TEXELSCHE COURANT 54ste Jaargang Zaterdag 21 Februari 1942 No. 5628 Onze bezittingen zinloos geofferd. STII.TE Texelsohe Berichten Gemengd Nieuws MET DUITSCHLAND VOOR EUROPA. Uitgave Firma Langeveld en De Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh. Duinker. Het fluisteren der ziel" heelt Ra- bindranath Tagore een boekje genoemd waarin deze stichtelijke denker veel ever tijd en eeuwigheid opgeteekend heeft. Kunnen wij in deze daverende iijd van bommengeweld en nieuws over schokkende gebeurtenissen nog wel het fluisteren der ziel verstaanWe moes ten 'ons meer gewennen aan de stilte. Niet de stilte van de wereld, maar de stilte van het innerlijk wezen. We moes ten meer stilte in en om ons bewerken ten einde aan de stem der ziel recht te dóen. We kunnen anders niet meer hooren wat het geweten ons te zeggen heeft. We letten niet meer op het fluis teren der zieldie de diepste dingen ons heeft mee te deelen. „Wie niet de stilte hebben leeren kennen, hebben nooit geknield" schreef een onzer dichters. Laten we in stilte luisteren naar de in wendige stem. ZONDAG, 22 Februari 1942. IUÜIIIÜII VOOR HOOFD EN HART. IHIHIillll ZONDAG. Slechts menschen van körakter kwee ken menschen met karakter. MAANDAG. Wanneer men niet datgene heeft, waarvan men houdt, moet men houden van datgene wat men heeft. DINSDAG. De dingen, die men het best weet zijn die, welke men niet van anderen heeft geleerd. WOENSDAG. De hand, die Zaterdaqs de bezem voerf, zal u des Zondags beste stree- ien. (Goethe). DONDERDAG Het water -holt een harde steen, en dat door stage druk alleen. VRIJDAG. Het getuigenis der natuur is sterker dan het argument der geleerdheid. ZATERDAG. Het ware middel om zijn leed te ver zachten, is het leed van anderen te ver lichten. DE KULTUURRAAD De kultuurraad heeft geen ande re belangen te vertegenwoordigen dan die van het geheele Nederland- sche kultureele leven. In deze posi tie heeft de kultuurraad het karak ter van een niet onder een bepaald ministerie staande raad van bij stand, die uit hoofde van zijn erva ring en zijn verantwoordelijkheids gevoel het geheele staatsbestuur en daarenboven alle Nederlandsche kultuunnstellingen adviseerend ter zijde staat, die van haar kant de kultuurraad de mogelijkheid van waarneming, advies en initiatief hebben te verleenen (Dr. Seyss Inquart.) HOE LAAT DE ZON. Za. 21 Febr. op 8,45; onder 19,04 Zo. 22 Febr. op 8,43; onder 19,06 Ma. 23 Febr. op 8,40; onder 19,08 Di. 24 Febr. op 8,38; onder 19,09 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Za. 21 Febr. op 11,26; onder 1,40 Zo. 22 Febr. op 11,55; onder *1,60 Ma. 23 Febr. op 12,28; onder 3, Di 24 Febr. op 13,05; onder 3,57 Volle Maan: 3 Maart 2,20. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za 21 Febr. 1,53 en 14,11 Zo. 22 Febr. 2,30 en 14,50 Ma. 23 Febr. 3,11 en 15,34 Di. 24 Febr. 4,— en 16,31 GIFTEN WITTE KRUIS. K, Oosterend f 1, BEDRIJFSVERANDERING. Van wijziging van de bedrijfsvorm, van verhuizen, enz. .moeten de bij de L. C.O. georganiseerden onverwijld opgave doen. Anders kunnen moeilijkheden niet uitblijven. LEZING OVER TEXEL. In het Dagblad voor Noord-Holland treffen we het verslag aan van een lezing over ons^eiland, welke door de heer Jan P. Strijbos voor de Vereen, van Huis vrouwen te Beverwijk werd gehouden. Er bestond voor die lezing groote be langstelling. Zoowel over land en volk als over onze rijke vogelwereld heeft de bekende natuurvriend uitvoerig gespro ken, waarbij hij ter illustratie nog films vertoonde. Het was van propagandis tisch standpunt bekeken zeker ook voor Texel een goede avond. BILJARTEN. In aansluiting op het bericht in vorig nummer volgt hier het programma voor Maart (kampioenschap Texel). Belang hebbenden worden verzocht het uit te knippen. 