'toorébom v.v.s._ ANNE vindt het geluk! - - -- 11 De Avonturen van Robinson Crusoë. WAT DOEN WE MET BEVROREN AARDAPPELEN Van diverse zijden werden er reeds wenken gegeven over de wijze waarop bevroren aardappelen behandeld moeten worden. Deze raadgevingen loopen nogal uiteen. Volgens sommigen moet men be vroren aardappelen eenige tijd bij ka mertemperatuur bewaren, anderen zijn van meening, dat ze niet „ontdooid" be hoeven te worden. De kwestie is echter deze, dat aardappelen in meerdere of mindere mate bevroren kunnen zijn. Men heeft óf te doen met zeer sterk bevroren aardappelen, die keihard zijn en niet ge schild kunnen worden óf men heeft aard appelen, die licht bevroren zijn of zoet geworden zijn door langdurig verblijf in lage temperaturen. De sterk bevroren aardappelen kan men het beste op de temperatuur van nul graden of lager bewaren totdat zij ge bruikt worden. Schillen kan men ze niet, ze worden daarom met een borstel flink schoon geboend en vervolgens met een bodempje kokend water snel aan de kook gebracht en gaar gekookt Van een zoete smaak valt dan mets te bespeuren De licht bevroren aardappelen dienen echter eenige tijd bij kamertemperatuur bewaard te worden totdat de zoete smaak verdwenen is. Het is niet precies te zeggen hoelang dat duurt, want het hangt weer af van de mate waarin de aardappelen zijn zoet geworden. Soms mag men voor het „ont dooien" wel 1014 dagen rekenen. Ook de temperatuur waarbij de aardappelen bewaard worden heeft invloed op de ont- dooitijd. Bij een temperatuur van 25 gr. Celsius (77 gr. Fahrenheit) worden de aardappelen eerder normaal van smaak dan bij een temperatuur van 15 gr. Cel sius (59 gr Fahrenheit). Uit voedingsoogpunt is het niet nood zakelijk zoet geworden aardappelen te ontdooien. Men kan er goed zoete ge rechten b.v. pap, pannekoek en aardap peltaart van maken en in stamppotten met zoete wintergroenten als winter peen of ui (met wat azijn) kan men ze cok verwerken. Lukt het u dus niet aardappelen weer een natuurlijke smaak ie geven, probeer er dan eens een zoet gerecht van te maken. Dit is beter dan ze weg te gooien, een voedingsmiddel zou daardoor verloren gaan. Zoete aardappelpap. 300 gr. zoet ge worden aardappelen, Va liter taptemelk (en-of water) 2 lepels suiker. De aard appelen schoonboenen en in een bo dempje kokend water gaar koken. De melk (en-of water) aan de kook brengen en het schilletje van de aardappelen af halen. De aardappelen fijn maken en bij de melk voegen. De pap even koken tot ze gebonden is. WOORD EN DAAD (Vervolg, 24 Dec. 1918) Herbenoemd als leden Alg. Armbe stuur de heeren P. Smit Pz. en Aris Bakker Jbz. en als regentes mw. T. Zoe telief-Graaf. Herbenoemd als lid Comm. van Toezicht Middelb. Onderwijs (Zeevaart school) de heer W. Mets Tz. In de plaats van de heer Gualtherie van Weezei wordt benoemd de heer W. H. Lap. Besloten de oude school te Oost met de oude schoolbanken openbaar te verkoopen. Besloten het oude schoolgebouw te De Cocksdorp te ruilen met de voor en kele jaren gebouwde woning van de heer Arie Eelman Jbz. aldaar. Hij zal f 2000 plus de oude banken toe krijgen. Loon havenmeester te Oudeschild van f 500 op f 750 gebracht. Ingesteld wordt een Schoolcommis sie, welke tot taak krijgt, na te gaan, of de onderwijzers hun taak behoorlijk ver vullen. Hiervan toch hangt het af, of zij de salarisverhooging, waartoe on langs werd besloten, inderdaad zullen genieten (in 1941 is deze Commissie, welke sinds lang buiten dienst was, op geheven). Tot leden worden benoemd mw. Dijt-Koster, mw. Koning-Bouma en 340 9HIII|lf* FFIIILLETON «WW* Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. 