87600 TEXELSCHE COURANT IJDELHEID. TWEEDE BLAD - ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1941. Moeder ging uit. Texelsche Berichten uisendsle. Schandelijk verwaarloosde te Vlaar- dingen een 26-j. vrouw, wier man ter koopvaardij vaart, haar vier kin deren van 2-6 jaar. Ze sloot de kin deren in een tusschenkamer op, ging iedere avond uit en kwam in de nacht thuis. Het is altijd zoo ontstellend triestig, dat kleine bericht over kinderen, die hun moeder te veel waren Het staat te midden van berichten, die werkelijk van belang heeten te zijn. Tus- schen het bericht over een tentoonstel ling en over een collecte, boven 't nieuws over de rauwe handel en wandel van een individu, die eindelijk gegrepen werd. En het begint altijd op dezelfde manier De buren praten over de kinderen in het huis naast het hunne, die zoo schuw en triestig gaan en komen. Over het barre, hooge schreien, dat over het tuinschot dringt, over het ergerlijk ge luid van slagen en het dichtsmakken van een. deur. En dan valt op een goede dag plotse ling de voorhang, die heel het slecht be drijf verbolgen hield. Er zijn agentenen rechercheurs en al de pijn en ellende die de vitragegordijnen verborgen hiel den, ligt bont en verschrikkelijk over de straat. Er was een moeder in Vlaardingen, die alle pijn en liefde van het geboorteuur vergat Terwijl haar man ergens in de wereld op een dampige reede of op een zee, die grimmig bijt naar de schepen, al leen is met de schepen, alleen is met z'n heimwee en met het beeld van zijn kin deren, dat iedere dag bleeker wordt en in de verte zweeft, kan zij de lust van lijf en leden niet bedwingen, de zucht naar vrijheid zonder band. Iedere dag ontdoet ze zich verder en verder van alles, wat haar aan de kinderen bindt... Het weefsel van innigheid en liefde en teederheid verrafelt onder haar handen en dan komt er een dag, dat zij weer in de kinderoogen durft kijken en daarin niet meer die wijde wereld van schrik en verbaasde pijn en wanhoop ziet. Dan staat het dier in haar op; 't dier, dat verslindt en dal vratig is naar harte- bloed en teederheid, een rat, die rondom aan het leven knaagt De rest is alleen maar triestig en schraal Het vale licht van de rechtzaal, de harde woorden van het vonnis en het ijskoude licht in de gangen van het kin derhuis, waarin de kleine hummels be dremmeld hun intocht doen. Wanneer worden de woorden levend en het moederschap tot een stil, wit licht dat geen armoede en geen verlatenheid kunnen dooden VOOR DE VROUW. Bllllll- SUPERCHIC PATROONBUITENGEWOON. 5266 Swaggermantel. Voor gr. 44, ben. 3 M. stof van 130 cM. 5267 Tennisjapon. Voor gr. 44, ben. 3 M. linnen van 130 cM. 5268 Tennisjapon. Voor gr. 44, ben. 3.50 M. linnen van 80 cM 5269 Tennisjapon. Voor gr. 44, ben. 3,50 M linnen van 80 cM 5270 Tennispakje Voor gr. 42, ben. 3,50 M. crêpella van 80 cM. Van alle modellen zijn schitterend passende patronen in de gangbare ma ten leverbaar. Prijs bij vooruitbetaling i 0.35 voor kinder kleeding, voor mantels en japonnen 10.45 per patroon. Te vol doen in postzegels tot 7lh cent p. s. of door storting op giro 240842 tegelijk met de duidelijke bestelling o.a. opgave bo venwijdte. Uitgevers A. H. Bruil, Patronenafdeeling, Doetinchem. NUTTIGE WENKEN. MESSEN nooit geheel in het water leggen. De heften zouden loslaten. ETIKETTEN plakt men op blik met waterglas. Eerst het blik met schuurpa pier bewerken. LEER. De leeren bekleeding van stoe len dof geworden? Probeer er glans op te brengen door afwrijven met lapje, ge doopt