fame WATERSCHAP DERTIG POLDERS. Vergadering van Hoofdinge landen op Woensdag 25 Juni '41, vm, 10 uur in De Lindeboom. Dijkgraaf; C. Keijser Hz Secretaris: D. van der Oord. Aanwezig: alle leden, behalve Joh. Roeper Nz. (met kennisgeving). Bij de opening geeft voorz. zijn spijt te kennen over de afwezigheid van dhr Roeper door ziekte. Hij hoopt, dat deze spoedig hersteld mag zijn en heet allen hartelijk welkom. De notulen worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. van het Pachtbureau N.-Holland, houdende goedkeuring inzake verkoop hooigewas en nagras van de Buren Bol der. Huisstuk en Paardenweide tegen de prijzen, die voor of op 1 Sept. 1939 golden, met verhooging van f30 per ha. vcor vergoeding meer gebruikte kunst mest. b. van Ged. Staten schrijven, waarin uitstel wordt verleend van verbetering Pijpersdijk en Hoornderweg in verband met de tijdsomstandigheden. Echter wordt verzocht de plannen tot verbetering gereed te maken om, zoodra voldoende materialen verkrijgbaar zijn, met de verbetering te kunnen beginnen. c. 'Schrijven van Ged. Staten inzake verhooging salarissen van het lager ge huwd personeel. Conform dit schrijven wordt hiertoe met alg. stemmen besloten Verder wordt besloten vergoeding toe te kennen voor verlichting en verwarming kantoor opzichter, secretaris en penning meester. d. Kascontrole. Door de heeren W. J. Bakker en IJ. Lap wordt verslag uitge bracht. De ontvangsten bedroegen tot 18 Juni f 16724,73; de uitgaven f 15149,72 In kas f 1575,01. 1. Rekening. Dhr C. Zijm Sz deelt uit naam van de commissie mede, dat deze de rekening in orde heeft bevonden en stelt voor ze goed te keuren. Voorz. dankt de com missie voor het onderzoek en de pen ningmeester voor diens keurig beheer. Daar de post .achterstallige lasten" nogal aanmerkelijk is, wordt besloten, zulks in verband met de voor de Inge landen gewijzigde omstandigheden, tot directe invordering hiervan door de pen ningmeester en zoo noodig door de deur waarder over te gaan. 2. Geldleening. Ged. Staten keuren het besluit tot het aangaan van een rekening-courant-over eenkomst met de Coop. Boerenleenbank (f50,000) goed. Medcdeeiingen. De voorz. deelt mede, dat dit voorjaar is overgegaan tot de herziening van de nog steeds onbelaste of ten deele belaste perceelen. één en ander in verband met de gewijzigde toestand na het tot stand komen van de beide bemalingsinrichtin gen Van deze onbelaste perceelen kan thans 140 ha. belast worden en van het resteerend gedeelte zal over 5 of 6 ja ren wederom een gedeelte belast kunnen worden. Door het Dag. Bestuur was hiertoe een commissie benoemd van le den, die ter plaatse bekend zijn en wel de heeren J J Hin, S. J Keijser en C: II Roeper, aan wie de Opzichter nog was toegevoegd. De voorz. brengt dank voor het verrichte werk en verzoekt de Op zichter "vervolgens enkele mededeelingen te doen over de in uitvoering zijnde dui kers en bruggen, ten behoeve van de af watering. Voor een goede afwatering van het Westelijk bemalingsgebied bleek liet noodzakelijk, dat deze van de Schans tot Ceres geheel werd herzien In de llllllllllllliillllIII'llllilllllllliHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH.IÜIIIIIIIIIIIUIIIIIIlllllll VAN OVER DE GRENS ||||||lllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| DE TOESTAND. Duitschland in oorlog met Rusland. Dat is het grootste en gewichtigste pieuws dal al het andere in de schaduw stelt. Deze verrassing het was voor de geheele wereld inderdaad een verrassing heeft opeens het gordijn voor vele raadselachtige zaken van het verloopen jaar opzij geschoven. Nu weten we, dat door de voortdurende dreiging van de Russische macht in het Oosten, Duitsch land verhinderd werd zijn volle kracht tegen het Westen in te zetten; nu weten we waarom de invasie tegen Engeland maar niet