TEXELSCHE COURANT Woensdag 25 Maart 1942 No. 5637 54ste Jaargang Texelsche Berichten HET LEVEN GAAT VERDER. Inlichtingen Brandstofvoorziening. MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA. Uitgave Firma Langeveld en De Rooij Oen Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh Duinker. Verantwoordelijk v. heele inhoud. I. Elke seconde sterft een mensch. Dat leerden we al dertig jaar geleden, dus nu zal dat wel iets meer geworden zijn De wereldbevolking neemt dagelijks toe Nederland alleen telt elk jaar 100,000 be woners meer. Dat is in die 30 jaar 3,000,000. In Ned.-Indië ging de aanwas nog sneller. Alleen afgeleefde volken, zooals Franschen, doen aan die vermeer dering niet mee. Parijs heeft per gezin één kind. Het zou uitsterven, als er niet een voortdurende trek was van het plat teland naar de stad van schoone schijn. Heel Frankrijk, moet u weten, heeft te weinig kinderen. De jacht naar plezier en de afkeer van het offer ondermijnen het land. Frankrijk liquideert zichzelf, tenzij er een nationale wederopstanding plaats heeft. Wie weet? Zal de bittere les van deze oorlog genezend werken? Elke seconde sterft een mensch. Op het oogenblik, dat u dit leest, liggen 4000 menschen in een doodsstrijd, die over een uur voor hen is afgeloopen. Er zijn van daag ongeveer 100,000 menschen, die de dag van morgen niet zullen beleven. Dat ligt niet aan de oorlog. De oor- log zal er DOOR DR. JAN SMIT. eemge percenten bij doen, maar dit is niet veel. De gewone sterfte is 100,000 per dag. Per jaar is dat drie en een half millioen. Een besmettelijke ziekte of hongersnood kunnen dat getal belangrijk hooger maken De Spaansche griep heeft indertijd meer slachtoffers geëischt dan de wereldoorlog. Dat merken we zoo niet, omdat de griep geen geweld maakte. Zoo gaat het gewoonlijk. De dood is niet erg luidruchtig, tenminste meestal niet. Dan vinden we het zoo erg niet. In 1912 verging het toen grootste pas sagiersschip van de wereld. Het was de Titanic. Het was met 1500 rijke passa giers op een ijsberg gestooten, en ver ging in weinige uren. Vele van de passa giers verdronken, omdat er geen plaats was in de reddingbooten Alle kranten stonden er vol van. Zoo'n groot schip en zulke rijke menschen Het was een ramp, die ieder met ontzetting vervulde. Datzelfde jaar stierven in Engelsch- Indië ongeveer tien millioen Indiërs de hongerdood. De rijstoogst was misluk*. Wel lag er in Amerika zooveel koren, dat men het moest verbranden om de markt niet te bederven, maar in En- gelsch-Indië was geen geld om koren te koopen. Dus stierven tien millioen men schen de hongerdood. Wie lette daarop? Het waren armen, en die gaan nogal on opgemerkt de eeuwigheid in, zonder ad vertentie en zonder sensatie. De heeren in Londen dronken er geen glas wisky minder om, de wedrennen, revue's en kerken gingen rustig door, en gelukkig, de Beurs bleef vast De tien millioen in Britsch-Indië konden dus gerust sterven. Het waren maar armen. SPORT De Deensche zwemster Ragnhild Hveger verbeterde haar wereldrecord 440 yards van 1937. Ze deed er nu 5 mnt. 11,5 sec. over (was 5 mnt. 12,8 sec.) De Distributiedienst Texel maakt be kend, dat de Brandstoffencommissie van het Rijkskolenbureau voortaan weer ie dere Maandag zitting houdt ten kantore Raadhuis (achter-ingang) en wel van 11-1 uur en van 2,30-5 uur. Alle inlich tingen op het gebied van de brandstof- voorziening dienen daar te worden inge wonnen; dus niet op het distributiekan toor. In spoedgevallen kan men zich mondeling of schriftelijk eventueel te lefonisch in verbinding stellen met de Brandstoffencommissie, Spoorstraat 44, Den Helder, tel. 2294. HOE LAAT BOOTDIENST T.E.S.O. Van Texel: 7,45; 1,45; 5,30 Van Den Helder: 10.