TEXELSCHE COURANT 53ste Jaargang Woensdag 28 Mei 1941 No. 5553 TEXELSCHE POST Texelsohe Berichten Pijnen x) f)liifiatdtjes Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 VERANTWOORDELIJK REDACTEUR: G. Joh. Duinker, Parkstr. 10, Den Burg VERSCHIJNT: Woensdags- en Zater dags ('s morgens). Adv. opdrachten in zenden daags tevoren, vóór 4 uur n.m ADVERTENTIES: 121/* cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor deelig tarief voor neringdoenden. Omzetbelasting inbegrepen. TEXELAARTJES: 50 ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald). Omzetbelasting inbegrepen. ABONNEMENTEN: f 0.79 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.05; losse nrs 4 ct. Omzetbelasting inbegrepen. POSTREKENING no. 652. HOE LAAT Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiilllll DE ZON. Wo 28 Mei op 5,29; onder 21,45 Do 29 Mei op 5,28; onder 21,46. Vr. 30 Mei op 5,27; onder 21,48. Auto's en rijwielen (afgeschermd) licht op: een half uur na zonsondergang. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Wo 28 Mei op 7,33; onder 23,26. Do. 29 Mei 8,25; onder Vr. 30 Mei 9,24; onder 0,09. Eerste Kwartier 2 Juni 11,56. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 28 Mei 11,37 en 23,54. Do. 29 Mei en 12,12. Vr. 30 Mei 0,30 en 12,49. BOOTDIENST TEXEL— DEN HELDER v.v. Van Texel: 7.45; 14.17.30 Van Den Helder: 9.30; 16.10; 19.—. BUSDIENST TH. REUVERS. Van De Cocksdorp: 8 en 16.15 uur. Van Den Burg: 11 en 17.30 uur. Zondags: Van De Cocksdorp 9.30. Van Den Burg: 11. BEZOEKUREN TEXELS NOODZIEKENHUIS. Dinsdags, Donderdags, Zaterdags van 23 uur. Zondags, Maandags, Woensdags en Vrijdags van 23 en van 77,30. WAT ER GEBEURDE. 28 MEI: 1568: Prins Willem I door Al va vo gelvrij verklaard. 1932: De Zuiderzee-afsluitdijk gesloten 1932. Ds. J. C. Dagevos, geref predi kant te Ouwerkerk, eerder op Texel, op 58-j. leeftijd overleden. 29 MEI: 1453: Constantinopel door de Turken veroverd. 30 MEI: 1431: Jeanne d' Are op de markt te Rouen verbrand. 1588' De Onoverwinnelijke Vloot, de Armada, verlaat Lissabon om Enge land en Nederland aan te vallen. 1886. Het R K. Armbestuur te De Cocksdorp koopt van Emmanuel de Cock voor f 30 grond voor de stich ting van Armenhuisjes. DAT IS IETS BIJZONDERS! Een keurige doos (met schar nierend deksel), bevattende 100 vel prima papier (bankpost) op kabinet - formaat en 100 bijpas sende enveloppes (langwerpig model), smaakvol bedrukt met Uw naam en adres, kost nog steeds niet meer dan f2.40 om zetbelasting inbegrepen). In iedere doos vindt U boven dien een kalender voor 1941, een vloeiblad met de voornaamste posttarieven en een passepartout voor het geval U op gelijnd pa pier wilt schrijven. Bestelt U vandaag nog. De pa- pierprijzen loopen op P.S. Wie met minder goed pa pier genoegen neemt, kunnen we nog voordeeliger bedienen. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. ||||||iiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiinii|||||| GEMEENTE TEXEL. Illll|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||j INVULLING AANVRAAGKAARTEN Vaste brandstoffen stookseizocn 1941-'42 De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat deze week door den dienst der posterijen huis aan huis zijn bezorgd aanvraagkaarten voor vaste brandstoffen voor het komen de stookseizoen 1941-1942. Deze kaarten mogen slechts worden ingevuld door hen, wier distributiestamkaart is voorzien van de aanduiding „HOOFD" en zijn uitslui tend bestemd om brandstoffen aan tevra gen voor woonvertrekken. Slaapkamers tellen mede voor woonvertrekken. Zij, die extra brandstoffen toegewezen kre gen voor winkels, kantoren, hotels, werk plaatsen, enz., mogen deze vertrekken niet bij hun woonvertrekken tellen, daar voor deze gevallen, evenals het vorige jaar, een afzonderlijke regeling