•Hr7 n De Avonturen van Robinson Crusoë. j VOOR KLEINE TUINEN. Tomaten voor winterprovisie Het vormen van doelmatige provisie voor de volgende oorlogswinter is alweer ons voornaamste oogmerk van vandaag. Tomaten vallen hier evengoed onder om hun hooge voedingswaarde, temeer, omdat ze zoo bijzonder gemakkelijk be waard kunnen worden in 75 pet. pekel- water, dat is ongeveer pekel, waarin geen onopgelost zout meer aanwezig is. Tomaten zullen dit jaar om verschil lende redenen wel niet buitensporig goedkoop zijn: vandaar, dat we er op aandringen, om nu reeds tomatenplanten bij een kweeker te bestellen. Na 20 Mei als eenige nachtvorst van beteekenis niet meer verwacht behoeft te worden, wor den de jonge tomaten uitgeplant. Koop vooral goed ontwikkelde, goed afgeharde tomatenplanten met een flinke polkluit. Deze tomatenplanten worden na de der de week in Mei uitgeplant op een zon nige, warme plek, dus op het volle zui den, tegen een muur of schutting. Er wordt dadelijk een stok bijgezet. Al naar gelang van de omvang, die we de toma tenplanten kunnen laten krijgen, heb ben deze een afstand noodig van 60 tot 100 cM.; op de kweekwijze komen we later wel even terug. Wie geen zonnige plek kan vinden voor tomatencultuur, kan de kweekerij beter nalaten, omdat de vruchten anders toch niet meer rijp zouden worden. Wie tomaten in pekel bewaart, zal ge durende de winter steeds de beschikking hebben over versche tomaten, tot diep in het voorjaar toe. De eenige voorwaar de is. dat de vruchten een volkomen ga ve schil hebben. BOONEN IN DE TUIN. Waar men groenten kweekt ontbreken de boonen nimmer. Men onderscheidt vnl. twee groepen, de smjboonen en de spersieboonen; de laatste treft men ook aan onder de naam van slaboonen, heerenboonen, enz De cultuur van de snij- en spercieboo- nen is vrijwel gelijk. Men heeft stok- en stamboonen. Bij de teelt van stamboonen heeft men geen stokken of rijshout noo dig. Daar staat echter tegenover, dat de opbrengst van de stokboonen over het algemeen veel grooter is. Bovendien zijn snijboonen minder geschikt om als struik vorm gekweekt te worden; de meeste boonen groeien, doordat ze op de grond liggen, heel spoedig krom, handelswaarde hebben ze dan over het algemeen heel weinig. In liefhebberstuinen zijn ze ech ter wel geschikt, temeer daar ze wel iets vroeger zijn dan de stokboonen. Wil men echter snijboonen voor de inmaak kwee ken, dan moet men daar liever de stok boonen voor nemen. Begint men met de cultuur van ver schillende groentensoorten liefst zoo ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllilllllll!lllllllllllillllllll|||||| LANDBOUW VEETEELT ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiii|||||| ZILVERUITJES 't Is hoogtijd om zilveruitjes te zaaien. DE BOUW van een arbeiderswoning is thans 2000 gld. duurder dan voor drie jaren. OMWEIDEN. Door op tijd omweiden van vee wordt de wintervoorraad met 1/3 verhoogd. EIEREN. De allerbeste tijd van eieren inleggen is Maart, April, Mei. Ze blijven dan 89 maanden goed. KONIJNEN. Laat uw drachtige konij nen toch geen dorst lijden. Geef ze een schoteltje water, vermengd met 1/4 deel melk. Daardoor voorkomt ge veel leed. FRUITTEELT. Wie onder de ooftboo- men strooafval, loof, enz. brengt, be houdt beter het vocht in de grond en lokt de wormen, die de grond open ma ken voor de luchtverversching Hij ver hindert ook de groei van het onkruid, doordat het geen licht krijgt. Wanneer hij wil sproeien, zal het vocht niet zoo spoedig weer door wind en zon ver dampen. BEMESTING. Wie wat laat de kalizou- ten heeft kunnen krijgen, zal het gewone kalizout van 20 of 40 pet. aanwenden voor zijn bieten en de patentkali voor de aardappelen. Zelfs het 40 pet kalizout, bij aardappelen laat aangewend, heeft licht tot gevolg, dat