WINTERHULP. EEN GOEDE OPVOEDING IS EEN SIERAAD BIJ VOORSPOED EN EEN TOEVLUCHT BIJ TEGENSPOED. CONSULTATIEBUREAU. ~f)e eerstvolgende zitting van het con sultatiebureau voor zuigelingen is be paald op a.s. Vrijdag. TESO-WINTERDIENST De nieuwe dienstregeling gaat Maan dag in en luidt dan als volgt; Van Texel: 8.15 vm en 2.15 nm. Van Den Helder: 10.30 vm en 4 30 nm WAARSCHUWING. De Opzichter van het Waterschap der Dertig Gemeensch. Polders verzoekt ons met de meeste nadruk de aandacht te vestigen op de advertentie, waarin wordt meegedeeld, dat op Woensdag 8 Oct. schouw zal worden gedreven. Hou den de betrokken ingelanden er vooral rekening mee, dat de walkanten van de Aye-sloot vandaag gemaaid moeten zijn? Bij overtreding wordt beslist boete op gelegd. VOOR HET NED. ROODE KRUIS. Het ligt in de bedoeling op Zaterdag en Zondag 25-26 October over^het heele land een collecte te houden voor het Nederlandsche Roode Kruis. Ook op Texel. De helft van de netto-opbrengst der collecte op ons eiland komt aan de Texelsche afdeeling ten goede. Een aan sporing om, vooral in deze tijd, een bij drage naar vermogen voor dit nobele doel te offeren, wordt overbodig geacht. KORFBAL. WKC 1Veteranen: 21. Zondag werd in De Waal een wed strijd gespeeld tusschen het eerste 12- tal en een 12-tal ingezetenen, die geen lid waren en vrijwel nog nimmer een bal in de handen hadden gehad. „Vete ranen" noemde men de tegenstanders. Na een zeer geanimeerde ^vedstrijd, waarbij de Veteranen blijk gaven nog lang geen „oude Veteranen" te zijn, kwam het einde met, een 21 overwin ning voor WKC. Volledigheidshalve vermelden we evenwel, dat een paar leden van WKC de gelederen van de Veteranen comple teerden. Naar we een paar dagen later vernamen loopt de grootste helft van de Veteranen thans met „stijve kuiten"! Scheidsrechter Roeper leidde verdiens telijk. IETS OVER HET NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. Evenals de Zending, ondervindt ook het Nederlandsche Bijbelgenootschap en zijn arbeid de gevolgen van den oorlog. Eenerzijds bracht de oorlog uitbreiding van arbeid mee, daar een uitgebreide bijbelverspreiding plaats had onder de gemobiliseerden. Anderszijds echter werd het werk noodgedwongen inge krompen daar de verbinding met Indië werd verbroken en dus daarheen geen bijbels meer konden worden verzonden. Alleen in de eerste vier maanden van 1940 zijn nog_ 32,755 exemplaren voor Indie verscheept. Maar toen was het uit. Dat is jammer. Het werk was daar in de laatste jaren juist zoo sterk toe genomen, want dis de Zending groeit, groeit de arbeid van het Bijbelgenoot schap. Dat immers zorgt er voor, dat de ïnlandsche bevolking in haar eigen taal het Evangelie kan lezen. Moet het Bijbelgenootschap nu maar ophouden met zijn arbeid, nu er geen contact met Indië is? Neen. Dat werk gaat gewoon door, zooals alle arbeid ter verbreiding van het Evangelie hier en onder de heidenen gewoon doorgaat. Er zijn immers velen, die in de nood van dezen tijd vragen naar de Bijbel. Uit het verslag blijkt, dat in 1940 in Neder land 145.898 exemplaren door het Ned. Bijbelgenootschap zijn verspreid. Maar ook, wat Indie betreft, gaat het werk door. Het vertalen en drukken van de Bij bel in Indische talen moet voortgang hebben, opdat als straks de weg weer geopend is, de blijde boodschap ook daar voortgang kan hebben. Wat nu ons eiland betreft, daar heb ben we sinds de oorlog van het Bijbel genootschap weinig gemerkt. In norma le