kwam; nu kennen we de ware ledenen van de aanwezigheid van Duit- schc troepen in Finland. Al die geheimzinnigheden en onzeker heden hadden de Russische beer tot ach tergrond, die dreigend gromde of begee- ig naar vette brokken om zich heen zag. Thans is ook verklaard, waarom mi nister Molotof bij zijn bezoek aan Berlijn weer zoo haastig zijn koffers pakte en naar Moskou terugkeerde. Dat alles vond zijn oorzaak in de min der goede verstandhouding tusschen Rus land en Duitschland, die tenslotte, toen door Moskou onmogelijke eischen wer den gesteld, op oorlog is uitgeloopen. De verklaring, door Duitschland om- trbnt de oorlogsnoodzaak gegeven, hel dert ineens alles op. Rusland had zonder strijd de helft, van Polen verkregen, zonder strijd Let land en Estland bezet, tegen de over eenkomst met Duitschland Litauen in .bescherming" genomen en op aanra den van Duitschland had Roemenië zon der strijd Bessarabiè afgestaan. Boven dien kwam de vrede met Finland onder Duitsche druk tot stand, die de geheele winst aan Rusland liet, zonder dat de prestaties van dat land daarmee in over eenstemming waren. Doch niet tevreden met deze reus achtige landaanwinst, die de Russische eerste plaats werd de heele dijksloot vergraven en verdiept. Daarna zijn in de toegangsdam naar de Redoute twee be tonnen landhoofden gemaakt, waarover een houten brugdek zal worden ge legd. Later kan dit door gew. beton wor den vervangen De waterafvoer van de Kadijksluis gaat nu niet meer om de Redoute .heen, doch recht op de dijk sloot af. Tijdens het maalseizoen vorige winter bleek de doorstrooming van de brug nabij de Schans onvoldoende, ter plaatse had een zeer groote stroomver snelling plaats, waardoor ontgronding onder de landhoofden ontstond en de brug verzakte. Door voorzichtig malen en het aanbrengen eener bescherming kon erger worden voorkomen. Door de geringe breedte was het echter onmo gelijk met beide pompen gelijk te draai en. Hierdoor ontstond steeds een te groote opvoerhoogte. Bij een bezoek ter plaatse door het Dag. Bestuur werd be sloten de brug op te ruimen en een nieu we te bouwen met een doorstroomings- breedte van 7,40 M ter hoogte NAP. De teekeningen werden door de opzichter toegelicht; de kosten worden geraamd op f 3400. Met alg. stemmen werd tot uitvoering besloten. Rondvraag. Dhr C. S. Zijm vraagt, of een gedeelte van de Westerweg niet kan worden af- gesplit. Bij warm weer kleeft dit gedeel te sterk Voorz. zegt, dat zulks zal ge schieden. Dhr S. Wuis informeert, of de kade bij C. Witte Pz. verpacht is. Voorz antwoordt ontkennend en vraagt of dhr Wuis hiervoor zorg wil dragen. Dhr Vlaming vraagt, of de Oosterweg is verpacht. Dhr Wuis deelt mee, hiervoor een huurder te weten. Dhr C. H. Roe per vraagt, of het Molenwegje in Spang nog voor de hooibouw kan worden af- geslecht. Voorz. zegt zulks toe. Hierna sluit de voorz. onder dank voor cle aangename besprekingen, de verga dering. Bakkers, die een toewijzing voor turf ontvingen, behoeven a.s. Dinsdag geen toewijzing voor brandstoffen voor hun bakkerij aan het Distributiekantoor af te halen. Waarom zoudtGe nog hoofd- Eijn hebben, als Ge in een wartier er van af kunt zijnl Neem 'n AKKERTJE het nieu we merkwaardiae middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt. "AKKERTJES" zijn de geluk kige vinding van Apotheker Dumont in den gemakkelijk in te nemen ronden cachef- vorm, veel nagemaakt en toch nog nooit geëvenaard I Laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk. teaen pijnen, nare dagen, koorts, kou grens overal enkele honderden kilome ters naar het Westen opschoof, zoodat bij velen uit vrees voor het Bolsjewisme reeds de schrik om het hart sloeg, had Rusland nog meer verlangens. We schre ven daarover Woensdag reeds Nu is duidelijk, waarom het Turksche Rijk er vorige week toe