At™ n AKKERTJE f^oTdie,,KOUJ <5RIEPw°r - Gemengd Nieuws MUSSERT OVER NEDERLAND EN NED. INDIË DISTRIBUTIE. 8 Maart t.m. 14 Maart 1942: 12 A brood 4 rants, brood of gebak 12 B brood 0,5 rants. 12 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 12 B vleesch 0,25 rants. 12-A aardapp. 1,75 kg. aardappelen 12-B aardapp. 0,5 kg. 22 Februari t.m. 21 Maart 1942: 213 algem. 1 kg. suiker 10 C of 10 D reserve 50 gr cacao 214 algem. 250 gr. koffiesurrogaat 215 algem. 500 gr. jam 221 t.m 224 algem. r. bloem, brood gebak 11 D-12 D reserve 250 gr. rijst 225 algem. 250 gr. peulvruchten 226 algem. 250 gr. gort of 41. gortpap 227 algem. 100 gr. vermicelli of maizcna 216 t.m.220 algem. 100 gr. kaas 10 A tm 13 A melk I 3,5 liter melk lOBtm!3B 1,75 liter melk 28 Febr. t.m. 16 Maart 1942: II boter 125 gr. boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet 11 vet 125 gr boter z. reductie 125 gr margarine of 100 gr. vet 12 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet 12 vet 125 gr. margarine of 100 gr. vet Geldige bonnen voor diverse artikelen: 15 petroleum 2 liter t.m. 31 Mrt.'42 26 petroleum 2 liter t.m. 31 Mrt. '42 08 H.K. brandstof 2) 1 eenh.t.m. 30 Apr.'42 08 K.F. 1) 2 eenh.t.m. 30 Apr. '42 13 en 17 H.K. 1 eenh.t.m. 30 Apr.'42 23t.m.28C.V. 1 eenh. t.m. 30 Apr.'42 let.m.8e per. 1 eenh.t.m. 30 Apr.'42 Kolenbonncn 05 t.m. 07 HK. bon 07KF en 12 t.m. 20 CV blijven geldig t.m. 30 April a.s. 228 algem. 1 rants, zeep tm 31 Mrt H zeep 1 rants, zeep tm 31 Mrt H toiletzeep 75 gr toiletzeep 80 pet. tm 31 Mrt L textiel mannen 50 gram scheerzeep t.m. 30 April 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. INVULLEN FORMULIEREN ter verkrijging van aardappelkaarten. De Burgemeester van Texel deelt be langhebbenden het volgende mede. Bij uitreiking van nieuwe bonkaarten (deze uitreikingen worden nader bekend ge maakt) zullen uitsluitend die gezinnen in aanmerking komen voor aardappel- kaarten, welke op de dag der uitreiking ever minder dan 25 kilogram aardappe len per gezinslid beschikken. Inwonend personeel wordt in dit verband als ge zinslid beschouwd. Hiertoe dient een geteekende verkla ring op deze uitreikingen te worden af gegeven Deze verklaringen zijn van he den af verkrijgbaar bij den distributie- dienst. Het gezinshoofd dient deze ver klaring in te vullen en te onderteekenen. Zij, die op bedoelde uitreiking geen for mulier aanbieden, worden geacht over voldoende voorraad te beschikken en ontvangen geen aardappelkaarten Met nadruk wordt er op gewezen, dat tegen hen, die bedoelde verklaring onvolledig of in strijd met de waarheid afleggen, op grond van het Economisch sanctiebe- sluit 1941 een strafrechterlijke vervol ging kan worden ingesteld. Texel, 24 Februari 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. KINDERUITZENDING. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kenis. dat dit jaar wederom verschillende uitzendingen zullen plaats hebben van kinderen naar Duitschland. Het aantal kinderen, dat uitgezonden kan worden, zal beduidend grooter zijn dan in het afgeloopen jaar. De uitzendingen kunnen worden on derverdeeld in. 1. Kinderuitzending naar tehuizen. Hiervoor kunnen in aanmerking ko men kinderen van 6 tot 14 jaar, die geen bijzondere kwaal hebben, doch wier weerstand door ongunstige omstandighe den beneden het normale gekomen is en die systematische verzorging noodig heb ben gedurende een zekere periode. 