omstandigheden was er iedere winter een propaganda-avond. De verduistering en* de daarmee verband houdende moei lijkheden om naar één centraal punt van het eiland te komen, waren oor zaak, dat zoo n avond niet is gehouden. Daar wij deze winter waarschijnlijk voor hetzelfde feit staan, heeft het be stuur van de Texelsche Afdeeling er iets anders op verzonnen. In onderling over leg hebben enkele predikanten zich be reid verklaard alle dorpen van ons ei land te bezoeken en daar spreekbeur ten te vervullen. Dal is voor hen geen kleinigheid. In twee "weken het heele eiland rond op de fiets en op ieder dorp, dus zeven maal^ spreken. Maar ze hebben het er graag voor over, wanneer u van uw kant u niet onbetuigd laat. Dat z^l voor u niet moeilijk zijn. *U hoeft er het dorp niet voor uit. Ook de duisternis kan geen bezwaar zijn, want de avon den zijn genomen rondom de volle maan. Op die avond krijgt u niet alleen wat te hooren maar ook te zien. Ds. Visser komt met z'n lantaarn om u Bijbelsche platen te laten zien. Verder spreken Ds. Van der Leer en Ds. Gorter en de plaatselijke predikant opent. De toe gang zal vrij zijn. Wel zal een collecte worden gehouden voor het Nederl. Bij belgenootschap. (Zie de opgaaf o"nder predikbeurten). De Burgémeester van Texel maakt bekend, dat in deze en de volgende week het Winterhulp- werk voor den winter 1941-1942 zal worden ingezet met een lijsten- collecte. Dringend wordt een be roep op de ingezetenen gedaan de ze inzameling naar vermogen te willen steunen. Zonder twijfel zal gedurende de komende maanden hulp, veel hulp geboden moeten worden! Moge de Texelsche burge rij diegenen, die zich vrijwillig met bet Winterhulpwerk belast hebben, in staat stellen, te helpen, waar ge holpen moet worden. Den Burg, 30 September 1941. De Burgemeester van Texel, KAMP. BELEEFD VERZOEK Volgende week drukken we voor onze postabonné's weer de adresstrooken voor een 'heel jaar. Indien" het adres, dat nu nog op het krantenbandje voorkomt, niet geheel in orde is, verzoeken we beleefd: Zend U het verbeterd terug. AANVANG CURSUS A.T.M.V. Met een 19-tal deelnemers is Maandag avond de cursus, ter opleiding voor het Middenstandsdiploma, uitgaande van de Alg. Texelsche Middenstandsver- een. err geleid door de heer C. van der Kolk, hoofd der o.l. school alhier, ge opend. De waarn. voorz., der A.T.M.V., de heer J. H. Kikkert, sprak een kort ope ningswoord, waarin hij allen hartelijk welkom heette. (Uw verslaggever woon de op verzoek deze opening bij) Spr. was er zeker_van, dat de heer Van der Kolk de juiste man op de juiste plaats zou zijn, een waardig opvolger van de heer W. J. Jouwersma. Door de heer C. Klein, onderwijzer aan genoemde school, zal onderricht gegeven worden in Ned. taal. De voorz. hoopte, dat lee- laren en cursisten prettig zouden samen werken. De heer Van der Kolk vertelde hierop een en ander over de opleiding voor 't diploma in het algemeen en over deze cursus in het bijzonder. Hulde bracht hij aan de ATMV voor het genomen initia tief. Hoewel u, aldus richtte hij zich tot de cursisten, hier uitera^?d niet uitslui tend voor uw genoegen zijt gekomen, hoop ik toch, dat de studie fop zichzelf een genoegen zal zijn. Spr. ging na, hoe en waarom de cursussen opgericht zijn Spr. wees op de groote veranderingen op maatschappelijk gebied gedurende de laatste 100 jaar: hooge vlucht der tech niek, opvoering der productie, uitbrei ding verkeerswegen, enz. De midden stander heeft zich