overging een Vriendschapsverdrag met Duitschland aan te gaan. De vier .vragen" (eischen) van Molo- tow toonen overduidelijk aan, waarom het de Sevjets te doen was en ieder, die iets van de internationale verhoudingen afweet, zal onmiddellijk inzien, dat Duitschland op geen van deze vier ei schen kon ingaan, indien het zijn naam van „hoeder van midden-Europa" wilde behouden. Daartegenover staat, dat het door de afwijzing dezer eischen de vijandschap der bolsjewisten op de hals haalde en dezen nu aanstonds aan de andere zijde, dat is met Engeland, gingen onderhan delen, om Duitschland schrik aan te ja gen, of daar hun eischen ingewilligd te krijgen, of althans steun ervoor. Bondgenootschappen en overeenkom sten worden alleen maar gesloten als beide partijen er .voordeel bij hebben. Rusland is thans aan de zijde van En geland getreden, om het Nationaal-Soci- alisme ten onder te brengen. Het hoopt daarmee natuurlijk zijn voordeel te doen, terwijl Engeland elk middel welkom is. om Hitler ten val te brengen. Ze bewe ren in Engeland en Amerika, dat zij strijden voor de vrijheid en het Chris tendom, maar ze hebben daarbij Beëlze bub tot bondgenoot gekregen. Overigens beseffen de Duitschers heel wel, dat deze nieuwe uitbreiding van de oorlog volstrekt geen kleinigheid is Ze hebben zelf toegegeven dat 160 di visies aan de Oostgrens van Duitschland gereed staan voor de strijd; als men ie dere Russische divisie gemiddeld op 25,000 man stelt, vormt dit een leger macht van circa 4 millioen soldaten. We weten allen, dat Sovjet-Rusland de laat ste 20 jaar heel veel zorg aan zijn leger ||||||llllllllllllllllllllUlllillllllllllllll|llll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| GEMEENTE TEXEL. Il!llilllll"llllllllllllllllllll!lll!lll!llllllllll!llllllllillllllllll!lllllltlllll"!lll!l!||llll BEKENDMAKING voor alle vischers en gebruikers van vaartuigen. De Burgemeseter van Texel maakt be kend, dat de faciliteiten voor de vis- schers van Oost, Oosterend en De Cocks- dorp, zooals deze omschreven waren in de Tex. Crt. van 25 Juni jl., zijn IN GETROKKEN. Met ingang van 28 Juni 1941 dienen ALLE vaartuigen overeenkomstig de jongste algemeene bekendmaking, ,in de Haven te Oudeschild te overnachten, geen enkele uitgezonderd, dus ook de schepen, roeibootjes, etc. te Oost, Oos terend, De Cocksdorp en het Horntje. Men neme hiervan goed kennis en zeg ge het voort! Texel, 27 Juni 194^. De Burgemeester van Texel, KAMP. BRANDSTOFFEN. Wat de brandstoffenvoorziening be treft ressorteert onze gemeente met in gang van 1 Juli onder Den Helder met het gevolg, dat belanghebbenden zich van die dag af om inlichtingen, formu lieren, enz. zooals een publicatie in dit nummer meldt tot het kantoor te Den Helder moeten wenden. Dat is voor Texel geen verbetering helaas en het moeten wel overwegende bezwaren zijn geweest, cfie er toe moesten leiden, dat Texel zijn „eigen" kantoor kwijt raakt. Maar er zal elke week toch één dag zijn, waarop gedurende vier uur op Texel zitting wordt gehouden voor brandstof zaken (zie de publicatie). INGEKOMEN PERSONEN. Jannetje Kleijmeer en kind van Apel doorn, Julianalaan 28, naar W 77 Geertje van der Weit, van Ferwerde- iadeel, Genum 38, naar S 9a. Lena Blokker, geh. met J, A. Struijf, van Bergen, Bergerweg 88, naar Den Burg, Emmalaan 92. j Dieuwertje Dros, van A'dam, Ruys- daelkade 33 I, naar Weverstraat 5. VERTROKKEN PERSONEN. Gerhardus J. J. Oldenhof, van Den Burg, Koogerstr. 47, naar Venlo, Keul- schepoort 68. Anna Kalis, wed. W. Busse, van De Cocksdorp 89, naar Schagen, Laan D 118. Jan F. Munneke, van De Koog 101 n. Wienngermeer, Wieringerwerf, Raad huisstraat 22. Dirkje de Jong, wed. L. Quartel, van C 80 naar Wassenaar, Benoordenhout- sche weg Neddy Th. Bamberg van E 133a naar Do^tinchem, Toekomstweg Z 291. HOE LAAT LOOTDIENST TEXEL— DEN HELDER v.v. Van Texel: 7.45; 14.