Het aansteken w Niemeijer's Tabak Erkend De Beste Texelsche Berichten Wé mwm ANNE vindt het geluk! MIMI VOOR DE VROUW. IIIIÜ RECEPTEN KERSTKRANSJES. 100 gr. bloem, 100 gr. gekookte aardappelen, een klontje bo ter, wat suiker, melk en zout. De aardappelen fijn maken (geen vocht toe voegen) en met de bloem, het zout en de boter zoolang kneden tot een soepel deeg verkregen is. Het deeg zeer dun uitrol len en met 2 dekseltjes of glaasjes van verschillende grootte kransjes Miit de deeglap steken. De kransjes op een met wat boter besmeerd bakblik leggen, met wat melk bestrijken, met wat suiker be strooien en in 'n vrij warme oven goud bruin en knappend bakken (ongeveer 15 minuten). CAKE 125 gr. bloem, 100 gr. suiker (waarvan een gedeelte vanillesuiker), 15 gr. custardpoeder, 15 gr. maizena, ruim 1 dL. melk, 5 gr. bakpoeder en zout. Bloem, custardpoeder, maizena, zout en bakpoeder samen zeven. De melk toevoe gen en de massa roeren tot ze gelijkma tig is. Het deeg overdoen in een vetge maakte vorm, waarvan de bodem met een vetgemaakt boterhampapier bedekt is en het in een matig warme oven la ten rijzen en gaar bakken (ruim lV« uur) NUTTIGE WENKEN. MEUBELEN. Onderhoud uw meubelen en houtwerk goed. Een keer in de 14 dagen in de was "zetten en goed uitwrij ven is voldoende. BLOEMBOLLENCULTUUR. De Donderdag in De Oranjeboom ge houden alg. vergadering werd door 13 leden bijgewoond. In zijn openingswoord heet de voorz., de heer H.Leber, allen hartelijk welkom. Terwijl de strijd nog steeds voort duurt en thans over de geheele wereld woedt, zoo vervolgt spr., blijven de zorgen ook ons, bollenkweekers niet ge spaard. Een van die zorgen is, of er mo gelijk nog een verdere inkrimping van de narcissenteelt in de toekomst te ver wachten is. Voor Texel is dit van groot belang, omdat de teelt als vanouds om de meer gevraagde soort Dubb. v. Sion en enkele andere gaat. De teelt van Dubb. v. Sion gaf reden tot tevreden heid, hoewel de opbrengst danig tegen viel. Door de prijsregeling der bloembol len, waarbij de Von Sion met eenige an dere soorten in een hoogere klasse werd ingedeeld, waren de prijzen goed te noemen, hoewel later de maten van de le en 2e soort wel zwaar werden ge steld, zoodat dit eenigszins teleurstelling gaf. Ook de tulpen werden in verschil lende klassen ondergebracht, doordat de schaarsche soorten hooger werden ge prijsd. Aanvankelijk ging het met de prijzen van de crocus niet bijster goed, zoodat hiervoor een minimumprijs werd gesteld tot 40 pet. beneden de aanvan kelijke maximumprijs. Doch later ging dit beter, toen de industrie begon te vragen, zpodat de crocus tenslotte een abnormaal hooge prijs opbracht. Hier door zullen er heel wat crocussen zijn opgeruimd. Een andere zorg, die de laatste jaren nog is toegenomen, is de schade van de narcisvlieg. De aantas ting bleek deze zomer nogal groot, zoo dat we ons afvragen: Hoe zal het afloo- pen met het afleveren van onze leverba re bollen. Het heeft dan ook veel tijd en geld gekost om de bollen zoo goed mogelijk te zuiveren en sorteeren. Er was nog een kleine hoop, dat deze bollen mochten worden gegast; wat veel tijd en moeite zou besparen. Doch na lange tijd daarover in het onzekere te zijn geweest kwam de vereischte toestemming door de ziektekundige dienst niet. Wel is er plantgoed op deze manier behandeld, waarvan we het volgend jaar de uitslag met belangstelling zullen volgen. Het is te hopen, dat de keuringsdienst dan toe schietelijker zal zijn. Dit neemt niet weg, dat op ons de dringende plicht rust, alles in het werk te^stellen deze vijand van onze narcissendultuur zoo goed mo- FEUILLETON 9 Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. 