irniiiinii zoo sprak. iniiiiiiiii SCHAPENFOKDAG 1941. (Vervolg van de voorpagina). Gunstig oordeel der juryleden. eurmeëslers warefa Mrer het alge meen vol lof ovet het: aangevoerde mate riaal. We hebben verscheidene deskun digen hun meening gevraagd en kwamen tot de conclusie, dat Texel dit jaar nog weer beter voor de dag is gekomen dan in 1940. We zouden derhalve van een dubbel succes mogen spreken, want niet alleen de kwaliteit was'uitstekend, maar ook de belangstelling van de zijde der deelnemers was grooter dan ooit. De heer TC. Hoogetoorn, voorz. van het Texelsche Schapenstambek in N.H., ver zekerde ons, dat hij de rubrieken oude en tweejarige rammen heel goed vond. Van de 2-j. rammen noemde hij alle acht inzendingen van prima kwaliteit. De rubriek 1-j. rammen, die rijk vertegen woordigd was, kon de toets der kritiek eveneens ruimschoots volstaan- Er wa ren tien zeer beste exemplaren onder. De rubriek „schaap met een ramlam" mocht er ook zijn, ook wat het aantal in zendingen betreft. De jonge, anderhalf- jarige schapen hebben de jury eveneens goed voldaan. De rubriek oude schapen wasPte lriein. Spr. maakte als voorz. van het Schapenstamboek nog de volgende opmerking: De Texelaars moeten er vooral op letten, dat de lammeren niet te los van wol worden. M.a.w. er dient ge fokt tc worden met rammen, die een be hoorlijk dichte vacht dragen. Spr vond de rubriek 2-j. rammen de allerbeste. Daarin kwamen geen afwijkingen voor. Door de oorlogstoestand kon de dieren weinig krachtvoer worden gegeven, maar toch vond de heer Hoogetoorn de conditie van de jonge dieren uitstekend; de oudere schapen hadden het er z.i. 'n tikje minder goed afgebracht. De heer Appel kwalificeerde de schapen met een ramlam, geboren voor 6 April 1941, als zeer mooi; die geboren na 6 April 1941, waren iets minder, maar in deze rubriek kwamen toch eemge „uit- vliegers" voor. Eenige exemplaren hier van (ramlammeren) waren reeds voor de keuring van eigenaar verwisseld, maar ze blijven op Texel De heer A. Brak oordeelde: De 2-jarige rammen Best. Eerste prijswinnaar bui tengewoon best! Een pluim voor de heer P. Brans AzOost, die met dezelfde ram vorig jaar de TESO-beker verwierf. De volgende prijswinnaars waren geduchte concurrenten van elkaar. De rubriek „tweetal ramlammeren" vond ik matig; ae ooilammeren waren goed. De jarige schapen, kinderen van hetzelfde vader— dier, waren extra best. De jieer W.v.d. Oord vatte zijn critiek als volgt samen In de rubriek „schapen met een ramlam" hebben we weinig af wijkingen kunnen constateeren. In de rubriek eenjarige rammen ontliepen de eerste drie elkaar weinig. De conditie was best. Hier enkele afwijkingen: Kale staarten. De heer Jn. Sijp verklaarde, kort en bondig; Evenals vorig jaar: goed ge slaagd De heer Ir. L. de Vries kon ons ver- zékeren: Ik heb over het algemeen een zeer goede indruk gekregen. Het ram lam van de,heer Joh J. Roeper Johz Oosterend, dat een premie van 10 en een van 25 gld. verwierf, was een geweldige uitvlieger! De kopvorm van de rammen was enkele jaren geleden beter. Het viel op, dat zooveel rammen, die vorig jaar aan de vaste wal waren aangekocht, een prijs behaalden. Daarmee wordt het bewijs geleverd, dat handel met de vaste wal zijn gunstige invloed niet mist. De allerbeste moeten de Texelsche boeren natuurlijk zelf .aanhouden, om er zelf