l; - i Geef uw-fiets 'n langer leven DISTRIBUTIE. AARDAPPELDISTRIBUTIE. De distnbutiedienst deelt mede, dat aardappelhandelaren voorjaar^ Jiun bon nen voor aardappelen moeten inleveren op VRIJDAGMORGEN Alleen op Vrij dagmorgen worden aardappelbonnen in ontvangst genomen. IIIIIIIIIHI GEMEENTE TEXEL. PETROLEUMFORMULIEREN VOOR VERLICHTING. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat de „Hoofden" van gezinnen, die voor dc verlichting van hun woning uitsluitend op het gebruik van petrole um zijn aangewezen en op geen enkele andere wijze hierin kunnen voorzien (door aansluiting op het electrische net, bet gebruik van een buta- of andere gas-installatie, windkracht of op andere wijze) zich op de hieronder staande da gen en tijden moeten vervoegen voor 't invullen van een inlichtingenformulier. Invulling mag niet geschieden door hen die kamers in een pension of hotel be wonen. Uitsluitend zij, die het vorige jaar hiervoor in aanmerking zijn geko men, kunnen deze formulieren invullen. De zittingen worden als volgt gehouden: Te De W^al in de O.L. School op Woensdag 27 Aug. a.s. voor bewoners van het dorp en wijk VV des avonds van: 6 tot 7 uur. Te Oudeschild in de O.L. School op Woensdag 27 Aug. a.s. voor bewoners van Het dorp en Wijk S des avonds van 8 tot 9 uur. Te Den Burg in het distributiekantoor op Donderdag 28 Aug. a.s. voor bewo ners van het dorp en wijk B des avonds van: 67 uur voor de letters A t.m 78 uur voor de letters G t.m. L 89 uur voor de letters M t.m. R 910 uur voor de letters S t.m. Z. Te Oosterend in de oude O.L. School op Vrijdag 29 Augustus a.s. voor de be woners van het dorp en wijk O des avonds van: 67 uur voor de letters A t m. H 78 uur voor de letters I t.m.P 89 uur voor de letters R t.m. Z Zij, die zich niet op de hierbovenver- melde zittingen melden tot het invullen van een formulier, kunnen geen aan vraag meer doen. De termijn van invul ling is onherroepelijk op 3 September gesloten. Op de zittingen moeten worden mede gebracht de stamkaart van het „Hoofd". Texel, 22 Augustus 1941. De Burgemeester voornoemd, KAMP. VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN DER LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Bovengenoemde vereeniging organi seert op 12 en 13 September a.s. een Excursie naar de Agrarische Jaarbeurs. Zooals we reeds gehoord en gezien hebben, bij de lezing met filmvertooning van Ir. De Boer in de maand Mei, is een dergelijk uitstapje naar Utrecht zeer ze ker de moeite waard. Het bestuur re kent danook op groote deelname van le den en donateurs, te meer, daar deze excursie de eenige van dit jaar is naar de vaste wal. De kosten zullen, met in begrip van reis en verblijf, (hierbij een maal warm eten, logies met ontbijt en toegang tot het Jaarbeursterrein), onge veer f 15 bedragen. Opgave van deelne mers moet voor of op Maandag 1 Sept. geschieden bij een der bestuursleden of bij de heer E. van den Ban. J.C.R. NAAR HET OOSTFRONT. Naar het orgaan van de Nederland- sche W.A„De Zwarte Soldaat" meldt, is Opperhopman Gerhard Stroïnk, die adjudant was van de W.A.-Commandant Zondervan, deze maand met het Neder- landsche Legioen naar het Oostelijk Front vertrokken. De heer G. Stroïnk was 2e luitenant der infanterie in het Nederlandsche le ger en was destijds te Den Burg op Texel gelegerd. Tijdens zijn verblijf op Texel trad de heer Stroïnk in het huwelijk. Zijn stamboeknummer, 739, bewijst, dat hij een der-eersten was, die zich ach ter Mussert's vanen schaarden. Hij was vertegenwoordiger van Volk en Vader land, Secretaris Kringfascistenschool en weerman in (je Reserve W. A Daar hij nationaal-socialist en soldaat is in hart en nieren, zoo schrijft ge noemd orgaan, k5n het niet uitblijven, of de strijd in het Oosten zou hem der mate trekken, dat het hem in Nederland te „eng" werd. De vader van Opper hopman Stroïnk is dezer dagen als regi mentscommandant van het Ned. Legioen naar het Oosten vertrokken. HOE ZIET EEN ZUCCHETTI ER UIT? Menige lezer, die kennis nam van ons bericht over de nieuwe groente Zucchet- ti genaamd, zal zich hebben afgevraagd: „Hoe ziet dat goed er uit?" Welnu, lezer, de heer M. W. Bakker, Duinweg, was zoo vriendelijk ons een exemplaar te be zorgen en nu kunt u in onze etalage daarmee kennis maken, althans met het uiterlijk. Het lijkt wel een peervormige bom, donkergroen van kleur, lang plm. 35 cm., grootste omvang plm. 40 cm. Ge lukkig hebben we hier niet met een bom te maken, maar met een nieuwe groente, die, mits goed bereid, een sma kelijk middagmaal waarborgt. Die nimmer dwaas was in zijn jeugd, UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat voor de uitreiking van de nieuwe boter- en vetkaarten zitting zal worden gehouden als volgt: Te Den Hoorn op Woensdag 27 Au gustus in de O.L. School voor bewoners van het dorp des morgens van: 8,30-9,30 met huisnrs 1 t.m. 70 9,30-10,30 met huisnrs 71 en hooger voor bewoners van wijk H 10,30-11,45 met huisnrs H 1 t.m. H 60 11,45-1,00 met huisnrs H 61 en hooger Te De Koog op Woensdag 27 Augus tus in dc O.L. School voor bewoners van wijk K des middags yan: 2,30-3,15 met huisnrs K 1 t.m. K 20 3,15-4,15 met huisnrs K 21 t.m. K 60 4,15-5,15 met huisnrs K 61 en hooger voor bewoners van het dorp van: 5.15-6 00 voor de oneven huisnrs. 6.00-6,45 voor de even huisnrs. Een heele boter- of vetkaart wordt verstrekt aan personen geboren vóór 2 Sept. 1937. Een halve boter- of vetkaart wordt verstrekt aan personen geboren na 1 Sept. 1937. Zij, die voor vetkaarten in aanmer king meenen te komen, dienen het for mulier MD 100 volledig ingevuld te over handigen. Bewijsstukken waaruit het in komen blijkt moeten zooveel mogelijk worden getoond. Wordt geen formulier MD 100 over gelegd, dan worden boterkaarten ver strekt. Alle stamkaarten van het gezin dienen te worden medegebracht. Zelf- karners ontvangen ongeacht hun inko men boterkaarten. Zij, die niet in het bevolkingsregister van Texel staan ingeschreven, dat zijn dus voornamelijk de werkkrachten, welke op Texel werkzaam zijn, en hier niet wonen, kunnen op deze zittingen geen kaarten in ontvangst nemen De zitting voor deze personen wordt nader in dit blad bekend gemaakt. Texel, 18 Augustus 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. >|||||iiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin IIIIIIIIIHI SPORT. Jlllllllll! |||liliiii"ii<iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii>iiiuiiiiniiniiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|IHII S. V. TEXEL. Hedenavond trainen we weer. Denkt er om, lui, het begint al vroeg donker te worden. Laten we dus afspreken, dat we allen om kwart voor acht gereed staan om te beginnen. Mogelijk wordt er deze week door het bestuur vergaderd. Misschien, <lat er een of ander kan wor den ondernomen om toch nog tot het spelen van wedstrijden te geraken. Voor athletiek is de bj&lcmigbtellingf minder groot geworden. Denkelijk is 't slechte weer van de laatste tijd daar van de oorzaak. Trainingsavonden zijn Dinsdag- en Vrijdagavond, Zondagmor gen. Wordt nimmer recht verstandig- (P.A. de Génestet) ONZE VOOROUDERS OP REIS. De Hagenaar heeft zijn familie uit Amsterdam van de trein gehaald. Goede reis gehad? Ja, maar alleen was de trein erg vol; dus de heele reis, drie kwartier lang, moeten staan. Dat is een heele tijd inderdaad, maar, lieve lezer, wat zou den onze voorouders verheugd zijn ge weest, indien zij deze reis in driekwar tier gedaan hadden, al was het staande. Neen, de Amsterdammer, die in de 17e eeuw in schuit of koets naar Den Haag stapte, had de zekerheid, dat zijn reis vele uren zou duren. Het reizen was