—; 17.30 Van Den Helder: 9.30; 16.10; 19.—. BUSDIENST TH. REUVERS. Van De Cocksdorp: 8 en 16.15 uur. Van Den Burg; 11 en 17.30 uur. Zondags: Van De Cocksdorp 9.30. Van Den Burg: 11. BEZOEKUREN TEXELS NOODZIEKENHUIS. Dinsdags, Donderdags, Zaterdags v van 23 uur. Zondags, Maandags, Woensdags en Vrijdags van 23 en van 77,30. heeft besteed, dat het in groote omvang is gemotoriseerd en dat Rusland al jaren geleden op groote schaal overging tot 't vormen van valschermtroepen. Ook de Russische luchtvloot is van beteekenis. Daar het totaal inwonerstal van de Russische Sovjet-republieken op circa 170 millioen menschen kan worden ge steld, kan het bij een recruteering als in Duitschland altijd dubbel zooveel troepen op de been brengen Zeker gaat dit uit boven de 10 millioen man. Ove rigens is bekend, dat het leger straf ge organiseerd is en een lange diensttijd reeds jaren regel was. Een ontzagwekkende macht, maar we zien voor de Duitschers de zaken niet somber in. Tijdens de wereldoorlog heeft Duitsch land in tal van veldslagen het Russische leger zulke geweldige verliezen toege bracht, dat het mede daardoor ten slotte ais eerste der Duitsche vijanden ineen stortte. Enkele millioenen Russen waren in Duitsche krijgsgevangenschap ge raakt. Tegen de Duitschers heeft 't nooit op eenig succes kunnen bogen; alleen te gen de Oostenrijkers bleek het af en toe in staat eenige voordeelen te behalen. Ook de oorlog tegen Finland in de winter van 1939 heeft het Sovjet-Russi sche leger weinig roem gebracht. Alleen zijn overweldigende overmacht heeft be werkt, dat Finland ten slotte toegaf, naar wij nu wel kunnen aannemen op aanraden van Duitschland en met de stille 1)°°P> eerlang de verloren gebieds- deelen te zullen terugkrijgen. Niettemin is Sovjet-Rusland voor Wes telük Europa tot nu toe een groot raad sel. De een beschouwt het als een hecht geconsolideerde staat, die naar buiten 'n beeld vertoont van grimmige sterkte en vastberadenheid, anderen beschouwen 't als een kolos op leemen voeten, die bij de eerste de beste groote tegenslag zal ineenstorten. Wat er ook van zij, de oorlog van Duitschland tegen Sovjet-Rusland lijkt ons met zoo'n gevaarlijke onderneming als de veldtocht, die Duitschland op 10 EXAMENS. De heer R. J. Boom slaagde deze week voor het examen makelaar LEIDSCHE MARKT. Van de 1071 lammeren, gisteren aande markt, kwamen 677 vap Texel. De han del was matig en de prijzen bewogen zich meest tusschen de 20 en 30 gulden SVC-NIEUWS. SVC laat morgen het leer weer eens rollen en wel in een wedstrijd tegen 'n Veteranen-ploeg. Daar zal wel belang stelling voor zijn. Illlll BINNENLAND ZAANDAM heeft drie nieuwe wethou ders gekregen, onder wie eén lid v. NSB Ir. MUSSERT Spreekt vanavond om negen uur voor de radio over de eind strijd Nationaal-Soc.Bolsjewisme. AMSTERDAM. Gisteren heeft Rijks - commissaris Seyss Inquart hier een rede gehouden in verband met de oorlog te gen Sovjet-Rusland (zie volgend nr.) DE GRASDROGERIJ te Staphorster- veld, in 1940 in gebruik genomen, is 20 Juni savonds door onbekende oorzaak uitgebrand. De installatie, welke f 65000 kostte, ging verloren. DE DUITSCHE TAAL moet worden gebruikt in brieven, bestemd voor Duit sche instanties, van overheidslichamen en van «ondernemingen, die geacht wor den de Duitsche taal meester te zijn. Particulieren worden dringend aanbevo len ook in het Duitsch te schrijven. Dat voorkomt vertraging. RECHTSVRAGEN GERECHTELIJKE MAATREGELEN. Twee der meest voorkomende rechts maatregelen ten opzichte van verhuur van huizen zijn: A De gerechtelijke ontruiming en B. Het Pandbeslag. De gerechtelijke ontruiming begint door een door een deurwaarder gedaan exploit van huuropzegging en dagvaar ding of ook wel door een exploit van dagvaarding ten gevolge van een door