TEXELSCHE COURANT EEN TRIOMFTOCHT VOOR TEXELS MUSEUM. 54ste Jaargang Woensdag 8 April 1942 No. 5641 Zorg voor de komende winter WIE ZAAIT, ZAL OOGSTEN. VOOR OE LANDBOUW M "SS\) Uitgave Firma Langeveld en De Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh Duinker. Verantwoordelijk v. heele inhoud. Per bakfiets over het eiland. II. Vanavond ouderavond te Oudeschild. Onze trouwe bakfiets voert ons met duizelingwekkende snelheid voor de wind naar Tegels havenplaats. We hebben nog prachtig gelegenheid om de projectoren op te stellen en gaan dan het dorp nog wat in met zijn vele mooie hoekjes en schilderachtige achter ommetjes. Het duistert; „op de lage kim smeult nog wat goud van de zon" als we ons weer schoolwaarts spoeden, want het wordt langzamerhand onze beurt. Stemmengegons verkondigt ons, dat de vergadering nog in volle gang is. Het is weer koud geworden, we verschansen ons in een aangrenzend lokaal, waar we een brandende kachel ontdekken.De ze verrast ons plotseling, als we er dicht bij staan, met een explosie, die ons een treffende gelijkenis met negers bezorgt. Inmiddels draait de vergadering verder, evenals de wijzers van onze klok. Reeds tweemaal hebben we een inkorting op de lezing toegepast.... onze sigaretten ver minderen zienderoogendan.steeds intensiever bereikt ons een zoete geur. We volgen het reukspoor. komen plotseling tot stilstand voor.een pan dampende chocolademelkdaarnaast een koekblik. Achterwaartsmet ge sloten oogen.wanneer we nu precies met een kwartier nog niet aan de beurt zijn dangelukkig daar gaat de deur open. We kunnen ons moeilijk een dankbaar der gehoor voorstellen dan Oudeschil ders dat bewijst ook wel het aantal donateursvier en twintig, het mu seum is aan ,,'t Skil" bijzonder verplicht. Vrijdagmorgen wachten de schoolklas sen ons reeds met ongeduldHet is 'n telkens weerkeerend genoegen dè uit roepen van „aah" en „ooh" te hooren bij de kleurenprojectie en, heusch, er zijn heel wat jongens en meisjes op Texel, die de vogels uit hun omgeving al aardig kennen; hier bij Oudeschild komen de vogels bijna voor de deur.en Mees ter Zondervan heeft er ettelijke voor de klassen geteekend. De bakfiets wordt weer opgeladen en thans kiezen we richting De Waal. Het mooie weer is heelemaal „over", er waait een scherpe Noordoostenwind „pal tegen". In de slooten ligt ijs en de heele MEDEDEELINGEN VAN DE VEREENIGING BEDRIJFSVOORLICHTING. OP TEXEL HET GRONDONDERZOEK. Meer dan 2000 monsters van Texel onderzocht. Het grondonderzoek blijft nog steeds een van de belangrijkste werkzaamheden van onze vereeniging. Bij de oprichting der vereeniging is, sprekende over het grondonderzoek, gezegd: We moeten zoo ver komen, dat er van ons eiland 2000 monsters onderzocht zijn. Dit leek toen tamelijk onbereikbaar en wat hoog ge grepen. Thans zijn we zoo ver. Juist voor het afsluiten van het jaar werd het twee duizendste monster verzonden. Wat de verhouding volledige monsters tot pH monsters betreft is er in 1941 een wijziging gekomen. Steeds was het aantal pH-monsters vrij wat grooter dan het aantal volledig onderzochte mon sters. Voor 1941 staat dit geheel anders. Van de 314 in 1941 verzonde monsters werden er 188 min of meer volledig on derzocht, 106 alleen op pH en van 20 monsters werd het kopergehalte be paald. Dit laatste vond plaats op een be drijf, waar de laatste jaren vaak scha- penziekten voorkwamen Wanneer we de vraag stellen, wat wel de oorzaak is van het groot aantal vol ledig onderzochte monsters, dan zijn daarvoor wel enkele redenen op te ge ven. In de eerste plaats wel het feit van de kunstmestschaarschte. Sommigen mee nen, dat dit juist een reden is om niet te laten onderzoeken „Je kunt", zoo zeg gen ze, „het advies om een minder of meer zware fosforzuurbemesting te ge ven toch niet opvolgen". Dit is inderdaad waar. Met de kalimeststoffen is het