MMfëUkMM. x Gebroken ruiten niet in de vuilnisbak. Bewaren in apart kistje. Er kan nieuw glas van worden gemaakt. f 100 boete kreeg kruidenier W.G.B. te Akersloot, omdat hij pakjes shag van 26 ct. voor f 1,10 verkocht. Klachten over prijsopdrijving te rich ten tot Inspectie prijsbeheersching, Em- mastraat 35, Alkmaar. Een brochure met 10 foto's over de Ned. Omroep zal binnenkoit voor 25 ct. verkrijgbaar zijn F. C. Noordhoff, bekend uitgever te Groningen, is op 71-j. leeftijd na een korte ongesteldheid aldaar overleden. Van 17-25 Maart wordt in de Bagijn- hofkerk te Amsterdam het R K. Mirakel- feest gevierd. De Techn. Hoogeschool te Delft is drie weken wegens brandstofgebrek gesloten geweest. Drie dieven van autobanden zijn te Hilversum gesnapt. Zij hadden f 950 en f 1600 voor een stel gemaakt. Tegen het kropgevaar zal te Arnhem jodium aan het broodzout worden toege voegd. Voor 1942 is er f 5700 voor uitge trokken. VOOR DE JEUGD (Slot.) Een groot schilderstuk moest het wor den, 15 meter lang en 3 meter hoog. Koortsachtig werkte Rembrandt er aan. Hij gunde zich geen tijd voor eten en drinken; uur na uur zat hij voor het doek. Vermoeidheid voelde hij niet Het moest in gedeelten worden geschilderd, die later gemakkelijk aaneen zouden kun nen worden gevoegd. Het stadsbestuur zond een ruim voor schot voor het aankopen van doek, verf en penselen. Rembrandt zag zijn meesterstuk al prijken in het Raadhuys Een oude droom zou in vervulling gaan: een werk van hem zou voor altijd bewaard blijven in het machtige Raadhuys van zijn woon plaats. Twee maanden duurde het schilderen; twee maanden had de meester als in een roes geleefd. HeJ doek was klaar. Uit een donkerroode achtergrond kwamen de fi guren van de samenzweerders naar vo ren, de bekers geheven; in het midden viel het volle licht stralend op de hoofd figuur, op Claudius Civilis. Trots was de meester op zijn werk, nauwelijks kon hij er van scheiden. Op een voorjaarsdag werd het enorme tafereel in het Raadhuys opgehangen. Eenvoudiger kan het niet! Een adver tentie in dit blad met zijn oplaag van meer dan 2500 exemplaren bereikt alle Texelaars. Om oud Nijmegen te saneeren gaf het Rijk een voorschot van f 838000, f 250 boete kreeg koopman G K, te Alkmaar, omdat hij melkpoeder tegen driemaal de toelaatbare prijs verkocht. Ook turfhandelaren moeten op karren en in pakhuizen op duidelijk zichtbare plaats prijslijsten hebben aangebracht. Tien dagen kreeg de 25-j. los werk man W. van Lunteren te Bilthoven, die cp n avond bij NSB'ers ruiten ingooide. Mej. Ds. Tieks Koening, doopsgez. pre dikante te Noordhorn, zal haar ambt neerleggen. Ze zal huwen met de Herv. predikant Paul te Saaksum (Gr.) Vier maanden kreeg de 37-j. caféhou der Kaman te Winschoten, die rubber laarzen, koffie, thee en kaas buiten de distributie om, kocht. Ten nadeele van grossier Kuipers te Stadskanaal zijn door onbekenden een partij veevoer, twee balen suiker en twee balen rijst gestolen. De Heren van het stadsbestuur kwa men, zagen en schrokken. Was dat nu, wat ze bedoeld hadden? Het leek er niet op! Zij hadden een duidelijk en helder schilderstuk willen hebben, waarop alle figuren stuk voor stuk goed te herken nen waren. In plaats daarvan school alles weg in een dieprode achtergrond. De ergernis van de Heren kende geen grenzen. Het ouwe liedje weer: Rem brandt. Waren ze maar nooit met hem in zëe gegaan! Ze