een der partijen gedane huuropzegging. Dat wil zeggen, dat in het eerstgenoem de geval de deurwaarder de huurder, na mens en op verzoek van de verhuurder, dc huur opzegt met inachtneming van de termijn, die het plaatselijk gebruik tot het doen van opzegging medebrengt. Vooi het geval de huurder na het ver strijken van die termijn niet tot ont ruiming van het gehuurde is overgegaan wordt hij bij datzelfde of een later uit gebracht exploit gedagvaard om op een in het exploit genoemde datum voor de Kar^onrechter te verschijnen. Op die terechtzitting wordt door de verhuurder of diens gemachtigde aan de Kantonrechter overeenkomstig de dag vaarding verzocht, de huurder te ver- oordeelen het gehuurde te ontruimen. De Kantonrechter onderzoekt dan de fei ten. Is aan de wettelijke formaliteiten voldaan, dan spreekt hij 't vonnis uit of noemt hij de datum, waarop hij vonnis zal wijzen. Verscheidene omstandigheden van de huurder kunnen bij het bepalen van dat vonnis een rol spelen, bv. een zeer spoe dig te verwachten bevalling van de echt- genoote van de huurder, of een bestaan de woningnood ter plaatse, waar het gehuurde gelegen is. (Uit Verzilverbare Wenken, door B. Muysson, f 1, Mei 1940 begon tegen de legers van Ne derland, België, Frankrijk en Engeland. Het zal er Duitschland wel om te doen zijn, in zoo snel mogelijk tempo de Russische hoofdmacht aan te grijpen, in verwarring te brengen, uit elkander te slaan Ook zal het in de bedoeling lig gen zuidelijk Sovjet-Rusland, met name de Oekraïne, te bezetten, waar het reke nen kan op de sympathie van de bevol king, die al tientallen jaren naar vrij heid en zelfstandigheid haakt. Ook de Oostzeelanden: Lithauen, Estland en Let land, zien de komst der Duitschers met begeerig oog tegemoet, omdat een over winning van Duitschland opnieuw vrij heid beteekent, verlossing van het on dragelijke Sovjet-Regime. Neemt men daarbij nog in aanmerking dat het Finsche leger onder generaal Mannerheim met Duitsche troepen ver sterkt, een groot deel van het Sovjet- Russische leger kan binden, dat Roe- nenië onder generaal Antonescu even eens aan de strijd tégen Sovjet-Rusland deelneemt en het Roemensche front voör zijn rekening neemt, dan blijft voor de Duitschers het middengedeelte nog over, waar de weermacht van Slowakije zich bij de Duitsche heeft gevoegd. Duitschland en zijn bondgenooten strijden in het Oosten nu aan een front, dat zich over 3000 km. uitstrekt. Tijdens de Sovjet-Russische campagne moet Duitschland zich tegen twee sterke luchtvloten verweren. Tegen de Engel- sche in het Westen en tegen de Sovjet- Russische in het Oosten. Als nu Engeland zoo sterk is als velen gaarne gelooven, dan heeft het nu de kans, dit te toonen. Wij kunnen gerust aannemen, dat de hoofdmacht der Duit schers thans tegen de Sovjets opereert en dat, indien Engeland ooit de kans krijgt, om successen te behalen, dit thans zou moeten geschieden. Ook in dit opzicht zullen wij de eerst volgende weken nadere gevolgtrekkin gen kunnen maken.. De oorlog tegen Sovjet-Rusland opent EEN GOEDE ADVERTENTIE. Een advertentie, diet het doet? Wij zeggen graag hoe het dan moet. Loopt even in de Parkstraat aan, En zeker zijt ge dan voldaan WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN. Uit de laatste berichten van DISfB blijkt, dat de Duitschers en hun bond genooten aan het O front belangrijke mi litaire doelen met succes bestookten en dat de Sovjet-luchtmacht zware verlie zen leed (alleen aan het Roemeensche front in drie dg wel 300 toestellen) In Finland wierpen de Sovjets bommen op groote steden. De oproep van Berlijn om zich aan te gorden tot de strijd tegen 't bolsjewisme vindt alom weerklank; in vele Spaansche steden werd een betoo- ging tegen S.