TEXELSCHE COURANT 54ste Jaargang Woensdag 7 Januari 1942 No. 5615 Oproep van de Führer. mui Hoe stond het in 1941 met de meeuwen? Winterhulp heeft ook Uw hulp noodig. Uitgave Firma Langeveld en De Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh Duinker. DE N.Z.H.R.M. De reddingbooten van de N.Z.H. R.M. zijn in het afgeloopen jaar 81 maal uitgevaren. In totaal werden 87 man van een wisse dood gered; 38 Nederlanders, 18 Denen, 18 Zweden en 13 Duit- schèrs werden veilig aan land ge bracht. Het grootste aantal tochten maakte de „Neeltje Jacoba" (IJmui- den) en de „Dorus Rijkers" (Den Helder). Het materiaal werd uitgebreid met twee motorstrandreddingboo- ten, die te Zandvoort en te Hinde- loopen zijn gestationneerd. In het voorjaar zal de motorred dingboot „Twenthe", bestemd voor Harlingen, gereed zijn. BUITENLAND MUSSERT BIJ HET NED. LEGIOEN. Te midden van soldaten van het Ned. Legioen in het oefenkamp in O.-Pruisen, heeft de leider van de NSB, Ir. Mussert, Oudejaarsavond op zeer bijzondere wij ze gevierd. In zijn gezelschap waren o.a. de heeren Van Geelkerken, Rost van Tonningen en Max Blokzijl. Tegen de overgang Oud op Nieuw hield de leider een treffende toespraak. De manschap pen werden rijkelijk voorzien van uit Nederland meegebrachte geschenken. Op 1 Jan. hield de heer Mussert een toespraak tot 3000 leden van het Ned. Legioen. De indruk van het bezoek was zeer groot en voor de troep zelf onver getelijk. Zaterdag heeft hij te Berlijn 2000 Nederlanders toegesproken. HOE LAAT llllllllllllllllll ZOO SPRAK.... DE ZON. Wo 7 Jan. op 9,50; onder 17,43 Do. 8 Jan. op 9,50; onder 17,44 Vr. 9 Jan. op 9,49; onder 17,45 DE MAAN. Wo 7 Jan op 23,22; onder 12,05 Do. 8 Jan. op onder 12,27 Vr. 9 Jan. op 1,34; onder 12,52 Laatste Kwartier 10 Jan. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 7 Jan 0,56 en 13,16 Do. 8 Jan. 1,37 en 13,58 Vr. 9 Jan. 2,21 en 14,44 Springtij 16 en 31 Januari. DR. GOEDEWAGEN, Secr.-generaal Dep. van Volksvoorlichting, over de Luistergids, het nieuwe programmablad van de Radio-omroep; Zooals de oude omroepvereenigingen plaats hebben ge maakt voor één omroep, zoo zal er in het vervolg ook één omroepblad zijn. De omroep heeft het doel het volk voor te lichten en dat zal ook het doel van 't nieuwe blad zijn. Met de verschillende schakeeringen van het volk zal rekening worden gehouden. Vroeger was de radio 'n slechte volks voorlichter. Thans zal zij deze taak, ook door dit blad, beter kunnen vervullen. DR. J. SMIT, hoofdredacteur van de Luistergids: Dit blad is uit de nood ge boren. En uit de nood komt dikwijls iets goeds voort. Het is niet zoo kwaad, dat het Nederlandsche volk één gezin wordt. Het blad moet voor ieder ge schikt zijn, voor de geleerde en voor de eenvoudige. Er moet positief werk in geleverd worden. De samenwerking tus- schen radio en programmablad moet grondig gemaakt worden. PETAIN, het Fransche staatshoofd: De oorlog is nu tot vijf werelddeelen uitge breid, maar Frankrijk blijft buiten het conflict. GOERING, Rijksmaarschalk, Duitsch- land: De burgerlijke behoeften moeten achterstaan bij de groeiende eischen van de bewapening en verzorging der solda ten. Het gaat er nog slechts om, het laatste bolwerk te nemen. Laten we ons voor de laatste stormaanval nog nauwer aaneensluiten en als een keten van staal staan om onze Fuehrer en het geliefde vaderland WAT ER GEBEURDE.... 6 JANUARI: 1412: Geboortedag van Jeanne d' Are (Domrémy). 1852: Louis Braille (zie 4 Jan.) overle den. 7 JANUARI: 1610: Galilei ontdekt de wachters van Jupiter. 1745: Geboortedag van Montgolfier, de stichter van de luchtscheepvaart. 1185: Blanchard steekt met één passa gier per luchtballon het Kanaal over (Dover-Calais). 1929: Opening van het telefoonverkeer van Nederland met Ned.-Indië. 8 JANUARI: 1587: Geboortedag van Jan Pz. Coen (Hoorn) 1642: Sterfdag van de sterrenkundige Galilei (Arcetri, bij Florence). 1656: De eerste Haarlemsche Courant verschijnt, gedrukt bij Abr. Caste- leyn te Haarlem. 