de opbrengst lager en de smaak minder goed is. Bij bieten strooit men nog dikwijls kalizout tus- schen de rijen, wanneer ze in volle groei zijn. Eerst strooien en dan schoffe len doodt veel klein onkruid. Als het vee de stal uit is, moet de late mest in een hoop tusschen zware plaggen van goede grond. Hij wordt vast aange stampt, goed vochtig gemaakt en gehou den met verdunde gier en dient dan of wel in het stoppelveld om herfstvoeder te telen ofwel men ploegt hem later on der om vroeg winterkoren te zaaien. Bo ven en rondom dekt men hem met goe de aarde toe. BESTRIJDING RUNDERHORZEL. 7.In Drente wordt nog steeds met ijver deze bestrijding gevoerd. De 47 bij de Bond v. Coop. Zuivelfabrieken in Drente aangesloten bedrijven zijn geves tigd in 28 gemeenten.Na het eerste ver zoek van het bestuur van de Bond aan de aangesloten fabrieksbesturen werd in 20 gemeenten de bestrijding ter hand genomen, hetzij door de zuivelfabriek of door de landbouwvereenigingen, dan wel gezamenlijk, terwijl in 'n enkele ge meente de bestrijding onder leiding van een veefonds plaats had. vroeg mogelijk, met het zaaien van boo nen behoeft men zich niet te haasten. Boonen komen alleen goed tot ontwikke ling, indien 't voldoende warm is. En al zou het begin Mei soms warm zijn, laat u dan niet misleiden om alle boonen te gelijk te leggen, men kan het met een paar regels probeeren, doch de groote partij, die dus de hoofdopbrengst moet leveren, leggen we liever wat later. Men kan er mee doorgaan tot begin Juni, zaait men later, dan behoeft men door gaans geen groote oogst meer te ver wachten. Boonen groeien het best in een losse, veenachtige grond. Men bereikt 't meeste succes met stalmest. Versche koe mest mogen we echter in geen geval ge bruiken: grond, die het vorig jaar zwaar bemest is en dus z.g. nog over voldoende oude kracht beschikt, is voor de teelt van boonen het meest geschik. Nogmaals, denk er om: boonen ver dragen absoluut geen vorst. In tegenstel ling met de snijboonen, kan men met het leggen van stamspercieboonen tot in de tweede helft van Juli doorgaan. Boonen mag men met te diep leggen, zoo ongeveer vier tot vijf cM. diep; op natte, zware gronden, legt men ze liever nog iets hooger. Bij het leggen van boo nen gebeurt het meermalen, dat de bo vengrond droog is, deze droge boven grond schuift men met de hand weg, om ze daarna in de vochtige aarde te leggen. Het leggen van boonen gebeurt op verschillende manieren. Ik zou zeggen, legt u ze op rijen, op een onderlinge af stand van ongeveer 40 cM. Men maakt als het ware vijf cM. diepe putjes en legt daarin telkens vier boonen, bij snijboo nen zou ik liever met drie volstaan. Eind Juli begin Augustus kan met het oogsten begonnen worden. Boonen worden spoe dig te dik of te stug, daarom verdient 't aanbeveling er om de andere dag, de goede even af te plukken. Bij stoksnij- en stokspercieboonen ko men de rijen op een onderlinge afstand van een meter, dichter mogen ze in geen geval bij elkaar komen. Tusschen de rijen kan men dan eventueel sla, spina zie, raapstelen of radijs zaaien, in ieder geval een groentesoort die weg is, zoo- dra de boonen een behoorlijke lengte be ginner. te krijgen. De boonen legt men in een boogje om de stok heen, zoo ongeveer 10 cM van de stokken af en om elke stok vijf boonen. Er blijven altijd een paar boonen weg, daarom legt men er een aantal in een z.g. nestje bij elkaar, deze kunnen dan dienen om de wegblijvers te vervangen. Denkt u er om, dit nestje komt niet bij de stokken, doch aan het einde van het bed, op een apart hoekje. Gaat alles normaal dan moeten de jonge plantjes na een dag of tien te voor schijn komen. Is dit niet het geval, dan zijn ze allicht verrot en moet men ze over leggen. Zoodra de eerste rankjes ver schijnen, binden