Qö ereldioensch. OPHEFFING VAN KLEINE N.V's ANNE vindt het geluk! BRIEF UIT RUSLAND. -I Het is te voorzien, dat in de nabije toekomst Naamlooze Vennootschappen zoo -zwaar zullen worden belast, dat de kleine en middelmatige ondernemingen nimmer tot uitkeering van dividend zul len komen. Daardoor wordt vanzelfspre kend het voortbestaan bedreigd. De N. V.-vorm zal nog slechts behouden kun nen worden door groote ondernemingen, wier aandeelen op de beurs verhandeld (worden en waarvan de omvang zoo groot is, dat het benoodigde kapitaal be zwaarlijk door een klein aantal perso nen kan worden bijeengebracht. De overheid heeft ingezien, dat voor kleine N.V.'s de omstandigheden wel zeer moeilijk zouden worden. Zij geeft blijkens haar Liquidatiebesluit 1941 ge legenheid tot opheffing daarvan. Wie er deze maand nog werk van maakt, ge niet bijzondere voorrechten. Nu be draagt de winstbelasting ,,nog maar" 31V2 pet.; algemeen wordt verwacht, dat dit percentage wel op 4050 pet. zal komen. Voor de ondernemingen, die over reserves beschikken en bij vorm verandering over die reserves winstbe lasting zullen moeten betalen, is het van zelfsprekend, voordeeliger nu te ver anderen dan later, wanneer het wellicht verplicht zal worden gesteld Een be langrijk voordeel is mede, dat bij om zetting voor 30 October geen Inkomsten- of 'Dividend-belasting wordt -geheven over de uitdeeling der oude reserves, ge lijk deze bij de -uivoering der Winstbe lasting zijn vastgesteld. Het is kort dag. Daarom, gij, belang hebbenden onder onze lezers, niet ge draald. Bespreekt met uw deskundige wat u te doen staat. Het gerucht ging, dat een nieuwe ven nootschapsvorm in de maak is, een soort tusschenvorm tusschen N V. en firma en dat die tusschenvorm nog voordeeliger zou zijn. Van zeer bevoegde zijde heeft echter de N. Rott. Crt. vernomen, dat men er goed aan zal doen de thans ge boden gelegenheid aan te grijpen en de geruchten te laten voor wat ze zijn. Wie overwegen van hun familie-N.V. een ge wone firma of een commanditaire ven nootschap te maken, doen verstandig zich met spoed te laten voorlichten. RECENSIES. KRUGER KLAAGT AAN. Naar de Persdienst- van de NSB meldt wordt dezer dagen de brochure „Kruger klaagt aan" over het geheele land ver spreid en wel in een oplaag van een half millioen ex. Het is een boekje van 48 blz., uitgevoerd in rotogravure, ge schreven door D. Wouters en van il lustraties rijk voorzien. Het behandelt de Transvaalsche oorlog en daarmede 0. a de martelingen, onze stamverwanten daar door de Engelschen aangedaan. Het leed, dat vrouwen en kinderen in de concentratiekampen berokkend werd, laat zich met geen pen beschrijven, maar Wouters heeft een poging gewaagd. Hij wijst er op, dat elk woord, door hem ge schreven, documentair is en geeft de Ne derlanders in hun eigen belang in over weging hun geschiedenis met te ver geten. Nog is het tijd, besluit hij. Ge bruik die (om eeivjegens Duitschland en zijn strijd verkeerd o&jideel te herzien) voor het te laat is. LEER OM LEER. Weet u nog, meester, dat u mij, toen ik nog op school was, zoo'n flink pak voor de broek hebt gegeven? IIIIHIIIHI FEUILLETON IWHIIMI Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. 