TEXELSCHE COURANT 53ste Jaargang Woensdag 2 Juli 1941 No. 5563 Texelsche Berichten x— Verzuim niet op de vastgestelde dagen, plaatsen en uren de nieuwe bonnenkaarten af te halen. Neem volledig kennis van de officieele publicaties hieromtrent in dit blad. x x— Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 VERANTWOORDELIJK REDACTEUR: G. Joh. Duinker, Parkstr. 10, Den Burg VERSCHIJNT: Woensdags- en Zater dags ('s morgens). Adv. opdrachten in zenden daags tevoren, vóór 4 uur n.m. ADVERTENTIES: 12Vt cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie- i maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. Omzetbelasting inbegrepen. TEXELAARTJES: 50 ct. (4 regels, ge heel met kleme letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald). Omzetbelasting inbegrepen. ABONNEMENTEN: f 0.79 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.05; losse nrs 4 ct. Omzetbelasting inbegrepen. HOE LAAT DE ZON. Wo 2 Juli op 5,23; onder 22,04 Do. 3 Juli op 5,25; onder 22,03 Vr. 4 Juli op 5,25; onder 22,02 Auto's en rijwielen (afgeschermd) licht op: een half uur na zonsondergang. Verduisteren: van zonsondergang tot /onsopgang. DE MAAN Wo 2 Juli op 14,18; onder 1,01 Do. 3 Juli op 15,35; onder 1,46 Vr. 4 Juli op 16,52; onder 2,16 Eerste Kwartier 2 Juli: 6,24. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 2 Juli 3,16 en 15,45 Do. 3 Juli 4,15 en 16,47 Vr. 4 Juli 5,22 en 17,59 Springtij 8 en 24 Juli. Aan Zwembad De Schans een half uur eerder. ZWEMBAD DE SCHANS. Zondags 101 Woensdags 29 en 36 Donderdags 49 Maandags 49 Vrijdags 49 Dinsdags 49 Zaterdags 29 WAT ER GEBEURDE.... JULI: 1600; Slag bij Nieuwpoort. 1714: Chr. von Gluck, componist, te Weidenwang geboren. 1778: J. J. Rousseau, Fransch opvoed kundige, overleden. 1843.: Hahnemann, grondlegger der homoepathie, sterft te Parijs. 1861: De predikant-dichter P. A. de Génestet te Rozendaal, G., overle den, (zie het artikel in dit nummer). 1900: Het eerste luchtschip van Zeppe lin stijgt boven de Bbdensee op voor een tocht van 18 mnt. JULI: 1813: Nièpce, de uitvinder van de fo tografie, sterft te Gras. J JULI: 1776 Onafhankelijkheidsverklaring v. N. Amerika. 1831: Monroe, pres. V.S. te New-York overleden (Monroe-leer). 1906: Manuel Garcia, uitvinder van de keelspiegel, te Londen overleden TEXEL IN DEN VREEMDE. In een artikel van H. W. Alings over het Wapen van Terschelling lezen we, dat de Prins Hendrikkade te Amsterdam vroeger de Texelsche kaai heette. Ze ontleende die naam aan het feit, dat daar met zelden vijftig beurtschippers van Texel en Vlieland hun ligplaats hadden Het perceel Haarlemmerdijk 14 moet volgens dat artikel tot in het begin van ceze eeuw een gevelsteen met het wa pen van Texel hebben vertoond Wij vragen onze lezers- Zijn er aan de vaste wal meer van die herinneringen aan ons eiland? In Den Helder hebben we een Texelsch Veerhuis en een Hotel Den Burg. Maar die namen zijn licht te verklaren. Zijn er ook elders namen, gevelöteenen, enz., die op verwantschap, op een of andere be trekking met ons eiland wijzen? Zoo ja, dan worden wij daarover gaar ne ingelicht. Wanneer u als adres op briefkaart of brief vermeldt Machti ging no. 1, Kantoor Den Burg-Texel. Re dactie Texelsche Courant, hoeft u er geen postzegel op te plakken. Tot wederdienst zijn we gaarne bereid. OVER SCHAPENMELK EN SCHAPEN MELKEN. Een Texelsche abonné schrijft aan De Boerdenj naar aanleiding van een arti kel over bovengenoemd onderwerp in dat blad c.a. het volgende; Schapenmelk is van voortreffelijke sa menstelling, doch m.i. niet geschikt om koemelk geheel te vervangen. Ik kan me niet voorstellen, dat iemand een glas schapenmelk zou kunnen drinken. Het zindelijk winnen van deze melk is ook moeilijker. Dat de schapen gemolken zou den kunnen worden van half Mei tot Nieuwjaar is althans bij de Texelsche schapen onmogelijk. De melkgift wordt in de zomer al kleiner, vooreerst als de wol er af gaat en later werkt het vee daartoe mee. Met November worden ze drachtig en ik stel me voor, dat al vóór die tijd de melkgift zoo klein zal zijn, dat er dan niet .