(/oor de (trom „Ambtenarij Ons land in cijfers vindt het geluk! Gemengd Nieuws De Avonturen van Robinson Crusoë ANNE NUTTIGE WENKEN. Kousen loopen niet door, wanneer we wat azijn aan het spoelwater toevoegen Kachelpoets, waaraan wat azijn is toe gevoegd, laat uw kachel meer glimmen. Dik geworden inkt wordt bruikbaar door er wat azijn bij te doen. Mosterd droog geworden? Een beetje azijn er bij! Kant, dat geel geworden is, wordt blank, nadat het een nacht in water met azijn heeft gelegen. Bontwerk kunt u reinigen met in azijn gedrenkte lap, alshet maar geen ge verfd bont is. Koollucht kunt u uit huis weren door een in azijn gedrenkte doek over de pan te leggen. RECEPTEN Stoofschotel van capucijncrs, koolraap en andijvie. 200 gr. capucijners, 1 kg. koolraap, 1 kropje andijvie, lVz2 kg. aardappelen, boter of margarine, zout De capucijners wasschen, weeken en bij na gaar koken in het weekwater. De aardappelen schoon boenen en in stuk ken snijden, de koolraap schillen en in reepjes of blokjes snijden, de andijvie wasschen en fijn snijden. Aardappelen, groenten, boter of margarine en wat zout aan de capucijners toevoegen. De pan goed sluiten en alles gaar koken (kook tijd 30 min.) De bestanddeelen losjes door elkaar mengen. Het vocht in een saus kom gieten en het gerecht in een vuur vaste schotel overdoen. De andijvie kan óesgewenscht in fijngesneden toestand vlak voor het opdoen rauw door de stoofschotel gemengd worden, hetgeen met het oog op het behoud van vit. C de voorkeur verdient boven het meekoken. In plaats van andijvie kan sla gebruikt worden. Radijs en sterrekers. Koop nu radijs en sterrekers en beleg er de boterham mee. Het is 'n gezond belegsel, want het bevat vitamine C. Meer dan in andere jaarge tijden moet men er nu op letten, dat er vitamine C-rijk voedsel op tafel komt. In het voorjaar loopt n.l. het vitamine C ge halte der aardappelen sterk achteruit en men eet dan dikwijls ingemaakte groen ten, die in het algemeen arm aan vitami ne C zijn Men loopt zoodoende de kans, dat men in deze tijd te weinig vitamine C krijgt als men niet voor een aanvul ling zorgt. Nóch uit een medicijnfleschje, nóch uit een tubetje met vitamine C ta bletjes dient deze aanvulling te komen. Versche, liefst rauwe groenten, radijs, sterrekers en rammenas, dat alles be zorgt ons vitamine C Radijs en sterre kers kunnen in eigen tuin, ja zelfs in 'n klein tuintje verbouwd worden. Sterre kers kan men ook binnenshuis kweeken, b.v. in een kistje in de vensterbank. De aarde moet dan steeds goed vochtig ge houden worden. Het zaad kiemt dan spoedig, zoodat men al gauw van de fris- sche groene blaadjes genieten kan. Ster rekers eet men gewoonlijk op de boter ham met wat zout of met wat suiker en citroen of wat azijn. Als alle groenten, is zij het geurigst en gezondst, wanneer zij vlak voor het gebruik geplukt en ge- wasschen wordt NOG EEN PAAR TERSCHELLING-RIJMPJES. Een zonderling man op Terschelling Deed telkens een grootsche voorspelling En klopte het dan met, Dan zeide hij ,,Ziet, Het was enkel maar veronderstelling. Een ras-stamboekzwijn op Terschelling Werd het leven een last en een kwelling. Mismoedig en gram Bekeek het zijn ham Eéns de glorie der vee-tentoonstelling. Ja, zelfs op het ei-land Terschelling Is het eierprobleem thans een kwelling. Want ook daar, net als hier, Eischt de leverancier Steeds een eierbon bij de bestelling. (Haagsche Post.) mm FEUILLETON Een modern sprookje v*d MARIA SAWERSKY. 