min DISTRIBUTIE. 7 Dec. t.m. 13 Dec. 1941. 47-4 brood 4 rants, brood of gebak 47 brood 0,5 rants. 47 vleesch 0,5 rants, vleesch of vl.w. 47 vï. waren 1 rants. 47 (rood) melk I 1,75 liter melk 47-A melk I 3,5 liter melk 47-A aardapp. 1,75 kg. aardappelen 47-B aardapp. 0,5 kg. 30 Nov. tot en met 27 Dec. 1941: 150 algem. 2e periode cacao 155 algem. 156 algem. 151 t.m 154 algem. F en G rijst 161 algem. algem. algem. algem. algem. 1 kg. suiker 50 gr. cacao 250 gr. koffiesurrogaat 500 gr. jam r. bloem, brood gebak 250 gr. rijst 250 gr. havermout of peulvruchten 25Ó gr. gort of 41. gortpap 100 gr. vermicelli of maizena 100 gr. kaas 100 gr. kaas 162 163 157 t.m. 160 167 10 tot en met 27 December 1941: 55-56 boter 125 gr. boter 55-56 vet 125 gr boter m. reductie Geldige bonnen voor diverse artikelen: 14 petroleum 2 liter t.m. 27 Dec. '41 23 petroleum 2 liter t.m. 3 Jan. '42 07 K.F. brandst.l)! eenh. t.m. 31 Jan. '42 01t.m.04H.K 1 eenh. t.m. 31 Dec.'41 05 t.m. 07 H.K 1 eenh. t.m. 31 Jan. '42 08 H.K. 2) 1 eenh. t.m. 31 Dec.'41 01 t.m. 11 C.V. 1 eenh. t.m. 31 Dec.'41 12t.m.20C.V. 1 eenh. t.m. 31 Jan. '42 le t.m. 4e per. 1 eenh. t.m. 30 Apr.'42 5e t.m. 6e per. 1 eenh. t.m. 30 Apr.'42 164 algem. 1 rants, zeep t.m. 31 Dec E zeep 1 rants, zeep t.m. 31 Dec E toiletzeep 75 gr toiletzeep 80 pet. t.m. 31 Dec J textiel mannen 50 gram scheerzeep t.m. 31 Dec. 1) Hierop geea anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. Honden- en kattenbrood. Van 1 t.m. 31 Dec is bon 17 geldig. GIFTEN WITTE KRUIS. N. N. f 3,—. SPORT S.V. TEXEL. Dat was een tegenvaller, lui, onze eerste comp.-wedstrijd al verstoord, maar misschien leert dit ons, dat er in deze tijd nog wel eens meer moeilijkhe den zullen ontstaan wat betreft het af werken van het programma. Hiermede Tekening houdende, valt het minder te gen, als soms een dergelijk geval zich weer zou voordoen. Voor a.s. Zondag staat Texel-Hel- der 3 op het programma. Dit kan een start van beteekenis zijn, omdat dit elf tal toch tot de sterkste mag worden ge rekend. De secr. is 5 Dec. thuis gekomen; hij zal spoedig geheel hersteld zijn. Ge feliciteerd. Zie elftal a.s. Zaterdag. D.D. KORFBALNIEUWS. Voor de competitie van de Texel- sche Korfbalbond werd Zondag één wedstrijd gespeeld. Den Hoorn Zwaluw IZeemeeuwen I: 11. Het was een vlpgge wedstrijd met aan weerszijden spannende momenten. Een moeilijke taak had scheidsrechter W. Kiewiet, die deze taak echter op uit stekende wijze verrichtte. Zeemeeuwen bracht uit een strafworp de stand op 01. Kort daarop maakte Lap voor de Zwaluwen gelijk. Uitstekend werk deed na de vakverwisseling het middenvak van de Zwaluwen. Na de rust kreeg Zee meeuwen nogmaals een strafworp toe gewezen, doch Z. wist deze kans niet te benutten. Er kwamen aan weerszijden nog verscheidene aanvallen, doch de verdedigingen bleven de baas. (J. Beumkes). Programma voor Zondag 14 December. Oudeschild 3 uur: Zeemeeuwen 2—de Zwaluw 2; De Waal 2 uur: WKC 2—SVC 2; 4 De Waal 4 uur: WKC 1SVC 1; De Koog 3 uur" UDI 1Voorwaarts 1; Den Burg 3 uur; Voorwaarts 2UDI 2 (G. Michels, comp.