2 Maart 1— 5 2— 6 4— 8; 3 Maart 3—10 7—9 1—6; 4 Maart 2—10 3— 8 4— 7; 5 Maart 59 17 410; 6 Maart 25 39 68; 9 Maart 1— 8 2— 7 3— 5; 10 Maart 4— 6 7—10 1— 9; 11 Maart 2— 8 3— 6 4— 5, 12 Maart 3— 7 1—10 2— 9; 13 Maart 4— 9 5— 8 6—10. De G. DE COCKSDORP. KERKNIEUWS De preekstoel in de Herv. Kerk. Het zal aan vele Texelaars bekend zijn, dat de Hervormde Kerk te De Cocksdorp een bijzonder fraaie preekstoel bezit. Maar slechts weinigen zullen iets afwe ten van de geschiedenis van deze kansel. Hierover is te lezen in het- boek van de heer Fred. Oudschans Dentz: „History of the English Church at the Hague" en in een artikel van dr. E. J. Haslinghuis in het jaarboek „Die Haghe" 1924: „Een Haagsche preekstoel op het eiland Texel" De Cocksdorper preekstoel heeft ge staan in een Haagsche kerk. Deze was oorspronkelijk de kapel van het Sacra mentshospitaal aan het Noordeinde. Na de hervorming stelden de Burgemeesters het kerkgebouw ter beschikking van de Engelsche gemeente. In het jaar 1680 .werden er verschillende veranderingen aangebracht aan het interieur. Toen bleek ook de preekstoel te oud en te nauw. Burgemeesters van Den Haag ga ven aan de stadsarchitect Van Swieten opdracht een nieuwe preekstoel te ma ken. Dat moet dezelfde zijn, die thans in De Cocksdorp staat. Er bestaat een ets uit de 18e eeuw, die de kerk met de preekstoel afbeeldt. Hierop herkent men duidelijk het klankbord met de vlam mende urnen, het gekroonde wapen en de naar de topvaas leidende voluten. Ook de paneelen aan de kuip met haar ver siering van gekruiste, door een krans ge stoken takken zijn er te onderscheiden. In 1822 werd de Engelsche gemeente opgeheven. In 1840 (13 April) werd het kerkgebouw en de inventaris verkocht. De kerk werd afgebroken. De preekstoel werd gekocht door de timmerman J. H. van Ellinkhuizen, voor de som van f 83. In diezelfde tijd werd de Hervormde kerk in De Cocksdorp gebouwd. Voor de som van f 200 heeft men toen de preek stoel aangekocht. Of het doophek, dat eveneens fraai snijwerk vertoont, ook uit de Engelsche kerk afkomstig is, valt niet met zekerheid te zeggen, maar is wel zeer waarschijnlijk. J. P S. Neem vele dingen ernstig, Slechts zeer weinige tragisch. HET DRAMA IN NED.-INDIE. De G.G. had vóór zyn benoeming nooit eenige interesse voor onze Koloniën. In een uitvoerig artikel van Volk en Vaderland bespreekt Mussert de laatste berichten uit Ned.-Indië. Mussert .beschrijft hetgeen tijdens zijn bezoek aan Ned.-Indië in 1935 omtrent dc ware bedoelingen der toenmalige Ne derlandsche regeering aan het daglicht trad: In de zomer van 1935 bezocht ik Indië. Ik werd daar tweemaal ontvangen door de toenmalige landvoogd Jhr. de Jonge, niettegenstaande de toenmalige minister van koloniën, dr. Colijn de telefoon gloeiend praatte om hem te bezweren mij niet te ontvangen. Maar Jhr. de Jonge liet zich niet voorschrijven, wie hij al of niet zou ontvangen en haalde zich daarmede de haat op de hals van alle politiekelingen. In 1936 trad Jhr. de Jonge af als gou