71.) Falke zelf zit in de tuin aan de ontbijttafel. Hij ziet er gezond en opge wekt uit en zijn stemming is al even stra lend als zijn uiterlijk. Anne heeft zoo juist de oude Kraus een of andere op dracht gegeven. Jawel, mevrouw, ik zal zorgen, dat het in orde komt, luidt het antwoord, dat duidelijk respect verraadt. Anne is nu gravin Grundtvig Bagge- sen. Ernst had er op aangedrongen, dat zij spoedig zouden trouwen. Hij beweer de lang genoeg op Anne te hebben ge wacht en tenslotte had Falke toegegeven, zij het dan niet, alvorens in eenige con cessies was toegestemd. Grundtvig moest ontslag nemen uit de dienst en 's zo mers met Anne op de Falksburcht zijn intrek nemen, terwijl Remus Falke dan de wintermaanden bij het jonge paar op Stamnr. Texelsche Courant P. 1429. Het woord „ambtenarij" heeft geen bijster goede klank in de wereld, het duidt van alles aan: eigengerechtigheid, rompslomp, onpractische zin; Bureaucra- tius, die god zonder fantasie en zonder inzicht, staat in een bijzonder slechte roep, wat te wijten is aan het onloochen baar feit, dat sommige ambtenaren pre cies het tegenovergestelde zijn van wat zij moesten zijn Zoo lazen we onlangs in „Handelsbe langen". Het artikel vervolgde: Onlangs maakten wij op een postkantoor een ge val mee. dat daarop wijst. Een jeugdige kantoorbediende, die door de sneeuw had moeten baggeren, kwam een halve minuut te laat voor een loket. De ambte naar gooide het dicht en gromde: Te laat jonge man De bediende pleitte nog even clementie, maar de ambtenaar gaf hem 't eigenaardig en veelzeggend antwoord: ,.Ik wil ook wel eens gaan eten". Het zou waarlijk jammer zijn geweest, als de man vijf minuten later was thuis gekomen en ofschoon orde en regelmaat ongetwijfeld moeten worden nagestreefd en gehandhaafd, behoeft dit eenige plooi baarheid niet uit te sluiten. Dwarsdrijve rij als in dit geval betoond, helpt Bu- reaucratius aan zijn slechte naam. Dit mag ons echter niet blind maken voor het feit, dat over het geheel geno men de ambtenaren veel geschikter zijn dan het laatdunkend woord „ambtenarij" zou doen vermoeden. Velen hebben on getwijfeld ondervonden dat ambtena ren zich inspanning getroostten om het publiek te helpen, en de voorkomendheid waren in persoon. Wij behooren niet tot hen, die alle ambtenaren over één kam scheren, en de schuld van alle oponthoud en schade op Bureaucratius' breede rug schuiven. Wel komt 't voor, dat men bij hoogere ambtenaren een gewilliger oor vindt dan bij lagere. Dit is wellicht één van de re denen, waarom hoogere ambtenaren geen lagere zijn gebleven. Illlllllllll OVER OPVOEDING. HET GESCHIKTE BEROEP. Veel ouders zien het nut van een juiste beroepsvoorlichting voor hun kinderen terdege in Vaak echter dwingen de har de levensomstandigheden hen het advies ter zijde te leggen, omdat de jongen zoo gauw mogelijk iets moet verdienen. Het is niet bij benadering te zeggen hoeveel jongelui op deze wijze in een beroep zijn gekomen, waar ze niets voor voelen en dat niet in overeenstemming is met hun capaciteiten. Duurzame ontevredenheid en gemis aan levensvreugde kunnen er het gevolg van zijn. Voor flinke jongelui tusschen 17 en 24 jaar, die de moed heb ben met de dagelijksche sleur te breken, bestaat er thans gelegenheid zich op een beter passend beroep toe te leggen. Inlichtingen verschaft het Langemarck- studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. Wees altijd eerlijk. Maar wees voor zichtig met uw woorden, als gij nog niet geleerd hebt, onder moeilijke omstandig heden tactvol op te treden. Illlll UIT ONZE TAAL-TUIN. Hllll 