87600 Zaterdag 13 December 1941 Eerste blad No. 5609 54ste Jaargang Verzuimt niet op de vastgestelde dagen, plaatsen en uren de nieuwe distributiebonnen af te halen. Neem volledig kennis va'n de officieele publicaties in dit blad. De Distributiedienst BEWONDERING. Téxelsche Berichten WERELDBRAND. Het is maar een vraag. EEN ZWARE TAAK. Met Duitschland voor een nieuw Europa. Uitgave Firma Langeveld en De Rooi] Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh Duinker. Er is iets kleingeestigs in het niet willen zien en erkennen van grootheid. We kunnen overal grootheid ontdekken als onze. oocjen er voor zijn geopend; maar dat proces heeft zelden plaats vóórdat er iets anders aan is voorafge gaan, iets, dat een overwinning vraagt op ons zelf: we moeten in staat zijn om ons zelf klein te voelen. Om een eeu wenoude boom in zijn grootheid en eer biedwaardigheid te kunnen zien, om iets van zijn geheimvol fluisteren te jverstaanmoeten we_ons nederig plaat sen in zijn schaduw, aan zijn voet.^e moeten op de bodem staan, waaruit hij is omhoog gerezen, zqó dat hij nu sterk en machtig zijn takken ten hemel verheft. Er is iets heerlijks in, oprecht en een voudig te kunnen opgaan in bewonde ring; en het kost ons weinig moeite dit te erkennen daar, waar het onze kinde ren geldt. Hoe gaarne verhalen we hun, van de groote helden uit de ge schiedenis, wier daden van opoffering en moed hun harten van geestdrift doen gloeien; hoe doelbewust nemen we hen mede in de vrije natuur en wij zen hén op de wonderen, die zich voor het oog, dat zien wil, ontplooien. Zelf zijn we zoo gewend telkenjare die pracht en heerlijkheid te zien weder- keeren op aarde, dat we er ons zelden meer rekenschap van "geven in welke wonderbare werkplaatsen al die vor men, kleuren en geuren moeten worden toebereid. Maar onze kinderen maken we er gaarne opmerkzaam op, omdat we begrijpen, dat~ bewondering een element is, dat bij de opvoeding niet mag ontbreken. Voor ons zelfJa, te genover de wonderen der schepping willen we wel gaarne toegeven dat we er minder gedachteloos aan moesten voorbijgaan. Maar wat de menschen betreft welk mensch is heden ten dage ten volle onze bewondering waard Zoo spreken we wellicht, maar we weten niet, hoezeer dat droevige pessi misme ons schaadt. ZONDAG, 14 December 1941. VOOR HOOFD EN HART. Illlllllllll ZONDAG. Hoe beter ik leef, hoe minder zorg. MAANDAG. Het Ware wezen van macht is deze te bezigen dm te beschermen. DINSDAG. Laat alle dingen eerlijk en met orde geschieden. (PaulusJ. WOENSDAG. Slechts weinig menschenharten is het gegeven de vriend, die rijk en ge zegend is, zonder afgunst te zien. DONDERDAG. De 'weg fot volmaking, ja tot elke vooruitgang, bestaat in voortdurende zelfkritiek. VRIJDAG Niets is in de wereld zachter en zwak ker dan het water en toch is er niets, dat het overtreft in het breken van wat hard is. ZATERDAG. Houdt het midden, als gij de rechte maat niét wilt verliezen. Het midden is de zetel van de maat en de maat is de deugd. HOE LAAT DE ZON. Za. 13 Dec. op 9,42; onder 17,26 Zo. 14 Dec. op 9,43>-onder 17,27 Ma. 15 Dec. op 9,43; onder 17,27 Di. 16 Dec. op 9,44; onder 17,27 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Zd. 13 Dec. op 2,47; onder 14,47 Zó. 14 Dec. op 4,03; onder 15,16 Ma. 15 Dec. op 5,22; onder 15,47 Di. 16 Dec. op 6,42; onder 16,26 Nieuwe Maan 18 Dec.; 12,18. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 13 Dec. 4.41 en 17,18 Zo. 14 Dec. 5,56 en 18,33 Ma. 15 Dec. 7,05 en 19,35 Di. 16 Dec. 8,04 en 20,34 Springtij 18 December. BPOTDIENST T.E.S.O. Van Texel: 8,15 en 14,15 Van Den Helder:' 10,30 en 16,30 BUSDIENST TH. REUVERS. Van De Cocksdorp: 8 en 13,20 uur. Van Den Burg: 12 en 18 uur. Zondags van De Cocksdorp 11 uur Van Den Burg 12 uur. BEZOEKUREN TEXELS NOODZIEKENHUIS. Dinsdags, Donderdags, Zaterdags van 23 uur. Zondags, Maandags, Woensdags en Vrijdags van 23 en van 77,30. HANDELSREGISTER. Wijziging: Brood- en Koekbakkerij J. Bakker, De Waal 38, overgedaan aan M. Bakker. VOOR AARDAPPELTELERS. Pootaardappelen van de rassen Eigen heimer, Alpha en Industrie zijn -thans voor de handel vrijgegeven VOOR SCHAPENHOUDERS. Bezwaarschriften met betrekking tot de leveringsplicht van slachtschapen worden met ingang van 15 December niet meer door de L.C.O. voor Noord- Holland aangenomen. SCHOOLNIEUWS. Sollicitanten worden opgeroepen naar de betrekking van onderwijzeres nutti ge handwerken aan de Ulo en van on derwijzer aan de o.l. school aan De Koog. Aan beide scholen is een benoembare leerkracht aanwezig. De termijn voor sollicitatie sluit 20 Dec. a s VOOR RUNDVEEHOUDERS. Melkveebedrijven* die per dag min stens zeven liter melk per dag per koe produceeren, kunnen extra toewijzing pundveevoer ontvangen. De betrokken veehouders dienen dit vóór 17, December schriftelijk aan te vragen bij afd. Vee voer, Bureau Voedselcommissaris te Alkmaar onder opgaaf van het aantal melk- en kalfkoeien. De uitbetalings briefjes over de laatste 14 dagen gele verde melk moeten mede worden inge zonden. TUSSCHEN ZONSONDERGANG EN -OPGANG. Van bevoegde zijde wordt nogmaals herinnerd aan de plicht, welke op ons al len rust: verduisteren tusschen zonson dergang en zonsopgang. In Den Haag werden over November 3465 processen- verbaal opgemaakt, omdat het met de verduistering niet in orde was.... Er wordt niet meer gewaarschuwd! De overtreder krijgt meteen een bon en moet betalen. Laat het zoover met u niet komen, lezer! veeboekjes/ In de afgeloopen 14 dagen is aan de houders van eenig vee, als rundvee, schapen, paarden, varkens en geiten, en afin de houders van pluimvee, die als georganiseerden van de L.C.O. staan in geschreven, een veeboekjë toegezonden of uitgereikt. Wie zoo'n boekje nog niet heeft, is verplicht dit onmiddellijk aan te vragen bij het Bureau van de L.C O te Alkmaar, onder vermelding of de aanvrager in het bezit is van rundvee, dan wel ander vee als hierboven om schreven. Men is verplicht het veeboekje 1941-l42 nauwkeurig bij te houden en bij aanvraag de bevoegde ambtenaren te toonen Er zijn vele ziekten, maar de ergste ziekte is: hopeloosheid. (Inayat Khan). BUITENLAND III De wereld staat in vuur en vlam. De strijd, welke thans gaande is, strekt zich over alle werelddeelen en alle zeeën uit en dreigt in hevigheid die van de jaren 1914-1918 te zullen overtreffen. Ook wat aangaat de gevaren, waaraan de bur- gei bevolking is bloótgesteld. In deze da gen leeren we de „totale" oorlog kennen, de .oorlog, waarin ook de burgerbevol king met dood en verderf wordt be dreigd. Japan in de aanval. Japan heeft zich reeds in de eerste dagen van zijn