2. Kinderuitzending bij pleegouders. Hiervoor komen in aanmerking jon gens van 615 jaar en meisjes van 6-13 jaar De kinderen moeten organisch en lichamelijk gezond zijn, evenwel een va- cantie noodig hebben, kunnen ondervoed zijn, er slecht uitzien of licht vatbaar zijn. Een bijzondere geneeskundige be handeling mag evenwel niet noodig zijn Verdere bijzonderheden kunnen ten gemeentehuize worden vernomen. Voorloopige aanmeldingen worden ten gemeentehuize ingewacht bij voorkeur vóór 17 Maart a.s Texel, 10 Maart 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. v.v.s. VERLIESPOSTEN VOORKOMEND-SYSTEEM, BESTAANDE UIT VIER DIENSTEN Deze tijd is rijk aan veranderingen. Laat daarom Uw onbetaald gebleven oude posten inschrijven bij DIENST IV VAN HET V V.S VAN DER GRAAF Co. N.V. Amsterdam C. Amstelstraat 14-18 Het is geen eer geprezen te worden c'.oor hen, die het zelf niet worden- Niet wraakzucht, maar geduld is ware moed. GEEN PAASCH-BEZOEK. Naar we gisteren van bevoegde zijde vernamen, is ten raadhuize bericht ont vangen, dat van familiebezoek aan Texel ter gelegenheid van de Paschen definitief geen sprake zal zijn. VERANDERDE STRAATNAMEN. Op een desbetreffende vraag werd door Burgemeester Rijk de Vries meege deeld, dat nu de namen van Wilhelmina- laan en Julianastraat veranderd zijn in ïesp. Willem de Zwijgerlaan en Michiel de Ruyterstraat, de oude namen niet meer mogen worden gebezigd. Ook niet in advertenties in dit blad. BLOEMENTENTOONSTELLING. Door de ongunstige weersomstandighe den is de tentoonstelling helaas niet zoo goed geslaagd als vorige jaren. Er waren slechts 12 inzendingen; ze werden door de heer H Bruyn beoordeeld. De prijzen, door het Bloembollencomité beschikbaar gesteld, werden gewonnen door Janna Blom. Oudeschild, le prijs; Joop de Beurs, 2e pr.; Bets Goënga 3e pr. De prij zen bestonden uit boekjes over bollencul- tuur. Er werden 5 troostprijzen uitge reikt. R. K. BEWAARSCHOOL. Zoolang er geen nieuwe toevoer van ko len komt en de beperkte kolenvoorraad aldaar het toelaat, zal van morgen 12 Maart af de R.K. Bewaarschool tijdelijk worden ondergebracht in één van de lo kalen van het St.-Janshuis, Molenstraat 19, Den Burg. De ouders kunnen van Donderdag af hun kinderen daar dus heen sturen. PRAATAVOND Oud-leerlingen Landbouwschool. De voiige week gehouden praatavond werd door 35 personen bijgewoond, waar over voorz. Jurik Beumkes in zijn ope ningswoord zijn voldoening te kennen gaf. Als eerste spreker had de heer E. van den Ban het over hetgeen grasland bij goede behandeling kan opleveren. Dan kan de opbrengst zelfs die van bouwland evenaren.. Bij een in Friesland genomen proef op een bedrijf, waar modern werd beweid, kwam men tot deze resultaten, wat betreft verteerbaar eiwit en zetmeel- waarde V.E Z.W. Grasland 996 5030 Rogge met knolgroen 7475 4583 Voederbieten 900 7380 Aardappelen 330 5700 Deze proef is heel secuur genomen Wanneer we deze cijfers bestudeeren, zien we, dat een land aan gras niet min der opbrengt dan aan andere producten. Het moderne omweidingssysteem heeft verscheidene voordeelen. Jong gras is beter dan oud. Wie zijn koeien steeds om weidt, houdt het gras kort. Uit een proef is gebleken dat het gehalte aan ver teerbaar eiwit van een perceel, dat steeds werd omgeweid, hooger bleef dan dat van een perceel, waar men de dieren zoo maar in de wei joeg Bij inscharen 14,8 v.e., 61,3 z.w., 19,7 ruwvezel, eiwitverh. 1:4,1. Bij verweiden na zes weken 9,0 v.e - 51.5 z.w., 30,1 ruwvezel, 1:5,7 eiwitverh. Op het perceel, waar de koeien geloo- pen hadden was het eiwitgehalte gedaald en het ruwvezelgehalte gestegen Bij om- weiding blijft de zetmeelwaarde beter op peil dan wanneer me«. het niet doet Zorg er voor, dat er niet te veel gras is, wan neer men de koeien er in brengt. Anders gaat er veel verloren (dit kan wel 50 pet zijn). Een koe gaat liggen en waar hij ge legen heeft, eet hij voorloopig niet meer. In een natte periode wordt er veel gras vertrapt bovendien. Ook onder de koe- platten gaat veel verloren Bij tijdig ver weiden kan men het verlies terugbren