TEXELSCHE COURANT 87600 54ste Jaargang Zaterdag 4 October 1941 Eerste blad No. 5589 Texelsche Berichten Doodstraffen wegens misdrijven tegen de Duitsche Weermacht. Tegen eigen volk. Aanmeldingsplicht voor Duitschers. De Nieuwe Orde m Oost en West. Het Pact van drie een jaar. Duitschland wint voor Europa op alle Fronten Uitgave Firma Langeveld en pe Rooij Oen Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh Duinker. illHIIIIIII TER OVERDENKING. LEUGENTJES. Er zijn menschenwie het buitenge woon moeilijk valt recht voor de waar heid uit te komen. Altijd draaien ze om een zaak heennooit komt men 't wa re van hen te weten. Is het, omdat zij werkelijk iets te verbergen hebben? Neen, in de meeste gevallen zou het hen in het ggheel niet schaden indien zij precies zeiden waar het op aan komt, maar het is hun een tweede natuur geworden om schuile vinkje te spelen, om de sfinx uit te han gen. Dat zij met hun gedraai niets berei ken komt blijkbaar niet in hen op. Hoogstens bereiken ze er mee, dat zij, zouden ze eens de waarheid zeggen, ook niet geloofd zoudeh worden. Ze denken anderen in het ootje te nemen maar in al hun leugentjes ver strikken zij op het laatst zichzelf, ma ken zij hun positie onhoudbaar en hun houding belachelijk. Kom rond voor de warheid uit, ook als we daarmee eens een nederlaagje moeten toegeven of een fout moeten bekennen. Dat zal meer gewaardeeid worden dan dat zoogenaamde handige gema noeuvreer met allerlei min of meer spitsvondige verzinseltjesdie maar al te vaak o zoo doorzichtig zijn. ZONDAG, 5 October 1941. HOE LAAT Illlliilllllllilll OE ZON. Za 4 OÊt. op 7,45; onder 19,11 Zo. 5 Oct. op 7,47; onder 19,09 Ma 6 Oct. op 7,49; onder 19,07 Di 7 Oct op 7,51; onder 19,05 Auto's en rijwielen (afgeschermd) licht op: een half uur na zonsondergang. Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Za 4 Oct. op 19,02; onder 6,33 Zo. 5 Oct. op 19,25r onder 7,39 Ma. 6 Oct. op 19,48; onder 8,44 Di. 7 Oct. op 20,15; onder 9,47 Laatste Kwartier 13 Oct.: 14,52. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 4 Oct. 9,46 en 22,04 Zo. 5 Oct 10,21 en 22,36 Ma. 6 Oct. 10.52 en 23,07 Di 7 Oct 11,23 en 23,38 Springtij 6 en 20 October. WAT ER GEBEURDE. 4 OCTOBER: 1226: H. Franciscus van Assisi te Assisi overleden. 1871: Geboortedag van de Vlaamsche schrijver F. P. M. Lateur (Stein Streuvels). 1880: De componist J. Offenbach te Pa rijs overleden. 5 OCTOBER: 1798: Opheffing van de gilden in Hol land. J£30: Het luchtschip R 101 vergaan. 1936: De letterkundige J. Slauerhoff overleden. 6 OCTOBER: 1628: De dichter Malherbe te Parijs overleden. 1870: De kerkelijke staat bij Italië inge lijfd. 7 OCTOBER: 1931: De eerste Nederlandsche nacht trein vertrekt van Rotterdam naar Maastricht (tien passagiers). PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS XI. WORMER'S WAPEN. Wanneer we het register opslaan van de Hooge Raad van Adel vinden we daarin deze beschrijving van het 26 Ju ni 1816 bevestigde wapen der gemeente Wérmer; van lazuur (blauw), beladen met een manshoofd van goud. De vraag ligt voor de hand: Wat heeft dat hoofd daarin te ma ken? Wiens, hoofd kan dat zijn? Welnu, we meenen 't antwoord in een oude kroniek gevonden te hebben:- „Dit wapen strekt tot getuigenis van de dapperheid der Wormers, want de Friezen slag geleverd hebbende, zon den ze het afgehouwen hoofd van hun nen overste met nog een goed getal ge vangenen aan Floris V, die toen te Eg- mond was; deze schonk hun den gezon der en kop om de afteekening daarvan in hun schild te voeren ten blijke van hun ne dapperheid". Maar nu moet er in Wormer een kerk- zegel in gebruik zijn, dat een Chris- tuskop vertoont met als randschrift: „Christus is het hooft der gemeynte Eph 5:23". Een schaap, een klaverblad en een paling. Het wapen van Wijde-Wormer laat 'n schaap zien, dat een klaverblad in zijn Wormer. 