minium voor de vrouw, mum HONDENTROUW. niiiuiiui feuilleton mm ANNE vindt het geluk! De Strijd in het Oosten. De Avonturen van Robinson Crusoë. RECEPTEN GEBAKKEN TOMATEN. Hol de to maten voorzichtig uit. Vul ze 'met 'restjes gehakt vleesch en fijngesneden groenten Leg de kapjes van de tomaten er weer op en bindt ze met een draadje samen. Strooi er geraspte kaas op en bak de to maten in een vuurvast schoteltje. GORTMOUTKOEKJES. 100 gr gort- mout, 30 gr. (2,5 afgestr. lepel) suiker, kaneel of citroensuiker, plm 2 dl melk, 80 gr. (10 afgestr lepels) bloem, wat zout. boter of olie. Week de gortmout on geveer een uur in zooveel melk, dat de gortmout juist bedekt is. Roer de suiker, de bloem het smaakje en het zout door de geweekte gortmout. Laat een kleine hoeveelheid boter of olie in de koeken pan heet worden en bak van het beslag mooie ronde koekjes, aan weerskanten goudbruin. Dien de koekjes warm op als toespijs aan de warme maaltijd. In de plaats van gortmout kan ook havermout genomen worden. NUTTIGE WENKEN. LUIERS. Een zacht papiertje in de lui er. Dan wordt hij niet zoo vuil. SLABBETJES. Doe ze uw kind voor bij het eten. Dat spaart de kleeren* ALUMINIUM-pan wordt van binnen weer blank door er water met citroensap in te koken. MATGLAS reinigt u met zachte boen- cier met groene zeep. Kan ook met soda water. Nabehandelen met spons en lap HANDDOEKEN gaan langer mee wan neer de gebruikers (sters) zich eerst goed de handen wasschen alvorens ze af te drogen. VILTEN hoeden niet meer te gebrui ken U kunt er nog zooltjes van knip pen, inktlapjes aanvattertjes, handtasch- jes en wantjes. Eerst de hoed met een lauw sopje reinigen. WAGENSMEER op regenjas Neem lauw water en zachte zeep Desnoods nog een wit doekje nemen met waschbenzi- ne, tetra, of verwarmde terpentijn (war men in heet water, nooit op vuur) Onlangs vonden we in een onzer dag bladen een advertentie, vermeldende: Heden overleed mijn lieve, trouwe hond Bello, in de leeftijd van ruim 11 jaar. Alle dierenvrienden zullen beseffen hoe zwaar mij dit valt. Mevrouw H. We hebben hier de namen van de overledene en zijn nabestaande meesters gewijzigd Toevallig vernamen wij, dat iemand, die een brief van rouwbeklag had gezonden, daarop een gedrukte, zwart omrande bedankkaart terug kreeg, met het portret van Bello er op en onderteekend: ,,De heer en mevrouw H Hondentrouw! Een onzer kennissen vertelde ons dezer dagen, dat hij en zijn vrouw geregeld bloemen gaan brengen op het graf van hun hond, op een hon denkerkhof. Ieder beoordeele zulke din gen maar voor zichzelf. Voor ons gevoel zit er iets in, dat ons een beetje wrevelig doet worden. De liefde van menschen voor dieren is een nobele zaak en vaak heel gerechtvaardigd. Schopenhauer riep eens uit: ,,Hoe dikwijls beschamen de honden de menschen". En van een ander wijs man is het woord; „Hoe meer ik de menschen leer kennen, hoe meer ik van de dieren ga houden". Wij laten dit alles geheel in zijn waarde. Maar ook liefde voor dieren moet een gezond verschijn sel blijven, moet zich op gezonde wijze openbaren. Als dit gebeurt, zijn de ge negenheid en de trouw van menschen jegens dieren respectabele -uitingen. Maar ook hier is gelijk bij elke zaak veel overdrijving Wie een hond ver liest, derft een zeer goed vriend, dit is ontegenzeggelijk waar. Maar men kan het dier onmogelijk verheffen tot de menschelijke waardigheid. Waarbij nog komt, dat nu eenmaal een hond een veel korter verblijf op aarde is vergund, dan de mensch. H. Post. Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. 27.) De gravin snoepte van een stukje toast met zalm. En Gusta, brave ziel, heb je alles klaar kunnen krijgen? vroeg ze gemoe delijk. Alles in orde, mevrouw. Ursel van juffrouw Bratt heeft me geholpen. Dat is aardig. Hoe gaat het nu met de juffrouw, Ursel? Ze is weer heelemaal de oude me vrouw, dank u. Prachtig. Ik hoop vanavond op ons feestje met de jongedame kennis te ma ken. Heb je voor de wijn gezorgd, Gusta9 Alles staat klaar, mevrouw. Hopelijk zijn de jongens nu op tijd. Die zullen er heusch wel voor zor gen, dat ze niet te laat komen! Als er wat te eten is, zorgen de mannen wel, dat ze er zijn. Dat weet mevrouw toch nog wel van „Baggesen"? En daar gaat de bel! Wedden, dat ze het al zijn? Gusta wilde naar de deur loopen, maar de gravin hield haar terug. Blijf jij maar aan je werk, Gusta. Hlllllllllllllll! RECENSIES. Illllllllllllllili VERBORGEN RIJKDOMMEN in het vvaardelooze. Het verzamelen van afvalstoffen en oude materialen is thans in volle gang; regelmatig gaan de ophaaldiensten de huizen langs, teneinde de huis-, keuken en levensmiddelenafval, oud papier, enz., te verzamelen. Oogenschijnlijk waardelooze afvalstof fen kunnen verwerkt worden tot waar devolle grondstoffen en verbruiksartike- ien. Pitten kunnen dienen als grondstof voor olie; uit aardappelschillen kan o.m. kurk worden vervaardigd, cellulose kan o.m. uit aardappelloof gewonnen wor den. in de lucht, het zeewater, de plan ten bevinden zich waardevolle stoffen; zelfs vuilnis, afvalwater, kolenasch, enz. kunnen productief worden gemaakt. Merkwaardige, maar zeer belangrijke dingen, die de vindingrijkheid der menschen alle eer aandoen en eens te meer de geweldige vooruitgang op we tenschappelijk, technisch en economisch gebied bewijzen. Al deze verbruiksmo- gelijkheden van afvalstoffen zijn nog te weinig bekend. Daarom is het toe te juichen, dat. er een boek over deze mate rie verschenen is Daarin vindt men alles samengevat; het geeft uit de praktijk de meest sprekende beelden, hoe uit schijn baar waardelooze afvalstoffen inderdaad schatten van groote waarde vervaardigd worden, waaraan vooral nu behoefte be staat. Het boek is getiteld „Verborgen Rijkdommen in het waardelooze" en ge schreven door Dr. C. J. Ungewitter, die Reichsbeauftragte für Chemie en voor zitter van de Wirtschaftsgruppe Chemie is. De Nederlandsche bewerking is van Dr M. H. Werther, die eemge gegevens en voorbeelden uit de Nederlandsche in dustrie inlaschte, om te laten zien, wat cok hier te lande reeds gedaan werd en wordt. Wat te bereiken is en hóe, lees dat zelf, en uw oogen zullen opengaan; met meer enthousiasme dan tot dusver, zult ge afvalmaterialen bewaren en ervoor zorgen, dat ze daar komen, waar ze be- hooren. In volgende nummers komen we op dit boek, dat bij La Rivière en Voorhoe de te Zwolle verscheen, uitvoeriger te rug. Illlll EEN LACH EN EEN TRAAN. DE OORZAAK. Kellner, er zit een barst in mijn kopje. Zoo sterk is onze koffie, mijnheer. OOK EEN VERRASSING. Marie: Ik zou mijn verloofde op zijn verjaardag een reuzeverrassing willen bereiden. Heb jij een idee Els- Laat hem je geboortebewijs zien. Illllllllllllllili FILM Illllllllllllllili REMBRANDT. Onlangs is te Amster dam begonnen met de buitenopnamen voor de film „Rembrandt", Ewald Bal- ser speelt de titelrol. Illlllllllll OVER POSTZEGELS. ||||||llllll EEN ZEGELTJE VAN CYPRUS. Op de laatste veiling van een der be kendste Haagsche handelaren, kwam o. rn. een zegel onder de hamer, die in het jaar 1923 voor 1 