54ste Jaargang Zaterdag 7 Maart 1942 Eerste blad No. 5632 Vervoer zware vrachten Macht, Arbeid en Veiligheid voor eiken Nederlander. 1. Ruimte voor ons Volk. VOOR DE LANDBOUW Jaarvergadering Bedrijfsvereeniging Texel MET DUITSCHLANO VOOR EEN NIEUW EUROPA. Uitgave Firma Langeveld en De Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh Duinker. STRAATNAMEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat door hem, ter waarneming van de taak van den gemeenteraad, de volgende wijzigin gen zijn gebracht in de namen van stra ten, De Wilhelminalaan te Den Burg zal voortaan de naam dragen: „Willem de Zwijgerlaan". De Julianastraat te Den Burg zal voor taan den naam dragen: „Michiel de Ruy- terstraat". Texel, 5 Maart 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES De Burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat geduren de den tijd, waarop een weg tenge volge van opdooi in doorweekten toestand verkeert, het verboden is: a. krachtens het Motor- en Rij wielreglement over den weg te rij den, te doen rijden of te laten rij den met een motorrijtuig, waarvan de grootste wielbelasting meer dan 600 kg. bedraagt, of met een motor rijtuig met aanhangwagen; b. krachtens het Wegenreglement Noord-Holland anders dan met schriftelijke vergunning van weg- beheerder over den weg te rijden met voertuigen, geen motorrijtui gen zijnde, waarvan de wielbelas ting grooter is dan 600 kg., indien de wielbandbreedte 10 cm. of meer bedraagt en meer dan 300 kg., in dien de wielbandbreedte minder 10 cm. bedraagt. Texel, 5 Maart 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. OE ZON Za. 7 Maart op 8,15; onder 19,29 Zo. 8 Maart op 8,13; onder 19,31 Ma. 9 Maart op 8,10; onder 19,33 Di. 10 Maart op 8,07; onder 19,35 UB MAAN. Za. 7 Maart op 1,10; onder 10,28 Zo. 8 Maart op 1.40; onder 11,03 Ma. 9 Maart op 2,23; onder 11,44 Di. 10 Maart op 3,31; onder 12,33 HOOG WATER OP TEXELS REE Za. 7 Maart 0,55 en 13,16 Zo. 8 Maart 1,38 en 14,00 Ma. 9 Maart 2,23 en 14,48 Di. 10 Maart 3,15 en 15,46 Springtij 16 en 31 Maart. TER OVERDENKING. BESCHAVING. Het is een onfeilbaar kenmerk van beschaving met menschen van elke rang en stand te kunnen omgaan. Zóó te kunnen omgaan, dat men zich-zelf op zijn gemak voelt, en de anderen zich op hun gemak voelen. De parvenu kan feitelijk met niemand omgaan, dikwijls zelfs niet met zijn ei gen soort. Hij blaast zich te veel op, of buigt zich te diep neer. Hij weet nooit het goede woord te spreken, en ook nooit gewoon te doen. Alle eenvoud is hem vreemd, en al zijn vertoon van voornaamheid is een caricatuur. Welbeschouwd is hij een beklagens waardig wezen, hoe irriteerend en aan matigend zijn optreden moge zijn. Want hij voelt zich nooit op zijn gemak; en de rust, welke het deel is van de beschaaf de mensch, onverschillig tot welke stand of klasse hij behoort, blijft hem te allen tijde onthouden. ZONDAG, 8 Maart 1942. tlllllllllll VOOR HOOFD EN HART. Ililllli» ZONDAG. De geest moet trachten zijn vreugde uit zichzelf te putten. MAANDAG. Om zichzelf te durven zijn is veel ze delijke moed noodig. DINSDAG. Naar het nuttigheidsbeginsel, dat ve len huldigen, moest de korenbloem voor het gerecht gebracht worden, omdat zij de aren besteelt. (Hebbel.) WOENSDAG Evenals op het slagveld, zoo oogsten ook op het gebied der wetenschappen de voorposten zelden roem. DONDERDAG. De wijnstok brengt meer vruchten voort wanneer hij jong is, maar betere wanneer hij oud is. VRIJDAG Het zijn juist de eenvoudigste waarhe den, waar een mensch altijd het laatst op komt. ZATERDAG. „De geest moet sterk genoeg zijn om zich een lichaam te bouwen, anders blijft hij een schim". (Stein). TEXELSCHE COURANT Het klinkt als de schaterlach van 'n dwaas: macht, arbeid, veiligheid! 