41 Ursel klopte en maakte aanstalten om binnen te komen. Senta Bratt vloog overeind naar de deur, draaide de sleutel om en riep: Loop naar de maan, Ursel! De oude gedienstige stond paf. Maar het eten is al klaar, protes teerde Ursel. Laat het eten ook maar naar de maan loopen! luidde het antwoord van de schilderes, die alweer doorwerkte. Ursel slofte weg. Na een poosje raapte ze al haar moed bijeen en deelde voor de tweede maal door de gesloten deur mee, dat het middagmaal op tafel stond, met het gevolg, dat ze voor de tweede maal de bons kreeg. Verontwaardigd ging Ursel naar be neden om gravin Grundtvig haar nood te klagen. Wel Ursel, wat scheelt er aan? vroeg deze. Je trekt zoo'n ongeluk kig gezicht. Neemt u me niet kwalijk, mevrouw, maar ik geloof, dat juffrouw Bratt krankzinnig is geworden. N«^£«Er.S aDV\EZF-N °°R PIJPROO^E- 4DVIES NO- 5 Het aansteken van een pijp kan men vergelijken met het aansteken van een open haard. Wanneer het niet goed gedaan wordt, krijgt U er niets dan misère mee. De beste \Vijze om Uw pijp aan te steken is de volgende: 1. Laat de lucifer eerst goed aanbranden en steek dan Uw pijp in het midden van den kop aan. Druk dan de tabak weer even flink aan en steek haar dan opnieuw aan, zóódanig dat de tabak over haar ge heele oppervlakte brandt. Dit gelukt het beste door de pijp scheef te houden en de vlam langs de oppervlakte van de tabak te laten trekken. Wanneer de tabak onvol doende is aangestoken kan het zijn, dat de tabak, welke tegen den wand van de pijp zit niet mee op brandt. Dat is verlies en het rookt onprettig. 3. Steek Uw pijp liever niet met een sigarenaanstekeraan, want behalve het vuur zuigt U ook de benzinewalm o[^en dat kan Uw rookgenot gron dig bederven. Daarom moet U ook de lucifer gogd laten aanbranden, want eèn ware rooker vindt de eerste trek het lekkerste en die moet niet door zwaveldamp bedor ven worden. Tabaksfabriek THEODORUS NIEMEIJER N.V. Afd. „Adviezen voor Pijprookers" Groningen waardoor velen in een lagere contribu tieklassen vervielen, terwijl anderszijds de exploitatiekosten der vereen. aan zienlijk gestegen zijn. Daarom wordt contributieverhooging voorgesteld: f 5,- voor een lid, dat geen bloembollen en(of) aanverwante artikelen teelt of ten hoog ste V* h.a.; f9.- voor een lid, dat meer dan Va h.a., maar niet meer dan 1 h.a.; 15,- voor een lid, dat meer dan 1 h.a., maar niet meer dan 2 h a., enz. De afd. Texel neemt het voorstel aan. Omstreeks 10 uur volgt sluiting dezer vergadering. J. BILJARTEN. De besturen der diverse vereenigingen besloten weer een aanvang te maken met het verspelen van de „Amstel" en ,Heinekens" beker, waaraan deelnemen .Fortuna", Krijt op Tijd" en „T.O.P." De vereen. Fortuna is reeds 2 jaar achtereenvolgens winnaar geworden van de Amstelbeker. Moéht zij er in slagen, daarop dit jaar wederom beslag te leg