KLAROEN i i mi ABDIJSIROOP Tl H°Esr VERKOUDHEID. BRONCHITIS Texelsche Berichten SPIERPIJNEN KLOOSTERBALSEM GELDERLAND Jgp ïa+fatik Ui,j( UI Él Ut HU NI ill! i§§ ANNE vindt het geluk! Illllllllll'lllllllillllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllJIIillllllllllllllllllllllllllll lllllllllll! VOOR DE VROUW. |||||||||J ||||||lllllilllllllll!lllllllllllllilllllllll!lllllllllllllllllllllllllllli||illll!!Mllllli;|||||| w KOSTELOOS BOEKJE. Als huisvrouw hebt u heel wat zorgen. Het Centraal Distributie-kantoor tracht die zooveel mogelijk te verlichten. Maar het C.D.K. heeft voor 9 millioen men- schen te zorgen. Het doet wat het kan en houdt daarbij rekening met allerlei bij zondere behoeften. Bijv de uitzet voor baby, de gordijnen voor het nieuwe huis-., rantsoenen voor zware arbeid, enz., enz. Hier is de bestelbon voor een boekje, waarin u dergelijke onderwérpen behan deld 'vindt. Invullen, uitknippen en in open enve loppe met lVs ct.-postzegel zenden aan Econ. Voorlichtingsdienst, Rijnstraat 24, Den Haag Gelieve naar aanleiding bericht Texel- sche Crt. kosteloos uw b9ekje „De Distri butie en de Huisvrouw" te zenden. Naam- Adres: waarbij slym op de borst vast zit. zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen en borst en keel verzachten, terwyl de hoest verdwijnt. Vanouds beproefd by hoest, j;rlep. bronchitis, asthma. AWF&' C t 'sVfecfilds}béste Hoestsiroop JAN OLIESLAGERS OVERLEDEN. Als Olieslagers dood is. Dan krijgen wij misschien De helft van zijn centen En ook zijn vliegmachien. Hoe goed kan ik me nog herinn'ren. Dat ik als knaap dit versje zong. Wat nam na dien, m'n beste lezer, De vliegtechniek een reuze-sprong. We denken nog met trots en vreugde Aan onze eerste Indië-vlucht. Zooals voorheen te water, waren Wij nu weer heerschers in de lucht. Wat leefde ook ons land in spanning, In groote angst, in hoop en vrees, Maar ook, wat hebben wij gejubeld, Bij de beroemde Melbournerace. Natuurlijk bleven tegenslagen Ook onze vliegers niet gespaard. Zoo menig vliegersplaats bleef open Bij vrouw en kind aan eigen haard. Maar ondanks dat en door dat alles Werd Hqlland met zijn luchtvaart groot, En konden wij met trots gewagen Van onze mooie vliegtuigvloot. Ja, zelfs ons eiland bleef niet achter, En werd, ge heugt het u nog zeer, Vóór 5 jaren ook ingeschakeld In 't Nederlandsche luchtverkeer. Thans, Olieslagers is gestorven En zeker zal het nageslacht DeeiJ pionier wel nooit vergeten. Die 't vliegen zoo dicht tot ons bracht. Helaas. vandaag zou ieder wenschen, Dat nooit een vliegtuig had bestaan, Want wat voor leed is door dat middel Reeds over onze aard gegaan. Hoe jammer, dat de mensch de krachten Waarover God hem heerschen deed, Misbruikte tot zijn eigen onheil, Meedoogenloos, onzinnig, wreed. Dat spoedig dan de tijd weer kome, Dat men ook weer het luchtverkeer, Tot 's menschen zegen mag gebruiken. Tot 's menschen nut, zooals weleer. Nu vlieger Olieslagers dood is. Zou dit de mooiste uiting zijn Van onze dank jegens zijn arbeid, Op 't vliegtuigkundige terrein. HUIB DE RIJMELAAR. FEUILLETON mm Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. 