20 Oct. 1941 Curasao door Amerikaan- sche troepen bezet. 24 Nov. 1941: Surina me door Amerikaansche troepen bezet. 12 Februari 1942; Aruba door Ameri kaansche troepen bezet. Nederlandsch West-Indië door 'n emi grantencomité in Londen verkwanseld. Het rijke Oost-Indië verraderlijk aan zijn lot overgelaten en daarmede door eigen schuld misschien voorgoed voor ons verloren. Het is gedaan met ons koloniale rijk, met ons imperium, dat na de ondergang van het eens zoo machtige Engelsche we reldrijk het eerste imperium ter wereld had kunnen zijn. Jaren lang hebben wij zonder ophou den gewaarschuwd: ons imperium is in gevaar. Het heeft niet mogen baten Wij staan thans voor de harde werkelijkheid: Nederlands koloniën door vreemde mo gendheden onder de voet geloopen; de Nederlanden bezet gebied. Macht, veiligheid? Machteloos zijn wij getuigen van het uiteenvallen van ons Rijk. Onbeschermd en onveilig waren wij in het uur van de grootste nood; onbeschermd en onveilig gevoelen zich op dit oogenblik ook onze landgenooten in de Indiën. Er is geen weg terug. Wat gebeurd is, kan niet ongedaan worden gemaakt. Wel moeten de gebeurtenissen van de laatste maanden ons tot leering strekken. Het is alles ons eigen schuld. Waarom lieten wij hier een olie (dus een duiten-) koning heerschen? Waarom gaven wij telkens opnieuw grenzenloos naïef onze stem aan die sluwe en domme ge- nummerden (kiest nr. 1 van lijst num mer 1), die zoo gaarne de in hokjes opge sloten en in hokjes denkende massa des volks als vee „regeerden"? Waarom schonken wij ons vertrouwen aan hen, die het Gezag neerhaalden, onze Weer macht afbraken, onze cultuur verbolsje- wiseerden? Waarom geloofden wij hen, die ons bezwoeren dat wij ons hier en in de koloniën zouden verlaten op de „bondgenoot" Engeland: hetzelfde Enge- OVER PAASCHBEZOEK AAN TEXEL. Met belangstelling wordt in wijde kring uitgezien naar het bericht, dat ter gelegenheid van .Paschen weer familie bezoeken aan Texel mogen worden ge bracht. Ten raadhuize hebben we ge ïnformeerd, of daaromtrent reeds mede- deelingen kunnen worden gedaan, maar helaas ziet het er voorloopig niet naar uit, dat van dergelijke bezoeken sprake zal kunnen zijn. MEDEDEELINGEN VAN DE VEREENIGING BEDRIJFSVOORLICHTING. OP TEXEL. Vlasrassenprocfvcld bij de heer P. Koopman, P.H.-polder. Aantal rassen: 7. Vijf rassen in drie voud en twee rassen in tweevoud. Grondsoort: lichte zavel. Voorvrucht' wintertarwe. Bemesting: 300 kg super 20 pet; 250 kg kali 40 pet; 150 kg kas.; 20000 kg stalmest Grootte der veldjes: 40X4 m. Rassen: Concurrent, Invicta, Blenda, Linkopis, Liral Crown, Blauwe Ster en Hercules. Proef van de Rijkslandbouwconsulent. De gevolgen van de droogte waren ook op dit proefveld duidelijk te zien. Vooral de eerste zeven veldjes hadden daardoor groote schade Als gevolg hiervan geeft ook deze proef geen duidelijke aanwij zingen in een bepaalde richting. Wel is ook hier, evenals op vele proef velden gebleken, dat er nog geen ander ras is, dal het ras Concurrent overtreft of ook zelfs maar kan evenaren