244 HOOFDLETTERS. Daarmee wordt vaak gesukkeld, ook door menschen, die het beter moesten weten Zoo ziet men vaak een hoofdletter gebruikt, waar een „kleine letter" moest staan en omgekeerd Men moet niet schrijven; „De heer de Vos". Dit moet zijn „De heer De Vos". Men moet niet schrijven: „De Heer De Vos is gekozen" maar: „De heer De Vos is gekozen" (wanneer er 'n adellijke titel mee wordt aangeduid, is het wat anders, aan schrijft men „Heer" met een hoofd letter; en natuurlijk steeds, wanneer de Heer der Schepping daarmee wordt aan geduid) Men moet schrijven: „De heer Jan de Vos" („de" zonder hoofdletter). Wordt de voornaam weggelaten, dan krijgt „de" wel een hoofdletter. BEZOEK TEXELS NOODZIEKENHUIS Di -Do.-Za. van 23. Zo.-Ma.-Wo.-Vr. van 2—3 en 7—7,30. Baggesen zou doorbrengen. Op de breede verkeersweg, welke 2ich langs de villa slingerde, klonk het geloei van een claxon. Een maal lang, driemaal kort. Dat is Ernst! riep Anne. Grundtvig was met de auto naar het station gereden om het lang verwachte bezoek af te halen. Grottkau Senior, zijn zoon en Doddie, gravin Grundtvig, professor Hesterberg en Senta Bratt wer den verwacht. Anne haastte zich naar het tuinhek; haar grootvader volgde haar. Anne, jij durft wat aan door zoo'n gezelschap te logeeren te vragen! riep een vroolijke stem. Je verdient een me daille voor moed, beleid en trouw. Doddie Hesterberg sprong uit de auto. Klein en elegant stond ze daar, haar handen diep in de zakken van haar lichte reisulster. Nu traden ook de an deren naderbij. De gravin gaf Anne een kus en Senta Bratt klopte haar hartelijk op de schouder. Schitterend is het hier, Anne. Lief van je, dat je ons allen gevraagd hebt. Remus, kerel, je ziet er uit als melk en bloed! klonk de stem van Grottkau Senior boven alles uit. Jongen, jongen, ik herken je niet meer. Op de Falks burcht leek je wel een treurwilg. De „treurwilg van melk en bloed" nam Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de jaarlijksche publicatie doen uit geven over de bevolking der gemeenten van Nederland op 1 Januari 1941 en het is interessant te lezen, hoe beweeglijk, hoe weinig honkvast de Nederlanders zijn. De jaarlijksche „migratie" in ons land is namelijk van respectabele om vang en in de periode 19261940 be droeg het aantal woonplaatsveranderin gen gemiddeld 546.000 per jaar. Het on rustigst toonden wij ons in 1930 (630.000) De beweeglijkheid en verhuislust heb ben natuurlijk een oorzaak en uit cijfers valt af te leiden, dat de economische toe- si and hierbij de „drijfveer" was. Tot 1930 was de migratie steeds stijgende, in 1931 trad een scherpe daling in, tot in 1937 met de verbetering der conjunctuur weer een toeneming viel waar te nemen. Sterk beïnvloed in stijgende lijn werd de bin- ncnlandsche migratie natuurlijk door de oorlogshandelingen in 1940, toen de be volkingsregisters van Vlissingen, Rotter dam en Den Helder tezamen bijna 40,000 personen meer afvoerden dan in het voorgaande jaar. En in dat jaar daalde de migratie naar het buitenland en naar de Nederlandsche overzeesche gebieden zccals vanzelf spreekt zeer aanzienlijk. Het zijn vooral de jonge menschen, die zich een bestaan moeten veroveren, die van woonplaats veranderen. De 2wer- versnatuur, als men het zoo mag noemen, cioet zich het sterkst gelden onder perso nen van 18 tot 30 jaar, in de eerste jaren van hun intrede, dus in de maatschappij en veelal vóór de vorming van 'n gezin. Bij het begin dezer eeuw telde Neder land 48 gemeenten met minder dan 500 inwoners en