9 JANUARI: 1577- Eerste Unie van Brussel. 1873: Napoleon III sterft in Engeland. 1929: Het eerste postvliegtuig vertrekt van Java naar Nederland. BIJ DE INTREDE VAN 1912. Waarom werd aan Duitschland de oorlog verklaard? Duitsch volk, nationaal-socialistische mannen en vrouwen, partijgenooten. Toen op 3 Dec. 1939 Engeland en Frankrijk Duitschland de oorlog ver klaarden, geschiedde dit niet om op te treden tegen de een of andere Duitsche eisch, welke het bestaan of zelfs de toe komst dezer staten zou bedreigen, want het eenige verlangen, dat ik jaar na jaar te Londen en Parijs kenbaar maakte, was dat naar beperking der bewapening en toenadering der volkeren, doch elke poging om met de mannen die toen de leiding hadden tot een verstandig en vreedzaam vergelijk te komen, mislukte door de haat van hen, die in het nieuwe Duitschland een groot voorbeeld van so ciale vooruitgang zagen en door de heb zucht dergenen, die grootere winsten verwachtten door de oorlogsbewapening oan van de vredesarbeid. Wie bij oorlog belang hebben. Er is aan de zijde van hen, die de oor log uitlokten geen enkele vooraanstaan de staatsman, die als bezitter van aan- deelen in de wapemndustrie geen belang bij de oorlog heeft en achter alles staat als drijvende kracht de Joodsche Ahas- verus, die sinds duizenden jaren de on veranderde vijand is van iedere men- schelijke ordening en dus van ware maatschappelijke gerechtigheid. Hitier stelde vervolgens de vraag waar om zij de oorlog verklaard hadden bij 't ontbreken van ieder duidelijk oorlogs motief. De grootste oorlogsdrijver Roosevelt zegt omdat zij niet willen leven in een wereld zooals wij die wenschen, maar de P'uehrer wees er- daarbij op, dat de Duit sche wereld met Amerika even weinig te maken heeft als het omgekeerde het ge val is. Men zegt dat Engeland en Frank rijk de oorlog om Danzig verklaarden, maar aan 85 millioen menschen stond men geen levensgebied van nauwelijks Va millioen vierk. K M. toe, maar 45 millioen Engelschen onderdrukken de volken van 40 millioen vk. K.M., waar van alleen de Indische volken al 7 maal zoo groot zijn als die van het moeder land. Door wie de oorlog werd begonnen? De oorlog is, evenals vroeger, begon nen door de Joodsch-Angelsaksische fi- nancieele samenwerking, die slechts strijdt voor een democratie, voor haar kapitalistische belangen en Roosevelt streeft alleen maar naar betere zaken waardoor de critiek tot zwijgen moet worden gebracht over zijn mislukt eco nomisch beheer. Men heeft in Duitsch land verwacht, dat de succesvolle econo mische en sociale politiek ook andere lan den de oorzaken van hun verarming zou toonen, want terwijl in Duitschland de onder democratie en verliederlijking entstane werkloosheid in enkele jaren kon verdwijnen, steeg het aantal milli- ennairs in andere landen, maar het aan tal arbeidende menschen daalde. Ameri ka had enkele jaren na Roosevelts be wind 13 millioen werkloozen en 'n ont redderd financieel bestel, terwijl in dit rijkste land ter wereld tegelijkertijd de cene sociale crisis op de andere volgde. Roosevelt had toen God moeten bidden om licht voor zijn geest, opdat hij zijn eigen land beter en nuttiger zou kunnen leiden maar in deze jaren kenden de Roo sevelts, Churchills en Edens nog geen volks- of menschelijkheidsidealen, maar uitsluitend economische oogmerken. Zij hoopten hun vermolmd economisch stel sel door een nieuwe oorlogsindustrie weer op de been te helpen en baden toen, dat het verbond tusschen het Jood sche kapitalisme en bolsjewisme tot de vernietiging der andere volkeren mocht leiden om tot een lange oorlog en winst- BINNENLAND KANTON—DEN HELDER. Op ver zoek is eervol ontslag verleend aan kan- tonrechter-plaatsvervanger G. J. Lovink. HET VLEESCHRANTSOEN is 4 Jan. verminderd: op de B-bonnen nu geen Va maar een kwart rantsoen. PETROLEUM. De nog niet aangewezen bonnen 22-24-25 vooral goed bewaren. RADOI. Op 1 October 1.1. waren 1,164 millioen radiotoestellen bij PTT aangege ven. GEEN SUBSIDIE zal meer worden toe gekend aan vereenigingen met werkloo- zenkas, niet aangesloten bij het NVV. PLATINA moet voor 15 Jan. door de ingezetenen van ons land aan de Ned. Bank worden verkocht. WEGENS ZEKERE REACTIE van Ned. Indische zijde zullen voorloopig geen nieuwjaarsgroeten naar Ned.