zal wor den getroffen. Een ieder, ook al ont vangt hij extra voor bovengenoemde ge vallen, dient dus de aanvraagkaart uit sluitend in te vullen voor zijn woonver trekken. Alvorens tot invulling over te gaan, dient men de aanwijzingen aan de achterzijde nauwkeurig te lezen. Zij, die nog geen aanvraagkaart ontvangen heb ben, kunnen deze alsnog bekomen bij den distnbutiedienst. Zie voor het inle veren van deze kaarten de officieele pu blicaties der zittingen in dit blad van heden en 28 Mei a.s. Texel, 23 Mei 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. UITREIKING BRANDSTOFFENKAARTEN STOOKSEIZOEN 1941-1942. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat op onderstaande dagen, tijden en plaatsen zitting zal worden gehouden voor het in ontvangst nemen van brand- stoffenkaarten voor de komende winter. Te Midden-Eierland op Vrijdag 30 Mei a.s. in de o.l. school voor wijk E, van: 4,30-5,15 voor de letters A t.m. K 5,15-5,45 L t.m. S 5,45-6,30 T t.m. Z. Te Den Burg 30 Mei a.s. in de voor malige R.K. School aan de Molenstraat voor het dorp Den Burg en wijk B, van: 2,00-2,30 voor de lettters A t.m. B 2,30-2,50 C t.m. F 2,50-3,30 G t.m H 3,30-4,15 I t.m. K 4,15-4,30 L t.m. M 4,30-4,50 N t.m. R 4,50-5,30 S t.m. V 5,30-6,00 W t.m. Z. Medegebracht dienen te worden alle stamkaarten van het gezin, waartoe het gezinshoofd behoort, alsmede het aan vraagformulier. Met de meeste nadruk wordt er op gewezen, deze brandstoffen- kaarten op de daarvoor bestemde zittin gen af te halen, daar er voorloopig geen andere gelegenheid wordt gegeven, deze kaarten in ontvangst te nemen. De kor ten kunnen worden afgehaald door een volwassen gezinslid of een ander volwas sen persoon. Texel, 23 Mei 1941 De Burgemeester van Texel, KAMP. VERBLIJFSVERGUNNING. Dc Burgemeester van Texel maakt be kend, dat dc toegangsbepalingen ook voor Texel verscherpt zijn, zoodat aan vragen die niet dringend noodzakelijk zijn, worden afgewezen. Men wordt ver zocht dus geen aanvragen in te zenden waarvan vooraf vaststaat, dat zij toch niet zullen worden ingewilligd. Zoodra de normale toestand weer is ingetreden zal zulks worden bekend gemaakt. Den Burg, Texel, 26 Mei 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. INKWARTIERING. Opnieuw wordt er op gewezen, dat géén inkwartiering mag worden aan vaard, dan op vertoon van een inkwar- tieringsbewijs, dal voor het vertrek van de(n) ingekwartierde(n) door dezen dient te worden afgeteekend. Bij eventueele moeilijkheden waarschuwe men TER STOND de politie, opdat de zaak alsnog in orde kan worden gebracht. Wanneer aan het vorenstaande, reeds bij herhaling bekend gemaakte, géén gevolg wordt ge geven, vindt géén vergoeding plaats van de onkosten. De inkwartieringsbiljetten dienen zoo spoedig mogelijk na de inkwartiering, doch in elk geval de laatste van de maand, waarin de inkwartiering is ver leend, ten Raadhuize te worden ingele verd. Het bovenstaande wordt mede ten verzoeke van de Duitschc autoriteiten ge publiceerd. Men houdc in eigen belang hier aan stipt de hand! Den Burg, Texel, 26 Mei 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. KRANTENKNIPSELS De Redactie houdt zich aanbevolen voor de toezending van knipsels. Lichte brandstof! Anthracietbriketten zonder bon. Gra tis thuisbezorgd per briefkaart. (Haagsche Courant). VRAGENBUS. Vraag van abonné Z., Den B.: Dat de wortels bij uw CLIVIA boven de pot uit komen, hoeft u niet te verontrusten. Dat komt bij clivia's meer voor. Komen er te veel, dan grooter pot nemen (na de bloei) Jonge planten, welke zich aan de voet van de moederplant ontwikkelen, kunt u er aan laten, maar de clivia krijgt dan zoo'n omvang, dat u spoedig aan een grooter pot toe bent. Wilt u groote bloe men? Dan de jonge planten wegnemen. S.V. TEXEL. Donderdagavond