87600 TEXELSCH E COU RANT 53ste Jaargang Woensdag 10 September 1941 No. 5583 :Victorie Texelsche Berichten SCHAPENFOKDAG 1941. want Duitschland wint voor Europa op alle fronten. WWW w w w w w Duitschland wint voor Europa op alle Fronten Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 VERANTWOORDELIJK REDACTEUR: G. Joh. Duinker, Parkstr. 10, Den Burg VERSCHIJNT: Woensdags.- en Zater dags ('s morgens). Adv. opdrachten in zenden daags tevoren, vóór 4 uur n.m. ADVERTENTIES: 12Vr cent per regel; minimum 5. regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. Omzetbelasting inbegrepen. TEXELAARTJES: 50 ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet (VOOR UIT betaald) Omzetbelasting inbegrepen. ABONNEMENTEN: f0 79 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.05; losse nrs 4 ct. Omzetbelasting inbegrepen. POSTREKENING no. 652. HOE LAAT DE ZON. Wo 10 Sept. op 7 05; onder 20.08 Do. 11 Sept op 7.07; onder, 20 06 Vr. 12 Sept. op 7.08; onder 20.04 Auto's en rijwielen (afgeschermd) licht op: een half uur na zonsondergang. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Wo 10 Sept. op 22.14; onder 11,58 Do. 11 Sept. op 22,43; onder 12,59 Vr. 12 Sept. op 23.18; onder- 13,58 - Laatste Kwartier 13 Sept.: 21,31. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 10 Sept. 12.57 en Do. 11 Sept. 1.14 en 13,30 Vr. 12 Sept 1.48 en 14.06 Aan Zwembad De Schans een half uur eerder. Springtij 21 September. ZWEMBAD DE SCHANS. Geopend. Zondags van vm. 10. tot nm 1.00 en 3—6. Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags van nm. 49 uur. Wonesdags en Zaterdags van nm. 2-9. BOOTDIENST TEXEL— DEN HELDER v.v. Van Texel: 7.45; 14.-^: 17.30 Van Den Helder:' 9.30; 16.10; 19. BUSDIENST TII. REUVERS. Van Den Burg: 11 en 17.30 uur. Van De Corksdorp: 8 en 16.15 uur. Zondags: Van De Cocksdorp 9 30. Van Den Burg: 11. BEZOEKUREN TEXELS NOODZIEKENHUIS Dinsdags, Donderdags, Zaterdags van 23 uur. Zondags, Maandags, Woensdags en Vrijdags van 23 en van 77,30. NEDERLANDERS! KENT UW PLICHT. Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland: „De schapenbedrijven hebben dit jaar goede zaken gedaan en ook de toekomst doet een gun stige ontwikkeling verwachten", aldus de heer A. J~ Keijser, voorz. van de Afd. Texel van de Holl. Mij van Landbouw. Schapenfokdag 1941, Maandag 8 Sept. gehouden, is in alle opzichten uitstekend geslaagd. Over hét algemeen was de kwaliteit van het aangevoerde wolvee van nog beter kwaliteit dan vorig jaar. Het aantal inzendingen bedroeg onge veer 200 (vorig jaar 142). De belangstel ling voor het schaap groeit, zij groeit snel, -wat onder de huidige omstandig heden verklaarbaar i£. We brengen de organisatoren van deze dag hulde, maar laten allo Texelschewolveehouders in deze hulde deelen: Zij hebben ondanks de slechte uitkomsten van het schapen- bedrijf in de laatste tien jaar, ondanks harde klappen, moedig volgehouden. Zij zijn in vertrouwen op de toekomst hun schapen trouw gebleven. En dit jaar hebben zij voor het eerst de vruchten mogen plukken. Natuurlijk; 1941 heeft nog lang niet alles goed kunnen ma ken, wat in het tijdperk 1931-1941 ver loren