E ALBERT. Over Wol, Kunstzijde, enz. De Avonturen van Robinson Crusoë{ GRASLAND SCHEUREN. (Van onze financieele medewerker). WOL. Als gevolg van de oorlogsomstandig heden is het met de verdeeling van de v/ereldwolvoorraden uiteraard eigenaar dig gesteld. Gedurende de oorlog wil Engeland de geheele voorraad wol van de Zuid-Afri- kaansche Unie afnemen, meldt „Europa- press". Daar evenwel met het transport hiervan moeilijkheden worden onder vonden, zal men de wol Voorloopig in Zuid-Afrika opslaan Nieuwe groote op slagplaatsen worden hiervoor gebouwd. Zoo wordt te Kaapstad 100,000 balen op geslagen en te Port Elizabeth, East Lon don en Durban resp. 330.000; 200,000 en 200,000 balen. 1 De productie in Amerika van dit jaar wordt geschat op 18f,4 mill. kg. Dit is de grootste wolproductie, die Amerika ooit bereikte. In 1940 was de productie 175,9 mill. kg. en de gemiddelde produc tie gedurende de jaren 1930r1939 be droeg 166 mill. kg. Deze toename van productie vindt zijn oorzaak in de groo- tere wereldproductie per stuks vee, als mede in het grooter aantal te scheren schapen. Dit aantal is het laatste jaar gestegen van 48.4 tot 48,9 mill; terwijl gedurende de jaren 1930-'39 dit aantal gemiddeld 46 mill. was. KUNSTZIJDE. Daar in ons land de aanvoer van wol en katoen niet meer mogelijk is, ontstaat er een groote vraag naar de producten van de Ned. textielindustrie. Men greep daarom naar het snelste middel om in a^jehoefte te kunnen voorzien: ver grooting van de kunstzijde-productie. Bovendien is de uitvoer belangrijk toe genomen. De export was altijd het be langrijkste ^element in deze industrie. Van de Nederlandsche fabrikanten der AKÜ vond slechts een vijfde deel afzet in eigen land. De wereldproductie kunstzijde daalde in 1940 ten opzichte van 1939 van 519,4 lot 518,9 mill. kg. Deze daling vond plaats in Engeland, Frankrijk, Neder land en Japan. De productie steeg daar entegen in Italië, Duitschland en de V.S. (in de V.S. zelfs 27 mill, kg.) De As-mo- gendheden produceerden 51 pet. Vergelijken wij de binnenlandsche af zet in de V.S. van kunstzijde gedurende VOOR DE JEUGD BRIEVENBUS. DORA KERSEMAKER: Of ik erg op het schrijven let? Wel, beste Dora, dat is het eerste, wat iemand opvalt, als hij een brief krijgt. Daarom heb ik al vaak geschreven Laten alle kinderen op het .schrijven hun best'doen. Daar heb je later nut en plezier van. Jammer, dat Bert niet meedoet, maar... ieder mag natuurlijk zelf weten, wat hij in zijn vrije tijd het liefst doet. En wat de prij zen betreft: Na de prijs, welke je in Ja nuari hebt gewonnen, kreeg ik nog maar een enkel briefje.Dug? ELLY VAN HEER WA ARDEN; Welkom in de kring, Elly. Wanneer je trouw meedoet, krijg jij vast en zeker een prijs en op de duur zeker heel wat boeken, net als mijn andere vriendjes en vriendinnen. Ik heb gezien, dat je netjes kunt schrijven Dan ook altijd net werk leveren. Wat hebben jullie nu weer veel tijd, hè? Ge lukkig de kinderen, die nu een prettige bezigheid hebben. JACOB DIJKER: Nog hartelijk gefeliciteerd met je 13e verjaardag, Jacob. Doe de groeten aan Rinske. Ik hoop, dat ze Weer helemaal beter is. GERARD HOPMAN: Ja, de raadsels waren deze keer wat aan de moeilijke kant, maar. Jacob, dan zijn jullie er des te langer mee bezig en daar gaat het toch om. De avonden zijn lang en de regenmiddagen talrijk. ANNA BARHORST: Je pop zal blij wezen met haar mutsje Een vroege Sinterklaas. Komt' de Sint bij jullie weer op school? Ik hoor, dat hij al toebereidselen /maakt om naar Texel te komen. JANNA M.