-; 4,-; 7,- Op Zon- en feestdagen; Van Texel: 8,15 en 5,30 Van Den Helder: 10,45 en 7, BUSDIENST REUVERS Van De Cocksdorp 8,en 4,uur. Van Den Burg: 11,15 en 5,30. DE ZON. Wo 25 Maart op 7,33; onder 20,01 Do 26 Maart op 7,31; onder 20,02 Vr. 27 Maart op 7,29; onder 20,04 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Wo 25 Maart op 12,29; onder 3,31 Do. 26 Maart op 13,22; onder 4,16 Vr. 27 Maart op 14,21; onder 4,56 Volle Maan: 1 April 14,32 HOOG WATER OP TEXELS BEK. Wo 25 Maart 3,17 en 15,46 Do. 26 Maart 4,17 en 16,56 Vr, 27 Maart 5,41 en 18,35 Springtij 31 Maart. F OKVERGUNNINGEN. Aan belanghebbenden wordt meege deeld, dat ter verkrijging van een geldi ge Fokvergunning (1942) de oude, thans ongeldige vergunning destijds uitge reikt door de Bureauhouder bij deze dient te worden ingeleverd. De uit Alk maar ontvangen kaart dient ter eventu- eele controle zorgvuldig te worden be waard Deze kaart moet NIET worden op gezonden ZONNESTRAAL. „Zonnestraal" heeft wederom toe stemming gekregen tot het houden eener loterij. U weet, dat de baten van de lo- tenverkoop ten goede komen aan de be strijding van de tbc. Helaas neemt het aantal tbc-patiënten de laatste tijd toe. Reden te meer om er met z'n allen voor te zorgen, dat in het bijzonder deze lote rij aan haar doel beantwoordt. Aan de bekende adressen zullen weer loten ver krijgbaar zijn. KORFBAL. Korfbalprogramma voor Zondag 29 Maart: 3 uur De Waal: WKC 1Voorwaarts 1; scheidsr. Abr. Geus. 3 uur Den Burg: Voorwaarts 2WKC 2; scheidsr. F. Stolk. 2 uur De Cocksdorp; SVC 2Zeemeeu wen 2; scheidsr. H P.E Visscher. 4 uur De Cocksdorp: SVC 1Zeemeeu wen 1; scheidsr W. Kiewiet. 3 uur De Koog. UDI 1de Zwaluw 1; scheidsr. Alb. Kiewiet. 3 uur Den Hoorn: de Zwaluw 2UDI 2 scheidsr. J. Bcumkes. G.M. MEER KIEVITEN OP TEXEL. VVic vindt het eerste eitje? Wat zijn er een kieviten! zoo ver zekerde ons de heer Nol Binsbergen, veel meer dan vorig jaar! Eierzoekers, spitst gij niet de ooren? Veel kieviten, veel eieren.... En de prijs? We hebben een der handelaren ge polst Op onze vraag, of ze duurder zul len zijn dan anders, haalde hij de schou ders op; hij antwoordde; „Misschien. Je moet er je liefhebbers voor hebben en hoeveel zullen zij willen besteden?" Enfin, de prijzen mogen er altijd wel zijn, Hoe het komt, dat we dit voorjaar al zooveel kieviten hebben gesignaleerd? Wel, nóch in België, nóch in Frankrijk heeft men de treklegers kunnen dunnen: De geweren zijn immers ingeleverd! Ook zijn er al weer heel wat schol eksters en wie heeft nog niet de luide roep van de wulp gehoord? De natuur herstelt zich razend snel. Wat is het een barre winter geweest, wat is er, door de vogels vooral, geleden en gestreden. Vooral gestreden: Daarover vertelde een natuurvriend ons een kras staaltje Van de behaaglijk verwarmde woon kamer van het boschwachtershuis uit zag hij van de winter plots een smient in volle vaart voorbijschieten, hij werd door vijf, zes bonte kraaien achternageze ten. Aldra hadden deze hem ingehaald en met z'n allen stortten ze zich op hun slachtoffer Ik er op af, zoo ver volgde onze vriend: Binnen twee minuten was ik de plaats „des onheils" genaderd, de hongerige kraaien gingen er vandoor, si reken in de onmiddellijke nabijheid weer neer, in afwachting. En de smient? De arme vogel was reeds grootendeels verslonden.... Maar leer om leer: Een paar dagen later zag ik een buizerd met een bonte kraai in zijn vervaarlijke klau wen geklemd, in de richting van het duin verdwijnen WIE ZIJN VOLK LIEFHEEFT, kan die liefde slechts bewijzen dooi de offers, die hij bereid is zichzelf voor het