TEXELSCHE COURANT 54ste Jaargang Woensdag 18 Maart 1942 No. 5635 Texelsch Schapenstamboek Noord-Holland. in Gedenkt de laatste Winterhulp-collecte MACHT, ARBEID EN VEILIGHEID VOOR ELKE NEDERLANDER. VOOR DE LANDBOUW Uitgave Firma Langeveld en Oe Rooij Oen Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh Duinker. Verantwoordelijk v. heele inhoud. De Zaterdagavond in „De Lindeboom" gehouden districtsvergadering van het Texelsch schapenstamboiek werd door 'n 30-tal leden bijgewoond. Bij ontstentenis van de voorz., de heer K. Hogetoorn Dz., te Beemster, werd de vergadering geleid door de heer IJ. Lap Na 'n kort openingswoord gaf de heer Lap het woord aan de heer J. Sijp, se cretaris. De inschrijving van ramlammercn. Deze deed hierop mededeelingen be treffende de invoering van maatregelen inzake het niet inschrijven van ramlam- meren van ouders met onvoldoende en onbekende wolproductie. De heer Sijp begon met er op te wijzen, dat de con trole, die omstreeks 1922 werd ingesteld, de eerste jaren, wat het aantal vachten betrof, nog niet van groote omvang was, maar dat zij zich langzamerhand uitge breid heeft, Teneinde toch eenige druk op het wel laten controleeren van die vachten uit te oefenen, werd voorge schreven dat geen rammen werden toege laten, waarvan de vacht niet gecontro leerd was en geen ramlammeren, waar van de vachten der moeders onbekend waren Vermoedelijk ook in verband met de slechte uitkomsten der fokkerij en de slechte wolprijzen, vooral in de jaren '33- '35, heeft de wolcontrole bij de fok kers in de jaren voor 1936 nooit de rech te belangstelling gehad. Maar in 1936, toen de lammerenprijzen iets beter wer den, werd meer succes geoogst. Toen wer den n.l. 1562 vachten ter keuring aan geboden Toch bleek bij nader onderzoek dat van een groot aantal ooien nog nim mer de vachten waren gecontroleerd. Het Centraal Bureau voor de Schapen fokkerij (C.B.Sstelde na verloop van tijd minimumeischen aan gewicht en aan kwaliteit. Aangezien de voorgestelde cij fers hooger lagen dan de hier verkregen gemiddelden, zijn de minimumgewichten op ons voorstel wat verlaagd, vervolgde de heer Sijp. Aanvankelijk was men bij het C.B.S van meening, dat een boetstelsel moest worden ingevoerd voor wie geen wol liet keuren. Anderen en wij waren van oordeel, dat een dusdanig systeem in on ze organisatie niet past en dat men daar mee zijn doel niet zou bereiken. Daarna is men tot het beginsel gekomen, alleen ramlammeren te merken van ouders, die aan de woleischen voldeden. Bij de zoons van ramlammeren deed zich echter de moeilijkheid voor, dat ten tijde van het inschrijven der lammeren de wolvacht van de vader nog onbekend is Men heeft getracht dit bezwaar op te lossen, door te bepalen, dat in die gevallen een goede vacht van de grootvader van de lamme ren voldoende was Om misbruiken te gen te gaan heeft het C.B.S. echter geen verdere compensatie verleend. Men kwam dit voorjaar met 15 eigenaars „in botsing". Teneinde de bezwaren voor hen zoo gering mogelijk te maken, wordt Mei-Juni voor deze rammen een speciale vachtenkeuring gehouden, waarna event, inschrijving kan volgen. Het aantal ooien waarvan de wol onvoldoende is of nog nimmer gekeurd is, bedraagt wel 2600. Vermoedelijk zal bij invoering der maat- ïegelen wel spoedig verbetering komen. De heer IJ. Lap vond het beter, meer aandacht aan de „goede eerste" te gaan besteden dan aan categorie „prima". De heer Sijp meende, dat de fokkers dit zelf moeten uitmaken. Wat de eenja rige betreft zal men meest met „prima" te doen hebben. De bezwaren voor N.