li -mum mi win voor de jeugd. De Avonturen van Robinson Crusoë. EEN PRAATJE OVER (Foto P.I.B.) ZWEEFVLIEGEN. Jullie weten allemaal wel, dat men onder zweefvliegen het vliegen zonder motor verstaat. Misschien denken jullie wel, dat het een sport is, welke pas in de laatste jaren is beoefend. Maar dan hebben jullie het mis. Reeds 80 jaar ge leden was er een Fransman Mouil- lard heette hij die het zweefvliegen beoefende. Wel 20 jaar hield hij er zich mee bezig, maar het ging er nog gebrek kig aan toe. De eerste toestellen waren zo dat je er aan hangen moest, maar na 1922 zijn zulke toestellen niet meer ge bouwd.. De man, die als de eigenlijke pio nier op het gebied van de zweefvliegerij kan worden beschouwd, was de Duit ser Lilienthal. In 1861 nam hij met zijn broer de eerste proeven en wel met behulp van aan de schouders bevestigde vleugels Maar daar kwam geen spaan van terecht. Toen ging hij wat meer aandacht schenken aan het vliegen der vogels. Daarbij ontdekte hij, dat het nuttig moest zijn, wanneer hij zijn vleu gels een gebogen vorm gaf. Bij het zwe ven van de vogels bespeurde hij, dat ze van zg. stijgwinden gebruik maken. Hij bouwde een nieuw vliegtuig en.... na dat hij er in geslaagd was er flinke sprongen mee te maken, voerde hij in 1893 in de buurt van Rathenau zijn eer ste glijvlucht uit. Hij legde op een hoog te van 30 meter een afstand van onge veer 200 meter af. Dat was voor die tijd al een hele kunst. Hij bracht later nog verschillende verbeteringen aan en kwam zo ver, dat hij zijn toestel op zijn vlucht kon besturen, zodat hij bij gun stige wind bochten kon beschrijven en naar zijn punt van uitgang kon terug- keeren. Toen hij van zijn ééndekker een twee dekker had gemaakt, kon hij nog gro ter successen boeken. Zelfs dacht hij er over zijn vliegtuig van een motor te voorzien, maar tot uitvoering van dit plan kwam het niet, doordat hij een ongeluk kreeg en om het leven kwam. Hoe dat gebeurde? Toen hij 9 Augus tus 1896 met zijn toestel in de lucht was, stortte het van 15 meter hoogte plotse ling tegen de grond Lilienthal werd zo ernstig gewond, dat hij kort daarna is HET OUDE BEDDELAKEN. Een oude vader was gedwongen bij zijn zoon in te wonen, daar hij anders van gebrek gestorven zou zijn. Maar hij werd zó> slecht behandeld, dat hij da gelijks zuchtte: „Was ik maar in het armhuis!" Daar zou hij tenminste de al lernoodzakelijkste verpleging genieten en niet herhaaldelijk het verwijt ho ren, dat hij maar een lastpost was, die voor niets meer deugde De zoon vond die wens zo kwaad niet en wist zich eindelijk van de oude man te ontslaan, door hem in het armhuis te plaatsen. Daar was echter ook niet alles even mooi. Wel was het de grijsaard een op luchting. niet langer bij elk hapje eten te merken, dat het hem niet gegund werd. Maar zo graag zou hij een paar beddelakens hebben, om tenminste elke week een schoon over zijn stromatras te kunnen spreiden. Hij vroeg dus aan zijn zoon, hem nog deze weldaad te willen bewijzen. Grommend zocht deze de oudste en mc-est versleten lakens bij elkaar en gaf ze aan zijn tienjarig zoontje, om ze naar het armhuis te brengen. Tot zijn ver wondering bemerkte hij, dat de knaap er één stilletjes in een hoekje achter de deur verstopte en slechts het andere wegbracht. „Waarom heb je dat gedaan," vroeg hij zijn kind, toen het terugkwam. „Wel", zei de jongen hardvochtig, dan heb ik later ook zo'n oud laken, om u in het armhuis te brengen, als u net zo'n oude brompot bent geworden als grootvader". Het was de vader, of hij een steek in hel hart kreeg. En van die dag af nam hij zich voor, de oude man weer bij zich