p.st. aan de postkanto ren op Cyprus werd verkocht. In de prijscourant van Michel staat deze zegel onder no. 79 genoteerd voor 425 mark, bij Yvert en Tellier onder nr. 83 voor 3500 francs Een onzer kennissen, die Cyprus graag wilde completeeren, stelde zich voor het exemplaar voor 175 gulden te koopen Men zal zijn verbazing kun nen begrijpen toen bleek, dat er tot 315 gulden voor deze zegel werd geboden. Ten slotte is Cyprus een tamelijk onbe langrijke Engelsche kolonie en het ze geltje had een zéér onopvallend uiterlijk. De speculatie van postzegels gaat on verminderd door, de prijzen zijn hooger dan wij ze ooit hebben gekend. H .P Ik zal zelf wel even opendoenUrsel, als jij straks bij het opdienen even zou willen helpen, zou je me een groot ge noegen doen. De gravin ging naar de deur. O Wel Anne, zit je nieuwe jurk goed? Met deze woorden betrad Senta Bratt het zolderkamertje, dat ze aan Anne had afgestaan. Het was een eenvoudig ver trek, met wat lichte meubels en bonte cretonne bescheiden gemeubileerd, maar voor Anne Falke was het een paradijs. Ze keerde zich met een gelukkige glim lach om en breidde haar armen uit. Kijkt u zelf maar, juffrouw Bratt, het zit aangegoten. Werkelijk keurig, prees de schilde res het eenvoudig zijden toiletje, dat An ne's slanke figuurtje omsloot. Je ziet er allerliefst uit, Annekind. Anne Falke sloeg met een spontaan gebaar haar armen om de hals van haar gastvrouw en kuste haar op beide wan gen. Een zorgvuldige verpleging en liefde volle behandeling tijdens haar kort ver blijf in de hoofdstad hadden van de be deesde Asschepoester uit den huize Sta- niecki een van vreugde stralend jong meisje gemaakt, dat zelfs het lachen weer had geleerd. De blijde glans in haar blauwe oogen getuigde van nieuwe levensmoed en in haar wat, voller geworden wangen lagen „De toestand heeft zich in het Oosten aanmerkelijk verbeterd"; zoo beweerde een dezer dagen de Engelsche berichten dienst, maar kort daarna werd in een extra uitzending door de Duitsche om roep mededeeling gedaan van het inne men van Stalino en Charkow, zeer belangrijke centra in het Sovjet-indu striegebied. Nu we dit schrijven is het grootste deel van het rijke Donetz-bek- ken reeds in Duitsche handen; ook de heele Baltische kust met de eilanden. Alleen Kronstad en Hangó worden nog door de bolsjewieken verdedigd, maar het laat zich aanzien, dat ook daar niet lang meer stand kan worden gehouden.. Leningrad wordt met de dag nauwer in gesloten. Wel worden nu en dan uitvals- pogingen gewaagd, maar telkens stuiten de communisten op de muur van vuur en ijzer, welke de Duitsche weermacht en haar bondgenooten om deze belang rijke vesting hebben opgetrokken. De strijd heeft, de uitgestrektheid van het 1200 km. lange front in aanmerking ge nomen, een vlot verloop. Zelfs Engelsche militaire deskundigen twijfelen er niet aan, of Duitschland zal zijn veldtocht hier voor het invallen van de winter achter de rug hebben. Nog enkele tien tallen km. scheiden de troepen van Moskou. Dag en nacht wordt de stad door vliegtuigen bestookt. Het einde komt in zicht. Nu de voornaamste auto riteiten de stad hebben verlaten, neemt de onrust onder de bevolking nog meer toe. Verscheidene zakenlieden sloten hun bedrijf en zochten een goed heenko men. Gevolg: nog grooter schaarschte aan noodzakelijke levensbehoeften. Daarom is het nu verboden winkels te sluiten. Maar in stilte verlaten toch steeds meer inwoners, beducht voor het dagelijks toenemend gevaar voor bom men en granaten, huis en