- Holland zijn grooter dan voor Texel, om dat daar vooi het scheren meer rammen sneuvelen. Premickeuring van V/t21/*- en oudere rammen. De heer Sijp herinnerde er aan, dat in het afgeloopen jaar de N.H. Wolvereen. belast werd met de inzameling van wol. De wolprijs was vastgesteld, ook de pro visie, welke de wolvereen. genoot. Ge bleken is, dat de Wolvereen. een batig saldo overhield van plm. f 4000.De Wolvereen stelde voor, nieuwe premiën in te voeren" en bood aan bij te dragen in de kosten van deze prijzen. Aan deze keuring kunnen deelnemen alle l'A- en 2V*-jarige en bij uitzondering ook ou dere rammen, doch geen preferente, die daartoe door de eigenaars voor 1 Aug. bij het stamboek zijn opgegeven. Bij de be oordeeling der lVa-j. rammen zal groo- DE ZON. Wo 18 Maart op 7.49; onder 19,48 Do 19 Maart op 7.47; onder 19,50 Vr. 20 Maart op 7,47; onder 19,52 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN Wo 18 Maart op 8,36; onder 21,35 Do. 19 Maart op 9,01; onder 22,41 Vr. 20 Maart op 9,27; onder 23,45 Eerste Kwartier: 25 Maart 2,01 HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 18 Maart 11,21 en 23,38 Do. 19 Maart 11,55 en Vr. 20 Maart 0,12 en 12,29 Springtij 31 Maart tendeels worden afgegaan op de kwali teit der halfjarige afstammelingen. De wolproductie van het dier zelf moet ruim voldoende zijn. Aangaande het aantal afstammelingen worden geen eischen gesteld, doch alle aanwezige nakomelingen zullen moeten worden getoond. Inzake de 2!/s-j. ram men zal ook rekening worden gehouden met de wolopbrengst der afstammelin gen, welke van alle levende nakomelin gen bekend zijn, voor zoover zij bij leden van het stamboek in N.-Holland aanwe zig zijn. In ieder geval zal 90 pet. van de ge keurde vachten der lVt-j. afstammelin gen tot de goede eerste of prima kwali teit moeten behooren, terwijl minstens 80 pet van de moeders der lVz-j. afstam melingen de wol op lVï-j. leeftijd bekend moet zijn. Voorwaarde voor uitbetaling premie; Deze geprimeerde rammen moe ten in de e.k. en de daarop volgende herfst worden gebruikt door een lid van het Texelsch Schapenstamboek in N.-H. \oor het dekken van minstens 10 in het Fok- of Hulpregister B ingeschréver. ooien. De premiën zullen voor genoemde categorieën resp. bedragen 10, 20 en 20 gld., welk bedrag na een jaar wordt uit gekeerd De heer Sijp merkte op, dat de rammen er bovendien 50 gld. in waarde door stijgen. De heer S. Keijser Jbz. vreesde practische bezwaren. Invoering predicaat „sterooi". Evenals bij de varkens en paarden achtte het bestuur het wenschelijk op verschillende ooien de bijzondere aan dacht te doen vestigen door het toeken nen van het predicaat „sterooi". In de eerste plaats moet worden nagegaan, of de candidaten premie-rammen hebben geleverd, voorts of de wolproductie be hoorlijk is en of het schaap bijna altijd 'r paar goede lammeren heeft geworpen. De heer Jb. Lap Kz., meende, dat de Texelsche fokkers de lammeren niet tot de herfst kunnen houden. Geantwoord werd echter, dat dit geen bezwaar ople vert, daar de cijfers der boekhouding, door de rammenkeuringscomm. bestu deerd, beslissen. Met ingang van 1943 zal het predicaat worden verleend. Om voor keuring in aanmerking te komen zal een zoon vol gens bovenstaande regeling geprimeerd moeten zijn. Rondvraag. De heer H. J. Keijser Dz. betoogt, dat het aantal ingeschreven ooien grooter kan worden. Hij betreurt dat wie geen exemplaren met bekende afstamming bezit, geen lid der Vereen, kan worden. De heer Sijp acht dat een voordeel voor de leden, voor wier fokma- teriaal daardoor een ruimer afzetgebied open staat. De heer Joh. Roeper Johz. merkt op, dat er in de herfst misschien een goede gelegenheid bestaat om ingeschreven fok materiaal, dat ingeleverd moet