59.) Maar dit epistel had het noodlot 'n bijzondere bestemming gegeven. Het zou eerst op het beslissende oogenbhk te voorschijn komen, want Remus Falke vergat het wederom. In ieder geval zat het nog steeds in dezelfde binnenzak, toen Falke drie dagen later te Kopenha gen aankwam. In zijn gezelschap bevon den zich, behalve zijn kleindochter, haar kamenier Betty en Kraus, welke laat ste een wakend oog hield over eenige omvangrijke koffers, welke nauwelijks groot genoeg waren om Vera's uitgebrei de garderobe te kunnen bevatten. Het lijkt wel, of je van plan bent, 'n wereldreis te maken, kind, zei Falke, lichtelijk ontstemd. Ik heb alle mooie toiletten meege nomen, die ik van u heb gekregen, groot- papa'tje. Dr. Jörgensen heeft immers gezegd, dat u veel afleiding moet heb ben. Hopelijk heb je niet te veel siera- die familiejuweelen en op reis kun je daar niet voorzichtig genoeg mee zijn llllllllllll OVER POSTZEGELS. IN SERVIE zijn nieuwe weldadigheids zegels uitgegeven. Ze vertoonen de H. Maagd met Christus. FINLAND gaf een serie Roode Kruis- zegels uit, waarop de wapens van eenige provincies zijn afgebeeld. Ook werden er postzegels in omloop gebracht met de portretten van president Ryti en maar schalk Mannerheim. VOLKSKUNDE. 8. KETELMUZIEK. Onder ketelmuziek verstaat men het maken van lawaai door op potten of ke iels te slaan. Oorspronkelijk kan het ge diend hebben om booze geesten te ver drijven. Als volksgerecht komt het voor om een minnaar te straffen, die zijn meisje in de steek heeft gelaten; om een vrouw te straffen, die van haar man wegloopt, een man die zijn vrouw af ranselt of. een weduwe, die her trouwt. OVER RUILVERKAVELING. 6 Verre te verkiezen boven de moei ten, ergernissen en onkosten tengevolge van de ongunstige ligging van perceelen m één eigenaar ten opzichte van de weg, van elkaar en van het bedrijfscen- trum, te verkiezen ook boven begren- zings-, afwaterings- en alle andere door ons opgesomde moeilijkheden, is: een nieuwe basis voor een gezond bedrijf, die de ruilverkaveling onbetwistbaar kan schenken. Want daarmee toch wordt bereikt een doelmatige perceelsvorm en nauwkeurig geregistreerde grenzen en van voldoende afmetingen voor een snel lere, juiste en goedkoopere exploitatie, die bestaat in uitoefening van diè cul tuur, waar de grond zich het beste voor leent. Zelfs wordt vaak mogelijk de stichting van een nieuw bedrijfs-cen- trum. Het zal blijken een aantrekkelijke op gave te zijn, om op die basis met de be faamde noeste vlijt van de landman, op die nieuw toebedeelde gronden, een be drijf op te bouwen dat in deze tijd een e ven goede roep verwerft als dat der va deren op de overgeërfde, allengs ver snipperde gronden Voor het prijsgeven van de op zich zelf zeker kostbare, maar dure traditie, komt als een bloeiend geschenk de rijke boeket van mogelijkheden: moderne exploitatie, rendabel bedrijf, voldoening over louter loonende ar beid, bevrediging en geluk in een zinvol be staan. VAN TEXELS RAAD. de heeren P. Dros AlbzDs. Visser, M. W. de Graaf, C. Stoepker, A. Epe, F. Zegel Kz. en W. Keijser. De verordening op de heffing en invordering van leges herzien. Voor het voltrekken van een huwelijk op een an dere dag dan voor kostelooze voltrekking zal ingang Jan. 1919 verschuldigd zijn: le klasse op Woensdag f 15; op andere werkdagen f 7,50; op Zondag of daarmee gelijkgestelde dag f 50. 