-Indie wor den uitgezonden, (ultra-korte golf). OP DE TENTOONSTELLING van de Fed. van Beeldende Kunstenaars in het Rijksmuseum heeft Rijkscomm. Seyss In- quart een aantal werken aangekocht. DOOR EIGEN SCHULD zijn te Uithui zen 2 jongens op slag gedood en 1 ge wond toen zij een deels gedemonteerde mijn die zij aan de dijk hadden gevonden, aanraakten. PNIEL, Weekblad voor het Chr. Ge zin, dat pas zijn 50e jaargang voltooide, zal wegens de papierschaarschte voor loopig niet meer verschijnen. De meeuwen hebben in 1941 een bij zonder slecht broedseizoen achter de rug Zoo schrijft Jan P. Strijbos in het laatste nummer van De Levende Na tuur. In alle kolonies werden grondig de eieren geraapt en maar zeer weinig zil vermeeuwen hebben jongen weten groot te brengen. Ondanks goed zoeken kon den wij in de kolonies van Bergen, Schoorl, de Franschman, Geverduin, Heemskerkduin en in de duinen der Am- sterdamsche waterleiding geen enkel nest met méér dan één ei vinden. Uit Egmond aan Zee vertrokken elke mor gen voor dag en dauw ongeveer 200 eierrapers. Enkele malen werden zij reeds bekeurd, voordat zij de duinen had den bereikt, omdat zij zich voor vier uur op pad hadden begeven. Bij het zoeken van eieren van zilvermeeuwen, werden de eieren van andere soorten niet ge spaard. Zoo gingen ook alle gevonden wulpen-, kieviten- en scholeksters mede. Ook de kleine zeemeeuwen moesten het ontgelden en vrijwel alle paartjes, wel ke in de Bergerduinen broedden, zagen zich telkens van haar eieren beroofd. Zelfs de nesten van deze meeuwen, die beschermd zijn en wier eieren niet ge raapt mogen worden, en die op ongewo- gevende zaken te komen. De Fuehrer wees er op, dat daardoor alle pogingen om met dit internationale ijskoude financieele gezelschap tot een vergelijk van volksbelangen te komen moesten mislukken en verzekerde, dat achter alles de Jood staat, die als laat ste resultaat van deze oorlog de Jood sche werelddictatuur onder het mom van het bolsjewisme verwacht. Hitiers vredespogingen steeds afgewezen. Hitler wees er vervolgens op, dat daar om al zijn vredespogingen steeds werden afgewezen en hij in 1940 na de veld tocht in het Westen voor lafaard werd uitgemaakt, toen hij voor de derde maal trachtte de onzinnigheid van deze oorlog aan te toonen en zijn vredeswil vertolk te. Om hun voordeel bij de oorlogs-in- dustrie te bemantelen moesten zij hun toevlucht nemen tot gezwets en schijn heilige leugens. Als Churchill in 1940 nog in een mogelijk zakenvoordeel door de oorlog geloofde, dan deed hij dat niet in de verwachting, dat Engeland de strijd zou winnen, maar in de weten schap van Amerikaansche en bolsjewis tische hulp. Hitier wees er vervolgens op dat hij jarenlang het marxisme, het door Joden gefinancierde socialisme, had be streden. Of zijn bewering, dat 't slechts lot de ellende der volkeren kan leiden, juist was, kunnen allen constateeren, die intusschen het Sovjet-paradijs zelf hebben leeren kennen. Wat zich in een strijd van tientallen jaren in het binnen land aansloot tegen de nat.-soc. bewe ging, zweert thans in de grootste we- reldomvang tegen Duitschland samen, de meest reactionnaire kapitalisten met de leider van het Sovjet-paradijs. Toen Churchill in 1940, gesteund door Roose velt, de vredeshand afwees, rekende hij op deelneming der Sovjet-Unie aan de oorlog en zoo kwam in 1941 het grootste conflict, dat de wereld beleefd had. Dat zich op 22 Juni vrijwel geheel Europa verhief is het bewijs voor het beseffen van een gevaar, zoo groot als het con tinent nauwelijks vroeger bedreigd had, aldus de Fuehrer, die vervolgens be toogde aan de veiligheid van geheel Eu- WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN. ITALIË In Libye is door de