verneur-generaal van Indië. Een persoon d\e de gehoorzame dienaar zou zijn van di Colijn, die op zijn beurt weer de ge hoorzame dienaar was van Londen, ter wijl Londen reeds toen aan de leiband hep van de rijke groote broer: Amerika, zou hem opvolgen. Jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer! In 'n onderhoud met onze toenmalige gezant te Berlijn, Jhr. van Rappard, verklaarde deze man nóóit in zijn leven zóó stom verwonderd geweest te zijn als toen Colijn hem aanzocht om gouver neur-generaal te worden: hij verklaarde n.l. hoegenaamd niets van Indië te we ten en ook nooit zelfs maar de minste interesse voor dat land te hebben gehad. Is deze benoeming dus reèds een waan zinnige lichtvaardigheid van de doodgra ver van het Nederlandsche imperium, dr. Colijn? Ja, indien men alleen ziet naar de heer Tjarda; neen, indien men ook ziet naar zijn vrouw. Zijn vrouw is ||||||!!lllll!lllllllllllllllllllllllll!lllllllllllfllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllll|||||| LANDBOUW VEETEELT M|||)lllll!!IIIIIUIIIIIIllll[IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIDIIIIIIIIIilllll;r' lli:!ltllHltllltl||||i| VOOR EEN GEZONDE VEESTAPEL. Aan mededeelingen van Dr Te Hen- neppe, Leider Veeartsenijkundig Staats toezicht, ontleenen we, dat een wettelijke regeling van de verplichte tbc-bestrij- ding onder het rundvee in vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Ook zijn plannen gemaakt voor een intensie ver bestrijding van het mond- en klauw zeer (Er waren .immers jaren, dat de schade door deze gevreesde ziekte 20-30 millioen gld beliep). De verschijning van het runderhorzelbesluit is spoedig te wachten. Daarbij zal deskundige behan deling van horzelbulten verplicht wor den gesteld. RUNDVEELEVERING 1941. Eenige tijd geleden i§ aan veehouders, die nog koeien moesten leveren, meege deeld, dat ze voorloopig deze koeien zcuden mogen aanhouden. Thans is be paald, dat ze geleverd moeten worden. Daarbij moet gebruik worden gemaakt van de bekende aanschrijvingsformulie ren. Het bovenste gedeelte moet aan de handelaar worden overhandigd. De han delaar geeft het bij levering aan de marktadministratie af. Wie aan leve- rmgsplicht 1941 meent te hebben vol daan, melde dat met spoed aan afd. Veelevering L.C.O. Alkmaar. Vrijwillige levering op de komende aanslag kan ge woon doorgaan. LEVERING VAN STIERKALVEREN. De termijn, waarin ongeschetste stier kalveren, in mindering - van de aanslag, aan de Bedrijfsorganisatie ingeleverd kunnen worden, is verlengd van 15 Febr. 1942 tot 1 Maart 1942. Na 1 Maart 1942 worden stierkalveren zonder identiteitsbewijs niet meer in mindering gebracht. Stierkalveren zonder erkende afstam ming worden in het algemeen niet van een identiteitsbewijs voorzien, en mo gen in dat geval niet worden aangehou den, ook al zijn ze uitsluitend bestemd voor eigen veestapel. De aanvragen tot schetsing dienen rechtstreeks gericht te worden tot de L C O. te Alkmaar onder storting van f 0,75 De schetsing van geregistreerde stier kalveren wordt verzorgd door de con troleur-stamboekhouder. Voor niet- geregistreerde stierkalveren moet te vens f 2.50 keuringskosten betaald wor den. Er wordt echter alleen een identi teitsbewijs uitgereikt, als aan de vee houder ook in 1940 of 1941 een identi teitsbewijs voor zijn stier is verstrekt. HUISSLACHTING VARKENS* Van eventueele gelegenheid tot huis- slachting