2e klasse op Woensdag f 7,50; op an dere werkdagen f 5,op Zondag of daarmee gelijkgestelde dag f 25 Voor loopers op de stoep :f 2,50. Voor het voltrekken van een huwelijk op 'n ander uur dan waarop de gemeen te-secretarie is geopend, is het dubbele van de genoemde bedragen verschuldigd. Besloten wordt crediet te verleenen aan hen, die volkstuintjes voor de teelt van groenten willen aanleggen. In Den Burg hebben zich daarvoor 56 personen aangemeld, uit Oudeschild 53, uit Den Hoorn 18, uit de andere dorpen maar enkelen. Het rijk zal f 250 subs, per ha. verleenen. mits de gemeente voor het zelfde doel f 100 beschikbaar stelt. De kosten worden voor de gemeente begroot op f 400. 341 Ik heb haast niets mee, loog Vera, die alle, haar ter beschikking staande sieraden had laten inpakken. Tot groote ergernis van zijn klein dochter stortte Falke zich niet hals over kop in het groote stadsleven De reis had hem geen goed gedaan en Grott- kau. die zijn vriend aan het station op wachtte, schrok werkelijk van zijn zie kelijk uiterlijk. De eerste avond in het groote, def tige hotel was voor Vera een belevenis. Ze dineerde met haar „grootvader" en de oude heer Grottkau in de eetzaal. Het meisje verslond het leven om zich heen met begeerige blikken en roerde de verschillende gerechten nauwelijks aan. Remus Falke bemerkte met eenige entzetting welk een bijna ziekelijke le venshonger er van zijn kleindochter uit straalde. Hij maakte zich ernstig onge rust over haar en de volgende dag voél de hij zich zoo ellendig, dat hij in bed moest blijven. Vera was buiten zichzelf van kwaad heid. Nu zat ze hier in het hotel en ver veelde zich al evenzeer als op de Falks- burcht! 's Morgens was ze in de stad geweest, had wat gewinkeld en rond gekeken. Ook naar het Alhambra Hotel was ze èegaan om haar moeder onver wachts een bezoek te brengen, maar daarbij had ze Eschental en echtgenoote IIIIU BINNENLAND De bonnen 06 t.m. 09 van de melk- kaart zijn geldig t.m. 31 Maart. Het aantal faillissementen was in 1941 C83; dat is lager dan sinds 1917 het geval was. Vorig jaar was het nog 1254. Het nieuwe raadhuis van Medemblik is Vrijdag zonder eenige plechtigheid in gebruik genomen, (architect Kropholler te Wassenaar). Zuurkool mag sinds 21 Febr. niet duurder dan 10 ct. per half kg. worden verkocht. (Officieele mededeeling Bu reau Gemachtigde voor de prijzen.) Met de verbouw van tabak heeft de de heer J. de Boer in de Bangert goede resultaten bereikt. Wie ze gebruikten, moesten erkennen, de laatste tijd wel slechtere tabak te hebben gerookt. De kranige schipper van de Dorus Rij kers, Coen Bot, is Maandag 60 jaar ge worden. Hij verrichtte in 42 jaar 487 reddingen, een getal, dat ook Dorus Rij kers op zijn naam bracht. Waardelooze, deels walgelijke stoffen werden door een winkelier te Vugt ge mengd en als tabakssurrogaat onder de naam „Edel-assorti" in de handel ge bracht. Hij zal er voor boeten. Een inval werd gedaan in een huis aan de le Gijsingstraat te Rotterdam, waar in een rookerig lokaal van 40 vk. M. 80 jongens en meisjes van 1419 jaar en ouder aan het dansen waren. Allen werden per auto naar een politiebureau gebracht, waar procesverbaal is opge maakt. (Een bloemenkoopman leidde de zaak, .een kleermaker trad als dansmees ter op, een studeerend musicus zorgde voor de muziek). llllllllllll IN DE MOESTUIN. 