekenend is 't in elk geval, dat aan de Zuidelijke grens van Transjorda- nië Saoedisch-Arabischc troepen zijn ge signaleerd. Dit staat ongetwijfeld ook in verband met het bericht, dat in Trans- jordanië (dat geheel onder Engelsche in vloed staat) een nieuw leger wordt ge vormd onder het opperbevel van Emir Abdoellah van Transjordanië. Groot-Brittannië weet zeer goed, dat 't in Ibn Saoed geen vriend, nog minder 'n bondgenoot heeft te zien. Dit verhindert evenwel niet, dat het op verschillende wijzen gepoogd heeft hem van koers te doen veranderen. De man, die het daarvoor had uitgeko zen was Philby. Deze geldt als een der beste kenners van Oostersche verhoudin gen. Mr. Philby begon zijn werkzaam heid in het Oosten reeds voor de wereld oorlog. Onder het mom van ontdekkings reiziger reisde hij naar Arabië, om het terrein te verkennen en te onderzoeken, in hoeverre het Engelands belangen die nen kon. Hij maakte zich vertrouwd met het geheele Arabische schiereiland. Hij ging zelfs tot de Islam over, om ontvangen te worden door Ibn Saoed, de toenmalige beheerscher van de Hedzjas. Hij had een open oog voor de kundigheden en de politieke bekwaamheid van deze man. Hij veinsde geen bezwaar te hebben te gen de vorming van een „Groot-Arabisch Rijk" onder leiding van Ibn Saoed vooropgesteld natuurlijk, dat Ibn Sa- REKENING. Namens de Financ. Com missie, die werd bijgestaan door de heer A. Beers, brengt de heer S Wuis Az. een gunstig verslag uit. Goedkeuring door de vergadering volgt. Vervolgens geeft de directeur, de heer W i e r i n g a, verslag van de exploitatie in het afgeloopen jaar. Hieruit vermel den we het volgende: MELK. Het afgeloopen boekjaar moest onder hooge druk worden gewerkt. De melkaanvoer steeg van 2,87 millioen tot 3,15^ millioen liter en dat ondanks de ongunstige voederpositie. Die stijging moet verklaard worden doordat er plm. 40 boeren bijkwamen, die eerst aan Den Helder leverden of de melk zelf in con sumptie brachten De melkprijs is afge loopen winter goed geweest. Zelfs kon nog een winterpremie van 0,5 ct. per kg. gedurende 12 weken boven de gewone prijs worden uitbetaald. Door de leden werd 2,165,892 kg. geleverd, dat is twee derden van het totaal. De levering van schapenmelk beliep 42821 kg., wat een derde was van het vorige jaar. BOTER. De uit de ontvangen melk be reide boter was over het geheel van goede kwaliteit. In de afzet is echter een wijziging gekomen. In de kleinhandel gaat niet meer' om. dan op de bonnen betrokken kan worden De rest gaat naar de groothandel. Op het oogenblik is er een regeling, waarbij 55 pet. verplicht geleverd moet worden aan de Centrale, wat straks misschien nog meer wordt. KAAS De kaas was ook goed in het afgeloopen jaar. Ook de afzet daarvan is aan reglementen gebonden. De detail verkoop gaat ook op de bonnen De en- gros-handel is zoo geregeld, dat de be reide kaas steeds binnen vier weken moet zijn geplaatst, wat weer in de re gisters moet kunnen worden aangetoond. Vroeger was de volvette 40 plus de meest bereide soort, nu is 20 plus het hoofdproduct geworden. En toch is, ondanks alle moeilijkheden, het afgeloopen jaar gunstiger geweest dan vorige jaren: grooter melkaanvoer, hooger boterprijs, hooger kaasprijs, daar door hooger melkprijs. We konden nu 6,87 ct. becijferen, vorig jaar 5,18 ct. Dus 1,7 ct. per kg. meer. DE FABRIEK. In de winter is het bin nenwerk door ons personeel geschilderd, zoodat alles er keurig uitziet. Een boter- bascule werd aangeschaft, alsmede twee kaasbakken en een kaasmachine, welke artikelen nu niet meer te koop zijn. HET MELKVERVOER is nog steeds ons zorgenkind. Eerst reden we met ben zine (eigen auto, Koopman, Bakker, J. Vlas en P Burger), nu met twee auto's met een gasgenerator. Vlas en Burger kunnen niet meer rijden, Koopman straks ook niet meer, zoodat we dan met onze eigen wagen twee routes moeten nemen, wat de bussenpositie op de route-Koop man in gevaar brengt. Het vooruitzicht is niet rooskleurig, ook al niet doordat geen autobanden meer te krijgen zijn FIANCIEELE TOESTAND. De fabriek (FotoP.I.B.). oed zich voor de Britsche wagen zou laten spannen Philby wist van zijn regeering gedaan te krijgen, dat aan Ibn Saoed steun werd verleend bij zijn opstand tegen de Iamam van Yemen. Philby bereikte echter zijn doel niet, want Ibn Saoed doorzag zijn spel en keerde zich van Engeland af. Ibn Saoed wacht nu af en ziet toe. En niets ontgaat hemDe gevechten in geheel Irak duren voort. Berichten uit verschillende bronnen komen binnen, die er op wijzen, dat de toestand in het na bije Oosten hoe langer hoe meer gespan nen wordt. Een bataljon van Transjordaansche troepen, die blijkbaar aan de grenzen van Irak waren geconcentreerd, is met zijn geheele uitrusting overgeloopen naar Iraksche zijde. Is hierin de hand van Ibn Saoed te onderkennen? Hij alleen zou het kunnen zeggen, maar hij zwijgt in alle talen. De gouverneur van Aden, de Engelsche kroonkolonie, heeft om hulp en steun gevraagd, daar de toestand in Yemen en Hadramaut zeer gespannen is. Hij spreekt de vrees uit, dat de on rust ook naar zijn gebied zal overslaan. Wat zegt Ibn Saoed er van? Niets. Maar deze rust is bedriegelijk. Niemand laat zich er door in slaap wiegen. Mis schien zal spoedig de dag aanbreken, waarop Ibn Saoed spreekt. En als hij spreekt, dan zal het slechts dit eene woord zijn: oorlog. 