strijd tegen Engeland en de V S. heftig geweerd. Het kan gewa gen van opmerkelijke successen. De eer ste ronden in de strijd om hun bestaan waren in het voordeel van de Japanners. In een radiorede heeft de Japansche pre mier Tojo getuigenis afgelegd van zijn on\^ikbaar vertrouwen in de overwin ning-van Japan. ),Wij hebben", zoo zeide hij, ,,in onze eeuwenlange historie nog nooit het onderspit gedolven en zullen dat ook nu niet doen". De Keizer vond in de ter zee behaalde overwinningen aan leiding om de vlootcommandant geluk te wenschen. De Japanners trokken door Thailand naar Malakka en hebben daar ook aan de kust troepen ontscheept. Nu we dit schrijven, zijn op dit schiereiland hevige gevechten gaande. Het gaat er vooral om de vlieghaven Kota Bahroe. Wanneer de Japanners daar de baas worden, heb bed zij een geschikte basis verworven voor luchtaanvallen op Singapore, een der voornaamste steunpunten van hun vijanden in dit gebied. Nu reeds wordt Singapore uit de lucht zwaar bestookt, vooral des nachts. Dan zijn daar de Philippijnen, welke eilandengroep het zwaar te verantwoor den heeft. De hoofdstad Manilla had reeds zware aanvallen te doorstaan. Aan militaire installaties ter plaatse werd zware schade toegebracht. 'Vooral de olietanks in dit gebied waren het LUISTERVERGUNNINGEN. Houders van een radio-ontvangtoestel, die hun luisterbijdrage over 1941 door 't plakken van zegels hebben voldaan (ook al is een gedeelte per giro betaald) moe ten in het tijdvak van 10 Dec. 1941 12 Maart 1942 hun oude vergunning op het Postkantoor inwisselen tdgen een nieuwe. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Nov 1941 Ingelegd f 13238,46 Terugbetaald 15880,84 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 2642,38 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedrQeg 10 KERKNIEUWS. Men schrijft ons: Doopsgezinde Gemeente Burg, Waal en Oosterend. Bij de Zondag j.l. gehouden stemmin gen werden tot diakenen gekozen Br. Jac Bakker Az. te Den Burg; Br. L.Roe- per te De Waal en Br. S. Wuis Az., te Oosterend. Zóndag a.s. zal er een her stemming gehouden worden tusschen Br. W. Braak en Br. Alb. Keijser. VOOR KLEINE STAKKERDS Als de winter is gekomen, Als er sneeuw ligt op de straat, Als U huiv'rend van de koude Naar Uw warm tehuis toegaat, Denk dan aan die kleine stakkerds, Die, vooral in deze tijd, Naar wat levensvreugde hunk'ren, Net zooals Uw kleine meid. Maak Uw beurs blijmoedig open En als het nog even kan, Ga dan Kinderzegcis koopen, Een plicht voor ied're vrouw en man Wanneer we St.-Nicolaas hebben ge- ha^, is de veel gestelde vraag: „En, heeft de Sint goed gereden? Heb je veel in je scfioen gehad?" Wanneer deze vraag aan u wordt gesteld, lezer, zult u wellicht tevreden knikken en getuigen van de weldaden, waarmee ge op 5 De cember zijt overladen. Maar hebt ge er opderwijl aan gedacht, dat er in ons land, door landgenooten, ja, door ingeze tenen van onze eigen gemeente, bitter armoede wordt geleden? Zou het voor die menschen ook „Sinterklaas" zijn ge weest? In de goede jaren gaat voor veel misdeelden de dag van 5 Dec. voorbij als andere dagen. Hoe moet het dan nu wel met hen zijn gesteld? Winterhulp weet hun naam en adressen Winterhulp heeft ook hen op 5 Dcc. niet vergeten! Heeft u deel in het goede werk van Win terhulp? Open tot geven uw beurs en geeft wat veel, gij, welgestelden. 