-leider). PRAATAVOND .Vereeniging Oud-Leerlingen. Buitengewoon geslaagde avond. De tweede praatavond in dit seizoen is, zooals de voorz. der vereeniging in zijn slotwoord zei, geworden tot een prachtige ontspanningsavond. En zeer zeker waren de plm. 70 aanwezigen dit met hem eens. De heeren Binsbergen en Van der Horst hebben de aanwezigen een avond bereid, die bij allen een prettige herin nering heeft nagelaten. Als de vergadering om plm. half 9 door de heer Jurr. Beumkes "wordt ge opend, is het al te zien, dat deze avond iets bijzonders zal worden. Behalve vele bekende gezichten zijn er deze avond vele „nieuwelingen". Na'een woord van welkom spreekt de heer Beumkes allereerst een woord van dank tot het adviseerend lid der Vereen., de heer Van den Ban, aan wiens initia tief het is te danken, dat deze avond iets bijzonders kan worden. Een bijzonder wcord van welkom wordt ook gespro ken tot dè heeren Binsbergen en Van der Horst. Hierna werd direct het woord gegeven aan de heer Binsbergen. Zijn causerie werd verduidelijkt door schitterende fo to's, welke door de heer Van der Horst op het witte doek werden gebracht. Het is onmogelijk, om in een beknopt EEN GREEP UIT 'T RADIO-PROGRAM WOENSDAG (HEDEN) HILV. 9,15-9,25 De markt; 11-11,20 Voor kleuters: Kiekeboe en Sinterklaas; 12,25-12,40 Over Ned. Heide-Mij.; 3-,3,2Q Modeshow; 4-4,20 Bijbellezing; 4,20-5,00 Oom Henk anUyoordt; 5,30-5,45 Jeugd stormkwartier: Vliegende Jeugd; 6,15- 6,30 Tandarts en bakker (Volksgezond heid); 7,30-8,00 Volkszang. HILV. II: 10-10.15 Morgenwijding 10,40-11,00 De Jordaner leest voor uit zijn boek Het Spionnetje; 2,15-2,3ë Gro ninger verzen; 5-5,15 In het land van Koning Do-re-mi-fa-sol; 7-7,10 Praatje Van Den Dré; 7,45-8,00 Uit de rede van Ir. Mussert (Pulchri .^Studio, Den Haag). DONDERDAG HILV. I: 7,15-7,30 Boerenorganisatie* vroeger en nu; 9,15-9,25 De markt; 11 11,20 Voor de kleuters; 3,30-4.00 Voor zieken; 4-4,20 Het berouw van God, door Ds. Molenaar, Halfweg; 5,45-6,30 Vroo- lijk programma; 6,30-6,45 Over het zie- kenfondsbcsluit; 8-8,15 Uit de rede" van Prpf. dr. Goedewagen (Pulchfri Studio, Den Haag). HILV. II: 10-10,15 Morgenwijding 10,40-1J,00 Over koken; 1,45-2,00 Uit 't boek De Waterwolf, van J. Eigenhuis; 3-3,30 Naaicursus; *4,45-5,1,5 Kinderzang; 6,15-6,30 Sport; 7,45-8,00 Praatje van Max Blokzijl. VRIJDAG HILV. I. 9,15-9,20 De markt; 11-11,20 Kleuterklas; 4-4,20 Bijbellezing; 5y30- 5,45 Praatje over geld (voor de jeugd); 6,10-6,30 Sport; 7,30-8,15 Uit de Euro- peesche historie. HILV. II: 10-10.15 Morgenwijding 10,40-11,00 Over Franeker, door H. C. Buurman; 1,05-3,00 Gevarieerd pro gramma; 3-3,45 I. Voor a.s. moeders; II. Hoe brengen wij kinderen liefde bij voor de natuur? ;4,30-5,00 Zwaan, kleef aan (voor de.-jeugd); 7-7,10 De Jordaner ver telt; 7,20-7,30 Voor de boer; 7,45-8,00 Over film en theater. DAGELIJKS Nieuws B.N.O.: 8-8.15; 1?,45-13; 17,15-17,30; 19,10-19,20; 21.45-22 DE TEEKENSCHOOL GEOPEND. Een stichting van de Vereen, tot Bevordering van het Vakonder wijs in W.-Friesland. Het aantal aanmeldingen als leerling van de Texelsche teekenschool, tot wel ker stichting 22 Nov. j.l. werd besloten, is gestegen tot ruim 40, terwijl het zich laat aanzien, dat nog vele jonge Texel sche vaklieden dit" goede voorbeeld zul len volgen Maandagavond vond in De Lindeboom in tegenwoordigheid van een groote schare van a.s leerlingen en genoodigden de officieele opeping plaats. O.a. merk ten we behalve net voorloopig bestuur op de heer C. Jonker, gem.