rv.v.s._ Inlichtingen Brandstofvoorziening. Gemengd Nieuws k DISTRIBUTIE. 15 Maart t.m. 21 Maart 1942: 13 A brood 4 rants, brood of gebak 13 B brood 0,5 rants. 13 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 13 B vleesch 0,25 rants. 13-A aardapp. 1,75 kg. aardappelen 13-B aardapp. 0,5 kg. 22 Februari t.m. 21 Maart 1942: 213 algem. 1 kg. suiker 10 C of 10 D reserve 50 gr cacao 214 algem. 250 gr. koffiesurrogaat 215 algem. 500 gr. jam 221 t.m 224 algem. r bloem, brood gebak 11 D-12 D reserve 250 gr. rijst 225 algem. 250 gr. peulvruchten 226 algem. 250gr.gortof41.gortpap 227 algem. 100 gr. vermicelli of maizena 216 t.m. 220 algem. 100 gr. kaas 10 A tm 13 A melk I 3,5 liter melk lOBtml3B 1,75 liter melk 17 Maart t.m. 25 Maart 1942: 13 boter 125 gr. boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet 13 vet 125 gr boter z. reductie 125 gr. margarine of 100 gr. vet Wie vóór 28 Febr. hun boterbon 13 bij hun slager inleverden, kunnen daarop t.m. 25 Maart 100 gr. gesmolten rundvet betrekken. Geldige bonnen voor diverse artikelen: 15 petroleum 2 liter t.m. 31 Mrt. '42 26 petroleum 2 liter t.m. 3! Mrt. '42 08 H.K. brandstof 2) 1 eenh. t.m. 30 Apr. '42 08 K.F. 1) 2 eenh. t.m. 30 Apr. '42 13 en 17 H.K. 1 eenh. t.m. 30 Apr.'42 23t.m.28C.V. 1 eenh. t.m. 30 Apr.'42 le t.m. 8e per. 1 eenh. t.m. 30 Apr.'42 Kolenbonnen 05 t.m. 07 HK, bon 07KF en 12 t.m. 20 CV blijven geldig t.m. 30 April a.s. 228 algem. 1 rants, zeep tm 31 Mrt H zeep 1 rants, zeeptm 31 Mrt H toiletzeep 75 gr toiletzeep 80 pet. tm 31 Mrt L textiel mannen 50 gram scheerzeep t.m. 30 April 11 Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N. N., Den Burg f 2,50. HOCKEY-CLUB. Aan de oproep tot het oprichten van een hockey-club hebben 25 dames en heeren gevolg gegeven. Maandag wordt in De Lindeboom vergaderd om spijkers met koppen te slaan. OUDERAVOND ULO. Woensdag 1 April het is geen April grap, lezer wordt vanwege de Ulo in De Lindeboom een ouderavond belegd. De agenda vermeldt een causerie van de heer Kriek alsmede eenige nummers zang en muziek (blokfluit) van de schooljeugd NIEUW BOEK NOL BINSBERGEN. Van de populaire natuurvriend en schrijver Nol Binsbergen, die op ons ei land langzamerhand een goed bekende is geworden, is dezer dagen een nieuw vogel-boek verschenen. Het moet er uit stekend uitzien. Binnenkort hopen we er meer van te kunnen vertellen. BOOTDIENST T.E.S.O. Met ingang van morgen is de dienst: Van Texel: 7,45; 1,45; 5,30 Van Den Helder: 10.-; 4,-; 7,- Op Zon- en feestdagen; Van Texel: 8,15 en 5,30 Van Den Helder: 10,45 en 7, GEEN NIEUWE KOLENBON. Vorige week publiceerden we het be richt, dat een nieuwe kolenbon zou wor den aangewezen. Later bleek dit bon 9 HK te zijn, maar tot onze spijt heeft de Brandstoffencommissie in dit nummer een mededeeling moeten laten opnemen, blijkens welke die nieuwe bon niet voor ons eiland geldt Wat een geluk, dat de vorst de aftocht heeft geblazen! S. V. TEXEL. Nu de dooi flink doorzet, zal a.s. Zon dag de competitie wel weer gaan draaien. Na de lange rustpoos popelen de spelers van strijdlust en nemen zij zich voor, vooral nu te zorgen, voor een prima plaats. Gelukkig gaat ons ledental weer iets vooruit. Spoedig zullen er weer 2 elftallen gevormd kunnen worden. Als straks de zomertraining aanvangt, is dit wel spoedig