in het najaar 1942 is nog niets bekend. In elk geval mogen sinds 15 Febr. 1942 geen varkens boven 40 kg. meer aanwezig zijn, fokzeugen uitgezon derd. De berekening van de hoeveelheid vleesch, waarop de huisslachter (van varkens) recht heeft, geschiedt op een basis van 750 gram per persoon per week. Aan de hand van het geslacht ge wicht, berekent de bureauhouder het aantal weken, waarvoor vleeschkaarten moeten worden ingeleverd. Hiervan doet de bureauhouder mededeeling aan de di§tributiedienst. Bij de uitreiking van nieuwe vleesch kaarten kan de zelfverzorger zelf be palen, hoeveel kaarten hij in wil leve- ïen, daar hij tot 1 Februari 1943 de tijd heeft om zijn schuld aan te zuiveren. Hij kan dus een gedeelte van de kaar ten inleveren, en het restant behouden. Voor iedere 4 weken ingeleverde bon nenschuld wordt een zegel afgegeven. Deze zegels moeten ingeleverd worden bii de bureauhouder, die het aantal we ken bonnenschuld hiermede vermindert. Het is noodig duidelijk naam, adres, en org-nr. te vermelden, opdat de gege vens niet op de naam van de verkeerde persoon worden geboekt. n.l. een Amerikaansche, genaamd Chris tine Marburg, geboren te Baltimore in de Vereen. Staten. Zij is een dochter van Theodoor Marburg, die in Washington thuis is, want hij was eens gezant van de V.S. in België. Met de benoeming van de heer Tjarda, die zich om Indië niet be kommerde, beklom tevens deze Ameri kaansche, de vertrouwensvrouwe van Roosevelt, de Buitenzorgsche troon! Het drama: „Indië", begon in 1936. Nauwelijks was Jhr. de Jonge vertrok ken of eenige politiekelingen werden on der leiding der RKSP derwaarts gezon den. Door hen werd ,de NSB bezwadderd, in hoofdzaak om stemming te kweeken tegen Duitschland en Italië, waardoor Indië in het kielzog van Engeland en Amerika moest worden gebracht. Oud minister Verschuur en de nu in Londen als minister optredende Piet Kerstens, leverden het leeuwenaandeel in dit ver achtelijke spel. Een geheim verdrag met Engeland werd aangegaan onder de leu ze Isoleer Japan economisch. Ned.-Indië boycotte Japan, nam openlijk deel aan de economische omsin- Zaterdag is mond- en klauwzeer ge constateerd op het bedrijf van K.Schuur- manste Obdam. (Alkm. Crt.) Tot voorzitter van de Coop. Nationale Raad is bonoe^d de heer B. H. van Til, uit Hummelo. De Nederlandsche Volksdienst zal- bin- ren korte tijd samen gaan met het Groe-, ne Kruis. Het aantal radioluisteraars bedraagt nu plm. 1,43 millioen, het aantal distri butieklanten 0,3 millioen. Wegens frauduleus slachten van vijf schapen zijn twee arbeiders te Z. en N - Schermer tot resp. 12 en zes mnd. ge vangenis veroordeeld. Wegens verduistering van kaasdistri butiebescheiden, koop en verkoop is te Alkmaar tegen acht personen proces verbaal opgemaakt. Wegens ernstige zedenmisdrijven is te Alkmaar tegen twee vrouwen en' een man proces-verbaal opgemaakt. Een vrouw is ingesloten. (Alkm. Crt.) De geref. kerk te Schermerhorn had een halve eeuw geen eigen predikant. Nu is de heer R. Koolstra, cand.-hulppre- oiker aldaar, beroepen. Door kortsluiting ontstond brand op hoeve L. Buitenhuis te Nijeveen. Zes koeien, twee geiten, twee schapen en 'n paard kwamen om. Ook de Utrechtsche Jaarbeurs gaat niet door. (We meldden reeds, dat ze ook in Duitschland dit jaar niet gehouden werden), Een ketel heet water viel van de ka chel. Daardoor is te Langerak een 4-j meisje zoo gewond, dat ze aan de ge volgen is overleden. Voor minvermogende jongeren worden van rijkswege beurzen voor muziekstu die beschikbaar gesteld. Gezegelde ver zoekschriften vóór 16 Maart indienen. Uit een bewaarplaats in de St.