gen, dan komt hij definitief in haar Ibe- zit. Slaagt zij hierin niet, dan zal het nog eenige jaren duren eer de beker voorgoed gewonnen is, daar de wissel- prijs 3 maal achtereenvolgens of 5 maal in het geheel gewonnen dient te worden. Het bovenstaande geldt eveneens voor de B-klassers die om de Heinekens beker spelen, welke 2 maal achtereenvolgens gewonnen is door Fortuna. De taak dus aan de andere vereenigin gen om daar eens een stokje voor te ste ken. De bedoeling der besturen was om' de C-klassers weer bij de B-klassers in te deelen, doch door omstandigheden was dit niet mogelijk. Er zal nu een ge wone competitie gespeeld worden tus- schen de A-klassers, eveneens door de B-klassers, terwijl de C-klassers een dubbele competitie zullen spelen. Er zal worden gespeeld op Maandag en Vrijdag des avonds 7 uur. Het aantal punten, dat gespeeld zal worden, is voor A-klassers 75, B- en €- klassers 40. De G. Programma voor Dec.: 22 Dec.: Fortuna ATOP A 29 Dec. Krijt op Tijd BTOP B. DE COCKSDORP. ADVENTSMIDDAG. Blijkens een advertentie in dit num mer wordt op Zondag a.s. in de N. H. kerk alhier een adventsmiddag gehou den en wel te beginnen om half vier. Deze bijzondere samenkomst zal wor den opgeluisterd door koorzang en vi oolspel. KERKNIEUWS. Als ouderling werd herkozen de heer C. Blom, als diaken de heer J. Boon Az. In de plaats van de heer W. van Hoek werd als ouderling gekozen de heer C. Vlaming. De heer J. de Waard Lz. werd els kerkvoogd herkozen. gelijk te bestrijden. Zij, die dit deze zo mer nog niet hebben gedaan, of partijen hebben laten zitten, doen veel schade aan zichzelf maar vooral ook overlast aan anderen. Over het geheel viel de opbrengst van narcissen en tulpen, alsmede crocus niet mee. Een koude winter en een laat guur voorjaar met al spoedig een lange droogte zullen er niet vreemd aan zijn. De tulpen hebben bijna alle hun weg naar Duitschland gevonden. Met de nar cissen, hoewel hiervoor later nog extra contingenten werden toegelaten, zal dit niet het_geval zijn. Door de noodzakelij ke vliegbestrijding en schaarschte aan arbeidskrachten en bij sommigen meer dere arbeid aan voedingsgewassen, is de pianttijd voor de meeste kweekers zeer verlaat. Het is te hopen, dat dit voor 't komende gewas niet te veel van invloed zal zijn. De plannen tot fusie van de Vereen, v. "Bloembollencultuur en H.B.G., welke in de beschrijvingsbrief nader worden uit eengezet, zijn ten zeerste toe te juichen. Daardoor ontstaat een sterke kweekers- organisatie, met meer zeggingskracht en een beter uitgerust vakblad. Dit laatste is van belang, vooral nu de Hobaho haar Nou, nou. Ursel, hoe kom je daar bij? Ze heeft zich met juffrouw Anne in het atelier opgesloten, moppert ver schrikkelijk en heeft mij en het middag eten naar de maan gestuurd. De gravin lachte. Aqne Ursel, ik merk al dat je met de merkwaardigheden van artisten nog niet vertrouwd bent. Juffrouw Bratt is waarschijnlijk aan het werk en dan mag je haar niet storen. En wat doet juffrouw Anne dan in dat gesloten atelier? Waarschijnlijk poseert ze vobr juf frouw Bratt. Eten ze dan vanmiddag heelemaal niet? Als een kunstenaar eenmaal aan het werk is, heeft hij geen tijd aan zul ke banale dingen als 'n middagmaal te denken, of hij eet later, als hij