bereikt. Ook zou dan weer een adsp. afd. kun nen worden opgericht. Elftalcomm. Hedenavond vergade ring, aanvang 9 uur. Nu de bootdienst is gewijzigd, kunnen onze thuiswedstrijden weer om 2,15 aanvangen. D.D. TUSSCHEN 24 EN 4 UUR. Aan de meer dan 100 veehouders, die bij de heer Noordijk een vergunning aan vroegen voor verblijf in de openlucht (eventueel op eigen bedrijf) tusschen 12 uur 's nachts en vier uur 's morgens wordt meegedeeld, dat zij die vergunning a.s. Maandag in De Lindeboom, waar de heer Noordijk dan zitting houdt, kunnen afhalen. Wie de vergunning eerder wenscht te bezitten, kan zich ten huize van de heer Noordijk vervoegen. Door papierschaarschte kan aan het aanvan kelijk voornemen, de vergunningen toe te zenden, geen gevolg worden gegeven. De Distributiedienst Texel maakt be kend, dat de Brandstoffencommissie van het Rijkskolenbureau voortaan weer ie dere Maandag zitting houdt ten kantore Raadhuis (achter-ingang) en wel van 11-1 uur en van 2,30-5 uur. Alle inlich tingen op het gebied van de brandstof voorziening dienen daar te worden inge wonnen; dus niet op het distributiekan toor. In spoedgevallen kan men zich mondeling of schriftelijk eventueel te lefonisch in verbinding stellen met de Brandstoffencommissie, Spoorstraat 44, Den Helder, tel. 2294. EEN GREEP UIT 'T RADIO-PROGRAM WOENSDAG (HEDEN) Ernstige muziek: 15,20 (II) Liederen van Rob. Franz en Rich. Strauss; 20, Groninger orkest Voor de jeugd: 17,30 (I) Jeugdstorm. Land en Volk: 13,00 (I) Over paardenfok DONDERDAG Ernstige muziek; 19,1020,45 (I) en 21,00-21,45 (I) Zang van Karl Schmidt Walter. Voor de jeugd; 16,4517,15 (II) De jeugd draagt voor. Voor zie ken: 15,30 (I). Voor de vrouw: 10,40 (II). Voorjaarskleeding; 15,00 Naaicur sus. Land en volk; 13,00 (I) Bollen land. VRIJDAG Ernstige muziek: 16,20 (I) Sonates van Haydn en Pierné. Reportage: 18,30 (II) De film Comedianten. Voor de vrouw: 15,30 (II) Schoonmaak wenken. Sport: 18,00 (I). Luisterspel: 20,45 (I) Drie man op kamers. Voor de jeugd: 16,45 (II) Vroolijke strafregels. Het gespro ken woord: 10,40 (II) 20 jaar Klangfilm. 18,15 (II) Zakenlieden aan het woord. WAT IEDERE BOER VAN VERZEKERINGEN MOET WETEN. 2.) Als tweede spreker op de praat avond van de Vereen. O. L. Landbouw school, voerde de heer J. A. Eelman het woord. Hij zou spreken over het verzeke ringswezen, speciaal over de Ongevallen en Ziektewet. De Ongevallenwet werd in 1922 in werking gesteld. De uitvoering van de Land- en Tuinbouw-Ongevallenverzeke- ring werd opgedragen aan Bedrijfsver- eenigingen, door de boeren opgericht en door de Minister goedgekeurd. Zoo werd een 8-tal bedrijfsvereenigingen gesticht, nl. de Centrale Landbouw Onderlinge, de Tuinbouw-Onderlmge, de Boeren- en Tuinders-Onderlinge, Land- en Tuin- bouw-Belang, „Platteland", De Waar borg, de Federatie en de Nation. Boeren- Onderlinge. De besturen van deze Bedrijfsvereen. zijn samengesteld uit evenveel werkge vers als arbeidersleden. Uitkeeringen. Indien een arbeider in dienstbetrekking een ongeval krijgt, ont vangt hij van de Ongevallenverzekering een uitkeering, die 80 pet. bedraagt van het loon, dat door hem of een soortgelijk arbeider verdiend is in de kalenderweek, voorafgaande aan het ongeval. Deze uit keering, die ingaat op de werkdag na 't ongeval, wordt verstrekt