haard. Er is geen twijfel aan- ook Moskou zal het op de duur niet bolwerken. BELANGSTELLING IS HET ZOUT DES LEVENS. Copyright P I B Bo» 6 Copenhogi 192. Daar Robinson de wilde op een Vrijdag had gered, besloot hij hem Vrij dag te noemen. En nu hij vuur had, kon hij weer water koken. Voor dat doel zet te hij een ketel water op. 193. Vrijdag had nog nooit vuur ge bruikt om water te koken. Wel om vlees te roosteren en om zich te war men Hij kon maar mot begrijpen, waar om het water zo borrelde toen het kook te. Hij dacht beslist, dat er wat in zat. grappige kuiltjes. Ik ben u zoo dankbaar, juffrouw Bratt, fluisterde ze, terwijl ze zich als een klein meisje tegen de schideres aan- vleide Senta Bratt streelde haar zachtjes over het blonde haar. Waarvoor kind? Voor die jurk, die ik voor een prikje kon krijgen? Ik ben zelf blij, dat je er zoo aardig uitziet. Niet alleen voor die jurk, maar voor alles, wat u voor me doet en dat ik bij u mag blijven. Mijn beste Anne, daarmee heb ik toch mezelf de grootste dienst bewezen. Ik heb immers niets anders dan mijn werk. Sinds jij hier bent, heb ik veel meer een bezigheid, als ik het zoo noemen mag, voor mijn gemoedsleven. Jij bent nog jong en daarom kan je nog niet weten van hoeveel belang dat voor een eenzaam mensch is. Men moet nu eenmaal een beetje liefde kunnen geven en nemen anders verkilt een mensch van binnen, Dat zult u nooit van uzelf kunnen zeggen, juffrouw Bratt. Laat dat stijve juffrouw nu einde lijk maar eens weg en noem me kort weg Senta. Dat is trouwens ook noodig, wanneer ik je beneden bij de gravin als Anne Faro, de dochter van m'n overle den vriendin moet voorstellen. Sta je er werkelijk nog altijd op, dat ik dat doe? Ik smeek je er om, Senta. Illlllllllll LANDBOUW VEETEELT lllllllimi VERBETERING DER VEEVOEDERPOSITIE. De veevoedervoorziening, die in de tijd van voor de huidige oorlog geen probleem was, omdat overzeesche invoer tot elke gewenschte hoeveelheid moge lijk was, is dat nu wél geworden en ve len zijn bezig, om het zoo goed mogelijk op te lossen. En dat natuurlijk ieder op zijn eigen wijze. Vóór de oorlog had er in ruil voor de ingevoerde veevoeders een levendige in voer van dierlijke producten plaats, zoo dal. de veerijke landen als Nederland en Denemarken meteen ook groote import- én exportlanden waren. Het is vanzelf sprekend, dat dit nu uit is. Wij zijn nu meer aangewezen op zelfvoorziening. Wel niet zoozeer van eigen bodem, maar o an toch van het vaste land van West- Furopa. En dit brengt mede, dat men zich zoowel hier als elders toegelegd heeft op de verbouw van veevoeder, het zij als hoofdgewas, hetzij als stoppelge was. In Duitschland heeft dit een groote vlucht genomen. Maar ook in ons land is met alle kracht toegelegd op een zoo groot mogelijke opbrengst van veevoe der. Dit verkrijgt men door het intensief en doelmatig afweiden van het grasland, noor het tijdig maaien en inkuilen van het gras, als het geen heel mooi hooi- weer is, door het kunstmatig drogen van gras, waardoor een kostelijk krachtvoe der verkregen wordt. Ook in Zwitserland en in Denemarken past men deze middelen toe Daarnaast legt men zich in deze landen toe op het prcduceeren van hooi- en lucernemeel In Denemarken gaat men meer dan te voren over tot het bereiden van visch- meel. In Noorwegen en Zweden wordt hout als grondstof voor veevoederproduc tie benut, terwijl daar, evenals ook in Denemarken, uit zeegras een waarde volle meelsoort gemalen wordt. In zuidelijker gelegen landen probeert men het met