's Gravenhage, 30 Sept. De weermachtsbevelhebber in Nederland deelt mede: Een Duitsch Kriegsgericht moest wederom een zaak tegen de aanstichters van een in Nederland ontdekte sabotage- en spionnage-organisatie behandelen. De vier hoofdbeklaagden werden tot de dood veroordeeld. Aan drie van hen werd het vonnis met de kogel voltrokken De vierde werd wegens geestelijke minderwaardigheid met levenslange tuchthuisstraf begenadigd Een aantal andere beklaagden kreeg veeljarige vrijheidsstraffen. Een Nederlander, die een in dienst van de bezettende macht staande Duit sche Spoorwegambtenaar zonder eenige aanleiding van achteren neergeschoten had, werd door een Duitsch Kriegsgericlu ter dood veroordeeld Het vonnis is met de kogel ten uitvoer gelegd. Het gebeurt wel, dat onverantwoorde lijke elementen voorraadschuren in brand steken, blijkbaar met de bedoeling de bezettende macht schade toe te bren gen Wat domme gedachten! Zij moesten begrijpen, 'dal niet het bezettingsleger, maar het eigen volk daarvan de nare ge ve Igen moet dragen. De bezettende macht heeft de «macht en de middelen om zich alles te verschaffen, wat het vcor haar voedselvoorziening noodig heeft. Wie zich vergrijpt aan voedsel- vc on aden, begaat een misdaad tegen ei gen volk. Wat in een of andere plaats door sabotage verloren gaal, wordt in mindering gebracht op.de rantsoenen der burgerbevolking! NEDERLANDERS! KENT UW PLICHT. Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland milium voor hoofd en hart. iiiiit'ini: ZONDAG Hoe minder men van het leven ver langt, hoe meer het ons geeft. (Seneca). MAANDAG. Van wie veel gegeven is, zal veel ge vraagd worden. DINSDAG. Hij, die wacht, tot men hem zijn taak wijst, zal sterven eer zijn boodschap is vervuld. (Lowell.) WOENSDAG. Deugd is de stevigste band der maat schappij en de bron van alle orde. (F reder ik de Groote). DONDERDAG Gelukkig is de hulck Waer, midden in de baeren, Een stuurman zit te roer, Die wijs is en ervoeren. (Vondel.) VRIJDAG. Wie altijd op de gaven, Hem+niet geschenken, ziet, Geniet ook van de gaven Hem wèl gegeven niet. ZATERDAG Wie de menschen kent is verstandig. Wie zichzelf kent is verlicht. Wie de menschen overwint is machtig. Wie zichzelf overwint is sterk. (LaoTse). bek heeft en op de voorgrond een pa ling. (Het voormelde Register 1 gewaagt van een slang, maar wij zijn zoo vrij aan te nemen, dat het wapen van Wijde-Wor mer o.a. doelt op de vroegere vischrijk- lom van het nu drooggelegde meer). Uit Wormer's Historie. Om op Wormer terug te komenvroe ger werd de naam ook wel gespeld: „Weromere" (in een lijst van goederen van de Utrechtsche kerk) en Weere- meer Het is een eeuwenoud plaatsje met een rijke historie, waarin de Wor mers niet zelden van groote dapperheid getuigenis aflegden. Als een bijzonderheid vermelden we, dat Keizer Karei V de Wormers 'n privilege gaf, vermeldende, „dat de bier tappers hunne jongelieden niet hooger dan tot éénen gulden mogjen borgen, opdat die jongelieden niet voor de scheepvaart bedorven zouden worden". Het klinkt thans vreemd met betrekking tot Wormer van scheepvaart te spreken, maar, lezers, u moet weten, dat eens de visscherij en de scheepvaart heel wat Wormers een behoorlijke boterham ver schaften. Er was een tijd, dat Wormer 130 beschuitbakkerijen telde en dat haai' producten zelfs naar Oost- en W.- Indië en naar Brazilië hun weg vonden Zeventig schippers woonden toen in Wormer, die naar de diverse provincies zoowel als naar Oost-Friesland, Ham burg en elders voeren. Ja, die scheep vaart had wat te beduiden en met scheepsvolk dat „boven zijn bier'.' was viel niets uit te richten. Karei V had het goed bekeken. AGENT T.E.S.O.