Dat bleek hier wel heel duidelijk. De opbrengst van dit ras was op elk der drie parallellen 't hoogst Ook de ontwikkeling van Concurrent v/as vooral in het begin aanmerkelijk vlugger dan van de andere rassen. Wat de latere grondbedekking betreft, kunnen Linkopis en Liral Crown met Concurrent worden gelijk gesteld. Het ras Hercu les ontwikkelt zeer traag. Dit ras, dat nog al eens aanbevolen wordt voor per- ceelen, waarop vlasbrand voorkomt, ver toont overigens weinig goede eigenschap pen. We geven nu de gewichten. Hierbij moet men in aanmerking nemen, dat de veldjes van de eerste parallel vrij sterk van de droogte hadden geleden. Op de \eldjes 8-12 was de stand goed en in de laatste parallel stond het gewas wat dun. Dit was een gevolg van de toestand Van de grond tijdens en kort na het zaaien, (grof en droog) Ras le parallel Concurrent 129 kg Invicta 120 kg Blenda 125 kg Linkopis 115 kg Liral Crown 121 kg Blauwe Sier 104 kg He cules 112 kg land, dat altijd er op uit was, onze macht te breidelen en ons aanzien te vermin deren, dat reeds vroeger Nederlandsche, koloniën kaapte, dat ons in bloedige, ge- meene strijd tegen weerlooze vrouwen en kinderen Zuid-Afrika afhandig maakte! Waarom kwamen wij tegen deze lieden, tegen deze verraders, niet in op stand? Omdat wij terugschrokken voor dat woord: revolutie! Omdat wij slechts één zaligheid ken den en slechts één zekerheid wilden: rust. Omdat wij brave, nette burgermanne kens waren Rust! Ik veracht de rust. Zij behoort de dooden. Rust roest. Leven is strijd, rustelooze strijd. Geen leven zonder strijd. Zonder strijd geen leven. Mocht dit besef doordringen tot de besten uit de massa: dat wij s t r ij d b a - ie menschen moeten zijn, nu en in de toekomst meer dan ooit tevoren. Wen den wij ons vol afschuw af van de volks misleiders, die de ondergang van ons im perium hebben bewerkt. Maar daarbij blijve het niet. De zee, over-zee, heeft ons voorloopig niets meer te bieden. Het baat ons niet. als wij met het gelaat naar de zee ge wend blijven staan. Het imperium is ver brijzeld. Wij wenden ons om, naar de nieuwe toekomst voor ons Volk, naar het nieuwe Land, naar Europa, Nieuw Euro pa. Ons lot is thans nauw verbonden met het lot van Europa. Dit is het uur van de groote nood, welke ons tot de strijd dwingt. Wij heb ben een gevecht te leveren, een strijd om levensruimte voor ons volk. Het is een kwestie van leven of dood. Indien wij willen leven en ons Volk heeft geen andere wil dan te leven, menschwaardig, welvarend te leven dan is het ons aller plicht alleser voor in te zetten. Geen offer mag, geen offer kan te groot zijn. Wij allen moeten bereid zijn, onze ar beidskracht, ons zweet en ons bloed te geven voor de toekomst van ons Volk. Dat zijn wij verplicht aan onze vade- Persoonlijk heeft burgemeester Rijk de Vries zich naar Haarlem begeven, om deze voor de ingezetenen zoo belangrijke zaak te bepleiten, maar in verband met de huidige bijzondere omstandigheden kon nog geenerlei toezegging worden ge daan. De burgemeester zal nochtans doen wat in zijn vermogen ligt. Zoodra gunstig ic-sultaat mocht zijn verkregen, kunnen de lezers op een bericht daaromtrent re kenen. Dit was het gewicht van 7 Augustus, toen het vlas op schelven werd gezet. Het gewicht bij afscheping zal wel aanmer kelijk lager zijn geweest. Nog enkele aanteekeningen: Concurrent: Vlugge ontwikkeling Goe de grondbedekking. Vrij