dit getal was op 1 Januari 1940 verminderd tot 27. De kleinste gemeente in ons land is Hemmen; daar heeft de burgervader slechts 210 zielen onder zijn bewind. En wie weet waar Nieuwvliet, Odijk, Schel- luinen, Warder, Laag Nieuwkoop, Tuil en 't Waal, Noordwelle, 's Heer Abtskerke, Vlist, Beets, Papekop, Oudendijk. Kwa- dijk en Rozendaal liggen? Dit zijn ge meenten met 400 tot 500 inwoners. Nog geen 400 burgers tellen Wijngaarden, Peinsum, Tienhoven, Overslag, Nunheim, Itiervoort, Ryckholt en Mesch. Hebt ge die plaatsen kunnen aanwijzen en vindt ge dan ook nog Bemelen, Katwoude en Serooskerke, dan zijt ge een bolleboos in de aardrijkskunde en hebt ge met de dreumes onder de gemeenten, Hemmen, de 26 kleinste plaatsen ontdekt. Hllll BUITENLAND Illlll EEN BRAND MET 20,000 L. WIJN GEBLUSCHT. In Chateauneuf, het bekende Zuid- Fransche wijndistrict, brak dezer dagen een felle brand uit, die de wijnkelders en de opslagplaatsen van de bekende firma „Chateauneuf du Pape" dreigde te ver nietigen De gealarmeerde brandweer was korte tijd later ter plaatse, doch kon geen water geven, omdat na korte tijd spuiten de watervoorraad was opge raakt. Het vuur, dat in de wijnkelder van de bekende wijngaardbezitter Bessac was uitgebroken, verbreidde zich tenge volge van de heftige wind snel en de vlammen bedreigden het geheele dorp. In groote haast riep de burgemeester de dorpsnotabelen bijeen en na kort be laad werd besloten wijn als bluschwater te gebruiken. Monsieur Bessac bood spontaan twee reusachtige vaten Cha teauneuf du Pape aan, jaargang 1931, welke wijn thans minstens tien gulden per liter kost. Andere wijngaardeniers brachten, zij het met bloedend hart, der gelijke offers en even later spoot een sissende straal wijn in de vlammengloed. Bloedde het hart van de wijngaarde niers, niet minder spijtig keken de brandweermannen de roode straal na. Wijn wordt in Frankrijk gerantsoe neerd en men kan zich voorstellen, hoe iemand, die slechts een halve liter per dag krijgt, zich moet voelen wanneer hij ziet, hoe duizenden liters en nog wel van de eerste soort, in de vlammen worden gespoten. Twintig duizend liter wijn werden ver bruikt, toen was het gevaar geweken. Het blusschen had ruim zestig duizend gulden gekost. zijn vriend onder de arm en trok hem de tuin in. Complimenten worden pas na het ontbijt in ontvangst genomen, Grottkau! Ontbijt! riep Jens. Wat een zeld zaam sympathiek woord! Kinderen, ik heb een honger als een beer. Daaraan herken ik tenminste m'n vriend Jens. Anne, geef die jongen eens gauw wat te eten, beval Grundtvig. Weldra zat het geheele gezelschap aan de ontbijttafel, zoodat Kraus en een pit tig dienstertje de handen vol hadden. Wat een uitverkoren plekje grond, zei de gravin, terwijl zij haar blik over de blauwe zee liet dwalen. Een para dijs op aarde. Zelfs de slang ontbreekt niet, meen de Grundtvig iets van de poëzie te moe ten wegnemen. Daar ligt de speelzaal van Monte Carlo. Let op, ik laat de bank springen, riep Jens. Jij hebt veel te veel geluk in de liefde. Grundtvig wierp Doddie een veel- beteekenende blik toe. Waarom zijn jullie eigenlijk nog niet getrouwd? Ont breekt het aan de noodige moed om het plan in een daad om te zetten? Ze vinden het verloofd zijn veel te leuk, verklaarde Grottkau Senior. Nou, ik zou je danken. Zoolang tus schen hoop en vreeze te moeten leven, Voor April, Mei en Juni wordt blik- groente beschikbaar gesteld. Daar ze niet lang houdbaar is, moet ze in deze maan den worden geconsumeerd. J. H. B. te Alkmaar hoorde twee jaar tegen zich eischen wegens verduistering Hij had een vat slaolie verkocht, maar niet afgeleverd. Wel had hij reeds een deel van de koopsom in zijn zak. Alle zangvereenigingen worden ge acht sinds 15 Maart opgenomen te zijn in de Ned. Bond van Zangvereen. Hierdoor hoeven zij zich niet voor de Kultuurka mer te melden 12 Mei 1940 werden de gebr. C. en P. van Dijk te Dordrecht op last van de 58- jarige luit.