(joordebrow ®!fi BpB ms Bè 1 wP'm i i 1 lÉii lÉif i .1 jlff 0 mm feuilleton mm ANNE vindt het geluk! x— Gemengd Nieuws De Avonturen van Robinson Crusoë. 'Mm Wm W0< Wzm NUTTIGE WENKEN. Soep, welke te zout is? Doe er een rauwe aardappel of wortel in. Die neemt het teveel aan zout wel op. Stopverf na het inzetten van een ruit niet meteen schilderen. Eerst een week laten drogen. Rozen zien er in de winter het mooist uit, wanneer u ze een dag, vóór u ze noodig heeft, in het donker zet. Gesprongen handen? Inwrijven met n mengsel van kamferspiritus en glycerine of van rozenwater (twee deelen) en gly cerine (een deel). Ingemaakte groente in gesloten bus, welke bol is gaan staan? Dit wijst op gis ting. Als regel is dan de inhoud bedor ven. Opgepast. Kurken, gedoopt in vaseline, kunnen glazen stoppen vervangen. Ze plakken niet aan de halzen; ook worden ze niet door zuren aangetast Brandgevaar! Waar u een brandend petroleumstel hebt staan, moet u een bak zand in de buurt hebben. Met zand kunt u een petroleumbrandje in de aanvang 't best blusschen. RECEPTEN Gezouten groenten zijn arm aan vita minen en aan zouten. Deze voedingsstof fen zijn voor een deel in het pekelwater overgegaan, voor een ander deel zijn zij bij het afkoken in het kookwater ver dwenen. Ondanks dit nadeel, dat aan de groenten in het zout verbonden is, zal de huisvrouw, die jarenlang andijvie uit het vat en sla- en snijboonen uit het zout ge bruikte, deze niet willen missen. Deze groenten brengen een welkome en goed- koope afwisseling in het wintermenu en er zijn heel lekkere stamppotten van te maken. Wanneer men echter groenten uit het zout gebruikt moet men zorgen, dat het tekort aan zouten en vitaminen aange vuld wordt. Men kan er bv. een versche groente of een slaatje van rauwe groente bij geven of wat tomatensap aan de groente toevoegen. Maar versche groenten zijn niet altijd in de winkels te koop en tomatensap heeft lang niet iedereen ingemaakt, ter wijl men fleschjes tomatensap ook maar zoo nu en dan kan krijgen. Er is gelukkig een andere oplossing, die te allen tijde verwezenlijkt kan wor den. Dat is de aardappelen in de schil. In de schil gekookte aardappelen zijn rijk aan de voedingsstoffen, die bij groenten uit het zout ontbreken. Kwam men er nog niet toe de aardappelen in de schil te bereiden, dan is nu het oogenblik daar om er mee te beginnen. Het is de een voudigste wijze waarop men het nadeel dat aan groenten in het zout verbonden is voor een deel oplossen kan. Stamppot van snijboonen uit het zout. (4pers'V-j kg. snijboonen uit het zout, 1V* kg. aardappelen, boter of vet, zout, plakjes boterhammen worst De snij boonen voor sf* gaar koken en afspoelen tot ze met de aardappelen niet meer te zout zullen zijn. De goed schoongeboende geputte en in stukken gesneden aardap pelen en wat water toevoegen en alles samen gaar laten worden in een goed gesloten pan. Kooktijd V2 uur. Aard appelen en snijboonen dooreen mengen en de boter of het vet toevoegen. De plakjes boterhammen worst door de stamppot mengen of er op een schaaltje bij presenteeren. Voorlichtingsbureau Voedingsraad.) KIEZEN EN DEELEN. Japie nam aan een dineetje 't Grootste stuk van 'n kalkoen. Iemand zei toen: ,,Zoo iets, Japie, Doet 'n man niet van fatsoen." „En wat had u dan genomen?" ,,'t Kleinste!" zei de and're man. „Zoo?" zei Japie, „dat treft prachtig. ,,'t Kleinste?. Kerel, neem het dan!! Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. 65.) Het Kerstfeest was aangebroken. Een Kerstmis, zooals men zich dat slechts kon wenschen. Uit een loodgrijze lucht dwarrelde traag de sneeuw in dich te vlokken, de straten bedekkend met 'n wit kleed, dat, dank zij de lage tempera tuur zelfs in het cenrtum van de hoofd stad geruime tijd bleef liggen, alle ver- keersrumoer dempend en daardoor bij dragend tot die plechtige sfeer, welke dit jaarlijksche feest behoort te kenmerken. Ook het ateliershuis paste zich daar geheel bij aan De kamers waren getooid met hulst en dennegroen, waarvan de geur zich vermengde met die van ge bak en gebraden gevogelte. Uit de keu ken klonk het gerammel van potten en pannen. Ursel en Guste waren met ver eende krachten bezig de feestdisch te bereiden, want vandaag waren alle be woners van het atelierhuis bij de gravin te gast. Gravin Grundtvig versierde zelf de Stamnr. Texelsche Courant P. 1429. KOSTELOOZE VACCINATIE. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat gelegenheid zal worden gege ven tot kostelooze inenting en herinen- ling van ingezetenen die zich daartoe aanmelden. op Dinsdag 24 Maart 1942, des mid dags 12 uur ten huize van P. de Wit, te Zuid-Eierland en des namiddags 4 uur in de o.l. school te Oosterend; op Woensdag 25 Maart 1942, des mid dags 12 uur in de o.l. school te Den Hoorn, des namiddags 1 uur in de dok terswoning te D^ Cocksdorp, des namid dags 2,30 uur in de o.l. school te Oude- schild en des middags 4 uur in de o. 1. school te De Waal. op Donderdag 26 Maart 1942 des mid dags 12 uur in de o.l. school te Midden- Eierland, des middags 12 uur in de o. 1. school te Den Burg en des namiddags 4 uur in de o.l. school te De Koog. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen moe ten trouwboekjes waarin namen van be langhebbenden vermeld zijn, worden medegebracht. Onder de aandacht wordt gebracht, dat kinderen vóór het bereiken van den leeftijd van één jaar, ingeënt moeten zijn. Texel, 11 Maart 1942. De Burgemeester van Texel. RIJK DE VRIES. De Gemeente-Secretaris, JONKER. VEREEMGING TEXEL tot verwerking van uit nood gc- slachtt en gestorven dieren. Nog geen tien personen hadden gevolg gegeven aan de oproep van bovenge noemde vereen., die Vrijdagmiddag in De Lindeboom vergaderde. De voorz., de neer C. Stoepker, deelde mede, dat de secr de heer J. C. Kager, nagenoeg van zijn ziekte is hersteld en bij gunstiger weer zijn plaats aan de be stuurstafel reeds weer zou hebben inge nomen. Vervolgens gaf de heer C. Buisman, controleur, een overzicht van de in het afgeloopen jaar verrichte werkzaamhe den: Goedgekeurd werden 144 dieren (v.j. 129); afgekeurd 397, w.o. 180 scha pen. Het aantal verkochte ponden vleesch bedroeg 22997V2 pd. Aan de ei genaars werd uitbetaald voor de goedge keurde dieren f 6905,52, voor de afge keurde f 528,43. Totaal f 7433.95. Door de Texelsche slagers werden in het gebouw van de vereen. 