in huis te nemen en hem zijn laatste levensdagen als een liefhebbend kind te verzorgen. Naar J. P. HEBEL. Kleurig is een brug gespannen, Nimmer door dier noch mens betreen. Waar eerst slechts ijle luchten waren, Zweeft onder die brug 'n vliegtuig heen. (3ooqua9a^i) overleden. Aan hem is de luchtvaart veel verschuldigd. Wel 2000 korte en lange vluchten heeft hij gemaakt. Door dat hij zijn ervaringen te boek stelde, heeft hij de mannen, die zijn proeven voortzetten, zeer belangrijke inlichtin gen kunnen verstrekken. Hoe komt nu zo'n zweefvliegtuig de lucht in en hoe komt het, dat het zo'n hele tijd kan rondzweven zonder dat het valt? Daar is niet in een paar woorden antwoord op te geven, maar ik kan er toch wel wat van vertellen. Jullie weten, hoe je een vlieger op laat. Welnu, zo kan je bij voldoende wind ook een zweefvliegtuig laten op stijgen. Maar daar heb je dan heel wat mannetjes voor nodig. Ze gebruiken er cok wel een auto voor, welke dan met het zweeftoestel achter zich aan een flinke vaart neemt. Daar heb je een groot en een goed berijdbaar terrein voor nodig. Ook wordt wel de zg kata pult-start toegepast. Dan zit het toestel met een z.g open haak vast aan een gummikabel. Deze kabel wordt meer en meer aangetrokken, terwijl het toestel aan de staart wordt vastgehouden Staat de kabel onder voldoende spanning, dan wordt de staart losgelaten, en glijdt het toestel de lucht in. Moet het een verre tocht maken of wil je hoog komen, dan moet er als regel een vliegtuig met mo tor aan te pas komen. Waait een wind tegen een berg- of heuvelhelling op, dan krijgt die wind een opwaartse richting. Hiervan nu maak je bij het zweefvliegen gebruik (men spreekt in zo'n geval van hellings- stijgwind). Aan de andere kant van de berg of heuvel heb je dan valwinden, maar jullie begrijpen wel, dat 'n zweef vlieger daar niets van moet hebben. Wanneer lucht wordt verwarmd, stijgt deze door de aandrang van niet (of minder) verwarmde lucht omhoog. (Koude lucht is zwaarder dan warme). Met een vreemd woord noemt men de hierdoor ontstane wind 'n „thermische" stijgwind, d.w.z. een stijgwind, welke door de warmte wordt veroorzaakt. Zand-, heide- en korenvelden nemen de zonnewarmte eerder aan dan watervlak ten, bossen en weiden. Boven welke ge bieden je dus de meeste kans hebt op een mooie dag „thermische" stijgwinden WAT IS HET HEET! (Foto P.I.B.) Heerlijk weer om te zwemmen of om het aan de Schans te gaan leren. EEN MUIZEN-AVONTUUR. ,.Ei, ei!" zoo sprak een kleine muis, „Dat is nu eens een aardig huis! Niet vochtig en met tochtig, Maar wel wat glad en bochtig. Is dat voor mij daar neergezet?" En muis verdween in een trompet! Daar lag ze dra in diepe rust. Van alles, wat een muis graag lust, Was ze in haar droom omgeven. Dat was een heerlijk leven! Een overvloed van kaas en worst, En melk voor 't lessen van de dorst. Maar wat is dat? De kleine muis, Ze voelt beweging in haar huis. Hè, wat een toeteren en blazen! Hè, wat een rommelen en razen! Puuf! tetteret!daar vliegt de muis Met alle macht.. puuf!.... uit haar huis! „Wel", zei ze, ,,'t huisje was niet vochtig Wat glad wel, en wat heel erg bochtig, Maar bovenal, verbazend tochtig!" N VAN KOL. (Uit: Nug wat voor de kleintjes). te ontdekken, kunnen jullie zelf wel na gaan. Hoe warmer het aardoppervlak, hoe groter het verschil in temperatuur tussen de lucht vlak bij de aarde en die daarboven, hoe krachtiger de stijgwind boven dat gebied. Je kunt wel een stijg- snelheid van 4 meter per seconde heb ben, ja, wanneer onweer dreigt zelfs wel van 15 meter. Maar dan moet je maar liever niet in de lucht zijn. Een enkel