gen tot 40 pet., bij spoedig verweiden wel tot 25 pet Door vaak verweiden kan men de koeien langer op zoo'n perceel houden. Van 2 perceelen, elk 1,35 h.a., werd het eene gelaten zooals het was; 't andere werd in vieren verdeeld. Op elk perceel liepen vijf koeien. Op het eene perceel werden ze steeds omgeweid ze liepen daar van 3 Mei tot 17 Aug. Op het andere perceel werden ze 3 Mei in gelaten, maar 2 Juli moesten ze er weer uit, omdat er geen gras meer op was. Daarna werden ze er van 22 Juli tot 17 Aug. weer in gelaten. De koeien, die steeds omgeweid werden, maakten 401 weidedagen, de andere 317. Dat scheelt 26 pet. Stikstof vervroegt de grasgroei. Een goede gift leidt tot een goede opbrengst. Een perceel grasland, waa*- de stikstof 20 Maart werd gestrooid, gaf op 6 Mei: zon der stikstof 15 kg droge stof; bij 25 kg. stikstof 19,8 kg. droge stof, 50 kg. stikstof 27.6 kg. droge stof; 75 kg. stikstof 29 8 kg droge stof. Jong herfstgras is ook goed; ook dan regelmatig verweiden Ook dan blijft 't gras kort en dus jong, wat het eiwitge halte bevordert, zelfs tot aan de herfst. Proeven gaven deze gemidd cijfers: Mei 35 13,4 59,0 Juni 33 13,6 54,8 Juli 30 13,6 53,4 Aug. 21 14,3 51,9 Sept. 27 13,9 53,4 Oct. 12 14,4 56,8 Hieruit kan men afleiden, dat de koeien op de melk blijven, want het ei witgehalte is in Oct. niets lager dan in Mei. Wie moeilijk tot omweiden over kan gaan, moet het toch zoo dicht mogelijk in die richting zoeken. Zorgt vooral voor goede ontwatering- Na het verweiden di rect de hoopen gaan uitspreiden en zoo mogelijk stikstof strooien. Is het land wat bossig geworden, dan afmaaien en op ruimen. M.J.W. (Wordt vervolgd STIERENKEURING. De belanghebbende veehouders wor den er aan herinnerd, dat de stieren te 11 uur v.m. geringd op de keuringsplaats moeten zijn. NOODSLACHTPLAATS. Het bestuur van de Vereen, tot ver werking van uit nood geslachte en ge storven dieren roept de leden op, de a.s Vrijdagmiddag te houden vergade ring wel te willen bijwonen. KINDERZANG. Mevr. Room-Wilkeshuis deelt mede, dat door onvoorziene omstandigheden de Kinderzangklasse slechts éénmaal een uitvoering kan geven en wel op Zaterdag 21 Maart a.s Belangstellenden gelieven zich zoo spoedig mogelijk van toegangs bewijzen te voorzien, opdat zij van een plaatsje verzekerd zijn. Het belooft een drukbezochte uitvoering te worden „Een verkoudheid is niet zoo erg; erger is het die te ver onachtzamen door niet direct AKKERTJES te nemen. Die werken snel en afdoende en geven de griep geen kans. Daarom zijn AKKERTJES al reeds bjj een neusverkoudheid, hun gewicht in goud waard, want AKKERTJES zorgen er voor dat die verkoudheid niet erger wordt en in een lang durige griep gaat ontaarden. Daarom direct AKKERTJES!" De Nederlandsche Pijnstiller AMELAND. Over ijs naar vasteland. Op Ameland dreigt tengevolge van de langdurige winter gebrek aan levensmid delen te ontstaan, schrijft de Harl. Crt. Men ziet nu elke dag een gansche schare jongemannen en vrouwen over het ijs naar de vastewal komen om hier hun in- koopen te doen. Een bezoek aan het ei- iand is niet-Amelanders verboden Hij kan niet goed spreken, die niet weet te zwijgen In de stad en op het platteland Offert men voor. Winterhulp Nederland. Mej. Uut Plooijer, Zaandam, slaagde te Delft voor civiel-ingenieur. De eerste rhabarber is vorige week te Beverwijk aan de veiling gekomen f 10,000 boete kreeg een vleeschwaren- fabriek te Olst wegens 't verkoopen van te dure leverpastei. Te Huizen werd een slagerij ontdekt, waar tientallen koeien frauduleus om hals waren gebracht Teeltplan 1942 gebiedt de teelt van minder ruwvoedergewassen en van meer gewassen voor de consumptie. Het vlot goed met de bloemenhandel in het Westland. Hortensia's brengen