« JONKER: Ja, Janna, in mijn kantoor heb ik de kachel ook aan, centrale ver warming, waarmee we de hele drukkerij en het papiermagazijn, dat boven is, verwarmen. Maar we moeten heel zui nigjes doen, anders zitten we over een week of wat in de kou. Wat zullen we alles weer waarderen, wanneer de nor male tijd terugkomt. Ik hoop nog van jullie fijne ouderavond te lezen. IET DE WIT: Het heeft al wat gevroren. Iet, VERVOLGVERHAAL VOOR DE JEUGD. I. EEN ONTDEKKING. Het was een donkere avond in Maart. Er was die dag een zachte lauwe regen gevallen en in de lucht was iets voor;- jaarsachtigs, een geur van vochtige aar de en yan groen, dat zou gaan ontsprui ten. Za vond Pim tenminste, die nog laat in de speelkamer zat te werken. De an deren waren al naar bed, maar hij had bijzonder veel te doen en was ingespan- - nen bezig. Hij had het te warm gekregen bij het kleine kacheltje, en het raam, dat tot het plat. toegang gaf, wijd opengezet. Het was buiten ook zo lekker die avond. Klaar!" riep hij en gaf met de hand IIIUIIIIIII HOE LAAT BOOTDIENST T.E.S.O. Van Texel: Van Den Helder: 8,15 en 14,15 10,30 en 16,30 BUSDIENST TH. REUVERS. Van De Cocksdorp: 8 en 13,20 uur. van Den Burg:. 12 en 18 uur. Zondags van De Cocksdorp 11 uur Van Deip Burg 12 uur. de eerste 7 maanden van 1938, '39, '40 en '41, dpn zien wij deze afzet regelma tig stijgen (resp. 59,56, 88,04, 99,33 en 117,44 mill, kg), terwijl de voorraden aan het eind van Juli steeds kleiner wroden (resp. 24,31, 11,29; 5,08 en 1,63 millioen kg.). CELWOL. De sterke uitbreiding van de celwol- productie, die algemeen waargenomen wordt, moet voor een groot deel ver klaard worden door de strijd voor de nationale onafhankelijkheid op 't gebied der verzorging van textiel-grondstoffen. De productie, die in 1933, slechts 13 mill. kg. bedroeg, steeg in 1939 reeds tot 490,8 mill, kg onvin 1940 een hoogte van 561.1 mill. kg. te bereiken, en hiermede voor het eerst de wereld-kunstzijde-pro ductie te overvleugelen. De As-mogend- heden produceerden hiervan 89 pet. MELK WOL. Groote belangstelling bestaat even eens voor de melkwol. Aanvankelijk heeft dit product teleurgesteld, o.a. door dat de sterkte in natte toestand slechts 15 pet. van die van iiatuurlijke wol be droeg, hetwelk echter intusschen reeds is opgevoerd tot ca 60 pet. Bovendien is de verviltbaarheid geringer dan die van natuurlijke wol, wat in hoofdzaak te wijten is aan het ontbreken van schubben. Men tracht de kwaliteit nog steeds te verbeteren om zoodoende een goed bijmengsel van de .betere kwalitei ten wol te verkrijgen. Zooals bekend, heeft de AKU het ini tiatief genomen om een groote fabriek voor deze industrie op te richten. Wan neer geen moeilijkheden ondervonden worden bij de voorziening van materi aal voor machines e.d., alsmede de grondstof caseïne, kan over eenige tijd met deze productie op groote schaal een aanvang gemaakt worden. FRED v. d. M. maar ik vind, dat Koning Winter onze deur deze keer maar voorbij moest .gaan. Er is veel leed, veel armoede in de we reld en dat wordt allemaal nog erger, wanneer koude wind de huizen striemt en alles verkilt; dan krijgen de mensen met weinig kleren, slecht schoeisel en dunne dekentjes het toch wel heel slecht Gelukkig te weten, dat er voor hen gezorgd wordt. Leuk en nuttig