309 koeien geslacht, 79 -kalveren. Saldo 1940 f 257,92 Over 1941 werd ontvangen f 1137,89; uitgegeven f 1163,63 Saldo 1941 f 232.18 Namens de comm. van onderzoek ver klaarde de heer D. Hin de administratie keurig in orde te hebben bevonden. In totaal werd van de Texelsche sla gers f 150 ontvangen ter vergoeding van het gebruik van de slachtplaats. Toch moest een nadeelig saldo worden ge boekt van f 25,74. Onder normale omstan digheden, waarin de slagers geen gebruik van het gebouw maken, zou derhalve een tekort van wel f 180 zijn ontstaan. Na ampele besprekingen werd besloten maatregelen te treffen om de financieele positie te verbeteren. Met het vervoer van dieren naar de slachtplaats is het slecht gesteld. Veelal kost het de grootste mceite, de dieren tijdig ter plaatse te brengen. Het ideaal zou zijn een eigen auto met hijsch-in- stallatie. Hiermede zou weliswaar een groot bedrag gemoeid gaan, maar er werd op gewezen, dat een eigen voer tuig zijn geld spoediger verdiend zou hebben dan men wel denkt. Op dorpen als Den Hoorn zou het vervoer onderling kunnen worden geregeld. De gestorven dieren zouden op een centraal punt bij een kunnen worden gebracht. Veel tijd zou hierdoor kunnen worden bespaard en veel ongerief uitgebannen. BESTUUR. De heer C. J Geense werd bij acclamatie als bestuurslid herbe noemd. J. Kerstboom, waaraan zij bijzondere zorg besteedde. Kerstmis was voor haar het mooiste feest, maar dit jaar beloofde het in alle opzichten te zullen slagen. Jong volk in huis en een verloving in zicht De gravin neuriede een Kerstlied. Ook Doddie Hesterberg gaf door ge zang uiting aan haar blijdschap. In de woning van haar oom lag ze op haar knieën voor de breede divan en voorzag de pakjes van dennetakken om ze daarne met rood zijden bandjes te omwikkelen Aan het kussen voor Jens Grottkau werd daarbij uiteraard bij zondere aandacht geschonken. Zachtjes streek Doddie over het, door Senta Bratt bespotte kunstwerk. Rozen en vergeet-mij-nietjes. Een beet je krom en scheef was het wel, ja, dat moest ze toegeven. Maar Jens zou het kussen stellig met de oogen der liefde bekijken. Met een gelukzalige glimlach vlijde het meisje haar wang tegen het zelfgemaakte geschenk, waarvoor ze avonden had opgeofferd. Plotseling echter vloog ze met een kreet overeind en wierp haastig een groot vel papier over de pakjes. De pro fessor was binnengekomen. Niet kijken, oompje. Nou, dat kussen ken ik allang, Dod en bovendien is het toch niet voor mij bestemd. Je houdt zeker wel dolveel van Jens, niet? OMRUILEN INLEGVELLEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat zij, die geboren zijn in de maand MEI van de jaren 1938, 1928 en 1921 verplicht zijn hun inlegvellen be- hoorende bij de distributiestamkaarten om te ruilen tegen andere Deze omrui ling dient te geschieden ten distributie- kantore, vóór 1 April a.s Texel, 16 Maart 1942 De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. Invullen formulieren. De distributie- dienst maakt bekend, dat niet volledig ingevulde schoen-, textiel- en andere for mulieren in geen geval in behandeling worden genomen. Extra rantsoenen brood voor tuinders! Arbeiders, die uitsluitend in tuinbouw bedrijven werkzaam zijn, kunnen naast hun toeslagkaart, extra rantsoenen brood aanvragen. Deze aanvraag geschiedt op een formulier MD 47, dat bij de distribu- tiedienst verkrijgbaar is. De teeltvergun ning van het tuinbouwbedrijf dient te worden overgelegd. Formulieren zware arbeid. Nogmaals wordt in herinnering gebracht, dat zon der aanvraagformulieren voor zware ar beid op de zittingen geen toeslagkaarten worden uitgereikt. Het 18-j. meisje Reentje de G., dat in een week te Bergen drie fietsen stal, kreeg 3mnd. plus een jaar plaatsing on der toezicht. Rijksduitschers moeten zich uiterlijk 21 Maart in hun woonplaats bij de be voegde instantie hebben gemeld. Een voetgangster van 52 jaar werd op de N