in eiwit. MESSEN knapt u op door afwrijven met een kurk of schijfje rauwe aardap pel, gedoopt in papje van amarilpoeder. Kan ook met droog poeder INKTVLEK op schrijfbureau? Afwrij ven met staalwol of fijn schuurpapier. De kaal geworden plek bijwerken met bijpassende was. Dames, 't is volkomen logisch, Dat U wel eens hebt gedacht, Als U weer Persil bestelde: Wat wordt mij ia huis gebracht? Krijg ik nog, precies als vroeger, Van die prima kwaliteit? Of - zit in 't bekende pakje Ook wat „Tijdsomstandigheid"? Kijk eens: véél is er veranderd, Véél is achteruit gegaan; Oók Persil. Toch staat Persil nog, Nèt als vroeger, bóvenaan. Cl. D. UIENLUCHT aan messen is te verwij deren door de messen af te wrijven met doorgesneden rauwe aardappel. EENIGE HONDERDTALLEN nuttige wenken, alfabetisch gerangschikt, zijn in een boekje verkrijgbaar aan het bureau van dit blad (25 ct.). FOTO'S (oude) kunt u reinigen met watten, gedoopt in spiritus. RECEPTEN CAKES. 200 gram bloem, 150 gram suiker, 100 gram boter, 1 ei, 3/4 dl melk, een snufje zout, wat geraspte citroen schil. Roer de boter met de suiker, het zout en de geraspte citroenschil tot room. Voeg er dan onder voortdurend roeren het ei door en daarna de melk. Zeef de bloem en voeg deze langzaam, onder voortdurend roeren, bij de massa. Bak het deeg in een platte, met boter bestreken en met bloem bestrooide vorm in een warme oven gedurende ongeveer 1 uur gaar en bruin. Neem de cake uit de vorm, laat bet gebak afkoelen en snijd het daarna in blokjes. ZUCCHETTI MET TOMATEN. De gaargekookte zucchetti wordt hier voor gesloofd met plakken tomaat, bo ter en noot Wanneer de tomaat vooraf eenige oogenblikken in kokend water ge legd wordt, laat het velletje gemakkelijk los Het gerecht wordt hierdoor iets sma kelijker. De teelt is zeer eenvoudig. Leg onge veer half April de pitten in potjes onder glas en plant ze uit einde Mei op volle grond, op onderlinge afstand van l'/s2 meter. Bij een goede bemesting geeft el ke plant 1013 mooie vruchten. De N.V. Zaadhandel en Zaadteelt L.T.B. brengt hiermede iets nieuws op groente- gebied en de proeven, die dit jaar geno men zijn, zijn van die aard, dat wij zucchetti gerust kunnen beschouwen als een zeer gewilde groente. Het zaad is bij L.T.B. in voorraad; de prijs hiervan maakt de teelt niet duur. NEDERLANDERS! KENT UW PLICHT. Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland: HET KERK CONCERT. Hel concert, Dinsdagavond in de N.H kerk te Den Burg gegeven, is uitstekend geslaagd. Het programma was met zorg samengesteld, de medewerkenden waren voor hun taak volkomen berekend en goed op dieef; de wel 400 toehoorders viel het gebodene zeer in de smaak. Ds. F. Visser sprak een kort openings woord, waarin hij de aanwezigen van harte welkom heette en de aandacht ves tigde op de tentoonstelling van bijbels, welke tijdens de pauze kon worden be zichtigd. Spr. wenschte allen een goede avond en hoopte, dat dit concert aan vaard zou worden als een geschenk van Hem, Wie het gebouw gewijd is. Het programma werd geopend met een Fugetta van M. J. van Eisen, door de heer J. Visser op het kerkorgel uitste kend vertolkt. Dat zijn muzikaal talent ons niet teleur zou stellen, stond vast: Visser op „zijn" orgel, dat is: Visser op zijn best' In de loop der jaren is hij met dit instrument, dat aan kracht wel luidendheid paart, vergroeid". Al meer dan vijftien jaren wordt het kerkorgel tijdens de godsdienstoefeningen door de ze eminente organist bespeeld; vaak ook bij droeve plechtigheden, wanneer