vind ik dat corresponderen met ^inde- ren van de school in De Cocksdorp. Er zijn veel grote mensen, die nauwelijks een brief kunnen schrijven. Jullie leren het zo prachtig en „Jong-- gewend de rest weet je wel. II?A, KOK; Ik heb van die avond nog niets gehoord, Ida, maar ik weet wel zeker, dat jullie ouders en de kinderen het naar de zin hebben gehad. Ik houd erg van zulke avonden. Al word je 100 jaar, daar zal je altijd met vreugde en dankbaarheid aan terugdenken. ADA MAAR- SCHALKERWAARD: Ik hoop een goede keus te hebben gedaan, Ada, en dank je vriendelijk voor je gelukwens. Het zou een zware slag zijn geweest, wanneer je datgene, waaraan je met hart en ziel werkt, zou moeten loslaten.Een grap pig geval: jullie hebben dus een kattig poesje dat Kees heet en toch lief is. Is hij nogal honkvast? Anders kiest poes Straks weer het hazenpad. DINI MAARSCHALKERWAARD: Je wens zal wel vervuld worden, Dini.. Er komt, nog een reeks „Praatjes over Gemeente wapens". Ik heb nog veel interessante verhalen daarover en nog wel honder den tekeningen. Wil je voor mij probe ren aan een wapentje (krantenknipsels bv.) van Rijswijk en omliggende ge meenten te komen? Ik heb ze van alle gemeenten in ons land, maar liever knip ik ze niet uit mijn boeken en overteke- nen kost me te veel tijd. In ruil stuur ik jouw er al vast een kleine veertig. Zie je er geen kans toe? Even beste vrien den hoor. - Van BEN BOOGAARD ont ving ik alleen raadseloplossingen; hier aan mankeerde niets. Met 'vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. een flinke klap op het boek, dat hij dichtgeslagen had, „nu nog even op het plat om wat op te frissen". Op de oude, bekende manier sprong hij het raam uit en ging op de uiterste rand van het plat staan om met welbe hagen de zachte, vochtige lucht op te snuiven. „Net of de winter al voorbij is," dacht hij. Plotseling werd zijn -aandacht getrok ken door het geknars van een sleutel, die behoedzaam een deurslot opende. Het kleine groengeverfde deurtje, dat achter in de tuinen was aangebracht en toe gang gaf tot £en gang om brandstoffen en dergelijke dóór te brengen, werd bij de Ten Braekes voorzichtig opengedaan en weer gèsloten. Een donkere gedaante sloop door de tuin der buren. De eerste gedachte van Pim was, dat hij een inbreker betrapte; hij zou dade lijk de buren gaan waarschuwen. Maar iets in de naderende gedaante deed hem toch vermoeden, dat hij niet met, een dergelijk kwaadgezind individu te doen 2. SINTERKLAAS VVORDt JARIG! Sinterklaas wordt jarig,. 'k Zet mijn schoen vast klaar. Licht, dat hij ze vol doet, Mét-ja. wist ik 't maar Hier zet ik wat water, Daar wat hooi voor 't paard Want dat trouwe beestje Is het heus wel waard. Als de kleintjes slapen, Komt de goede Sint, Die de brave kind'ren 't Allermeest bemint 't. Paardje, zwaar beladen, Voert hij met zich voort; En zijn knecht vertelt hem, Wat hij heeft gehoord Toos is ongehoorzaam, Jantje wel eens lui, En de kleine Piet heeft, Vaak een boze bui. Ik was laatst ondeugend! Of hij dat ook weet? 