-Pieters- berg bij Maastricht zijn ten nadeele van eer/landbouwer 900 kg. aardappelen ge stolen. Dc Grondkamer voor Gelderland be paalde, dat openbare verhuring van gras land onder bepaalde voorwaarden weer toegestaan is. Gegadigden zullen bij hun bod aan zekere normen zijn gebonden. Ten behoeve van de slachtoffers van een Britsche bomaanval op een stad in het oosten van het land zal Vreugde en Arbeid van een daar te geven voorstel ling 25 ct. per bezoeker afdragen. 250 kg. cacaopoeder werd bij een vrachtdienst te Alkmaar in beslag geno men. Er was te Amsterdam 18 gld. per kg. voor betaald. De partij werd ver voerd onder de naam „gruis" (Alkm. Crt.) Dc Wilhelminastraat te Amsterdam heet voortaan Wester-Gasthuisstraat, 't Julianapark Pauwenpark, het Juliana- plein Amstel-stationsplein, het Prins Bernardpark Frankendaelpark, het Prins Bernardplein Gooiplein en het Beatrix- park Diepenbrockpark. De Vlaamsche folklorist Jozef Corne- lissen, in 1866 te Antwerpen geboren, is deze week te Deurne overleden. Hij maakte naam o.a. door zijn werk in vijf deelen, „Nederlandsche Volkshumor" (We maakten er meermalen gebruik van in onze „Praatjes over Gemeentewa pens". Red.) De sterfdag van Hendrik Koot, de weerman, die een jaar geleden door 'n aanslag op het Waterlooplein te Amster dam is overleden, werd Zondag door N. S B. en W.A. op plechtge wijze her dacht. Afdeelingen van W.A., Jeugd storm en NSB kwamen bijeen op het Waterlooplein, waar een minuut stilte in acht werd genomen. Daarna werd naar de begraafplaats Zorgvlied gemar cheerd, waarop opperheerbaanleider Van 't Hof een rede uitsprak en waar di verse kransen werden gelegd, o.a. een namens het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten. geling van Japan door Engelihd en Ame rika. Het weigerde Japan petroleum te leveren en stuurde zijn tankbooten naar Wladiwostok om de Sovjets van olie te voorzien. Op 7 Dec. verklaarde Japan de oorlog aan Engeland en aan de V.S.; diezelfde ochtend werd een belangrijk deel van de Amerikaansche pacific-vloot in Pearl Harbour op Hawaii vernietigd. Dit ver hinderde niet, dat de z.g. Nederlandsche regeering in Londen in de nacht van 7 op 8 Dec. aan Japan de oorlog verklaar- ce. De Japansche regeering beschouwde de oorlogsverklaring van de emigranten- regeering in Londen blijkbaar als on geldig en verklaarde na ontvangst daar van uitdrukkelijk, dat Japan slechts 2 vijanden had, n.l. Engeland en de V.S. Japan beschouwde zich niet in staat van oorlog met Ned.-Indië. In Singapore krijschën de Engelschen om hulp. Ned.-Indië gaat daar helpen! Daarna begint het noodlot zich aan Ned.-Indië te voltrekken, hoewel nog op 21 Januari door de Japansche minister van buitenl. zaken aan Batavia de kans WERELu.