ge lukkig echter nog anders gesteld. En ook wat het fosforzuur betreft is onderzoek van het bouwland zeker geen overbodige zaak, zooals uit het volgende zal blijken. Tot nu toe werd er bij de bemesting van het bouwland maar zeer weinig re kening gehouden met de varieerende be hoefte van de verschillende gewassen voor bepaalde voedingsstoffen. Het ging heel vaak zoo, dat het bouwland bijv. recht af 400 kg. super 20 pet. per h.a. ontving. En met de kali evenzoo. Wat dit laatste aangaat werden aardappelen en bieten meestal wel extra bedacht. De laatste jaren nu is men, mede door het werk van de gezamenlijke Vereeni- gingen voor Bedrijfsvoorlichting op de Zuid-Hollandsche eilanden onder leiding van Ir. v.d. Meer, op dit gebied heel wat wijzer geworden. Men heeft een inzicht gekregen in de behoeften van de diverse IPSBIIW voorjaarsstemming van gisteren is weg. De kinderen wachten al in 't verduis terde lokaal. Nu is de wintersche koude gauw vergeten en de lichtbeelden ver plaatsen ons weer naar het voorjaar in heel zijn uitbundigheid. Ook deze Texelsche jongens en meisjes hebben gevoel voor de schoonheid der natuur en Meester Pieterse laat dan ook geen gelegenheid voorbij gaan, om zijn pupillen in te leiden in de rijkdommen van het veelzijdig leven op Texel. De vreugde stijgt ten top, wanneer er een „levende film" wordt gegeven. 's Avonds ouderavond. De heer Pieter se heeft het origineele idee opgevat, ou de schoolfoto's te reproduceeren en deze worden thans geprojecteerd in de pas aangeschafte epidiascoop. De vroolijk- heid is groot, wanneer men in een gemil limeterde jongeling buurman ontdekt of de martiale figuur van „Meester" uit achttienhonderd zooveel, die zijn pupil len als een veldheer overziet; terwijl zijn collega van eenige tientallen jaren, daar voor zich schijnt gereed te hebben ge maakt voor een pool-expeditie. We vinden nog voldoende gelegenheid om zwerftochten in de vogelwereld van De Waal en omgeving te gaan maken en weer stijgt het aantal donateurs. ZaterdagmorgenEen echte schoon maakwind. en het duurt lang, voor we met ons vrachtje Oosterend bereiken. De jeugd wacht al een tijdje, even eens in stormachtige stemming. Ditmaal projecteeren we op zolder.... een bij uitstek geschikte gelegenheid. Het zijn weer de kleuren, die het bijzonder doen. Hier komt nog bij: de jongens en meisjes in Oosterend teekenen graag.dat ziét men direct bij het binnentreden.... en de vogels boeien hen ookdat bewij- gewassen aan de twee belangrijke voe dingsstoffen, fosforzuur en kali. En al kunnen we nu van bepaalde voedings stoffen niets krijgen, nu we hier iets van weten zal het duidelijk zijn, dat grond onderzoek toch, ja juist nu, van be lang is. We zullen bij de samenstelling van ons bouwplan rekening moeten gaan houden met de voorraad voedingsstoffen van het betreffende perceel. Zoo eenigs- zins mogelijk zullen we perceelen met lage fosforzuurgetallen niet moeten gaan bestemmen voor aardappelen of peul vruchten. Hier passen beter haver of gerst. Wat de kali betreft, hiermede is hét al precies eender gesteld. Aardappelen vra gen vrij veel kali. Suikerbieten veel min der. Ook vlas en erwten liebben nogal behoefte aan kali. Haver daarentegen behoeft op de zwaardere gronden bijna nimmer kali. Weten we nu dus iets van de kalivoorraad van de verschillende perceelen, dan kunnen wij daarmede bij de verdeeling van de beschikbare kali terdege rekening houden. Hoe is het nu in 't algemeen met de kali- en fosforzuurvoorraad op de tot nu toe onderzochte bedrijven gesteld? He laas moeten we zeggen, dat het er, spe ciaal met de fosforzuurvoorraad, niet zoo gunstig voor staat. Over 't algemeen zijn de kaligetallen gunstiger dan de fosfor zuurgetallen. Maar dit is wel gebleken; er zijn op bijna ieder bedrijf perceelen met goede, matige en slechte fosforzuurgetallen Ter illustratie van