één boer meer is, die daar zijn tijd aan geven zal. Gedurende ae zomermaanden kan men buiten mel ken, maar in de herfstmaanden en zelfs in November en December zal het mel ken buiten een hok ondoenlijk zijh. Op Texel worden de schapen gemolken van half Mei of liever na de 1ste lammeren- markt, tot half Aug.-l Sept. Op een puur schapenbedrijf de eerste tijd tweemaal daags, doch als het hooien aankomt, en na het scheren meestal één keer daags. „De Boerderij" teekent hierbij aan: Uit het bovenstaande blijkt dat de melkperiode in Texel tamelijk kort is, raar onze overtuiging voor deze tijd te kort. In de kleiweidestreek van Fries land werd gemolken van half Mei tot Nieuwjaar en wel van zoo'n 8 tot 12 scha pen door de jongste knecht. Tot onge veer Nov. tweemaal per dag en verder éénmaal per dag. Bij met te ongunstig weer kan dit laatste tot Kerstmis-Nieuw jaar worden volgehouden. Wel werden de giften klein, doch voor koffie en thee werd tot het laatst meer dan voldoende verkregen. En dat geschiedde met scha pen met vrij veel Engelsch bloed er in; dat het met Texelsche schapen niet zou kunnen, wil er bij ons niet in. Bij klei ne boertjes of arbeiders, die een paar Friesche melkschapen hielden, werden deze in de zomer vaak getuurd en later gestald, daar bleef de melkopbrengst hooger en kon nog iets langer worden doorgemolken En de smaak? We dachten toen we dit lazen aan de Amsterdamsche hengelaar, die nat en verkleumd bij een klein boertje een glas heete melk dronk: „Wat is die melk buiten toch veel lekkerder dan in de stad" verzekerde hij. „Werkelijk heer lijk! Maar geitenmelk, hebt u die wel eens gehad? Die lust ik met geen mo gelijkheid. Waarop zijn gastheer hem verzekerde, dat de „Overheerlijke melk" welke hij pas had gedronkengeitenmelk was. Natuurlijk moet ook bij schapen voor uiterst zindelijke winning worden ge zorgd, en daartoe kan het noodig zijn de schaar af en toe te hanteeren om de met mest bevuilde lokken af te knippen. De Redactie van de Texelsche Crt. noo digt de schapenhouders uit hierover hun meening kenbaar te maken. Gaarne zul len we de antwoorden in een artikeltje verwerken. EVANGELIE EN VOLK. De heer A. W Goedhart alhier deelt mede, zich belast te hebben met het cor respondent- en agentschap van het twee maal in de maand verschijnend blad „Evangelie en Volk". Dit blad, waarvan Dr. H. W. van der Vaart Smit „hoofdop steller" is, heeft in zijn banier geschre ven; „Christus vóór alles", Handelingen 18. Naar het in zijn kop vermeldt is „Evangelie en Volk" het meest verbrei de religieuse blad van Nederland. EEN BOEKJE DAT NIETS KOST. Zulke boekjes zijn er niet veel, maar hier is er dan toch een: het handelt over uw fiets en het vertelt u op welke wijze u van dit voertuig en deszelfs banden 't langst plezier kunt hebben. Wilt u zoo'n boekje toegezonden hebben? Het komt in orde. Neem een briefkaart. Zet daar op: Verzoeke beleefd naar aanleiding be richt Texelsche Crt. kostelooze toezen ding van het boekje „Leefregels voor het rijwiel". Uw naam en adres er duidelijk onder; de kaart adresseeren aan: Econo mische Voorlichtingsdienst 24, Den Haag. Postzegel van 5 ct. er op. Dan gepost en rustig