als potplanten f 4,50 per stuk op, goede tul pen meer dan f 1,00 per dozijn. Bakker Koning hoorde door de kan tonrechter te Amersfoort drie dagen hech tenis tegen zich eischen. Hij verkocht brood met te licht gehalte. De nikkelen stuiver is 6 Maart inge trokken. Hij kan tot 14 Maart op de postkantoren en bij de Ned. Bank wor den ingewisseld. Bij het schoorsteenvegen is de bewoner van een huis aan de Koningsweg te Utrecht met zijn trap neergestort. Hij kwam om het leven. Bij het uitrijden van een dorschma- chinc werd een muur van de schuur van landbouwer Borg te Boertange zoo ge raakt, dat hij instortte. Het 6-j. zoontje en het 4-j. dochtertje van Borg werden daarbij gedood. In een onbewaakt oogenblik is in de kamer van een perceel aan de Obrecht- straat te Den Haag het 3-j. jongetje J.M., dat bij de haard speelde, zoo met vuur in aanraking gekomen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Twee jaar is gevorderd tegen de 42-j. ios arbeider Bruintjes, die te O.-Pekela bij een twist met zijn huishoudster haar 26-j. zoon met een mes in de schouder stak en daarbij een long raakte. De landbouwer, die te Ootmarsum zijn wagen zonder licht aan de weg liet staan, was oorzaak, dat een bejaard wielrijder daar tegenaan reed en om 't leven kwam. Hij kieeg f 10 boete of vijf dg. hechtenis Kwam die man er niet veel te licht af? Een huiseigenaar te Valkenswaard ont dekte, dat een huurder alle binnendeu ren, kelder- en kastplanken, vensterban ken, zelfs een paar zolderbalken ver stookt had. Procesverbaal is opgemaakt, de huur opgezegd Gistermiddag heeft Ir. A. A. Musseit, leider der NSB, zich over beide zenders tot het. Nederlandsche volk gericht en wel naar aanleiding van de overgave van het Ned.-Indische leger aan Japan. De 9e Maart, aldus ving Ir. Mussert zijn rede aan, zal immer met zwarte kool in de boeken van de geschiedenis van ons volk blijven geschreven. In Ned.-Indië is de vlag gestreken, zooals honderd jaar geleden, toen ons Insulinde door Enge land werd bezet 7 Dec. begon Japan de oorlog tegen Engeland en Amerika. Ned.-Indië bleef echter niet afzijdig; de volgende dag reeds verklaarde Koningin Wilhelmina de oorlog aan Japan. Japan legde deze verklaring eerst ter zijde, omdat het En geland en Amerika alleen als zijn vijan den beschouwde. Pas 11 dagen later, de 19e Dec., sloeg Japan terug. Ik, zoo vervolgde Mussert, heb deze krijgsverrichtingen gevoeld als een greep om het hart, waarbij het bloed werd weggedrukt. De strijd werd een onafge broken reeks van hopelooze verdedigings acties die tenslotte met de onvoorwaar delijke capitulatie eindigden. Alle strijd krachten van Ned.-Indië hebben zich tot het uiterste gegeven evenwel zonder kans op succes. Het was het bloed van ons bloed, dat daar geofferd werd. Ik begrijp, de zorg en de angst van hen, die verwanten in Indië hebben. Zullen de verbindingen worden hersteld? Spr. zal er voor werken. Het gevoel van verbon denheid is nooit zoo sterk geweest. Diepe verachting heb ik voor het per fide Albion (Engeland), zoo ging Mussert verder. Ned.-Indië deed mee aan de door Engeland en Amerika begonnen econo mische omsingeling (De vrouw van de Gouverneur-Generaal is een Amerikaan- sche). Ned.-Indië is op grenzenlooze wij ze opgehitst Het stelde onbeperkt ver trouwen in de hulp van Engeland, en Amerika, maar de ontzaggelijke hulp, waarop werd gerekend, zou een groote leugen blijken. Spr. dacht aan Mei 1940 Waar is toen de Engelsche hulp geble ven? 150 man Britsche troepen zijn toen in IJmuiden geland om de sluizen te vernielen en om in Amsterdam olietanks in brand te steken. Daarna zijn ze ge vlucht. De hulp in Ned.-Indië had niet veel meer om het lijf. Generaal Wavell met een handje vol militairen. Wij wisten, dat ook in Ned.