op het kerkhof bij de kerk het stoffelijk over schot van overledenen wordt begraven De aanwezigen werden door zijn spel zeer geboeid. Het legde getuigenis af van einstige oefening niet alleen, maar ook van liefde voor de muziek, van volslagen toewijding. Het tweede nummer gaf de toehoor ders gelegenheid kennis te maken met het voortreffelijke vioolspel van de heer Jn. de Vrijer. Sommigen hadden deze be gaafde musicus al eens eerder gehoord en wel tijdens een enkele weken geleden gehouden godsdienstoefening Hoe zeer wist ook de heer De Vrijer zijn gehoor bijzonder muzikaal genot te verschaffen - men met de organist werd Dinsdag avond door hem een vijftal composities ten gehoore gebracht. We schreven reeds, dat het programma met zorg was samengesteld. Er werd re kening gehouden met het#feit, dat voor .breede kring" gemusiceerd zou worden en dei halve liet men die composities, welke slechts door een selecte kring van luisteraars zouden kunnen worden „ver slaan", achterwege. We gelooven, dat vooral de „Chants russes", van Edouard Lalo, Op. 29, veel te genieten heeft ge geven Een compositie, rijk aan nuances, 't Was of daalde een ragfijne stroom van gouden melodieën neer; schoon en teer, klaar en helder. Het was prachtig, doch we mogen het Adagio van J. S. Bach, het Adagio uit Concerto no. 9 van Ch. de Bériot, Op 104, de legende van Wieniaw- ski, Op. 17, en de Kanzonetta uit het vioolconcert van P. Tschaikowski, Op. 35 no. 2, daarom niet minder roemen. „Tij dens het musiceeren zwijge men en ver- mijde men alle gerucht", aldus het be leefde verzoek op het programma. Er werd intens genoten. Hoeft het betoog dat het een overbodig verzoek bleek te zijn? En het kerkkoor, onder haar bekwame dirigent, de heer J. Visser? Ook dit heeft een zeer goede indruk gemaakt. Vijfmaal heeft het zich doen hooren. Vijf maal werd met gespannen aandacht ge luisterd. Ook aan dit optreden moeten ernstige en nauwgezette repetities voor af zijn gegaan. We brengen bijzondere hulde aan de dirigent, die deze functie nog niet eens een jaar vervult, tenminste niet als dirigent van een dameskoor; hij zwaaide reeds lang de scepter als directeur van het kinderkoor, dat de laatste jaren in ruste is, doch ons vroe ger elk winterseizoen in Eben Haëzer op een alleszins geslaagd festijn vergastte. Koor, violist en organist hebben door deze avond van zuiver kunstgenot velen aan zich verplicht. Het eerste optreden van de heer De Vrijer op een concert als dit, was een groot succes. Meester lijk beheerscht hij niet alleen de techniek van het vioolspel, zoodat ook de moei lijkste passages hem geen hindernis zijn, maar ook weet hij door zijn bijzonder muzikaal talent de componisten recht te laten wedervaren en de juiste sfeer te scheppen. Het laat dan ook geen twijfel, of dit eerste concert heeft de weg ge baand voor een tweede! Vermelden wij tenslotte nog, dat het batig saldo van deze avond aan de kerk voogdij der N.H. kerk ten goede komt Alzoo ook voor haar een mooi resultaat. J. BALDADIGHEID? Woensdagmorgen sloegen plots rook wolken uit het Waaggebouw op de Visch markt. Eenige militairen ontdekten, dat een paar pakken stroo in brand waren geraakt. Oogenblikkelijk werden deze naar buiten gesleept, waar het gevaar met behulp van een brandbluschappa- raat door de gemeenteveldwachter O. Goënga gehanteerd, spoedig was bedwon gen. Vermoedelijk hebben kinderen het stroo aangestoken. M'n lezer, nu naar 't Consultatiebureau De duizendste baby gebracht is, En deze, ter eer van het aardige- feit, Een