wordt de jaarvergade ring gehouden. We verwachten daar alle leden en belangstellenden te mogen aan treffen. Komt allen op tijd (half negen). Juist de vergadering is de plaats om ge zamenlijk de clubbelangen in onze be kende kameraadschappelijke geest, te bespreken en besluiten te nemen, die onze vereen, op hooger plan kunnen brengen. Aangenaam zal het ons dus zijn uw gedachten daar te mogen vernemen Tot Donderdag dus! Vandaag weer trainen. Wie ziet er kans om voor 2e Pinksterdag een Oud- Texel I samen te stellen? Athletiek. Onze athletiekafd., klein in aantal, verlangt heel sterk naar groo ter deelname, dus meer beoefenaars de zer zoo bij uitstek gezonde en prettige zomersport. In verreweg de meeste plaat sen van ons land wordt deze tak van sport in veel grooter mate beoefend dan hier. Wat kan er gedaan worden, om deze sport meer ingang te doen vinden Er is een «groot aantal jonge mannen, maar ook en vooral dames, die voldoen de kwaliteiten bezitten om een goed athleet(e) te worden en dus hangt dit veelal af van het zich losmaken van de gewone dagelijksche sleur, en zich te gaan geven aan een paar avonden per week van gezonde lichaamsbeweging van aangename ontspanning, van onder linge opbouwende strijd, terwijl een club geest gaat heerschen die ge nimmer meer zult willen missen. Binnenkort zal door de pioniers in deze afd. een inten sieve propaganda gevoerd, worden, welke zeker verdient te slagen. Trainingsavon den zijn Dinsdag en Vrijdag, aanvang 8 uur. D.D. VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Geslaagde filmavond. Na afloop van de jaarvergadering, welke nauwelijks een half uur duurde, werd Vrijdag in De Lindeboom met me dewerking van de heer Van der Heijden door Ir. IJ. de Boer een film vertoond van de Agrarische Jaarbeurs, Sept. vorig jaar te Utrecht gehouden. Slechts een 40-tal personen heeft de filmavond bij gewoond. Dat was jammer, want de film boeide van A tot Z, mede dank zij de voortreffelijke toelichting door Ir. de Boer, secr. van de Agrarische afdeeling. De jaarvergadering stond onder leiding van de heer P. Kikkert, Zuidhaffel, die omstreeks 8,10 opende, daarbij in het bijzonder de heeren Van den Ban en Koens, adviseerende leden, en Ir. De Boer verwelkomend. Tot afgevaardigde naar de alg. verga dering te Alkmaar op 30 Mei werd met algemeene stemmen gekozen, de heer Jurr Beumkes, die voor deze benoeming door het bestuur werd voorgedragen. Ingekomen waren dankbetuigingen van de Fam. Jac. Roeper en Jurr. Beum kes voor de blijken van belangstelling (in de vorm van fraaie bloemstukken) bij gelegenheid van hun huwelijk van de zijde der vereen, ondervonden. EXCURSIES. In verband met de bij zondere tijdsomstandigheden zal van een trip naar de vaste wal wel niets komen. Wanneer de toestand zich nog voor de herfst mocht wijzigen, zou misschien een bezoek aan de Agrarische Jaarbeurs ge bracht kunnen worden. De heer Van den Ban vertelt een en ander over het bezoek dat hij vorig jaar aan deze beurs bracht. Het is de moeite waard! Voorz. betreurt, het, dat de belangstel ling voor de excursies langs de Texel- sche proefvelden de laatste jaren te wenschen overliet; ook de heer Van den Ban spoort tot deelname aan. Er zijn aanvankelijk ook plannen geweest over de grens te trekken en een kijkje te ne men in een Duitsche kalimijn, maar ook deze plannen zullen wel in duigen vallen. RONDVRAAG. De heer Jan Roeper, Operen, vraagt of er tegen de rooverijen van de KRAAIEN niets gedaan kan wor den. Dhr Van den Ban verklaart, dat het thans verboden is vergift te leveren voor het vernietigen van deze vogels. Vorig jaar zijn nog dank zij de bemiddeling van onze burgemeester groote aantal len opgeruimd. Toen heeft de heer Van den Ban in samenwerking met de direc teur van de Ornithologische