-secretaris. Burgemeesteer Kamp was wegens druk ke ambtsbezigheden verhinderd. Als voorz. der afd. sprak de heer J. J. Wessem een kort openingswoord, waarin hij zijh voldoening te kennen gaf, over de groote belangstelling van de zij de der leerlingen. Spr. hoopte, dat de school veel opgang zou mogen maken en veel resultaat zou mogen afwerpen. Hierop werd het woord gevoerd door ar chitect Saai uit Alkmaar, Directeur van de Vereen, tot Bevordering van het Vak onderwijs in West-Friesland, welke in stelling de stoute schoenen had aange trokken en ook op ons eiland een afdee- ling stichtte. Gezien de groote belang stelling is haar wensch in vervulling ge gaan. Spr. noemde deze dag voor Texel een zeer bijzondere, want van iiu af aan kan de jeugd zich ten volle in haar vak bekwamen. Ook ten opzichte van de eischen, door de Vestigingswet gesteld, zal door de afd. veel nuttig werk wor den verricht voorzoover het handels gedeelte aangaat. Spr. ging de verschillende stadia in 't vak van leerling tot meester na en stel de de krachtige steun, welke van de school kan uitgaan duidelijk* in het licht. Spr. gaf toe, dat er voor de opleiding van de jonge vaklieden van overheids wege reeds veel goeds tot stand is ge verslag ook maar een indruk te geven ^an alles, wat wij deze avond -te zien en te hooren kregen. Wij zullen dit ook niet probeeren. En zeker niet nu bekend is, dat de heeren ook in de andere dor pen spreekbeurten zullen houden. We willen reeds nu een ieder opwekken: Wanneer u maar even gelegenheid hebt, ga dan heen. Wat ons verteld wordt over de gewoonten en eigenaardighedén van aalscholvers, reigers, bruine kiekendie ven, roerdompen en nog zoovele andere vogels, was zoo interessant, dat uw ver slaggever telkens vergat zijn pen te ge bruiken. Telkens had de heer Binsbergen gele genheid ons te wijzen op de doelmatig heid van allerlei dingen in het natuur leven. Een onderwerp dis dit kan er ons tce brengen meer aandacht te gaan besteden aan alles, wat ons omringt en ens in bewondering brengen voor het schoone in de Schepping. En te meer, als het ons op zoo aangename wijze wordt bijgebracht als de heer Binsgergen dit doet Welke eischen mag men stellen aan landbouw wagens en welke zijn de meest juiste voor boerderij en landbouw? Op deze vraag werd namens de Texel sche Smedenbond antwoord gegeven door de heer R. IJska. Over dit onder werp zouden zeker de tongen los zijn gekomen, indien niet de tijd daarvoor bracht, o.a. door de stichting van am bachtsscholen; het bezoeken van derge lijke inrichtingen is voor hen, die ver af wonen, echter moeilijk. De Vereen, heeft haar arbeidsveld ook over het platteland uitgestrekt en groot is het aantal van hen, die deze gelegenheid om verderop >te komen, dankbaar aanvaarden. Spr. wijdde uit«over de historie der Vereen. Wel 1100 personen mocht zij in de loop der jaren opleiden en in het bezit stel len van een diploma. Het systeem, dat wordt gevolgd, heeft zijn, voortreffelijk-' heid bewezen, terwijl het geven van on derricht op een zpo breed mogelijke ba sis zeer gunstig werkte. Onderwijs wordt gegeven zoowel aan leerlingen, die een ambachtsschool heb ben bezocht als aan hen, dié geen soort gelijke opleiding hebben genoten. Door de eerste groep zal een diploma B wor den verworven, door de andere een A- diploma. Voor wat het vakgedeelte