hadden immers vooruit kunnen weten, dat die weer voor de dag zou komen met iets onheilspellends, iets zonderlings, waar geen sterveling wat van begreep! En na kort beraad namen ze eendrachtig een besluit: dit schilder stuk zou het schone Raadhuys niet ont sieren. Dat zou een schande zijn. Drie dagen later werd het kostbare doek weer afgenomen. Waar moest men er mee heen? De Heren wisten wel raad. Ze ga ven de stadhuisknechten opdracht, het met bijlen in stukken te kappen. Toen Rembrandt hoorde, welk lot zijn schepping ten deel was gevallen, kende zijn woede geen grenzen. Hij eiste 't doek terug, maar dit werd geweigerd De concurrenten meesmuilden en ge noten. Rembrandt besloot tenslotte in de schande te berusten. Hij wist nu heel ze ker, dat wat hij maakte, goed was. Dat anderen dit niet begrepen, was jammer, maar er was niets aan te doen. Anders Twee jaar kreeg een 37-j. politieagent te Sittard, die diefstal pleegde in een melkfabriek en andere diefstallen uit lokte. De drukker K. Schipper te Groningen die een paar fietsbanden voor f 70 kocht en voor f 80 verkocht, kreeg een maand gevangenis. Jac. ter Haar, hoofdredacteur Agra risch Nieuwsblad en Ned Landstand, werd benoemd tot hoofd Persdienst Ned. Landstand. Op de weg Valkenswaard-Aalst is een auto met 900 kg. kaas uit Woerden in be slag genomen. De smokkelaars namen de vlucht. 55 knotwilgen, staande op eigen land, werden door de Doopsgez. gemeente Aar denburg ter beschikking van de leden ge steld (zelf hakken). Telegraaf. Als Duitsch leer- en leesboek voor 7e leerjaar lagere school is aangewezen dat van Blijdenstein en Koenig, verschenen bij N V. Oceanus. Een 75-j. man te Vcnray, die last had van een eksteroog, wilde zijn teen met 'n mesje behandelen, maar wondde zich daarbij zoo, dat een been moest worden geamputeerd schilderen dan hij deed, kon en wilde hij niet Dan maar geen opdrachten van Heren meer! Weer volgden kalme jaren van rustig werken in het atelier. Voorgoed had hij zich nu van de buitenwereld afgezon derd. Met de vrolijke Aart de Gelder schilderde hij hartstochtelijke taferelen uit de Bijbel, zoals die zich aan hem openbaarden. Geen knellende opdrachten meer, maar vrij, heerlijk schilderen, van wat hem voor de geest zweefde. Titus maakte beneden in de winkel goede zaken en kreeg al spoedig naam. Totdat eindelijk weer een opdracht kwam. Op zekere dag verschenen vijf deftige Heren in de winkel; zij wensten de mees ter te spreken. Het waren de vijf keur meesters van het Lakengilde, gewoonlijk staalmeesters genoemd. Ze zouden bin nenkort een gildefeest vieren en wilden zich bij die gelegenheid laten conter- feiten Rembrandt, die in der haast van boven was gehaald dacht na. Wat moest hij doen? Hij wist vooruit, dat zijn werk de Heren zou mishagen, wanneer hij geheel volgens zijn eigen idee aan het werk ging. Maar toch, er lag iets vleiends in deze opdracht, de eerste na de misluk king met de samenzwering van Claudius Civilis. Wat zou hij doen? De Heren wilden een duidelijk schilde- 24 7. Grote golven teisterden het vlot, dat niet op zulk weer was berekend en na enige tijd sloeg het om, alles, wat er zich op bevond, in zee werpend. Ook Ro binson en Vrijdag gingen te water. 248. Het was Robinson onmogelijk zich in deze kokende zee boven te houden en weldra zonk hij. Was Vrijdag niet zo'n geboren zwemmer geweest, dan was hij niet levend meer aan land gekomen. NIEUWE PRIJSRAADSELS. 