niet zoo snel aange past, waardoor hij eenig terrein heeft verloren. Voorheen kon iedereen maar een zaak overnemen. Er werd niet ge vraagd, of men behoorlijk kon boekhou den, of men behoorlijk correspondentie kon voeren, enz. De gevolgen bleven niet uit: De laatste 20 jaren is het sterf tecijfer van, de kleine zaken onrustba rend gestegenDe achting van het publiek voor de middenstand begon daar door te dalen. Thans worden aan de cre- dietwaardigheid, vakkennis en handels kennis hooge eischen gesteld. Wat de cursus betreft: De eischen voor handels kennis zijn niet licht en de opleiding daardoor niet zoo makkelijk. Er worden daarom wel eens vragen gesteld, of het wel noodig is, dat er zooveel geleerd wordt. Doch spr. lichtte de vele voordee len toe, welke aan de diepere studie zijn verbonden. Hoe grooter de algemeene kennis, des te beter kijk krijgt men op de vele problemen. Daardoor kan men voor vele moeilijkheden bespaard wor den. Hiermede werd de cursus geopend. En toen aan de arbeid. We zagen cursisten, die de schoolbank nog maar kort gele den verlaten hadden, maar ook deelne mers voor wie het al weer eenige jaren geleden is, dat „meester" hun sommetjes eri taallessen opgaf.Maar mogen de leeftijden sterk varieeren, aller doel is toch zoo gauw mogelijk het begeerde diploma te bezitten. Vat moed! Door ernstige studie zult u zeker slagen Waar een wil is, is een weg J. S.V. TEXEL Zondag speelde Texel te Den Helder tegen een HRC-combinatie Een jonge T- ploeg was samengesteld en zoo konden we een mooie oefenpartij verwachten, tenminste als er met dit elftal gespeeld zou worden. Het liep anders. Herman ging op reis. Ab en Piet Keijser even eens, maar zouden present zijn, hetgeen niet doorging. Arie bleef zonder afbe- richt weg en zoo kwam onze ploeg met 9 man voor de moeilijke en nu minder aangename taak partij te geven aan een elftal, waarvan wat geleerd moest wor den. Twee van HRC speelden in ons elftal mee, maar de pret was er af. Met 4-1 voor HRC kwam het einde. Voor onze spelers bleek het een zware op gaaf maar spoedig is er weer een kans om meer regelmatig wedstrijden te spe len Qaarvoor moet getraind worden. A.s. Zondagmiddag beginnen we. Na tuurlijk kunnen de wegblijvers niet re kenen op het vertrouwen der andere spe Iers en zullen zij het voorloopig zonder hen moeten probeeren. Voor alles toch geldt, een gezonde geest in ons vereen.- leven. Binnenkort zal Texel deelnemen aan een noodcompetitie tusschen Helder- sche voetbalelftallen. Naar luidt zal ook Julianadorp deelnemen. Volgende week Dinsdagavond acht uur vangt de zaaltraining aan. D.D. COOP. AANKOOPVEREEN. TEXEL G.A. Vrijdagmiddag j.l. hield bovengenoem de vereen, haar alg. vergadering in De Lindeboom. In zijn openingswoord (half 4) heet de voorz., de heer R W Stoepker, de aan wezigen (28 leden en de pers, tof bijwo ning van de vergadering uitgenoodigd) hartelijk welkom. Spr. merkt op, dat men uit he raport heeft kunnen opma ken, dat de financieele positie der ver een gezond is. Tevens deelt hij mede, dat het afgeloopen jaar een bijzonder groot aantal nieuwe leden toetrad (24) Na lezing der notulen wijst de voorz. er op, dat de malerij aankoop niet urgent is, omdat de leden zelf thans toch niet mogen (laten) malen. Wel is een zakken- klopmachine besteld. Zij voldoet aan de hoogste hygiënische eischen. JAARVERSLAG. De secr., de heer A. J. Keijser, leest vervolgens het jaarver slag. Hieraan ontleenen we: Het afgeloo pen jaar