'k Mag warempel hopen. Dat hij 't maar vergeet. HJJ'HAD BEET. Laatst was mijn vriend Jonas aan de- haven aan het vissen. De hele middag was hij al bezig, maar eindelijk dan toch meende hij beet te hebben. Hij trok en trok, maar. bepaald zat er een flinke vis aan de haak. De hengel brak bijna middendoor, zo moest hij trekken Jullie zien hier de oplossing van dit vraagstuk. Maar Jonas had het' niet gauw in de gaten. Geloof maar, dat hij niet vrolijk keek, toen hij zag, wat er aan de hand was. 202. Nadat zij van de eerste schrik be komen waren, onderzochten zij de toe stand en ontdekten, dat 't water zeer ondiep was. Met vereende krachten werd de boot van het rif afgesleept. Copyright P I 8. Bo« 6 Cop.nhoi 203 Gelukkig was de boot van een gezonde boomstam gemaakt. Hij had niet de' geringste schade opgelopen. Voorzichtig voeren zij nu langs de zandbank, die eindeloos lang leek. had. Hij zou eerst even alarm maken. „Wie loopt daar?" riep hij duidelijk, maar toch niet heel hard, zodat alleen de aangeroepene hem kon hooren. De gedaante kromp even in elkaar van schrik. Toen werd er heel zacht m£t de stem van Albert geroepen: „Stil, stil, ik ben het". „Jij, wat doe je daar dan?" „Stil, stil," klonk het angstig sme kend. Stom geslagen van vérbazing en niet wetend, wat er van te moeten denken, zag Pim, hoe Albert vlug op het hoge kippenhok, dat al jaren ongebruikt in de tuin stond, klom, zich langs een der pijlers der veranda omhoog hees met een gemak en zekerheid, die verrieden, dat dit heden niet voor het eerst ge beurde, en in een ogenblik door 't raam in zijn eigen kamer was verdwenen. Nog even stak hij het hoofd naar buir ten. „Niets zeggen, hoor", maande hij nog Ir. G. J. Lienesch, de Prov. Productie- commissaris voor Noordholland schrijft ons: Na de mededeeïingen in de pers kan ieder, die.er mee te maken heeft, we ten, waar hij aan toe isi met het scheu ren van grasland. Het staat vrijwel vast, dat het vrij willig scheuren gevolgd zal worden door een scheurplicht voor alle gebruikge- rechtigden. Het scheuren behoort dus tot de plicht van de bodemgebruiker en niet tot die van de eigenaar-niet gebruiker. Ieder, die. zijn belangen wil dienen, doet er goed aan vrijwillige aangifte t$ doen vqpr 22 November a.s. De premies zijn d'ün tenminste binden het bereik van de landgebruiker. Wordt tot dwang overgegaan, dan verspeelt men in ieder geval de kans op de premie, terwijl men toch aan het scheuren vast zit. Men maakt zich dikwijls zorgen over de mo gelijkheid om te kunnen scheuren. Toch moet dit geen reden zijn om niets op te geven, want juist door de aangifte toont men in ieder geval bereid te zijn om aan de vraag van de Overheid tegemoet te willen komen Bovendien kan het lichte land ook later in de tijd nog gescheurd worden! Het zware land moet liefst vóór Kerst mis gescheurd zijn. Wie absoluut geen trekkracht beschikbaar heeft, kan een aanvrage om benzine richten tot onder- geteekende. Men moet dan een formu lier op het plaatselijke distributiekan toor halen en daarop vermelden, dat men een -bepaalde oppervlakte grasland wil scheuren Ook mpet de grondsoort worden aangegeven. Het formulier moet daarna \^prden gezonden naar het kan toor van de Productiecommissaris voor Noordholland te Schagen. Blijkt uit nader onderzoek, dat het ge vraagde inderdaad nöodig is, dan volgt ten benzinetoewijzing van maximaal 70 litei per Tia voor kleigronden en maxi maal 50 liter voor zandgronden De aan vrage voor deze benzine moet geschie- oen door de boer, die gaat scheuren. Mocht de benzine noodig zijn voor de trekker van een loonploeger, dan dient men tevens aan \e geven, welke trekker dit is en wie de loonploeger zal zijn. Een vraag, welke ook veel wordt ge daan is, hoe de overdracht van de scheurplicht moet gebeuren. De