het voorgaande zullen we thans de uitslag van het kali- en fosforzuuronderzoek van twee in deze herfst onderzochte bedrijven bespreken. Het eerste bedrijf is gelegen in de Eier- landsche Polder op oude bouwgrond, het tweede op bet oude schapenland. Van het eerste bedrijf waren de P. citr. getallen als volgt: 1 perceel had een P. citr. getal van 55- 60, 4 perc. 50-54, 7 perc. 45-49, 2 perc. 40-44, 3 perc. 35-39, 3 perc. 30-34, 5 perc. 25-29, 4 perc. 20-24 en 1 perc. 5. Perceelen met een P. citr. getal van 40 en hooger mogen beschouwd worden als vrij goed van fosforzuur voorzien. Op zulke perceelen zal men het beste aard appelen, peulvruchten of vlas kunnen telen. Ir. v.d. Meer noemt als grensgetal voor aardappelen 40 en voor peulvruch ten 35. Op perceelen met P. citr getallen van 30-40 kunnen waarschijnlijk zonder be zwaar granen als tarwe en gerst worden verbouwd, terwijl blijkens de proeven van Ir. v.d. Meer ook suikerbieten in aan merking komen om op dergelijke per ceelen met een middelmatig P. citr. getal geteeld te worden. Perceelen met nog la gere P. citr. getallen kunnen waar schijnlijk het best voor haver bestemd zen de uitroepen. Des avonds is onze zolder slechts ma tig bezet; gevolg van de koude en van de lammerentijd. Het vriest weer flink; de jassen blijven aan. Maar de belangstelling is onverdeeld en weer is de avond voor het museum een succes. Om elf uur beginnen we onze laatste bakfietstochtnaar Den Burg.het wordt een race.de wind is in storm overgegaan. Velen zijn zich gedurende de lezingen in sterke mate bewust geworden van de charme, die er uitgaat van iedere aanra king met de levende natuur en vast wordt vandaag hier of daar een wormen- trappelende kievit of voedselzoekende kluut met aandacht gadegeslagen en die scholekster is eens zoo mooidan is het doel der lezingen van ons museum ook bereikt. Zoo ook „groeit" ons museum vanzelf; hebben zich niet in deze week alleen reeds plm. 70 donateurs opgegeven. En hieronder een lijstje van vondsten, die we van de schooljeugd voor het mu seum ontvingen: goed zoo, jongens en meisjes: Alles, wat jullie merkwaardig vindt bij Meester of het Museum bren gen of het vertellen, dan komen we zelf. Zoo zal ons museum snel grooter worden We ontvingen voor het museum: op 26 Maart een Koperwiek van Kees Alkema, „Zèerust", De Koog. op 28 Maart een Grauwe lijster van Bab Michels, De Koog. op 17 Maart een Ekster, gevonden door Guurtje en Bertus Kievit. op 18 Maart twee Eksters, gevonden door idem. op 28 Maart een Ekster, van Johanna van Heerwaarden, „Min. Ruysweg", De Koog. op 28 Maart een Spreeuw, van Addie Daalder, De Koog. op 25 Maart een Lepelaar, van de heer Kloosterman, P. H. Polder. Wij hebben reeds lange tijd voorberei dingen voor een lepelaar-diorama ge troffen; dus verheugt ons deze vondst wel in het bijzonder. We wekken gaarne ieder op, ons van elke lepelaarvondst op de hoogte te stellenook al zijn de exemplaren al „slecht". Dan kunnen we ze nog gebruiken voor het skelet. Wij danken de schenkers van harte en houden ons voor verdere vondsten ten zeerste aanbevolen. HERMAN VAN DER HORST, Leider Texelsch Museum. worden. De kaligetallen op het bedoelde bedrijf waren als volgt: 1 perceel had een kaligetal van 35-40, 3 perc. 30-34, 2 perc. 25-29, 5 perc. 20-24, 13 perc. 15-19, 4 perc. 10-14 en 2 perc. lager dan 10. Nu we dit weten en er tevens nog ka limeststoffen beschikbaar zijn, zijn er vele mogelijkheden. Op perceelen met 'n kaligetal van 30 en hooger kunnen we aardappelen telen met een niet al te zware kalibemesting. Op deze perceelen kan graan worden geteeld zonder kali. Op perceelen met kaligetallen van 20- 30 telen we aardappelen met een middel matige kalibemesting en graan en sui kerbieten met een lichte bemesting Op perceelen met kaligetallen lager dan 20 kunnen slechts aardappelen wor den geteeld, wanneer 'n ruime kalibemes ting wordt gegeven. Overigens komen op deze perceelen graan en suikerbieten. Op perceelen met zeer lage kaligetallen zullen we weer bij voorkeur haver ver bouwen. Nu de P. citr. getallen en kaligetallen van het bedrijf op het oude Texel. On derzocht werden 12 perceelen. 