afgewacht. Nog al te vaak wordt de fiets mishandeld. En dat kan zich wreken, nu we in deze tijd met onze fiets vooral zuinig moeten „omspringen". Lees en herlees het boekske, dat de post u straks brengt en gij zult inzien, wel licht, wat ge jegens uw stalen ros hebt misdreven. Het is nog niet te laat. VAN OVER DE GRENS. DE TOESTAND. In tegenstelling tol vroeger heeft het opperbevel van de Duitsche Weermacht de wereld eenige dagen in het onzekere gelaten over de strijd in SOVJET-RUS LAND, maar Zondag werden verschei dene bijzonderheden daaromtrent ge meld. De berichten laten geen twijfel over het verloop van de strijd in het Land der Communisten over. De op- marsch voltrekt zich volgens het vast gestelde plan en na een week oorlog te gen Moskou waren de Duitsche troepen reeds 300 km opgerukt. Met enorme ge tallen vliegtuigen meende de Rus zijn tegenstander te kunnen opzoeken, maai de afweer deed er de eerste dag alleen reeds 1800 neerstorten; over zeven da gen gerekend beliepen de Russische ver liezen aan vliegtuigen meer dan 4100 stuks, terwijl de Duitsche weermacht er 150 verloor in dezelfde tijd. Eerst scheen de Russische luchmacht het vooral op Roemenië gemunt te hebben; daar meen de ze een zwakke plek te hebben ont dekt, maar ze kwamen er spoedig op te rug. De afweer bereidde hun een heete ontvangst. Ook aan dit front leden ze ontzaglijke verliezen. Vliegvelden, auto colonnes, spoorwegen, pantserwagens alles wat maar binnen het bereik van de Duitsche strijdmiddelen kwam, moest het ontgelden. Hier en daar kwam 't tot bloedige gevechten van man tegen man, waarbij de Russen zware verliezen le den. Een dorp, waar een groot aantal Russische pantserwagens was bijeenge bracht, werd door vliegtuigen zoodanig bestookt, dat het van de aarde werd weggevaagd. De weinige spoorlijnen ach ter het front, welke nog bruikbaar zijn, zijn overbelast en daardoor niet zelden verstopt. Op vele plaatsen verkeeren de Russen in een zeer hachelijke positie, el ders hebben ze zelfs het veld moeten ruimenEerst vielen Grodno en Brest- Littowsk, later Wilna, Lemberg, Libau en andere steden de Duitsche troe pen in handen. FINLAND strijdt dapper mee aan Duitsche zijde Het werd voor de twee de maal sinds korte tijd hel slachtoffer van een gemeene aanval Zelfs open ste den worden keer op keer door Russische vliegers zwaar met bommen bewerkt. De Finsche overheid is danook vastbeslo ten met hand en tand zich tegen de Rus sische beer te weer te stellen. De op roep van Generaal Mannerheim werd door het volk met geestdrift beant woord. Met Moskou dient eindelijk voor goed te worden afgerekend. ZWEDEN laat Duitsche troepen van Noorwegen over Zweedsch grondgebied reizen, waardoor het zich de vijand schap van Engeland op de hals heeft gehaald Londen heeft althans te Stock holm geprotesteerd en sprak van een „zeer ernstig" feit Evenwel is niet te verwachten, dat Zweden zich van dat protest veel zal aantrekken. Er komen steeds meer Zweden, die net als in de vorige Finsch-Russische oorlog de Finnen gaan helpen. Intusschen bloeit de spionnage welig. Dat bleek ook in Noorwegen, waar een complot werd ontdekt, dat ten doel had Rusland een handje te helpen. Daar is nu een stokje voor gestoken. Dat gebeur de ook in Beziers, Z.