Dienst te Wageningen, die voor dit doel speciaal naar Texel was gekomen een zestal bedrijven bezocht. De directeur zou be vorderen, dat de heer Van den Ban ver gunning bekwam om zelfstandig deze vergiftigingsactie voort te zetten, maar dezer dagen werd bericht, dat het ten strengste verboden is vogels te vergifti gen. De heer Van den Ban adviseert om op 75 cM. hoogte draden te spannen. Toen Gerrit Koorn Tz en mej. E. Stark vorige week in 't huwelijk traden bereidde de Landelijke Rijvereeniging het gelukkige paar een aardige verras sing door een ruiterstoet en, bij 't Raadhuis een eerewacht te vormen (Foto Jan de Waal) DE TWEEDE LAMMERENMARKT. De aanvoer was, in vergelijking met die van tweede markten gedurende de laatste tien jaren, gering; er werden na melijk maar 4100 exemplaren aange voerd, terwijl het gemiddelde der twee de lammerenmarkten gewoonlijk boven de zesduizend stuks ligt. De goede prij zen, die thans worden bedongen, zijn mede van deze matige aanvoer het ge volg; thans levert een klein aantal lam meren reeds een dusdanige som op, dat de op 24 Juni te betalen pacht spoedig in de zak zit. En waarom zou men dan zijn lammeren gauwer afschepen dan noodig is?! Vooral nu wederom is gebleken, dat de zwaardere dieren veel betere prijzen opbrengen. De prijzen varieerden deze hebben veelzijdig pjnuitdrijvende werking Men kan ze ook in klemmen lokken. De heer Jurr. Beumkes vraagt hoe het met de bestrijding van de RUNDERHOR ZEL staat. Hij zegt, dat er nog vrij veel pinken met runderhorzel rondloopen. De heer Van den Ban merkt op, dat dit on derwerp uitvoerig is besproken op de j.l. gehouden feestvergadenng. Van de zijde der Vereen, wil men de bestrijding ste vig aanpakken. Hiervoor dient een goed werkende, doeltreffende organisatie in het leven te worden geroepen. Aangezien er thans nog vele belemmeringen in de weg staan o m. wegens gebrek aan zalf e.d., moeten de veehouders dit jaar nog eigenhandig tot bestrijding overgaan, maar zoodra de toestand zich wijzigt zal de vereen, doen wat in haar vermogen ligt. Na deze huishoudelijke vergadering, die even na half negen eindigde, werd het woord gegeven aan Ir. De Boer, die ter inleiding een kort overzicht gaf van de ontwikkeling van het Jaarbeurswezen» dat is voortgekomen uit de Jaarmarkten, welke reeds een zevental eeuwen geleden in tal van landen werden gehouden. De bedoeling van de vroegere jaarmarkten was rechtstreeksche verkoop van pro ducten aan particulierverbruiker, ter wijl deze verkoop thans uitzonderin gen daargelaten op monster plaats vinden. De aankoop van landbouwbenoo- digdheden vindt plaats of direct van de fabrikant, of via de particuliere handel, de coöperatie en bij landbouwwerktuigen ook via de dorpssmid. Van vele artikelen komt voorraadvor- ming bij de tusschenhandel in mindere mate of niet voor, omdat de door de uit eindelijke gebruiker aan de benoodigd- heden gestelde eischen (in de landbouw juist vaak van speciale aard; men denke aan landbouwwerktuigen) zulks bezwaar lijk maken. Het directe contact tusschen fabrikant of. importeur en de uiteindelijke gebrui ker, hier de boer, treedt daardoor meer op de voorgrond. De Jaarbeurs kan dit contact bevorderen. Verder wordt aan directe op de be drijfsvoering gerichte voorlichting op de Jaarbeurs een waardige plaats toegekend omdat het niet alleen gewenscht is te weten, welke hulpmiddelen ter beschik king staan, maar ook hoe men met deze ter beschikking staande hulpmiddelen zoo goed mogelijk zal kunnen arbeiden. Aan de hand van eenige films werd voorts de bedoeling van een Agrarische Jaarbeurs verduidelijkt, waarbij op het kenmerkende van de Jaarbeursbemidde ling werd gewezen. Aan het slot van deze geslaagde avond werd de heeren Ir. De Boer en Van der Heijden, die het projectietoestel