424. ZELF TABAK TELEN. De cul tuur van tabak brengt voor leeken groo te moeilijkheden mee. In de eerste plaats is men vrijwel op één soort aangewezen: wanneer men zaad koopt kieze men de variëteit Geudertheimer, waarmee in onze „nationale tabakslanden", d.i. de omgeving van Amerongen tot Rhenen, sedert de laatste jaren met opmerkelijk resultaat is geëxperimenteerd. Deze va riëteit levert n.l. breede, zachte blade ren Eén gram zaaa kan tot 10,000 zaad jes bevatten en men heeft er genoeg aan voor een cppervlak van 23 vk. meter. In de loop van Januari dienen de broeibakken gereed te zijn, opdat eind Februari kan worden gezaaid. De warme kas is natuurlijk minstens zoo goed daar voor geschikt. Het is noodig dun en on diep te zaaien: geregeld dient dan te worden gesproeid met lauw water om 't oppervlak vochtig te houden. Zoo vroeg mogelijk worden de jonge plantjes ver- speend: desnoods 2 of 3 in een stekpotje, waarvan later de minst ontwikkelde worden verwijderd, zoodat we één sterk plantje overhouden. Na 20 Mei, als er geen nachtvorst meer te vreezen is, wor den de jonge tabaksplantjes met een be hoorlijk potkluitje buiten uitgeplant op afstanden van 45 cM. Tegen dat de bloe men zich ontwikkelen wordt de bloesem verwijderd en de forsche plant getopt. De overblijvende bladeren worden ach tereenvolgens geplukt, zoodra in het bladgroen gele vlekken te voorschijn ko men: het teeken, dat zij rijp zijn. Na het plukken behooren de bladeren aan bos sen te worden geregen om in een schuur of een zolder te drogen. Dan is het pro ces nog niet klaar: de tabak moet nog geruime tijd broeien (fermenteeren) om het aroma te ontwikkelen: ze wordt dan op hoopen gebracht, die geregeld wor den omgezet, tot diep in het voorjaar. Desnoods kan men 't zonder dit broeien stellen, maar de kwaliteit is dan veel minder. Wie het echter toch in ernst wil probeeren met de tabakscultuur, kan trachten om einde Mei jenge plantjes te koopen, óf moei zelf zaaien. De broeibak dient dus nu gereed te komen om straks cp een behoorlijke temperatuur te kun nen zaaien. Voor broeimateriaal wordt paardenmest genomen: een dikke laag die f'ink aangedrukt moet zijn. Hierover brengen we de teelaarde, die vooraf fijn gezeefd dient te zijn. Tegelijk gaat het niet aangetroffen. Vera had zich deze teleurstelling dusdanig aangetrokken, dat ze niet eens een groet voor haar moeder had achter gelaten. Ontevreden met zichzelf en haar lot was ze daarop naar haar hotel terugge keerd, in de hoop, dat Remus Falke in- tusschen wat opgeknapt zou zijn, maar ook dat was weer op een teleurstelling uitgeloopen, want toen zij bij Kraus naar de toestand van haar grootvader informeerde, klonk het antwoord weinig hoopgevend: Meneer voelt zich niet goed, hij heeft een slaapmiddel ingenomen. Verdrietig ging Vera naar haar ka mer, waar Betty haar ontving met de verrassende mededeeling, dat een heer naar haar gevraagd had. Wat voor een heer? vroeg Vera verbaasd. Meneer Harry Olsan, luidde het antwoord, dat op veelbeteekenende toon werd gegeven. Hij zit beneden in de muzieksalon en wacht op u. Vera begaf zich naar het aangeduide vertrek, dat in een geheel ander deel van het hotel lag dan de andere zalen en slechts zelden of nooit werd gebruikt. Zij had, min of meer als tijdpasseering in het eentonige leven op de Faksburcht, wat met Harry geflirt, maar deze was tot over zijn ooren verliefd op haar ge worden. Vera wist zeer wel, dat zij met Het Duitsche gerechtshof heeft