mee te fokken. Het leek mij toe, dat er ditmaal nogal hooge prijzen werden ge vraagd De handel kon zich zoodoende niet ontplooien en ik heb verschillende boeren uit Noord-Holland gesproken, die zonder zaken te hebben gedaan weer in de bus zijn 'gesfhpt. In verhouding tot de belangstelling is de verkoop gering geweest. Hooge prijzen, maar wei nig handel. Zooals Ir. L. de Vries opmerkte waren de veehouders met hun prijzen aan de hooge kant, waardoor de handel stug bleef en niet veel exemplaren zijn ver kocht. De heer Joh. J. Roeper, Ooster end verkocht een ramlam (F 17967) voor f 237.50 aan M. Kant, Winkel. De heer L. Koppen verkocht een ramlam (9261 B) voor f 170; de heer Jac. Eelman Gz., verkocht op het land (voor de keuring dus) 3 exemplaren voor resp. f 170; f 165 en f 150. De heer H. J. Keijser, Molen buurt heeft een bod van f 300 voor een oudere ram van de hand gewezen.-Zoo zijn nog wel meer beste prijzen gebo den. De wolveeprijzen stijgen trouwens over de heele linie. Een veehouder ver telde ons bv., dat hij een 20-tal schapen voor bijkans f 90 per stuk aan de man bracht! De heer Joh. J. Roeper verkocht nog een ramlam voor f 150 en twee voor elk f125 Zeer zeker kunnen we deze schapen- fokdag zeer goed geslaagd noemen. De wolveeteelt gaat, als de voorteekenen niet bedriegen, een glorietijd tegenfoet. Het moge inderdaad zoo zijn: Dan kan weer veel worden hersteld van wat ver- JpreBi is gegaan. Mert' denke slechts aan de mededeeling van de heer Keijser: Dit jaar werden 2&Ü00 vachten ingeleverd! Dit getal is wel eens 40.000 geweest. Mo gen zich op de nieuwe weg, die thans voor ons open ligt, geen nieuwe hinder nissen voordoen. J. Illlllllllll GEMEENTE TEXEL. JACHT. Ten verzoeke van den Inselkomman- dant deelt de Burgemeester van Texel het volgende mede. Binnenkort zullen nieuwe jachtregelingen voor het kustge bied, waartoe ook Texel behoort, wor den bekend gemaakt, Zoolang deze be kendmaking nog niet geschied is, gelden de totdusver bekendgemaakte regelen (bij zich dragen van de vergunningen, etc.) Intusschen geldt voor overtredingen geconstateerd door Duitsche Weermacht of Politie reeds thans het in vele geval len met veel ernstiger straffen bedrei gende Duitsche Jachtrecht. Zoo staat o.m. op het zetten van klemmen tuchthuis straf, evenals op het verkoopen daarvan Met groote nadruk wordt de bevolking gewaarschuwd v het stellen van klem men, strikken, etc., kortom alle hande lingen die op jachtgebied verboden zijn na te laten, teneinde zich en de zijnen niet in groote moeilijkheden te storten. Den Burg, 9 September 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. JAGEN OP TEXEL. Wie zich op ons eiland op jagen toe legt, en wie.... wel eens uit stroopen gaat, vindt in dit nummer een belang rijke publicatie van de burgemeester, waarop we met de meeste nadruk de aandacht vestigen. Overtreding van de nieuwe bepalingen wordt bijzonder zwaar gestraft. Laat het zoover niet ko men! KINDERZANG. De oproep van mevr. Room-Wilkes- huis in vorig nummer is met succes be kroond. Niet minder dan 40 kinderen hebben zich aangemeld, zoodat a s. Za terdag reeds de lessen een aanvang kun nen nemen. Nog enkele leerlingen kun nen ^ich opgeven, maar dit moet dan ook spoedig gebeuren. Allen worden Za terdagmiddag om drie uur in het ge bouw der Nutsbewaarschool verwacht. NIEUWE