klaar is. Nu, als ik dat geweten had, dan had ik geen roastbeef gebraden, me vrouw. Die wordt nu natuurlijk zoo taai als leer. Wanneer juffrouw Bratt straks van vermoeidheid het penseel uit de hand, valt, zal ze gebraden leer eten, zónder dat ze er iets van merkt, Ursel. Eet smakelijk, zal ik dan maar zeg gen, besloot Ursel berustend en mee warig het hoofd schuddend slofte ze weg. De gravin lachte. Ze lachte nog, toen uitgave wegens papiergebrek heeft moe ten staken. Hoe het verloop der gebeurtenissen in de toekomst ook zal zijn, ik hoop, dat onze Texelsche kweekers ook het ko mend jaar paraat zullen zijn, om aan hun teelt voldoende aandacht te beste den. Dan kunnen we met meer vertrou wen de toekomst tegemoet gaan. De notulen worden onveranderd goed gekeurd. De secrde heer H. Bruijn, laat vervolgens een tweetal met vele fo to's verluchte boekjes over de virus ziekte bij narcis-en. tulp circuleeren. Dit doet verschillende leden de wensch ui ten, een soort bibliotheek van vakboeken in het leven te roepen. Allen juichen het voorstel toe, waarop besloten wordt, boe ken uit te leenen gedurende een termijn van 14 dagen a 10 ct. per exemplaar Het blijkt, dat verschillende leden eeni ge interssante .werken bezitten en deze gaarne voor dit doel wenschen af te staan. Bovendien zal de Afdeeling haar bibliotheek nu en dan aanvullen. De heer H. Bruijn zal zich met de admini stratie belasten. BESTUUR. In plaats van de heer S.J. Flens, niet herkiesbaar, wordt tot be stuurslid gekozen de,heer Jn. List. Tot afgevaardigden naar de alg. verg. wor den benoemd de heeren C. Veeger M.Jz., (volgens rooster) en H.Leber. Het Hoofd bestuur steit in de beschrijvingsbrief voor het Handelsreglement te wijzigen, waardoor de handel per inhoudsmaat wordt vervangen door per gewichtsmaat. De afd. Texel schaart zich als één man achter het Hoofdbestuur. Vorig jaar waren de pogingen om tot fusie te komen mislukt, doch thans laat het zich aanzien, dat samensmelting met HBG zal geschieden. Bloembollencul tuur is van oordeel, dat de meerderheid van het bestuur der uitgebreide vereen, uit kweekers alleen moet bestaan. Wan neer besprekingen worden gevoerd over onderwerpen, die belangentegenstelling tusschen kweekers en exporteurs kunnen inhouden, doet het Hoofdbestuur zich vertegenwoordigers door de voorz., en(of) leden van hét Hoofdbestuur, die geen 'exporteurs zijn. De vergad. juicht deze voorwaarden toe. De kweekers krijgen dus nu de overhand. Vorig jaar wilde men ook de bond van handelaren in de fusie opnemen, doch thans blijft deze bestaan. Door de abnormale tijdsomstandighe den zijn de bedrijven ingekrompen Ernst Grundtvig en Jens Grottkau, die te eten waren jjenoodigd, hun entrée maakten. Het tweetal verscheen met elk een paar schaatsen onder de arm en het hoofd vol plannen voor demiddag. We hebben vrij van dienst en wil len Doddje en juffrouw Anne vragen met ons mee te gaan naar de kunstijs baan, expliceerde Grottkau. Bovendien hebben we, dank zij onze voorbeeldig zuinige levenswandel, nog een paar kaarten voor de bioscoop kunnen bekos tigen. Zijn we geen brave jongens? Zeldzaam, prees de gravin, bijna angstwekkend. Waar hebt u zoo'n plezier om, tan te? wilde Grundtvig weten. Om die goeie Ursel. Ze kwam zóo juist beneden om