gn\g, maarook de toekomst ziet er eindelijk weer eens rooskleurig uit. Het weer heeft zich de heele ,dag goed gehouden. Wel overhuifde nu en dan een grijs wolkendek ons eiland, maar vaak wist de zon er door te wor stelen en dan gaf ze iets stralends en feestelijks aan de fokveedag. Omstreeks tien uur kwamen de be- V V V V V V V.V V V V V V V V V En gij Nederlander, die nog steeds geen besluit genomen hebt, waar wacht gij op? •Voelt gij niet hoe eerloos het is, u te verschuilen achter de argumenten, waar van gij weet, dal ze volkomen valsch zijn? Gaat gij voorl met het bloed uwer voorvaderen te verloochenen en durft gij dan nog te spreken over onze roemrijke geschiedenis, of schaart u zich achter het vaandel van ons legioen? Nederland levert zijn aandeel in de groote strijd in het Oosten en het is plicht uw beste krachten daarvoor in te spannen. Meldt u dus aan bij: VRIJWILLIGERSLEGIOEN NE DERLAND, Koninginn«grach* 22 's Gravenhage. WAT ER GEBEURDE.... 10 SEPTEMBER: 1883: De Vlaamsche schrijver Conscien- se overleden. 1898: Keizerin Elizabeth van Oostenrijk te Genève vermoord. 1922: De Ned. zanger Messchaert te Zü- rich overleden. 11 SEPTEMBER; 1524: De Fransche dichter Pierre de Ronsard geboren. 1765: Mozart bezoekt Den Haag om daar eenige concecrten te geven; hij is pas negen jaar oud 12 SEPTEMBER: 1660: De dichter Jac. Cats cfp Zorgvliet bij Den Haag overleden. |66Ö: Londen door een zware brand teisterd. 1855; De schrijver Jac. van Looy te Haarlem geboren. 1385 Renard maakt met een door hem gebouwd luchtschip een reis van 177 K M. in 47 mifiuten 1929: Een geregelde vliegdienst geopend op Ned. O.-Indië. DE V^A.-MAN W.A.J. Janse, die 6 Juni bij een volksoploop van een onbe kende tijdens een marsch door Utrecht een diepe messteek pi de hals kreeg, is 5 Sept. na vergeefsch operatief ingrij pen, overleden. Hij laat een vrouw en 3 jonge kinderen achter. WEGENS DIEFSTAL en heling, tij dens de verduistering tusschen Novem ber en Maart te Den Helder gepleegd, zijn eenige personen door het Duitsch Hooggerechtshof tot hooge straffen ver oordeeld. De 19-j A. P. N. kreeg 10 jaar tuchthuisstraf. stuursleden van de organiseerende ver- eenigingen met de keurmeesters en ver dere -belangstellenden in De Lindeboom bijeen We merkten o m. op de heer A. J. Keijser, voorz. afd. Texel Holl. Mij. v. I.andbouw; M. J. Veeger, voorz. afd, Texel van de L.T.B.; Ir. L. de Vries, Rijksveeteeltconsulent; J. Sijp, Inspec teur Tex. Schapenstamboek, te Alk maar; Burgemeester Kamp; P, Bakker, en H". J. Keijser, bestuursleden Holl. Mij. van Landbouw; de heer E.«Noordijk,' gemeente-veearts, en de heeren .keur meesters: A. S. Keijser, D. Roeper Johz., (voor de rubriek 8 en 10; ook de heer P. Bakker Az., maakte van de commissie voor deze rubrieken deel uit); G.'Appel Burgerbrug; Jb. Eelman Dz., Jn. Zijm Gz. (vóór rubriek 6 en 7); K. Hoogetoorn, voorz. Texels Schapenstamboek in N - Holland, P. Koning, A. S. Kikkert (voor de rubrieken 3, 5 en 14); A. Brak, Sint- Maarten, H. 'J. Keijser en Jn. Schraag, voor 2, 11, 12 en 13; W. v.d. Oort, Bar- singerhorn, IJ. Lap en Cor Bakker voor 1 en 4. Openingswoord van de heer A. J. Keijser. De heer A. J. Keijser heette allen har telijk welkom namens h^t Texelsche Schapenstamboek in N.