CURSUSSEN. We gaan de herfst tegemoet en daar mee komt weer de tijd van cursussen,1 van nut én vermaak binnen de muren. In dit nummer kondigt de Alg Tex. Middenstandsvereeniging haar cursus voor het Middenstandsdiploma aan. Deze cursus zal onder leiding staan van de heer Chr. van der Kolk, wnd. hoofd o.l. school alhier. De aanvang is bepaald op 1 October a.s. Ook de danslessen nemen weer een aanvang en wel volgende week. De heer R Boom geeft in dit nummer belang stellenden de noodige inlichtingen. KRANT UITVERKOCHT. We drukken van ieder nummer 2390 exmplaren, dat is weinig meer dan ons aantal abonné's bedraagt. Het* gevolg is, dat koopers van losse nummers nogal eens teleurgesteld moeten worden en ze ker, wanneer, zooals vooral de laatste maanden het geval is, zich nog al wat abonné's opgeven. Om teleurstelling te voorkomen raden we die losse klanten aan: Wordt abonné. Dat spaart u geld en. U zijt van regelmatige bezorging verzekerd. ZWEMBAD DE SCHANS WORDT ZONDAG GESLOTEN. Na Zondag zal de gelegenheid om van de kleedlokalen aan de Schans gebruik te maken, worden opgeheven. Door het slechte weer van de laatste dagen is de belangstelling toch al zoo gering, dat het bestuur heeft gemeend, dit gevoegelijk te kunnen doen. In den beginne was de belangstelling grooter dan ooit te voren. Meer dan 790 leden! Ook de animo om les te nemen was dit jaar buitengewoon. Meer dan 170 gaven zich hiervoor op Het slechte weer m Aug. 'was echter oorzaak, dat velen zich na korte tijd met meer lieten zien. Zij die echter bleven oefenen, kon den bijna zonder uitzondering het diplo ma verwerven. Volgende week zullen we de namen der geslaagden opnemen Vrijwilligers gevraagd. Zaterdagmiddag moet er weer ge werkt worden om de boel binnen te ha len. Vooral het „vlotje" vraagt sterke mannen. Komen er zooveel mogelijk aan de Schans, Zaterdagmiddag? Vele han den maken licht werk! En we kunnen 't toch niet altijd maar aan dezelfden over lateh! Afgesproken dus. L. S.V. TEXEL. Zou Texel I nog aan de competitie kunnen deelnemen? Ziedaar de vraag van onze spelers en zeker ook van onze bezoekers. Beide groepen zijn al twee seizoenen van de grootste gebeurtenis in dns voetbalbestaan verstoken. Hoewel de pogingen om dit seizoen weer onzejplaats in te nemen nog niet een volledig resul taat hebben afgeworpen, hebben we toch vertrouwen, dat het zal gelukkén Zondag was een minder gelukkig gekozen dag voor een oefenmatch, daar eenige spelers met de Gym. naar Winkel waren. Spoedig echter waren een paar veteranen en zelfs een adspirant present en werd er onder leiding van een onzer trouwe bezoekers, de heer A. van Wijk, toch nog gespeeld. Gr. zwart was het meest in de aanval en mocht tenslotte met 6-4 winnen. Toch moet er meer naar eenzelfde soort spel gestreefd worden en vooral, trainen om gedurende anderhalf uur het flinke tempo vol te houden. Trainen; Voetbal a.s. Woensdag (vandaag dus). Komt vooral vroeg. Ath- letiek als gewoon. D.D. ONZE GYM. NAAR WINKEL. Zondag hebben de dames en heeren, de meisjes en de jongens van Gymna- stiekvereeniging Texel te~ Winkel deel genomen aan de wedstrijden, uitgeschre ven door de Turnkring Hollands Noor derkwartier. Er waren wel een 500 tur ners en turnsters bijeen. Het weer liet wel wat te wenschen over; het was win derig, wat herfstig reeds, maar dit deed aan de prestaties geen