20.) Beiden hebben steeds en uitslui tend naar Anne Falke" gevraagd, was het ongeduldige antwoord. Begrijp het dan toch eindelijk eens, Vera Ze bedoe len natuurlijk Anne Falke. Nóch de no taris, nóch mijn. hm schoonvader, weten ook maar iets van jouw bestaan af. Dat is ook geenszins verwonderlijk, omdat ik met Stamecki in Polen ben ge trouwd, waar jij ook geboren bent. Zij weten alleen, dat er een dochter van Egon Falke bestaat. Maar zelfs al zouden ze vernemen, dat ik ook nog een tweede dochter heb, dan zullen ze toch nooit op de gedachte komen, dat jij dat bent. Deze officieele documenten hier en mijn getuigenis zijn meer dan voldoende om je als Anne Falke te legitimeeren. Daarom heb je dus Anne en Ursul vandaag naar de stad gestuurd u Mevrouw Staniecki knikte. Ik wil geen getuigen in huis heb ben. En wat denk je met Anne te doen, mama Mijn zoontje zag door een gebrandschilderd glaasje En zuchtte: Als zóó heel de v/ereld eens was, Wat zou dan toch alles verschrikkelijkmooi zijn." Ook ik keek eens stil door dat simpel stuk glas. En voelde mij toen zoo héél dicht' naast m'n jongen, Want diep in mijn hart leeft, ook net als bij u Dit eene geweldige, groote verlangen: O, was toch de wereld maar anders dan nu. Wat kon het toch alles onzeggelijk mooi zijn, Nóg mooier dan door een geschilderd stuk ruit. Want dat maakt tenslotte maar alles éénkleurig En wischt alle kleurenschakeeringen uit. "Wat kon toch de wereld ontzaggelijk mooi zijn", Deez' zucht wordt in iedere toonaard gehoord. Hoe hunkert een ieder naar liefde en leven, Naar vrede en vrijheid, naar rust, ongestoord. Wat kon toch de wereld onzeggelijk mooi zijn, Helaas hgt het, lezer, niet in onze macht. Het leed dezer wereld ineens om te keeren; Maar wat er de wereld wél van ons verwacht, Is, dat op de plaats, waar allen gesteld zijn, Wij trachten een steun voor de naasten te zijn. En ondanks de donkerheid waar wij in dolen, Tóch nog te verspreiden een glimp zonneschijn. De wereld is mooi en het leven kan mooi .zijn Ik heb voor u allen één wensch en één bêe: God, geef weer de vrede aan heel deze wereld, En voorspoed en welvaart ons land aan de zee. Voor nadruk toestemming vragen aan de auteur, Breedstraat 15, Alkmaar. HU1B DE RIJMELAAH. BRIDGE-RUBRIEK. De waardebepaling der distributie bij troefspel. Bij de waardebepaling van 'n spel hebben we met de verschillende soorten- trekken rekening te houden. Bij een bod in één kleur hebben de troeven meer waarde dan de honneurs. De waar de van een lange kleur wordt bepaald door het aantal honneur-trekken in die kleur aanwezig en door de vrij te spe len lage kaarten. Heeft Noord van har ten A H 9 8 5 3 en heeft Oost daarvan V B 10, dan maakt N. in harten 5 sla gen. Deze kleur is dan dus 5 trekken waard (2 honneur- en 3 lage kaart-trek- ken). Is de distributie echter anders, bv. heeft O V B ÏO, 4, dan is N. harten slechts 4 trekken waard. Bij de waardebepaling moet men dus ook rekening houden met de distributie. De waarschijnlijke distributie van een kleur is 5332. Deze verdeeling is slechts iets waarschijnlijker dan de 5 431 distributie, hetgeen echter al een groot verschil kan uitmaken. Wanneer N opent met harten met bovengenoemde hartenkaart, is Z in de gelegenheid aan te geven, of de distribu tie van zijn kaart gunstig t.o.v. het bod van N., door hem al of niet in de harten te ondersteunen. Bij het bieden zult u met al deze fac toren rekening moeten houden. U opent WOORD EN DAAD Wijziging heffingsverordening Hoofdelijke Omslag. Aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud bepaald op f 400,—. Dhr Boon vraagt, wie eigenaar is van de bruggen over de'Schildsloot. Dhr Dijt antwoordt: Het zijn gewone boeren- bruggen. In het onderhoud droeg vroe ger, toen de Weezenputten nog geëxploi teerd werden, het Alg. Weeshuis bij Thans is dat motief vervallen. MAANDAG 12 NOVEMBER 1917. Afwezig: de heeren Keesom en Dijt. Eervol ontslag verleend op ver ziek aan dhr M H. Tuinder, h.d.s. te Oost. Ook aan mevr. A. C. Tuinder-Hee- rc ma, vakonderwijzeres te Oost. f 50 subsidie verleend aan V.V.V. Texel en aan ,,De Vereenigde Koog". Duurtetoeslag toegekend aan som mige ambtenaren: f 1,50 plus f 0,20 per kind (tot m'ax. f 2*.voor gehuwden; vror ongehuwden f 1, per week. Voorz.