gedurende 36 werkdagen. Na deze periode wordt uit gekeerd 70 pet. van het loon, door de patiënt verdiend in het jaar, vooraf gaande aan het ongeval. Naast de uitkee ring worden bovendien de dokterskosten, vervoer ziekenhuis, operatie, enz., kort om alle kosten tengevolge van het onge val ontstaan, vergoed. Bij overlijden ten gevolge van een ongeval ontvangt de we duwe een levenslange rente, overeenko mende met 30 pet. van het loon, ver diend door de getroffene in het jaar voor het ongeval. De jongste twee kinderen krijgen een rente tot aan hun 16e le vensjaar, zijnde 15 pet elk. Als tege moetkoming in de kosten voor begrafenis wordt uitgekeerd een bedrag van 30 maal het berekende dagloon. Farailie-dffenstverband. Personen, werk zaam op het bedrijf, die familie zijn van de werkgever in 1ste en 2e graad, zijn als regel met verzekeringsplichtig. Zij vallen dan ook niet onder de Ongevallen- of Ziektewet. Voor hen staat, evenals voor de werkgevers, de mogelijkheid open, om zich vrijwillig te verzekeren. Deze verzekering werkt op dezelfde ba sis als de verzekering van de arbeider. De verzekering van de arbeider vangt aan, wanneer deze zich van zijn woning op weg naar het werk begeeft en omge keerd van het werk naar huis met deze bepaling, dat dit moet geschieden langs de meest gebruikelijke en kortste weg. Verder* mag deze gang niet worden on derbroken voor eenig ander doel, terwijl men zich niet mag begeven in meer dan gewoon gevaar. Houdt men zich niet aan deze bepalingen, dan eindigt hier het ri sico van de Ongevallenwet. Wanneer een patiënt een ongeluk heeft gehad, wordt over hem controle uitge oefend door de Bedrijfsvereeniging. Dit gebeurt verschillend, n.l. door controle artsen, oproepen voor een specialist of door bemiddeling van leekencontrole. De meest voorkomende ongevallen zijn vol gens spreker die in de oogstperiode, zoo als de met vlastrekken, aardapp - of bie- tenrooien veel voorkomende verdraaide pols. Verder infectie, veroorzaakt door splinters of roestig prikkeldraad, welig* zwerende wondjes geven, als ze niet se rieus worden gereinigd. Spr. raadt dan ook aan, wanneer men zich verwondt: Wacht nooit te lang om doktershulp in te roepen, want de practijk leert, dat voor komen beter is dan genezen. De verze kering dringt dan ook steeds aan op het spoedig inroepen van geneeskundige hulp Reeds menigeen heeft een vinger of zelfs een hand moeten missen, doordat men eerst zelf bleef dokteren. De practijk leert, dat het aantal onge vallen sinds 1922 aanmerkelijk is geste gen (meer dan verdubbeld), grootendeels te wijten aan het toenemend aantal on geschoolde arbeiders, die in de land- en tuinbouw komen werken. Verder deelt spr. mee, dat alle bedrij ven, die krachtens de Land- en Tuin- bouw-Ongevallenwet verzekerd zijn, te vens verzekerd zijn voor Wettelijke Aan sprakelijkheid tegenover derden, boven een bedrag van f 10, (In volgend artikel: De Ziektewet). COOP. ZUIVELFABRIEK EENDRACHT G.A. Ledenvergadering op 16 Maart 1942 in hotel De Zwaan. Aan wezig 31 leden. De voorz., de heer C. Stoepker, opent de vergadering met de leden het welkom toe te roepen. Helaas, gaat spreker dan verder, leven we nog steeds in een we reld, waar oorlog woedt. Ook voor ons bedrijf brengt dit moeilijkheden mede, waarvan vooral de dagelijksche