woord nog bij deze teke ning: Bovenaan zie je, hoe de wind tegen een berghelling opstijgt (a). Bij b heb je een gebied van windstilte. Op de onderste tekening is voorge steld, hoe boven een graanveld (A) on der invloed van de zon een thermische stijgwind ontstaat (b). Met a zijn de spiralen aangeduid, welke het stijgende vliegtuig beschrijft. Vorige week hadden we het over stapelwolken (cumulus). Onder dergelijke wolken heb je vaak van die thermische stijgwinden, waar van zweefvliegers gebruik kunnen ma ken. B op de tekening stelt een bos voor. Daarboven ontwikkelen zich niet van die stijgwinden, omdat een bos door de zon niet zo wordt verwarmd als b.v. een graanveld. Daarboven moet je dus niet gaan vliegen. Tot slot nog enkele getallen: HET DUURRECORD zweefvliegen staat op 51 uur. DE GROOTSTE HOOGTE, welke met een zweefvliegtuig werd bereikt, be draagt 9200 meter. DE GROOTSTE AFSTAND, met een zweefvliegtuig afgelegd, zonder tussen landing, bedraagt 951 km. 110. Robinson zette zich op een omge vallen boom en overdacht de toestand. Het meest treurde hij om zijn trouwe metgezellen Deze zouden waarschijnlijk wel verdronken zijn, meende hij. 111. Daar hoorde hij plotseling hoef getrappel achter zich. En wat zag hij? Zijn kleine kudde kwam op hem afge stormd, zeer verheugd hun meester weer te vinden. 112. De vreugde kwam van twee kan ten, want ook Robinson was zeer ont roerd en hij kon zich niet indenken in zijn gehele leyen ooit een verheugender ogenblik te hebben meegemaakt. -llllllllllll GEMEENTE TEXEL. INLEVERING VAN METALEN De Burgemeester der Gemeente Texel vestigt er de aandacht van de bevolking op, dat ingevolge de verordening no. 108, 1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied alle zich in dit gebied bevindende voorwerpen, welke geheel of voor een overwegend deel uit koper, nikkel, tin, lood of le geeringen daarvan bestaan, moeten wor den ingeleverd. Data en plaats van in levering zullen nader worden bekend gemaakt. Voor de bevolking gelden met betrek king tot de inlevering de volgende RICHTLIJNEN: le De mctaalgroepen, welke onder de verplichting tot inlevering vallen: Deze zijn koper of roodkoper, messing of geel kojjer, nikkel, tin en lood, legee- ringen van bovenstaande metalen, zoo als brons, nieuw zilver, alpacca, Ber- lijnsch zilver, tinlegeering, compositie metaal e.d. Zoowel oud metaal of afval hiervan als de voorwerpen, welke ge heel of voor het grootste deel uit deze metalen gemaakt zijn, komen in aanmer king. Nadrukkelijk wordt er op gewezen dat artikelen, welke uit edele metalen zijn vervaardigd, zooals goud, zilver, pla tina, of uit aluminium of legeering uit aluminium, zink, ijzer en staal, niet on der de verplichting tot inlevering vallen. 2c Voorwerpen, welke niet behoeven te worden ingeleverd. Dit zijn die voorwerpen, welke zich ge regeld in gebruik bevinden en welker dadelijke vervanging onvoorwaardelijk noodzakelijk is. Zoo behoeven b.v. niet te worden ingeleverd: hanglampen in gere geld bewoonde ruimten, handgrepen, deurknoppen, traploopers. Roerende voorwerpen, die zonder deskundige hulp, r.iet gemakkelijk kunnen worden afge scheiden, behoeven niet te worden inge leverd. 