87600 mmjis TOCH SINTERKLAAS TEXELSCHE COURANT NIET VERSAGEN TWEEDE BLAD - ZATERDAG 15 NOVEMBER 1941. Ds. J. F Tinholt 40 jaar op de kansel Een halve eeuw vischafslag N r- HET VOORBEELD VAN FRIDTJOF NANSEN. Als ik in mijn jongensjaren last had van neerslachtigheid of gebrek aan werklust, dan was er één tooverwoord, dat mij op kon wekken: de Fram! Stel je voor, dat de mannen op de Fram laks geweest waren of toegegeven hadden aan één moment van neerslach tigheid. Alle portretten van de wereldgeschie denis verbleekten voor mijn oog door deze kalme, vastberaden geleerde, die de moeilijkheden opzocht om ze te over winnen: Fridtjof Nansen. In de twintig jaren, die sindsdien zijn verloopen, heb ik heel wat helden-idea- len achter mij gelaten, maar de bewon dering voor Nansen kon met de jaren slechts verdiepen. Ik begon te begrijpep, wat Nansen's tochten onderscheidde van vele andere vermetele ondernemingen: het verschil tusschen een overwinning van techniek en spieren en een overwin ning behaald door geest en menschelijk verstand. Op de fijngevoelige hartelijke Nansen hadden tegenslagen eenvoudig geen vat. Nooit kregen moeilijkheden de overhand op zijn sterke geest en daarom overwon hij de meeste, die hij op zijn weg tegen kwam. Nansen waagde, geen kans spel met het noodlot in de hoop op roem en fortuin, wanneer het geluk hem dienstig zou zijn Zijn pionierstochten wa ren middel geen doel. Het ontzag, dat de wereld voor hem koesterde, gebruik te hij uitsluitend in het belang van an dere menschen. In het belang van zijn land, toen dit zich vrij maakte van Zwe den. In het belang van zijn landgenooten teen die in do eerste wereldoorlog ge brek aan graan hadden en Amerika niet genoeg "wilde leveren. In het belang van duizenden en duizenden krijgsgevange nen. die hij uit de gevangenschap in Rus land verloste. Nansen was in e]jx opzicht een man uit é«#i stuk. Zijn leven lang ging hij recht op zijn doel af; nooit was hij te bewegen zich op zijpaden met schermutselingen op te houden.* Hij was een goed vaderlander en bovenal een groot menschenvriend Zijn methode van werken was die van een werkelijk groot man. Met z'n scherp inzicht had hij weinig tijd noodig om een beslissing te nemen en stond zijn be sluit, vast, dan werd ook meteen aan de uitvoering begonnen. Doch deze activi teit verhinderde heni niet elk plan met gewetensvolle nauwkeurigheid'tot in de kleinste bijzonderheden onder de oogen te zien. Fridtjof Nansen was een der voorgan gers van de menschheid. De figuur van de held uit mijn jon gensjaren heb ik op lateVe leeftijd als een ware heldenfiguur leeren begrijpen. Nog altijd stel ik mij zijn grootsch voor beeld voor oogen, wanneer •niserabele gedachten dreigen mij te bekruipen. Ik kan ieder aanraden, hetzelfde te doen. En dat is het grootste monumént, dat de menschen voor hem kunnen opricjiten. SUCCES llllllllllll VOOR DE VROUW. SUPERCHIC PATROON BUITENGEWOON 5632 Charmante namiddagjapon Voor gr. 44, ben 4 M. zijden crêpe van 94 cM. 5633 Jeugdige namiddagjapon. Voor gr. 44, ben. 2,75 M wollgn georgette van 130 cM. 56345635 Chique complet voor de winter. Voor gr. 44, ben. 2.75 M. wollen stof van 130 cM. en 5635 ben. 5 M. georgêtte van 94 cM. 5636 Moderne namiddagjapon Voor gr. 46, ben. 4 M. matzijde van 94 cM. Van alle modellen zijn schitterend passende patronen in de gangbare ma ten leverbaar. Prijs bij vooruitbetaling 10.35 voor kinderkleeding, voor mantels en japonnen 10.45 per patroon. Te tol- doen in postzegels tot 7Vs cent p. s. of door storting op giro 240842 tegelijk met de duidelijke bestelling o.a. opaave bo venwijdte. Uitgevers A. H. Bruil, Patronenaideeling, Doetinchem. RECEPTEN KAASPANNEKOEKEN. l'/i ons bloem, 1 eetlepel maizena, 23 dL. melk 1 ons geraspte kaas gn wat vet of boter cm te bakken. U .vermengt de bloem en maizena en roert er de melk bij klei- fte gedeelten bij tot u een geheel glad deeg krijgt zonder klontjes. U voegt nog ons geraspte kaas bij het beslag en bakt er niet te dikke koeken van. Kaas- pannekoekjes presenteert u opgerold met wat geraspte kaas bestrooid, in plaats van een vis'chgerecht. GESOUFFLEERDE BLOEMKOOL. 