-TI. en namens de organiseerende landbouworganisaties. Spr. heette in het bijzonder burgemees ter Kamp welkom. Het is zeer waar schijnlijk voor het laatst, dat u, burge meester, de opening van de Texelsche schapenfokdag bijwoont. U hebt altijd van uw belangstelling blijk gegeven. Dat stelden wij zeer op prijs. hebt getoond, dat de belangen van de fokkers u na aan het hart lagen, een bewijs, dat u veel met ons werk op had. U was altijd be reid te helpen: De moeilijkheden, waar tegenover ons bedrijf stond, waren vele en keerden telkens terug. Wij danken u voor uw medewerking. Spr. heette ook Ir. De Vries en de hee ren keurmeesters van d$ vaste wal in het bijzonder welkom. Spr. herinnert er verder aan, dat de vergaderingen van de fokveedag de laatste 78 jaar steeds on der moeilijke omstandigheden moesten worden gehouden. Dit jaar brengt een gunstige uitzondering! De schapenhouder heeft het dit jaar buitengewoon goed gehad. De meesten hebben prijzen ge maakt, die ver boven de verwachting lagen! En de toekomst? liet staat er voor onze bedrijven in alle opzichten gunstig voor. Alle factoren werken mee! De rund veeteelt, de varkens- en pluimvee teelt moeten sterk wordeh ingekrompen en daardoor komt er steeds meer vraag naar schapen. De overheid wil de scha penstapel sterk uitbreiden en zij zal zulks door allerlei bepalingen en voor waarden trachten te beyorderen. En het zal stellig speciaal om Texelsch materi aal gaan, gezien de maatregelen inzake de vordering van de scheerwol. Onze scheerwol wordt als „normaal" be schouwd en leverde de hoogste prijzen op, terwijl de afwijkende rassen in lage re klassen ingedeeld werden. Blijkbaar wenscht men in de toekomst één kwali teit, één ras: Het Texelsche! Wat de grootte van de stapel betreft, merkt spr. op, dat deze ook op Teveel achteruit is gegaan. Bij de wolvordering 1941 kwam vast te staan, dat de Texelsche stapel met een derde is ingekrompen. Er wer- aen dit jaar nl. „maar" 25.000 vachten ingeleverd, terwijl dit aantal wel 40.000 is geweestToch, zoo vervolgt spr., ben ik er van overtuigd, dat onze bedrij ven nog voldoende materiaal bezitten, om mede te werken aan de uitbreiding van de wolveeteelt in ons land, die be slist voltrokken wordt. Wij kunnen behoorlijk aan de vraag voldoen. En wat ten slotte deze dag be treft: Hij zal stellig slagen. Het aantal inzendingen is aanmerkelijk grooter dan we gewend zijn. Er zal voor goede kwa liteit een goede prijs besteed worden, maar, waarschuwt spr., staart u niet blind op een paar gulden extra: Wij kun nen op Texel zelf het goede fokmateri- aal heel, heel goed gebruiken. Verkoo- pen wil vaak zeggen: Het paard achter de wagen spannen. Spr. besloot met de aanwezigen een genoeglijke dag toe te wenschen. DE UITSLAG. Omstreeks 12 uur werden de eerste uit slagen beleend gemaakt. Dë heeren keur meesters hebben heel wat werk verzet: 201 inzendingen beoordeelen is geen klei nigheid en daarbij kwaiii nog de grpote concurrentie. De prijzen heeft men niet dan na lijp beraad en zoo nemen we aan in sommige gevallen na revisie der eerste beoordeeling, wanneer het er om spande, toegekend. Het was ver over één, toen al het werk aan kant was. Jn. Kikkert Nz. wint de TESO.