9 ONDERHANDS VERKOCHT. De heer S. Heerschap heeft het huis in de Nieuwstraat, bewoond door de fa milie Van den Kerkhof onderhands ver kocht aan de heer J Nauta, fotograaf al hier. PERSOONSBEWIJZEN. Wanneer het 1 Jan. 1942 is geworden, moet het uitreiken van persoonsbewijzen zijn beslag hebben gekregen. Ook zieken en ouden van dagen moeten dan zoo'n bewijs in hun bezit hebben. Van over heidswege zijn maatregelen getroffen, om te zorgen, dat ook zieken en ouden van dagen, die nog niet werden gefoto grafeerd, op de kiek zijn gezet voordat deze maand voorbij is. Wellicht zijn er nóg ingezetenen, die wel een oproep om te verschijnen hebben ontvangen, maar daaraan nog geen gevolg hebben gege ven? Aan hen wordt nadrukkelijk de ïaad gegeven, zich ten spoedigste ter Secretarie te vervoegen om te vernemen wanneer aan hen nog een persoonsbe wijs kan worden uitgereikt. Wie er na 1 Jan. a.s. nog geen heeft, stelt zich aan een strafvervolging bloot. OOSTEREND. AFSCHEID MEESTER SCHJVHT. In verband met het afscheid van de heer F. Scbmit als hoofd van de o. 1. school alhier (wegens zijn benoeming tot hoofd van de Bijzondere Neutrale School e. Helmond), wordt Donderdag a. s. in de school een openbare les gehouden, aanvang half drie n.m doelwit der Japansche vliegers. De legende van de onaantastbaarheid van Engeland in dit gebied heeft afge daan, nu Japansche strijdkrachten in en kele dagen zooveel oorlogsbodems tot ziriken brachten of althans buiten ge vecht stelden. Aan de Oostkust van Malakka werden tweo Britsche slag schepen, de „Repulse" en de „Prince of_ Wales" naar de bodem der zee gezon den» door welgerichte vliegtuigbommen. Hoog hebben -de V.S. altijd opgegeven van Guam èn Wake, eilandjes in de Groote Oceaan, welke „onneembaar" zouden zijn geweest en daardoor be trouwbare steunpunten waren. De oor log was nog maar - nauwelijks op gang, of de Japanners hadden er hun vlag ge plant. Een misrekening voor Ro9sevelt, die meende, dat, hij de oorlog meteeh in de buurt van Japan zou kunnen voe ren. Hij had het Japansche eilandenrijk willen omsingelen, teneinde op deze wijze zijn eischen ingewilligd te krij gen. Maar Tokio had al spoedig in de gaten, waar Washington heen stuurde en zorgde er voor, een slag vóór te zijn. Het 'denkt er niet aan, zijn troepen uit China terug te trekken, zooals Roose velt eischte. Nog minder is het van plan, met Engeland, de V.S., Ned.-Indië, Chi na; Thailand en de Sovjet-Unie een niet- aanvalsverdrag te sluiten. Ook dit vor derde Roosevelt, waarmee deze wel be wees, dat hij van hetgeen er leeft in het Japansche volk 'geen begrip heeft. In massabetoogingen komt in Tokio wel lot uiting, hoe zeer het volk tegen En geland en de V.S. gekant is. Gaarne wil het eindelijk zijn kans waarnemen, om Japan de positie te verschaffen, waarop het land sinds lang recht heeft. Mands- joekwo stelt zich daarbij achter Japan. Of Japan niet met een blokkade wordt bedreigd? Daar houden de V.S. en En geland het zeker op aan, maar zelfs van Britsche zijde wordt verklaard, dat Ja pan zieh op deze oorlog terdege heeft voorbereid. Hetbeschikt óver ontzaglij ke voorraden. Ook wat olie betreft: En weet u bovendien wel, dat Japan en Een zware taak wacht de leden van de Nederlandsche Ambulance, die binnen zeer korte tijd naar het oostfront vertrekt. Vrijwillig heb ben deze mannen zich gemeld*om deel te nemen aan dit mooie, .doch moeilijke werk, vrijwillig zetten zij hun leven in, want de arbeid van de ambulances is niet zonder ge vaar. Uw steun verdienen deze mannen. Zorgt er voor, dat de Nederland sche Ambulance over de beste uit rusting kan beschikken en blijven beschikken. NEDERLANDERS! KENT UW PLICHT. Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland: WINTERHULP TEXEL. Ten verzoeke van het Plaatselijk Bu reau van Winterhulp Nederland maken wc bekend, dat verzoeken om steun niet in behandeling kunnen worden genomen, wanneer 't aanvraagformulier niet inge vuld ten kantore terug is "ontvangen. De massa, die heden ten dage kosten noch moeite spaart om zich alle feite- lijkheidjes te herinneren, welke een af keer van alles wat Duitschland doet of laat, zouden moeten steunen en „wetti gen", mist werkelijk „historische zin") zij geeft blijk van een ontstellend ge brek aan visie op verleden en heden, laat staan op de toekomst. Het eeuwig-boeiend schouwtooneel der historie ontrolt voor ons eeuw na eeuw het worden en vergaan van groote droomen en gedachten. Eeuw na eeuw rijzen ze voor ons op, scheppers en den kers, durvers en bouwers, zij die hun persoonlijkheid hebben^loen leven en werken in een zeker tijdsgewricht. De wereldrijken van de Phoeniciërs, de Ba- byloniërs en de Egyptenaren, de Grie ken en Romeinen, de Wikingen en de Germanen, Ceasaren en Keizers, zij allen doemen voor ons op als uitdruk king en vormgeving van een constructie-' ve gedachte, als de koene verwezenlij king van een stoutmoedige droom. Maar beseffen wij dan met, dat wij Nederlanders, geroepen worden tot een grootsche" taak? Zien wij voor onze oogen dan geen nieuw Europa ontstaan, dat het tijdsbeeld voor generaties zal beheerschen? Zien wij dan niet, dat een stelsel in bloed en tranen ten onder gaat? Wanneer eindelijk de constructieve krachten van hèt Epropeesche vasteland zich aan het werk zetten om op de puin- hoopenl van het oude en overleefde stel sel een nieuw en natuurlijk geordend Europa op te bouwen, wanneer einde lijk de stonde daar is, die onafwendbaar komen moest; wanneer tenslotte de machtigste en krachtigste stam de lei ding neemt in een opbouw, die ook ons moet en zal omvatten, omdat wij er we zenlijk naar snakken, dan zullen wij ons moeten bezinnen op onze plicht. Dan zullen wij onze verantwoording voor ons zelf, voor ons gezin en ons volk moeten begrijpen en mede "moeten wer ken met alle goedgerichte krachten aan de schepping van een orde, die de ko mende tijden zal beheerschen. De histo rie zal ons ter verantwoording dagen als vftj thans onze plicht "Verzuimen. Op de hervonden waarden van natuur en traditie bouwt Duitschland 'n Nieuw Europa! Ons volk en ons land zijn daar in betrokken. Daarom: Met Duitschland voor een Nieuw Eu ropa! v. d. B. Formosa -een jaarlijksche productie aap olie hebben van een millioen ton? Van Engelsche zijde wist' men te vertellen, dat Japan wel een jaar een totale oorlog* op alle fronten kan voereg, zonder aan grondstoffen in belangrijke mate gebrek te krijgen. Mocht de Japanner er in slagen gebieden met voorraadschuren te veroveren, olie, etc., dan houdt hij het nog langer vol. In élk geval zou een eventueele blokkade pas over een jaar of vier, vijf haar uitwerking hebben en zoo lang zal de oorlog in dit gebied ze ker niet duren, zoo de strijd zich ont wikkelt, zooals we dit deze week te zien kregen. De toestand in Ned.