„deelt mee, dat 't Rijk (Mi nister Lely) heeft aangeboden van de Texelsche haven een rijkshaven te ma ken, mits de gemeente jaarlijks f 4000 bijdraagt B. en W. hebben hierop d. d 20 Febr. 1917 meegedeeld, f 3000 billij ker te achten. 318 op uw voldoende aantal honneurtrek- ken (bij één bod) maar bij de verdere bieding zult u ook rekening houden met de andere trekken in uw kaart, u zult de totale waarde van uw spej moeten bepa len en daarop al of niet doorbieden. Voor de openingsbieder is de waarde der kaarten als volgt in troefkleur in bijkl 1 vierkantkaart is waard 1 trek Vt trek 1 vijf kaart is waard 2 trekk. 1 trek 1 zeskaart is waard 3 trekk. 2 trekk. Trekken in een lange kleur mag men niet meetellen, indien die kleur door de tegenstander is geboden. De volledige Irekkenwaarde van elke kleur wordt be paald door de waarde, die de kleur door de lengte heeft, op te tellen bij de hon- neurwaarden, bv. A V 543 als troef kleur is op grond van de lengte twee trekken waard, op grond van de hon neurs U/2, tezamen, dus 3V2 speeltrek. Heeft men een kleur dringend geboden, en de partner ondersteunt dit bod niet, dan mag u de lengte van die kleur niet tellen voor die van een troefkleur, daar waarschijnlijk de distributie ongustig is. v. D. DENKBEELDEN VAN VOLTAIRE. Een domme onnoozele vrouw is een zegen des hemels. De vrouw is een menschelijk wezen dat zich aankleedt, babbelt en uitkleedt. (Wat zal de vrouw van Voltaire 'n pracht-exemplaar zijn geweest! Red.) VAN TEXELS RAAD. B. en W. worden gemachtigd in 1918 een kasgeldleening aan te gaan van f 10.000. Voorz. deelt mee, ter distributie 'n toewijzing van 4500 pak kaarsen te heb ben ontvangen. ZATERDAG 29 DECEMBER 1917. Afwezig: de heer A. Boon. Alg. Weeshuis. In de plaats van mw. A. C. VisserBruin, die niet meer herbenoemd wil worden, mw. Wager maker-Keijser benoemd. Als regentes herkozen de heeren C. van Heerwaar- der. en S. C. Keijser Sz. Alg Armbestuur: Herkozen-de hee ren J. C. Visser en P. Witte Jz. en mw. G. Eelman-Huisman. Comm. van Toezicht Middelb. On derwijs: Herkozen de heer J. W Roe- loffs. Jaarwedde gemeentereiniger Den Burg m^t f 150 verhoogd (de duurte toeslag van f 1.50 vervalt). Jaarwedde havenmeester met f 50 verhoogd. Met 101 stem verklaart de raad zich tegen 't plan Texel in de 7e klasse te brengen voor berekenen der nieuwe salarissen voor Burgemeester (met twee dienstjaren f 2500), Secr. (met 5 dienst jaren f 2475) en Ontvanger (met 10 dienstjaren f 1700). 319 Er trok een wolk over mevrouw Sta- niecki's gezicht. Nerveus trommelde ze met haar slanke vingers op het blad van de schrijftafel. Dat meisje is voor mij een voortdu rende bron van zorg en last een le vende herinnering aan de ongelukkig ste tijd van mijn leven, mijn huwelijk met Falk^ die absoluut niet bij mij paste. De consul kent haar alleen als hulp in de huishouding. Het is me tot dusver gelukt haar tijdens zijn hezoeken op de achtergrond te houden en door haar passieve aard is mij dat al bij zonder gemakkelijk gevallen, maar in nerlijk heb ik steeds in duizend angsten geleefd, dat alles nog eens aan het licht zou komen. Dat zou dan zeker een breuk met Eschental hebben