K°U- Koorts- (jRIEP... Neem 'n.AKKERTJE De Kwa I i lei fs -Ta nd pasta DISTRIBUTIE. 29 Maart tot en met 4 April 1942. 17 A brood 4 rants, brood of gebak 17 B brood 0,5 rants. 17 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 17 B vleesch 0,25 rants. 17-A aardapp. 1,75 kg. aardappelen 17-B aardapp. 0,5 kg. 22 Maart tot en met 18 April 1942: 260 algem. I kg. suiker 3-01 of 4-01 reserve 50 gr cacao 259 algem. 250 gr. koffiesurrogaat 263 algem 500 gr. jam 257,261265,269 algem. r. bloem, brood gebak 4-02,4-03 reserve 250 gr. rijst 264 algem. 250 gr. peulvruchten 268 algem. 250gr.gortof41.gortpap 267 algem. 100 gr. vermicelli of maizena 258 262266 270 274 alg. 100 gr. kaas 16 A tm 19 A melk I 3,5 liter melk 16 B tm 19B 1,75 liter melk 26 Maart tot en met 11 April 1942. 16 boter 125 gr. margarine 17 vet 125 gr boter z. reductie 125 gr. margarine of 100 gr. vet 26 Maart tot en met 18 April 1942. 271 Algem. 250 gram peulvruchten 4-04 reserve 400 gram sinaasappelen Geldige bonnen voor diverse artikelen: 15 petroleum 2 liter t.m. 31 Mrt.'42 26 petroleum 2 liter t.m. 3! Mrt. '42 08 H.K. brandstof 2) 1 eenh t.m. 14 Apr.'42 08 K.F. 1) 2 eenh. t.m. 30 Apr.'42 13 en 17 H.K. 1 eenh. t.m. 14 Apr.'42 23t.m 28C.V. 1 eenh. t.m. 14 Apr.'42 le t.m. 9e per. 1 eenh. t.m. 14 Apr.'42 Kolenbonnen 05 t.m. 09 HK, bon 07KF en 12 t.m. 20 CV blijven geldig t.m. 14 April a.s. 228 algem. 1 rants, zeep tm 31 Mrt H zeep 1 rants, zeeptm 31 Mrt H toiletzeep 75 gr toiletzeep 80 pet. tm 31 Mrt L textiel mannen 50 gram scheerzeep t.m. 30 April 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar Na 28 Maart heden, zijn volgende bon nen niet meer geldig Bon 16 brood, vleesch, vleeschwaren, en aardappelen HEEL TEXEL WEET HET, als het staat in de Texelsche Courant. Oplaag 2522 exemplaren. Op Texel huis aan huis gelezen. VIJFTIG ZWANEN Naar de heer T. Reuvers ons gisteren meldde, streken gisteren op de Rogsloot wel vijftig zwanen neer, wat een prachti ge aanblik opleverde De dieren waren niet erg schuw Voelt Ge een kou opkomen, laat dan de AKKERTJES hun werk doen Geen koorts, geen griep, mits de AKKERTJES bij het eerste grieperige ge voel te hulp kunnen komen. De Neder/andsche Pijnstiller AFHALEN AARDAPPELFORMULIEREN. De Burgemeester van Texel deelt aan belanghebbenden mede, dat waarschijn lijk op Donderdag 2 April een aanvang wordt gemaakt met het weder uitreiken van nieuwe bonkaarten. Zij, die per ge zinslid geen 50 kg. aardappelen in voor raad hebben, dienen op de uitreiking van deze nieuwe bonkaarten een formulier te overleggen, waarin dit verklaard wordt. Deze formulieren zijn te bekomen bij den distributiedienst. Wordt geen formulier ingeleverd, dan worden geen aardappel- kaarten uitgereikt. Ik moge u verzoeken hier terdege rekening mede te houden. Texel, 24 Maart 1942. De Burgemeester voornoemd. RIJK DE VRIES. Mcdedeelingen van Texels Bioscoop-Theater. LA PALOMA. De vroolijke, zingende matroos Fer nando keert na drie jaar onverwachts in zijn dorpje in Spanje terug. Daar is sinds zijn vertrek, dat in de nacht plaats vond, en waarbij hij zijn huisje en zijn meisje in de steek liet, weinig veranderd. Dat maakt hem gelukkig. De zee trekt niet meer zooals vroeger, hij wil aan de wal blijven en met Manuela trouwen. Arme jongen, hij weet nog niet, dat het meisje met zijn vriend