-Indië. Tot nu toe heeft Ned -Indië ook van de zijde van Japan niet veel te verdu ren gehhd, maar de spanning neemt er natuurlijk met de dag toe. Dinsdag wa ren de buitenbezittingen geheel gemobi liseerd, op Java was de mobilisatie Donderdag voltrokken. Op menig kan toor borstelt men door gebrek aan per soneel met moeilijkheden. Op vele koopvaardijschepen is door de marine be slag gelegd. Alle steunpunten in Ned.- Indië worden door de Britsche troepen -bezet; de luchtmacht werkt er met die van Engeland samen. De toestand in de Vereen. Staten. „Het zal een lange en moeilijke oorlog worden'V verklaarde Dinsdag president Roosevelt. En hij moest er al dadelijk bij vertellen, dat hij tot op dat oogenblik alleen maar slechte, berichten had ont vangen. Zelfs tot boven Californië strek ten de Japansche vliegers hun vluchten uit. Het gevolg was, «dat de heele kust streek aldaar moest verduisteren, ook de stad San Francisco. Intusschen treft ook New-York maatregelen om bij luchtaan vallen op alles voorbereid te zijn. De burgemeester laat vier millioen brochu res aan de bevolking uitreiken, om haar op de hoogte te brengen met wat zij bij •luchtalarm dient te weten. Een groot.aantal Duitschers en Itali anen is onderwijl in de V.S. in arrest ge steld, wat duitschland en Italië zeker niet onbeantwoord zullen laten. Om het .leger te kunnen vergrooten is de dienstplichtige leeftijd verlaagd van 21 tot 18 jaar en verhoogd van 28 tot 43 jaar. De oorlog in Sovjet-Rusland. Bij een temperatuur van 2535 gra den vorst kan van zware gevechten geen sprake pieer zijn. Om haar mannen niet noodeloos op de prpef te stellen, liet de Duitsche legerleiding hen de winter kwartieren betrekken. Tot groote opera ties zal het voorloopig niet meèr komen. Aan het veroveren van Moskou zal voorloopig met worden gedacht, al wil dit volstrekt niet zeggejj, dat de Duit sche troepen en hun bondgenooten nu hun winterslaap ingaan. Geen sprake van. Onderwijl zullen zij trachten hun positie te verstevigen en iedere aanval van <üe bolsjewieken op gepaste beantwoorden. Dc oorlog in Noord-Afrika. Evenals in het Verre Oosten .loopen de operaties der Britten ih de Marmarische woestijn tot heden op groote teleurstel lingen uit. Het beoogde doel wordt niet bereikt, al offeren zij daar ook nóg zoo veel manschappen en voor millioenen dollars aan oorlogstuig aan op. Pas heb ben hun tegenstanders weer de spoor weg van Alexandrië naar Mersa Mat- roeh onder handen genomen met het ge volg, dat de toevoer van materiaal uit Egypte* in ernstige mate wordt belem merd, zoo niet onmogelijk genffeakt. „Ik heb slechte berichten", zoo begon Chur chill Dinsdag zijn mededeelingen in het Lagerhuis en toen vertelde hij van de slechte gang van zaken in de strijd te gen Japan. Hij had er een schildering van de rampspoed in Noord-Afrika aan toe kunnen voegen „Met een ijzig stil zwijgen, dat minutenlang duurde, hoor de, het Lagerhuis Churchill's verklarin gen aan". Zoo weet ANP te melden. En dit laat zich vedelaren.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 1