welzijn van zijn volk op te leggen. ADOLF HITLER RIJMELARIJTJE. BON—SOF. Daar bracht de krant ons het bericht: Een nieuwe kolenbon in zicht. De vreugde van de menschen, Die kende haast geen grenzen. Want ieder weet het, zwaïte Jan Kon dit jaar best zijn portie an. Vandaar bracht dit courantbericht Een straal van blijdschap op 't gezicht. Helaas. voor weinig uren, De vreugd zou niet lang duren. Een nieuw bericht kwam in de krant, 't Gold enkel voor de „overkant", Want 't was bon nummer negen, En. die was reeds verkregen. We raakten dus niet uit de brand En daardoor juist toch uit de brand, 't Kan wonderlijk verkeer en, Dat kunt u hieruit leeren. Enfin, het is nu lentetijd, De vorst zijn we tenminste kwijt. Alzoo willen wij hopen, Dat het maar los zal loopen. Daarom wensch ik u, Tesselaar, Een mooie lente in dit jaar En. als de winter dan weer komt. Dat dan de oorlog is verstomd En kachels weer én lichten branden. Dat zou een vreugd zijn in den lande! HUIB DE RIJMELAAR. H. Het is geen droom, i Het is geen droom! J f De krachten barsten uit de boom, lf De daad uit hart en hoofd. Mijn leeuwerik tiereliert voor wind: t{ Het klare, rijke Rijk begint, Omdat gij hebt bemind, J Omdat gij hebt geloofd. (C (Uit „Lentegroet" van René de i c'erq;. DE MEEUWEN IN 1942. De meeuwen zijn niet meer vogelvrij. Men herinnert zich, zoo schreef het Han delsblad, dat er in de vorige jaren aan gedrongen is op een bestrijding van het te groote aantal meeuwen in ons land, vooral van de zilvermeeuwen; de kok meeuwen werden minder gevaarlijk ge acht. Hun gevaar bleek te bestaan in het rooven van eieren en jongen van ande re, voor de landbouw nuttige vogels en van strandvogels als de vischdiefjes; op Vlieland werden vooral jonge bergeen den het slachtoffer van de roofzucht der zilvermeeuwen. Toen naar het inzicht van goede vogel- kundigen de plaag te erg werd, werd er ingegrepen Ónder leiding van de Or- bij de Plantenziektenkundige Dienst ^verden allerlei maatregelen ge troffen om de stand te beperken. Er werden veel eieren geraapt en vogels ge schoten. Door opheffing van de be scherming in de broedtijd, ging eigenlijk iedereen eieren zoeken, en zoo verviel men in een ander kwaad, nu waren het de menschen, die tevens van de gelegen heid gebruik maakten om eieren te zoe ken van weidevogels en sterntjes, die be schermd zijn. Vooral de weidevogels zijn voor de landbouw hoogst nuttig, en hun aantallen nemen niet bepaald toe in ons land Toegegeven moet worden, dat de eieren in een tijd van voedselschaarsch- ste zekere waarde bezitten, vooral de groote zilvermeeuweneieren, maar het moet niet zoo zijn, dat de nuttige wilde vogels in het gedrang komen en in elk geval niet aan winzucht ten offer val len. Het zal zaak zijn, dat er in het a.s. voorjaar krachtig de hand wordt gehou den aan het raapverbod (voor kieviten thans laatste datum 20 April.) Thans is vastgesteld, dat de tijd der nietbescherming van de beide meeuwen soorten zal ingaan per 1 Augustus. De zilver- en de kokmeeuw zijn dus in de broedtijd beschermd. Alleen zullen, ter regeling van een verstandige beperking, aan daarvoor speciaal bevoegden vergun ningen worden verstrekt om eieren te ra pen, enz. Dat heeft ook zijn voordeel, om dat dan min of meer stelselmatig de eie- len kunnen worden geraapt en op de juiste wijze hun bestemming in de voed selvoorziening kunnen vinden. Maar het is nu niet meer mogelijk, dat iedereen op zoek gaat naar eieren. WAT IEDERE BOER VAN VERZEKERINGEN MOET WETEN. (Vervolg causerie J. A Eelman). Ziektewet. De Ziektewet trad in werking op 1 Maart 1929 en de uitvoering daarvan werd hoofdzakelijk opgedragen aan de Bedrijfsverenigingen, plm. 