trad de heer Joh van Maldegem die van de oprichting af lid van het be stuur was geweest, als zoodanig af (hij" was niet herkiesbaar). Met zeer veel am bitie werkte hij aan de opbouw van de vereeniging mee. Hij werd opgevolgd door de heer A. Garritsen. De heer Mein dertsma heeft een groot aandeel gehad in hef succes dat de actie tot het wer ven van nieuwe leden heeft opgeleverd De heer A. Garritsen trad af als lid v de Comm. van Toezicht; hij werd opge volgd door de heer C- Roeper Lz. Het personeel werkte ook dit jaar weer tot volle tevredenheid. In het pakhuis werd een belangrijk deel van de Texelsche wol opgeslagen. Daarbij werd door de heer Jac. Keijser Dz. bemiddeling verleend. Komend jaar zal al de Texelsche wol door de N.H. Wolvereeniging, met de invordering be last, worden ingenomen. Ook dan zal ons pakhuis hierbij worden ingeschakeld. Het winstsaldo bedfoeg ha voldoende afschrijving en voorzichtige taxatie der goederen f 4025,63 Met de reserve op 1 Juli 1940 bedraagt nu de totale reserve £7731,72 (zonder aftrek winstbelasting). Ondanks de moeilijke tijdsomstandig heden moeten we ons oog op de toe komst gericht houden, zoo vervolgt de secr., opdat we gereed zijn, wanneer we straks weer onder normale omstandighe den ons werk kunnen voortzetten. Wij huren al een tweetal jaren pak huizen van de fam. Dijt, maar doordat deze te ver van ons hoofdmagazijn lig gen moet er extra arbeid (transport naai de schoonmachine) worden verricht. Voorz. en secr. hebben de uitbreiding enkele maanden geleden met het hoofd bestuur besproken. Geadviseerd werd grond óan te koopen. In verband met 't nieuwe uitbreidingsplan voor Den Burg hebben voorz. en secr. zich eerst tot de heer directeur van Gemeentewerken ge wend. Thans is aan weerszijden van het magazijn grond aangekocht. Langs de noordzijde ervan wordt in de toekomst een nieuwe verkeersweg aangelegd Voor het Centraal Bureau zijn van de heer Swama eenige perceelen bouwter rein gekocht voor f 5500 De grootte van het bouwterrein is plm. 30 are. Secr. besluit met de wensch, dat de leden hun vereen, juist in deze tijd van distributie en rantsoeneering ten volle zullen steunen. De voorz. leest vervol gens de namen voor van de 24 nieuwe leden Het zijn S. Ellen; C. P. Eelman; D. Kuiper; H. Smit; S. Koning Lz.; D J. Roeper; Joh. de Graaf; U. Bouwsma; G Kok; KI. Mantje; S. Koning Johz.; J. H. Kikkert; W. Koning Johz.; C. J. de Lugt; C. Garritsen; P. J. Koorn; W. Eelman; Joh. Roosendaal, Nanning Eelman; C. A Eelman; P. Bakker Bz.; G. Leber; S. Wuis Dz.; J. Stammes. - (Slot van het. verslag volgt.) Hllllllllllll RECENSIES. Illlllllllllll LEIDEN'S ONTZET. Bij Born's Uitgeversmaatschappij N.V te Assen verschijnt een reeks populaire wèlgedocumenteerde boekjes, „Neer- lands Fundamenten", gewijd aan belang rijke feiten uit de geschiedenis van ons land. Ze zijn fraai gebonden, typogra fisch keurig verzorgd; omvang plm. 80 blz. en dat alles voor 'n prijs van slechts f0.90 per ex. De schrijver, D. Wijnbeek, mag zich verheugen in de medewerking van archivarissen en musea in heel Ne derland. Zoo juist verscheen in deze reeks „Leiden's Ontzet", een werkje, dat in veler handen verdient te komen. Wat in onze tijd de burgerbevolking onder de oorlog te lijden heeft, is genoegzaam bekend. Dat ook in vroeger eeuwen de bevolking daaronder zwaar gebukt ging, wordt in dit boekje ons met felle kleu ren geschilderd. De schrijver blijkt de beste bronnen te hebben geraadpleegd; hij