1 bloemkool, 1 kopje melk, 1 eetlepel bo ter, 2 eetlepels bloem, 1 eiwit, wat ge raspte kaas. U kookt de schoonge maakte bloemkool in zout water gaar en laat ze goed uitlekken. Dan maakt u van de boter, de bloem en de melk een sausje De geraspte kaas wordt door het sausje gemengd en ten slotte doet u nog het zeer stijfgeklopte eiwit er bij. In een vuurvaste schotel plaatst u eerst de bloemkool, die zooveel mogelijk in de oorspronkelijke vorm geschikt is. De saus wordt over de bloemkool gegoten en in een warme oven laat u het ge recht vlug goudgeel bakken. NEDERLANDERS! KENT UW PLICHT. Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland: ZOO SCHREEF... Over de rede van de Fuehrer: DEUTSCHE ALLG. ZEITUNG: De Duitsche sociale revolutie sfaat voor haar meest beslissende overwinning STEFANI: Op het Italiaansch-Duit- sche bloc, dat absoluut hecht is, zullen de tegenstanders geen vat hebben. VOCE D' ITALIA: De rede bepleit het recht van Duitschland op leven en macht. Het gezonde deel van Europa strijdt nu tegen de Sovjet-Unie en haar bondgenoot, Engeland. VOELKISCHE BEOBACHTER: Het werk van de Fuehrer groeit tot de groot ste daad der^ wereldhistorie, tot een ware ommekeer der tijden. IJdele bet weters, die zich voor zijn waarschuwin gen doof hielden, hebben hét spel ver loren. OUDESCHILD. Ds. J F. Tinholt, die 25 Sept. 1938 zijn intree deed in de Ned Herv Gemeente te Oudeschild, hoopt Maandag a s. sijn 40-jarig ambtsjubileum te wieren De jubilaris is voornemens in een op 23 Nóv. te houden middagdienst dit ver heugend feit in een korte rede te her denken. Een bijzonder jubileum, een vriende lijke jubilaris, een pastorie, waar je al tijd welkom bent. Wij zijn blij, ons niet door de fel-blazende Oostenwind, die al echt koud kan zijn, te hebben la ten weerhouden. Wat was het er gezel lig, op die knusse, kleine kamer op de eerste verdieping van de pastorie, waar de kachel behaaglijk brandde en je ge nieten kunt van de met schuim ge kroonde golvenkoppen op de Wadden zee, die alsmaar op de oude, vertrouwde dijk aansturen. En, dominee, vroegen we: U denkt nog niet aan rust? Och, was het antwoord, de langste tijd ben ik hier wel geweest. Ik voel me nog best, dat niet maar als je zoo tegen de 70 loopt. Ja we begrijpen het. Dominee is al 67. Het ziet er trouwens naar uit, zoo ging dominee v.erder, dat ik mijn ambt toch binnen niet al te lange tijd zal neer leggen, want dezer dagen heeft de Sy node besloten om predikanten bij het toereiken van de 65-jarige leeftijd door jengere krachten te*laten vervangen (Dit besluit moet, alvorens het van kracht wordt, nog door het provinciale Kerkbestuur^ worden goedgekeurd). En als u uw ambt neerlegt, Ds., blijft u dan op Texel wonen? Dominee kijkt zijn huishoudster, mej. D. Boot, die al wel 21 :jaar in betrekking :s, eens aan. Zulke besluiten nemen ze in onderling overleg; dat spreekt van zelf. Mej Boot is al zoo lang bij hem! En dan zegt Ds.: We gaan wel naar de overkant, denk ik, maar waar we ons dan zullen vestigen, weten we nojjf niet: In de stad? In een boschrijke omgeving? 