beteekend, want dat zou hij me natuurlijk nooit hebben vergeven. Zoowel bij hem als overal elders in Elmshorn zou mijn rol ten ein de zijn geweest. Ik moet nu probeeren Anne op een behoorlijke manier kwijt te raken. Naar de woning van de consul kan ik haar natuurlijk met meenemen en eerlijk gezegd, breek ik me dan ook al sinds weken het hoofd over de vraag wat er met haar moet gebeuren. Vera lachte sluw. Daar kan ik je misschien wel bij helpen, mama Jij, Vera Ja, mama'tje; nu jij zoo netjes voor mijn toekomst heT>t gezorgd, zal ik hetzelfde voor jou doen Zoo wascht de eene hand de andere. Je gaal dus met mijn plannen ac- coord Dat spreekt vanzelf Leve Anne Falke op de FalkenburchtEen derge lijke kans zal je dochter Vera zich heusch niet laten ontgaan. Daar is ze niet dom genoeg voor. En nu wil je me zeken wel excuseeren. Ik moet me nog voor het bezoek van meneer de nota ris kleeden. Als je me had verteld voor wie ik de theetafel zoo netjes... moest dekken, zou ik me zeker wat meer moei" te hebben gegeven. Tot straks, mama Ik hoor daar een wagen aankomen.-Dat zal de hooge gast wel zijn. Ik haast me, om me in een waardiger toilet te kun nen presenteeren. Vera spoedde zich naar boven en me vrouw Stamecki zonk in haar stoel te rug. Ze slaakte een zucht van verlichting Vera ging er mee accoord en alles zou dus prachtig in orde komen. Daar klonken stemmen en onmiddel lijk daarop diende de oude, half doove tuinman, 3je bij tijd en wijle voor me vrouw Staniecki werkzaam was, de be zoeker aan. Notaris Hamsen tiad de kamer binnen Hij was een -klein, oud heertje met spierwit haar, maar van een zeldzame vitaliteit. Achter zijn dikke brilleglazen PROBLEEM 3: Noord #432 b 10 5 a.v'4 4. 7 5 3 2 West Oost 10 9 8 #75 #632 a v 9 7 f li 10 9 6 #7532 b 9 6 h v 10 a h v b 6 f h8 4- b 8- ♦f. a 8 4 Zuid Zuid speelt 4 schoppen Wit komt uit met harten 6. Hoeveel maanden is het al weer ge leden, dat hij in het milde zomeravond licht tegenover ons zat? Mijn dochtertje kwam het met een kleurtje zeggen; „Er is een Duitsche soldaat aan de deur", en toen ik zelf ging zien, stond hij, stram en correct, in de deuropening. Hij kwam mii de groeten brengen van een goede vriend uit Vlaanderen, die hij toevallig daar ontmoet had, en na 'n oogenblik zat hij met ons aan tafel. Een blonde jongen, die in zijn burgerleven zich een belangrijke laak in een van de groote Duitsche uitgeverijen zag toebe deeld maar die van boeken en literatuur maar terloops iets hooren wilde Met een jonge, bewogen stem sprak hij over zijn vaaerland, en over de groo te dingen, die voor Europa te gebeuren stonden. Over een enkel ding was hij maar bezorgd: hij was nog niet in de oorlog geweest. Ik dacht lang daarover na, en toen hij na een hartelijk afscheid weer was heengegaan, begrepen wij iets meer van de geest, die de Duitsche legers zege na zege bevechten deed. En nu ligt er tusschen de post een eenvoudige envelop met het kleine, zwarte cirkeltje van de Feldpost. Ik lees met blijde verwondering zijn naam achterop, en als ik de brief open vouw, dan grijpt mij de simpele daglee- kening toch even aan. „-Rusland" staat er boven en dan de datum. Bijna vier velletjes rustig potlood schrift, ergens uit die baaierd van bloed en staal naar een vreedzaam huis in het verre Nederland gezonden. Zooals hij sprak, schrijft hij ook. Het is één getuigenis van zijn roeping: een góede Duitsche soldaat te zijn. Over de afschuwelijke toestanden in het gebied, waar hij gelegerd is, over de vervuilde bevolking, over de wonden, die, overal het bolsjewisme