we die voorzichtig met een los bandje om de stokken vast. Denkt u er echter om. boonen zijn links windend, tracht ze dus niet rechts om de stokken heen te draaien, ze zullen zich dan steeds weer loswerken. ABONNEE P. E. te H. Wij kunnen het heusch niet helpen dat u ons blad zoo laat ontvangt.. De boot, welke anders om elf uur van Texel gaat en dan de kran ten meeneemt, gaat nu pas om twee uur. Hierdoor zal de Texelaar te laat in H. komen om dezelfde dag nog te kunnen worden bezorgd. ADM. De overige aangesloten bedrijven hiel den dit punt aan tot een volgend jaar. In de meeste plaatsen geschiedde de behandeling met pincet en mesje. Op 2 plaatsen gebruikte men een aftreksel van tabak vermengd met kalkwater, ter wijl op 2 andere plaatsen proeven wer den genomen met zalf. Er werden in één jaar ongeveer 6200 stallen bezocht, terwijl voor ongeveer 480 stallen aanvankelijk de toegang ge weigerd werd wegens de vrees, voor „blaar", doch tenslotte bleven weinig be drijven weigerachtig. Er werden ruim 36000 dieren behan deld, waarvan de kosten per koe gemid deld varieeren van 5 tot 20 cent. Het totaal aantal gevonden larven wordt geschat op 250000. Het hoogst aantal gevonden larven per rund bedroeg 175. Per fabriek bedroeg het hoogst aantal gevonden larven 20.000. De resultaten waren over 't algemeen gunstig en voor de bestrijding voor een volgend jaar stelden bijna alle fabrieken zich beschikbaar. a Moge de inhoud van de over dit on derwerp opnieuw in ons blad gepubliceer de artikelen een zoodanige belangstelling hebben gewekt, dat wij binnen weinige jaren door vrijwillige bestrijding, dus zonder wetsdwang, ook op Texel kunnen geraken tot een horzelvrije rundveesta pel. OVERZICHT WOLVEEHANDEL Met het aanbod van vette schapen voor de distributie is het volgens De Boer- derii nog altijd zeer treurig gesteld. Aan de „vrije" markt zien we geregeld meer verhandelen dan er voor de distributie geleverd worden. Ze brengen daar dan- ook een dikke prijs op. Voor een enkele koppel zagen we b.v. Vrijdag te Leiden nog f 120 per stuk besteden Voor de weiderij evenwel was de markt ook al door de koude wat gedrukt en waren de prijzen enkele guldens per stuk minder. De lammeren voor de weide werden evenwel nog tamelijk duur verkocht. Voor 't minste goed noteerden we van f 17 tot f 20 en de beste brachten f 23 tot f 25 p. stuk op. Goede zuiglammeren de den f 30 per stuk, wegende ongeveer 40 pond geslacht gewicht. Hllll BINNENLAND huiIlllll HET JOURNALISTENBESLUIT. Rede van Dr. Goedewaagcn. Zaterdagavond heeft de secretaris-ge neraal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, dr. Goedewaa- gen, over beide zenders een rede uitge sproken over het onlangs afgekondigde Journalistenbesluit. We ontleenen hieraan: Gebonden was de pers vroeger aan de kapitalistische macht der uitgevers, di recteuren en aandeelhouders van een courantenconcern of courantenbedrijf, aan de partijbesturen, aan de groote en machtige adverteerders. Na de afkondi ging van het Journalistenbesluit is de pers slechts gebonden aan het welzijn van het volk. Dit maakt haar tot dienaresse. Inder daad: ook nu mag de journalist niet meer schrijven wat hij wil zonder meer De overheid zal hem scherp controleeren en zal maatregelen nemen, als hij zich ver stout de volksgemeenschap in gevaar te brengen door berichten of artikelen, die van een geest getuigen, die volgens de overheid volksgevaarlijk is, zooals b.v. 