vertelt menige velen nog onbekende bijzonderheid over het beleg en het ont zet van de Sleutelstad Eenige illustra ties verluchten dit boekje. G.'J. D. NAGEKOMEN BERICHTEN: Als nieuwe zeepbon is aangewezen bon 120 (Algemeene kaart) Het benzineverbruik door particu lieren moet ingang heden nog weer be langrijk worden beperkt; ook wat het verbruik v. verkeersdoeleinden betreft. Een kleine* Haagsche drukkerij ver vaardigde valsche kolenbonnen. Wel 5000 zijn er in beslag genomen Zeven ar restaties zijn reeds geschied. De bevolking van Cairo (Egypte) is Last gegeven de stad te verlaten. DE WAAL. BLOEMENTENTOONSTELLING. Zaterdag en- Zondag werd in de o.l. school alhier een tentoonstelling gehou den van planten, welke door de leerlin gen thuis waren opgekweekt. Daartoe was in het begin van de vori ge week een opwekking van het H.d.S., de heer Pietersen, tot medewerking door het inzenden van snijbloemen of planten ter opluistering, door de schooljeugd huis aan huis bezorgd. Gelukkig heeft 't hieraan niet gemankeerd en Zaterdag avond wachtte een rijk met bloemen ge vuld schoollokaal op bezoekers. Welnu, deze zijn niet teleurgesteld. Er waren heel wat planten te bewonderen, zoodat deze met de ter opluistering in gezonden bloemen werkelijk een fees telijk gezicht gaven hetgeen^ nog werd verhoogd door de vlotte wijze van op stellen, die we meester wel kunnen toe vertrouwen. Ook het verlichte aquariiim trok veler aandacht, evenals een ingezonden aard appel van wel heel bijzondere vorm. Ver der troffen we er een paar kolossale bie ten aan, waarvan de grootste 11 kg. woog. Mede waren er nog roode bieten, een groote witte kool en een heel aar dige inzending paddestoelen, welke laat ste door de leerlingen uit de Dennen waren' meegebracht^ We kunnen ons voorstellen, hoeveel drukte Meester, Juffr. Brans en de jeugd hebben gehad, alvorens het zoo ver was, maai we hopen, en vertrou wen, dat de bewondering, welke werd betoond, hun de voldoening mag geven, welke ze zeker hebben verdiend. Het woord van dank, dat Meester hier bij gaarne tot de ingezetenen en bezoe kers richt, spreekt voor ons duidelijke taal. En nu: tot de volgende keer maar weer. Hët gaf ons een korte maar pret tige afwisseling. IIIHI BINNENLAND llll!! WINTERHULP* NEDERLAND. In een Zaterdag in de Stadsschouw burg te Haarlem belegde bijeenkomst werd het Winterhulpwerk in de Provin cie Noord-Holland officieel geopend. De heer D. G. Avenarius, provinciaal directeur, gaf een overzicht en deelde mee, dat de* collecten in N.-Holl in 't afgeloopen seizoen f 300 000 opbrach ten, dat. is 33,2 ct. per inwoner. Aan groote giften werd f 200.000 ontvangen. Met lof gewaagde spr. van de bijdragen der visschers van IJmuiden, Egmond, Katwijk en TEXEL. Zij droegen in- Mei f 2500 _af en daarna gemiddeld f 1100 per maand. Uitgegeven werd f472.000 18572 gezinnen kregen eenmaal steun 13702 gezinnen kregen 2 of meer keer. In natura werd voor 'f 6000'verstrekt. Ook Mr. A. J. Backer, commissaris, der provincie, heeft het wooM gevoerd. Spr. zeide o.m., dat de a.s. winter voor velen een zorgelijke tijd zal zijn, maar verzekerde tevens, dat Winterhulp ge lukkig in vele gevallen hulp zal kunnen bieden. IN DE ZIJPE werd een arberder uit Den Helder aangehouden. Hij vervoerde op zijn fiets 35 kg. tarwe en 24 kg. erw ten zonder vervoerbewijs. BOLLENKWEEKERS - te Beverwijk en Heemskerk kregen wegens onVÖl- doende bestrijding van de narcisvlieg f 1020 boete. TE HOOGE