3c De inlevering De metalen voorwerpen worden niet afgehaald, doch moeten bij de, vanwege de burgemeester der gemeente van inwo ning aan te wijzen inleveringslokalen worden afgeleverd. Indien het gewicht der in te leveren voorwerpen meer dan 10 kg bedraagt, zal de gemeente voor af halen zorg dragen, indien de betrokke ne daartoe een gemotiveerd verzoek in dient. Bedraagt hgt gewicht meer dan 20 kg., dan moeten de door particuliere per sonen in te leveren voorwerpen van ge meentewege worden afgehaald. Plaats en tijd der inlevering zullen door den Bur gemeester nauwkeurig bekend gemaakt worden. Uitzonderingen. Voorwerpen van bijzondere kunst waarde of van kunstnijverheid en weten schappelijke instrumenten behoeven niet te worden ingeleverd, doch moeten op een daarvooi bestemde lijst aan de Bur gemeesters gemeld worden. Nader aan te wijzen experts zullen ten huize van degenen, die deze artikelen bij de Bur gemeester schriftelijk hebben .gemeld nagaan, in hoeverre de voorwerpen, welke de betrokkenen wenschen te be houden, al of niet aan de inleverings plicht onderworpen zijn. Antiquiteiten van bijzondere waarde worden in het al gemeen uitgezonderd, indien vaststaat, dat zij voor hel jaar I860 zijn vervaar digd, mits de betrokken voorwerpen kunst- of kunstnijverheids-waarde bezit ten. Kunstvoorwerpen, welke na 1860 zijn vervaardigd, moeten eveneens dooi de bovenbedoelde deskundigen worden onderzocht. Slechts indien vaststaat, dat zij kunstwaarde hebben, behoeven zij niet te worden ingeleverd. Gebruiksvoorwerpen behoeven slechts dan niet te worden ingeleverd, wanneer zij zich in voortdurend gebruik bevin den en niet door voorwerpen kunnen worden vervangen, welke uit andere ma terialen vervaardigd zijn dan in de ver ordening genoemd Sommige gebruiksvoorwerpen kunnen vervangen worden door uit glas, hout, aardewerk of porcelein vervaardigde voorwerpen, daarentegen kan men b.v. lepels en vorken en dergelijke niet ter stond vervangen Deze zijn dan ook van de verplichting tot inlevering uitgezon derd. Als verdere richtlijn diene, dat vogelkooien, indien deze door vogels be woond worden en niet onmiddellijk door kooien van niet-inleveringsplichtig ma teriaal vervangen kunnen worden, zul len behouden kunnen worden; vogel kooien, welke niet in gebruik zijn en welke van inleveringsplichtig materi aal vervaardigd zijn, zullen echter moe ten worden ingeleverd. Nadrukkelijk wordt de aandacht gevestigd op in kel ders of op zolders bewaarde oude of te ontberen voorwerpen of afvallen wel ke onder de verplichting tot inlevering vallen Niet behoeven te worden inge leverd muziekinstrumenten, voor zoover zij voortdurend in gebruik zijn. Richtlijnen voor de inlevering van me talen door het bedrijfsleven, voor zoo ver deze bij de Burgemeesters moeten worden ingeleverd. Halffabrikaten, waarvan de voor- ïaadsaangifte bij het Rijksbureau voor Non-Feno-Metalen verplicht gesteld is, zoomede aan deze verplichting onder worpen voor-, ruw- en oud materiaal behoeven niet bij de Burgemeester te worden ingeleverd. Richtlijnen hiervoor ontvangt het be drijfsleven rechtstreeks vanwege het Rijksbureau voon Non-Ferro Metalen, Afdeeling Centrale Magazijnen. le. De ruimten, waaruit ingeleverd moet worden. Onder de werkingsfeer der Verorde ning vallen alle bedrijven van handel en nijverheid, alsmede alle officieele en semi-officieele instellingen. Ingeleverd moet worden uit alle gebouwen en loka liteiten, die voor de productie, verwer king, bewerking en opslag dienen op ieder gebied, uit de daarbij behoorende bijgebouwen en onbebouwde gronden, zoomede uit de kantoren, bureau's en al le verdere ruimten, welke deze bedrij ven in gebruik hebben. Ingeleverd moe ten worden voorwerpen uit koper, mes sing, nikkel, tin en lood en uit de le geeringen dezer metalen, zooals nieuw zilver, alpacca, Berlijnsch zilver, tinle- geeringen, compositiemetaal e.d. Niet behoeven te worden ingeleverd voor werpen uit edele metalen, zooals goud, zilver, platina, aluminium en haar le geeringen, zink of ijzer. 