succes met de verbouw van zonnebloemen en met de uitbreiding van de klaver-, mais- en soja verbouw Zoo als men ziet worden alle krachten inge spannen om de veevoederpositie van Europa te verbeteren. En dat met stij gend succes, al zijn we nog niet, waar wij moeten zijn. AGRICOLA. VOEDINGSWAARDE KAFSOORTEN. De voedingswaarde der kafsoorten is IV2 tot 2 maal zoo hoog als die van het bijbehoorende stroo. Wat het stroo be treft, kan worden opgemerkt, dat het voedzamer is, naarmate de deelen dich ter bij de korrel liggen. Wil men dan ook dezelfde stroograansoorten gebrui ken voor voeren en strooien, dan ge- bruike men de bovenste deelen voor voe ren, en de onderste deelen voor strooien. De kafsoorten kunnen aan melkkoeien tot 2 kg. per dag per dier worden toe gediend, vermengd met ander voer, bv. natte pulp. Bij paarden kan men wel tot 56 kg. gaan, vooral tarwekaf dat ze graag opnemen Bij het voeren van groo te hoeveelheden aan paarden, hetgeen wat opstoppend werkt, is het evenwel gewenscht, dit voer te combineeren met voedermiddelen, die wat afdrijvend wer ken, zooajs b.v. bieten en in mindere ma te haverstroo. De hoeveelheid kaf dan vooral geleidelijk verhoogen. Gerstekaf kan vanwege de aanwezig heid van kafnaalden slecht benut wor den. De kafnaalden kunnen ontstekingen ii mond en keel doen ontstaan. Men zij hiermee dus uiterst voorzichtig; beter is het, dit in het geheel niet te voeren. Kaf van ongenaaide gerst is evenwel uitste kend. Bij het voeren van kaf moet er voor gezorgd worden, dat er geen schimmels en brandsporen in voorkomen Men dient er op te letten, dat de kaf niet sterk ver ontreinigd is. De circulaire, waarin de gehalten zijn opgenomen, zendt 't Noordholl Veevoe derbureau, Landbouwhuis, Alkmaar, op aanvraag gaarne gratis toe. WIE EEN LUXE AUTO BEGEERT, MOET ALLEREERST OVER EEN KRUIWAGEN BESCHIKKEN. Nou, in hemelsnaam dan maar! Ik vind het niet bepaald prettig m'n oude vriendin wat op de mouw te moeten spelden, maar als je het dan bepaald wilt, dan moet het maar gebeuren. Ten slotte benadeelen we niemand met die kleine comedie. Nietwaar9 Ik zou zoo graag alles wat achter me ligt, willen vergeten en probeeren met die nieuwe naam ook een ander mensch te worden. Je bent een beetje romantisch aan gelegd, kind. Maar daar schiet me wat te binnen. We ontmoeten vanavond Jens Grottkau bij de gravin. Die is toch een paar maal in Elmshorn bij jullie ge weest? Wat zal er gebeuren als hij je herkent? Dat zal hij zeker, maar hij kent mijn naam niet. Voor hem was ik, even als voor de anderen, juffrouw Anne, de hulp in de huishouding. Senta Bratt bromde iets, dat stellig geen compliment voor mevrouw Sta- niecki inhield. En hoe staat het met graaf Grundt- vig, de neef van de gravin? vroeg ze. Ik zou me met die juffrouw Faro-come- die liever niet in m'n vingers snijden, Anne. Tot Senta Bratt's verbazing bloosde het meisje over het geheele gezicht. De graaf kent me niet. (Wordt vervolgd BRIDGE-RUBRIEK. Zooals in een onzer vorige rubrieken besproken is, mag een openingsbieder nooit renonce, singletons en doubletons meerekenen om het aantal speeltrekken vaji z'n spel te bepalen, omdat deze ge heel afhankelijk zijn van het aantal troe ven, dat men in de hand heeft en deze troeven al meegeteld zijn door honneur- trekken en lengte der troefkleur. Bij de ondersteunende partner is dat echter anders; deze bepaalt het aantal speeltrekken van zijn spel als volgt, n.l. door le. Lengte in troef en honneur in troef 2e Lage kaarten en honneurs in bij kleuren. 