boer, die wil overdragen, dient bij de Productiecommissaris een formu lier in te sturen, waarop hij zijn te scheuren oppervlakte e.d aangeeft. Te vens vult hij op'dit formulier in, aan wie de scheurplicht is overgedragen. (Liefst volledig adres). Wie van een an der scheurplicht overneemt, blijft na- ZOO SPRAK.... GOUWLEIDER FORSTER, rijksstad houder van Dantzig, op een bijeenkomst van de NSDAP te Arnhem; Met de oor- lcg tegen de Sovjets werd de poort in de muur tusschen oost en west openge broken. Voor ons ligt nu het wijde land. Wij zien een bloeitijd voor ons, die al 't vorige in de schaduw zal stellen. Spr. ging uitvoerig in op het joden vraagstuk. De jood, aldus spr. is en blijft voor ons een vreemde, hoelang%hij hier ook moge wonen. Hij is,in deze lan den niet gekomen om een ambacht uit te oefenen, maar om zich ten koste van anderen te verrijken Als het ons niet gelukt het jodendom ter zijde te stellen, dan verzinkt Europa in een poel van bolsjewisme. Met de strijd tegen Rus land valt het laatste bolwerk van het jodendom in Europa. Het is nog maar 'n kwestie van tijd, of de hakenkruisvlag v/aait van het Kremlin. Dat moment zal een der grootste historische oogenblik- ken v an de heele geschiedenis der menschheid zijn. Spr. wees er op, dat Duitschland thans een veel sterkere positie inneemt dan tijdens de wereldoorlog. De Duitsche weermacht is nu veel sterker dan bij het begin van%deze strijd. Het pas veroverde gebied sluit de zorgen om de levensmid delen- en de grondstoffenpositie uit. Wanneer de Sovjets overwonnen zijn, zal de volle kracht op Engeland worden geconcentreerd. ZOO DACHT GOETHE ER OVER. Dat is de ware liefde, die immer en immer zichzelf blijft, zoowel wanneer men haar alles toestaat als wanneer men haai alles onthoudt. „Morgen zal ik je wel eens nader spreken!" nep Pim, maar het Jjoofd was al verdwenen. Peinzend over wat hij gezien had. en waarvdor. hij^ geen verklaring kon 'vin den, bleef Pim die nacht lang wakker liggen. Hij voelde, jtót er iets niet in de haak moest zijn en dat het misschien wel zijn plicht zou kunnen wezen, han delend op te treden. In ieder geval zou hij die kleine aap morgen wel eens on der handen nemen en trachten er achter té komen, wat zijn gedragingen te be duiden hadden. En op slechts korte afstand \ten hem lag ook de „kleine aap" in zijn bed te woelen. Hij was er veel slechter aan toe, dan Pim vermoedde. Alles aan hem gloeide en klopte en de angstige jon gensogen staarden radeloos in het don ker. Zou Pim -hem verraden? En wat dan? Maar zelfs zonder aat wist hij geen uitweg meer te vinden. Hij voelde zich als in een diepe put, nergens een licht straaltje, en geen hand zou hem tot red- MERKWAAR1GHEDEN. Voor snuffelgragen. Een Haagsch winkelier adverteert: „In ons magazijn vrij snuffelen". Jegens de verkouden klanten een sfardige attentie. tuurlijk voor eigen portie verantwoorde lijk. Van deze portie moet hij ook aan gifte doen teneinde voor zichzelf zeker te zijn, van de eventueele premiebeta ling. Mocht de vrijwillige aangifte vóór 22 November onvoldoende zijn, dan komt de „dwang". Het spreekt vanzelf, dat de vrijwillig aangegeven ha. aller eerst in mindering komen van de dwin gend op te leggen oppervlakte te scheu ren grasland, terwijl het eveneens een natuurlijke zaak is, dat bij dwang aller eerst zal worden ingegrepen op die ber drijven, welke zich van de vrijwillige aangifte