betreft, zal gedurende de vijf jaren van de cursus t.o.v. van de Vestigingswet aan' alle eischen kunnen worden voldaan; voorts wordt de gelegenheid opengesteld om in een zesde leerjaar zich te bekwamen in het handelsgedeelte voor wat het diploma Vestigingswet vereischt. Deze winter zal acht uur per week les worden gegeven, maar volgend jaar zal dit aantal met nog vijf worden uitge breid. De cursus zal dan- totaal 260 les uren omvatten en gedurende 20 weken worden gegeven. In de toekomst *zal misschien ook over dag school worden gehouden'. Het teekenonderricht zal worden ge geven voor alle vakken: (timmer^eden, 'metselaars, schilders, monteurs, sme den,etc.). Spr. spreekt er zijn vreugde over uit, dat de Texelsche Vakbonden hun be-41 middeling hebben verleend. Spr. dankt het gemeentebestuur voor zijn mede werking en verheugt zich over zooveel goede leerkrachten op Texel. Spreker wenschte hen hartelijk geluk met him benoeming. (Door de heer D. G Toolens zal\voor de schilders vaktheorie worden gegeven, zoo deelen we in- aansluiting op de gepubliceerde iijst van leeraren nog mee). Architect Saai besloot: „Ik hoop, dat als de school eenige jaren heeft bestaaan, zij zal behoor'en tot die Texelsche onderwijsinrichtingen, waar op Texel trots mag zijn. (Applaus). Vervolgens werd door de leerlingen 'n kort bezoek gebracht aan de Ulo, waar de lessen zullen worden gegeven. Hier werd nog gelegenheid gegeven, met de leeraren overleg te plegen inzake kwes ties van meer persoonlijke aard. Moge de Teekenschool ten volle aan haar doel beantwoorden. J. NED. HERV. GEMEENTE D.en BURG. Zondag 10.30 Ds. F. Visser, Doop. Doopaangiftc Zaterdagavond aan de N. H. Pastorie. SCHOOLNIEUVVS. Mej. Kr. Beekenkamp, alhier, werd benoemd tot onderwijzeres aan de o. 1. school te De Waal en wel in de plaats van mej. Brands, die aan de vaste wal werd benoemd. R. C. HUIJSMAN OVERLEDEN Na een langdurige ziekte is de "heer R. C. Huysman Zaterdag in de leeftijd van 64 jaar overleden. Tal van jaren was hij kerkvoogd, sinds 1931 ouderling der N. H. gemeente alhier. Door zijn rechtschapen en vriendelijk karakter had hij zich veel vrienden verworven. Hij ruste in vrede PASTOOR BRINKMAN VERTREKT. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft de zeereerw. heer J.P.A. Brink man, pastoor alhier, benoemd te Rot terdam (parochie H. Willibrordus, Beu- kelsdijk) en wel met ingang van Vrijdag 19 Dec. a.s.; tot pastoor alhier de zeer eerw. heer J. Th. A. M. Gussenhoven, nu rector van het O L. Vrouwegasthuis te Amsterdam. We komen hierop in een volgend nummer terug. POLITIE. Taak en bevoegheden van de «directeur-generaal van politie (welk ambt werd opgeheven) zijn overgegaan aan de gevolmachtigde voor de reorga nisatie voor de Nederl. politie. had ontbroken. De heer Van den Ban stelde daarom voor, de verdere behan deling van dit onderwerp uit te stellen tot de volgende praatavond. We geven slechts een korte uiteenzetting. Allereerst werd even stil gestaan bij de vraag, hoe het toch komt, dat er zoo veel verschillende modellen van wagens 2ijn? Men kent immers het Texelsche, 't Zeeuwsche, het Friesche, het Groninger en nog zoo veel andere modellen. Dit mcdel is echter steeds terug te brengen tot het doel, waarvoor de wagen hoofd zakelijk werd gebruikt. Dan is daar de kwestie van de