worden, te ruilen met diegene, wiens dieren niet zijn ingeschreven. Hij zou hierbij graag de bemiddeling van 't Schapenstamboek zien. De heer Sijp verklaarde, dat nog met bekend is, hoe het in het najaar met de levering zal loopen en het nog moeilijk is, afspraken te maken. Voor oncourante cude mokken zal men de hulp der vee handelaren. moeten inroepen. Wat het door de heer Roeper bedoelde aangaat, zal het Stamboek, zoo mogelijk, gaarne medewerken. De heer Jb. Lap Kz. voerde tenslotte nog aan, dat er wegens het scheuren van grasland in het najaar nog een belangrijk aantal fokdieren verscheept zal moeten worden. In antwoord op een vraag van de heer M J. Bakker, Atlas, deelde de heer Sijp mede, dat vorig jaar door het C.B.S. ver zocht is, over het heele land gegevens te verzamelen betreffende het gewicht en de gewichtstoename telkens gedurende een maand van lammeren tot tweejarige leeftijd toe. Een 12-tal fokkers in N.H. werden geregeld bezocht. Op Texel de heeren Jb. Eelman Gz. en Jb. Lap Kz. De heer Sijp vroeg vervolgens de aan- cacht voor de artikelen in de Texelsche Courant inzake de noodslachting van schapen. Er werd op gewezen, dat men behalve zijn naam ook zijn organisatie nummer (van de Landbouw-crisisorg.), vermelden moet, teneinde verwarring te voorkomen. De heer H.J. Keijser, Molenbuurt, wil de, dat de bepaling inzake het niet-in- schrijven van zg. wilde ooien herzien werd. Het meerendeel der aanwezigen deelt dit standpunt, terwijl de overigen zich voor het plan uitspreken. Spr. meent dat men dit jaar de gecontroleerde even goed zonder moeite kwijt kan, terwijl sommigen opmerken, dat niet-ingeschre- ven ex. soms evengoed zijn als de ande ren, die wel ingeschreven staan. De heer Th. Bakker, Spijk, geloofde, dat het aan tal wilde ooien nog groot is. De heer Sijp vond, dat er voor beide standpunten iets te zeggen viel. De heeren Jb. Roeper Johz. en H. J. Keijser zullen deze kwestie met het bestuur bespreken. Verschillende aanwezigen pleitten voor pogingen tot het verkrijgen van een hoogere wolprijs: Antw.: voorshands kan geen verhooging worden verwacht De heer Jb. Roeper wees er op, dat het ver schil der kwaliteiten maar klein is. Ge antwoord werd, dat wanneer men groo ter verschil wenschte, er alleen kans be staat op verlaging der mindere soorten; de max. prijs voor de beste soorten zal niet worden overschreden. De heer A. Eelman, Harkebuurt, merk te op, dat Texel van een kampioensprijs verstoken bleef. Hij vraagt, of deze prijs ook hier niet ingevoerd kan worden. De heer Sijp ziet geen bezwaar om jaarlijks een kampioen aan te wijzen. (Onder de rammen, en tevens een reserve-kampi oen). Hij zegt toe, de invoering te zullen bevorderen. Nadat nog verschillende vragen op duidelijke wijze waren beantwoord, volgde omstreeks 8 uur sluiting. J. KORFBAL. Teneinde het terrein te sparen zal ook a.s. Zondag nog niet worden gekorfbald. G M. BENOEMING. Naar we vernemen werd onze plaats- genoote mej. J. Broekman Ad., thans verpleegster aan het Noodziekenhuis al hier, benoemd tot verpleegster aan het Sofia-ziekenhuis te Zwolle. AANBESTEDING WATERSTAAT. Vrijdag 27 Maart wordt door de Rijks waterstaat te Haarlem aanbesteed onder houd van de rijkszeewerken, buitendui nen en rijkshavenwerken op Texel, ge durende 1942. De raming bedraagt voor de rijkszeewerken f 7925, buitenduinen f 5250 en voor rijkshavenwerken f 7000: in massa f20,175. HELDENGEDENKDAG 1942. Ter gelegenheid van de „Heldenge denkdag 1942" werd door Burgemeester Rijk de Vries Zondag op het graf van de cp Texel in deze oorlog begraven Neder- landsche militair en op het gedeelte van de begraafplaats, waar militairen van