rammelaar kreeg als gedacht'nis. Wil ik, in de vorm van een rijmelarij, 'i Bureau hiermee graag tel'citeeren, Waarbij 'k de wensch voeg, dat 't nog heel lang Voor de Tesselaars blijft te consulteeren Wat reizen zijn al in die jaren gemaakt Van Cocksdorp en Skil en Den Hoorn, Van Koog en Oost'rend, van De Waal en van Oost, Ot waar dan een kind werd geboren. Wat luiertjes zijn in die jaren verschoond, Wat hemdjes verdroogd en gewasschen Wat fleschjes gewarmd en wat bandjes gelegd, Wat pakjes vergeten en tasschen. Hoeveel bruine boonen zijn er in die tijd Door dokter al niet voorgeschreven. Hoe menige les op zuigkundig terrein Heeft hij aan de ouders gegeven. En wie durft te schatten van u, hoeveel pond Aan babyvleesch al werd gewogen? Een slager zou thans vast jaloersch er op zijn En op zulk een omzet wèl bogen. Leef lang, consultatiebureau, leef zeer lang, Tot heil van de Texelsche spruiten. Want nu gij er zijt, zeggen we allemaal: We kunnen er nimmer meer buiten. HU1B DE RIJMELAAR. GRABBELTON DE ANANASPLANT heeft de merk waardige eigenschap, dat ze slechts één vrucht voortbrengt en dan dood gaat. NAPOLEON. Wanneer Napoleon een groot gebouw voorbij kwam, kon hij niet nalaten de ramen te tellen. ZEEZIEKTE. Ook dieren lijden daar onder. Vooral tijgers hebben het op een zeereis zwaar te verduren. Pas-foto-drama in één bedrijf. Eerstdaags wordt van ons allen een tweetal aan de wet beantwoordende fo to's verlangd. Ook moeten we dan vin gerafdrukken leveren, d.w.z. we moeten ley raadhuize de wijsvinger van onze rechterhand in gebruik geven, opdat de daarmee belaste en daartoe speciaal af gerichte ambtenaar daar eenige afdruk ken van make. Hier volgt de tragedie van een man, en een vrouw, die tot het laatst hadden gewacht om foto's voor hun persoonsbe wijs te laten nemen. Het tooneel stelt voor: een straat er gens in ons land; op de stoep van een fotograaf een echtpaar, dat juist „op de kiek" is geweest. De man haalt de kiekjes uit de enve loppe en valt dan uit: Ben ik dat? Dat lijkt geen steek. Wat een prul-fotograaf. Zie ik er zóó uit? Nou, zegt dan de vrouw, verdiept in de aanschouwing van haar eigen beel tenis: Knap ben je nooit geweest en ze ker niet als je een gezicht zet als een zuurpruim, zooals nou Je kijkt als een oorwurm. Allemaal rimpels. Nou, dat loopt wel los, bijt de man van zich af: Jij bent ook zoo'n knapperd niet. Dat verbeeld ik me ook heelemaal niet, maar jij wordt een ouwe knorrepot, een ouwe brombeer, je wordt oud. Dat is het. Jij bent negentien! Is T nou goed? schampert de man, in z'n wiek geschoten. Dat is onzin, dat weet ik net zoo goed als jij, maar kijk mijn kiek 'ers: Zoo'n mormel ben ik toch niet! Dat dacht ik van mijn portret ook, maar toen had jij er wat van te zeggen. De vrouw is in haar ijdelheid ge kwetst en.geen klein beetje ook. Heb ik zoo'n neus? 't Lijkt wel een komkommer. Als ik zoo'n gezicht had, zou ik me schamen in de spiegel te kij ken. Eén troost; Je hebt je eigen niet PUNTDICHTEN. ZUINIG MET ELECTRA. Een poets kan men bakken, Een kool kan men stoven, Men kookt soms van woede, En spaart zoo 5jijn oven! „Haagsche Post" WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN. ENGELAND. Van de plaatsen, de laatste dagen door Duitsche vliegers aangevallen, moe ten vooral de havens aan de Schotsche en Engelsche O kust worden genoemd. Vooral Huil Zware bommen Groote bran den. BRITSCH-INDIE Door de V.S wordt in de provincie Bengalen, Voor-Indië, een groot vlieg veld aangelegd. President Roosevelt is Maandag te