- beker. Vol verwachting zal wederom 't hart van onenig schapenhouder hebben ge klopt. Wie zou dit jaar de TESO-beker in ontvangst mogen nemen? In 1936 werd hij gewonnen door de heer M. Wit te Jz.; in 1937 door de heer Jb. Eelman Gz.; in 1938 door de heer J. Kikkert Nz., in 1939 door de heer A. Eelman Dz. en in 1940 door de heer P. Brans Az. Het is wel kras, dat de beKer elk jaar nhar een andere boerderij is verhuisd. Zou er nog een mededinger bij komen? Of zou een van de vroegere bezitters hem weer in triomf mee mogen voeren? Dit laatste is het geval geweest: De heer Jn. Kik kert Nz., De Westen, werd opnieuw de gelukkige, ditmaal met de eenjarige ram F 2518 (4632F) geb. 6 April 1940. Als 1-j. gaf hij 7 kg. wol, kwaliteit goede eerste. Fokker A. Eelman Dz., Harkebuurt. Wint de heer Kikkert de beker in to taal vijf maal, dan wordt deze definitief zijn eigendom. JVIaar.makkelijk zal dal niet gaan- Texel heeft tientallen fok kers van de eerste rang. De vertfere prijzen. Eenjarige rammen (27 inz.) 1. J. Kikkert Nz., De Westen. 1 A. Eelman Dz., Oosterend 1 P. Lap Kz„ Den Hoorn 2. Jb. Zuidewind, Kerkeplaats 2. Gebr. Keijser, De Waal 2. A. P. Dalmeijer, Oudeschild 3. M. Witte Jz., Eierland 3. P. C Hin, Spang 4. Jb. Zuidewind, Kerfceplaats 4. H. C. Dij tJ^Ves tergeest. Eervolle vermelding: P. W. Konirfg, Johz., Oost en M. Witt^Jz. Eierland. Tweejarige rammen^) inz.) 1 P. Brans Az., Oost. 2 L. Koppen, Spang 3. C. A. Witte, Zuid-Haffel 3. P. W. Kooij, Den Burg Oudere rammen (11 inz.) 1. Jac. Eelman Dz., Oosterend 2. H. J. Keijser, Molenbuurt 3. Wed. C. Hin, Zuid-Haffel 4 Joh. J. Roeper, Oosterend Schapen met 1 ramlam geb. na 5 April 1941 (22 inz.) 1. Joh J. Roeper Jz., Oosterend 1. Jac. Eelman Gz., Oosterend 2. J. Kikkert Nz., De Westen MOTORRIJDER GEDOOD N, in de bocht bij Burgzicht. Maandagavond omstreeks zeven uur heeft op de Schilderweg in de bocht bij Burgzicht een doodelijk ongeval plaats gehad, waarbij de 34-jarige W. de Boer, uit Leeuwarden, om het leven kwam. De B., die als controleur bij de Basalt Mij. werkzaam was, reed met vrij groote snelheid in de richting van Den Burg; vlak voor hem reed een coflega, even eens "op een motorrijwiel. Vermoedelijk heeft De Boer in de bocht willen pas- seeren.TJij koos daartoe het middenvak van de rijweg. Op dat oogenblik ver- Scheen een vrachtauto" van de firma Klein, welke van Den Burg kwam. De Boer zag, mede door de snelheid, waar mee hij reed, geen kans meer om weg te komen. Met een harde slag botste hij te gen de vrachtauto. De gevolgen waren vreeselijk. De B. werd wel tien meter ver weggeslingerd. Geneeskundige hulp was zeer spoedig ter plaatse. Ze mocht evenwel niet meer baten. De dood was reeds enkele oogenblikken na de aanrij ding ingetreden. B. was ongehuwd. Het motorrijwiel, dat in de wegberm terecht kwarn, werd zwaar beschadigd. Van de auto had om. de gasgenerator schade bekomen. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Den Burg vervoerd NU IS HET HOOG TIJD! Het gaat nu spannen. Met het uitrei ken van persoonsbewijzen is 'n aanvang gemaakt en wie nu nog niet in het be zit is van twee (liever drie) deugdelijke foto's, loopt groote kans, straks met lee- ge handen te staan. Dat beteekent op zijn minst: verdubbeling van de kosten van het persoonsbewijs, tijdverlies en andere narigheid. Ga vandaag nog naar uw fotograaf, wanneer het met de kiekjes nog niet in orde is, maar stel de man niet de onmogelijke eiseh van morgenochtend voor tien uur klaar". Hij heeft meer te doen dan het maken van een pasportretje alleen. Ook met de beste wil kan aan zoo'n spoedopdracht maar zelden gevolg worden gegeven. Daarom: in uw eigen belang en uit naam van het Texelsche fotografengild^: Zorgt bijtijds voor deugdelijke foto's voor uw persoonsbewijs! 2 T. Koorn, De Westen 2. Th. Bakker, Spijk 3. Jb Zuidewind, Kerkeplaats 3. P. Kooij, Den Burg 3. S. J. Keijser, Hoogeberg 4. rlh. Bakker, Spijk Schapen met 1 ramlam, (geb. vóór April 1941) (24 inz.) 1 A. Eelman Dz., Oosterend 2. S. C. Eelman, Den Burg 3. D Hin, Oudeschild 4 P. Lap Kz., Den Hoorn Schapen mei 1 ooi en 1 of meer ram- lammeren (geb. vóór 5 April 1941) (22 inz.) 1. Jac. Eelman Gz., Oosterend 1, A. P. Dalmeijer, Oudeschild 2. J. Kikkert Nz., De Westen 2. H. J. Keijser, Molenbuurt 3. A. Eelman Dz., Oosterend 3. P. Breen, Harkëbuurt Eervolle vermelding: J. Kikkert Nz., De Westen; J. Schraag Gz., Zuidhaffel; Jac. Eelman Dz., Oosler- end en D. Hin, Oudeschild. Schapen met 1 ooi en 1 of meer ram- lammeren (geb. na 4 April 1911), (24 inz.) 1 C. W. Goeman Du Porto, Spang. 1. S. C. Eelman, Den Burg 1. Joh. J Roeper Johz., Oosterend 2. A. Eelman Dz., Oosterend 2. L. Koppen, Spang 2. A P. Dalmeijer, Oudeschild 3. A. Eelman Dz, Oosterend 3. S. C'. Eelman, Den Bi^-g 3. M. J. Veeger, Westermient 4. J. Kikkert Nz De Westen 4. Th. Bakker, Spijk. 4 P. W. Koning Johz., Oost- Eervolle vermelding; Jb. Roeper Johz., Den Burg; T. Koorn, De Westen, IJ. Lap, Den Hoorn; D Hin, Oudeschild. Schapen mei 2 ramlanimeren (28 inz.) 1. C. W. Goeman Du Porto, Spang 1 Joh. J. Roeper Jobs?., Oosterend 2. P. C. Hin Az., Spang 2. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend 3. Jac. Eelmian Gz., Oosterend 3. H. J. Keijser, Molenbuurt 4. J. Kikkert Nz., De Westen 4. Jac. Eelman Gz., Oosterend Eervolle vermelding; J. Kikkert Nz., De Westen; IJ Lap, Den Hoorn; A. P. Dalmeijer, Oudeschild. Tweetal rnmlammeren van één vader- dier (7 inz.) 2 J. Kikkert Nz., De Westen 3. J Kikkert Nz., De Westen Schapen mei 2 ooilammeren (7 inz.) 1. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend 2 P. W. Kooij, Den Burg 3 Joh. J. Roeper Johz., Oosterend FRANKRIJK De voeding van Frankrijk is door de oogst "van dit jaar verzekerd. LUXEMBURG Joden mogen in Luxemburg niet meer van een tram gebruik maken. FINLAND. Behalve de reeds eerder gezonden hoeveelheden zond Duitschland nog 15 duizend ton graan naar Finland. JAPAN Japan brengt zijn verkeersmidde len en verkeerswegen op voet van ^or- log. Het particulier gebruik van ver voermiddelen wordt beperkt. SOVJET-RUSLAND Op de Dnjepr werden twee Sovjet- kanonneerbooten door