geen pretje in die tijd: slechte wegen, vol kuilen, kans op roovers onderweg, enfin, het was, zooals een schrijver uit die tijd het uitdrukt, „een noodzakelijk kwaad en een groot waagstuk om op reis te gaan". Het reizen per trekschuit bracht nog een bijzondere onaangenaam heid met zich mee: de tollen en de oude privileges van sommige steden om be paalde waterwegen te mogen afsluiten. Een systeem van verplichte tollen maak te bv. voor lange tijd, dat er maar één verbinding tusschen Noord- en Zuid- Holland bestond, en wel over Gouda. En in deze stad moesten de schepen door de stad varen, hoewel dat soms een dag kostte Een goede waterweg, die langs de stad liep, mocht niet gebruikt wor den. Van dergelijke zaken diende de ze ventiende eeuwer op de hoogte te zijn, als hij op reis ging. Geen nood, hij had zijn „spoorboekje" bij zich. Gij zijt ver baasd? Moest de goede man dan niet weten, welke trekschuit- en postkoets verbindingen er waren voor binnen- en buitenland? Natuurlijk immers! Laat ons deze oude reisboeken eens nader beschouwen; zij zijn de moeite waard. Een reisboek uit de 17e eeuw. Een reisboek uit de 17e eeuw bevatte van alles. Nemen wij als voorbeeld het boek, dat in 1700 bij Jan ten Hoorn in over 't Oude Heerenlogement". De vol ledige titel van het werkje luidt: „Reis boek, Door de Vereenigde Nederland sche Provinciën, En der zeiver aangren zende Landschappen en Koninkrijken: Behelzende benevens een nauwkeurige beschrijving, der steden, Een aanwijzing van de schuit- en wagenkaarten Mits gaders de bekwame herbergen, daar de reyzigers in ieder stad konnen logeeren: gelijk ook meer andere dingen welke in het reyzen zoo gedienstig als waar te neemen zijn" Het boek oevat let op, lezer 'n eeuwigdurende kalender, een lijst van maten en gewichten voor binnen- en buitenland, een „Reys Medeceynboek", OPROEP OM STEUN. De collecte ten bate van de t.b.c.-be strijding, welke deze week over het hee le land wordt gehouden, zal op Texel wederom door de heer J. G. Ph. Pisart worden georganiseerd. We bevelen deze inzameling gaarne in de belangstelling van al onze lezers aan. Laat het mon ster, dat „tbc" heet, toch zijn kans niet waarnemen om in deze zwarte tijd zijn klauwen naar wie ons dierbaar zijn uit te slaan. De kans bestaat! Maar naar mate de collecte een grooter opbrengst zal hebben, zal de bestrijding van dat kwaad doeltreffender kunnen zijn. HET TEXELSCH DIALECT. Het verheugt ons te kunnen meedee- len, dat we binnenkort onze artikelen reeks weer kunnen voortzetten. Gerui me tijd heeft de lezer die rubriek niet meer in ons blad aangetroffen. Dit zat 'm niet in gebrek aan belangstelling, maar eenvoudig in het feit, dat we al ons materiaal tijdelijk hadden afgestaan nu aan deze, dan aan die deskundige, opdat zij ons manuscript van op- en aanmerkingen zouden kunnen voorzien. Dezer dagen ontvingen wij de woorden lijsten terug van de Nederl Akademie van Wetenschappen (Dialecten- en Volkskunde-Commissie). Bij het bestu- deeren daarvan blijkt, dat verscheidene dames en heeren hun beste krachten hebben ingespannen om de lijsten te completeeren en te verbeteren; van vele woorden is de oorsprong verklaard, van andere is de verwantschap met het Friesch, Zaansch, enz. aangetoond. Op deze wijze is een „verhandeling" over Texelsch dialect tot stand gekomen, die haar weerga niet heeft. We hopen onze lezers niet alleen een genoegen te doen met nieuwe en vernieuwde bijdragen over ons dialect in ons blad op te ne men maar ookhen met succes te kunnen aansporen tot trouwe medewer king. Want u begrijpt wel op dit ter rein raakt men nooit uitgestudeerd, nooit! UI HfeRSEN-GYMNASTlEK ÏTÏ VRAAGSTUK. 41. Door de letters van de volgende zin in een andere volgorde te zetten, krijgt u een bekend dier uit de Oud heid: VADER TRAPTE JOHAN. OPLOSSING. 