afbreuk. Er wa ren zeer veel bepaald goede nummers. In haar verslag van deze wedstrijden noemt de Schager (Heldersche) Crt. af zonderlijk het „keurige werk van Texel" De verslaggever gaf als zijn meening te kennen, dat deze vereeniging in al zijn afdeelingen bijzonder goed voor de dag kwam, in het bijzonder bij de knots oefeningen deri dames. In de marschwedstrijd legde Texel be slag op de 2e prijs (32 p.) Sparta, Winkel kreeg met één punt meer de eerste. Zoowel de dames als de meisjes kre gen in de rubriek „vereenigingswedstrij- den" een le prijs, resp. met 17 en 15Vs punt. De heeren verwierven met 13V2 p. een derde prijs, de jongens met 15 een tweede. Dat is een gelukwensch waard! Een pluim voor de leider, de heer C. Mets. Bij het beoordeelen van de uitslag moet mede in aanmerking worden genomen, •dat de meesten de reis van Den Helder naar Winkel per fiets aflegden. Zij wa ren dus niet zoo fit als de leden van .JSparta, uit Winkel, .die drie eerste prij zen in de wacht sleepten. Het spreekt vanzelf, dat we over het resultaat in Winkel bijzonder tevreden mogen zijn. WAARSCHUWING. Overschrijdt uw electriciteits- rantsoen niet! In de afgeloopen maand is over ons geheele land een ccJntrole gehouden ten aanzien van de naleving der rantsoenee- ringsbepalingen voor gas en electriciteit. Het blijkt, dat het publiek langzamer hand de ernst van de toestand gaat be seffen en een groot deel -der bevolking blijft dan ook binnen'de door de rant soeneering gestelde grenzen. Dit is ook wel bijzonder gewenscht, want de straf volgt hier onvermijdelijk op de overschrijding Wegens een te hoog electriciteitsver- bruik zijn ia de afgeloopen weken niet minder dan 7244 boetes opgelegd. In 485 gevallen moesten de bedrijven tot af sluiting overgaan. Voorts staan nog 433 andere gevallen op de lijst om te worden afgesloten, tenzij de overtreders hun stroomverbruik met zeer bijzondere mo tieven kunnen rechtvaardigen. Het aantal overschrijdingen van het gasrantsoen bleek nog grooter dan dat van het electriciteitsrantsoen. De boetes en afsnijdingen zullen ook hier zeer ve len treffen. ONZE NARCISSENCULTUUR. Onze narcissencultuur heeft het in de loop der jaren nog al eens moeten ont gelden. Ook nu stond het er weer zoo voor, dat zij een geweldige klap zou krijgen, n l areaal-inkrimping van maar liefst 30 pet. Het had de genadeslag wel kunnen zijn Duizenden narcissenkwee- kers hadden hun met groote moeite en zorg in stand gehouden narcissenkraam- pje weg zien slinken, zoodat 't niet meer loonend zou zijn om- door te blijven kweeken. Gelukkig is deze ramp "afge wend kunnen worden. Ook het Hol- landsch Bloembollenkweekers Genoot schap heeft hier het zijne toe bijgedra gen. Het ging hier om het belang der kweekers en onze mooie gezonde en sterke Narcissencultuur. We kunnen on ze narcissen behouden, rekening hou dend met de teelt voor de voedselvoor ziening waarvoor de paden in de narcis sen beschikbaar gesteld zullen moeten worden Daartoe zal het verplicht zijn de p"aden breeder te houden. Voor vele narcissenkweekers is men met deze maatregel echter te laat geko men Sinds jaren hebben wij er met klem op gewezen, dat, zoo eenigszins mo gelijk, de narcissen voor September weer geplant behooren te zijn. Dit steeds op tijd planten van onze narcissen waar borgt mede een goede stand van het ge was, krachtige