-kol. Mijsberg doodgeschoten en in de Merwede geworpen. C. van Dijk was lid van de NSB. De luit-kolonel had zich gisteren te Den Haag te verant woorden. (Nader bericht volgt). Luit-kolonel J. A. Mussert, een broer v. d leider der NSB, werd 14 Mei 1940 te Dordrecht door eenige officieren met re volverschoten gedood. Deswege zullen res.-kap. Bom en res.-luit. Kruithof zich 14 April te Den Haag hebben te verant woorden. In een villa aan de straatweg te Laren zijn een meisje van zes en een van twee jaar door het drinken van nicotine om gekomen. De vroegere bewoner, een nu overleden doctor, had een fleschje met dat vergif in de serre achtergelaten. Toen de moeder de kinderen, die in de serre speelden, een koekje kwam brengen, vond zij ze dood op de grond. Alleen de vierjarige Gretel mankeerde niets. Illlllllllll WERELDNIEUWS iii Illlllllllll »N WEINIG WOORDEN. ||||||H|||| FRANKRIJK Het proces te Riom is tot 14 April verdaagd BIRMA (Engeland). In Birma winnen de Japanners steeds meer terrein. Ze zijn nu ook bij Akyab aan land gegaan. De stad is be zet; ook Prome. De Engelschen hebben stellingen ten noorden van Prome be trokken en trekken in het Irawadi-dal te rug. Hun luchtmacht is in Birma nage noeg vernietigd. ZS7 Copyright P. I 0 Boi 6 Coponhagon 257. Tot nog toe had Robinson alleen maar zijn eigengemaakte bijl en spade tot zijn beschikking gehad Maar nu be gon hij er over te denken zich een lichte ploeg te maken. 258. Ook de ploeg was weldra gereed en nu wilde hij tevens proberen zij la ma's als trekdieren te gebruiken. De proef lukte eerst niet, daar een lama geen trekdier is. Maar weldra begreep 't dier het. dat is niets voor mij. Tot de herfst zal ik het nog aanzien, zei Jens' vader. Als ze er dan geen ernst van maken, neem ik m'n vader lijke zegen terug. Wij trouwen, als wij willen, besliste Doddie. Jij bent alleen maar bang, dat Jens in het huwelijk niet zal gehoorzamen. Dat zul je eens zien. Als hij onaar dig tegen mij is, kook ik eenvoudig met. Arme kerel. Wil Dod nog koken ook! Ze volgt in Kopenhagen een kook cursus op de huishoudschool, mengde de gravin zich in het gesprek. Een paar maal heeft ze bij mij in de keuken het geleerde al in practijk gebracht. En jullie leven allemaal nog9 con stateerde Grundtvig verbaasd. Een dag was ik niet heelemaal in orde, antwoordde Grottkau Senior la chend, maar dank zij de voortreffelijke constitutie van onze familie ben ik het te boven gekomen. Doddie wierp zich op haar schoonva der in spé en bewerkte zijn breede borst kas met haar kleine vuisten. Leugenaar Het heeft je wat goed gesmaakt. Je hebt alles opgegeten. (Slot volgt.) ONZE TOEKOMST. Wanneer is de toekomst van een volk goed? Als de winsten hoog, de schuren vol, de sjacheraars tevre den zijn? Of als de strijd voor ge rechtigheid van het volk een burcht maakt van godsvertrouwen? Als het graan niet sterft iri de donkere aarde, zal de nieuwe oogst nooit het licht zien Als de mensch niet met egoïsme wil ondergaan, zal hij nooit de opstanding van de nieuwe mensch beleven. Want de nieuwe mensch leeft niet voor zich zelf alleen, hij