-Indië geen hulp zou opdagen. De ratten verlieten 't zinkende schip en onze mannen stonden alleen om zich te geven voor een reeds verloren zaak. Spr. stelde de vraag welke gevoelens men jegens de „Ned Regeering" in Lon- oen moest koesteren: Laten we eens niet van schobbejakken of misdadigers spre ken, doch van zwakke, onnoozele halzen. Zij wisten toch. hoe Polen en zijn lotge- nooten in de steek waren gelaten! Hoe de ,,Ned. Regeermg" in Londen zich ver antwoorden moet tegenover God en ons Volk, is mij een raadsel! Haar leden zijn de zwartste figuren uit onze Vaderland- sche geschiedenis. Nederland is door Duitschland bezet, Curasao en Suriname door Amerika, Ned.-Indië door Japan. Ik wil hier geerf'speculatieve beschouwin gen geven, de zaak noch optimistisch, noch pessimistisch bezien. Wij zwijgen en we werken door aan de wederop bouw. Wij zijn in diepe rouw, ook om Een nieuwe kolenbon wordt deze week aangewezen. Achterstallige bonnen heb ben echter voorrang. ZOO SCHREEF... Dr. J. van Ham in ,,De Schouw" Er bestaat geen vrijheid zonder verantwoor delijkheidsgevoel Vrijheid zonder ver antwoordelijkheid is chaos. De hoogste vrijheid bezit dan ook alleen hij, die het grootste verantwoordelijkheidsgevoel be zit. ZOO SPRAK...- Mr. D. Giltay Veth: De advocaat heeft de naam te duur te zijn en wordt te on genaakbaar geacht. Daardoor belandt 't publiek bij de zaakwaarnemers. Het is echter een algemeen belang, dat hierin verandering komt, en in de toekomst de Nederlandsche advocatuur volledig zal voorzien in dc behoeften van het recht zoekende publiek. Dr. M. Th. Hillen (rector Lyceum Apeldoorn): De jeugd moet drie fouten afleeren: 1. De zucht naar makkelijk le ven. 2. Gebrek aan tucht en discipline 3. Het groote sceptisme, dat haar heele houding beïnvloedt en bepaalt. Als dat er niet uitgaat, helpen alle intellectualis me, alle feitenkennis eigenlijk niets. Als die dingen er uit gaan, zal een veel krach tiger en zelfbewuster volk ontstaan. Prof. Dr. T. Goedevvagen, in een vor mingsbijeenkomst der NSB te Bussum: Voor ons is de pers een uiting van het volk voor het volk, voor het heele volk. Voor ons zijn uitgever en journalist die naren van het heele volk en geen mees ters, die het kunnen dwingen, waar zij willen. Het doel der kranten is: het vor men van een algemeene Nederlandsche overtuiging, een meening. Hiervoor moe ten de millioenen gewonnen worden; hiervan moeten zij overtuigd worden. Nu is het reeds zoo ver gekomen, dat de krant niet meer de uitdrukking is van een haatcomplex, van volksverdeeldheid en verdachtmaking maar van een alge meene Nederlandsche meening. Wij, na- tionaal-socialisten hebben het onwrik baar geloof, dat de toekomst aan ons is en dat wij de volksvoorlichting weer kunnen maken tot een werkelijk instru ment van het heele Nederlandsche volk. de dapperen, die vielen en de eer van ons volk hoog hielden. Vervolgens richtte spr. zich afzonder lijk tot de groep van geloovigen, de kleinmoedigen, de strijders en ten slotte tot het geheele Nederlandsche volk. Tot de geloovigen zeide spr Ge vraagt u misschien af, of er een Godsgericht ever ons is gekomen. De rampen zijn ve le voedselschaarschte, strenge winter, geestelijke verdeeldheid, verlies van ha ve en goed, bezetting van onze koloniën. Vóór 1940 werden duizenden kg. voed sel vernietigd, werkloozen waren er bij honderdduizenden. Met de geestesge steldheid van ons volk ging het bergaf waarts schijnheilige vroomheid tierde welig. Ons volk kon met zien het net van leugen en bedrog, waarmede het om spannen was door hen, die in hoogheid waren gezeten. De weg naar het verderf lag open. Doch laten we ons vertrouwen behouden en gelooven, dat alles noodza kelijk is geweest om tot inkeer te