-FRANKRIJK, waar een drukkerij zich bezig hield met het drukken van pamfletten, waarin voor Moskou propaganda werd gemaakt. De deur ging op slot en de drukkers leven nu, gelijk ze verdienen, in droeve druk. evenals de communisten, die in Parijs de leden van een Fransche Jeugdorganisa tie te lijf gingen. Voorloopig zijn ze op geborgen. Welke koers JAPAN zal kiezen? Daar cver zullen we ons voorloopig nog niet uitlaten, al weten we heel goed, welke de verplichtingen zijn,, welke Japan je gens de As heeft. In eenige conferenties hebben de hoogste instanties van het Land van de Rijzende Zon zich met de hoogst actueele kwestie; de oorlog tegen Sovjet-Rusland en Engeland, bezig ge houden. Binnenkort zu,llen we er meer van weten. Van veel belang is ook, hoe de Vereen. Staten uit de hoek komen. De Senaat der V.S. heeft pas de leger- tcgrooting van 11 milliard dollar goed gekeurd. Waaraan zal dat allemaal wor den besteed? Zullen de V.S. Rusland via Wladiwostok (Stille Oceaan) materiaal toevoeren? Wat voor materiaal en hoe veel? En wanneer9 Allemaal punten, die van invloed zijn op de houding van Tokio. IN TURKIJE heeft het* uitbreken van de oorlog tusschen Duitschland en de Sovjets groote indruk gemaakt. De Turksche regeering heeft de neutraliteit van het land afgekondigd. De positie van dit land is wel zeer merkwaardig: het is Engelands bondgenoot; het heeft een niet-aanvalspact met Rusland, onlangs aangevuld met een Russische verklaring, dat Moskou, in geval Turkije in de oor log betrokken zou worden, „begrip zou loonen" voor Turke's positie. Eer vorige week heeft ten slotte Turkije ook met Duitschland een verdrag van vriend schap en non-agressie gesloten. Vrede en vriendschap naar alle zijden dus! De practijk heeft wel geleerd hoe weinig dit een zwakke mogendheid baat, wanneer de belangen van een groote mogendheid niet strooken met deze neutraliteit. De oorlog woedt thans ten noorden en ten zuiden van Turksch gebied. Hij passeer de eenige maanden geleden Turkije's westelijke grenzen; nog is de strijd in Irak, aan de oostelijke grenzen van het Ottomaansche rijk niet geheel ten ein de. Turkije neemt in het Nabije Oosten een sleutelpositie in en is dus voor alle mogendheden van belang: Engeland zag de Turksche vriendschap als een pijler van de verdediging van zijn positie in en om Suez, Rusland als een zuidelijk hoek steen van zijn grenzen en als bewaker van de zee-engten. Duitschland heeft de laatste jaren herhaaldelijk blijk ge geven de vriendschap van Turkije op prijs te stellen en het heeft dit streven nu met succes bekroond gezien. (Z.O Z.) UIT HET LEVEN VAN. E PREDIKANT-DICHTER jn, P. A. DE GENESTET te| •n, Vandaag is het juist tachtig jaar gele- ryfyen, dat de dichter P. A. de Genestet tierf. „Dien de Goden minnen, nemen ij vroeg tot zich"; hij werd nog geen 32 ar oud en zijn korte leven was hem 'n ?proeving geweest. Zijn ouders verloor iij vroeg; hij erfde van hen een zwakke ezondheid; kort na elkaar ontvielen em zijn vrouw en zijn zoontje; hij leg- e het predikambt bij de Remontstrant- che Broederschap te Delft, dat hem te waar viel, neer; tenslotte overviel hem elf de dood. Maar in geestelijke zin is ij levend gebleven tot op deze dag toe. )e tachtigers, die in hun revolutionnair- tteraire optreden zooveel, en terecht, tuk maakten, lieten hem heel. Kloos er ende hem als „een waarachtig dichter", Is „een niet te vergeten overgangsfi- uur", en evenzoo deden anderen, gelijk usken Huet en Allard Pierson Zoo leeft )e Génestet dan tegenwoordig nog in 't art van talloozen Zijn frissche, rake, aak geestige poezie kwam zóó regel- echt uit het rijke leven zelf. Zij is „na- lur en waarheid"; de twee eigenschap waarom hij bad voor „de preek- >on". Zeker, zij bezit soms een sterk eemoedige inslag (en kan het anders, ij zulk een lot?), maar nergens is zij ïest en terneergeslagen, integendeel: lijmoedig, opwekkend, vol oog voor het )ede in het leven. Wat hij schreef, wam hem uit het hart en is tot de har- n blijven