Duitsche pantser- jagers lot zinken gebracht. DNB meldde 5 Sept. uit Berlijn, dat na een gevecht van drie dagen van een Sovjet-divisie infanterie 4000 man ge vangen werden genomen. De rest werd vernietigd. ENGELAND Engeland verloor de eerste twee ja ren van de oorlog ruim 13 millioen ton scheepsruimte, niet inbegrepen de door nijnen vergane en zwaar beschadigde schepen. Ook Italië had in deze vernieti ging zijn bandeel. Bij zware luchtgevechten, in de mid dag van 4 Sept., boven het Kanaal en de Fransche kust, zijn 25 Britsche toestel len verloren gegaan; de Duitschers had den geen verliezen. ITALIË In een luchtgevecht boven Malta en de Straat van Sicilië haalden Italiaan schè vliegèTs 22 Britsche toeestellen neer. Drie Italiaansche machines keer den niet terug, vele andere keerden be schadigd en met gewonden naar huis. Boven de'N.-Afrikaansche kust heb ben Italiaansche vliegers in een lucht gevecht 18 toestellen neergeschoten. Van een geslaagde luchtaanval, Donderdag - nacht op Ma'lta, keerden volgens het le- gerbericht drie toestellen niet terug. Viertallen ooilammeren (van dezelfde vader) (11 inz.) 1 S. J. Keijser, Hoogeberg 2 P. Brans Az., Oost Jac. Lap Kz., Den Hoorn 4. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend 4. IJ. Lap. Den Hoorn Viertallen 1-jarige schapen (van de zelfde vader) (3 inz.) 1. Joh. J. Roeper Johz., Öosferend 2. Jac. Eelman Gz., Oosterend 3. J. Kikkert Nz., De Westen Viertallen 1-jarige schapen (niet van dezelfde vader) (3 inz.) 1. Th. Bakker. Spijk 2 Jac: Lap Kz., Den Hoorn 3. Jac. Eelman Dz., Oosterend Viertallen oudere schapen, die in 1941 lamineren hebben grootgebracht (4 inz.) 1. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend. 2. Jac. Lap Kz., Den Hoorn 3. Jac. Eelman Gz., Oosterend De heer Joh. J. Roeper Johz verwierf wel zes eerste prijzen. De premies van 25 gld. Ook dit jaar werden ^veer drie pre mies van f 25 door de Texelsche organi saties 'uitgeloofd voor de 3 beste ram lanimeren. Deze worden in Sept. 1942 uitbetaald, mits de rammen het eigen dom blijven van inwoners der gemeente Texel en op de keuring in 1942 ver schijnen. De uitbetaling geschiedt aan degene, die in de cactalogus 1942 als eigenaar vermeld staat. Op deze pre mies legden beslag: Jac. Eeltnan Gz., Oosterend (F 13501) A. P. Dalmeijer, Oudeschild (F 14078) Joh. J. Roeper Johz., Oosterend (F17567) De premies van 10 gld. Deze werden toegekend aan: J. Kikkert Nz., De Westen, 5 maal. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend, 5 maal T. Koorn, De Westen Jac. Eelman Gz., Oosterend 3 maal J M. Bakker, De Atlas D. Hin, Oudeschild A. Eelman Dz., Oosterend, 4 maal 5. C. Eelman, Den Burg 2 maal Gebrs. Keijser, De Waal, IJ. Lap, Den Hoorn, 2 maal P. Lap Kz., Den Hoorn P. Breen. Harkebuurt J. Schraag Gz., Zuidhaffel II. J. Keijser, Molenbuurt L. Koppen, Spang, 2 maal A. P. Dalmeijer, Oudeschild, 2 maal P. W. Koning, Oost C. W. Goeman Du Porto, Spang 2 maal P. C. Hin, Spang M. J. Veeger. Westermient. Van de 40 uitgeloofde premies zullen er 39 uitgereikt worden. (Zie ook de volgende pagina van dit nr.)

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1