1 perceel had een P. citr. getal van 40- 50, 2 perc. 35,39, 4 perc. 30-34, 1 perc. 25- 29 en 4 perc. 20-24. De fosforzuurgetallen van de meeste dezer perceelen liggen in het „graange- bied". Er zijn maar. heel weinig percee len met P. citr. getallen, die hoog genoeg zijn voor aardappelen, peulvruchten en vlas. Nu de kaligetallen: 1 perceel had een kaligetal tusschen 35-40, 1 perc. 30-34, 2 perc. 25-29, 5 perc. 20-24, 2 perc. 15-20 en 1 perc. lager dan 15. Bij vergelijking met de kaligetallen van het andere bedrijf zijn deze getallen gunstig. Men zou op dit bedrijf meer ge baat zijn met een fosforzuurtoewijzing dan met kali. Toch zijn ook op dit be drijf de resultaten van het onderzoek van groot belang. Er was op dit bedrijf toch minstei\s één perceel met een P. citr. getal, hoog genoeg om aardappelen te telen Naast dit hooge P. citr. getal stond echter een laag kaligetal. Wil men hier dus aardappelen telen, dan is een extra zware kalibemesting gewenscht om het gevaar van „blauw" te voorkomen. Wij hopen, dat degenen, die tot nu toe geen of nog slechts zeer weinig perceelen volledig lieten onderzoeken, door dit overzicht van het groote belang van dit onderzoek zijn overtuigd en besluiten zullen er dit najaar mee te beginnen. Wie naar zijn doel gedragen wordt moet niet meenen het bereikt te heb ben. (Eschenbach). fr-gsSiNL De Duitsche politie in ons land wil niet de boeman zijn voor de kinderen, doch wil optreden als de' kindervriend. Hiertoe werken alle Duitsche politie mannen mee door het organiseeren van eenpansmaaltijden voor de jeugd en het houden van tentoonstellingen van speelgoeod, door deze manschappen in hun vrije tijd vervaardigd. Zij offeren hiervoor al hun vrije tijd op. 1 April werd in de Dierentuin in Den Haag een tentoonstelling van speelgoed geopend welk speelgoed, ongeveer 2600 stuks, na de tentoonstelling verdeeld zal wor den onder de arme Duitsche en Nederlandsche kinderen. De foto laat een deel van het vervaardigde speelgoed zien. (V.P.B.-Polygoon!Meijer-m.) Hebt u achter uw huis een lapje Wees wijs en poot er dit jaar eens aard groenten! De gemiddelde opbrengst van ter (bv. 10x10), mits goed verzorgd, is bruine boonen. Is uw tuin grooter, des uwen een extra rantsoen boven uw vraag eens inlichtingen aan uw tuinman leveren kan en evenals vroeger uw sier Doe het direct, want: grond9 Was het steeds een bloementuin? appelen of zaait er bruine boonen en een stukje grond van 100 vierkante me- 210 kg (3 mud) aardappelen of 25 kg. te beter. Het beteekent dus voor u en de distnbutietoewijzing. Doe het zelf of of hovenier, die u alle pootgoed en zaad tuin, uw moestuin omspit en onderhoudt. LANDBOUW VEETEELT BLAUWMAANZAAD. Akkerbouwers, die Blauwmaanzaad verbouwen, ontvangen voor iedere 100 kg. oogst 1942, welke zij inleveren, naast de reeds bekende revenuen, ook nog 1 kg. spijsolie met een maximum van 50 kg. pergezin. Zij, die nog blauwmaanzaad voor zaaidoeleinden wenschen te ont vangen moeten voor 10 April a.s. aan de Bureauhouder Dros opgeven, welke op pervlakte zij wenschen te verbouwen. AARDAPPELTEELT. In een publicatie van 6 Aug. 1941 is medegedeeld, dat de vastgestelde mini mumprijzen voor goedgekeurde poot- aardappelen in de sorteering 35-45 van onderstaande rassen konden worden be schouwd als garantieprijzen In verband hiermee maakt de P.I.C.A. voor Noord- Holland te Alkmaar bekend, dat te velde goedgekeurde pootaardappelen in de maat 35-45 mm van de rassen Alpha, Bonte Star, Furore, Gloria, Industrie, Matador, Noordeling, Robijn, Record, Roode Star, Tnumpf, Ultimus