el ders ter aarde werden besteld, een krans gelegd. De linten droegen als opschrift ..Gemeentebestuur Texel", het Texelsche wapen en „Rust in vrede". De Burge meester droeg bij die gelegenheid de uni form der Nationaal Socialistische Bewe ging- Vanwege de Duitsche weermacht wer den tijdens deze bijzondere plechtigheid door de Ortskommandant vijf kransen op de graven gelegd. TEXELSCH MUSEUM. Vanwege het Texelsch Museum wordt aan een reeks ouderavonden weer mede werking verleend. De heer Binsbergen zal een causerie houden over Hollands vogelleven en daarbij, geassisteerd door zijn vriend Van der Horst, films en licht beelden vertoonen Zoo zijn vastgesteld: Woensdag 25 Maart: Ouderavond Z.- Eierland. Donderdag 26 Maart: Ouderavond Ou- deschild. Vrijdag 27 Maart: Ouderavond de Waal Op Zaterdag 28 Maart zal in De Koog een filmavond worden gehouden, welke een algemeen karakter "zal dragen en voor ieder toegankelijk zal zijn. Hierover volgen nadere bijzonderheden. 25 donateurs er bij) Op de Ouderavond aan De Koog, Za terdag 1.1. werden niet minder dan 25 donateurs voor het Museum geworven. Een flink getal, wanneer u weet, dat er plm 35 bezoekers waren. Burgemeester De Vries en echtgenoote woonden deze avond bij. VAN INBRAAK EN VAN DIEFSTAL. Samen met de marechaussee is de Ge meentepolitie er de laatste dagen in ge slaagd. verschillende diefstallen op te helderen. Tegen de daders kon proces verbaal worden opgemaakt Dezer dagen werd uit een perceel aan de Molenstraat een bedrag van plm. f 50 gestolen, terwijl bovendien eenige goede ren (koffie en thee) werden vermist. De bejaarde bewoonster, die ernstig ziek is, wordt elders in Den Burg verpleegd Van deze gelegenheid werd door de da ders gebruik gemaakt Reeds spoedig na de aangifte was de politie hen op het spoor en weldra volgde procesverbaal. Het gestolen geld, enz. kon in beslag worden genomen. Ook elders op het ei land is de laatste tijd door lange vingers rondgegrepen; en wel in De Waal, waar verscheidene goederen, o.a. levensmidde len, door een dienstbode werden ont vreemd en we) ten nadeele van haar pa troon. (Van politiewege werden nog geen namen genoemd) Bij nader onderzoek bleek de dievegge meer op haar kerfstok tc- hebben: Ook in een vorige betrekking bleken door haar verschillende goederen te zijn weggenomen. Ook deze konden worden opgespoord. P. H. POLDER. KERKNIEUWS. Hedenavond, aanvang half 9 wordt ten huize van mw. de wed. Roeper door Ds. Wesseldijk een bijbellezing gehouden. GERRIT 25 JAAR OP ZEEWIJK. Op 20 Maart a s. zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer Gerrit Bakelaar als vaste arbeider op „Zeewijk" in dienst trad. Ongetwijfeld zal het Gerrit die dag aan belangstelling niet ontbreken. K. De OORZAAK van veel ellende, de winter, is heen Nog zitten we met de gevolgen op 20 en 21 Maarl. Alleen al door zijn ligging heeft ons land door alle eeuwen heen met dat deel van Europa, dat als zijn achterland kan beschouwd worden, in betrekking ge staan. Het spreekt dan ook vanzelf, dat ons volk voor de ons omringende volke ren geen vreemde is geweest en dat zij over ons hun meening hadden. Dat die in de loop der tijden lang niet dezelfde was, hangt met de geschiedenis van ons eigen volk samen, die meer dan bij eenig ander tegenover tijden van groote bloei ook perioden van even groot verval heeft gekend. Het overige Europa heeft tegen ons opgezien, maar ook op ons neerge zien. Men heeft ons de Chi neezen van Europa genoemd en dat met als een vleiende benaming! Maar wij hebben ook de tijd gekend, dat naar het bekende woord van Potgie ter de weegschaal der volkeren van Eu ropa door hun vorsten niet ter hand