New-Londen aan boord van zijn jacht ge gaan om een ontspanningstocht van een week te maken. ITALIË De vlootbas's Malta is opnieuw door Italiaansche vliegers bestookt. Een Britsche onderzeeboot werd op de Atl. Oceaan door een Italiaansche tor pedoboot geramd en in tweeën gebroken. De 91 opvarenden werden gered en ge vangen genomen. Een der Italiaansche duikbooten is van haar operaties op de Atl. Oceaan niet teruggekeerd. SOVJET-RUSLAND Ten Z. van Kiew werd een Sovjet auto overweldigd, waarbij de Duitschers kaarten in handen vielen, welke het mo gelijk maakten in korte tijd 'n heele bri gade in te sluiten en te vernietigen. De Sovjets verloren Zaterdag 58 vliegtuigen. Aan het N. front verloor de Sovjet unie 1 Augustus 2000 man. DUITSCHLAND Groote verwachtingen heeft men in Engeland van de viermotorige bommen werpers, de vliegende forten, maar van Duitsche zijde wordt aangevoerd, dat ze toch niet het succesvolle strijdmiddel zijn waarvoor men ze houdt; Doordat ze twee maal zoo groot zijn als de tweemotorige bommenwerpers, kunnen ze gemakkelij ker worden opgespoord, ook in het dui ster. Bovendien is de trefkans tweemaal zoo groot. Volgens Lord Halifax (Britsch am bassadeur in de V.S.) zou Napoleon des tijds verpletterd zijn door de Hertog van Wellington. Van Duitsche zijde wordt dit een vervalsching van de geschiedenis ge noemd. Napoleon werd n.l. ten val ge bracht door het veldheersgenie van Blue- cher. Duitschland heeft thans navolgers van Blueeher en is zeker van de over winning. HOE MINDER MEN VAN HET LEVEN VERLANGT, HOE MEER HET ONS GEEFT (Seneca) gemaakt. Nog even tuurt de vrouw vol afgrijzen naar d'r portretje en dan beveelt ze plot seling, heesch van gekwetste schoonheid en drift' Ik ga naar die vent toe en vraag m'n geld terug. Ik wil ze zóó niet heb ben. Een ander moet ze maar maken. Maar mensch, daar heb je immers geen tijd meer voor. Om tien uur moe ten we op het raadhuis wezen. Als we te laat zijn, krijgen we boete. 't Kan nog best. Ik laat het er niet bij De man kijkt zijn vrouw schaapach tig aan en zegt dan. Ze zijn gek' Dacht je, dat ze je zoo maar je geld terug geven? Als ik m'n eigen kiek goed bekijkïs-ie nog zoo slecht niet. Wat kan mij dal schelen? barst de vrouw dan nijdig uit: Dat jij voor gek wil loooen, moet je zelf weten, maar ik wil niet met een apengezicht op m'n persoonsbewijs staan Kijk nou toch die neus eens, die varkensoogen en die hangwangen. Ik zeg heelemaal niet, dat ik knap ben, maar zoo leelijk. het is een schandaal iemand zoo op de kiek te zetten. Dal ben je toch zeker wel met me eens. Het kon erger, zegt de man dan. De vrouw werpt hem een blik toe, ge laden met venijn en zure verbolgenheid en vervolgt: Ik blijf er bij. Hoe jij er over denkt, moet jij weten. Ik wil m'n geld terug Maak toch niet zoo'n kabaal, raadt dan de man. Ze hebben jouw portret toch alleen maar noodig om er een vinger afdruk op te zetten. De vrouw zegt niets. Zwijgen kan wel sprekender zijn dan spreken. Ze draait zich om en stort zich de winkel van de fotograaf binnen. De man blijft in ietwat bedremmelde en verlegen toestand op de sloep staan. Vijf minuten verstrijken. Dan komt de vrouw weer te voor schijn. Spierwit. D'r kleine oogjes schie ten vuur, stralen haat en woede. En met een laatste blik op de drie portretjes, die ze dan met ruwe bewegingen in snippers scheurt, hooren we dan; Ze zeggen dat ik er op sta zooals ik ben. Pasfoto's mogen niet geretoesjeerd worden. Je moet lijken.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 5