afzijdig hebben gehouden, hoe wel ook hun grond zich zeer goed leent voor gebruik als bouwland. Vele graslandgebruikers meenen, dat hun land zich absoluut niet leent voor bet gebruik als bouwland. Dit is ten deele juist, vooral als we denken aan de echte laagveengebieden in Noordholland Aangezien de aitbetaling van de pre mie verband zal houden met de toe stand, waarin het nieuwe bouwland in 1942 zal verkeeren, is het logisch, 'niet tot scheuren te dwingen, waar alle ze kerheid bestaat, dat het akkerbouwge was er in 1942 zeer slecht bij zal staan tengevolge van de onvoldoenden moge lijkheden voor de toepassing van goede cultüurmaatregelen. Anderzijds moet dan niet vergeten worden, dat er heel veel goed land ligt in de weidestreken, dat ook als bouwland uitstekende resul taten zal te zien geven. Wie het bovenstaande goed heeft ge lezen, kan daaruit wel opmaken, dat het zaak is aan de vrijwillige opgave deel te nemen en wel met dat land, waarvan goede akkerbouwresultaten zijn te ver wachten. Het scheuren van ongeschikte percee- len leidt er toe, dat men in 1942 geen kans op de premie maakt, terwijl men ook nog z'n grasland kwijt is Dit moeten de richtlijnen zijn voor ie dereen. die graslandgebruiker is. Argu menten als onvoldoende trekkracht, on voldoende kundigheden e.d. mogen in andere jaren nog zoo doorslaggevend zijn, op het* oogenblik worden ze niet als excuus aangenomen om aan de vergroo ting van het akkerbouw-areaal te kun nen ontkomen. Een volgende maal ^hoop ik iets naders mede te deelen over de teeltregeling, de piemiebetaling en de kunstmesttoewij- zing in verband met 't grasland scheu- DE NSB IN DE AETHER. Vanavond om 6 uur spreek* mevr. O de Ruiter-van Lankeren Mat- thes over de zender Hilv. II over 't onderwerp: WAT BIjjTEEKJDNT NSVO EN WAT WIL ZIJ? WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN. ITALIË De Britten ondernamen een lang durige aanval op Brindisi, waar woon wijken zwaar getroffen werden; 40 dooden ROEMENIE In Boekarest werd Zaterdag een overwinningsparade gehouden door troe pen, die van Odessa waren terugge keerd. Koning Michael decoreerde vaandels en de nieuwe Ridders van de Orde van Michael de Dappere. ENGELAND Eind vorige week zijn aan de En- gelsche oostkust een tankboot en drie andere schepen, samen 31,000 ton, uit een convooi tot zinken gebracht. Aan de Schotsche oostkust 2 koopvaarders van samen 7000 ton. ding worden toegestoken. Hij gooide zich onrustig qm en omwat zou hij niet willen geven om iemand te hebban, aan wie hij al zijn schuld en ellende zou kunnen biechten en die niet al te hard zou zijn. Hij had al eens gedacht aan mevrouw De-Hooghe (1), maar hij durf de niet. Zij vatte alles zo ernstig op, zij zou zich zeker verplicht gevoelen zijn ouders te waarschuwen; bij de gedachte aan die mogelijkheid liep 't hem koud over de rug en danals zij hem eens heel verachtelijk vond en aan haar kin deren en aan Kinnie (2) verbood verder met hem om te gaan? Dan zou hij alles verliezen, wat hij nu nog had. Albert had bij al zijn gebreken een heel aan hankelijk hart. Hij kreunde en woelde en kon niet slapen. Een nacht is lang om in schaamte en angst te doorworstelen en hij was toch eigenlijk nog. maar een kleine jongen. (wordt vervolgd) 1). De moeder van zijn vriend Frank. 2). Een meisje uit zijn klas, dat veel bij Frank en Pim aan huis kwam.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 6