TEXELSCHE COURANT 54ste Jaargang Woensdag 25 Februari 1942 No. 5629 MISDADIG EN ONZINNIG. BOER SAAL Texelsche Berichten Gemengd Nieuws MET DUITSCHLAN0 VOOR EEN NIEUW EUROPA. Uitgave Firma Langeveld en De Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh Duinker. PREMIEN VOOR HET DOODEN VAN ZEEHONDEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat het Ko ninklijk besluit van 16 Juli 1938, no. 21, tot toekenning van premiën voor het dcoden van zeehonden met ingang van 1 Maart 1942 is ingetrokken Texel, 21 Februari 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. VASTSTELLING KIEZERSLIJST. De Burgemeester der gemeente Texel ler waarneming van de taak van Burge meester en- Wethouders dier gemeente maakt bekend, dat de op heden door hem vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1942-1943 van heden af tot en met 16 Maart a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nederge- iegd en tegen betaling der kosten in af schrift en stemdistrictsgewijze in uittrek sel verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart a s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbe tering aan te vragen op grond, dat hijzelf o;f een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige ver kiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Texel, 23 Februari 1942 De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. De Secretaris, JONKER. OMRUILING VAN INLEGVELLEN voor zekere leeftijdsgroepen. De Burgemeester van Texel brengt het volgende ter kennis van belanghebben den. Houders van distributiestamkaarten die geboren zijn in de maanden Januari, Febr., Maart en April van de jaren 1921, 1928 en 1938 dienen zich voor 1 Maart a.s. bij den Distributiedienst te vervoe gen met de distributiestamkaarten en de ontvangen inlegvellen om deze inlegvel len om te ruilen tegen andere. Men wordt er op attent gemaakt, dat deze om ruiling in het belang van betrokkene is, daar men dan bij een volgende uitreiking bonkaarten zal ontvangen van een ande re leeftijdsgroep. Zij die geboren zijn in bovengenoemde maanden vallende in ge noemde jaren en hun inlegvellen niet voor 1 Maart hebben omgeruild bij den distributiedienst kunnen niet in het be zit worden gesteld van de juiste distribu tiekaarten en dienen weder te wachten tot een volgende uitreiking. Texel, 17 Februari 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. De Burgemeester ter waarneming van de taak van Burgemeester en Wethou ders der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat het verzoek van C. D. Bremer, bakker, wonende alhier, Den Burg, Koogerstraat 44, om op het perceel kadastraal bekend in sectie K, nos. 1969 en 2395 een brood-, koek- en banketbak kerij te mogen oprichten, door hem is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor den Burgemeester zijn ver schenen, om hun bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 23 Februari 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. De Secretaris, JONKER. (H.N.D.) Wanneer thans aan de over zijde der Noordzee weer eens pogingen worden ondernomen om de bevolking der <Joor de Duitsche weermacht bezette ge bieden tot sabotage en terreur op te zetten, dan is dit op zichzelf niets nieuws. We zouden dit even armzalige als bela chelijk gedoe gevoegelijk onvermeld kunnen laten, ware het niet, dat er in het huidige propaganda-offensief iets symptomatisch schuilt. De toon, welke aangeslagen wordt in het kamp der vij anden van het nieuwe