wil zijn liefde tot God bewijzen door zijn naaste lief te hebben met de daad. Hij leeft voor zijn volk. En al moest hij daardoor schade lijden of ondergaan, zijn toekomst is schoon, want God zal hem tellen onder de helden van zijn eeuwig koninkrijk. (Dr. J. Smit). Langzaam in het overleggen, vlug in het uitvoeren. (Napoleon). Illlllllllll VOOR ONZE SCHAKERS. ||||||||||H 14e Vraagstuk: Wit: Kf3, Ta7 en h6, Lg3 en g4, Pc5 en f4, pi b4, b5, c4, d4 en g7. Zwart: Kd6, Tf6 en h5, Lh7, Pe8 en f8, pi c6, e7 en f7. Mat in twee zetten. Oplossing 14e vraagstuk: 1. b6. a be de f g h 15e Vraagstuk: Wit: Kc8, De4, Lh4, Pd3, pi h2. Zwart: Kh5, Tc4, Lel, Pb3, en e3, pi b4, c5, d4, h3, h6 en h7. Mat in drie zetten. (Volgende week geven we de oplos- sing). Illlllllllll VAN DE BOEKENPLANK. Illlllllllll Deze boeken hebben wij in voorraad. En dit is maar een greep uit de nog groo te collectie, waaruit u kiezen kunt, wan neer u voor uzelf of voor een ander iets koopen wilt, dat blijvende waarde heeft! Waar mensch en tijger buren zijn, door L. C. Westenenk, 3e druk. 218 blz. Geb. f 2,05. Met aandacht en liefde heeft de schrijver al wat leeft in Indië, menschen zoowel als dieren, beschouwd en in zich opgenomen. Door zijn schetsen weet hij de lezer te overtuigen van de onvergan kelijke schoonheid van land en volk der Nederlandsch-Indische eilanden. Max Havelaar, door Multatuli. 100- iOle duizendtal. 462 blz. Geb f 1,45. Met aanteekeningen. Dunant, de Roman van het Roode Kruis, door Martin Gumpert. De buiten gewone levensgeschiedenis van een groot weldoener der menschheid. Een kaleido- scoop van de 19e eeuw in haar kracht, maar ook in haar zwakheid met de be langrijke figuren uit die tijd, beknopt, maar niettemin duidelijk. Thomas Mann schreef van dit boek: „Het is van een treffende schoonheid. Zelden heb ik iets met zooveel belangstelling gelezen." 280 blz. Geb. f 1,95. De Kroon, door E. Bergstrand-Poulsen. Uit het Zweedsch vertaald door N. Ba- senau-Goemans. De Avondpost schreef van dit boek: Wie in deze donkere tijden een boek van diepe en aangrijpende schoonheid wil lezen, neme dit boek ter hand. 228 blz. Geb. f 3,90. Heiligt de feestgetijden, door Ds E. B. A. Poortman en H. J Kluit. Vertel- en voorleesstof voor de rijpende jeugd en voor volwassenen. Met illustraties.' 161 blz. Geb. f 2,50. Redder der kinderen, door Dr. Hel- muth Unger. Het levenswerk van Emil von Behring. 270 blz. Met illustraties. Geb. f4,70. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 IIHIIIUNI HYGIENE EN VEILIGHEID mm 407. Zwerende vinger. Een uiterst pijn lijke, etterachtige ontsteking van 't na gellid van een vinger wordt ook wel fijt genoemd. De oorzaak bestaat in het bin nendringen van bacteriën in een wondje. In het begin kan deze aandoening gestuit worden door het idoopen van de vinger in 60 pet. alcohol, meermalen daags, een half uur lang Is het daarvoor te laat, dan wende men langdurige handbaden in warm zeepsopwater aan. Na het bad wordt de hand bedekt met een pap van geschaafde zeep en warm water en dan verbonden. Daardoor wordt de hand week en kan de etter naar buiten bre ken. Gelukt dit niet (doordat de huid te dik en te hard is, zooals bij arbeiders vaak het geval is), dan moet een insnij ding wordt gemaakt, waardoor de etter er uit kan loopen. Hiermede mag niet te lang worden gewacht, daar anders de pe zen door het etteringsproces vermeld worden en in het gunstigste geval eei stijve vinger het gevolg is. ARTS. i

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4