-Rusland gehouden en een iegioen opgericht. Denemarken riep zijn gezant uit Moskou terug. Het Duitsche Episcopaat zond een boodschap aan alle diocesen, waarin de strijd tegen Moskou een strijd voor het heele Christendom ge noemd wordt. De VS en Engeland hebben aan Mos kou hun steun toegezegd Japan heeft nog geen verklaring afgelegd Turkije zal neutraal blijven De aanvallen op Engeland en zijn scheepvaart duren voort en richten veel schade aan In Syrië bieden de Fran- schen verbeten tegenstand Aan het A- fnka-front komt Tobroek steeds meer in de knel, terwijl Alexandrie en Haifa tel kens aan zware aanvallen van de Duit sche en Ital vliegtuigen blootstaan Te Boekarest vielen 20-25 Rüssische bommen op het paleis van de Metropo liet en omgeving. Vele burgers gedood Ook Hongarije, dat door Russ. vlie gers werd bestookt, beschouwt zich in oorlog met de Sovjets. China zou met de VS en Engeland tot een accoord gekomen zijn De span ning in het Verre Oosten wordt weer grooter III HERSENGYMNASTIEK lil 32. Om dit vraagstuk op te lossen moet u van de ietwat vreemde veronderstel ling uitgaan, dat zwarte mannen nooit de waarheid spreken en witte mannen nooit liegen. U bevindt zich op een rivier in de wildernis. In de schemering roeit u naar de wal en daar ziet u heel vaag drie mannen staan. U roept: „Zijn jullie zwart of wit?" Een m^n antwoordt, maar zijn stem gaat in de wind verloren. Een tweede man antwoordt; „Hij zegt, dat hij wit is en hij is wit en dat ben ik ook". De derde man roept: „Hij is zwart, maar ik ben wit". Wat is de kleur van die drie mannen? DE OPLOSSING. 32. Indien de eerste man zwart, was, zou hij hebben gelogen en geroepen heb ben; „Ik ben wit". Indien hij wit was, zou hij het eerlijk hebben gezegd. In elk geval waren de door u niet gehoorde woorden: „Ik ben wit". De tweede man moet wit zijn, want hij sprak de waar heid betreffende de woorden van de eer ste man Daar de twee eerste mannen wit zijn, moet de derde wel zwart zijn; hij liegt immers. NIEUW VRAAGSTUK. 33 _Kunt u ze vinden7 Psoort boom Peen natuurkundige Pmoedig Peen wijde opening Pbijten Peen hoofdman voor Europa echter nog verdere ver schieten. En dan denken we in de eerste plaats aan de bestrijding van het Bol sjewisme. Velen toch vreesden, dat in dien Europa door een jarenlange oorlog door ziekte, honger en ellende zou zijn vermoeid en verzwakt, het gevaar van een wereldrevolutie voor de deur zou staan en westelijk Europa een makkelij ke buit zou zijn voor het Russische com munisme. Denkbeeldig is zoo'n gevaar niet, indien werkelijk de oorlog zou lei den tot 'n algemeene verarming en ont bering, die jarenlang aanhield en in dien Rusland door kori gaan met zijn ondermijnende propaganda. Een succesvol verloop van de oorlog te gen Rusland heeft nog een ander, met minder groot voordeel. Dan toch valt de onoverzienbaar rijke graanschuur v. Sovjet-Rusland in Europeesche handen en daarop zal Duitschlands aanval wel in de eerste plaats gericht zijn. Indien n werkelijkheid wordt, wat velen vreezen, nl dat deze strijd er een wordt van zeer lange duur, dan kan de aanwinst van rijke landbouwgebieden als de Russische laagvlakten slechts met gejuich worden begroet. Een goed geregeerd en georga niseerd Sovjet-Rusland kan ongeveer Amerika als leverancier vervangen; zoo wel op het gebied van rogge, als tarwe, mais en petroleum. En zou misschien het verder verwij derde doel van Duitschland, naast een bedwinging van de Sovjet-dreiging niet zijn: zich door de verovering van de rijk ste Russische gebieden voor te bereiden op een eventueele langdurige oorlog Hitler is de man met ver vooruitzien de blik en van stoute plannen. Wellicht heeft hij ingezien, dat een Europa, dat voor zijn bestaan vecht, de rijke land bouwgebieden van Sovjet-Rusland noo dig heeft, om dit gevecht op de lange duur vol te houden. N.P.B.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 2