leiding de druk voelt. Spreker dankt de direc teur voor de wijze, waarop hij alle extra werk op zich neemt, ten dienste van de ze fabriek. Hierna volgt voorlezing van de notu len, welke ongewijzigd worden goedge keurd. Als nieuwe leden hebben zich sinds de ledenverg. van verleden zomer acht per sonen opgegeven, nl. KI. Vlaming, J. Spoelstra, D v.d. Werf, J. Kooger, T. Kikkert, C. Witte, C. Bas, Wed. Harte. Daar niemand er zich tegen verzet, wor den allen aangenomen. Bedrijfsresultaten. Vervolgens doet de directeur mededee- lingen over het bedrijf, waaruit we het volgende overnemen; Het boekjaar 1941-1942, dat 31 Maart '42 ten einde loopt, is een moeilijk boek jaar geweest. In elke bestuursvergade ring moesten kwesties van melkvervoer en hulpstoffen enz. worden besproken, waar men vroeger geen last mee had. Verder zijn in de loop van dit jaar een reeks bepalingen en voorschriften afge kondigd, welke alle moeten worden na geleefd. Het heeft moeite gekost, zich daar in te leven. Wij zijn nu ingeschre ven bij Ned Zuivelcentrale, Rijkskolen bureau, Rijksbureau voor Wol en Lom pen, Rijksbur. voor Chem. Prod., brand stof voor generatoren loopt over een Rijksbureau, smeeroliën idem, terwijl leidingen, fittingen en nieuw materiaal via Rijksbur. Voedselvoorziening in Oor logstijd moeten worden aangevraagd. Dit alles maakt het onvermijdelijk, dat veel administratief werk moet worden ver richt. Niettemin kunnen we, de omstan digheden in aanmerking genomen, nog tevreden zijn. Ons bedrijf mag er nog wezen. De melkaanvoer, die vorig jaar 3,15 mill kg. bedroeg, zal dit jaar plm. 2,99 mill. kg. bedragen. Een betrekkelijk ge ringe achteruitgang dus. Onze producten waren goed. Met de boter, waarvoor we bij het Zuivelkwali- teits-controlebureau zijn aangesloten, konden we steeds le klasse behalen Is dit niet het geval en vallen we 4 maal in klasse lb, dan komt men met de boter- prijs op lager niveau. Dit zou een financ. nadeel zijn. Een paar keer hebben we lb gehad, met metaalsmaak en voer- en kuilsmaak. De kaas was goed, maar kon beter In de afgeloopen zomer heb- hebben we een tijdje gesukkeld met het gebrek „los", vermoedelijk een gevolg van het langdurige melkvervoer, wat vooral in de warme periode nadeel be rokkent. Verder kan als oorzaak worden aangewezen, dat sommigen melk van niet onberispelijke kwaliteit leverden. Onze exploitatierekening wijst thans een zoodanig saldo aan, dat de leden 15 ct. per 100 kg. melk op hun ledenkapi taal krijgen bijgeschreven. Verder kan over alle melk plm. 0,1 ct. per kg. wor den nabetaald, terwijl dan nog plm. f 8000 voor afschrijving en reserveering kan worden besteed. Men ziet dus, de financieele resultaten zijn goed. Wat de kwaliteit van onze producten betreft: Hoe verkrijgen we de beste kwa liteit? Dit kan alleen geschieden, door samenwerking van iedere boer met zijn fabriek. De kwaliteit van de te maken producten ligt voor een gTOOt deel beslo ten in de kwaliteit van de grondstof, wat door sommigen wel eens uit het oog wordt verloren. Voor dit laatste is wel een oorzaak aan te wijzen! Vroeger werd de melk op de boerderij verwerkt. Toen wist de boer of zijn vrouw, dat de kwali teit afhing van de betrachte zindelijk heid. Het verschil in kwaliteit bemerkte men aan de prijs, die men voor zijn pro duct