69.) Het paar achter de Kerstboom scheen dat echter niet te hooren. Anne, zei Grundtvig, ik houd van je Ik kaji je niet meer uit mijn leven weg denken. Je bent mijn tweede ik. Wil je mijn vrouw worden? Het meisje sloeg met een blijde lach haar oogen op, die glinsterden van niet meer te weerhouden tranen en met een onderdrukte juichkreet sloot Grundtvig zijn Asschepoester in zijn armen. Senta Bratt had het Kerstlied beëin digd, maar zij was niet van plan een ander in te zetten. Het paar achter de Kerstboom kon het nu toch wel eens zijn geworden en anders was Grundtvig de onhandigste vrijer, die ze ooit gezien had. Ze keerde zich om en op hetzelfde oogenblik kwam h'et tweetal van achter de Kerstboom te voorschijn. Ik heb de eer de aanwezigen kennis te geven van mijn verloving met mejuf* frouw Anne Faro, zei Grundtvig wat Stamnr. Texelsche Courant P. 1429. GEMEENTE TEXEL IIIHIIIIIII AFHALEN AARDAPPELFORMULIEREN. De Burgemeester van Texel deelt aan belanghebbenden mede, dat waarschijn lijk op Donderdag 2 April een aanvang wordt gemaakt met het weder uitreiken van nieuwe bonkaarten. Zij, die per ge zinslid geen 50 kg. aardappelen in voor raad hebben, dienen ,op de uitreiking van deze nieuwe bonkaarten een formulier te overleggen, waarin dit verklaard wordt. Deze formulieren zijn te bekomen bij den distributiedienst. Wordt geen formulier ingeleverd, dan worden geen aardappel- kaarten uitgereikt. Ik moge u verzoeken hier terdege rekening mede te houden. Texel, 24 Maart 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES RIJWIELEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat het met ingang van 28 Maart 1942 krachtens de op heden afgekondigde verordening tot wijziging der algemeene politieverorde ning verboden is in deze gemeente, ten zij na verkregen vergunning van den Burgepieester, een rijwiel te plaatsen of onbeheerd in stilstand te hebben op of aan den openbaren weg: tusschen een half uur na zonsonder gang en een half uur vóór zonsopkomst; of tusschen een half uur vóór zonsop komst en een half uur na zonsondergang, tepzij het rijwiel door middel van een deugdelijk slot op behoorlijke wijze is afgesloten. Overtreding van dit verbod kan wor den gestraft met hechtenis van ten hoog ste zes dagen of een geldboete van driehonderd gulden, terwijl het rij wiel, waarmede de overtreding is ge pleegd, kan worden verbeurd verklaard, als dit aan de veroordeelde toebehoort. Texel, 25 Maart 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. UITREIKING BONKAARTEN, geldig in de periode 19 April-16 Mei a s. Zeepkaarten voor kinderen van 0 tot 8 jaar. Invullen formulieren voor brandstoffen en petroleum voor kookdoeleinden. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat wederom nieuwe bonkaarten zullen worden uitgereikt voor voedings middelen. alsmede zeepkaartjes voor kinderen. Tevens zullen formulieren worden ingevuld voor petroleum en brandstoffen voor kookdoeleinden Te Oudeschild op Donderdag 2 April' a.s. in de o.l. school des morgens van: 10,00-11,00 nos. 1 t.m. 97. 11,00-12,00 nos. 98 t.m. 165. 12,00-1.00 nos. 166 t.m. 239. Des middags van; 2,00-3,00 voor/het dorp met nos. 240 en hooger 3,00-4,00 voor bewoners van wijk S. Te De Waal op Zaterdag 4 April a.s. in de o.l. school des morgens van: 9.30-10,00 nos. 1 t.m. 41 10,00-10,30 nos. 42 t.m. 55 10,30-11.00 nos. 56 en hooger. 11,00-11,30 wijk W met nos. W 1 t.m. 30 11,30-12,00 wijk W nos. W 31 t.m. W 50. 