54 stuks. Wanneer een arbeider wegens ziekte arbeidsongeschikt is, ontvangt hij na 3 wachtdagen te hebben doorgemaakt uit- keering van het orgaan, waarbij zijn werkgever is verzekerd. Deze uitkeering bedraagt thans 80 pet. van het loon, dat soortgelijke arbeiders in hetzelfde of een naburig bedrijf verdienen in het tijdvak, dat de patiënt ziek is, of anders ge zegd 80 pet. van het loon, dat de pa tiënt verdiend zou hebben, als hij met ziek geworden was. Dit mag niet lager zijn dan het vastgestelde dagloon van de gesubsidieerde werkverschaffing ter plaatse. De langste uitkeeringsduur was vroeger 6 maanden, thans 26 weken, dat is plm. 3 dagen langer. Het heeft lang geduurd, eer men tot een rechtvaardige dagloonregeling kwam. Werd eens uitgekeerd naar het loon dat de patiënt verdiende op de dag voor zijn ziekte, later werd dit gebracht op de week, daaraan voorafgaande. Beide regelingen brachten onbillijkheden mee, omdat een toevallig zeer hoog of laag loon gedurende 26 weken zijn invloed kon doen gelden. De later ingevoerde regeling, waarbij het gemiddeld loon, verdiend in de 13 weken, voorafgaand aan de ziekte, als basis werd genomen, is billijk in de zomermaanden, doch in de winter was aeze regeling weer onbillijk. Vooral voor iemand, die in het voorjaar ziek werd en dus de 3 wintermaanden als basis voor uitkeering had. De nieuwe regeling vol doet zeer goed en is billijk. De Zondag wordt beschouwd als wachtdag, nooit als uitkeeringsdag. Wordt iemand ziek op Vrijdag, dan is Maandag de 1ste uitkee ringsdag. Wordt hij ziek op Donderdag, dan is ook Maandag de 1ste uitkeerings dag. Wordt men echter Zaterdags ziek, na afloop van de dagtaak, dan zal even eens Maandag de 1ste wachtdag zijn. Verzekering tijdens werkloosheid. Wordt een arbeider binnen 8 dagen, nadat hij zijn arbeid heeft beëindigd, ziek dan heeft hij recht op uitkeering van ziektegeld, indien hij 16 dagen gewerkt heeft in de 2 voorafgaande maanden. Wordt hij binnen één maand ziek, dan heeft hij recht, indien hij niet meer dan 6 dagen werkloos was in de 2 maanden, voorafgaand aan de 1ste dag van werk loosheid. Indien hij aan deze bepalingen voldoet moet hij zich melden bij de ver zekering, waarbij zijn laatste werkgever verzekerd was. Arbeiders, ouder dan 70 jaar, hebben ïecht op ziektegeld, indien zij in het laat ste halfjaar meer dan 60 dagen gewerkt hebben. Hiermede waren we aan het einde ge komen van deze leerzame avond. De voorzitter dankte de heer J. A. Eelman voor zijn heldere uiteenzetting en bracht tevens een woord van dank aan de heer Van den Ban voor zijn duidelijke en leerzame lezing Hierna sloot de voorz. de welgeslaagde avond. UIT DE PRAKTIJK. AARDAPPELTEELT. Het was een goede gedachte van de Vereen, van Oud-Leerlingen L.L.S. om een praatmiddag over aardappelteelt te organiseeren. Menigeen gaat zich straks op de teelt toeleggen, en hoe beter men de zaak nu aanpakt, hoe gunstiger de re sultaten zijn. De opkomst ter Dinsdag in De Lindeboom gehouden vergadering was vrij groot. Hier volgt een overzicht van de causerie, welke de heer M J. Witte over de teelt van aardappelen op lichte gronden gehouden heeft: Het pootgoed. Het is een vereischte pootgoed van een gezond gewas, dat door de N.A.K. is goedgekeurd, te nemen. Zoo mogelijk klasse A, doch indien deze met te krijgen zijn, van een vertrouwd adres klasse B. De maat is, wat de ras sen Roode Star en Eigenheimer betreft, 35/45 voor de teelt van consumptieaard appelen de beste. Van klein poters teelt men een grof gewas en van grooter po ters te veel kriel. De rijen komen op onderlinge afstan den van 60 cm en in de regel wordt ge plant op 4045 cm. Men