Alfredo is ver loofd. Hij komt bij 'n steengroeve in be trekking. Fernando wordt op zekere dag door Alfredo, opzichter bij die groeve, wegens een kleine onachtzaamheid ont slagen Hij weet niet, dat Alfredo daar toe van zijn chef opdracht had gekregen en wanneer hij er achter komt, dat Al fredo met zijn vroegere meisje is ver loofd, ontvlamt woede in hem op. Hij beschouwt het ontslag als een daad van jalouzie en besluit tot wraak. Hij grijpt het mes, de Spanjaard is heet gebakerd. Sensationeele verwikkelingen volgen, maar het is tenslotte de zee, welke over wint EEN GREEP UIT T RADIO-PROGRAM ZATERDAG (VANDAAG) Ernstige muziek: 12,01 (II) Muziek van Beethovens tijdgenooten; 16,45 (I) Holl. Instrum. Kwintet. Lichte muziek: 19,30 (I) en 20,45 (II) Bont programma Land en Volk 13,00 (I) De landarbeider is boer. 15,45 (I)In de groententuin. 19,15 (I) Dirk van den Hul spreekt. Gesproken woord: 18,15 (I) Filmdienst van Vreugde en Arbeid. ZONDAG: Ernstige muziek; 10,30 (II) Kameror kest. Luitsterspel 15.00 (I) De goede strijd. MAANDAG: Ernstige muziek: 19,10 (I) Rotterd. Philharm. Orkest. Land en Volk. 18,00(1) Frie is de Bruigom. Voor de jeugd: 16,45 (I) Knutselen. Voor de vrouw: 15,00 (I) Paaschschotels, 15,30 (I) Paaschversie- ring DINSDAG: Ernstige muziek; 13,00 (I) Brahms-pro- gramma. Land en volk: 13,00 (II) We trekken de velden in. Volkshuishouding: 21,00 (II) Interview met distributieamb tenaar. Uitz. v. zieken: 15,30 (II). Voor de vrouw: 11,00 (I) Een pantoffelnaaister aan het woord. DAGELIJKS Nieuws van de BNO: om 8 30; 12,45; 17,15; 18,50 (I) en 19,30 (II) Vanavond 20,15 uur wordt via Hilver sum II een vraaggesprek met Heerban- commandant (W. A.) Feenstra uitgezon den. De radio-luisterbijdrage wordt voor de toestelbezitters ingang Mei van f 0,75 op f 1,gebracht. Distributieklanten hoe ven niet meer te betalen. Tot verheugenis van blinde radio-lui steraars is gisteren de eerste Gids met \olledig programma in Braille-schrift verschenen. Kost f 1,per half jaar. Een weldaad van de Nederl. Omroep. Wij moeten leeren zien en den ken in „tijdruimte" Niet de phase van heden, een door de Duitschers bezet land, vreemde overheersching verdeeldheid en verscheurdheid in ons eigen volk, is beslissend en be paalt onze gedragslijn, doch de toe komst, die onvermijdelijk en ook de eenig juiste en gewenschte is; vre de met het broedervolk, samenwer king met hen, die men thans als onze vijanden beschouwt, uiteinde lijk dan komende: welvaart, voor spoed en grootheid voor ons eigen volk, afhankelijk van en onverbre kelijk verbonden aan onze verhou ding tot Duitschland. (Uit een rede van de Burgemees ter van Den Bosch.) WINKELIERS IN EIEREN. In de distributiekring Texel zijn speci aal de volgende winkeliers aangewezen voor het verkoopen van eieren aan zie ken: A Timmer Cz., Peperstraat 27, Oos terend; J. Huizinga, Koogerstraat 7, Den Burg De Distributiedienst. FEESTj Vereen. O.L.L. Landbouwschool. Door de Vereen, van Oud-leerlingen der Lagere Landbouwschool wordt op Tweede Paaschdag in Casino een gezel lige bijeenkomst belegd. Het programma vermeldt een paar tooneelstukjes, zang en uitreiking prijzen Stalwedstrijd. Door de Zuivelfabrieken Onderneming en Eendracht werd een medaille, door de di rectie van de Texelsche Crt. een plaquet-' te beschikbaar gesteld. SCHEUREN