Europa, is nu meer dan ooit de barometer der politiek- strategische situatie. Het gaat Engeland slecht. Het gaat Engeland slecht. Singapore en wellicht in nog meerdere mate de jong ste Kanaal-blamage spreken in hooge mate tot de verbeelding van het Engel- Sche publiek, dat zich nu eerst recht be wust wordt van de dreigende gevaren, v/elke voor het van groote deelen van 't imperium afgesneden eiland zelf begin nen op te doemen. Wat het komende voorjaar voor de door al hun Europee- iche „hulpvolkeren" verlaten Britten zal brengen, ligt in de schoot der toekomst verborgen. De voorteekenen voorspellen niet veel goeds en de spanning wordt over de taak van de Dorps- boerenraden. (L.S.D.P.) Boer Saai, de boerenleider der provincie N.-Holland van de Ned. Landstand heeft Zaterdag een rede voor de radio gehouden, waarin hij naast de algemeene historische lijnen der wording van de Landstand in het bijzonder nog eens de taak uiteen zette, welke op de dcrpsboerenleiders en de dorpsboerenra- den rust. Uit dit betoog, dat voor het ge- heele platteland van het grootste ge wicht geacht kan worden, brengen wij het volgende naar voren: Om een inzicht te geven in de laak van de Dorpsboerenraad, is het noodza kelijk te weten, dat de plaats, die de Dorpsboerenleider en raadsman innemen, een geheel andere is dan die van een voorzitter en bestuurslid van een vroege re landbouworganisatie, aldus ving Boer Saai aan. De taak van de Dorpsboerenraden dient er op gericht te zijn, hun dorpsbe woners de noodzakelijkheid van koloni satie bij te brengen, ze voor oogen hou dende, dat, wanneer ze tweemaal 24 uur reizen van moeders pappot durven gaan, hun levensmogelijkheid verzekerd is en dat ze zoodoende medehelpen aan de Voedselvoorziening van ons volk. Zij, die hier straks de vertegenwoordi gers zullen zijn van hun boerenvolk, mceten goed begrijpen, dat hun® taak is het dienen van het volk in zijn geheel en de boerenbevolking in het bijzonder. Straks zullen in ieder dorp de boerenra- den toezicht hebben te houden op de goede gang van zaken in hun dorp en verantwoordelijk zijn voor de juiste uit voering van de maatregelen, die noodig zijn voor een goede productie en distri butie. De Dorpsboerenraden hebben er voor te zorgen, dat aan smokkelen en frauduleus slachten grondig een einde wordt gemaakt. Want alles, wat hierdoor aan de bevolking wordt onttrokken, is misdaad. De Dorpsboerenleider zal zeer veel met de Burgemeester moeten sa menwerken. Het is echter gewenscht, dat tegenover de dorpsbewoners de Burge meester als autoriteit wordt hoog gehou den, ook wanneer de Burgemeester een andere meening is toegedaan dan de Dorpsboerenleider. Wanneer een Burge meester niet met ons samenwerkt, zooals wij dat wel zouden wenschen, is het de plicht, de Provinciaal Boerenleider hiei- van in kennis te stellen, zonder zelf hier tegen op te treden. De Dorpsboerenlei- dcrs zullen met hun raad een nauwe sa menwerking moeten hebben en zorgen, dat de harmonie tusschen allen er een is van kameraadschap en samenwerking. Zii allen moeten hiervoor een harde leer school door en steeds zullen zij als Dorps leider hun prestige moeten bewaren. Steeds trouw, openhartig en eerlijk te genover hun dorpsbewoners. Zij moeten weten, dat de taak in de dorpen is het oude dorpsleven, de dorpsgemeenschap pen in het leven geroepen. Veel misver stand en verkeerd inzicht zal overwon nen moeten worden. Bedenk, dat niet allen tegelijk begrijpen, waar het om