stevig. Gcede lengte. Kwaliteit goed. Invicta. Trage ontwikkeling. Grondbe dekking matig. Minder stevig dan Con current. Lengte goed. Kwaliteit matig Blenda. Groei in het begin aanmerke lijk langzamer dan van Concurrent. La ter goede grondbedekking Stevigheid on voldoende. Lengte matig. Kwaliteit door legering minder goed. Linkopis. Tamelijk vlugge ontwikke ling. Goede grondbedekking. Lengte goed doch stevigheid onvoldoende. Kwaliteit door legering matig. Liral Crown. Vlugge ontwikkeling. Grondbedekking vrij goed. Lengte vrij goed. Stevigheid goed. Kwaliteit vrij goed. Blauwe Ster. Eerste ontwikkeling laat te wenschen over. Grondbedekking ma tig. Aan de korte kant. Stevigheid matig. Kwaliteit goed. Hercules. Trage ontwikkeling. Onvol doende grondbedekking. Moet iets dik gezaaid worden. Lengte vrij goed Stevig heid vrij goed. Kwaliteit matig. Van elk der veldjes werd een monster toegezonden aan het Laboratorium voor Vlasonderzoek te Orvelte. Omtrent de uitslag van dit onderzo ?k is momenteel nog niets bekend. De kwaliteitsaandui ding, zooals die boven is gegeven, is dus slechts een uiterlijke. Bij een inbraak in de N. H. pastorie te Kc-rtenhoef, bij Ds. Vissers, werden, ter wijl de familie boven sliep, geld en bon nen gestolen. 2e parallel 3e parallel Opbrengst per ha. 141 kg 139 kg 130 kg. 124 kg. 124 kg 137 kg 127 kg 125 kg. 115 kg. 117 kg 103 kg 96 kg 8479 kg 8041 kg 7917 kg 7375 kg. 7542 kg 6469 kg 6500 kg VOLK EN CULTUUR. Het departement van Volksvoor lichting en Kunsten heeft zich tot taak gesteld volk en cultuur weder tot elkaar te brengen. De radio heeft deze taak begrepen en zich betzelfde doel gesteld, waarvoor wij haar dankbaar moeten zijn. Prof. Dr. T. Goedewagen, secr.- generaal Dep. van Volksvoor lichting en Kunsten (in een rede op „De Dag van de Omroep".) ren, wier erfenis wij hebben verspeeld, dat zijn wij verplicht aan onze kinderen, voor wier levensmogelijkheid wij hebben te zorgen. Of moeten wij straks met lee- ge handen staan als zij ons vragen: waar moeten wij leven, waar is ons Volk, waar is ons Vaderland? Volk ohne Raum: Volk zonder levens ruimte. Maar niet: Volk ohne Traum. Volk zonder levensdroom. Neen, dat zijn wij niet! We hebben een droom. De droom van de nieuwe grootheid van ons Volk. Eerst moeten wij klein worden, eerst moeten wij niets zijn om tot het besef van de noodzakelijkheid van nieuwe grootheid te komen. Eerst moeten wij vallen, diep vallen, alvorens glorieus op te staan. Verwerkelijken wij nu onze droom! Het ligt in ons bereik opnieuw macht, arbeid en veiligheid voor ons trotsche volk te verwerven. Het Nieuwe Europa biedt ons, zooals Mussert op 14 Decem ber 1941 duidelijk heeft verklaard, alle mogelijkheden daartoe. Grijpen wij deze eenige levenskans met grage handen. Wat Nederland voor Europa kan be- teekenen en wat het Nieuwe Europa Ne derland kan bieden, daarover in volgen de artikelen méér Reeds nu staat ons echter helder voor de geest, dat de levenskans voor ons Volk, al om het bloote feit dat het de éénige kans is, ons allen verplicht te strijden: met Mussert voor Nieuw Ne derland in Nieuw Europa! ANTON BOIN. De Woensdagmiddag in De Lindeboom gehouden alg. verg. van bovengenoemde vereen, viel ook dit jaar een druk bezoek ten deel. In zijn openingswoord mocht de heer C. J. de Lugt wel 70 personen het welkom toeroepen. Spr. richtte zich in 't bijzonder tot de heer