—DEN HELDER. In de plaats van de heer P. Uuycks is tot agent van T.E.S.O. te Den Helder aangesteld de heer A. J de Jong. HANDELSREGISTER. Nieuwe zaak gevestigd te De Waal 41 door J. Lok, kruidenier. Te Oosterend, Peperstraat 16: Wed. Dogger, manufacturen. Opgeheven de zaak in kruideniers- en grutterswaren van Jb. Duinker te Den Hoorn 45. ZAKEN NIEUWS. In verband met het „Liquidatiebesluit 1941" is de N V. Boekhandel en Druk kerij v.h. Langeveld en De Rooy omge zet in een firma. Onder de «naam „Fir ma Langeveld en De Rooy" zal de zaak op de oude voet worden voortgezet. De desbetreffende acte is 1 October ten overstaan van Notaris Mulder verleden. COOP. AAN KOOP VEREENIGING TEXEL G.A. (Slot.) Namens de Comm van Toezicht ver klaart de heer P. Dros Bz. het financieel beheer in volmaakte orde te hebben be vonden. De Balans en de Verlies- en Winstrekening worden zonder op- of aanmerkingen onveranderd goedge keurd. BESTUUR: De heer R. W. Stoepker wordt met bijna alg. stemmen als voorz. herkozen. Hij dankt voor het in hem ge stelde vertrouwen. Het doet herii genoe gen, dat de geest in de vereen, altijd zoo goed is. In de plaats van de heer P. Dros Bz., (niet herkiesbaar), wordt de heer Joh. van Maldegem gekozen tot lid van de Comm. van Toezicht. Voorz. en secr. zetten vervolgens de groote voordeelen uiteen, te bereiken door naast het bestaande magazijn een nieuw te bouwen. De bouwkosten zijn thans stellig lager dan over-een paar jaar. Het nieuwe gebouw, waarvan secr. een teekening toont, krijgt .een opper vlakte van 16 bij 22 meter De vergade ring gaat na een korte bespreking ac- coord met het voorstel tot bouwen over te gaan. Zaaizaadteelt en pootgoedafzet: Ten einde deze te bevorderen moet worden gestreefd naar eenheid en samenwer king. Bij het Centraal Bureau voelt men veel voor de Texelsche producten. Dit jaar werd door Texel al 300 ton aan het C.B verkocht. Door centralisatie is uit breiding zeer goed mogelijk. Zoo staat 't ook met de afzet van pootgoed. De or ders hebben thans de 200,000 kg. al ver overschreden. Het ligt in" de bedoeling een aparte commissie te benoemen, die de plannen In overleg met de secr. re gelt. Het bestuur is niet voornemens, de zaak Jtelf op zich te nemen. De ver- eeniging lelt verschillende goede zaai zaadkweckers en bij een hechte organi satie zullen "uitstekende resultaten wor den verkregen. Natuurlijk heeft het be stuur .ook open oog voor de moeilijkhe den die zich ongetwijfeld zullen voor doen. De verschillende bezwaren zullen echter wel weggeruimd kunnen worden Staande ter vergadering spreken reeds een 22-tal leden zich uit voor de nieuwe regeling. Hierop werden besprekingen gevoerd omtrent de mogelijkheden tot de stich ting van een poterbewaarplaats Eerst zal men de zekerheid moeten Hebben, over 'een behoorlijke hoeveelheid te kunnen beschikken. De heer Dros merkt op, dat er in ons land al veel van die bèwaarplaatsen zijn Zijn voorstel eerst ter bevoegder plaatse inlichtingen te gaan inwinnen, vindt weerklank. Dan zal levens een kostenberekening gemaakt kunnen worden De vergadering blijkt gaarne aan een onderzoek mede te wil len werken. De secr. zal trachten alle noodige gegevëns te verzamelen. Binnen kort zal een vergadering worden belegd, teneinde verdere stappen te kunnen doen. In zijn slotwoord brengt de voorz. allen hartelijk dank voor de op zoo'n prettige toon gehouden besprekingen. Hij twijfelt er niet aan of de vereen, kan voor Texel nog heel veel goeds tot stand brengen. J. OUDESCHILD. SCHOOLNIEUWS. Bij besluit van de Burgemeester van Texel is mej. E. A. Wepster te Rumt, gemeente Deii (G.) tot onderwijzeres aan de o.l. school benoemd (vac. mej. Van 't Hooft). In aansluiting op de desbetreffende publicatie in het vorig nummer /wordt r.og meegedeeld, dat de desbetreffende formulieren in ontvangst kunnen wor den genomen ten huize van de heer K. Linnhose, Koogerweg 25, Den Burg. WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN. ZUID-AFRIKA Generaal