2e. De aard der in te leveren voorwer pen. De verplichting tot inlevering omvat alle voorwerpen, waarvan de afgifte of de vervanging de veiligheid en techni sche productiecapaciteit van het appa raat met beinvloedt. Bedoeld worden al le artikelen, welke als hulpmiddel in de bureau's en in de fabrieken dienen, zoo als aschbakken, siervoorwerpen, beeld jes, kannen, ketels, plateaux, presenteer bladen enz. Ingeleverd moeten voort worden alle gereede producten, welke geheel of voor het grootste deel uit de bovenom schreven metalen bestaan, benevens eventueel in voorraad zijnde half afge werkte producten van dien aard, ook als zij zich met het doel tot wederverkoop bevinden bij ondernemingen van het bedrijfsleven, zooals fabiikanten gros siers, depositeurs, warenhuizen en winkels. De bedrijven moeten de ze artikelen, wanneer het gewicht aan metaal minder is dan 10Ü0 kg., bij de burgemeesters inleveren; indien het ge wicht meer dan lüüü kg, is, moet de verzending plaats vinden naar een dooi de burgemeester nader aan te geven Centraal Magazijn, dat per provincie vanwege het Rijksbureau voor Non-Fer- rc Metalen, Afd. Centrale Magazijnen in gericht zal worden. Bij den Burgemeester moet worden in gediend een staat, waarop nauwkeurig vermeld is het totaal gewicht per boven omschreven metaalgroep, benevens de waarde volgens de inkoopfacturen voor den handel en volgens verkoopwaarde aan den groothandel door den fabrikant. Van de verplichting tot inlevering zijn uitgezonderd antiquiteiten en voorwer pen van kunstwaarde, waarvoor dezelf de richtlijnen gelden als voor de burger bevolking. Texel, 3 Juli 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. INLEVERING aardappelbonnen der nieuwe kaarten door beroepstelers. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat Maandag 14 Juli 1941 te Den Burg in de Oude RK. School aan de Mo lenstraat gelegenheid zal worden gege ven voor beroepstelers, die hiertoe opge roepen zijn, de aardappelbonnen van de nieuwe bonkaarten in te leveren en wel van: 9-10 uur voor de letters A t.m. E 10-ll uur voor de letters F t.m. K 11-12 uur voor de letters L t.m. T 12- 1 uur voor de letters U t.m. Z Medegebracht dienen te worden alle nieuwe bonkaarten der gezinsleden en inwonend personeel, alsmede de stam kaart van het gezinshoofd. Het is niet noodzakelijk, dat men persoonlijk komt, ook een ander volwassen persoon kan deze aardappelenbonnen inleveren. Texel, 10 Juli 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP DISTRIBUTIE Inlevering bonnen winkeliers. Winkeliers dienen op de voor hen be stemde dagen in te leveren de volgende bonnen en wel voor 12 uur 's middags. Tarwebloem: alle bonnen 9 van de bloemkaart en hoogstens 79 bonnen 8 van deze kaart. Rijst: alle bonnen 43 en hoogstens 9 van bon 32. Gebak: alle bonnen 25 van de brood kaart en de nieuw geldig te verklaren bon Alle bonnen 9 van de bloemkaart. Boter- en vetkaart; de bonnen 22 en 23 Bonnen 22 en 23 van de boterkaart voor een toewijzing boter en bonnen 22 en 23 van de vetkaart voor een toewij zing boter met reductie. Kaas: alle bonnen 68 en 78 en de bon nen 69 en 79 en de nieuw geldig te ver klaren bonnen. Eieren: Bon 25 en nieuw geldig te ver klaren bon. Vleesch: Bonnen 21 en de niepw gel dig te verklaren bon en hoogstens 199 bonnen 20 Vleescliwarcn: alle bonnen 21 en de nieuw geldig te verklaren bon. Melk: alle bonnen 24 en de nieuw gel dig te verklaren bon Aardappelen: alle bonnen 8 en bon 25 van de nieuwe kaart. Bakkers: alle bonnen 25 en de nieuw geldig te verklaren bon van de brood kaart. Alle bonnen 9 van de bloemkaart.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 6