HUUR. Wegens te onre delijke verhooging heeft een aantal huiseigenaars van Heerhugowaard zich t.o de Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching moeten verantwoorden. Zij kwa men er zonder straf af, daar zij te goe der trouw hadden gehandeld, maar voor taan zullen zij niet meer huur mogen vragen dan de Inspecteur in overleg met hen heeft vastgesteld. WEGENS" MOORD op zijn vrouw is de .44—jklinker C. L. te Amsterdam tot 6 jaar gevangenis met aftrek van voor arrest veroordeeld. De eisch was 10 jaar Hij had in Frankrijk gewerkt. Bij zijn thuiskomst ontdekte hij, dat zijn vrouw, die twee jongere kinderen had, met anderen omgang had gezocht. Hierop heeft hij haar door 14 steken met een mes gedood. Tijdens het vervoer naar 't O.L. Vrouwengasthuis is zij overleden. Zij zou als een slechte moeder bekend hebben gestaan. OP HET STATION te Vlissingen werd een sportinstructeur van de W.A. ge- ergerd door een jongeman, die "juist naar Goes zou vertrekken. Hij beschreef n. 1. een vraagteeken in de lucht. Het ge- volg^toas, dat hij uit de trein werd ge haald - en de trein zonder deze knaap naar Goes vertrok. Toen werd hij voor de vraag gesteld' Wil je naar de Orts- kommandant gebracht worden of wil je naar Goes en daar 10 NSB-platerr op plakken. Hij verkoos het laatste. OP DE LANDDAG van de NSB te Roosendaal zeide Ir Mussert o.m te ge- looven, dat het nieuwe Europa aan Ne derland kansen geeft zooals het er in eeuwen niet gehad heeft. Ik geloof ook, zoo vervolgde hij, aan ons Nederland sche volk, want een ander kan ons onze toekomst niet schenken. Zonder dat ge loof in het Nederlandsche volk zou spr. niet langer de leider zijn van de NSB, want dan had het toch geen zin. Dat onverzwakt geloof zegt hem, dat we eens zullen kunnen spreken van -een eensgezind volk en een groote werkge meenschap. Omdat het noodig is aan het nieuwe Europa mee te werken om straks recht van spreken te hebben, daarom vechten zoovee^ volksgenooten, thans niet duizend maar tienduizend, in het Oosten. NATIONALE JEUGDSTORM ZEVEN JAAR Zondag werden in het geheele land bijeenkomsten gehouden door de natio nale jeugdstorm ter herdenking van het 7-jarig bestaan. Aan 1200 leden van de jeugdstorm, die voor Mei 1940 tot deze 'organisatie behoorden is een eeredraag- teeken uitgereikt. Via de radio werden de bevelen tot het uitreiken ervan gege ven terwijl de bijeenkomsten overal een uniform verloop hadden. Te Arnhem,, waar de oudste jeugdstormgroep is ge vestigd, droeg de. herdenking een bijzon der karakter. Hier reikte de hoofdstor mer, de heer C. van Geelkerken, per soonlijk de eereteekenen uit Tot de eeregaslen behoorden o. a.> Reichsreferentin dr. Jutta Rüdiger, leidster van de Bund Deutscher Madel, Hauptbannfuehrer dr. H. Lindenburger, leider der Hitlerjugend in Nederland en nog verschillende andere Duitsche en Nederlandsche functionarissen van H J. B. D M. en Jeugdstorm. ^Na een toespraak over de historie van de jeugdstorm volgde een rede van de hoofdstormer, de -heer C. van Geelker ken. Hij zeide o.m dat de jeugdstor- mers de geheele Nederlandsche jeugd willen samenvatten in een organisatie met een ideaal. Na gesproken te hebben over de ge schiedenis van de jeugdstorm van 1936 ot 1940 besloot spr.; „De jeugd zal zich niet laten ophouden om haar taak te ernchten. Het Nederlandsche volk dient de nat. jeugdstorm de hoop en Ie toekomst van ons volk in het nieu we Europa met trots te zien marchee en. Houdt deze marsch met op, vertraag nem met, want dank zij deze jeugd zal Nederland een eervolle plaats in het ïieuwe Europa weten te veroveren. Hierop werden de eeredraagteekenen uitgereikt, het eerste aan de hoofdstor mer, die het stamboeknummer 1 draagt, de andere aan de overige voortrekkers uit deze streek.