en sterke partijen, meer weerstandsvermogen tegen grijs worden en geen degeneratie. Wanneer het eenmaal September is, is de narciSsenbol niet beter bewaard dan in de grond. Er zijn dan ook vele kwee kers die hpn narcissen de juiste vak kundige behandeling geven, en hun nar cissen reeds geplant hebben en dus~ aan de vereischte maatregelen ten opzichte der paden niet meer kunnen voldoen. Door anderen wordt nog te gemakkejijk ever de planttijd van onze narcissen ge dacht en veelal tot schade voor hen en voor onze narcissencultuur. Zelfs kon men in de vakbladen lezen van proeven schrik niet, in October gehouden, geen voorbeeld tot navolging voor onze nar cissenkweekers. darcissen behooren op tijd geplant te worden voor September, uiterlijk half September alles in de grond Vooral nu, met de koude en natte maand Augustus- die achter de rug is, moet men hiermee zeker wel rekening houden. De naremsen zijn door de koude en vochtigheid zeer voorlijk met jieus en wortels. Men bedenke dit wel wat be treft de bèhandeling in warmwater, en houde er rekening mede met het gassen voor de vlieg, dat de bollen door en door aroog moeten zijn, anders beloopt men der kans dat er ongelukken gemaakt worden. Steeds weer komen meerderen het aan de weet, dat onze narcissencultuur in geen geval de gemakkelijkste cultuur js. al denken velen dit De narcissencultuür eischt van de kweeker vakkennis en de volle behartiging. D. VAN EGMOND. „Kweekersblad".. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. V Den Burg f2. BENOEMING. Onze plaatsgenoot, de heer K. J. S. Knol werd met ingang van 2 September benoemd tot onderwijzer aan de Nieuwe O.L. School te Huizen (N.-H.) INKRIMPING VARKENSSTAPEL. Alle varkens met een levend gewicht van 80 kg. of hooger, waarvoor geen ver gunning voor fokdoeleinden of huisslach ting is afgegeven, moeten vóór 15 Sep tember a.s. ter levèring worden opgege ven bij de plaatselijke bureauhouder. Voor varkens, die na 14 September a.s. aan de Veecentrale worden afgeleverd, en die na levering een geslacht gewicht van 66 kg. of hooger blijken te bezitten, zal alleen dan de normale prijs worden uitbetaald a. indien het varken voor 15 Septem ber a.s. ter levering is opgegeven; b. of indien, wanneer deze opgave na 14 Sept. a.s. geschiedt, tusschen de 'tijd van opgave aan de bureauhouder en af nam e door de Centrale meer dan 14 da gen zijn verloopen. Indien de opgave ter levering na 14 Sept. a.s, geschiedt en de afname door de Centrale uiterlijk 14 dagen na de datum van opgave plaats vindt, zal, indien het varken een geslacht gewicht van 66 kg. of hooger blijkt te bezitten, voor dit var ken een prijs worden uitbetaald, welke 5 ct. per kg. geslkcht minder bedraagt dan de op het tijdstip van levering gel dende prijs van dit varken. Een uitzondering hierop vormt het na 14 Sept. a.s. af te mesten fokmateriaal, waarvoor de op het tijdstip van levering normale prijzen zullen gelden. DE KOOG. KABELBALLON NEERGEHAALD. Zondagmorgen ontdekten bewoners van het Koogerveld hoog in de lucht een kabelballon. Dedange draad van het ge vaarte bleek op het land van de heer Joh. van der Werf te zijn vastgeloopen. Een aantal burgers begon dra" de kabel in te halen. Toen men ongeveer 600 me ter draad' „te pakken" had, kwam ook een groep militairen een handje helpen. Hoewel er een vrij fiksche wind