kreeg. Over het algemeen deed de boer dus zijn best, goede melk te win nen. Afwijkende melk ging naar de var kens of het kleinvee. Eigen ervaring of die van ouders had geleerd, dat zinde lijkheid op de werktuigen en het melk gerei en goede melk haar invloed uit oefenden op de kwaliteit van het pro duct. Kennis op het gebied van bacterio logie ontbrak, maar dat zindelijkheid van de eerst orde was, wist men uit ervaring. Bovendien zag men zelf de bo ter en kaas ontstaan, voedsel voor men- schelijk gebruik dus, en ook dit bevor derde de zindelijkheid. Maar hoe is het nu verder gegaan? Er kwamen fabrieken en daarin werd de melk verwerkt. De boeren, die zelf nog boter en kaas hadden gemaakt, gingen op dezelfde wijze door met melkwinnen, maar het volgende geslacht had niet zelf meer boter en kaas gemaakt en kent niet de directe financ. prikkel van het geval. Bovendien ging het overzicht over het geheel verloren. Er werd veel, dat de oudere wel deden, nu nagelaten. Men nam het niet zoo nauw meer, afwijkende melk ging .door de goede, en de zindelijk heid liet soms ook te wenschen over. Dit nu moet anders! Want het werk van de boer van vroeger en nu is in wezen nog steeds hetzelfde. Alleen wetenschap en vooruitgang van de techniek hebben de eisch gesteld, dat de bereiding op de boerderij plaats moest maken voor de fa briekmatige bereiding. Maar de kwali teit van de melk moet goed zijn! En hoe moet men deze goed zien te krijgen? (Hierover in volgend nummer). BUSDIENST REUVERS Ingang morgen is de dienstregeling: Van De Cocksdorp 8,en 4,uur Van Den Burg: 11,15 en 5,30 WAARSCHUWING Nu de fietspaden weer vrij van sneeuw zijn, worden wielrijders van politiewege herinnerd aan de verplichting, van die paden gebruik te maken. Met ingang van deze week wordt er weer streng op ge let. GIFTEN WITTE KRUIS. N. N Den Burg f2,50 OOSTEREND. JUBILEUM MEJ. SPAANS. Maandag was het twaalf en een half jaar geleden, dat mej. Spaans als onder wijzeres aan de o.l. school alhier werd verbonden. Wie juffrouw Spaans kent en op de hoogte is met wat zij als onderwijzeres presteert, zal er niet vreemd van ophoo- ren, dat die dag voor haar niet onopge merkt voorbij is gegaan. Het is voor haar een feestdag geworden, welke haar lang zal heugen. Zij mocht verscheidene ge schenken in ontvangst nemen, o.a. lec tuur en bloemen, terwijl ook op andere wijze werd getoond, dat men haar per soon en haar arbeid op prijs weet te stellen. DEN HOORN. DS. F. A. VISSER OVERLEDEN. In de ouderdom van 61 jaar is te Heemstede ds. F. A. Visser, em. predi kant der Herv. Kerk, overleden. In 1904 was hij te Den Hoorn op Texel predikant geworden; 16 jaar later is hij vandaar naar Oosterzee in Friesland gegaan en in 1927 is hij te Cadzand gekomen, waar hij lot aan zijn emeritaat, dat hij om gezond heidsredenen met ingang van 1940 moest nemen, heeft gestaan. Hij was bestuurs lid van de Vereen. „Het Evangelie in Spanje", in welke kwaliteit hij een in spectiereis van vijf weken door Spanje heeft gemaakt; ook heeft hij eenige rei zen met het hospitaalkerkschip „De Hoop" gemaakt. In tijdschriften, zooals „Stemmen voor Waarheid en Vrede" en de „Reichsbote", heeft hij theologische en opvoedkundige artikelen geschreven. (Handelsblad). VERLIESPOSTEN VOORKOMEND-SYSTEEM, BESTAANDE UIT VIER DIENSTEN. Deze