spoorbreedte, die een be langrijke rol speelde in de tijd toen men nog slechts weinig verharde wegen had. In een nieuwe polder kan men wel eens tijdelijk een grote verscheidenheid in de wagenbouw zien. Langzamerhand ont staat toch weer, een streekmodel, dat dan veelal een combinatie is van twee voorkomende modellen. De oorsprong van de autowagen ligt in de tijd, dat het de boeren slecht ging. Men had niet de middelen een nieuwe vlagen te koopen en door gebruikmaking van een oud auto-onderstel, waarop een laadbak werd gemonteerd, verkreeg men een goedkoope wagen, met als belang rijke voordeelen; groot laadvermogen en geringe hoogte. Men was aanvankelijk zoo enthousiast over deze uitvinding, dat maar raak werd gebouwd. Een bezwaar OOSTEREND. MEJ. H. KEIJZER-BOERSEN OVERLEDEN. In de hooge ouderdom van 94 jaar en 9 maanden is mej. H. Keijzer-Boersen Maandag overleden. Zij was Texels^pud- ste ingezetene. Zij had een sterk gestel, doch toen zij 44. jaar was, werd haar rechteroog zoo ernstig door een ziekte aangetast, dat het licht er uit ver dween. Tien jaar later werd ze geheel blind. Blind zijn! Kunnen we ons vree- selijker gemis van een zintuig voorstel len? En dan te bedenken, dat de over ledene meer dan 40 jaar het gezichtsver mogen volkomen- heeft gemist! Velen wa ren met haar lot begaan, maar voor beeldig sloeg zij zich door#alle moeilijk heden heen. Haar man o.verleed drie jaar geleden. Wel 63 jaar warén zij ii) de echt verbonden geweest. Sedert werd zij liefderijk verpleegd door haar kinde ren. De laatste dagen van haar leven uitte ze meermalen de wensch haar .kin deren nog' eehs rond zich geschaafd te mogen zien, helaas een verlangen, waaraan niet kon worden voldaan. Een vrouw met een vaak moeilijk le ven is heengegaan, maar ook een vrouw en moeder, die de moed geenszins op gaf en zelfs nog vermocht te troosten, waar gezonden en zienden faalden. Zij ruste in vrede. J. DE COCKSDORP SCHOOLNIEUWS. De heer B. T. Zondervan, hoofd. o. 1. school alhier, wepd op zijn verzoek over geplaatst naar de school te Oudeschild; de heer S. W. Dokkum aldaar werd, zoo- als gemeld, benoemd tot hoofd van de Vondelschool te Bëverwijk. EEN NIEUWE VERKEERSREGELING is deze week ingegaan. Voetgangers! \1. Voor u is het voetpad! 2. Blijft niet staan op de hoeken straten. 3. Indien gij voorwerpen draagt, waar door het verkeer op de voetpaden wordt belemmerd, maakt dan gebruik van de uiterste rechterzijde van de rijbaan. VERGUNNING tot verhuizen moet door joden worden aangevraagd bij de Joodsche Raad te Amsterdam. Deze zorgt voor doorzending van de verzoe ken .naar de Duitsche instanties. SINTERKLAAS EN ZWARTE PIET. WEER OP WEG NAAR SPANJE. De Texelsche jeugd heeft nogal goed opgepast! 't Is nog pikdonker als Sinterklaas en Zwarte Piet afscheid nemen van de ho telier. „Tot volgend jaar maar weer!" roept Piet blij. Blij, omdat de Sint en hij weer zoovele kinderen groote vreugde heeft mogen bereiden, blij, omdat ze weer op weg zijn naar het zonnige zui den, blij, omdater dit jaar niet één kind was, dat het zoo bar had „ver sierd", dat Piet's knuisten er aan te pas moesten komen om hem in de zak te werken. „Vorige jaar ging het ook best met de kinderen", zegt Piet, „maaren dan vertelt hij ons 't een en ander uit zijn lange loopbaan als knecht van de Sint. En hoe ging het dit jaar. Sinter klaas, met die distributie en zoo? Tja, zegt dan de Sint en hij strijkt eens met een hand door zijn zilverwitte baard. Tja, ik heb het wel eens makke lijker gehad! 