stond, had men de ballon, die ongeveer tien meter breed en drie meter hoog was, in minder dan geen tijd, aan de grond. De lengte van de draad werd op 1000 meter geschat. J. Illlllllllll ZOO SCHREEF... Illlllllllll HOTSJI SJIMBOEN (Japan): Afghani stan zal wel het volgende slachtoffer van Engelands intriges en geweldpolitiek zijn. Ook hier vertoont zich het imperia lisme van Engeland en de zeeschuimerij dét Angelsaksers. PRINS KONOJE, de Japansche pre mier: Japan slaat voor de zwaarste crisis sinds het begin van zijn geschiedenis. Wij moeten onze economische hulpbron nen zoo hoog mogelijk opvoeren. GENERAAL FRANCO, in een rede tot de Spaansche jeugd: De nagedachtenis van wie voor het vaderland gevallen zijn, wordt het best geëerd door daden. GENERAAL WAVELL: Groot-Brit- tannië heeft nog een lange weg voor zich en een moeilijke tijd. De vijand is nog steeds niet overwonnen, maar Engeland heeft de grondslag voor komende neder lagen gelegd. Illlll BINNENLAND IIIIH MET DE DOOD kan gestraft worden ieder, die communistische actie pleegt. TOT VEERTIEN is het aantal dooden van de bomaanval op Rotterdam geste gen. Er werden vier bommen geworpen POLITIE. Tot hoofdcommissaris te Groningen is benoemd de heer Ph. Blank. LTIT EEN SCHUUR van Seminarie Hageveld te Heemstede zijn 200 p. mar garine en 50 p. cacao gestolen. De die nen maakten van een bootje gebruik. DE* 50-JARIGE A. Graft viel in zijn huis te 'Oisterwijk van de bovenste tree van de trap. Hij overleed aan de gevol gen. Hij laat een vrouw en vier kinde ren achter. KOLEN ZONDER BON. Een ingezete ne te Heemstede betrok van een hande laar te Uithoorn 40, een ander 20 HL. kolen zonder bon. Maar de politie kwam daar achter. Ze nam de kolen in beslag en zorgde voor de noodige „bonnen". OP DE ROLDER van een huis aan de Lyceumstraat te Alkmaar heeft 'n zwa luwpaar zijn nest gebouwd (het dakraam stond open) en.... jongen uitgebroed. (Alkm Crt) HET NED S.S. SITOEBONDO, van de Rott. Lloyd, dat met Engelsche schepen in convooi naar Engeland voer (met oor logstuig geladen) is op de Atl. Oceaan getorpedeerd. Van de 78 opvarenden kwamen er 19 om. (Volgens een later be richt zouden allen gered zijn). TE HEERLEN is een berg kolenslik door het breken van een dijk aan het schuiven gegaan, waardoor het verschei dene huizen binnendrong, soms tot een halve M. hoog. In kelders, keukens en woonkamers werd veel schade aange richt. r EEN 19-JARIGE BEDIENDE, die te Amsterdam f 1000 ten nadeele van zijn patroon had meegenomen (hij moest het geld op een bank brengen), is te Roer mond aangehouden. Hij was met een 17- jarig«e vriend op'stap gegadn-en had met hem reeds Den Haag en Arnhem- be zocht. Hij had nog f 830 bij zich. DE TOONEELSPEELSTER Julia Cuy- pers is Donderdag J;er gelegenheid van haar 70e verjaardag, tevéhs haar 60-j. tooneelrjubileum, in de foyer van de Stadsschouwburg te Amsterdam ge huldigd. De secr.-generaal van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten werd vertegenwoordigd door de heer F Pri mo, hoofd afd. Theater en Dans. EEN UITGEBREIDE SMOKKELHAN DEL in kaas is te Barnev^ld ontdekt: Men vond er kazen in een broedmachi ne, tusschen het gras, in een slaap kamer onder de dekens, in een cafe. Achter een hooiberg vond men 'n flesch stremsel, in braamstruiken een paar kuipjes, die bij de bereiding van kaas waren gebruikt. Tegen verscheidene per sonen is pröccesverbaal opgemaakt. De kaas is in beslag genomen. Illlllllllll WERELDNIEUWS llllllllllü IN WEINIG WOORDEN ||i|||||||ll IJSLAND Er zijn op IJsland nieuwe Ameri-- kaansche troepen aangekomen. IRAN De Iraansche olievelden zijn onder Engelsche „bescherming" gesteld. CANADA Canada zal Sovjet-Rusland en Tsjoengking-China aan oorlogstuig hel pen. EGYPTE In de O.