12,00-12,30 wijk W nos W 51 en hooger Medegebracht dienen te Worden: alle stamkaarten van het gezin, alsmede de bijbehoorende inlegvellen. Ook dient men indien men per gezinslid niet beschikt over 50 Kg aardappelen, een formulier te overleggen, waarop dit vèrklaard \yordt. Zonder formulier worden geen aardappelkaarten uitgereikt. Men wordt verzocht zich stipt aan de tijden der' zit tingen te houden. Texel, 2 April 1942. De Burgemeester van Texel, RIJK DE VRIES. Een man moet zijn geestkracht op een nieuw doel richten, als het oude ten gronde gaat. verlegen, maar met stralende oogen Doddie slaakte een gilletje, Jens Grott- kau omhelsde zijn vriend, Grottkau se nior klopte de gelukkige jongeman op zijn schouder en de gravin mompelde Daar hebben we 't. al! Zij heeft mets en hij niet veel Enfin, het geld voor de uitzet zal ik wel bij elkaar zien te krijgen en voor de eerste tijd een klei ne toelage geven. Als ze samen maar gelukkig worden. Daarna ging ze op haar neef toe om hem te omhelzen, maar Remus Falke trad haar in de xveg en stak de jonge graaf zijn hand toe. Grundtvig, zei hij ernstig, als mijn kleindochter van je houdt, dan heb ik er geen bezwaar tegen. Geef me je hand en beloof me Anne Falke gelukkig te maken. Het werd zoo stil in het ruime vertrek, dat men de dennenaalden van de Kerst boom kon hooren vallen. Mevrouw de gravin, ik ben u en uw vrienden een verklaring schuldig, ging Falke voort, zich tot de gastvrouw rich tend. U hebt mij en mijn kleindochter voor het Kerstfeest Agenoodigd. Anne is mijn kleindochter. En als u een half uur geduld wilt hebben, dan zal notaris Hamsen u alles uitleggen. Daar moet ik bij gaan zitten, zei de gravin. Verrassingen schieten me altijd in m'n beenen. Vooruit notaris, steekt u eens gauw van wal en leg ons niet op de pijnbank. Ik brand van nieuwsgierig- AFHALEN NIEUWE BONKAARTEN DOOR VREEMDELNIGEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die niet in het bevolkingsregistgj' van Texel staan ingeschreven, ook hun nieu we bonkaarten, welke uitgereikt worden, in de periode 29 Maart18 April, met op Texel kunnen ontvangen. Men dient de stamkaart, inlegvel en eventueel aard appelformulier aangeteekend op' te zen den aan eigen distributiedienst. Deze diensten zullen per omgaande de nieuwe bonkaarten weder aangeteekend aan af zender doen toekomen. Texel, 1 April 1942 De Burgemeester van Texel, RIJK DE VRIES. BELANGRIJKE MEDEDEELING. De Burgemeester van Texel maakt be kend in verband met het misverstand, dat er heerscht ten opzichte van het af halen van nieuwe distributiekaarten dat voortaan iedere 4 weken nieuwe dis tributiekaarten zullen worden uitgereikt. De geheele bevolking dient zich dus ie dere 4 weken, met stamkaart, inlegvel en zoo noodig aardappelenformulier, naar plaats van uitreiking te begeven. In dit verband wordt er nog eens bijzonder de aandacht op gevestigd, toch steeds in eigen ibelang kennis te nemen van de officieele publicaties op distributiegebied in dit blad. Texel, 30 Maart 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. DISTRIBUTIE Op Goede Vrijdag (3 April) zal het Distributiekantoor als normaal geopend zijn. De Distributiedienst. VERSCHEIDENE BIJENVOLKEN kwamen de winter niet door. Er zijn in de wintermaanden heel wat bijenvolken ten onder gegaan; menige bijenhouder heeft meer dan de helft van zijn kasten of korven verloren! Toch zijn niet allen zoo ongelukkig geweest. Zoo hebben drie van de grootste bijenhouders te Den Burg zeer geringe verliezen gele den; van hun 1820 volken sneuvelde er slechts één Maar ook zijn er enkelen, de een paar volken hadden, die met één slag iemker af zijn geworden De bijzondere tijdsomstandigheden zijn daaraan niet vreemd. De suiker werd te laat in de herfst ontvangen, zoodat de bijen er geen of onvoldoende gebruik van hebben gemaakt. Bovendien was Augus tus voor de verzameling van heidehoning zeer ongunstig De