werd genomen, of de Hollandsche Maagd wierp er mede haar oorlogszwaard of baar olijftak in en deed door deze bijwij len de evenaar overhellen, wat in een voudiger taal wil zeggen, dat ons volk in die dagen een machtspositie in Europa innam. Thans staat ons volk opnieuw op een keerpunt zijner geschiedenis. Want dat 't cude heeft afgedaan, daaraan kan geen ïedelijk mensch meer twijfelen. Wie dat nog doen zou, is als die goede ziel, die, toen op de tweede Pinksterdag 1940 de Duitsche soldaten hier een opgeblazen kanaalbrug door een eigen meegebrachte vervingen, mij in haar onnoozelheid over het pas gebeurde vroeg, of zij dat zoo maar mochten. Na een revolutie komen de tijden van vroeger nooit meer terug, al zijn er al tijd, die dat wenschen en verwachten. Na de Fransche revolutie is het tijdperk van het ancien régime evenmin teruggekeerd en hebben de Bourbons, waarvan gezegd wordt, dat zij niets vergeten, maar ook niets geleerd hadden, tevergeefs het ou de tijdens de z.g. Restauratie trachten te herstellen: inderdaad hebben zij in de kortste tijd hun eigen val bewerkt. Ook tot ons eigen volk werd na die revolutie door de terugkeerende Prins van Oranje in Nov. 1813 geproclameerd de oude tij den komen weder. Maar dat was natuur lijk niet meer dan een phrase; de tijd na 1813 is gebleken een geheel andere dan die der 18e eeuw te zijn geweest. Nu zich in onze eigen tijd, die wij mee maken, een veel grootere revolutie vol trekt dan die van het einde der 18e eeuw, immers een wereldrevolutie, zou het toch dwaas zijn te meenen, dat die Nederland onberoerd zou laten en ons volk daar voor immuun zou zijn. Geen Chineesche muur zou bij machte wezen dit wereld gebeuren van ons af te houden, zelfs geen Maginot-linie heeft dit kunnen kee- ïen. Al wordt deze revolutie ook mei wapengeweld voltrokken, uiteindelijk wordt zij voltooid in de geest van allen, die deze tijd beleven. Natuurlijk ook niet bij allen gelijkelijk en even sterk. Zooals op alle gebied zijn er ook hier voorloo- pers, volgelingen en achterblijvers. Maar daar gaat het nu juist om: hiervan zal het lot van ons volk in het Nieuw-Euro- pa afhangen. Wat zou een in zooveel partijen ver scheurd volk als wij waren, in dit tijds gewricht van wereldhistorische beteeke- nis vermogen? Wat zou er te verwachten zijn van een volk, dat zich zoo weinig meer om zijn verleden bekommert als de groote massa hier doet, die tegen alle feiten in bereid gevonden wordt naar het woord te luisteren van degenen, die al tijd de geslagen vijanden van het Neder- landsche volk zijn geweest? Wat trokken we hier ons nog het lot onzer stambroe ders in Vlaanderen en Zuid-Afrika aan, wij, die zelfs onderling zoo weinig lots- verbonden waren, dat wij in de crisisja ren gelaten het leger van stempelaars en steuntrekkers zagen aangroeien en alleen er zorg voor hadden, dat onze belasting aanslag daardoor verhoogd zou worden! Mussert heeft nu al tien jaar lang de weg gewezen, die naar een betere en ons verleden waardiger toekomst voeren zal. Tevergeefs heeft hij dit gelukkig niet ge daan Al te vaak echter wordt de NSB veroordeeld zonder dat men de ware grond er van kent. Maar gelijk de Leider al meermalen gezegd heeft, het is nu een maal zoo dat er nooit iets goeds tot stand kan komen, of het vindt zijn bestrijding vooraf. Het zijn de achterblijvers, uit voer kringen het verzet tegen de aan vaarding naar het nieuwe naar voren komt, maar het zou wel treurig met ons volk zijn gesteld, als de richtlijn voor zijn toekomst door achterblijvers moest worden aangewezen! Men zou dan gaan onderstellen, dat Jan Salie's nageslacht 't van alle zonen van Jan en Jannetje, de oerdegelijke