gaat. Wij moeten allen, die nu nog vijan dig tegenover ons staan, niet zien als onze vijanden, want er zijn er velen, die lijden aan een ziekte, die wij Engelsch zouden kunnen noemen. Gij kunt voor genezing zorgdragen, door hen er van te overtuigen, dat het noodig is, dat hun gezicht 180 graden moet wenden, dus van West naar Oost! Zoo dienen de Dorpsboe renraden hun taak te zien. Het groote werk gaat nu pas beginnen. Wanneer wij echter aanpakken en werken, zooals ik heb geschetst, ben ik er van overtuigd, dat wij zullen slagen. Veel zal er worden gevraagd en te leurstellingen zullen wij nog beleven, maar bedenk, dat het werk, dat wij thans gaan beginnen, een taak is, die schoon kan zijn. nog vergroot door de volslagen onzeker heid omtrent de plannen van het Derde Rijk, dat als altijd het initiatief heeft en bovendien over het geweldige economi sche potentieel van vrijwel gansch ons continent beschikt. Engeland zit in het nauw. Het is volkomen in het defensief gedrongen, maar het zou dit voor geen geld ter we reld openlijk willen erkennen. Naar bui ten houdt het de schijn op, natuurlijk en probeert het, als vanouds, de goe gemeente weer wijs te maken, dat er geen vuiltje aan de lucht is, mits de vas telandbewoners maar bereid zijn de Duitschers de voet dwars te zetten. Hoever het met Engeland gekomen is. Het is dus wel ver gekomen met Al- bions macht, dat het zijn hoop grondt op dergelijke natuurlijk tot mislukken ge doemde infame hulpmiddelen. John Buil blijft zich zelfs nu nog met specifiek Joodsche brutaliteit hardnekkig aan Eu ropa, waar hij reeds herhaaldelijk hard handig uitgeworpen is, opdringen. Maar de door hem eerst in de oorlog gehitste vervolgens lafhartig in de steek gelaten en tenslotte verraderlijk gebombardeer de en geblokkeerde volkeren hebben ruimschoots leergeld betaald met deze schelmachtige „beschermer der kleine volkeren". Ze weten zich eindelijk ver- KERKNIEUWS De heer S. de Waard werd gekozen tot diaken in de Ned. Herv. Gemeente al hier als opvolger van de heer J. Kikkert Nz., die wegens gevorderde leeftijd deze functie neerlegde. ARBEIDSDIENST. De leider van het bijkantoor van het Gewestelijk Arbeidsbureau Alkmaar te Texel vestigt er de aandacht op, dat alle gcwenschte inlichtingen omtrent de Ne- oerlandsche Arbeidsdienst ook te zijnen kantore kunnen worden ingewonnen FOLDER EIERLAND. Het kanaal wordt over een leng te van 7600 M. uitgebaggerd. Maandag heeft de vergadering van Hoofdingelanden besloten tot het machi naal uitbaggeren van het dijkkanaal en wel van De Cocksdorp af tot de eerste owarsweg, eën totale lengte van 7600 M. De kosten werden begroot op f 52000. Na goedkeuring door de Commissaris der Provincie, zal, zoodra de weersomstan digheden dit toelaten, met de werkzaam heden een aanvang worden gemaakt INSTALLATIE BURGEMEESTER RIJK DE VRIES. In aansluiting op een vorig bericht kan nog het volgende worden medegedeeld Na de plechtige installatie, welke op Zaterdag 7 Maart a.s. des middags om half drie in Pen's Schouwburgzaal zal geschieden, wordt de nieuwe Burgemees- tcr omstreeks half vier van de zijde der Nationaal Socialistische Beweging ge huldigd Tusschen 45 uur houden de heer en mevrouw De Vries ten raadhuize recep tie HOE LAAT OE ZON. Wo 25 Febr. op 8,36; onder 19,11 Do 26 Febr. op 8,34; onder 19,13 Vr. 27 Febr. op 8,32; onder 19,15 Verduisteren: van zonsondergang tot tensopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. «>F MAAN. Wo 25 