VAN GRASLAND. De Productie-Commissaris voor N - Holl. herinnert er aan, dat zij, die niet vóór 10 April a.s. hun grasland kunnen scheuren, wegens gebrek aan paarden kracht, zich onder opgave van naam, adres, organisatienummer en oppervlak te te scheuren grasland vóór 1 April 1942 kunnen opgeven aan het Bureau van de Landbouw-Cnsis-Organisatie, Land- bouwhuis te Alkmaar. Getracht zal wor den met beschikbaarstelling van tractors, voorzien van generatoren, zooveel moge lijk belanghebbenden van dienst te zijn bij het scheuren van hun grasland. AARDAPPELEN. Er zijn bepaald heel wat menschen, die aardappelen hebben opgeslagen. Wan neer ze nieuwe aardappelkaarten in ont vangst willen nemen, moet een formu lier worden ingeleverd, waarop zij ver klaren, dat zij niet meer dan 25 kg. aardappelen in voorraad hebben Tot nu toe zijn nog maar weinig formulieren afgehaald en nog minder ingeleverd Toch zou het wel kunnen zijn, dat men geen pieper in voorraad heeft en toch verzuimde een invulformulier te halen. Wie daarbij belang hebben, geven we de raad Maandag zoo vroeg als mogelijk is naar het Distributiekantoor te gaan om zoo'n formulier te vragen SCHAAKNIEUWS. Dinsdagavond j.l. bracht een 16-tal spelers van S.I.V. een tegenbezoek aan O.D.S.C. Deze wedstrijd werd door beide partijen met interesse gespeeld De eind uitslag was ook deze maal in het voor deel van ODSC. Deze nog jeugdige club wist met 9V2 tegen 6V2 punt de winst weer aan zich te houden (Uitvoeriger in volgend nr.) P.B. De Snecker poelier Jaarsma betaalde f 100 voor het eerste kievitsei. Op de vraag „waarom" antwoordde hij: „Alleen om de reclame" INGEKOMEN PERSONEN P Bakelaar, v. Den Helder, Spoor- gracht 13, n. Oosterend, Peperstr. 25. E. J, Vooren, v. Schiedam, Tielman Oemstr. 4 naar E 55. J. Slagter, v Haarlem, Santpoortstr. 50rd. n. Den Hoorn 28a. Joh. van Beek, van Wiermgermeer, Schelpenbolweg F 42, naar E 116. A. J. Hoogerwerf en gezin, v. Amster dam, Zaandijkstr. 12, n Den Hoorn 98. H. M. Rouwendaal, v. Zijpe I 133 naar Den Burg, Molenstraat 14. J. H. Janssen Smit, v. Ermelo, Fr. Hen driklaan 25 n. De Cocksdorp 16. E. V Neuvel, v. Bovenkarspel A 386, n. Den Burg, Vogelenzang weg 2 M. Carol, v. Nieuwer-Amstel, Rand wijklaan 22 naar H 96. H. G. Zijm, v. Alkmaar, Stationsstr. 46 n Den Burg, Molenstr. 55. J. Tigchelaar, v. Barradeel, Klooster Lidlum 19, n S 37 J J. Kuis, v. Uithuizen, Molenweerd- str. B 191, n Den Burg, Witte Kruis weg 5. C. Hatzmann, v Dwingeloo, Leggeloo 479, n B 14. Fr. C. Smit, van Rheden-Velp, Laar- weg 10, n. Den Burg, Molenstraat 48. Pieter Kalf en echtgen., v Beemster, Nekkerweg 12 naar C 120. TEX. ALGEM. WIJKVERPLEGING. Nadeelig saldo 1942 begroot op ruim dertienhonderd gld. Wat staat het er met de financieele po sitie van onze Wijkverpleging slecht voor! In de Dinsdag gehouden algemee- ne vergadering werd medegedeeld, dat 't tekort over 1941 f 929.57 had bedragen, terwijl het nadeelig saldo voor 1942 op ïuim dertien honderd gulden is begroot; om precies te zijn f 1341,44 Dat gaat de verkeerde kant op, dat loopt fout! „Onder de giften was ook opgenomen een gift van N.V. TESO ten bedrage van f 400, waarop bij de opmaking der be grooting ook reeds was gerekend aldus schrijft de secr.