gaan. Op het kerkhof van oosendaal, bij Velp, ligt hij begraven, p zijn grafsteen staat „Fiat voluntas", w wil geschiede! Onder het licht van t geloofswoord had hij zijn leven en jn lot aanvaard. OF MEN HET LEVEN LACHEND OF JfEENEND DOORBRENGT: HET IS 'ter OCH MAAR EEN LEVEN, het (Japansch spreekwoord). POLITIEVERORDENING. GEMEENTE TEXEL ,1 IN AUTOGARAGES, staande binnen de kom, mag geen ander licht worden gebezigd dan electnsch gloeilicht met lampen in dicht sluitende schuthulzen, waarin ook de lamphouders opgesloten zijn. Looplampen in de autogarage moe ten bovendien voorzien zijn van schut- korven en met 'n gummidichting gas- ciicht zijn afgesloten De bij de looplam pen behoorende kabels moeten van een dubbel gummi-omhulsel zijn voorzien. Artikel 185 d. ONZE DICHTERS. 3 SOORTEN Sprekers, hoorders, denkers, daders Vind g'in soorten, rijp en groen. Zelden vindt ge wél vereenigd: Spreken, hooren, denken, doen. INDIVIDUALITEIT „Wees Uzelf", zei ik tot*iemand; Maar hij kon niet: hij was niemand. KEER IN U „O mensch, keer tot Uzelven in Hoor, droomer, dat beduidt. Daal in Uw hart en zoek en zin, Maar haal er ook wat uit. (Uit; de „Leekedichtjes". P. A. DE GENESTET P. A. de Génestet leefde van 2 Nov. 1829 tot 2 Juli 1861; hij werd geboren te Amsterdam, werd predikant te Delft en vestigde zich, nadat hij zijn ambt had neergelegd, te Amsterdam, in de zomer te Bloemendaal. Hij werd te Roosendaal bij Arnhem begraven. Zie 't artikel over deze populaire dichter elders in dit nr DE RIJKE MAKREELVANGST. II Nou, man! riep ma, het is geweldig. Inderdaad, het was ongelooflijk, want pa ging maar gewoon door; de eene ma kreel na de andere en het net werd vol ler en voller. Op de steenen kraag van de dijk zat ma, de wacht houdend over de buit, dan een meter naar omlaag pa's assistent, die de makreel telkens van de l aak deed en er dan weer een nieuw „bliekie" aanreeg, onder aan de dijk pa, die het van z'n leven nog nooit zoo druk had gehad. Nou, man, het is geweldig! En weet u, wat hij antwoordde: Maar vrouw, ik ben hier toch gekomen om te visschen en niet om vliegen te vangen. Donderdagavond telden we wel hon derd hengels, Vrijdagavond287 en on ophoudelijk gingen ze de hoogte in en weer in het water. Honderden visschen zijn er gevangen, maar nog veel meer „bliekies" zijn er noodig geweest. Want de makreel is niet de domste waterbewo ner. Roovers zijn geslepen en als ze er half kans toe zien peuzelen ze uw aas lekker op en dan smeren ze 'm. We wil len er dadelijk deze raad aan toevoe gen: Wanneer uw buurman links geluk heeft, uw buurman rechts ook en u niet, haal dan gerust op, want dan is uw aas er af gevreten Al doende zult U dit wel aan de weet komen. Hier aan de dijk is het; Inleggen en ophalen, da capo, idem. Ook de onfortuinlijkste hengelaar kwam toch wel met een stuk of tien makreelen ihuis Vooral van de zijde der Oudeschilders was de belangstelling groot. Het dorp moet wel uitgestorven zijn geweest, toen er zoo druk werd gevischt. Dan blijft er geen mensch thuis. Moeder neemt haar breiwerk mee: zij wil dit schouwspel niet missen. Overigens kan ieder hier 'n handje helpen. We zagen hoe de jongste uit een gezin langs de kant liep om met een netje harinkjes bij tientallen op te scheppen; hoe een vrouw de hengel han teerde en haar man telkens de makreel incasseerde en voor nieuw aas zorgde. Ook Mijnheer Pastoor was van de par tij En iedereen genoot: Het weer was zoo mooi en het water was zoo helder, dat je de bliekies makkelijk kon volgen en dat je zag hoe de makreel er op af schoot. En wat ook opviel: Er werd nauwelijks ge rookt; óf de eigaret was uitgegaan