- Tenslotte bood schout M. "Jansen namens het hoogere kader dê hoofdstormer een eeredolk aan en hop man Knaap las een boodschap voor "van -de leider der NSB, ir. Mussert, waar- n deze de jeugdstormers oproept mee te bouwen aan het nieuwe Europa en daarbij de traditie van kracht en moed, van eerewoord en openhartigheid van ons volk hoog te houden. Hierop volgde en marsch door de stad en werd voor de hoofdstormer gedefileerd. EERSTE PERSCONFERENTIE ONDER NEDERLANDSCHE LEIDING. Donderdag is in het gebouw van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten te Den Haag de eerste persconferentie onder Nederlandsche leiding gehouden. Aan de .redevoering, waarmede de secr - generaal van het Departement, Prof. Dr. T Goedewagen, deze conferentie open de, is het volgende ontleend: In de eerste plaats heette spr. de Duitsche pers welkom. Spr. gewaagde van de goede verstandhouding met het Nederlandsche volk. welke deze pers al- - loos heeft nagestreefd en van het slechte begrip, dat Nederlandsche bladen wel eens met betrekking tot hun taak de monstreerden .Maar dit is nu voorbij, zei spr. De tijd dat Nederlandsche hoofd- ledacteuren het werk van Berlijnsche correspondenten vervalschten, komt niet meer terug. De taak van volksvoorlich ter is een zeer belangrijke. Vandaar dat de overheid niet mag nalatén de journa listen bij het vervullen van die taak lei ding te geven? Dit wil heelemaal niet zeggen, dat eenige censuur wordt uit geoefend. Van persbreidel is geen spra ke. 'De journalist mag nog altijd vrij schrijven wat hij wil, maar de overheid weet uit de aard der zaak beter, hoe de belangen van het gansche volk kunnen worden gediend, dan het individu. Zij is beter ingelicht. Vandaar dat persconfe renties als deze voortaan driemaal in de week te houden zooveel nut kun nen stichten. Het Nederlandsche volk is een Ger- maansch volk. Ons recht op zelfstandig heid is door de Rijkscommissaris nim mer in twijfel getrokken, mits waarbor gen aanwezig zijn, dat de 10e Mei 1940 nimmer herhaald wordt. In volledige overeenstemming met de Duitsche au toriteiten worden nu deze persconferen ties onder Nederlandsche leiding be legd. Moge dit een stap zijn naar de volledige zelfstandigheid van ons volk. Ik voor mij kan namens het heqje De partement en een groot gedeelte ook van ons volk de verzekering geven, dat een 10de Mei inderdaad nimmer weer zal keeren, maar dat wij integendeel zullen bouwen aan een nieuwe, Europeesche gemeenschap, waarin elk volk zelf zijn eigen cultureele belangen behartigt, in volkomen harmonie met die der andere, GermaanSche staten. En hiermede ver klaar ik deze eerste officieele persconfe rentie in een Nederlandsch Depytement gaarne voor geopend. DE NSNAP heeft haar actie gestaakt. Haar leider'wil de NSB de volle kans geven om toenadering en verzoening tus schen het Duitsche en het 'Nederlandsche volk tot stand te brengen. IIIIIIIIIHI WERELDNIEUWS ill||||l|||| ItilllllllH IN WEINIG WOORDEN. SPANJE Barcelona krijgt een luchthaven. Er is 50 millioen peseta's voor uitgetrokken. ARGENTINIË De woluitvoer van Argentinië en Uruguay i^ sterk gestegen.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 2