't aanstoken van haatgevoelens van volks groepen tegen elkaar, het krenken van godsdienstige gevoelens van anderen, het aantasten van de eer van volksgenooten, zooals art. 13 van het Journalistenbesluit duidelijk formuleert. Gebonden is de pers ook nu, maar niet het particulier belang geeft hier de maatstaf aan, noch ook het partijbelang, doch alleen het be lang der volks als geheel. Tegelijkertijd is de journalist vrij in zijn werkzaamheden. Dit is niet alleen zijn recht, maar ook zijn plicht. Vrijheid van de pers beteekent, dat zij een veelvormig geheel wordt, dat bin nen het geheel de bijzonderheden naar voren komen. Vrijheid beteekent, dat er critiek mag zijn, voor zoover deze opbou wend is en geen gevaar oplevert voor de volksgemeenschap Ook deze vrijheid is dus maar voorwaardelijk, maar de voor waarden, hier bedoeld, worden niet meer, zooals voorheen, door particulie ren, maar door de instantie van de staat bepaald De journalist wordt geen staatsambtenaar, maar wel een open baar functionaris, die aan het volksver band, verplicht en in vrijheid gebonden is. Het is geen wending van vrijheid naar gebondenheid, maar een van particula risme en individualisme naar gemeen schapsgedachte, naar volksche verbon denheid, die wij in het Journalistenbe sluit tot stand willen brengen, aldus dr. Goedewaagen. GEEN HAAT. (Op verzoek, van bevoegde zijde, uit het Weekblad Storm van de Nederl. S. S. overgenomen) Zoo staan wij dan, mannen van de Ne- derlandsche S.S temidden van het volk, waaruit wij zijn voortgekomen In menigeen brandt fel het onrecht, dat hij heeft ondervonden. En zeker nu, in deze dagen van herinnering. Daarom moeten wij juist nu goed be seffen, dat het er voor ons niet om gaat „de straat te veroveren,." of oude reke ningen met misleide volksgenooten te „vereffenen". De straat is niet te veroveren want over de straat hebben noch wij, noch onze tegenstanders iets te vertellen: de open bare orde wordt namelijk geregeld door de bezettende overheid. Bovendien kun je er geen andersdenkende volksgenoo ten mee tot je kameraden maken en hen er geen wereldbeschouwing mee doen aanvaarden. Als wij iets willen bereiken, dan is 't wel dit: dat onze soldatenorde en sibben- gemeenschap de achting en de eerbied van ons volk verwerft. Wij willen niet de blauwe ruggen doch de harten van onze volksgenooten. Want wij willen niet de tegenstanders maar de voorhoede en de vertrouwensmannen van ons volk zijn. Wij willen, dat dit volk weer heldhaftig en weerbaar wordt, wij willen, dat het weer actief gaat deel nemen aan de geschiedenis en niet lan ger aan plutocraten en jezuieten tot vloermat dient. Wij willen, dat het zich bewust wordt van de adel van zijn bloed en de volks vreemden uitwerpt uit de volksgemeen schap. Wij willen, dat het sterk en fier wordt ir. Groot - Germaansche lotsverbonden heid. Daarom bekwamen wij ons tot politie ke soldaten, daarom sluiten wij ons aan een in een militaire orde. Daarom vormen wij met onze vrou wen en kinderen een hechte kameraad schappelijke sibbengemeenschap. Omdat wij weerbaar willen zijn en om dat wij zuiver willen zijn. De hoogheid van ons gevoel gedoogt geen lage haatgevoelens tegen eigen volk Wij willen onze volksgenooten winnen maar hard en onverbiddelijk zullen wij zijn tegen de vijanden van dit volk, waar wij die ook zullen aantreffen. In welk ge waad zij zich ook zullen trachten te ver mommen, wij zullen ze vinden, in welke organisatie zij zich ook zullen ingraven, wij zullen ze aan het licht brengen en onschadelijk maken. Welke taal zij ook zullen gebruiken, wij zullen de zin er van verstaan. Zoo zullen wij strijden voor onze Germaan sche toekomst en voor de eer en de wel vaart van ons volk. tlllllillilllilllllllliiililiiiiilillliiililiililiilllliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliililliliiliniillllll IIIIIIIHIII VOOR DE JEUGD jjjjjjlllllllllllllllM NIEUWE PRIJSRAADSELS. Hier zijn al weer de laatste raadsels van de tien: 207. Vul eens in: Met Bbij mannen. Met Gmet bomen. 