41. Het paard van Troje. VRAAGSTUK. 42. Om in te vullen: lichaamsdeel ziekte vrucht vogel rest. Van links naar rechts (verticaal) moet u dezelfde woorden krijgen. een „waarschouwing voor alle reyzende lieden, om zig te wagten voor de listen en lagen van valsche spelers, Roovers en Dieven", een zevental gebeden voor de reiziger, voor elke dag één, en dan ten slotte de dienstregelingen voor trek schuiten en postkoetsen voor binnen- en buitenland. Het ^Medeceynboek" geeft raad voor alle mogelijke gevallen: voor hoofdpijn, maagpijn, voor verwondingen die men onderweg kan krijgen, kort om er is geen kwaal, waarvoor geen re medie gegeven wordt Men leze het re cept tegen neusbloeden: „Door de heete zon, en het hotsen der wagens, komt het dikmaals te gebeuren, dat u neus aan 't bloeden raakt. Neemd dan allenig een stuk krijts in u handen, of drukt een Duyt, of een boon tegen het voorhoofd aan: of neemd het afschraapsel van een kooperen ketel, steekt dat met wat pluk sel van linnen in u neus; sommigen la ten het bloed wel op een gloeiend stuk ijzer druppen, of men giet een kopje koud water achter in de hals onver ziens; dusdanig wordt het bloeden ge stild" Erg ver gevorderd was de medi sche wetenschap nog niet! Roovers cn „dames". Roovers kan* men onderweg gemakke lijk herkennen, volgens de schrijver. Immers „zij zullen zig doorgaans ver- toonen met lange ligte mantels om de ooren geslagen, om alzoo hun aangezich ten te bedekken. Neemt wel agt of het hair van haar hoofd, en dat van haar baard, van een koleur, en niet ver- valscht is". Mijd ook het gezelschap van de dames onderweg, is de welgemeende raad van de schrijver: „Wacht u voor het lonken van hun oogen; de stralen die sy daar uit schieten zijn also vergif tig voor uw siel, als het fenijn van de aldervergiftigste beesten schadelijk voor u lichaam kan zijn'V Blijkbaar had de man ervaring. Dienstregelingen. Beschouwen wij thans de „dienstrege lingen". De verbindingen vallen tenmin ste in aantal erg mee. Van Amsterdam naar Haarlem of Hoorn bv. kon men elk uur met de trekschuit weg; van Den Haag naar Delft elk half uur, en van Den Haag naar Leiden tien maal per dag.N's Zomers kon men meestal om een uur of vijf in de ochtend weg, 's win ters werd het later. Van Amsterdam naar Den Haag en omgekeerd kon men meermalen per dag natuurlijk met de trekschuit en bovendien driemaal daags met de postkoets. Tarief; vier gulden en drie stuivers voor personen boven veer tien jaar. Op de tusschenhaltes werden Kinderlijkheid van gemoed gaat dik wijls samen met ernst van geest. (Mme E. de Girardin). (lllll BINNENLAND Hllll TE DEN HAAG had op de Leidsche straatweg een botsing plaats tusschen" een doove 72-j. voetganger en een mo tortram. De man werd gedood. VLEESCHVERGIFTIGING heeft zich te Scheemda voorgedaan. Een 13-j^doch tertje van de fam. Nieuwold is er aan overleden. Haar zusje van 11 jaar is ernstig ziek. TE HEERLEN zijn bij graafwerk de fundamenten van een Romeinsch bad huis blootgelegd. Het wordt een der be langrijkste oudheidkundige vondsten in Europa geacht. EIND VORIGE WEEK werd door Britsche bommen een kerk in 'n Noord- hollandsche stad beschadigd. In het noor den van het land kreeg een industriebe- drijf schade. Een persoon werd gedood, twee zijn zwaar en vier licht gewond. ONDER DE KONIJNEN te Beverwijk en omgeving doet zich de laatste tijd 'n vreemde ziekte voor, vooral onder de jonge dierert. Ze hebben eenige dagen weinig trek en worden kort daarna doodgevonden. Een konijnenhouder ver loor zoo meer dan 20 dieren in enkele dagen. (Beverw Crt.) (Vervolg.) 