Smuts, de premier der Z -Afnkaansche Unie, is tot veldmaar schalk benoemd. ENGELAND Volgens bericht uit Engelsche bron verloren sinds Aug 1941 900 opva renden van de Britsche koopvaardijvloot het leven. BELGIE Joden mogen zich in bepaalde hoofdstraten van Antwerpen niet onnoo dig lang ophouden. In de stadsparken mogen zij niet meer komen. SLOWAKIJE. Bij een treinbotsing in Slowakije een der machinisten had een onvei lig signaal niet gezien kwamen vijf personen om ZWITSERLAND Vijftig Britsche vliegtuigen zochten van 28 op 29 Sept. hun weg over Zwit serland. Bern protesteert deswege in Londen. NED. OOST-INDIE. Over het geheel zijn de prijzen in Ned.-Indië met 23 pet. gestegen. Van textiel wel 35 pet., van metaalwaren 36 pet BULGARIJE. Bij Silengrad zijn overblijfselen ge vonden van mastodonts (voorouders van onze olifant). Een slagtand was drie M. lang en bij de wortel 20 cM. in doorsnee DUITSCHLAND De bewoners van Moresnet, Eupen en Malmedy, Mei 1940 met Duitschland hereenigd, krijgen alle de Duitsche na tionaliteit. ITALIË Op 2 Jan a s. zal het 300 jaar gele den zijn, dat de sterrenkundige Galilei stierf. De Duee schonk 300,000 lire voor -aarkoop van diens geboorte- en sterf huis. - i Brilsrche bommen troffen op Rho- dos woonhuizen en een ziekenhuis, waar bij 15 slachtoffers vielen De 27e September 1940 zal in de hi storie bekend blijven als een datum van beslissende beteekenis in het wereldge beuren. Op die dag toch kwam op in stigatie van Adolf Hitler het Driemo- gendhedenpact tusschen Duitschland, Italië en Japan tot stand, waardoor de officieus reeds lang bestaande lotsver bondenheid van deze drie groote pio niers der Nieuwe Orde op plechtige wij ze officieel bezegeld werd. Het Pact van Drie bleef niet lang tot de drie eigenlijke grondleggers beperkt; allengs sloot zich een gansche rij groótere en kleinere Eu- ropeesche staten erbij aan. Hiermede ga vtn zij blijk, dat zij de onmiskenbaar duidelijke teekenen des tijds ten volle verstaaan en'dat zij bereid zijn naar beste krachten met de drie groote mo- gndheden in oprechte kameraadschap en lotsverbondenheid samen te werken vcor het tot stand komen van een nieu we, rechtvaardiger wereldordening Een nederlaag voor Engeland en de V.S. Londen en Washington hebben de slui tmg van het Pact aanstonds als een ern stige nederlaag gevoeld, want «iets is hun minder welkom dan een hechte eer lijke samenwerking tusschen afzonder lijke Europeesche staten, laat staan een zeer verstrekkend bondgenootschap tus schen de exponenten der Nieuwe Orde in Europa en het Verre Oosten. Het Pact legt de grondslagen voor de komende vrede. Het Driemogendhedenpact is geen „oorlogsverdrag", zooals van Angelsak sische zijde meermalen is te kennen ge geven. Hel heeft juist het tegendeel tot aoél: oorlogsuitbreiding te voorkomen De drie hooge verdragsluitende partijen ook de Fuehrer zelf hebben bij meer dan een gelegenheid verklaard, aat vóór de sluiting alle kwesties van voor eif tegen terdege zijn overwogeh Als zoodanig is het een hechte basis voor hel stabiliseeren van de internatio- i ale toestand, waardoor een chaos voor komen wordt en tal van landen in de sfeer der spilmogendheden worden ge trokken als vrijwillige medewerkers aan de Nieuwe Orde, zoowel hier als EOOTDIENST tot en met Zondag 5 Oct. Van Texel: 7.45; 14.—; 17.30 - Van Den Helder 9 30; 16 10; 19 Ingang a.s. Maandag: Van Texel: 8,15 en 14,15 Van Den Helder: 10,30 en 16,30 VAN OVER DE GRENS Wat Churchill te vertellen had. De Britsche premier zeide in het La- _c-rhuis, dat Engeland offers van zeer cinstige aard moet brengen om Sovjet- Rusland als oorlogvoerende mogendheid op de been te houden. Hij gewaagde van een a.s. verbond Engeland-Iran en van Amenkaansche hulp, maar waarschuw de er voor, niet te denken, dat a.s. win- te de Duitsche drufc op Engeland zal verminderen. Men zou zich juist op fel- lei strijd moeten voorbereiden. Met vol doening constateerde hij de verminde- r;ng van het aantal tot zinken gebrachte •diepen. Hier teekent Berlijn echter bij aan, dat ook de helft minder schepen voor Engeland in de vaart waren. Meer dan 2000 landmijnen. jp In acht uur tijds hebben Duitsche pi oniers in de Noordelijke sector 2050 landmijnen onschadelijk gemaakt. 