-.El./S IN WflNIG WOORDEN ZWITSERLAND Zondags rijden in Bern, de Zwitser- sche hoofdstad, geen trams meer. MALAKKA De spoorlijn door Malakka is door de Japanners weer in orde gebracht. FINLAND. Tot nu konden 82000 Finnen naar op de bolsjewieken heroverd gebied te- rugkeeren. ITALIË. Ter bestudeering van het jodendom zijn in Milaan en Florence centrale insti tuten geopend. BRITSCH-INDIE Omdat Engeland onlusten vreest in Br -Indie, heeft het de politie daar met 30,000 man uitgebreid. ROEMENIE De Fuehrer kende de Roemeensche staatsleider, maarschalk Antonescu, het grootkruis van de Duitsche Adelaar in goud toe. ENGELAND Toen Churchill het Engelsche volk de val van Singapore bekend maakte, sprak hij van een „zware militaire ne derlaag van groote beteekenis". FRANKRIJK Met materiaal van de gesloopte Ma- gmot-linie worden nu de verdedigings werken aan de kust van de Atl. Oceaan versterkt, vooral die aan Het Kanaal. VEREENIGDE STATEN. De V.S. zijn van plan in April drie maal in de week naar Ierland te vliegen. De Amerikaansche radio-industrie moet binnen vier mnd voor de oorlogs industrie ingericht zijn. NED. OOST-INDIE. Batavia wordt overstroomd door vluchtelingen van Malakka en uit Sin gapore. Zij hebben óp hun vlucht veel moeten doorstaan. Velen bezitten niet meer dan de kleeren, welke zij dragen en zelfs daaraan ontbreekt vaak nog heel wat. JAPAN Tokio houdt gedurende 14 dagen luchtbeschermingsoefeningen. In Sjanghai zijn door felle kou de laatste vier weken 810 personen, meest kinderen, omgekomen Wegens de val van Singapore wer den Woensdag in heel Japan feesten ge vierd. Singapore zal voortaan Sjonanko (Lichtende Zuidhaver.) heeten ZOO SCHREEF... Herald Tribune v(V.S.). De val van Sin gapore beteekent, dat de oorlog kan wor den verloren of r^eds verloren is. New York Post: De oorlog in de Zuid zee is verloren, nu Singapore zich in Ja pansche handen bevindt. Sydney Daily Tel.: De Japanner heeft or.s Singapore ontrukt. Een ontzettende gang van zaken, die het bloed tot kook hitte kan brengenn Montreal Star (Canada). Het verlies v.an Singapore is een ontzettende prijs, die men thans moet betalen wegens on derschatting van de tegenstander. Daily Mail (Eng.): ftet is nutteloos de nieuwe nederlaag goed te praten, wanneer hoogere Engelsche kringen geen leering trekken uit fouten In het verleden. Daily Express (Eng.): Wanneer ook Sumatra, Java en Birma veroverd wor den, wordt de positie der Japanners in dit gebied zoo» sterk, dat men hen niet gemakkelijk meer kan verjagen. Daily Herald (Eng.) Lord Moyne zond een radioboodschap aan de bewoners van Malakk^, waarin hij zei, dat de Engel schen voortdurend aan hen denken. Maar niet door woorden maar door da den moet -Engeland die menschen op monteren. werd geboden op zijn gevaarlijke politiek terug te komen. De G.G. zat toen echter in Australië en oc luitenant G.G., Van Mook, was naar Washington vertrokken. Piet Kerstens was reeds in Londen. De heeren waren veilig. De vloot met eenige duizenden plichtsgetrouwe kerels werd uitgestuurd. Alle mogelijkheden zijn er geweest om Ned.-Indië buiten het conflict te hou den, geen enkele noodzaak bestond er om zich er in te mengen, doch helaas: De heeren in Londen, gevangen in de netten van Roosevelt en Churchill, wil- aen dit niet: „Zij stortten Indië in de oorlog". Mussert besluit met het uitspreken van hët geloof in de mogelijkheid om eens de eeuwenoude banden van vriend schap met Japan weer aan te krtöopen: ,,Ook al bloedt on. nu het hart door wat zich in Insulmde afspeelt door de comheid en onverantwoordelijkheid van lieden, die hun land uitvluchtten, toen hun soldaten op hun bevel aan de Greb be vochten, Indië treft geen schuld. Ons hart is bij hen, die lijden ver van huis".

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1