door dat de visscherij alle aandacht eischte, of het kwam bij gebrek aan tijd om 'n nieuwe op te steken. Er waren visschers bij, die met twee haakjes tegelijk aan de gang waren. Je stond verbaasd, wanneer je zoo vaak twee visschen tegelijk za| ophalen. Dat was wel het duidelijkst bewijs, dat het hier van makreel wemelde. Soms was 't een oogenblikje, niet eens een minuut, stil, een stilte voor en na de sorm. Ja, lezer, het kan er plots beginnen te stor men in het water. Dan komt er een nieuwe school voorbij en op tientallen plaatsen spatten dan de makreelen bo ven het wateroppervlak uit en dat geeft dan een gedruisch, dat de visschersscha- re als muziek in de ooren klinkt. Jonge, jonge, wat was me dat een at tractie en niet in de laatste plaats voor de velen, die wat de visscherij betreft van toeten noch blazen wisten Zooals we in een vorig artikel reeds opmerkten, werd deze hengel„sport" ook gedurende de vorige oorlog door velen beoefend Ook toen gingen slechts wei nige vaartuigen de Noordzee op. De leek zal nieuwsgierig zijn te weten, hoe lang de makreel-visscherij nog zal duren, met de hengel althans. Wel nu, van bevoeg de zijde vernemert we: de makreel schuwt de zon; wanneer de vloed samen valt met hooge zonnestand, zal er van de vangst weinig terecht komen. Vorige week werkte de natuur in ieder opzicht mee. Toen de zon achter de duinen weg zakte, kwam juist de vloed op, hoe don kerder weer hoe beterDeze week zal de zon bij vloed nm nog hoog aan de hemel staan en de makreel uiteraard ver van het aas houden. Wie dan echter vroeg uit de veeren is, om een uur of vier, vijf en naar De Schans trekt, zal nog menig vischje aan de haak kun nen slaan zoolang het water nog niet zakt en de zon nog maar betrekkelijk weinig „in de melk te brokkelen" heeft. Gezien de vleeschpositie verwachten we dan ook 's morgens vroeg nog heel wat belangstelling. 's Avonds is het voorloopig gedaan. Het water komt te laat op. Vrijdag avond kon men al niet langer dan een anderhalf uur profiteeren: Pas tegen tie nen werden de groote scholen „bliekies" gesignaleerd; kort daarop werd de eene makreel na de andere verschalkt. Om kwart over elf werd de vangst nog be ter, maar toen moesten velen weer weg: Van twaalf tot vier uur binnen de mu ren! Overigens werd het voor menigeen die moeite had op de gladde dijkkant staande te blijven, wel wat gevaarlijk in het halfduister. Zaterdag stond er helaas een krach tige noorderbries, die de hengelaars al lesbehalve moed en grootsche verwach ting inblies. Wel ging Zaterdagavond nog een 50-tal personen hun geluk be proeven. maar de zee was te ruw, de „bliekies" lieten zich zelfs niet zien, om van makreel maar te zwijgen. Een enkel scharretje, een paar krabben, dat was alles' Ook Zondagmorgen viel de vis scherij door de ongunstige weersomstan digheden volkomen „in het water". Ou deschilder visschers, menschen van het vak, verzekerden ons echter, dat we de hoop op nieuw vischfestijn nog niet hoe ven op te geven. In de vorige oorlog kwam de makreel pas in Augustus. Ze waren toen veel grooter van stuk, maar ten koste van de smaak. Van visch kan in het algemeen gezegd worden; De kleinste zijn het lekkerst! Volgende week zal de vloed 's avonds weer opkomen. Wat broeierig weer en het succes is verzekerd. P.S.: Het zal niemand verwonderen, dat er vorige week op heel Texel geen hengel meer te koop was. Maar Zater dag is een nieuwe zending van de vaste- wal gearriveerd Wie er nog geen heeft, schaffe er dadelijk een aan: Anders kon die vette en voedzame makreel uw neus wel eens voorbijgaanJ.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1