Febr. op 13,49; onder 4,50 Do 26 Febr. op 14,39; onder 5,38 V- 27 Febr op 15,36; onder 6,22 Volle Maan- 3 Maart 2,20. HOOG WATER OP TEXELS REK Wo 25 Febr. 5,08 en 17,50 Dc 26 Febr. 6,34 en 19,15 Vr. 27 Febr. 7,52 en 20,24 ER KAN WAT GROOTSCH WORDEN VERRICHT. Willem de Zwijger, Vondel, Rem brandt, Johan de Witt en Michiel de Ruyter. Dit zijn de vijf groote mannen, wier beeltenis voorkomt op de speldjes, welke vanwege Win terhulp binnenkort zullen worden aangeboden. Laat de opbrengst weer groot zijn. Dal moet wel. Want ook de te lenigen nood is groot. De winter welke wij nu beleven, heelt in de gezinnen van heel veel behoeftigen de nood doen stijgen En daarin moet nu noodig worden voorzien. Aan vele duizenden in den lande heeft Winterhulp reeds de helpende hand gereikt. Maar velen wachten nog op haar steun. Maakt gij het mogelijk, dat Winterhulp haar ze genrijk werk niet alleen kan voort zetten, maar dat ze aan dat werk de noodige uitbreiding kan geven bovendien. lost van deze ongeluk brengende gewel denaar. Wat in een bezet gebied volstrekt onmogelijk is. De hierboven gesignaleerde propagan- da-actie is trouwens volkomen onzinnig. Want mochten er onder de bevolking hier en daar hardleersche naïevelingen schuilen, die bereid zijn zich nogmaals voor het wrakke Britsche karretje te la ter. spannen, dan zal dit voor deze mis leiden de noodlottigste gevolgen hebben. Immers, iedere volslagen leek in de krijgs kunde kan weten, dat in dit tijdperk van gemechaniseerde oorlogsvoering opstan den eener ongewapende burgerij in een bezet gebied tot de volstrekte onmoge lijkheden behooren. Opwekken tot derge lijke daden is niet anders dan misdadig tegenover hen, op wier goedgeloovigheid en verkeerd begrepen patriottisme men laaghartig speculeert. Ook in Engeland zelf weet men maar al te goed wat de ge volgen zijn; wie, gehoui gevende aan de verleiding, mocht willen probeeren iets op touw te zetten tegen de Duitsche weermacht of haar krachtbronnen, speelt met zijn leven. Iedere poging tot sabotage of terreur zal terstond kracht dadig in de kiem worden gesmoord. Dat zij hier nogmaals nadrukkelijk vastgesteld. Za. De clfdaagschc kermis gaat dit jaar te Groningen weer door. De W.A. te Assen heeft er voor ge zorgd, dat eenige honderden behoeftige gezinnen een bord soep kregen. Een jongetje van twee jaar is te Waal wijk in een emmer heet aardappelwater gevallen. Het kind is daarna overleden. Wie briketten wil koopen, mag dit ook doen bij een andere handelaar dan die, wiens codenummer op de stamkaart staat Een landbouwer te Tungelroy, die met hel dorschen niet wou opschieten, moet zijn heele oogst afstaan. De Landstand in Drente is Zaterdag geïnstalleerd. Als boerenleider treedt daar op boer Boele Geerts Een wagen turf werd te Castricum wegens prijsopdrijving in beslag geno- n en. (Alkm. Crt.) Voor het stratenmakersbedrijf geldt als minimum 40 ct. per uur (voor ge- oefenden) en 37 ct. per uur voor onge schoolden. Als opvolger van Dr. Fredericks, wnd. secr-generaal Dep. van Alg. Zaken, is ar. Schriecke voor tijdelijk benoemd. Dr. Schriecke is secr.-generaal van het Dep. van Justitie. Veel groentehandelaren verkoopen nog tegen te hooge prijzen. Er zal stren ger gecontroleerd en zwaarder gestraft worden. De gemachtigde voor de prijzen verzoekt eventueele klachten te zijner kennis te brengen; adres voor N.