-pennm,. de heer W. N. Kelder in zijn jaarverslag. Er was op gerekend Wanneer TESO haar hand nu eens niet over haar hart had ge streken, waar zouden we dan gebleven zijn? Texel! Laten we aan onze reputatie denken en ons met z'n allen beijveren om de kas van de Wijkverpleging te verster ken. Zeker, reeds wordt er veel gegeven, maar aan de andere kant moet onze Wijkverpleging zich steeds hooger uit gaven getroosten. De sociale wetgeving kostte haar over 1941 wel f 170 extra. Dus. verblijdt de penningmeester met een gift, geeft' naar vermogen. We weten wel, dat het levensonderhoud duur is en dat menig huismoeder moeilijke proble men heeft op te lossen. Van dezulken kunnen en mogen we niets eischen, maar het aantal dergenen, die wél een steentje kunnen bijdragen, is gelukkig nog groot genoeg om de Wijkverpleging weer in 't goede spoor te brengen. Jammer, dat de Wijkverpleging Dins dagavond ter gelegenheid van haar alg. vergadering niet een volle zaal had! Het bestuur en de verpleegsters waren pre sent, maar van de 1446 leden was er niet een. Laten wij op deze plaats een be- ioep op heel Texel doen. Na opening door de voorz., de heer G. J. B. Mulder, en lezing der notulen, bracht de heer W. N. Kelder zijn Jaar verslag uit- Het bestuur bleef ongewij zigd. Het ledental steeg tot 1446; de con tributie kwam goed binnen. Wat de geld middelen betreft: 1941 was nog ongunsti ger dan 1940, ondanks de f 400 van T.E. S.O en de f 100 als extra gift van de N.H. Vereen. Het Witte Kruis, afd Texel. Aan contributie werd, dank zij de activi teit van de incasseerders, die een vrij groot aantal nieuwe leden aanbrachten, f 40 meer ontvangen dan de raming be droeg. Dat de uitgaven f 9291,59, niet nóg hooger waren, is mede te danken aan de groote spaarzaamheid, waarmede de ver pleegsters van de haar gegeven bevoegd heid om bij ongunstige weersgesteldheid van een auto gebruik mogen maken, is geprofiteerd. De verpleegsters legden 7310 huisbezoeken af, daar komen die voor de t.b c.-bestrijding nog bij, bene vens de diensten, bewezen op de zittin gen van het consultatiebureau voor zui gelingen en de bezoeken voor zuigelin genzorg. De Linnenkast werd wederom voorbeeldig door mej. Langeveld be heerd. Ten behoeve van het Noodzieken huis werd in het afgeloopen jaar eenig goed aangekocht, waarvan de kosten f 57,08 bedroegen. Bij het begin van het jaar was f 172,82 in kas, aan het eind f 118,75. Van de linnenkast werd weder weinig gebruik gemaakt; in totaal wer den 24 stuks goed uitgeleend. Geldleening Er moest voortdurend ge bruik worden gemaakt van de gelegen heid om bij de Coop. Boerenleenbank renteloos geld te leenen. Secr. zegt het Bestuur hartelijk dank. Voorts dankt de secr. de Texelsche Courant voor de pu blicatie der giften Rekening: Ontvangen aan giften f 813,29; contributie f 2266,40. Totaal ont vangen f 6377,59; nadeelig saldo f 929,57 (v.j f755,91) Totaal uitgaven f7307,16. Door de heer P. Lieuwen werd namens de comm. van rekening nazieners rap port uitgebracht. Boeken en bescheiden waren in volmaakte orde bevonden. Bestuur- De aftredende bestuursleden, de heeren Notaris Mulder, M. W. de Graaf, A. Epe en W N. Kelder werden met algemeene stemmen herkozen J. VERTROKKEN PERSONEN. L. Gerritsen, v. Den Burg, Westerweg 1, n Alkmaar. Harddraverslaan. F. L. J. Bosland, v. Oudeschild 5, naar Amsterdam,. Lutmastr. 