iemker, die zijn vol ken er toen niet met leege raten op uit heeft gestuurd, bofte; de volken*van hen, die deze voorzorgsmaatregelen niet ge nomen hadden, kregen toen reeds een klap. Maar over het algerpeen genomen, heeft Texel het er in vergelijking met de vaste wal niet zoo kwaad afgebracht. - worden veroorzaakt door scher pe stoffen, die zich in Uw spieren hebben vastgezet en pynen en stijfheid veroorzaken. Laat U dan driemaal daags met Akker'sKloosterbalsem wrijven en spoedig zult U er vanaf zyn! Kloosterbalsem dringt diep in de weefsels en oefent daar zijn afleidende en genezende invloed uit op strjve pijnlijke spieren. heid Voor <^e tweede maal op deze gedenk waardige dag vertelde Hamsen, gese- cundeerd door Senta Bratt, het geheele verhaal Toen hij daarmee aan het eind was, riep Doddie Hesterberg: Dat is gewoon een roman! Wat zeg ik? Een sprookje! Het is eenvoudig het verhaal van Asschepoester! Senta Bratt heeft Asschepoester ge schilderd en ontdekt. Asschepoes heeft een handschoen verloren! De booze stiefzuster ontbreekt zelfs niet op het appèl! En de verliefde prins is een graaf, maar dat scheelt niet zoo heel veel en anders was het plagiaat! Kinderen, als je het ergens las, zou je het eenvoudig niet gelooven! In dat geval zou ik de ongeloovige Thomas meenemen naar mijn kantoor en hem het dossier Staniecki-Falke te lezen geven, besloot de notaris de uitroepen van verbazing. In de archieven van rechtsgeleerden ligt meer stof voor een roman dan men wel vermoedt. Allen omringden Anne en haar ver loofde en Senta Bratt maakte van deze gelegenheid gebruik de notaris even apart te nemen Wat hebt u met Vera Staniecki en haar moeder gedaan? wilde ze weten. Allereerst ben ik naar consul Eschental gegaan om hem onder vier Waar de bloesemknoppen springen In den fruittuin Gelderland, Woont een volk, dat alle dingen Critisch keurt en met verstand. Hier, waar ook het kopje drinken Aan veel eischen moet voldoen, Hoort men steeds den lof weerklinken Van die heerlijke KLAROEN NIEMEIJER'S KOFFIESURROGAAT CONSULTATIEBUREAU. We herinneren er aan, dat het Consul tatiebureau voor Zuigelingen Vrijdag 10 April volgende week dus zitting houdt. 0 DOODEENVOUDIG. Alle Texelaars moeten het weten. Hoe speel ik dat klaar? Plaats een adverten tie en het komt voor elkaar Oplaag meer dan 2500 ex. Gelezen in alle gezinnen. ONDERHANDS VERKOCHT. De heer J. van Beem heeft zijn woon- en winkelhuis in de Binnenburg ver kocht aan de heer J. Huizinga, Kooger- straat, Den Burg De heer H. Zijm heeft het woonhuis in de Weverstraat, naast Sigarenmaga zijn Spanjer, onderhands verkocht aan de heer E. v.d. Kerkhof KAMERAADSCHAPSAVOND. Ten besluite van de dag, waarop de heer Rijk de Vries tot Burgemeester van Texel'werd geïnstalleerd, werd in Casi no een kameraadschapsavond belegd. De opkomst was groot. Onder de aanwezigen bevonden zich de Ortskommandant, de heer en mevr De Vries, de heer Plek- ker, Burgemeester van Haarlem, Baron Sloet, Burgemeester van Den posch en vele andere autoriteiten. Na een wel komstwoord van de heer C. Wonder, Groepsleider van de Groep Texel der N S.B., werd het woord gevoerd door de heer Ouwerkerk, plaatsverv. gemachtig de van de leider in N -Holland. Daarna sprak de Burgemeester. Ook de heer Joh. Parlevliet, dorpsboerenleider, heeft een toespraak gehouden. De leiding van deze avond berustte bij de heer B. Bak ker, Groepsbeheerder van de NSB-groep Texel. Ter afwisseling trad de heer Paul Duval met liedjes en een praatje op. Het muzikaal gedeelte van het programma werd verzorgd door de heeren A W. Goedhart (piano) en Joop'Vroom (accor deon). Het Texelsche W.A.