me te vertellen, dat Senta Bratt krankzinnig was geworden. En de symptomen? informeerde Grottkau vakkundig. Een tevergeefs toebereid middag maal, dat de gegadigden niet wenschen te nuttigen en een atelier, waarvan de deur op slot is. Waarschijnlijk werkt Senta aan een portret van Anne. Geweldig irfteressant, vond Grott kau. Dan moet ik direct naar boven om dat aardige model eens te zien. Ga je mee, Ernst. Grundtvig schudde het hoofd en nog voor de gravin de opgewonden jonge man had kunnen terughouden, was deze de kamer al uit. Ze zal hem de deur uitgooien, wan neer ze hem tenminste binnen laat, lachte de gravin, geamuseerd. Korter dan drie uur achtereen doet Senta het niet, als ze eenmaal aan de gang is. En moet Anne dan al die tijd stil zitten, tante? De gravin keek haar neef met een schelmsch lachje aan. Heb je medelijden met haar, Ernst je? Stil zitten valt lang niet mee. Dat heb ik eens aan den lijve ondervonden, toen een vriend een schets van me maakte. Bij die overdreven ijver van juffrouw Bratt lijkt een protest geens zins misplaatst, tante. De oogen van de gravin tintelden van ingehouden pret. Zij pakte haar neef bij zijn schouders en draaide hem naar zich toe. -r- Ernst, je doet de laatste tijd zoo eigenaardig. Je ergert je, als Grottkau dat jonge meisje op zijn gewone dwaze manier het hof maakt. Je wordt woe dend, als hij haar kortweg bij haar naam noemt en vertrouwelijk met haar omgaat. Je gedraagt je.... Als een verliefde schooljongen, dat wilt u toch zeggen, nietwaar, tante? Ben je werkelijk verliefd op haar? Ik weet het niet! (wordt vervolgd) HlUimill VOOR ONZE SCHAKERS. 4e Vraagstuk: Wit: Kb2, Dfl, Tc4, Ld7 Pe4, pi e3. Zwart: Kd5, Dh7, Lc2 en e7, pi b4, c5, d6 en e5. Mat in twee zetten. OPLOSSING 4e Vraagstuk: 1. Tc 3. b c d e tg h 5e VRAAGSTUK. Wit: Kh7, Dg7, Ta4, en g5, Le5, Pb4 en c3, pi d3 en d6. Zwart: Kc5, Tb7, Lb6, Pa5 en a7, pi b3 en el. Mat in twee zetten. (Volgende week geven we de oplos sing). IIIIIIIHHI VAN DE BOEKENPLANK. Illlllllllll Willy Strijt, Rondom Miek. Voor bakvisschen. 198 blz. Met platen van H. Borrebach. Geb. f 1.50. M. P. Zaalberg, Do BrouweFs ver- lovingv 218 blz. Voor bakvisschen. Met ill. van Ani v.d. Ruit. 218 blz. Geb. f 2, Vera, Het meisje, dat op de maan wachtte Voor bakvisschen. Met ill. van H. Borrebach. 185 blz. Geb. f 2, Jacq. v.d. Waals, Noortje vertelt. 303 blz. 4e druk. Geb. f 1,55. Arthur van Schendel, Een zwerver verliefd. 199 blz. 11e druk. Geb. f2,40. Arthur van Schendel, De Water man. 246 blz. 5e druk. Geb. f 1,55. Arthur van Schendel, Jan Compag nie. 5e druk. 306 blz. Geb. f 1.55. Howard Spring, De hemel omringt ons. Een jeugdfragment. Vertaling van Dr. J. N. C. van Dietsch. 110 blz. Geb/ f 1,50. IIIHIIItlfl HYGIENE EN VEILIGHEID \MM 383. KOORTSUITSLAG. Hiermede be doelt men meestal blaasjes (die spoedig tot licht-etterfge korstjes indrogen), die vooral op boven- %n onderlip, doch ook op het verdere gelaat zitten en bij be paalde koortsige ziekten als typisch ver schijnsel plegen op te treden. Een be kend voorbeeld van een dergelijke ziekte is longontsteking. Soms komen ze voor bij personen met dverigens weinig of geen ziekteverschijnselen, behalve dat ze temperatuursverhooging hebben. ARTS.

Texelsche Courant | 1941 | | pagina 4