't Zal niet meevallen. Je künt niet altijd wonen, waar je wilt, want niet alleen op hét eiland is gebrek aan woningen. Dominee Tinholt is al weer ruim drie jaar op Texel: Wat vliegt de tijd, zegt-ie: Ik herinner me nog heel goed de dag, waarop ik voor het eerst op de kansel stond; dat was 17 Nov. 1901 in de lan delijke gemeénte St -Maarten-Valkoog; ik was toen 27 jaar. In die 40 jaar is er veel in ons we- icldje veranderd Nieuwe ideeën werden verkondigd, de maatschappelijke toe standen ondergingen drastische wijzi gingen, techniek en economie wedijver den om de eerekroon, maar de Kerk bleef dezelfde; De Kerk van de Eeuwige God, die Zijn geloften gestand doet aan de zondige wereld, dp Kejk van Hem, Die is en blijft^en zijn zal, al de eeuwen door, in vreugd en verdriet, onder welke omstandigheden Zijn'kinderen ook leven mogen, Hij blijft dezelfde. En het eeu wig,- waarachtig geloof eveneens. Het geloof, de verkondiging Van het Evangelie. Veertig jaar lang heeft do minee Tinholt zijn gemeente in Chris tus geleid. Van 1901-1938 is hij voorgan ger geweest bij de gemeente St -Maar tenValkoog En dan de laatste jaren toch nog naar een andere gemeente! vragen we met eenige verwondering. Och, is het antwoord: Een bepaalde reden was er niet, maar ik wilde nog eens. een keer veranderen. Sprekende over de plaatselijke toe standen merkt dominee op, dat de hui dige tijdsomstandigheden het kerkelijk leven niet ten goede zijn gekomen. Hij betreurt het zeer, dat er altijd nog zoo-* Al schijnt het velen onbegrijpelijk En Jijkt h<*t sommigen zelfs dwaas. Toch maken wij weer voorbereiding Voor de aloude Sinterklaas. Och, waarom zouden wij het laten» In deze reeds zoo donk're tijd, Mogen- toch zeker onze kind'ren Wel een klein beetje feest'lijkheid. Want ook hun kleine hoofdjes hooren Haast heel de dag niet anders meer Dan oorlogsnieuws en bonnenzorgen, Al merken wij dat niet zoo zeer. En zijn er dan geen suikerbeestjes, Geen boterkransen van banket, Geen echte chocoladeletters, Och, daar wordt minder op gelet. Dan doen we het dit jaar maar- anders; Met een klein beetje fantasie Kan men het ook wel aardig maken, We hebben nog een week of drie. Dus- vaders, moeders, aan de arbeid, De zorgen nu maar eens op zij En voor de jeugd wat uitgeknobbeld, U weet, een kind is al* gauw blij. Er. mocht u zelf zoo gauw niets weten, Er staan in onze Texelaar Reeds ied're -week meer advertentie's, Dus keus is er genoeg voorwaar. AI schijnt het velen onbegrijpelijk En lijkt het sommigen zelfs dwaas, Toch maken wij weer voorbereiding En vieren straks weer Sinterklaas. HUIB DE RIJMELAAR. Voor nadruk toestemming vragen aan de auteur, Breedstraat 15, Alkmaar. Een 'AKKERTJE'' zal zorgen, dat de pijn direct verdwijnt. Neem er zoo noodig, voor'! naar bed gaan nóg een en Ge kunt er zeker van zijn vannacht rustig te slapen. Maar... laat Uw gebit nazien. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is 't geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie worden geëvenaard, noch in hun bir- \zondere samenstelling, noen yin hun doeltreffende werking Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie I tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. veel plaatsen in de kerk onbezet blijven, wanneer daar wordt gepreekt, maar zoo voegt hij er aan toe- Die kwaal be stond ook in mijn vorige gemeente, ook daar stond je altijd voor een kleiner ge hoor. dan je wenschte. Een dominee is nu eenmaal niet zoo erg gauw tevreden! En hoe staat het met de kerkelijke vereenigingen hier? Die hebben ook «wel een" grooter bloei gekend, moet. Ds helaas antwoor den: Ook al weer door de oorlog. De Meisjesvereen. komt momenteel niet bijeen vanwege gebrek aan materiaal en ook het Kerkkoortje is op nonactief. Jammer, dat de leider, de heer Dókkum, naar elders is vertrokken. De Zuster- kring mag zich gelukkig nog in flinke belangstelling verheugen; door tijdige inkoop van materiaal kan zij nog veel nuttigs aan het aangename paren. Mej. J W Dro$, die thans aan Den Burg woont, heeft de leiding hiervan bij haar vertrek .naar Den Burg overgedragen aan'mej. Boot, die zich met lust en toe wijding voor de kring