1000 vellen MD. 18f 1.50 1000 vellen MD. 268 f 1,70 DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT slaat er weer steviger voor dan een jaar geleden. Er was aan het eind van het jaar een flink saldo. Op de gebouwen en de inventaris werd f 6750 afgeschre ven, op onze auto f 1000. In het reserve fonds werd f 750 gestort. In totaal werd f 7500 besteed aan afschrijving en reser-* veering. De gebouwen en de inventaris staan nu voor f 67969,35 op de balans; de nieuwe kaasbakken zijn hierin begrepen voor 70 pet.; de resteerende 30 pet. moet n.l. nog worden betaald. Vorig jaar werd in plaats van 10 ct. vier ct. bij het ledenkapitaal geschreven. Nu zijn we in staat geweest 16 (zestien) ct. per 100 kg. aan ledenkapitaal bij te schrijven, in totaal wel een bedrag van ruim f 3400, zoodat de leden nu een tegoed hebben van f 13400,.Een kapi taal, dat in eigen zaak zit. Hier kan deze zaak goed mee werken. Ze wordt daar door zooveel minder van anderen afhan- kijlijk En daar is het ons om begonnen. In die richting gaat het trouwens ook dcor de jaren, wat we zien, als we de bankschuld vergelijken: 1934 f 107,916,57 1940 f 55,989,72 1941 f 37,700,— Er is dus alle reden om te zeggen, dat het de Eendracht goed gaat en dat zij er gezond voorstaat. We hopen, zoo besluit de directeur zijn overzicht, dat het zoo door mag gaan. Vervolgens kwam ter sprake het voor stel van het bestuur zoo noodig verschil le brengen in de uitbetaling aan leden en die aan niet-leden. Hierover werd nogal eenige discussie gevoerd. Er waren er, die daar wel voor voelden, anderen zou den liever verhooging zien van de bij schrijving van het ledenkapitaal. Het bestuur verdedigde zijn standpunt bij monde van de secretaris, die er op wees, dat thans de melkprijs hooger is, zoodat een verschil gewettigd is, vooral met het oog op de werving van leden. Uiteindelijk vereenigde de vergadering zich met het bestuursvoorstel. RONDVRAAG. Gevraagd werd of aan leden, die de melk zelf aan de fabriek brengen, daarvoor vergoeding wordt ge geven Hierop werd bevestigend geant woord: Zij ontvangen 20 ct. per kg. Vol gend jaar zal deze regeling misschien ver anderd worden. Dan zal ook met de af stand rekening worden gehouden. Hierna sloot de voorz. de vergadering met de beste wenschen voor elks gezin en het bedrijf. RECHTSVRAGEN 51 DE OPZEGGING van het door u bedoelde lidmaatschap moet geschieden per deurwaardersexploit. De omslag over het loopende jaar blijft verschuldigd. 52 DOOR INSCHRIJVING in het han delsregister ontkomt ge niet aan de be palingen der Vestigingswet 53.VESTIGINGSWET. Indien ge uw zaak binnen dezelfde gemeente ver plaatst. wordt ge niet geacht een zaak ie vestigen. 54. DE SCHEIDING van tafel en bed blijft bestaan, totdat de rechtbank echt scheiding uitspreekt. Eerst dan is een nieuw huwelijk mogelijk. 55. ONDERHOUD Gij zijt niet ver plicht uw stiefdochter te onderhouden. Wel is uw vrouw verplicht haar dochter te onderhouden. 56. ONDERHOUD. De kinderen zijn niet verplicht hun stiefvader te onder houden. 57. HUURHUIS. Ge kunt meenemen, wat ge hebt aangebracht, mits ge niets beschadigt GEESTELIJK LEVEN. «IET KERKELIJK LEVEN IN WEST-FRIESLAND. Het mag als bekend verondersteld wor den, dat het aantal vacatures in de Ned. Herv Gemeenten in Noordholland boven het IJ in het algemeen en in West-Fries land in het bijzonder de laatste jaren zeer gioot was; vele gemeenten zijn reeds jaren onbezet. We noemen er slechts en kele: Wijdenes-Oosterleek sinds 1919, Zwaag sinds 1923, Bovenkarspel sinds '25. Lutjebroek sinds 1926, Grootebroek sinds 1929, Wervershoof sinds 1925. Dit zijn er slechts weinige uit vele. Lang zamerhand komt daar verandering in; men gaat in de regel twee of meer ge meenten combineeren, om zoodoende de middelen te vinden, een predikant te kunnen beroepen. We noemen: Ooster- en Westerblokker met Schellinkhout; hier deed Ds. G. van Duyl in Juni 1939 zijn intrede; Venhuizen en Hem, hier deed dr. K. F. Proost in het vorige jaar intre de; Hoogwoud-Aartswoud, waar de plaats bezet werd door ds. Kreb, terwijl voor heel kort Lutjebroek met Hoog- karspel gecombineerd werd; de heer J. M. Mentzel, candidaat in de theologie te Amsterdam, heeft het op hem uitge brachte beroep aangenomen. Zoo ver dwijnen gaandeweg de onbezette predi kantsplaatsen (N.R.C.)

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1