-lied. compo sitie en woorden van de heer Goedhart, vond veel bijval. oogen klare wijn te schenken. De man moest tenslotte toch van de gedragingen van zijn vrouw op de hoogte worden ge steld. Ik heb hem ook Vera's brief laten lezen Hij was niet. zoo verrast als ik dacht. Zijn vrouw had hem al een en ander van haar dochter verteld, maar daar hij nu eenmaal met haar getrouwd was, gaf hij er om begrijpelijke redenen de voorkeur aan het verleden te laten rusten. Ik heb hem gelukkig de toezeg ging kunnen doen, dat van elke vervol ging zal worden afgezien, wanneer ze slechts een schriftelijke bekentenis stuurt en zich verder rustig gedraagt Nou, daar heeft ze alle reden voor, vond de schilderes En wat gebeurt er met die beminnelijke Vera? Na mijn onderhoud met de consul" ben ik naar Hotel Bristol gegaan, waar ik de jongedame onder handen heb ge nomen. Ze had juist groot toilet gemaakt en op tafel lagen vrijwel alle familie- juweelen van de Falkes. Die heb ik eerst maar eens bij me gestoken. Daarna heb ik haar eens flink de waarheid gezegd. Aanvankelijk had ze nog de brutaliteit een groote mond op te zetten, maar toen ik haar mijn wonderbrief onder de neus hield, bond ze al heel gauw in en liet ze zich aan het verstand brengen, dat er niet veel anders voor haar over bleef dan haar boeltje te pakken en het hotel zoo spoedig mogelijk te verlaten. (wordt vervolgd) VOOR ONZE SCHAKERS. 13c Vraagstuk: Wit: Ka8, Db7, Ld7 en e7, Pc3, pi a3, c6, e2, g6 en h5. Zwarl. Ke5, Lh2 en h3, Pa2, pi c5, e4, g4 en g5. Mat in drie zetten. Oplossing 13e vraagstuk: 1. Db2 dreigt 2. Dd2 Kd4 2. Dd2 Kf4 2. Ld6t Lf4 2. Lf6| Pc3 2. Dc3:f Pel 2. Pdlt g3 2. Lf6f b c f 14c Vraagstuk: Wit Kf3, Ta7 en h6, Lg3 en g4, Pc5 c-n f4, pi b4, b5, c4, d4 en, g7. Zwart Kd6, Tf6 en h5, Lh7, Pe8 en 18, pi c6, el en f7. Mat in twee zetten. (Volgende week geven we de oplos sing) Voor de vlijtige bestaat een week uit zes feestdagen en een rustdag. VOLKSKUNDE. 9. DIERENPROCESSEN Gedurende de 15e eeuw en in 'n groot deel van de 16e eeuw heerschte alom het gebruik, dat de redelooze dieren voor hun wanbedrijven vervolgd en gestraft werden Ook in Nederland is dit voor gekomen. In 1595 werd te Leiden een hond opgehangen, die een kind doode- lijk had gewond ,,en wel tot afschrik van alle andere honden, met verbeurte van al zijne goederen, indien hij eemg mogt hebben, ten behoeve van de Gra felijkheid". Sindsdien werden de Leide- naars „hondenhangers" genoemd. In 1515 had in Holland een ezel een mole naarsjongen gestooten en hem daarna met een hoefslag gedood. Het dier werd tot de strop veroordeeld. Wie er meer van weten wil, raadplege het boekje van J. Rasch over Nederl. Folklore (gebruiken, volksgeloof, ge woonten, uitdrukkingen). IHHHIHU HYGIENE EN VEILIGHEID mm 405. Galbulten. Onder galbulten ver staat men gewoonlijk de jeukende bul ten, welke vele personen, vooral kinde ren krijgen na het eten van bepaalde spijzen (aardbeien, eieren, kreeft, enz.) Ook vette spijzen veroorzakensoms het verschijnsel. Het geldt hier in de regel een of andere vorm van netelroos. Het is mogelijk, dat ze hun naam ontleenen aan het feit, dat bij galstuwing soms ook een heftige jeuk optreedt. Eenig ander verband met gal kan men zich moeilijk voorstellen (Dokter L. F. C. Mees in zijn Gezondheidsencyclopaedie).

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4