geeft. Pratend over zijn studietijd, merkt do\. miné op, dat velen van zijn studiege- nooten niet meer in het land der leven den zijn verscheidenen zijn reeds vóór het bereiken van de 60-jarige leeftijd overleden. Ds Tinholt is te Gouda geboren en wel' in 1874, hij studeerde te Amsterdam en Utrecht. Onze laatste vraag was; Heeft U tij dens uw veertigjarige ambtsvervulling wel eens iets zeer bijzonders beleefd 7 Och ja, was 't antwoord: Je maakt van alles mee, maar die ramp met die mijnen legen de dijk van ons dqrp was wel het ergste, wat ik beleefde. Dat was December 1939. En elke dag kunnen ze weer. komen. Wijzelf kwamen er nog al genadig af. Uit voorzorg hebben we nu alle ruiten met papierstrooken versterkt en die bliJVen er op zitten tot de laat ste dag van de oorlog. Gelukkig dat ze vorige week die mijn tijdig onschadelijk hebben gemaakt Neen, wat die mijnen betreft, zit je in mijn vorige gemeente heel wat rustiger Dit konden we niet tegenspreken En hiermede namen we toen afscheid van de nog zeer krasse en als steeds gastvrije predikant en van zijn vriende lijke en welwillende huishoudster, die lief en leed met hem deelt. Als we schrijven ,,Van harte geluk- gewenscht, Domineemoeten we ons zelf op 'p tekortkoming betrappen, want ook mej. Boot moet in deze felicitatie worden betrokken. Het zal de pastoriebewoners op 17 No vember a s. zeker niet aan belangstelling ontbreken. J. BINNENLAND ARBEIDSDIENST. Te Leiden is Zon dag een tentoonstelling geopend EEN GELDKISTJE met f6000 werd te R'dam gestolen ten nadeele van een koopman, toen deze niet thuis was. DE AANMELDING bij Waffen SS en Vrijwilligerslegioen Nederland kan ge schieden tusschen 14 en 22 Nov. DE HEELE VEESTAPEL van een N-Brabantsche boer werd in beslag ge- ncmen. omdat hij 5 varkens had achter gehouden in een ondergrondsch hok, 400 M. van de hoeve. TACHTIG JAPONNEN en twee ^lou ses, samen voor f 2500, werden gestolen uit een magazijn in de Van Baerlestraat te A'dam; uit een spoorwagon f 1400 aan stoffen. (lllllllllll ZQO SPRAK. GAUAMBTSLEITER GERNAND op de Duitsche heldengedenkdag, in de Haagsche Dierentuin gehouden Het Duitsche volk was tijdens de vorige oor log geen eenheid, flet bestond uit Prui sen, Beieren, Saksers, Würtemburgers, enz. Daardoor verloof het de óorlog. Gedachtig aan het woord van Bismarck, dat alle Duitschers bijeenhooren, nam Adolf Hitler het initiatief tot de stich ting van de NSDAP.9 Nov. 1923 zag zij te Muenchen haar eerste bloedoffers val len, 16 mannen van 17-60 jaar. Hun bloed heeft niet vergeefs gevloeid, want het heeft de anderep gestaald en tpt de overwinning gebraent. Aanleiding tot de oprichting. In het vorige nummer hebben we met "feen enkel woord gewag gemaakt van 't 25-iarig bestaan van de Vischafslag te Oudeschild. Aanleiding tot de oprichting was de concurrentielooze handel, wat de visch- prijs ongunstig beïnvloedde. Toch kwam dé Afslag er niet „zonder slag of stoot", want er waren ook visschers, die vrees den later „het lid op de neus" te krij gen. Zij waren nl. bang, dat de oude, bekende koopers, wier aantal klein was, hen met hun visch zouden laten zitten, wanneer andere voor de handelaars min, der ongunstige omstandigheden aanbra ken. Tenslotte gingen er echter al meer stemmen óp, voor de afslag. De oprich ting vond plaats en wel 13 November 1916, in het tweede jaar van de vorige wereldoorlog dus In de vorige oorlog. De wereldoorlog! Als we aan de jaren 1914-1918 denken, maken we allicht ver gelijkingen- met de huidige toestand: De visschers verdienden ook toen geld als water. De visch was wel niet zoo duur als thans, maar de schuiten mochten toen zoolang op zee blijven als ze zelf wilden. Dat kwam hierop neer, dat er practisch dag en nacht gevischt werd. Niet alleen het binnenland, maar ook Duitschland kon