3e Aft roef kaar ten, verkregen door korte kleuren (renonce, singleton en doubletons). Taxatie van aftroeftrekken in de hand van dc Dummy: met 3 troeven, met 4 of meer Een renonce 2 trekken 3 trekken Een singleton 1 trek 2 trekken Een doubleton V* trek 1 trek Heeft men als dummy de volgende kaart, schoppen 3, harten B 7,5,4,3,2, rui ten B 7,6,5,4, klaver 9, dan is deze kaart waardeloos om een schoppenbod van de partner te ondersteunen. Geheel anders is dit, wanneer deze harten of ruiten an nonceert. Begrijpelijk is het, dat men, indien men 2 korte kleuren heeft, men er maar 1 van mag berekenen om de aftroef trekken te bepalen, en dan neme men al tijd de kortste kleur. Hieronder volgt een voorbeeld, hoe de openingsbieder en de partner hun speel trekken bepalen: Openingsbieder heeft: Schoppen A H 7, 6, 3 (4) Harten H 8 7 5 (1) Ruiten 4 3 2 (0) Klaver 9 (0) Speeltrekken (5) Dummy heeft; Schoppen 10 9 8 5 4 (1) Harten A 6 4 3 2 (2) Ruiten 9 (2) Klaver 4 3 (0) Speeltrekken (5) Als men aaneemt, dat de opennings- bieder schoppen geboden heeft, dan zijn de gezamenlijke spellen dus 10 speel trekken waard bij schoppentroef, en kan men dus rustig de manche uitbieden Het bieden zal ongeveer als volgt verloopen: Openingsbieder: 1 schoppen 2 schoppen(herbiedbaar) pas Partner: 2 harten 4 schoppen pas v. D. Illlllllllll VAN DE BOEKENPLANK. J. C. Alders, Jongens en Techniek. Schepen havens, kranen kanalen, sluizen bruggen, centrifugaalpompen. 250 blz. Ing. f3,05. Geb. f4,10. Antoon Coolen, Het donkere licht. 232 blz. Geb. f 1,55. Phiny Dick, Miezelientje en.Kake- line, dc kip. Met illustraties van de schrijfster. 60 blz. Geb. f 1,25. Phiny Dick, Suizebol en Bijdepink. Met illustraties van M. Toonder. 63 blz. Geb. f 1,25. Albert Helman, De rancho der X- mysteries. 352 blz. Ing. f 2 4ó. Geb. f 2,90 Paul Huf, Ons Volk. Een karakte ristiek in verzen. Samengesteld en voor zien van inleiding en toelichting. 131 blz. Geb. f 1,55. J. Huizinga, Over vormverandering der geschiedenis. 19 blz. f 0,45. C A. Martens, Smeltlasschen. Be knopte handleiding voor het autogeen- en electrisch lasschen. 89 blz met ill. f 1,75. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 Illlllllllll HYGIENE EN VEILIGHEID IÜÜM 368. ZIJN ER AARDSTRALEN9 Op deze vraag geeft prof Dr. J. G. Slees- wijk in de Telegraaf antwoord. Het luidt ontkennend. In ieder geval wil hij, al vorens hun bestaan aan te nemen, objec tief een methode kennen om ze te kun nen opsporen. Hij wil niet afhankelijk zijn van de wichelroede, die alleen maar gehanteerd kan worden door menschen, die in een bepaalde geestelijke en licha melijke toestand verkeeren, en waarvan de uitslag ook een gevolg van autosug gestie kan zijn. De hooggeleerde schrij ver wil er heelemaal niet van weten, dat kanker, tuberculose of echte rheu- matiek door aardstralen veroorzaakt zou den worden, noch minder dat ze genezen zouden zijn met behulp van 'n duur in strument, dat door aardstralenzoekers geleverd wordt. Indien iemand door het verplaatsen van zijn bed, of door het „afschermen" genezen zou zijn, dan heeft hij zeker niet een van de genoem de ernstige ziekten gehad. Voorzoover men de onderzoekingen van de aard- straalzoekers heeft kunnen controleeren, is er nooit iets waar gebleken. En zou- aen alleen de aardstralen, toch ook een uiting van een natuurkracht, schadelijk zijn, terwijl alle andere krachten (zon, electriciteit, water) zoowel ten goede als ten kwade kunnen werken?

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 4