80 I. ONDERHANDS VERKOCHT. De heer H. Gomes heeft zijn woon huis aan de Nieuwstraat, bewoond door de familie Jb Bonne, onderhands ver kocht aan de heer Alb. Eelman., Kooger straat. GIFTEN WITTE KRUIS. B., Den Burg f 1A. G., Eierland f0,50; J. R., Den Burg f 0,50; T. P., Ou deschild f 1,E.v.d.K., Den Burg f2,50, A. v.d. S., Den Burg f 1, S.V. TEXEL. Programma voor morgen: Heldersche afd.: HRC 5-Watervogels 3; Watervogels 2-Helder 4; Texel 1-HRC 4 (Aanvang half twee) 6 April (2e .Paaschdag) Helder 4 Texel 1. 12 April: Texel 1—HRC 3. Het begint er naar uit te zien, dat Zon dag een volledig programma kan worden afgewerkt. Over eventueele kansen valt weinig te zeggen, daar alle spelers, ook de gasten, voor het eerst sedert 10 we ken in het veld treden. Nu weer 's mid dags gespeeld wordt, mag een grootere belangstelling van het publiek verwacht worden. We rekenen er op, dat we weer eens een behoorlijke partij voetbal te zien zullen krijgen. Elftal: W.Geus Jac.Koorn W.Langeveld H.Neijens H.Boon P.Keijser Ab.Keijser D.Huizinga J.v.d.Pijl A. Hui zinga H. de Jong Res.: P. Vlaming en B.Beumkes. Grensr.: Jan Maat. Zorgt er dan voor, dat er om half twee begonnen kan wordn Voor wachten is nu geen tijd meer. D.D. VOORWAARTS-NIEUWS. Zondag speelt I tegen WKC aan De Waal. Vertrek van Den Burg 2 uur. Spe lers: Jo Gieles, Jn. Bruin, R.v.d Slikke, J. Kiewiet, Dia v d. Slikke, Jn. Gieles, N. Bremer, Jac. Gieles, B. Kiewiet, P. Gieles, Co Eelman en H. Koens. II speelt thuis, aanvang half drie. B.Koorn, Dia Koorn, J. de Jong, A. Standaart, N.N., Dia Eelman, G. Hillen, N. de Bloois, Cor Kuiper, L. Bakker, P. Tuinder en L v.d. Ban. Bij goed weer Zondag om half elf oefenen. OUDERAVOND O.L. SCHOOL.' Verheugend groot noemde de voorzit ter van de Oudercommissie, de heer C. J. de Lugt de opkomst, toen de o.l. school in de Landbouwschool Woensdag een Ou deravond belegde. Het lokaal was flink bezet. Aan de heer Van den Ban werd dank gebracht voor het beschikbaar stel len van het lokaal, aan Zuivelhandel J. Huizinga voor de chocolademelk. Na het lezen van de notulen door de secretaresse, mevr. Vellenga-Lempersz, deed het hoofd der school, de heer Chr. v.d. Kolk, eenige mededeelingen, o.m. over de Schoolkrant, welke met zijn me dewerking onder redactie van een vier tal leerlingen iedere maand zal verschij nen; ze zal 5 ct. per nummer kosten; 25 ct. per half jaar Vervolgens hield de heer Van der Kolk een lezing over nieuwe inzichten op het gebied van het leesonderwijs, waaraan hij een kort historisch overzicht liet voorafgaan. Wanneer het kind het tech nisch lezen machtig is, moet er naar ge streefd worden, dat het 't gelezene in zich opneemt. Uit de ervaring weet ie der, hoe moeilijk „goed lezen" wel is. Veelal leest men maar half, men leest over de dingen heen, men leest dingen, die er niet staan. Op duidelijke wijze gaf spr. aan, hoe de school bevorderen kan, dat een kind het gelezene goed tot zich laat doordringen en vragen, naar aan leiding daarvan gesteld, kan beantwoor den. Een interessant onderwerp, dat tot nadenken stemde. Dit kon ook gezegd worden van het onderwerp, dat de heer L. Broere behan delde. Hij sprak over rapporten en rap portcijfers. Van de waarde, welke daar aan moet worden toegekend en van de wijze, waarop de waardeering van vlijt, gedrag en netheid en van de vorderin gen in de kennis- en