41 ka zematten werden op een enkele dag ver nietigd. Onweerstaanbaar rukken de Duitsche troepen ook hier voorwaarts Groote deelen van de 28 Sept a&nval lende Sovjet-formaties hadden zich te voren rijkelijk van alcohol voorzien. Dronken joegen ze voorwaarts, blind voor dé gevaren, welke hun van alle anten bedreigden. Geen wonder, dat de mcesten een gemakkelijke prooi waren oói liet Duitsch lood. Een teekenend ge vaT^van Sovjet-oorlogvoering. Britsche bommen op Italië. De laatste dagen waren woonwijken van Italiaansche steden het mikpunt van Britsche vliegers. In Palermo werden |9 personen gedood, 26 gewond. Bij een arnval op Turijn werd een Britsch vlieg tuig neergeschoten. Brandend kwam h^L neer, waarbij de vijf inzittenden om kwamen. Over Milaan werd ook door de Britten gevlogen, maar daar lieten ze geen bommen vallen. Dit was wel het gc-val te Genua, waar eenige woonhui zen in puin werden gelegd. Branden, cLoor bommen in Spezia gesticht, konden spoedig worden gebluscht. Azië. Tevens legt het reeds thans de grondslagen voor een komende vrede, die een verwezenlijking zal zijn van de levensrechten der volkeren ^n een be veiliging van hun welstand en stabiliteit. Waar Japan voor zorgt. Terwijl de verbonden volkeren van Europa met de gemeenschappelijke vij and en diens nieuwste „bondgenoot" de Sovjet-Unie afrekenen, zorgt Japan voor een nieuwe ordening in het chaotische China. Door zijn troepen in Mandsjoek- vvo en Korea intact te laten, houdt het bovendien een belangrijk troepenpoten- tie.el der Sovjets sin het Verre Oosten st. Ook hieruit spreekt weer de geest van het Pact van Drie. Van Japansche iide is trouwens meer dan eens onom wonden toegegeven, dat het land van de Rijzende Zon sinds de sluiting van het pact tal van successen op binnen- en bui- tenlandsche politiek heeft behaald. Japan en de V.S Het Driemogendhedenpact waarborgt een hechte diplomatieke wisselwerking tusschen Oost en West. en, wat wel van dc allergrootste beteekenis is, het heeft an de aanvang af de buitenlandsche politiek van Washington, die, vooral ia den beginne, uiterst troebel was, ondei' hcoge druk gezet. In dit verband zij er aan herinnerd, dat Tokio, ook nadat M^tsoeoka aan buitenlandsche zaken dc or To jota was opgevolgd, bij herhaling heeft verklaard, dat de Japansche poli tiek zich geheel blijft richten naar het pact. Op grond van officieele Japansche verklaringen, o.a. van Matsoeoka, zou Japan, in geval van een oorlogsverkla ring van de Ver Staten aan Duitschland, terstond aan de zijde der spilmogendhe den de oorlog in gaan. Wat dit. zeggen wil is duidelijk wan neer men bedenkt, dat de V.S. bij lange in nog niet gereed zijn voor een krijg op twee oceaanfronten, terwijl Japan, aat over een buitengewoon uitgebreide er. slagvaardige vloot beschikt, in een veel voordeeliger strategische positie verkeert. Het lijdt geen twijfel of Washington ^z.al het pact reeds direct op zijn juiste beteekenis hebben weten te schatter*. Zooals' reeds gezegd, heeft het de bui tenlandsche staatkunde van Roosevelt, die nimmer begrip heeft willen toonen vcor de elementaire Japansche levens rechten in Azië en in de Stille Zuidzee, onder hooge druk gezet. Welk effect -het thans eenjarige pact heeft gehad bij de Washingtonsche on derhandelingen tusschen Japan en de V.S., omtrent welker effect nog niets bekend is, zal wel spoedig blijken. H.N.D.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1