en Voran, welke door de telers niet tegen of boven de vastgestelde minimumprijzen kunnen worden afgezet, ter overname aan de P. I.C.A. voor Noord-Holland te Alkmaar kunnen worden aangeboden. Overname kan slechts plaats vinden, indien: 1. een opgave van de hoeveelheid, ras en klasse vóór 12 April a s. in het bezit van de P.I.C.A is; 2. vaststaat, dat normale verkoop tegen de minimum telersprijs niet mogelijk is; 3. de betreffende partij voldoet aan de eischen, welke de keuringsdienst voor goedgekeurd pootgoed heeft vastgesteld. WEIDECONTRACTEN. De veehouders, die vóór 7 Maart j. 1. weidecontracten hebben aangevraagd, kunnen zich tot de Bureauhouder Dros wenden, die aan hen voor iedere aan vrage voor een rund (C of D) uit de overnamemarkt, een aanvraagformulier uitreikt. De veehouder geeft deze van zijn handteekening voorziene formulie ren door aan zijn handelaar, die ze weer aan de voorman-handelaar overdraagt. De voorman-handelaar is belast met het uitzoeken van de aangevraagde runde ren. De weidecontracten moeten op de achterzijde worden voorzien van een schets van het gecontracteerde rund. Voor ieder contract is f 0,25 verschul digd.. De runderen zullen zooveel moge lijk op de markt worden geschetst, waarna de P.B.H. de contracten terug ontvangt, die verder voor uitreiking aan de belanghebbende zorgdraagt. Zij, die geen runderen van de overname- markten wenschen te betrekken, kunnen voor zoover zij tijdig hebben aange vraagd, runderen uit de vrije markt con tracteeren. Ieder onderteekend formulier verplicht de veehouder, een hem toege wezen rund te accepteeren. Tevens zij nog meegedeeld, dat de le veringsdatum voor de runderen op „op- zet"-contract, die thans niet in de slach- rijpe conditie verkeeren, voorloopig uit gesteld kan worden tot 15 Juli a s. HET VRIJE WOORD. Ik geloof niet, dat ook maar een Nederlander in moeilijkheden zou komen, als hij op waardige wijze zakelijke opmerkingen maakt met de kennelijke bedoeling voor de sa menleving iets goeds te bereiken. Zij, die andere ervaringen hebben opgedaan, moeten zich in een rustig oogenblik maar eens afvragen, of uit hun toon. in hun woordenkeus, in hun vooropgezette bedoeling niet overduidelijk moest blijken, dat ze wilden beleedigen, ophitsen, ont stemming wekken? Daarom; Gezien het feit, dat we nu eenmaal in de grootste van alle oorlogen onmiddellijk gevechtster rein zijnloopt 't nog al los met de onvrijheid van meeningsuiting. Het kon heel anders zijn. Laten we zorgen, dat het niet anders wordt. (Max Blokzijl in zijn radiopraatje over „Het vrije woord in tijd van oorlog".) AUSTRALIË. In Australië zijn voor de Amerik. strijdkrachten nieuwe vliegvelden aan gelegd. BR1TSCH-INDIE In Br.-Indië heeft minister Cripps een onderhoud gehad met generaal Wa- vell. CHINA. In China zijn een paar vliegvelden door de Japanners vernield. De plannen om van die vliegvelden uit Japan te bombardeeren, zijn daardoor verijdeld. ENGELAND Van de Engelsche steden, die de laatste dagen zwaar werden gebombar deerd, moeten vooral Dover, en Portland worden genoemd. SOVJET-RUSLAND Ook de laatste dagen zijn zware Sovjet-aanvallen met succes afgeslagen. In drie maanden zijn wel 100,000 bolsje wieken gevangen genomen. Aan het oostfront nemen de bolsje wistische aanvallen af. De Duitsche troe pen zijn er in geslaagd een vrij groot aantal dorpen te veroveren. DE ZON. Wo 8 April op 7,01; onder 20,24 Do. 9 April op 6,59, onder 20,26 Vr. 10 April op 6.57; onder 20,28 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN Wo 8 April op 3,23; onder 12,27 Do 9 April op 4,10; onder 13,34 Vr. 10 April op 4,49; onder 14,44 Nieuwe Maan; 15 April 16,33. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 8 April 3,03 en 15,35 Do 9 April 4,11 en 16,52 Vr. 10 April 5,37 en 18,22 Springtij 15 April.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1