-Hol- land: Emmastraat 35, Amsterdam. Programma's van muziekuitvoeringen moeten minstens drie weken van te vo- ïen bij het Dep. van Volksvoorlichting worden ingezonden. Het uitvoeren van muziek van Engelschen, Amerikanen, Russen, Polen (Chopin uitgezonderd) is verboden. De Ned. Volksdienst zorgt er voor, dat een gezin van zes personen te Laren (G.) niet langer in een wrakke schuur hoeft te huizen en dat een familie te Vorden, die ook in behoeftige omstandig heden verkeert, een beter behuizing krijgt, dan de houten keet, waarin ze nu woont Beide gezinnen krijgen gedu rende vijf weken elke week f 20. De „kostwinner" van beide gezinnen treft veel schuld. Op hem zal druk worden uitgeoefend, - opdat hij aan het werk gaat. De heer G. F. Vlekke, hoofdinspecteur van het L.O. in Limburg, Noord-Brabant en Gelderland verklaarde in een onder houd met de redactie van Volk en Va derland: Ik eisch positieve medewerking; geen ruggegraatlooze neutraliteit, die in feite niets anders is dan verzet en sabo tage. Wie de jeugd vergiftigen en met de toekomst van ons volk spelen, zal ik als niet te handhaven voordragen. Tot nu toe vond ik bij slechts één van de 17 inspecteurs begrip voor mijn standpunt. Te Voorburg is een roofmoord ge pleegd op de 57-j Van der L. De man werd Donderdagavond op de Bilderdijk- laan aangehouden door een onbekende, die geld eischte. Hij gaf zijn portemon- nrie, maar bij een worsteling, welke ont stond, kreeg hij met een mes zoo'n steek ii de rug, dat hij aan de gevolgen is overleden. Een wielrijder achtervolgde tic aanrander en wist de portemonnaie teiug te krijgen. Toch moest hij de vlucht nemen, toen de roover weer zijn mes te voorschijn haalde. WAT EEN VOGELRING ONS VERTELLEN KAN. Ter gelegenheid van een lezing van- vanwege ons Museum te Den Hoorn ge houden, stelde de jongeheer S. P. Troost mij een ring ter hand, gevonden aan een coode Zilvermeeuw. Zoo'n ring aan een vogelpoot heeft al tijd iels avontuurlijks. Meestal aangelegd bij de jonge vogels, die het nest en om geving nog niet kunnen verlaten, begint hij met het vlug worden van de vogel 'n grillige zwerftocht. Hij reist mee over zeeën en continen ten, over gebergten en rivieren, tot de diager van de ring op natuurlijke of (meestal) gewelddadige wijze om het le ven komt. Soms ontvangen wij daarvan bericht. Zoo werden tochten bekend van Zuid- Hollandsche aalscholvers naar Tunis en Sardinië, van Ovenjselsche purperreigers naar Senegal; van Kragemakertjes naar Italië; van Spreeuwen naar Polen, van Vlielandsche tureluurs naar Senegal; van Texelsche kokmeeuwen naar Algiers, etc. Onze in December j.l. dood gevonden zilvermeeuw werd op 22 Jun 1930 op Texel geringd. Nu moet u niet denken, dat deze ras- Texelaar nooit verder dan ons eiland is geweest. Onze zilvermeeuwen zit ook de zwerverslust in het bloed. Het ringonderzoek heeft uitgemaakt, dat, vooral m de periode, dal zoo'n „zil ver" nog vrijgezel is, hij of zij langs de heele kust zwerft. In het eerste levensjaar blijven ze meestal rondboemelen langs de Neder- De oogst van Duitsche duikbooten. Duitsche onderzeebooten hebben op de Atlantische Oceaan nog 25 schepen met 165.000 brt. tot zinken gebracht. Daardoor werden de tot dusver behaalde successen van Duitsche duikbooten voor de Ame- rikaansche kust op 88 gebracht, sa men 595900 brt. BUITENLAND IIIHI NED. OOST-INDIE. Dreigend gebrek aan olie. De geallieerden dreigen gebrek aan olie te krijgen. Sumatra, dat 60 pet. le verde, en Borneo, dat voor 22 pet. zorg de, zijn uitgeschakeld. Java en Madoera leveren 10 pet. op, maar ook daar