eenige personen wegens verduistering en ver- valsching van bonnen tot zware tucht huisstraffen veroordeeld. Twee distribu tieambtenaren kregen resp. 12 en 8 jaar, een derde 5 jaar. Een laffe vent, die kinderen aanzette tot het stelen van brood, koek, enz., is te Amsterdam gevat. Het is een 28-j. rij- wielstaller uit de 2e Ceramstraat. Als belooning mochten de kinderen wat op een der fietsen rijden. Een controleur gaf zich voor koopman uit. Zoo „kocht" hij in Den lip een koe voor f 2,10 per pond. Drie personen, die het vleesch afleverden, werden genoopt in de auto te stappen, waarmee het vleesch werd afgehaald. Aanplakbiljetten van S.S. en Jeugd storm moeten door hoofden van open bare en bijzondere scholen aan of in de schoolgebouwen worden aangebracht, wanneer door SS of Jeugdstorm daarom wordt gevraagd MERKWAARDIGHEDEN Waarlijk volwassen. Heer, gescheiden, geen kind, 38 jaar, flink postuur(Nwe Rotterd. Crt.) Zoo kort geleden? Op 5 Febr. 1931 stierf Jan van Speyk de heldendood in de strijd van Noord- NecJerlanders tegen de Belgen. (Noorderkwartier). Muzikaal publiek. De aanwezige componist dankte het publiek maar ook de dirigent en het or kest voor de zeer mooie vertolking. (Nat. Dagblad). raam er op. Alvorens gezaaid wordt zoo nu en dan luchten. Het is dus een omvangrijk werk, maar in de gegeven omstandigheden wer kelijk een attractie. 425. SPITTEN. Wanneei het weer de finitief omslaat en de dooi intreedt, mag niet eerder worden gespit vóór alle sneeuw is gesmolten. Bevroren aard kluiten mogen evenmin worden onder gewerkt: dan duurt het weer zooveel lan ger voor de grond doorwarmd wordt. Wél kunnen we alvast potgrond klaar maken voor diverse kamerplanten die we binnenkort opnieuw willen oppotten of verpotten. 426. WENKEN AAN BEGINNERS. Nu allerwege in ons land de uitgifte van kleinere perceelen grond voor volkstui nen is aangekondigd, zullen er ook dit jaar ongetwijfeld vele beginnelingen zijn die zich voorstellen „van alles" te kwee ken, zonder dat zij er eenig vermoeden van hebben, dat dit meestal op een fias co uitloopt. Zij, die hun stukje grond werkelijk productief willen maken, advi- seeren we: verbouw er, zoo niet geheel, dan in ieder geval voor het grootste ge deelte aardappelen op, b.v. Videel vroe ge en 3/< deel late aardappelen. Van 100 vk meter (ca. 7 roeden) kan, bij een gunstige oogst, ca. 3 mud aardappelen worden gerooid, dus ieder kan bij bena dering uitrekenen, hoeveel grond er r.og overblijft voor andere gewassen. Als voornaamste gewas na aardappelen noe men we peulvruchten (bruine-, kievits- en witte boonen, capucijners), die met weinig moeite kunnen worden geteeld. Ons doel moet immers in hoofdzaak ge richt zijn op het vormen van winterpro visie. Tenslotte noemen we dan nog snij- boonen en spercieboonen, waarvan de op brengst eveneens in hoofdzaak voor de winter moet zijn bestemd (voor de in- maakflesschen of in het zout), Desnoods zouden we het programma: aardappelen peulvruchten boonen nog aan kun nen vullen met sjalotten of uien doch pas in de laatste plaats zouden we aan doperwten, peulen, sla, spinazie, wortel tjes, kroten e.d. beginnen en aan kool heelemaal niet. Dit aan het adres van be ginners, die met het hun toegewezen per ceeltje grond zullen moeten woekeren of er niet al te veel tijd aan kunnen beste den. die flirtation rijkelijk ver was gegaan, maar dat hij haar nu heimelijk naar Ko penhagen was gevolgd, was in haar oogen toch werkelijk al te