I. Schroever, lee- raar Landbouwschool te Schagen, die een inleiding zou houden over de teelt van aardappelen. LEDENTAL. Voorz. deed de verheu gende mededeeling, dat het aantal leden ook dit jaar was gestegen; met elkaar hebben de leden nu 8000 ha. land. REKENING. Na lezing der notulen bracht de commissie van rekeningnazie- ners rapport uit. De pennm., de heer Joh. de Graaf bleek zijn functie weder om uitstekend te hebben vervuld. Saldo vorig jaar f 89.Totaal ontvangsten f 1560,68; uitgegeven f 1493,43. Batig saldo f 67,25. Aan producten bezit de vereen, nog voor een f 70,zoodat het saldo totaal f 140.bedraagt. HET JAARVERSLAG legde weer op welsprekende wijze getuigenis af van het vele en nuttige werk, dat in 1941 door deze Vereen, werd verricht. Het werd op voortreffelijke wijze door de secr., de heer Jac. Roeper Johz. samengesteld. Hier volgt een uittreksel: Het verslag vangt aan met een over zicht te geven van de moeilijkheden, waarmede het boerenbedrijf in het af ge loopen jaar te kampen had. (In verband met de tijdsomstandigheden mogen be paalde gedeelten niet worden gepubli ceerd). Ze betroffen de kunstmestvoor- ziening, het krachtvoer, de arbeidskrach ten, de transportmiddelen, de zaaizaad- en pootgoedvoorziening en de bestrij dingsmiddelen. Verder geeft secr. een overzicht van de weersomstandigheden in 1941 (ook hierover mag niets worden gepubliceerd). Over het geheel heeft 1941 ondanks de moeilijkheden, welke zich voordeden redelijke uitkomsten gege ven, in sommige gevallen, en dan voor namelijk op de schapenbedrijven, gaf 't een groote verbetering te zien. Dank zij een actie der B.V. werd voor perceelen, die erg van verstuiving had den geleden, plm. 200 ha., 40 kg. zuivere stikstof per ha. verkregen. Vervolgens geeft spr. een beknopt overzicht van de aangelegde proefvelden en de daar opgedane ervaringen. Het door de Vereen, geëxploiteerde proef veld was een mislukking: veel vreterij. Van de bietenrassenproef is hierdoor niets terecht gekomen. Ook van de 30 aardappelrassen, uitgepoot voor het In stituut voor Plantenveredeling, konden geen volledige gegevens worden verza meld. (groote droogte). Aan de Emma- laan werd een proefveld aangelegd met verschillende wintejtarwerassen, ter wijl mede bij wijze van proef mais, hen nep en tabak werden uitgezaaid. In verschenen en nog komende num mers van de Tex. Crt. worden de resul taten van diverse proeven meegedeeld. AUSTRALIË. Australië heeft opnieuw aan de V.S en Engeland dringend om hulp gevraagd. ENGELAND Volgens Mr Van Kleffens is de oor log in de Stille Oceaan vrijwel reeds ver loren, als hij voortgaat zooals nu. JAPAN Japan is van oordeel, dat het de ge allieerde hoofdmacht ter zee reeds heeft vernietigd. Volgens premier Tojo verkeert de oorlog in de Stille Zuidzee nog maar in zijn beginstadium. In de loop van December werd door de assistent het 2000e grondmonster naar Groningen gezonden, hetgeen bewijst, dat de belangstelling hiervoor groot is. Zeer veel monsters werden volledig onder zocht, omdat men hierdoor een behoor lijk inzicht krijgt in de behoeften, welke de grond met betrekking tot bemesting heeft. Op 35 bedrijven werd met AlV-zuur gekuild Op verscheidene bedrijven was de assistent aanwezig om voorlichting te geven en de zaak op gang te helpen. Me de werd eenige malen de hulp der Ver een. ingeroepen in gevallen, dat zich verschijnselen van mangaangebrek