17. De Bandenbon. Ter herinnering volgen hier de voor waarden, welke zijn gesteld, wilt u voor een nieuwe band in aanmerking komen: 1. de oude band moet geheel versleten en niet meer te repareeren zijn. 2. de af te leggen afstand naar en van trein-, tram- of bushalte moet minstens 5 kilometer zijn; 3 de totaal per dag te verrijden af stand moet minstens 20 kilometer zijn; 4 invaliden of zieken, die gebruik ma ken van een wagentje, moeten een dok tersverklaring overleggen, waarin wordt verklaard, dat zij het vervoermiddel noodig hebben om zich te verplaatsen. 5. in alle gevallen moet de oude band werden ingeleverd bij koop van een nieuwe. Wij raden u aan niet te spel naar het distributiekantoor te gaan voor een ban- cienbon, want uw band moet werkelijk- óp zijn voor u voor een bon in aanmer king kunt komen. Aan 'deze eischen wordt streng de hand gehouden. Ook bij de laatste toewijzing was het aantal beschikbare bandenbonnen veel geringer dan dat der aanvragen. Vraagt alleen een bon aan, wanneer u aan de bovengenoemde voorwaarden kunt vol doen. ook passagiers opgenomen, echter met de uitdrukkelijke vermelding, dat zij met de beschikbare plaatsen genoëgen moesten nemen. Van Amsterdam naar Arnhem en terug reisde men meestal per postkoets Men betaalde dan 5 gul den en zes stuivers per persoon. Uit Rot terdam kon men met een uiterst snelle verbinding per trekschuit naar Amster dam komen: elf uur deed de schuit er over! Naar het buitenland. De buitenlandsche verbindingen be treffen Duitschland, Frankrijk, Enge land, de Zuidelijke Nederlanden, Spanje, Portugal en Italië. Het reisboek was echter tevens 'n soort Baedeker. Zoowel van de Hollandsche aTs^Van de buiten landsche plaatsen wordt steeds een be schrijving gegeven, de bezienswaardig heden worden opgesomd, en een lijst van aanbevolen herbergen ontbreekt evenmin. Bovendien wordt op de even- tueele merkwaardigheden gewezen, die zich onder de reis kunnen voordoen VAN TEXELS RAAD. Bij besluit van 25 Oct. 1916 werd een leening van f 25000 aangegaan ten behoeve van de verkorte weg Den Burg Haven, af te lossen binnen 35 jaar.. Ged. Staten willen de looptijd tot hoog stens 25 jaar beperkt zien. Wordt mede wegens de verhoogde Prov. subsidie, goed gevonden. Dhr D. C. Dros klaagt er over, dat de gasfabriek 's avonds maar twee uur licht geeft. (De aandacht van de brand- stoffencommissie zal hierop worden ge vestigd). De heeren A. Boon en W. Mets kla gen over de toestand, waarin de zee wering te Oudeschild zich bevindt: Bij sterke Z.W. wind weet men er zich sinds lange tijd niet te bergen voor het.over- rollende water (Waterstaat weet er van). DINSDAG 10 OCTOBER 1917. Aanwesig alle 13 leden. Op verzoek eervol ontslag verleend aan dhr H. Groenewold, leeraai^-En- gelsch aan de Z.V.S. Kohieren schoolgeld vastgesteld. Goedkeuring begrooting Alg. Arm bestuur (subs, f5000). j Aanbieding Gem. begrooting 1918. Ze sluit met een bedrag van f 200709.-. Benoemd tot onderwijzeres te De 316 IIIIIIIIIHI POLITIEVERORDENING. ||lll!llll!t IIIIIIIIIHI GEMEENTE TEXEL HET IS VERBODEN zich te begeven op het terrein, dat in geval v^n brand of brandgevaar op lasï van de politie of van de brandweer is afgezet. Dit verbod is niet varT toepassing op degenen, die met het toezicht over en de werkzaam heden tot het blusschen van de brand zijn belast, de bewoners en eigenaren van de brandende perceelen, de ambte naren en beambten van politie en justi tie, de geneeskundigen en verder op de genen, die daarvan door hem, die over het blusschincswerk het bevel voert, zijn uitgezorjiöerd. Illillillül VAN OVER DE GRENS. Hllilllllli RADIOREDE VAN CHURCHILL. Aan heigeen de Britsche premier Za terdag in een radiorede verkondigde, is het volgende ontleend: Mijn ontmoeting- met Roosevelt op de Atlantische Oceaan, had ten dóel, alle goede krachten ter wereld te mobiUsee- ren tegen de slechte, welke in Europa en een deel van Azië heerschen! Geheel Eu ropa wordt door de oorlogsmachine dec nazi's vertrapt. De wereld is getuige van een