plante op lichte grond vooral niet te ondiep met het oog op zgn. pokken of ook te donkere kleur. Het land wordt vlak voor het planten wat het beste, indien het weer gunstig is van begin April af tot half April kan geschieden geploegd. Mest. Heeft men voor aardappelen stalmest beschikbaar, dan wordt deze ge woon met de bovenschaar onder ge ploegd. De mest wordt vlak voor het ploegen op het land gebracht en vooral direct uitgespreid. Niet de mest eemge dagen aan hoopen op het land laten lig gen of met droog weer uitgespreid laten liggen. Dat geeft verbazend veel verlies. Heeft men niet voor alle aardappelen stalmest, dan geve men, indien men Roode Star en Eigenheimer teelt, de stalmest liefst aan de Roode Star. Bij dit ras moet men nl. voorzichtig wezen met een groote gift direct werkende stikstof. De Eigenheimer verdraagt dit veel beter Hierop kan men zonder bezwaar op oud bouwland tot 700 a 800 kg., liefst zwavel zure ammoniak toedienen, zonder dat de consumptiewaarde hieronder lijdt. Roo de Star liefst niet hooger gaan dan 600 kg zwavelzure ammoniak. Verder wat kali betréft, indien men het in Januari over het land kan brengen, 500600 kg. kalizout 40 pet. en in Februari, ook in Maart kan dit nog, 500600 kg. super 20 pet. De voren, waarin de poters geplant worden, kunnen wanneer aardappelen in het groot geteeld worden, het best open gereden worden met een vierwielige wiedmachine, bespannen met 2 of 3 paarden. Daaraan worden vier voren trekkers bevestigd. Dicht rijden doet men het best met een gewone aardappel-aan- aarder met één paard Het mooiste werk wordt gemaakt, indien men op een groot stuk land, de plantvoren dwars over de ploegsneden trekt. Op deze wijze komt het land het mooist te liggen; men heeft dan ook geen last, dat de vorentrekkers tusschen de ploegsneden gaan wringen. Er wordt n l. niet geëgd om de grond zoo grof mogelijk te houden met het oog op stuiven. Het bewaren van de poters kan het veiligst, indien men niet over een poter bewaarplaats beschikt, in een kuil ge beuren. Bij vorstvrij weer haalt men echter in Februari of begin Maart de po ters uit de kuil, zoekt ze na op eventu eel zieke knollen en stort ze in jpoter- bakken. Zoo men deze niet heeft, kunnen ook heel goed gewone 1 h.l.-bollenkisten worden gebruikt. De poters worden hier in gestort, de kist niet geheel vol, bv. tot op 510 cm. beneden de rand en hierop wordt weer een kist gezet al naar ge lang de ruimte, welke beschikbaar is 4 of 5 kisten hoog. Er wordt zorg voor gedragen, dat de kisten met poters niet te dicht tegen een buitenmuur of schot geplaatst worden; voor het geval het soms laat nog gaat vriezen, moet de geheele stapel nl. afge dekt kunnen worden met zakken of zei len. Vooral als de poters pas uit de kuil zijn, is het oppassen voor lage tempera turen. Zoo gauw de temperatuur weer boven nul graden is, wordt de bedekking weer verwijderd. Men plante nooit po ters, welke zoo direct uit de kuil komen. Vooral bij ongunstig weer met veel kou de en regen krijgt men dan een slechte, onregelmatige opkomst en daardoor een ongelijk gewas en naar mijn ervaring veel poppige en misvormde aardappelen. Voorvrucht. Heel mooie aardappelen teelt men op land waar vorig jaar klaver Indien er geen nationaal-scialis- me en geen fascisme waren ge weest, zou er nu geen Europa meer zijn. Deze wereldrevolutie beteer kent het einde van het kapitalisti sche tijdvak, het einde van de Fran- sche revolutie, het ontwaken der volken en aaneensluiting van Eu ropa (Ir. Mussert in zijn te Amsterdam gehouden rede). WERELDNIEUWS illlllllllll IN weinig woorden mm BRITSCH-INDIE Op Ceylon wordt koortsachtig aan afweerbattenjen gewerkt. Voor de kust wemelt het van mijnen. Ghandi verwacht geen spoedige op lossing van het Britsch-Indische vraag stuk. NED. OOST-INDIE. De gewezen gouv.