vaardigheidsvak ken in cijfers kan worden uitgedrukt, gaf hij uit de onderwijzerspraktijk voorbeel den, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlieten. Er volgde een kor te gedachtenwisseling, waarbij de op merking werd gemaakt, dat niet in de eerste plaats de cijfers voor rekenen, aardrijkskunde, schrijven, taal, enz. van het grootste gewicht zijn, wanneer het gaat om de vraag, of iemand later in de maatschappij slagen zal, maar wel de omstandigheid, of hij zich met hart en ziel aan een bepaalde zaak kan wijden; of hij van aanpakken en van aoorzetten weet. De geschiedenis geeft daarvan heel wat voorbeelden. Toen op „vlijt" te zeer de nadruk werd gelegd, werd door een ander herinnerd aan Mi- chiel de Ruyter, die toch zoo'n „heilig boontje" niet was. Nochtans blijkt het hem aan andere goede karaktereigen schappen welke op een rapport niet worden vermeld niet te hebben ont broken. Na de pauze, gedurende welke choco lademelk en een gebakje werden rond gediend, las de heer Klein uit een der boeken van Theo Tijssen, waaraan hij een korte toelichting vooraf deed gaan. Met aandacht werd geluisterd naar de welgekozen fragmenten. Bij de rondvraag werd over huiswerk van gedachten gewisseld. Tevens werd afgesproken, dat de Ouderavonden voor taan niet later dan te 11 uur zullen ein digen. Dit zal, naar algemeen werd aan genomen, het bezoek bevorderen. Tegen half 12 sloot de heer De Lugt met een woord van dank deze zoo zeer geslaagde samenkomst. ONDERHANDS VERKOCHT. De heer S. C. Eelman heeft het woon huis in de Weverstraat, afkomstig van de heer R. Flens, onderhands aan aannemer Jac. Drijver te Oosterend verkocht. NUTSBEWAARSCHOOL. In verband met het a.s. huwelijk van mej. A. Prins wordt door het bestuur der Nutsbewaarschool een flinke kracht ter assistentie van de directrice gevraagd DE HEER \V. H. WILLEMSEN OVERLEDEN. Oud-Hoofd der R.K. School. In de ouderdom van 65 jaar is de heer W. H Willemsen, oud-Hoofd der R. K. School alhier, gistermorgen, na een kortstondig ziekbed overleden. Zijn heen gaan beteekertt een zware slag voor zijn echtgenoote en kinderen, die in hem een zorgzame man en vader verliezen. „Meester Willemsen" overleden. Zeer velen zullen de droeve tijding met leed wezen vernemen, niet alleen de groote schare van oud-leerlingen, die van mees ter Willemsen onderwijs genoten en in wier hart hij door zijn vriendelijk karak ter en rechtvaardig oordeel een ruime plaats ingenomen had, maar ook de vele anderen met wie hij door banden van ware vriendschap verbonden was. Bij 't 25-jarig beslaan van de R.K. School, in 1935, en bij zijn afscheid als schoolhoofd is door jong en oud op ondubbelzinnige wijze getuigd van groote genegenheid en medeleven jegens meester Willemsen. Op, grond van uitstekende getuig schriften werd de heer W. H. Willemsen, onderwijzer in het Bisdom Haarlem, (in 1877 te Brunssum geboren), met ingang van 1 April 1910 tot hoofd der school be noemd. Wegens zijn groote verdiensten werd hem bij het zilveren jubileum der school door de H. Vader een hooge on derscheiding toegekend, nl het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" met de daarbij behoorende oorkonde. Helaas heeft meester Willemsen nog geen vijf jaar van zijn pensioen mogen genieten. Zoo gaarne hadden we hem een lange, gelukkige levensavond