onderdrukking, zöoals de geschiede nis nog niet heeft gekend. Wat het con flict Duitschland-Rusland betreft; daar in hebben de Duitschers voor het eerst veel bloed moeten verliezen. Sedert de inval der Mongolen in de 16e eeuw is er zoo'n meedoogenlooze strijd niet ge stieden. Vijf jaren zwerven de Japan ners nu al rond in het Chineesche rijk. Zij hebben onlangs ook naar Indo-China hun hand uitgestoken. Thans bedreigen zij Singapore en de Philippijnen. Aan dat alles moet een einde komen. De nieuwe wereldorde, die Hitier wil, is niet anders dan de heerschappij van het Pruisendom, van de paradepas, van het concentratiekamp en van het peleton- vuur. Het lot van de onderdrukte vol ken is zwaar. Evenwel staan machtige strijdkrachten klaar om zich te bewape nen om de bezette landen te hulp te ko- men. Op de-Atlantische Oceaan is be sloten met de nazi-tyrannie definitief af te rekenen. Hitier streeft naar verove ring vap de heele wereld. Het is goed, dat er oc^n zijn, die dit gevaar hebben gezien. Hoe lang de strijd ook zal duren, wij zullen onze plicht doen om de we reld vrijheid en rechtvaardigheid terug te geven. Ook aan dc Japansche bedrei ging zal een eind worden gemaakt. De V.S. hebben blijk gegeven van een on eindig geduld om de moeilijkheden met Japan op te lossen langs vriendschappe lijke weg. Lukt dit niet, dan zal Enge land niet aarzelen zich aan de zijde der V.S. te stellen. Wij gelooven niet meer, dat er nooit meer oorlog zal komen. Daarom zullen wij de schuldige volken doeltreffend ontwapenen en zelf in pas sende mate onze bewapening handha ven. Gaan we bv. de route Frankfurt am MainArnhem na, dan lezen wij bij Bingen: „Daar de beroemde Muusen Toorn in de Rijn staat". Bij BacharabT?!""-' „Hier zijn goede wijnen", en de taveer nes worden er zelfs bij genoemd, die de beste wijnen schenken. Het zijn „In 't Rad" en „Dé Leeuw". Bij Coblenz vin den wij: „Hier loopt de Moezel in de Rhijn. Hierbij legt de wijdberoemdc ves ting Eerenbreytsteyn". Wat kostte een buitenlandsch reisje in die dagen? Van Amsterdam naar Hamburg betaalde men f 25, en men had dan bijna vier da gen plezier van zijn geld, want de reis duurae negentig uur! Een reis naar Ro me kwam op f.167, tenzij men met een plaats „buiten" genoegen nam, wat 15 gulden scheelde. Wordt daarom niet boos, lezer, als gij op uw trein wacht, en deze tenslotte met zooveel minuten ver traging binnenkomt. Denk dan, zoo be sluit de Haagsche Post, aan uw voor ouders, hoe die moesten reizen, en denk dan ook aan de brave Jan ten Hoorn, de Amsterdamsche boekverkooper en zijn reisboek. WOORD EN DAAD Cocksdorp mej. E. Boldingh te Hoorn. Aan Tex. Fanfarecorps wordt een schoollokaal ten gebruike gegeven voor zijn repetities. In verband met.de brandstoffen- schaarschte hebben B. en W. met -des^ kundige voorlichting van boschwachter Van der Craats nagegaan, welke hoo rnen in Den Burg en in het Doolhof ge rooid zouden kunnen worden. Er wordt een commissie benoemd (heeren Keespm Boon en Dros), welke tot taak heeft; le. na te gaan, wanneer de boomen ge rooid zullen worden (bestrijding werk loosheid) en 2e. voor distributie ondei^. de minst kapitaalkrachtige gezinnen te zorgen. Voorz deelt mee dhr A. Th. Lurjj- keman te Oudeschild tot nachtwacht te hebben benoemd (jaarwedde f200). Ook van de overige nachtwakers wordt de jaarwedde op f 200 gebracht, uitgezon derd van die te De Cocksdorp (f 140). Wijziging heffingsverordening Hoofdelijke Omslag. Aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud bepaald op f400.—. In verband met elders gewijzigde marktdagen wordt bepaald, dat de Texelsche markt voortaan steeds op een Maandag zal worden gehouUen, ten zij die op een erkend Chr. feestdag zou vallen. Dan wordt Dinsdags markt ge houden. 317

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 2