Z. Voorburgwal te Amsterdam door een auto doodgereden. De eerste NSB-burgemeester op Flak- kee, de heer P. Dekker, is Donderdag te Oude-Tonge geïnstalleerd. Dr. C. H. Emilie Haspels, onze landge- noote, zal aan de universiteit te Istanboel college geven in archaeologie. Uit de Turmac-fabriek te Amsterdam werden door onbekenden 60 000 sigaret ten gestolen In een kalkgroeve te Oud-Valkenburg werd de ongehuwde arbeider J. door val lend gesteente gedood. Bronzen centen zijn 13 Maart aan de omloop onttrokken. Ze kunnen voor 11 April bij de Ned. bank en op de postkan toren worden ingewisseld. Parkeeren van auto's, driewielers en andere voertuigen moet aan de uiterste rechterzijde van de weg geschieden. Ook melkslijters, en groentehandelaren die nen zich hieraan te houden. Een controleur, die zich als kooper voordeed, „kocht" van eenige Bussumers twee koeien. Vier personen werden in arrest gesteld. Aanmeldingsplicht studeerenden van 24 jaar af. Wat deze verplichting aangaat wordt medegedeeld dat het niet in de be doeling ligt „bona fide" studeerenden op te roepen en dus uit hun studie te halen. Door het ijs gezakt Dit was te Den Haag het lot van twee jongens, 8 en 9 jaar oud. Het gebeurde t.o. de Walnoot- straat. Een 17-j. meisje sprong pardoes te water en redde beide knapen. In de kelder van de centrale verwar ming eener kerk te Apeldoorn is een hamstervoorraad levensmiddelen aange troffen. De koster en enkele andere per sonen weten er meer van. 20.000 sigaren zou een ingezetene van Den Bosch voor f 8000 verkoopen. Maar hij kreeg er tien waardelooze 1000-Mark- biljetten uit de vorige oorlog voor. De oplichters zijn in arrest? gesteld. Maar ook de man, die de sigaren verkocht, zal er meer van hooren Doddie kreeg een kleur. Hoe weet je dat, oom? Ach, jij denkt altijd maar, dat ik blind ben voor hetgeen er om me heen gebeurt en dat ik niet veel anders doe dan sterren kijken, maar jonge liefde en dat nog wel zoo in m'n onmiddellijke omgeving ontgaat me toch heusch niet. O, oompje en mag ik met hem trouwen? Natuurlijk, m'n kind, mag je dat. Jens' vader was vanmorgen bij me en heeft voor de jongen aanzoek gedaan. Ik heb „ja" gezegd en vanavond kunnen jullie onder de kerstboom je verloving aankondigen Maar een lafaard is die Jens van jou toch. Stuurt me daar zijn vader, in plaats van zelf te komen. Jens is niet laf, verdedigde ^Doddie haar zeeman. Hij heeft alleen maar vreeselijk respect voor je. Probeer me maar niets wijs te ma ken, jij krielkip. Die uitverkorene van jou heeft voor niemand respect. Hij was alleen maar bang, dat ik met m'n astro logische voorspellingen roet in het eten zou gooien en hem een ongunstige con stellatie van zijn liefdesaffaire zou op- disschen Ik hoop, dat je gelukkig met hem zult worden, kind! Aan de andere kant van het groote huis, in Sentst Bratt's kleine atelierrijk, was het stil. UITREIKING TOESLAGKAARTEN. VOOR ZWAREN ARBEID. Op onderstaande dagen, tijden en plaatsen zullen toeslagkaarten voor zwa- ren arbeid worden uitgereikt voor het tijdvak 22 Maart28 April a.s. Op Donderdag 19 Maart a.s. te Den Burg in het St. Janshuis, Mo lenstraat no. 19, van 9,30-12,00 uur v.m. te Oudeschild in de o.l. school, van 2,00-3,00 uur des namiddags; te Den Hoorn in de o.l.school, van 4,30-5,30 uur des namiddags. Op Vrijdag 20 Maart a.s. te Oosterend in de Oude o.l. school, van 10-12 uur des voormiddags; te De Cocksdorp in de o.l. school