208. Rijm eens mee: Het is nog tamelijk(4) Had ik nog maar wat(4) Ik lust ook wel een lekkere Deze vis is niet zuur maar Deze som is niet goed maar Ik heb vijf woordjes van vier letters weggelaten. Ze rijmen alle vijf op elkaar 209. Ieder houdt wel van een G. Maak van de laatste letter van dit woord* een andere en je vindt mij in el ke wei. 210. Maak hiervan de naam van een stad in Overijsel: NO RE HIT GO. Nu verwacht ik jullie briefjes niet la ter dan Dinsdag over een week, dus op uiterlijk 27 Mei Ik had voorspeld, dat de laatste raadsels wat moeilijker zouden zijn en ik geloof wel, dat jullie dit be merkt hebben. Maar daarover niet ge treurd. Waar een wil is, is een weg Moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden. Ze scherpen je verstand en ze dwingen je om je uiterste krachten in te spannen Hinderpalen blijken dan vaak stroohalmen te zijn. En daar laten jullie je toch niet door tegenhouden Met vriendelijke groeten. JULLIE OOM KO. Copyright P I. 8. Bo« 6 Cop«nhog«n CS 68. Nu had Robinson vlees, maar hij dacht bij zichzelf, dat het toch wel aar dig zou zijn geweest als hij het diertje levend had kunnen vangen. Hij besloot zijn buit mee naar huis te nemen. WEET U ZE ALLE VIJF 69. Thuis gekomen begon hij dadelijk zijn buit te stropen en schoon te maken. Wegens het warme klimaat was dit wel noodig. Hij had vroeger konijnen gehad, dus was hij in dit werk bedreven. 70. Nu stak hij zijn wildbraad aan een stok. Hij vergat echter, dat hij geen vuur had en zijn pogingen om, zoals de wil den deden, het door wrijven van twee stukken hout te verkrijgen, faalden jam merlijk. 986 Een privilege is een 987 Quadrille is een soort....? 988 Een rabauw is een feoort. 989 Een „ravage" aanrichten is....? 990 Een thesaurier is een Antwoorden: 986 Voorrecht. 987 Dans; ook een kaartspel. 988 Appel (grauwe reinet). 989 Verwoesting teweeg brengen. 990 Penningmeester. Nieuwe vragen. 991 Willem van Outshoorn was een 992 De hoofdstad van Overijsel is 993 Onder 1 P.K. verstaat men de ar- arbeid, welke. 994 Peter Plancius was een 995 Een entrepot is een a Fiq a A R D tb F'3 b 8 MAAL 8 is 5 MAAL 13. Jullie zullen wel zeggen: Die Oom Ko mag zijn schoolgeld wel terughalen: die slaat de plank leelijk mis, want acht maal acht is 64 en vijfmaal dertien is nog altijd 65. Er mag in deze tijd dan veel anders zijn dan vroeger, het rekenen gaat nog steeds volgens Bartjes. En toch, jongelui, leren deze tekeningen schijn baar anders. De bovenste vertoont een vierkant met 64 vierkantjes. Maar wan neer je het vierkant volgens de lijnen in vier stukken knipt en van deze stukken de rechthoek (fig. b.) legt, zie je, dat er nog een vierkantje bijgekomen is. Samen zijn er dan 65. Dat is een merkwaardig geval en nu vraag ik jullie: Hoe zit dat SPEELGOED TE HUUR Een fiets kan je huren. Een auto ook, in normale tijd tenminste, want nu de benzine zo schaars is, zal dit zo gemak kelijk niet gaan. Ook een hoge hoed kan vader hurenMaar speelgoed Ja, dat kan ook, maar daarvoor moet je in bepaalde steden van Amerika wezen. Je hebt daar meer van die vreemde gebrui ken. Hier heb je een afbeelding van zo'n speelgoedverhuurinrichting. Het meisje heeft een mooie pop gehuurd, de jongen vraagt een auto. Over een week of twee moet het speelgoed weer worden terug gebracht en natuurlijk in goede staat. Zijn de kleertjes van de pop smerig ge worden of zelfs gescheurd Is de veer van de auto kapot Dan moet je schade vergoeding geven en je komt misschien op de zwarte lijst, dat wil zeggen: op de lijst van kinderen, aan wie geen speel goed meer wordt uitgeleendZouden jullie denken, dat zulke verhuurzaken in ons land ook kunnen bestaan I k denk van niet, Copyright P 1.8 8ox 6 Copoohog* STEMPELS VOOR IEDER DOEL VVij kunnen u diverse modellen toonen BOEKHANDEL PARKSTRAAT. ADAMSON KOCHT WORST

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 6