dreigt de Japanner straks de baas te zijn. ENGELAND Engeland heeft meer schepen noodig. Engeland verkeert in een benarde po sitie tengevolge van de oorlog ter zee, zoowel ten aanzien van zijn marine als met betrekking tot zijn verbindingen over zee en de toestand, waarin de koopvaar dij zich bevindt. „We hebben meer sche pen noodig", roept de pers luide uit. „We mceten meer schepen hebben", verkon digde de Londensche radio. „We hebben meer schepen noodig", klaagde de eerste lord van de Amiraliteit, Alexander. „We hebben meer schepen noodig, ook voor de marine", zoo schrijft kapitein Ackworth in een S O S in de Daily Mail. SOVJET-RUSLAND Dc Sovjets en de winter. Langer dan Februari duurt de strenge winter in Sovjet-Rusland niet, uitgezon derd de gebieden in het Noorden. Wat is er terechtgekomen van de groote over winningen. die de bolsjewieken in deze winter zouden bevechten? Ze mogen hier en daar een bres in de Duitsche stellin gen hebben geschoten veel plezier hebben ze daarvan niet beleefd. Ze heb ber er duizenden soldaten en heel veel materiaal mee verloren. De plaatsjes, welke de Duitschers om tactische rede nen prijsgaven, waren zulke groote of fers zeker niet waard. Nog pogen de bolsjewieken keer op keer. aanvallen te doen, maar ze stuiten op een muur van vuur en ijzer, welke hun iedere kans op succes ontneemt. Wat de Duitsche solda ten hier ondanks onmenschelijke koude presteeren, grenst aan het ongelooflijke. ZOO SCHREEF liillllllifl Evening Standard (Eng.): „Hij zal ko men. de grootste gemeenschappelijke aanval op onze veiligheid, de grootste, die wij ooit gezien hebben. Het is het beste, dat wij ons daarmee zoo spoedig mogelijk bezig houden. De tegenslagen van de afgeloopen maanden zijn gering in vergelijking tot hetgeen de vijand ons gaarne zou willen aandoen. Daarom moe ten wij snel zijn met alle veranderingen, die onze gevechtskracht moeten vergroo- ten Het gevaar van een naderende aan val is reusachtig landsche, Belgische en Oost-Friesche kust. Soms krijgt de zwerflust ze direct al hevig te pakken. Om een paar gevallen te noemen: Een Texelsche zilver van rauwelijks l'/t maand werd te Nyköbing, Guldebargsund in Denemarken gescho len; een op 23 Juli 1934 op Texel ge ringde vogel werd 16 Augustus 1934 te- ïuggemeld uil Calais; een andere Texel sche vogel van ruim 2 maanden werd te Duinkerken geschoten. Zoo zwerven ze waarschijnlijk eenige jaren langs de stranden en kusten van Frankrijk tot Denemarken, totdat lang zamerhand de vlekteekemng geheel uit de veeren is verdwenen en de prachtige wit- en meeuwenblauwe ,,zilver"-kleur smetteloos rein geworden is; dan is de vogel geslachtsrijp. Dit is pas in het vier de levensjaar het geval, het schijnt, dat ae vogels dan wat honkvaster worden. Onze meeuw uit Den Hoorn is niet het eenige voorbeeld van op de plaats van geboorte ook gestorven dieren. Jarenlang kunnen de broedvogels op hun geboorte plaats en de naaste omgeving blijven. Onze meeuw werd lO'/s jaar; voor eenige jaren werd een Texelsche Zilver meeuw op ruim 15-jarige leeftijd te Den Helder doodgereden. Dit is niet de hoogste ouderdom, die ens van Zilvermeeuwen bekend is. Er is er een van 19 jaar en 3 maanden bekend geworden. Zoo geeft het ringonderzoek ons waar devolle gegevens betreffende de bewe ging en ouderdom van vogels. Wanneer u een geringde vogel vindt, geeft u dit dan op aan het Texelsch Mu seum? H. H. v. d. H.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1