bijzondere toe stand geen onmiddellijke beslissing te wachten, meldt Londen. SOVJET-RUSLAND De in Feodosia, op de Krim, aan land gezette Sovjet-strijdkrachten, leden door Duitsche luchtaanvallen zware ver liezen aan menschen en materiaal. ENGELAND. Ook de laatste dagen staat Malta bij herhaling aan zware luchtaanvallen bloot. Militaire doelen te Singapore staan bij herhaling aan zware Japansche lucht aanvallen bloot. Aan de Oostkust van Malakka heb ben de Japanners de strategisch belang rijke havenstad Kwantan bezet. DUITSCHLAND Reeds 16 millioen stuks wollen en bontkleeren zijn door het Duitsche volk ten geschenke gegeven voor de soldaten aan het Oostfront. Een bewijs van de fa natieke wil om te winnen en van de of fervaardigheid van het Duitsche volk. Op 4 Jan. waren als resultaat van de inzameling reeds 1260 wagons warme kleeding naar het Oosten of naar her stelinrichtingen gezonden. Naar DNB uit Berlijn meldt, is het aan geen twijfel onderhevig,, of op de tc Moskou gehouden conferentie is be sloten, dat na de oorlog het Europeesche continent aan het bolsjewisme wordt prijsgegeven. KOKMttUW TEXCUCHf COUUWT ne plaatsen lagen en dan ook zeer moei lijk te vinden waren, werden leeggeplun derd. Ook de boomnesten er waren er weer verscheidene moesten hun eie ren afstaan; een bewijs, hoe grondig ge zocht werd De zilvermeeuwen, die al sinds lange jaren in de uitgestrekte dui nen van Bergen en Schoorl nestelden, werden nog meer uit elkaar geslagen. Zij vestigden zich door het geheele duin, van de zeereep tot aan de binnenduin- rand, maar werden nergens met rust gelaten Als een bijzonderheid mag ik nog ver melden, dat er dit jaar een zilvermeeu- wenpaar gebroed heeft op een koolland in het Geestmerambacht onder Warmen- huizen. Het eerste ei werd omstreeks 20 Mei gelegd; einde Juni waren er twee jongen (één ei werd weggenomen); deze ropa verschuldigd te zijn door zeer snel handelen de offers te voorkomen, welke de strijd anders in veel grootere mate zou hebben geëischt Sociale en beschavende arbeid moeten doorgang vinden. Hitier wees op het voordeel van de vrede en een overvloed van gelukkige arbeid en memoreerde wat hij en zijn medewerkers in 1933 tot 1939 aan cultu- reele arbeid, opvoeding, economische op bouw en maatschappelijke vorming van het leven had kunnen doen. Men kan dat vergelijken met wat in de vijandelijke rijken tot stand kwam. Hitier zeide deze oorlog te betreuren om de wederzijdsche offers en om de tijd, welke hij neemt van degenen, die een groot werk van sociale en beschavende arbeid willen verwezenlijken. Hij noemde het ellendig, dat een stumper of een luiaard de kost bare tijd steelt die men had willen wij den aan cultureele, sociale en economi sche arbeid aan het volk en wees op 't voorbeeld van Italië, waar de beschaven de en nationale revolutie van Mussolini niet vergeleken kan worden met 't de- mocratisch-politiek gestumper van de dagdieven, die in de Angelsaksiche lan den het vermogen hunner vaderen ver teren of door smerige zaken een nieuw vermogen verwerven. Hij wees er ver volgens op, dat het jonge Europa zich niet laat berooven van de waarde der eigen volken, hun vrijheid, het sociale en algemeen menschelijke bestaan. Een front van het Kanaal tot Oost-Azië. Nu Japan, de bedreigingen moede, ook tot noodweer is overgegaan tegenover de grootste oorlogsdrijver van alle tijden strekt een front van nationale staten zich uit van het Kanaal tot Oost-Azië. Wat de soldaten van Duitschland en zijn bondgenooten het eerste jaar hebben ge presteerd is historisch en onverganke lijk. Men zal duizenden jaren van deze slagen en overwinningen spreken en ze bewonderen als de grootste dagen van een drang naar zelfbehoud der volkeren. De offers, ontberingen èn doodsverach ting, aan dit alles verbonden, kan slechts Winterhulp verzekert zich lang zaam maar zeker de sympathie, welke ze verdient Het zal ook tijd worden. Booze geruchten hebben reeds al te veel kwaad gesticht. De nuchtere Nederlander laat zich