dwaas! Als Grottkau daarachter kwam, zou hij hem er eenvoudig uitgooien en bovendien bracht hij ook haar in een zeer moeilijk parket. Enfin, de jongeman zou er wel eens even flink de waarheid hooren; daar was ze juist voor in de stemming. In de muzieksalon tingelde Harry de nieuwste filmschlager op de ontstemde vleugel Toen Vera binnen trad, vloog hij met een kreet van blijdschap op haar toe, maar zij weerde hem geërgerd af Je lijkt wel niet goed wijs, Harry, verwelkomde ze hem niet bepaald har telijk. Wat doe je in vredesnaam hier? En hoe haal je het in je hoofd mij hier in het hotel, waar je Grottkau elk oogenblik tegen het lijf kunt loopen, op te zoeken? Wees maar niet bang, beminde Anne! Harry is nog niet zoo dom als hij er uitziet. Ik heb me eerst er behoorlijk van op de hoogte gesteld, dat het terrein veilig was. Mijn principaal is uitgegaan; waarschijnlijk heeft hij een afspraakje met zijn voorbeeldige zoon. En ik ben hierheen gekomen, omdat ik het geen dag langer zonder jou kon uithouden! (Wordt vervolgd.) VERLIESPOSTEN VOORKOMEND-SYSTEEM, BESTAANDE UIT VIER DIENSTEN. Deze tijd is rijk aan veranderingen. Laat daarom Uw onbetaald gebleven oude posten inschrijven bij DIENST IV VAN HET V V.S VAN DER GRAAF Co. N.V. Amsterdam C. Amstelstraat 14-18. Door onderlinge hulp Kan nood de nood verdrijven Gelijk één koude hand Een and're warm kan wrijven. inminiminmin llllllllllll VOOR ONZE SCHAKERS. ||||||nmii!irimni!mmiimmiimiimmi!iiiinimiimnmniimiimiiiiiiii||j||j a b c d e f g h 10e VRAAGSTUK. Wit: Ka8, Df5, Td8 en h4, Lb2 en e8, Pdl en d5, pi c2 en d4. Zwart: Kc4, Te6, Lgl en hl, Pa7 en f2, pi b4, e7 en h3. Mat in twee zetten. (Volgende week geven we de oplos sing). 237. De volgende ogenblikken waren een bron van genot voor Robinson. Zijn zwarte vriend probeerde op alle moge lijke manieren in de kleren te komen, zodat Robinson stond te schudden van 't lachen. 238. Eindelijk besloot Robinson zijn onwetende vriend te helpen en toen Vrij dag eindelijk was aangekleed, had hij er een lief ding voor gegeven als zijn stam hem zo had kunnen zien. llllllllllll VAN DE BOEKENPLANK, llllllllllll BOEKEN VAN BLIJVENDE WAARDE. Over beroepskeuze, slaap, zelfkennis, vacanties, examenvrees, huwelijk en ge notmiddelen schrijft de bekende psychia ter dr. F. J. Soesman in zijn boek „Ster ke zenuwen" (2e druk, geb. f 3.05). Robert Saudek is de man, die op de graphologie het stempel van experimen- teele wetenschap heeft gedrukt. In zijn „Experimenteele Graphologie" (geb. f 7,85) tracht hij de wetten der schrijf beweging te leeren kennen. Als bijlage bevat het een boekje met afbeeldingen van in het werk besproken handschriften Kleiner, maar even interessant van opzet is zijn „Handschrift en Misdaad" (geb. f 3,05), waarin o.a een groot ge deelte gewijd wordt aan de geruchtma kende affaire-Dreyfus. U kunt deze boeken bestellen in BOEKHANDEL PARKSTRAAT.. llllllllllll HYGIENE EN VEILIGHEID MW 397. GEEN ONDERSCHEID. De Fran- sche kardinaal Dubois leed aan een ern stige ziekte, die een zeer pijnlijke afzet ting van een zijner beenen noodig maak te. Daartoe koos hij Boudou, le chirurg aan het groote hospitaal Hotel Dieu. Toen Boudou bij de kardinaal binnen trad, zeide Dubois: „Ik hoop, dat ge mij niet zult behandelen, zooals de bedelaars in het Hotel Dieu". Waarop Boudou slag vaardig antwoordde: „Eminentie, alle bedelaars daarginds zijn voor mij kardi nalen

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4