tijd is rijk aan veranderingen. Laat daarom Uw onbetaald gebleven oude posten inschrijven bij DIENST IV VAN HET V V.S VAN DER GRAAF Co. N.V. Amsterdam C. Amstelstraat 14-18. Een man van 84 jaar te Ede, die even op een bank rustte en zijn portemonnaie voor de dag haalde, werd door zekere M. die in rijksdienst is van drie bank biljetten van f 10 beroofd. De dief is ge pakt. De veehouders P. Reuzenaar en P. A. Langendijk te Beemster verkochten ieder vier schapen aan slager Deckwitz te De Rijp, de een voor f 107,50 per stuk, de ander voor f 85 per stuk. Zij kregen alle drie f 300 boete. Een Groningsche vrouw, die zich „moe der" noemt, liet haar twee kinderen, resp. twee jaar en een half jaar, aan hun lot over. Ze leefde met een andere man. Drie mnd. gevangenis werd nu te- genhaar gevorderd. Opzienbarende onthullingen. Onder dit opschrift deelt Volk en Vaderland mee, dat Daniël Wolf, Den Haag, destijds f 200,000 en f 165,000 schonk om propa ganda te kunnen voeren voor „Eenheid door Democratie" (tegen de NSB.) Volk en Vaderland bevat de namen van plm. 500 mannen, die 10 Mei 1940 in Ned Indië gevangen werden gezet, omdat zij Indië buiten de oorlog wilden houden. Men vermoedt, dat ze nu naar Br -Indië zijn gedeporteerd (ANP) Een dievenbende, die Enkhuizen en de Streek onveilig maakte, is geknipt. Ze bestond uit de gebr. P. S en J. S., 23 en 20 jaar en de 19-j. J. K. te Bovenkarspel; verder uit de 54-j. A. L., de leider van de bende) en zijn 23-j. dochter. Zij stalen boter, peulvruchten, ringen en andere sieraden, vet, thee, hagelslag, enz. Zekere D. te Wervershoof was de opkooper, die er in de zwarte handel veel geld voor maakte. De leider was de gevaarlijkste. Hij dacht er zelfs over, een machinege weer te koopen; een opkooper te Den Haag had er een beschikbaar. Als daders van de moord op de 63-j. vrouw en haar 38-j. zoon in een perceel aan de Haarlemmerstraat te Amsterdam zijn gearresteerd de 26-j werklooze bakkerP. en een werklooze collega V Zij waren op roof uit. Toen zij werden ge stoord sloeg V. de zoon met een zwaar voorwerp op het hoofd. Toen de moeder op het lawaai afkwam, kreeg deze van P. een klap. Vervolgens zijn de twee slachtoffers, die nog leefden, door V. met een mes, dat op de tafel lag, afgemaakt Daarna hebben de beide misdadigers het huis doorzocht en f 75, een gouden hor loge, wat snuisterijen en wat rookgerei buitgemaakt. De Wilhelminalaan te Bergen heet nu Vogellaan, de Julianalaan nu Dennen laan. Acht maanden is gevorderd tegen een huisvrouw te Haarlemmermeer, die de houten zolderbetimmering van haar huurhuis sloopte om er de kachel mee te stoken. Ontslagen zijn: de burgemeesters van Alkmaar (Van Kinschot), van Roosendaal (Prinsen) en van Kampen (Van Olthof). De burgemeester van Adorp (Bruins Slot) is op verzoek ontslagen Een 44-j. vrouw is Vrijdagavond in haar woning aan de Koestraat te Am sterdam vermoord gevonden. De moor denaar stal bonnen en f 30,-. De man, met wie de vrouw leefde, vond haar met messteken in de rug. Illlllllllll WERELDNIEUWS llllllllllll IN WEINIG WOORDEN. ||||||||||j| NED. WEST-INDIE Nog meer Amerik troepen zijn naar Aruba en Curagao vertrokken. FRANKRIJK Getracht wordt in onbezet Frank rijk de Tour de France te laten rijden. BELGIE Reeds 270.000 Belgen werken nu in Duitschland. VATICAANSTAD