277. Zoek hier eens een plaatsnaam uit. De jongen had geen reden, om Jacob te slaan". nj, waarop zij met de bode moesten tro nen achter hun tafel. Alles moest duide lijk zijn en zonder moeite te herkennen Dus geen somber beeld met een achter grond, waarin alles wegschool, maar een helder, fris doek. Rembrandt nam het aan Voor een maal dan zou hij zich neerleggen bij de wil van de Heren Het werk nam een aanvang. Slechts ene keer hoefden de Heren model te zit ten. Vlug had Rembrandt zich hun trek ken in het geheugen geprent en op het doek vastgelegd. De Heren waren lichte lijk verwonderd, toen ze hoorden, dat het na eenmaal al genoeg was. Zou de mees ter toch weer zo'n duister doek afleve ren? Doch Rembrandt'stelde hen gerust en glimlachte. Hij zou zich aan de af spraak houden. Toen het vijftal de deur uit was, be gon Rembrandt direct Een voor een nam hij de koppen onder handen. Ze kregen leven, keken fier en voldaan uit het doek naar voren. Bescheiden bleef de bode op de achtergrond. Ernst lag op de gezich ten. donker waren hoed en kleren. Maar één ding wachtte nog Het tafel kleed! De Heren zaten achter een tafel. Toen kreeg Rembrandt een inval. Tot nu toe had hij zich stipt aan de opdracht gehouden. Duidelijk en direct herken baar zaten de Heren te pronk. Maar over het tafelkleed was niet gesproken 278. Ook in deze zin is een plaatsnaam verscholen: ,.Wat maken jullie een le ven; loop toch kalm door". 279. Maak hier eens een spreekwoord van: Swhebben dg 280. Ik weet de naam van een vogel (4 letters). Zet er een B voor en je krijgt de naam van een goede eigenschap; zet er een G voor en je krijgt een titel. Graag ontvang ik nu de oplossingen 271 t.m. 280 met vermelding van jullie naam, voornaam, leeftijd en adres niet later dan Dinsdag 24 Maart. Schrijf net jes en zonder fouten aan: Oom Ko, (Tex. Courant), die jullie allen groet. 12. ALBUMVERSJE. Wees steeds een viooltje, Bescheiden, lief en rein; Niet als de trotse rozen, Die altijd bewonderd willen zijn. (Ingezonden door Ada M.) Daarin was hij vrij! En nu kreeg hij plotseling de inval om een tafelkleed te schilderen, zó rijk van kleur, zó levend, dat de gloed er van zelfs de ernstige ge zichten van de strakke Heren zou ver zachten En hij viel er op aan. Zijn leerling Aart de Gelder sloeg hem verwonderd gade. Wat bezielde de meester? In brede plooien verscheen het kleed op het doek. Een warme rode tint kreeg het; het hele schilderij begon nu ineens te leven. De ernst van de Heren, hun donkere hoeden en kleren, alles scheen nu ineens zachter en vriendelijker te worden. En toen Rembrandt eindelijk klaar was, zijn penselen neersmeet en op een afstand ging staan om zijn werk te be kijken, was hij zeer tevreden. Uit de stij ve. strakke opdracht was een warm, schoon schilderstuk ontstaan. En toen dc volgende dag de Heren zelf liet atelier binnenstapten, waren ook zij tevreden. Ze herkenden zich zelf on middellijk en dat schonk zeer veel vol doening. Wel schrokken zij even van 't kolossale kleed, maar ook zij vonden, dat dit rijk en deftig stond en hadden er vrede mee. Zeer tevreden en voldaan tel den ze Rembrandt het geld uit. Dit beroemde schilderij, de „Staalmees ters hangt nog in het Rijksmuseum te Amsterdam. Verzuim niet het te bekijken, als je in de hoofdstad komt. (Uit Kaleidoscoop),

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 6