vlot han teerde, hartelijk dank gebracht voor wat zij de aanwezigen te genieten hadden ge geven. We kunnen deze avond ongetwij feld onder de best geslaagde rangschik ken, maar.... helaas niet wat de op komst aangaat Die moet minstens wor den verdubbeld! J. keer van f 21-28. Wie zijn dieren wat langer kan houden, zal de verkoop over een grootere termijn verdeelen en zoo doende kunnen we gedurende tal van weken een vrij flinke aanvoer tegemoet zien. Het weert op het oogenblik uit stekend op het jonge wolvee: Het heeft flink geregend en de zon is er nu weer in alle glorie bij. Zulk weer doet wonderen en verschaft de boer weer volop gras en gras geeft gelegenheid tot het telen van zwaardere lammeren We hoeven er geen spijt van te heb ben, dat de aanvoer zoo laag is geweest, want het aantal kooplieden was minder dan op andere tweede lammerenmarkten In ieder geval waren er beslist niet meer dan vorige week, toen ongeveer een der de van de aanvoer op deze markt present was. Het schijnt, dat verscheidene koop lieden met tijdig genoeg vergunning hadden aangevraagd tot het bezoeken van ons eiland Toch gaf de markt een veel levendiger beeld dan vorige week. Nu zagen we om half tien al eenige hokken van eigenaar verwisseld. Jammer, dat ook Pluvius weer van de partij wilde zijn. De regen viel bij stroomen neer, toen de aanvoer op z'n drukst was en Weverstraat en Parkstraat wagens vol lammeren spui den. Toch wist de zon baas te worden en nog voor de klok elf wees, vielen de eerste stralen op de van Mei-regen dam pende lammerenruggen. Het weer klaar de nadien meer en meer op. Ook ditmaal werd hooge verkooppoli- tiek gevoerd Bij de aanvang van de markt wilde een koopman beslist niet minder dan f 21 neertellen voor een ze ker hok lammeren, maar de boer, die voet bij stuk hield, kon enkele uren la ter 28 gld. Zoo zouden er meer voor beelden aangehaald kunnen worden. De boer lachte in z'n vuistje, dat hij niet te gauw toegeslagen had, maar het gebeurt even zeer, dat men door dralen met een minder goed gevulde portemonnaie huis waarts keert Omstreeks elf uur waren verreweg de meeste dieren al aan de man gebracht, vooral de zware exemplaren hadden toen reeds met de merker kennis gemaakt. Langzaam maar zeker ging hok na hok in andere handen over. Dan mag men niet mopperen! Trouwens, wanneer je om tien uur al weer wagens markt- waarts ziet rijden, om de verkochte die ren voorloopig naar de wei terug te brengen of om ze rechtstreeks naar Ou- deschild te vervoeren, weet je, dat het met de markt wel losloopt! Ter vergelijking van aanvoeren en prijzen op vorige „groote" lammeren markten geven we nog dit staatje: Jaar aanvoer prijzen 1940 5290 6,75-10.75 1939 6215 5,00- 8,25 1938 6381 9,00-13,75 1937 6737 13,75-16,25 1936 6853 6,50-10,50 1935 6505 3,50- 6,00 1934 6062 7,50-11,50 1933 5427 5,00- 8,50 1932 5631 6,00-11,00 1931 6029 19,00-24,00 1930 6272 22,00-28,00 Op de tweede markten in 1939 en 1940 werden door vertegenwoordigers der regeering resp 320 en 700 lammeren uit de markt genomen. J. RECENSIES. Illlllllllllll DE WANDELAAR. Wie een voortref felijke gids zoekt op het gebied van na tuurstudie en natuurbescherming, heem schut, geologie en folklore, buitenleven en toerisme, schaffe "zich het maandblad De Wandelaar aan. Dat biedt keer op keer een schat van lectuur, maar ook 'n collectie foto's, welke een lust zijn voor 't oog. Het Mei-nummer, dat de uitgever ons doet toekomen, beantwoordt ook weer volkomen aan de verwachtingen. Boeiende artikelen over kievitseieren- zoeken, over gebruiken in de Mei-maand, ever de bloeiende Beemster, over de sterrenkunde in het leven onzer voor ouders Er is weer te kust en te keur. Een tijdschrift, dat de aandacht ver dient.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1