typen van het Nederland- sche volk, had gewonnen, Jan Salie, de patroon aller slaapmutsen, aller soep jurken, aller sloffen te onzent, zooals Potgieter hem eens gekarakteriseerd heeft. Maar wee dan ons arme vader land! H. VAN ALFEN. x— MEDEDEELINGEN VAN DE VEREENIGING BEDRIJFSVOORLICHTING. OP TEXEL. STAMBOONENRASSENPROEFVELD. Van het Instituut voor Plantenverede ling ontvingen wij ter beproeving 250 gr. zaaiboonen van 7 verschillende rassen. Het waren de rassen Ceka bruine boon, Beka bruine boon, Tol's bruine boon, Noordhollandsch landras bruine boon, Inka kievitsboon, Heersema's stroogele, Witte stamboop C.B. Ze werden uitgezaaid op veldjes van 4x4 m. (16 m2.). De opkomst van de ras sen Heersema's stroogele, Ceka en Tol's bruine boon liet te wenschen over. Dit werd gedeeltelijk ook veroorzaakt door itnaalden. Van het begin af heeft de Beka brui ne boon een zeer goede indruk gemaakt. Een zeer regelmatige opkomst en ook verder een vlugge, voorspoedige groei. Ook de Inka kievitsboon deed het heel goed. Van de andere bruine boonenras sen dient vermeld te worden het Noord hollandsch landras. Hoewel de stand op het veld een lagere opbrengst deed ver wachten dan van Beka, was hier prac- tisch geen verschil. De witte stamboon C.B. maakte een veel betere indruk dan het vorige jaar. Toen was het resultaat absoluut onvol doende. Nu was de opbrengst voor een witte boon zeer goed. Overigens schijnt deze boon meer voor de kleigronden dan voor het zand geschikt te zijn. Een zeer mooie boon is de Inka kievitsboon. Het Instituut voor Plantenveredeling beveelt de verbouw van dit ras op de zandgron den aan. Tol's bruine boon bleek zeer vatbaar te zijn voor kwade harten als gevolg van mangaangebrek. De teelt op de kalkrijke zandgronden moet daarom ontraden worden. De opbrengsten per veldje van 16 m2. waren: Noordhollandsch landras 5,2 kg Beka bruine boon 5,5 kg Tol's bruine boon 4,3 kg Ceka bruine boon 4,5 kg Heersema's stroogele 3,9 kg Inka kievitsboon 3,4 kg Witte stamboon C.B. 4,0 kg ZOO SCHREEF... PERSSTEMMEN over de val van Ncd.-Indië. Het Volk: De z.g. Nederl. regeering heeft onze toekomst te grabbel gegooid voor een kleine groep kapitalisten in Engeland en Amerika. De Tijd: Zonderling is het groote ver trouwen, dat Mi. Van Kleffens in Roose velt stelt Het is alles diep tragisch. En onderwijl gaat Amerika's president dood bedaard verder met. beloven. Het Nationale Dagblad: Indië is in de oorlog gedreven door een groep met blindheid geslagen onverantwoordelijke lieden. Aan Japan werd de oorlog ver klaard door een kliek, die de Nederland- sche regeering niet meer was. Het Vaderland: Wij dienen ons land met met het hooghouden van het Engel- sche vaandel, dat ons verraden heeft. Voor de tweede maal hebben Engeland en Amerika jegens ons een misdaad be gaan. De Standaard; De eer is gered, maar een vreemde macht heerscht nu waar Ne derlanders drie eeuwen hun bestuur en hun arbeid uitgeoefend hebben. Het bit tere daarbij is, zooals radio Bandoeng verklaarde, dat we door onze bondge- nooten in de steek zijn gelaten. Nieuwe Rotterd. Courant: Engeland en de V S. zijn de voerlui op de bok van de slee, waaruit het eene dierbare pand na het andere voor de wolven wordt gewor pen, opdat de inzittenden zelf nog even aan hun noodlot ontkomenHet ver lies van Ned.-Indië is een ramp. Thans weten wij reeds één ding: De bolsjewistische horden, die de Duitsche en verbonden soldaten in deze winter met vermochten te overwinnen, zullen door ons in de komende zomer tot de vernietiging verslagen zijn. (Uit de rede van de Fuehrer, Heldengedenkdag 1942).

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1