toege- wenscht. De Schepper heeft echter an ders heslist. Hun, die in rouw achterblij ven, blijft tot troost het vast vertrouwen, dat meester Willemsen is opgenomen in de Heerlijkheid van Hem. Die hij steeds met zulk een groote trouw en oprecht heid heeft gediend, in voor- en tegen spoed. Meester Willemsen ruste in Vrede. J. BELANGRIJKE MEDEDEELING. Als gevolg van de papierschaarschte heeft de overheid de pers nieuwe beper kingen moeten opleggen. Ook aan de Texelsche Courant. Voorloopig zullen we Woensdags nog met vier pagina's mogen verschijnen, maar ook Zaterdags zal de omvang niet grooter dan één enkel blad mogen zijn. Mede zijn ten aanzien van de advertenties maatregelen afgekondigd. Eenige tijd geleden werd reeds een maxi mum-grootte, zoowel van de advertentie- oppervlakte als van de daarin te ge bruiken letters, voorgeschreven. Thans is tevens bepaald, dat slechts een zeker ge deelte van de krant met advertenties mag worden gevuld. Wanneer het toege laten aantal kolommen advertenties be reikt is, moeten daarna inkomende ad vertentie-opdrachten worden geweigerd. Nader omschreven annonces zullen voor rang hebben. Vorig jaar Maart stond het betrokken Departement de bladen toe, hun adver tentieprijs met 22 pet. te verhoogen. In tegenstelling met de meeste andere cou ranten, zijn wij toen tot die verhooging afgezien van de Omzetbelasting -- niet overgegaan. Thans worden alle Neder- landsche kranten en tijdschriften ver plicht, hun advertentieprijs te verhoogen. De officieele circulaire, welke ons d.d. 25 Maart bereikte, vermeldt. „De volgende verhoogingen zijn voor geschreven: A. De prijzen der z.g. kleine adverten ties (Treffers, Zoekers, Speurders, Doel- puntjes, Luidsprekers, enz.) worden met twintig pet. verhoogd. Hiervan zijn uit gezonderd de advertenties van werkzoe kenden en van aangeboden betrekkingen in deze rubriek. Voor deze advertenties moet de huidige prijs gehandhaafd blij ven. B. De prijzen van alle overige adver tenties worden verhoogd met veertig pet." Op grond van deze lastgeving is de prijs van de Texelaartjes op 60 ct. ge steld (voor „adres te bevragen" en „brie ven onder no." tien ct. extra.) Voortaan dienen de advertenties niet meer met een z.g. regelmaat te worden gemeten (voor de Texelsche Crt. gold de z.g. galjard-maat, 8 punten), maar met een duimstok, verdeeld in millimeters. Voor de Texelsche Crt. is de regelprijs vastgesteld op 6 ct. per millimeter. De minimum-grootte voor advertenties blijft ongewijzigd. Ingevolge voornoemde kennisgeving gaat de verhooging voor alle kranten en tijdschriften a.s. Maandag 30 Maart, in. De pers heeft de laatste tijd met groo te problemen te worstelen. De opbrengst der advertentiekolommen is schrikba rend teruggeloopen en zou door de voor geschreven beperking nog aanmerkelijk verder dalen Ten einde hieraan tege moet te komen en het spook der werk loosheid zooveel mogelijk uit de drukke rijen te weren, heeft de Overheid be paald, dat de advertentieprijzen over de heele linie door alle periodieken moeten worden verhoogd. Het is te hopen, dat binnen afzienbare tijd de papiernood minder nijpt dan thans het geval is, opdat die prijsver- hooging weer kan vervallen en ook ons blad weer in zijn oude omvang kan ver schijnen. DE DIRECTIE.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 2