Op 14 Mei zal Z.H. de Paus per ra dio een boodschap tot de wereld richten. SERVIE. Te Belgrado zijn 400 Serviërs uit Duitsche gevangenschap teruggekeerd. BRAZILIË. Brazilië neemt bezittingen van bur gers van de „as" in beslag. TURKIJE. Er gaan geruchten over aansluiting van Turkije bij het Driemogendheden- pact. IERLAND. Te Cork, Zuid-Ierland, werd de za kenwijk door een brand grootendeels verwoest. NOORWEGEN De Noorsche regeering heeft nog 4 bisschoppen ontslagen en van hun titel en waardigheid vervallen verklaard IRAN De bolsjewieken spelen in Iran met de dag meer de baas. De Geheime Staats politie wroet overal. ZWITSERLAND. Het Zwitsersche stadje Chiasso gaf zijn getal inwoners 450 te groot op om aan meer distributiekaarten te komen. Het bedrog kwam aan het licht. JAPAN Een Japanner is tot eerste burge meester van Sjonan (Singapore) be - noemd. In Japan is een vereeniging opge richt, die 100,000 Japansche gezinnen op Sumatra wil vestigen. SOVJET-RUSLAND Sebastopol en Kerstj stonden weer aan zware bombardementen bloot. Van 912 Maart verloren de bolsje wieken 55 pantserwagens. Het Sovjet-blad Iswestia beweert, dat de aanslag op ambassadeur Von Pa pen le Ankara door Duitschland zou zijn voorbereid. BRITSCH-INDIE Twee transportschepen, met Brit- sche troepen naar Br.-Indië onderweg, werden in de Golf van Bengalen tot zin ken gebracht. Colombo, de hoofdstad van Ceylon, moet worden geëvacueerd. Meer dan een half millioen menschen hebben Calcutta reeds verlaten (een stad met normaal ruim 2 millioen inwoners). Bose, de Indische nationalistenlei der, heeft het Indische volk opnieuw aangespoord het Britsche juk af schud den en voor de Britten geen werk te ver richten. Engeland poogt de verbinding met China in tact te houden om tenslotte Ja pan in de rug aan te vallen. AUSTRALIË Japansche strijdkrachten bewegen zich in de richting van de haven Port Moresby. Beslissende gevechten op N- Guinea staan voor de deur. Melbourne werd 13 Maart 35 mnt. uit de lucht aangevallen. Knickerbocker geeft in de Daily Mail de mogelijkheid van de verovering van Australië toe en voorspelt de V. S. het verlies van de Aleoeten en van Alas ka In Australië gaan stemmen op om daar de militaire leiding aan Amerika over te dragen. Tokio vraagt, of men dan niets van Singapore heeft geleerd, welke ^vesting volgens de Amerikanen onneem- "baar was. VEREENIGDE STATEN. De V.S. maken bezwaar tegen het door het Vaticaan aanknoopen van be trekkingen met Japan. Los Angelos en San Diego hadden 11 Maart ruim een uur luchtalarm. In de V.S. is het eerste eskader ne ger-vliegers opgeleid. Wegens het groote verlies aan scheepsruimte zullen de Amerikaansche tankschepen alleen over dag varen; des nachts gaan ze in een veilige haven voor anker. Nu pas zijn Amerikaansche militai ren verplicht hun meerderen te groeten (niet in kerken, theaters, enz.) Elk beschikbaar schip, elk vlieg tuig zal Amerika gebruiken om te ver hoeden, dat Australië het lot van Java en Birma moet deelen. (United Press.) Roosevelt drong er op aan zuinig heid te betrachten met electr. stroom. De V.S. gebruiken negers voor de bewaking van bruggen, fabrieken, enz. In de V.S. wordt volgende maand de productie van radiotoestellen en gra- mofoons stopgezet.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 2