in het oude, moede lichaam «van Rusland sloeg, schrijft hij- En over de kerken: „Soms is nog duidelijk te zien, waar eens het.al taar stond, waar rond zich vroeger de geloovigen verzamelden. Soms ook staat de kansel er nog,„van waaraf vroeger de blijde boodschap van het Evangelie werd verkondigd. In de voorbije jaren zal die nog wel alleen beklommen zijn door een bolsjewistische commissaris, die 't volk onverstaanbare frasen uit de boeken van Lenin, Marx en Engels toeslingerde. Overal, waar dit land reeds door de Duitsche opmarsch van het bolsjewisti sche juk bevrijd werd, is het alsof er een groot en breed herademen over de menschen en de dingen gaat. Het volk stroomt weer naar de kerken, waarin sinds„lang geen diensten werden gehou den En dan alleen nog:dat hij in de troostelooze woestenijen nog wel eens te rugdenkt aan het vredige Nederland, aan ons huis en aan de blije kinderge zichten rond de groote tafel. Ik kom vandaag met zijn gedachten niet los van hem. Blonde, dappere soldaat, die zoo vér in de verte óók voor ónze kinderen vecht B.C. DE MAN MOET VERDIENEN, DE VROUW SPAREN. (Luther.) glinsterden een paar levendige, verstan dige oogen, waarmee hij mevrouw Sta niecki onderzoekend opnam. Heb ik de eer mevrouw Olga Sta niecki te spreken? vroeg hij met ouder- wetsche hoffelijkheid, waarbij zijn kor te buiging zich volkomen aanpaste. De vrouw des huizes kon slechts knik ken. Ze zag er nog steeds wat bleek en geagiteerd uit. Het gevaarlijke plan, het gesprek met Vera en het vooruitzicht van het onderhoud met de notaris wa ren allerminst in staat haar zenuwen te kalmeeren. Zij boette daarddor wel iets van haar ijdelheid en haar zelfbewust optreden in en daar zij bovendien haar toilet voor dit speciale bezoek met bijzondere zorg had gekozen, maakte zij de indruk van een rustige, bescheiden dame. De notaris, die zich de voormalige ope rettezangers geheel anders had voorge steld, zag zich danook in zijn verwach tingen bedrogen, hetgeen tot gevolg had, dat hij zijn gereserveerdheid althans ten deele aflegde. Het spijt me mevrouw, dat ik u in uw huiselijkheid moet komen storen, maar het leek mij gewenscht het slot van onze, langs schriftelijke weg gevoer de onderhandelingen mondeling af te doen en de reis naar Elmshorn te onder nemen. (Wordt vervolgd DISTRIBUTIE Inlevering bonnen winkeliers, slagers bakkers, enz. Winkeliers, slagers, bakkers en ande ren dienen op de voor hen bestemde in- leveringsdagen de volgende bonnen in te leveren en wel voor 's morgens 12 uur. Alle bonnen dienen juist opgeplakt te worden met gebruikmaking van de juis te ontvangstbewijzen. Voor suiker: alle bonnen 114 en nog hoogstens 9 stuks van 107. Voor koffie: alle bonnen 115 en nog hoogstens 9 stuks van 108. Voor jam: alle bonnen 116 en nog hoogstens 9 bonnen van 109. Bovenstaan de artikelen alle tezamen op een ont vangstbewijs MD 201a en van ieder ar tikel minstens 40 stuks. Voor havermout alle bonnen 117 en C en nog hoogstens 9 stuks van B en 111 tezamen. Voor vermicelli: alle bonnen 119 en nog'4iöogstens 9 bonnen 112. Voor maizena: zie Vermicelli. Men kan dus op bon 119 of(en) vermicelli of (eh) maizena ontvangen. De bonnen voor Vermicelli en Maizena dienen af zonderlijk opgeplakt te worden Voor gort: alle bonnen 118 en nog hoogstens 9 bonnen 111. Voor gebak: alle bonnen 37 en de bloembonnen 34, 35, 36 en 37, alsmede de nieuw geldig te verklaren bon voor bloem en van brood. Voor tarwebloem: alle bonnen 35, 36, 34 en 37 van bloem en nog hoogstens 19 stuks van 30, 31, 32 en 33 (oud) tezamen