't Was niet alleen een hee- le toer het groot en klein naar de zin te maken, maar ook viel het mij in die duisternis niet mee. Daar kan mijn paard maar niet aan wennen. En dan die steile daken van die typisch Texel sche huisjes! Een keer in de War moesstraat stapte de schimmel mis en dreigden we met z'n drieën (want Piet was stilletjes „achterop" gekropen) langs de pannen te glijden...." Waar bent u al zoo geweest, Sin terklaas? Ik geloof niet, dat ik één huis hreb overgeslagen! In één nacht?! In één acht! Maar Piet is een han dige -baas. Schoorsteen hier, schoorsteen naar, plof, plof, daar gaan de pakketten. is echter, dat er slecht mee te manoeu vreeren is. De wagen met autostuur kan niet kort draaien. Men heeft toen oude koeries uit het oude ijzer gehaald en hieruit is de wagen met geheel draai baar voorstel geboren. Daar er echter lang niet voldoende koeries waren om aan de vraag te voldoen, is men tenslot te gekomen tot de veerlooze wagen. Dit is een zeer groote misstap geweest. Wan neer men zoo'n wagen onbeladen door een ongelijk veld ziet rijden, ziet men herhaaldelijk, dat de wagen slechts op drie 'wielen steunt. Wanneer dezelfde wagen zwaar beladen dezelfde reis maakt, ziet m^n dit niet, maar het bo- demverschil wordt nu gewroken op bal ken en laadbak. En het gevolg is, dat deze verscheurd en versplinterd worden. Men is toen gekomen tot de z.g. drie puntsophanging of de half scharnierende as. B.ij toepassing van veerdruk in de scharniering zal dit systeem een soepele gebruikswagen dpleveren. Een en ander zal op de volgende praatavond met pla ten worden toegelicht. Wanneer men mij ten slottevraagt, welke wagen ik de meest geschikte acht, dan is het antwoord: De banden wagen niet autostuur, gemaakt van èen Ford of Chevrolet Truc en dan liefst gemonteerd op banden 34:7. Daarbij dienen nog enkele dingen in het oog gehouden te worden. De wiel- llllll BINNENLAND IN DE R.K. KERK te Gilze is de 64-j. Ci Qprins ^plotseling overleden. HET DEPARTEMENT van Financiën is Zaterdags gesloten ten einde kolen te sparen. DE EERSTE TULPEN, Roode Darwin, brachten op de veiling te Honselersdijk 22 et.®per stuk op. EEN MAN, pas uit de gevangenis ont slagen, is in de r k. kerk te Schoonhoven betrapt bij het ledigen van offerblokken. AMSTERDAMS begrooting 1942 heeft een tekort van f 25,8 millioen. Een niet zoo ongunstige einduitkomst als over 1941. TOT WETHOUDER van Openb. Ge zondheid en Ziekenhuiswezen te Am sterdam is benoemd arts J. L. Strak, ge westelijk leider van het Medisch front. WEGENS PRIJSOPDRIJVING zijn te Haarlem tal van groentenzaken, ook van grossiers, voor 712 maanden geslo ten. Tevens zijn boeten opgelegd tot bedragen van f 1000. ZUIVELFABRIEK Onderling Belang te N. Leusden werd wegens prijsopdrij ving haar heele voorraad ontnomen. Te gen directeur L. Vos is procesverbaal opgemaakt. PRIJSOPDRIJVING Boekhandel H. J. P. E., te Den Helder verkocht een lede-5 ren actetasch voor een te hooge prijs, en bood ook talrijke lederwaren tegen te hooge prijzen aan. Hij kreeg f 100 boete. F 5000 BOETE kreeg de directeur van een rubberfabriek te Amsterdam