op de duur toch geen rad voor de oogen draaien. Die geeft oogen en ooren de kost en heeft zoetjesaan uitgevonden, waar het geld van Winterhulp belandt. Niet over on ze grens, zooals kwaadsprekers zoo graag beweren; niet in de huizen van NSB'ers, zooals nog zoo graag wordt beweerd door lui, die met alle geweld dit instituut verdacht willen maken. Ten kantore van de administrateur kan ieder zich overtuigen van de wijze, waarop de gelden worden benut. Die wijze kan het daglicht verdragen. Die wijze verdient ieders sympathie. En daarom: geeft zooveel als ge kunt, wanneer binnenkort weer wordt ingezameld. Ge zijt het te genover de velen, die niet of maar nauwelijks kunnen rondkomen, verplicht. - Hebben en niets geven is veelal slech ter dan stelen. (Ebner-E.) jongen werden blijkbaar o.a. ook met zoetwatervisch gevoerd. Bij het nest wa ren telkens vischgraatjes, ook van zoet watervisch, aangetroffen, eenmaal wer den een baais en een voorn zonder kop op de rand van het nest gevonden. Waar schijnlijk betreft het hier geen zilver- meeuwenpaar, dat uit de duinen verdre ven werd, want ook in 1940 werd daar een nest van deze soort op het weiland gevonden. Vroeger moet het broeden van zilvermeeuwen in de polder ook eens op Texel geconstateerd zijn. Wie weet daar meer van? (De redactie van de Tex. Crt. verzoekt vriendelijk om bericht; zij zorgt voor doorzending naar de heer Strijbos en pubiicatie; deze natuurvriend is een onzer trouwste abonné's, tusschen haak jes. Red.). Ook de kapmeeuwen moesten het dit jaar ontgelden. Vrijwel in alle kolonies werden de eieren geraapt, o.a. op het Leersumsche veld, Mokkebank, Schel- linkhout Zwanenwater, IJdoorn, en de verschillende kolonies op Texel. De ko lonie, welke zich op de Makkumerwaard vestigde, werd echter met rust gelaten en daar brachten naar schatting duizend paren haar jongen groot. In de kolonie in de ..Uutheiing" bij Tacozijl werden de meeste eieren geraapt door onbevoegden. De kapmeeuweieren van de Mokkebank brachten acht cent per stuk op. Hier werden in totaal ongeveer 3500 eieren geraapt. hij beoordeelen, die in deze en de vorige wereldoorlog soldaat en strijder voor zijn volk was. Het vaderland, dat slechts de gevolgen van de moeilijk verkregen overwinningen kent, kan zich geen voorstelling maken van het ontzettende ongeluk, dat over Duitschland en geheel Europa zou zijn gekomen, wanneer het Joodsche bolsjewisme de overwinning zou hebben behaald. Roosevelt en Chur chill hebben Europa aan Stalin uitgele verd en, met geloof aan een hoogere ge rechtigheid, zeide de Fuehrer, dat het bolsjewistische monster hen en hun vol ken zelf zal verscheuren, want de Jood zal het slachtoffer van zijn eigen aanslag worden 1942 zal geweldige eischen stellen. In het Oosten duurt de strijd nog met een gewetenloos offeren aan Sovjetsla- ven voort om langzaam te verstarren. In O.-Azië is de strijd begonnen en terwijl twee godlasteraars voor hun zaken bid den, bevrijden de volkeren zich van hun ketenen. Het jaar 1942 zal geweldige eischen stellen, maar front en binnen land zullen daaraan voldoen. Het va derland zal als nat.-soc, gemeenschap ie der offer, ook het laatste brengen en werken voor de voeding en de bewape ning. Voor het front komt het uur, waarop weer wordt aangetreden om te voleindigen wat begonnen werd. Wie zal winnen? Wij kunnen, aldus de Fuehrer, de Al machtige slechts bidden, dat hij ons volk en zijn soldaten de kracht moge geven vlijtig en dapper te verdragen wat noodig is om vrijheid en toekomst te be veiligen, opdat hel lot der Voorzienig heid in vervulling zal gaan. Wie strijdt voor het leven van zijn volk, voor het dagelijksche brood en de toekomst van zijn volk, zal overwinnen, doch wie in deze oorlog met zijn Jood sche haat de volkeren tracht te vernieti gen, zal vallen. Het jaar 1942 zal, daarom willen wij allen God bidden, de beslissing brengen voor de redding van ons volk en de met ons verbonden volkeren.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1