komen. Tot de kleinmoedigen zeide spr.: Ook op u ligt de plicht te zwoegen en te ploe teren voor ons volk-in-nood. Denkt aan de spreuk: Het is niet noodig om te overwinnen om te kunnen doorzetten Dit doet de echte Nederlander, wanneer het er hopeloos uitziet. Tot zijn strijders zeide spr.: Ik weet, dat deze slag u meer zal treffen dan an deren. Kameraden, wij hebben dag en nacht gewerkt om te bereiken, dat het volk zou terugkeeren op zijn weg naar de afgrond Wij zijn gehoond en ge smaad. Het had niet hoeven te gaan, zooals het helaas gegaan is. Wij hebben het goede gewild maar het kwade heb ben wij niet kunnen tegenhouden. Maar in de 10 jaar van onze strijd is de grond slag gelegd voor de wederopstanding van ons volk. Blijft krachtig en vastberaden! Tenslotte sprak Mussert tot het heele Nederl. volk onder meer: Volksgenooten: Komt niet tot een wilde uitbarsting van haat en woede jegens hen, die ons land en zijn bezit naar de ondergang hebben geleid. Diep is onze val als natie, wij hebben feitelijk de bodem van de put bereikt, tenzijons land wordt be handeld als bv. Frankrijk. Volksgenoo ten, denkt aan Parijs, aan Dakar. De En- gelschen kennen eigenbelang alleen. Wij gelooven aan de herrijzing van ons volk, cmdat ons volk een volk is van groote traditie en daarom te goed om ten onder te gaan. Wij staan thans temidden van de giootste revolutie aller tijden. Uit deze worsteling zal een nieuw eendrachtig Eu ropa herrijzen. In een Europa, dat zijn verbondenheid zal beseffen, zal een een drachtig en geloovig Nederland zijn plaats te vervullen en zijn roeping te volgen hebben. Ieder doe zijn plicht, nu duizenden zonen van ons volk hun leven hebben gegeven, zoowel aan de Grebbe- berg, als in de Sovjet-Unie, in de Javazee als op het plateau van Bandoeng. Met man en macht gewerkt aan een nieuw Nederland en een nieuw Europa. Wij hebben meer voor heete vuren ge staan. Doch we overwonnen steeds, door dat mannen en vrouwen zich geheel en al inzetten. ,,In Godsvertrouwen alles voor het Vaderland!" Met dit devies besloot Ir. Mussert zijn rede. De uitzending werd met het Wilhelmus besloten. WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN PERU Er zou een ïeuw grensconflict Peru- Ecuador zijn ontstaan EGYPTE. Duitsche vliegers bestookten de spoorlijn Alexandrië-Mersa Matroe en troffen een vrachttrein met bommen. GRIEKENLAND. In Griekenland zijn groote hoeveel heden Italiaansch meel en graan aange komen. BULGARIJE. Vliegtuigen trachten de ijsdam te vernielen in de Donau. de stad Vidin wordt door overstrooming geteisterd. BRAZILIË. Een Bntsch schip met 35 passagiers vluchtte de haven van Rio binnen; het werd door onderzeeërs achtervolgd. VATICAANSTAD Radio-Vaticaan stelt samen met de V.S. pogingen in het werk om burgers op te sporen, met wie familieleden het con tact verloren hebben. ITALIË. Italië gaat een soort iris uit Klein- Azië en een grassoort uit Japan als grondstof voor zijn papierindustrie ver bouwen. PORTUGAL. Op last van de Portugeesche regee ring worden alle Amerikaansche uitzen dingen van nieuwsberichten die een geheel verkeerd beeld van de strijd in Oost-Azië geven gestoord. CANADA Canada wil voor 20 millioen dollar zalm aan Engeland leveren. Er zal een spoorweg worden aange legd van Canada naar Alaska. ZWITSERLAND. Ook Zwitserland voert zinken geld stukken in. De Zwitsersche bladen schilderen de huidige positie van Engeland als bij zonder somber. Zij achten de toestand hopeloos. HONGARIJE De Hongaarsche premier Von Bar- dossy is in een sanatorium opgenomen. Hij vroeg ontslag als premier. Te Temeszvar moesten 2000 men- schen hun huizen ontruimen, omdat deze ooor overstrooming dreigden in te stor ten. 4

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 2