van 2-3 uur des namiddags; te Midden-Eierland in de o.l. school van 4-5 uur des namiddags. Op Zaterdag 21 Maart a.s. te De Koog in de o.l. school, van 9,30-10,30 uur des voormiddags; te De Waal in de o.l. school, van 11,30-12,00 uur des voormiddags. Medegebracht dienen te worden de distributiestamkaarten van hen, die mee- nen aanspraak te maken op de toeslag- kaarten, alsmede de volledig ingevulde aanvraagformulieren. Zonder aanvraag formulier worden geen kaarten uitge reikt Texel^ 16 Maart 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. Bij een poging tot arrestatie van twee inbrekers in een pakhuis aan de Vleuten- scheweg te Utrecht, werd een 23-j. jon geman door 'n kogel in de buik doodelijk getroffen. (Hij had de politie willen be springen). Zijn collega werd gearresteerd Auto's mogen binnen de bebouwde kom niet sneller rijden dan 40 km. per uur. Ook de Duitsche politie ziet hierop streng toe. Bij overtreding wordt een zware straf opgelegd. Ook intrekking rij bewijs kan volgen In Limburg zijn tot heden 40 van de 117 gemeenten onder het beheer van N. S.B.'ers gesteld. Verder hebben 12 ge meenten een burgemeester, die niet bij de NSB is aangesloten, maar er toch ten volle mee sympathiseert. In het plafond boven de kachel ont stond brand in een perceel aan de Meu- lenwiekenstraat te Bussum Beneden woonde een alleenstaande vrouw met 'n kind, boven een man (die ziek te bed lag), met vrouw en drie kleine kinderen. Aan goederen kon bijna niets worden ge red. Minderjarige meisjes mogen te Maas tricht na 19 uur niet meer in een café ko men en zich een half uur na zonsonder gang niet meer op of aan de openbare weg bevinden, tenzij in gezelschap van cuders, voogd of bloedverwant tot in de derde graad. De 54-j. rijwielhandelaar J. H. Hart man te Haarlemmermeer kreeg 9 mnd. gevangenis. Hij slachtte in 4 md. frau duleus 20 schapen. H. beweerde niet ge weten te hebben, „dat het zoo erg was", maarmeer dan eens bracht hij frau duleuze slachters bij de politie aan Op heeterdaad werden te Hilversum drie persoi^n betrapt, toen ze uit een pakhuis in' de Kampstraat kolen stalen. Ze vluchtten, maar na een waarschu wingsschot wist de politie er twee te grijpen. Het bleken buurtbewoners te zijn. Bij de installatie van de burgemeester van Nieuwenhagen (Lzeide de Com missaris der Provincie o.a.: Van geen burgemeester wordt verlangd, dat hij iets tegen zijn geweten zal doen. Aan 't slot uitte spr. de wensch: Moge, als Mus- sert de macht overneemt, deze gemeente in de nieuwe richting marcheeren. Zonder speciale vergunning kan na inlevering van gedragen winterkleeding nieuwe bovenkleeding in een bepaalde hoogere prijsklasse worden gekocht. Aan punten hoeft alleen ingeleverd te worden het aantal, waarmee de punten voor de nieuwe kleeren die van de ingeleverde overtreffen. De schilderes stond voor het raam en staarde naar buiten. Reeds een half uur lang volgde ze zoo, blijkbaar geheel in gedachten verdiept, het dartele spel der sneeuwvlokken. Anne Falke, die aan de tafel eveneens met de Kerstcadeaux be zig was, wierp af en toe 'n verwonderde blik in haar richting. Senta was vandaag zoo onrustig en nerveus. Verwachtte ze iemand? Op dit oogenblik klonk het geluid van een claxon. De schilderes keerde zich om. Anne, je bent toch niet boos, als ik je nu naar je kamer stuur, wel? Ik krijg bezoek iemand, die belang stelt in m'n schilderijen. Hij is juist voorge