Voor rijst wordt men verzocht de C- bonnen mede te nemen, opgeplakt en met afzonderlijk ontvangstbewijs. Mo menteel is de distributiedienst niet be kend met de inlevering hiervan. Om ech ter teleurstellingen te voorkQmen, wordt men verzocht, deze boniten toch mede te nemen. De artikelen havermout, ver micelli, maizena, gort, gebak en tarwe bloem dienen alle op één ontvangstbe wijs ingevuld te worden MD 201b. Min stens 40 stuks. Artikel rijst afzonderlijk bewijs MD 201b. Voor kaas: alle bonnen 34, 35, 36 en 37| en de nieuwe bonnen. Voor eieren: de bonnen „een ei" en Ein Ei" in veelvouden van 10 stuks Voor de artikelen kaas en eieren ge bruiken het bewijs MD 201c en van ie der artikel minstens 40 inleveren. Van de boter- en vetkaart: de bonnen 36 en 37, zoowel voor roomboter als roomboter tegen gereduceerde prijs. Ontvangstbewijzen MD 201 gebruiken Voor zeep: alle bonnen 113 en de bon-j nen B en nog hoogstens 9 stuks van de oude bon 106 en bon A tezamen. Bewijs MD 2pl gebruiken. Minstens 40 inleve ren. Voor aardappelen: alle bonnen 37 er verder bon 38. Minstens 40 stuks met ontvangstbewijs MD 201. Voor melk: allé bonnen 37 en de nieuwe bon. Voor petroleum: alle bonnen 13 van de petroleumkaart uitsluitend op Mnan- dag. (Eventueel nieuwe bon ook). Voor vleeschwaren: alle bonnen 37 en nog hoogstens 9V2 rantso.en var bon 36. Voor vleesch (slagers) alle bonnen 3' en nog hoogstens 99V2 rantsoen var bon 36. Voor vet (slagers): alle ingenomen bor nen 39. van de vetkaart uitsluitend op Maandag a.s_ opgeplakt in veelvouden van tieri stuks. Een restant van minder dan IC bonnen dienen de slagers door te geven aan de plaatselijke toewijzingscommis-l sie. Voor het opplakken van deze bon nen moeten de slagers gebruiken de op- plakvellen nieuw MD. 18. (In geen geval MD 268). Voor brood: alle bonnen 37 en de nieu we bon De bonnen van de bloémkaart kunnen ook voor een toewijzing brood ingeleverd worden. Men wordt verzocht alle bescheiden zoq nauwkeurig en oplettend mogelijk te behandelen en alles goed opgeplakt er| juist ingevuld in te leveren. VAN DE BOEKENPLANK. Illllllllll VEILIG BELEGD. HOOGE RENTE. Een goede raad, die reeds door veler is opgevolgd, is deze: „Beleg wat gele in goede boeken". Wanneer u met oor deel kiest, heeft u waar voor uw geld dan heeft u een bezit, dat niet alleer zijn waarde houdt, maar rijke rente af werpt bovendien. Op het gebied var kunst en wetenschap kunt gij u schatten verwerven, welke onvergankelijk zijn.l Een goed 'stel woordenboeken is een! waardevol bezit. Betrouwbare lectuur' over de glansjaren van onze geschiede nis. da&r zult gij uw leven lang ple zier aan hebben. Een encyclopaedic de keuze is beperkt, maar u kunt nog wel een prachtig naslagwerk bemachti gen, dat zijn geld thans meer dan ooit waard is. Gaarne staan wij u met alle mogelijke inlichtingen ten dienste. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel.11 HYGIENE EN VEILIGHEID lilil» 361. SLECHTE TANDEN. Lange tijd heeft men gemeend, dat voornamelijk 't nuttigen van zoetigheid slechte tanden veroorzaakte. Thans zijn wetenschappe lijke proeven genomen, welke hebben aangetoond, dat in het bijzonder gist een zeer slechte invloed op het gebit uit oefent. Hiermee brengt men in verband het feit, dat v^el bakkers slechte tanden hebben. Zij zouden, zoo voegt het Han delsblad hieraan toe, om het deeg te pioeven nogal eens onbewerkte gist in de mond krijgen. Wanneer het brood goed doorgebakken is, doet gist geen kwaad meer. i

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 4