zeebanket gebruiken (gepelde garnalen). Engelarfd en Frank rijk, de afnemers vóór de oorlog, kon den vanwege de blokkade en de militai re toestand niet worden bereikt. De visch, die je vandaag ving, aldus de heer J. Henkes, met wie we naar aan leiding van het jubileum een pretje hebben gemaakt, werd de volgende dag dl in Londen verkocht Maar, zooals ge-, zegd1: De oorlog stak een spaak in het wiel. Verschillende factoren in het bui tenland moesten de relatie verbreken en een matige concurrentie was het gevolg. Dc veilingskosten. Eerst was de afslag van visch niet verplicht. Wie er gebruik van maakte, moest 2 pet van de verkoopsom betalen, welk bedrag de afslag ten goede kwam. Toen het gebouw werd gesticht, wat een groote verbetering met zich bracht, werd de heffing tot 2l/s pet verhoogd en wel één pet. voor de afslager, welk be roep van 1916 af verscheidene jaren door wijlen de heer J. Kuiper Gz., werd uitgeoefend, één pet voor de gemeente en een half pet. voor „registratie" (Thans is de laatste heffing vervallen). Aanvankelijk bepaalde deze heffing zich alleen tot hen, die van de afslag ge bruik maakten, maar enkele jaren na de totstandkoming van %het gebouw, moest 2'/s pet van de opbrengst der verkochte visch worden betaald, ook al verscheep te men zijn producten buiten de afslag De Tcxelsche vloot werd kleiner. De aanvoer is in de loop der jaren belangrijk achteruitgegaan; In de eerste plaats door de inkrimping van de vis- schenj, dit begon een 50 jaar geleden reeds. Een halve eeuw geleden omvatte de Texelsch^ visschersvloot wel 140 schuiten' Tpen mochten ook De Cocks- dorp en Oost er zijn. 25 jaar geleden tel de de vloot nog een 60-70-tal schuiten. Thans is deze tot ongeveer de helft te- mggeloopen Een zwarte dag voor de af slag was voorts die, waarop de Zuider zeedijk werd voltooid: 's winters is het met de garnalenvisscherij gedaan, zoo dra de vorst invalt en enkele jaren ge leden, toen er gedurende de zomer veel garnalen werden aangevoerd, was de vraag zoo onbeteekenend, dat practisch alle schuiten hun vangst in de jpuffa- briek zagen verdwijnenOm beurten werd door enkele visschers voor de con sumptie gevischt. De garnalen werden van te voren besteld, zoodat de Afslag er niet eens aan te pas kwam. Alzoo heeft deze instelling slechte tij den gekend, tijden, waarin men er meer last dan plezier van had. De winter van 1929-'30 was voor de visschers nog een best seizoen, doch tot 1940 was het bedrijf niet meer loonend. Voor de afslag was er maar weinig te doen Voor „de dijk" was Texelstroom s winters een vermaard vischgebied. Dan kwamen de garnalenscheepjes van overal. Zelfs Breskens was dan verte genwoordigd! De Visscherij-Centrale. Geruime tijd werd de visch (garna len) gedeeltelijk door de visschers zelf verzonden of „onderhands" verkocht. Later greep de Visscherij-Centrale in. Zij maakte een duidelijke scheiding tus schen visscher en kooper. De kooper be trekt momenteel in feite zijn product van de Centrale, omdat deze instantie de prijzen bepaalt, zoowel voor de handels- garnalen, als voor die, welke voor de pellerij zijn bestemd, (resp. 37 en 34 ct). Van concurrentie is geen sprake meer, ieder krijgt zijn portie. Thans is door de bijzondere omstandigheden dus van af slag geen sprake, ook al varieert de aan voer sterk, Zoo zien we, dat onze afslag in die 25 jaar heel wat heeft beleefd: Er is visch verhandeld voor „een appel en~"een ei", maar óok voor een knappe prijs. Nu eens was de afslager tot werkloosheid gedoemd, dan weer was er volop werk aan de winkel. Momenteel worden al lerhande soorten visch, waarvoor geen maximum prijs geldt, afgeslagen. J. ZOO SCHREEF EURIPIDES. Een vrouw ziet van haar man alleen het goede als zij verstandig is.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 5