-generaal van N.- Indië luchtte in een persgesprek zijn ver ontwaardiging over het uitblijven van de door Engeland en V.S beloofde hulp. Hij roemde de gevechtscapaciteiten van de Japanners en zeide over de wijze, waarop de Japanners hem'behandelden, de omstandigheden in aanmerking geno men, tevreden te zijn. AUSTRALIË Nu Ned.-Indië gevallen is, heeft Au stralië zijn leverancier van petroleum verloren. Australië is beducht voor een aan val op de Salomons-eilanden Ook ver wacht het aanvallen op de N. Hebriden en N. Zeeland. Australië kon dan van de V.S. afgesneden worden. De Japanners banen zich door het oerwoud van N.-Guinea een weg naar Port Moresby aan de Zuidkust. SOVJET-RUSLAND Na een overval op Duitsche Roode- Kruis-auto's aan het oostelijk front heb ben bolsjewieken de daarmee vervoerde gewonde militairen allen vermoord. Ook bij de voortgezette aanvallen van de bolsjewieken op de Krim, waar bij massa's soldaten in het veld werden gebracht, werd door hen geen enkel voordeel geboekt. Ze leden bloedige ver liezen. In drie dagen raakten ze 136 pant serwagens kwijt. ZOO SCHREEF... Das Reich (Dr. Goebbels); Wij zien reeds licht aan de horizon. De ziekte van onze vijanden is onze genezing. Zij zul len ten gronde gaan aan wat zij ons toe- wenschen. is gegroeid. Overigens kan men na alle gewassen aardappelen verbouwen. Verpleging en bemesting. Direct vóór het planten wordt een gedeelte van de stikstof en het fosforzuur gegeven, liefst ever de ploegsneden. Met het open en weer dicht rijden van de plantvoren wordt de mest dan door de grond ge werkt. Vooral op lichte grond de ruggen niet te hoog oprijden. Na het planten blijft het land voorloo- pig rustig zoo liggen (als het tenminste niet stuift). Tegen dat de aardappelen uit de grond komen, wordt met een zwa re zig-zag-egge het land bewerkt Dit herhaalt men nog een of tweemaal over langs en dwars al naar gelang het land met onkruid bezet is. Het is geen be zwaar, indien er al hier en daar een plant boven de grond is. Het is zaak, het land zoo lang mogelijk schoon te hou den, wat op deze wijze het best gelukt. Komen de planten op regel te staan, dan wordt met een licht cultivatortje met vijf tanden tusschen de regels doorgereden. Na deze bewerking, die op land, waar geen kweeken groeien achterwege kan blijven, worden de aardappelen zgn. dwars doorgehakt. Als het werkelijk een gezond gewas is, is hiermede meestal het meeste werk er aan af. Door het bewer ken met de zig-zag-egge wordt het on kruid nl. ook vernietigd op de plaatsen, waar de stammen komen Doorgaans is het gewenscht enkele opschietende on kruiden nog uit te trekken, daar men in een gewas aardappelen vooral niet te lang mag hakken, daar hierdoor de sten- gels, waaraan de jonge aardappelen ko men, afgehakt worden. Kort voor de rijen dicht gaan, d.w.z. 't loof aan de rijen elkaar begint te raken, wordt aangeaard. Het aanaarden moet op zand vooral niet te zwaar gebquren, daar, zooals bekend is, van droog zand het wa ter afloopt en indien men de ruggen zgn. scherp oprijdt, al het regenwater tus schen de rijen wegzakt. Men zorgt er dus voor, dat het aanaarden zoo gebeurt, dat in plaats van een scherpe rug een soort goot ontstaat. Het regenwater zakt dan in de regel en komt zoo bij de aard appelen, welke daardoor in een vochtige grond komen te zitten, wat van groote invloed is op de kleur. Men lette maar eens op; onder aan de stam zijn de aard appelen het blankst! (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1