-haven van Alexandria zijn door bommen groote verwoestingen aan gericht. JAPAN. Het vertrek van 2000-3000 Ameri kanen uit Japan naar de V.S. is uitge steld. GRIEKENLAND. De in Griekenland door Metaxas gestichte jeugdorganisaties zijn opgehe ven. ALBANIË. Bij graafwerk te Durazzo zijn drie terracotta potten met zilveren en gouden munten ijit de Romeinsche tijd gevonden KRITSCH-INDIE Het Britsch-Indische leger telt een millioen man en nog wil men hèt ver sterken. De nationalisten verzetten zich hiertegen. BELGl^ Het gedenkteeken voor de in de vo rige oorlog gesneuvelde Vlamingen te Dixmuiden, dat vorig jaar zoo zwaar werd beschadigd (vooral door Britsche^ bommen) wordt gerestaureerd. FINLAND. Het gebied van Sala is nu geheel in Finsche handen. De buitenwijken van Viipuri heb- berr zwaar geleden. Herstei van de tele foondienst zal 100 millioen Finsche mark kosten. ITALIË Britsche bommen vielen op Tripo lis, waar burgerhuizen en een ziekenhuis werden getroffen: 31 dooden en 56 ge wonden, meest" onder de patiënten. Een speciale correspondent v. Sle- fani doet verslag van 'n aanval op Mal ta in de nacht van 3-4 Sept., van 10 uur des avonds tot half vijf des morgens-, de Italiaansche vliegtuigen keerden allen te rug. VEREENIGDE STATEN Volgens een bericht uit New-York gaf Roosevelt bevel beslag te leggen op het Fransche zeekasteel Normandié. President Roosevelt heeft zijn rede, welke hij Dinsdag zou houden, tot mor gen uitgesteld. Er is sprake van wijziging der neu- traliteitswet. Hierdoor zouden schepen der V.S, havens van oorlogvoerende lan den mogen aandoen. FRANKRIJK Binnenkort zou er weer een wijzi ging in het Fransche kabinet komen. Te Parijs wordt een tentoonstelling gehouden, gewijd aan „De jood in Frankrijk" met een 'speciale afdeeling communisme en vrijmetselarij. Frankrijks nieuwe grondwet kan vermoedelijk volgende maand worden gepubliceerd. Te Amiens vond een 16-j. jongen 'n steenen pot met munten, die hij voor waardeloos hield en ten slotte in een put liet vallen Nu blijkt, dat het gouden munten waren. Getracht wordt de schat uit de put te halen. ENGELAND Engelsche mannen van 18-60 jaar moeten zich voor de brandweer melden. De bekende IJrilsche piloot Gillon, houder van diverse records, wordt ver mist Aan de Schotsche oostkust werden spoorweginstallaties door bommen van zwaar kaliber getroffen. Bij een luchtaanval op het vloot- steunpunt Suez werden drie koopvaar-, ders, samen 14000 ton, vernietigd. In de wateren rónd Engeland heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen Zon dagnacht vier koopvaarders, samen 30 duizend ton, vernietigd. Ze voeren in een beveiligd convooi. f DUITSCHLAND Van twee Sovjet-bommenwerpers, die 't eind vorige week ^vaagden boven Berlijn te komen, zijn er twee neerge haald. Van 28 Poolsche politieagenten, be trokken bij de moord op 672 Volksduit- schers, zijn er 18 ter dood veroordeeld.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 2