we gens het te duur verkoopen van opge lapte autobanden. IK MOET NIETS van Winterhulp heb ben. Alle NSB'ers zijn landverraders. De 75-j. mevr. van B. te Blaricum werd van wege deze beleediging met 14 dg. ge vangenis gestraft. EEN VROUW van 52 jaar werd op heeterdaad betrapt, toen zij uit een porceleinwinkel in de Langestraat te Amersfoort eenige artikelen zonder be talen stilletjes zou- meenemen. Bij haar thuis werd een groote hoeveelheid ge stolen waar, afkomstig uit warenhuizen, aangetroffen. En bent u ook op alle scholen ge weest? Ja, ooko p alle scholen. Wat hebben de kinderen gezongen! En wat straalden hun gezichtjes, toen ik met het uitdee- len van geschenken begon! De kinderen van de o.l. school van Den Burg hadden ter eere van mijn verjaardag feest in de zaal van de heer Pen. 't Was een goede gedachte van de heer Van der Kolk om een microfoon op te stellen. Ik wordt elk jaar een jaartje ouder. Hoe lang is het al weer geleden, dat ik mijn tachtigste verjaardag vierdeU begrijpt, dat mijn stem voor zoo'n groote zaal niet zoo krachtig meer is als vroeger! Daar trad ook de goochelaar Moretti op. Nou, die kon het hoor! In heel Spanje vind je ze zóó niet. Sinterklaas, u sprak zoo vurig over vrede, en nu is Japan er ook nog bijge komen. Wat denkt u: Zal dat het einde van de oorlog dichter bij brengen of zul len we nu nog langer op de vrede moeten wachten? Sinterklaas schudde bedenkelijk het hoofd en sprak: „Ik weet het niet La ten we er het allerbeste van hopen. Als ik volgend jaar terugkom, zullen mis schien weer overal 's avonds de lichten .stralen. Dan zullen de gruwelijke oor logswapenen mis schien geen dood en verderf meer zaaien. „Wat mij betreft: ik zal mijn best doen. Laat ieder het zijne doen in eigen kring. Wanneer het onder ling vertrouwen terugkeert, zijn we op de goede weg. Toen namen we afscheid. De €int be steeg zijn schimmel en verdween met Zwarte Piet in de richting van de ha ven. J. basis dient onder alle omstandigheden gebracht te worden op plm. 3 meter. Het sporen'van voor en achter dient nauwkeurig te zijn verricht. Het trek- ij^er, voorzien van ijzers voor evenaar en langboom, dient zoo te zijn aange bracht, dat een zoo kort mogelijke wiel- stand kan worden verkregen. Het moet zoo lang zijn, dat de bestuurder zijn been tegen de opzet kan plaatsen ter vergemakkelijking van de besturing. De iaadbak, die nu plm. 1 M. hoog is, en eenigszins naar voren aflbopt, dient in h^ar langsche en dwarse balken voor zien te zijn van kruishaken en zware hoeken. Op de voorbalk van de laadbak Geen trekrem, daar de voerman zich dan bij sterk remmen zelf van de wagen zou trekken. Voor de onderdoor-draaier zou spr. een kleinerfe bandenmaat preferee- ren, daar het geheel anders te hoog wordt. Hiervoor past de 32:6 beter. In zijn slotwoord heeft de voorz. de heeren sprekers hartelijk dank gebracht. Van de gelegenheid om zich tijdens (^e pauze te laten inschrijven als donateur van het Texelsch Museum werd door en kelen gebruik gemaakt. Moge er nog velen volgen. Men steunt "hiermede een goed werk en verschaft zichzelf voordee len: gratis toegang tot het museum en tot minstens een lezing per jaar. Boven dien kan men kosteloos deelnemen aan vanwege het Museum te houden excur-

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 2