reden. Het meisje stond onmiddellijk op. Hopelijk een kooper, lachte ze. Ik zal in ieder geval een schietgebedje voor je doen wie weet, maak je nog goede zaken met Kerstmis. Senta Bratt gaf geen antwoord. Ze zag bleek. Zwijgend trad ze op Anne toe, gaf haar een zoen op haar wang en auwde haar zachtjes de deur uit. Wat was er met Senta aan de hand? Ze was altijd hartelijk en vriendelijk tegen haar, maar teedere gebaren, zooals deze wa ren haar vreemd Anne ging naar haar dakkamertje. Ze hoorde de bel overgaan en daarna de stemmen van twee heeren. (Wordt vervolgd.) De eerste komkommers kwamen Vrij dag te Honselersdijk aan de veiling. Op brengst 50 ct. per stuk. De begrooting 1942 wijst voor Sneek een tekort van f 161000 aan. Aan het Rijk is om hulp gevraagd. Verdacht van fraude met distributie bonnen ten behoeve van arrestanten is de politiechef van Bussum geschorst. 249. Vrijdag wist Robinson toch nog be houden, hoewel bewusteloos aan land te slepen. Nu begon de zwarte Robinson te bewerken en weldra gaf deze weer le venstekenen; hij raakte toen 't zeewater kwijt. 250. De volgende morgen scheen de zon weer, maar van het schip was niets meer te bespeuren, zelfs geen plank en onze vrienden waren nu wat blij dat zij zo ijverig gewerkt hadden. ||||||lllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIII!lli||||| llllllllllll VOOR ONZE SCHAKERS. ||||||!llin ||||||i]iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini|||||| 12e Vraagstuk. Wit: KeS, Dc8, Tf3 en h5, La6 en d2, Pc3 en d5, pi b4 en e2. Zwart; Kd4, Tf5, Lfl, Pf4 en g3, pi d6, e7 en h6. Mat in twee zetten. Oplossing 12e vraagstuk; 1. Pe7. a be d e f g h 13e Vraagstuk: Wit: Ka8, Db7, Ld7 en e7, Pc3, pi a3, c6. e2, g6 en h5. Zwart Ke5, Lh2 en h3, Pa2, pi c5, e4, g4 en g5. Mat in drie zetten. (Volgende week geven we de oplos sing). tlllllllllll VAN DE BOEKENPLANK, llllllllllll Klecngedichtjcs, van Guido Gezelle. Luxe uitgave. In prachtband, 120 blz. f 1,80. Alice Nahon en haar gedichten. Keur uit haar werk. Besproken in het verband van een karakterschets door dr. C. Taze- laar. 13e tot 14e duizendtal. Met eenige foto's en proeve van haar handschrift. In prachtband, f 1,85. Vondelingskens. Gedichten door Alice Nahon. 45e tot 46e duizendtal. Met por tret en proeve van haar handschrift. In prachtband, f 1,85. Marietje, door Marie Schmitz. Roman 212 blz. In prachtband f2,10. Gerechtigheid, door A. Scheffer. Be kroonde roman 278 blz. Prachtband, f 2.60. Somer, door C. M. van den Heever. 162 blz. In prachtband f 2,00. Het groote Heimwee, door Marie Schmitz. Bekroonde roman. 308 blz. f 2,-. P S Leden Wereldbibliotheek kunnen W.B.-uitgaven tegen verminderde prijs bekomen. BOEKHANDEL PARKSTRAAT llllllllllll HYGIENE EN VEILIGHEID mm 402. Darmbloeding komt voor bij ty phus, dysenterie, tbc, kanker in aanslui ting aan de vorming van een darmzweer. Bij sterke bloedingen, zooals bij typhus soms optreden, ziet men de patiënt reeds flauwvallen voor de bloeding zich (door afgang van bloed of teerachtige massa's) openbaart. Onverwijld geneeskundige hulp inroepen. Deze alleen kan de oor zaak opsporen en de noodige voorschrif ten geven. Om de kans op darmbloeding te voorkomen worden bij ziekten als ty phus bepaalde diëetvoorschriften gege ven. Tijdens een bloeding moet de pa tiënt plat te bed blijven liggen en mag hij niets gebruiken. ARTS.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4