voor deden. Ook werden proeven genomen ter bestijding van koolrupsen. Verder wer den adviezen gegeven over bekalken, het opmaken van een bouwplan, onkruidbe- strijding, enz. De ontsmettingsinstallatie in Waalen burg heeft betrekkelijk weinig zaaigraan ontsmet. Vermoedelijk zal a.s. voorjaar een vrij groote partij worden behandeld. Secr. besluit zijn verslag met dank te brengen aan allen, die in welke vorm ook de Vereen, in 1941 van dienst zijn geweest. In het bijzonder aan de heeren Van den Ban en Van Groningen. De se cretaris spreekt de wensch uit, dat de belangstelling voor de Vereen, mag blij ven bestaan niet alleen, maar ook, dat zij zich vrij zal mogen ontplooien, omdat het haar dan alleen mogelijk zal zijn, haar bijdrage te leveren tot de ontwik keling van de Texelsche landbouw. VASTSTELLING CONTRIBUTIE. De ze bedroeg voor leden, die tevens lid van een landbouworg. waren, 10 ct. per ha., voor anderen 12,5 ct. Teneinde de assis tent een hooger salaris te kunnen uitkee- ren, werd met algem. stemmen het be stuursvoorstel, de contributie te verhoo- gen, aanvaard. Zij werd vastgesteld op 15 ct. per bunder met een min. van f 1.50. BESTUUR. De heeren C. J. de Lugt, voorz., C. A. Witte en C. A. Eelman, wer den met groote meerderheid van stem men herkozen; terwijl in plaats van de heer Joh Kikkert, Westergeest, de heer P. Mantje tot bestuurslid werd benoemd. Allen namen hun benoeming (herbenoe ming) aan. Voorz brengt de heer Kikkert dank voor het werk, door hem in het belang van de Vereen, verricht. WAT IN 1941 GESCHIEDDE. NIEU WE PLANNEN. De heer Van den Ban deed vervolgens mededeeling omtrent de werkzaamheden in het afgeloopen jaar en over de plannen, welke men in het nieuwe ten uitvoer hoopt te brengen. De heer Van den Ban deelde mee, dat reeds 2000 grondmonsters zijn opgestuurd. Vele wer den alleen op ph. onderzocht. Wegens ge brek aan kustmeststoffen of natuurlijke voedingsstoffen dient men evenwel niet te vergeten, dat algeheel onderzoek nood zakelijk is. Wat het kuilen betreft, drong spr. er op aan, vooral de nieuwste metho den toe te passen. Vervolgens stond spr. stil bij de resultaten van het omwei- dingssysteem. Op een bepaald bedrijf van 18 bunder met 24 koeien werd door doel matige toepassing van dat systeem f 1500 per jaar hooger winstmarge bereikt. En wat het vlasplukken aangaat: dit vereischt vakkennis. Op Texel, zoo meen den velen, is voorlichting in deze zeer gewenscht. De heer Schroevers deed ver schillende mededeelingen omtrent de wijze, waarop aan de overkant voorlich ting wordt gegeven. Na 23 dagen had men veelal de slag te pakken. (Over hetgeen de Vereen, dit jaar tot stand hoopt te brengen, zullen nog uit voerige mededeelingen volgen.) AARDAPPELTEELT. Na de pauze hield de heer I. Schroever een inleiding over de teelt van aardappelen. Hierbij werden tal van soorten besproken. Uit voerig werd gesproken over de rendabi liteit. Hierbij bleek overduidelijk, dat groote kennis en bekwame voorlichting niet mogen ontbreken, wil men „uitko men". In zijn slotwoord bracht de voorz. de heer Schroevers dank voor zijn inleiding. Mede werd dank gebracht aan de redac tie van de Texelsche Crt., die door kos- telooze publicatie van alle haar verstrek te mededeelingen, de B. V. betreffende, in belangrijke mate tot de groei en de bloei van de vereeniging meewerkt.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1