TEXELSCHE COURANT 87600 54ste Jaargang Woensdag 15 April 1942 No. 5643 Arbeids dienstplicht. Een zware taak. Vrijwilligers voor de Landdienst. Texelsche Berichten eiL MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA. -1 Uitgave Firma Langeveld en Oe Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh. Duinker. Verantwoordelijk v. heele inhoud. 1. Aanstaand personeel in openbare ienst of bij het bijzonder onderwijs, annelijke personen, die -na 1 Januari 1943 in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbare dienst of bij het bijzonder onderwijs en de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en niet geboren zijn vóór 1 Januari 1920, ■noeten hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. 2. Aanstaande studenten. Mannelijke Dersonen, die in eenig studiejaar als tudent wenschen te worden ingeschre ven of eenig examen wenschen af te eggen bij een Universiteit of Hooge- chool, moeten, indien zij de leeftijd van 8 jaar hebben bereikt vóór 1 Junivoor- ifgaande aan dat studiejaar, hun ar- aeidsd.plicht hebben vervuld. Een en an der is niet van toepassing op hen. gebo- en vóór 1 Januari 1920 of hen, die reeds róör 1 Januari 1942 astudent waren ngeschreven. Op 1 Juni a.s. beginnen de kampen en jestaat er voor beide bovengenoemde ca- egorieën gelegenheid, zich tot 25 April i s. in persoon of schriftelijk aan te mel- len bij één der aanmeldingsbureau's te: \msterdam, Apeldoorn, 's-Gravenhage, kroningen, 's-Hertogenbosch en Utrecht Verzoeken om vrijstelling of uitstal ran personen, behoorende tot een der jovenstaande, dienen zoo spoedig moge- ijk schriftelijk te worden ingediend bij e Commandant van de Nederlandsche Arbeidsdienst, Gevers Deynootweg 59, ïcheveningen. Indiening dezer verzoeken ontheft niet an eenige verplichting. Vrijwilligers unnen zich als voorheen aanmelden. Voor nadere bijzonderheden omtrent le aanmelding verwijzen wij naar de an- ionce in dit blad. VEEHOUDERS! Houdt geen kalf te veel aan Houdt daarom niet meer aan dan drie vaarskalveren per tien koeien. Daardoor komt er meer melk be schikbaar voor de vetvoorziening van ons volk en dat is bitter noo- dig! (L.S.P.D.) Het aantal oprechte nationaal-socialis- sn in ons land ds nog betrekkelijk ge- ing. Hun wordt een bijna bovenmen selijke taak opgelegd. Midden in oor- igstijd moeten zij verantwoordelijkhe en dragen, terwijl de oorlog steeds groo offers vraagt van onze bevolking. Zij ïoeten dag en nacht zwoegen, tegen een jdelijk verzetin, van verbeten egoïs- :n, die vaderland zeggen en portemon- jie meenen. Zij moeten tallooze maatre- 1 i^en m portefeuille houden, omdat .óotére dan nationale belangen zich par heden nog tegen verzetten. Wat ze b—andaag opbouwen, wordt morgen door tiverwachte stroomingen weggespoeld, p hen rusten lasten, waarvan vroegere, plledig souvereine machtdragers, geen lauw benul hebben gehad. Het bewijs ^breekt, dat die hoogstaande, meest •twikkelde, thans zuchtende heeren on- gelijke omstandigheden in de bezet- taal van heden, ook maar een tiende het werk verzet zouden hebben, dat /dagelijks door deze zg. notoire stum- jiirds moet worden aangepakt. Of ze al- achttienkaraats zijn? Ik zou het niet turven beweren. Maar ze zijn bereid gebleken, toen het 1 *ederland slecht ging, en ze blijven be nd, ook als de politieke vrienden van u et de bijl gereed staan. Geef mij maar de notoire stumperds, houdt U de hoogstaande meest ont- ikkelde en zuiverste vaderlanders van eerste klas. M.B. BUITENLAND )E ONDERGAANDE ZON". Service Rikart meldt uit Berlijn: Se- (T£?rt de oorlog met Japan is uitgebroken >bben in de Vereen. Staten diverse mu- kaal aangelegde Yankees zich op het briceeren van patriottische „Songs" legelegd. Zoo is door twee musici een ed gecomponeerd, dat tot titel draagt De zon zal ondergaan in het land van de jzende zon". In de Duitsche pers wordt RhM dit verband opgemerkt .dat ook En- 'land zijn „oorlogslied" heeft gehad, het :faamde lied van de Siegfried-linie. Tot toe is van de voornemens, welke in t lied tot uiting werden gebracht, nog PI rets in vervulling gegaan. En hoe staat Ul?t met de Amenkaansche liedjes? v De l gtmerikanen dienen zich, aldus wordt ?zegd. niet met zonsondergangen te be- amfl oeien, aangezien zij aan de ondergang in hun eigen slagschepen voorloopig leer dan genoeg hebben njn tar AAK HET KORT. anl, Wij verzoeken al onze medewerkers in drlin verslagen, berichten, enz. de grootst engogelijke kortheid te willen betrachten, ïk. latuurlijk mag de duidelijkheid daar o(et onder lijden RT. De geweldige strijd in het Oosten van Europa is het begin van een nieuw Euro- peesch tijdperk. Tot nu toe hebben de Europeesche volken zich zoo druk bezig gehouden met de exploitatie hunner overzeesche bezittingen, dat in de gewel dige uitgestrektheden van het Russische gebied een aan de cultuur en Europa vijandige macht kon opstaan, die Uit haar minderwaardigheid al het groote en hoogontwikkelde, kortom dus de hooge trap van beschaving der Euro peesche volken, moest bestrijden Zonder in de toekomst de gedachte prijs te geven dat Europa als het hart van de wereld 't recht en de taak heeft, uitgestrekte over zeesche ontginningsgebiedèn zijn eigen te noemen, ontstaat reeds thans de ge biedende noodzaak, het Oosten van Eu- ïopa als het dichtstbijzijnde gebied voor kolonisatie en ontginning opnieuw op te\ bouwen. Dit is vooral een doel voor de jeugd van de Germaansche volken. Het grootste deel van deze jeugd staat thans sis Duitsch soldaat of Vlaamsch, Neder- landsch, Deensch, Noorsch en Zweedsch vrijwilliger met de wapens in de hand in het Oosten en vecht tegen de bolsjewis tische heerschappij, die tot nu toe haar land als basis voor de wereldrevolutie gebruikte. Er zijn echter vele jonge kameraden, die thans nog niet oud genoeg zijn om zelf deel van dit soldatenfront uit te maken. Ieder hunner kan echter een deel worden van een tweede strijdfront, dat CONSULTATIEBUREAU. Vrijdag werden adviezen uitgebracht over 91 zuigelingen. MESTCONTRACTEN. De LCO maakt bekend, dat de var kenshandelaar H Witte alhier is aange wezen voor het aanvragen van mestcon-\ tracten. RIJKSP9STSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand .Maart 1942 Ingelegd f 16091,11 Terugbetaald 7493,05 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 6 TERAARDEBESTELLING R.P.KE1JSER Onder groote belangstelling vond Maandagmiddag op de algemeene be graafplaats de» teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer R. P Keijser, oud-dijkgraaf van polder Eierland, die Donderdagmorgen in de ouderdom van 73 jaar na een langdurig ziekbed is ontslapen. Na Ds. K. T. Gorter werd aan de groe ve het woord gevoerd door de heer A. J. Keijser, zoon van de overledene. Spr. bracht dank aan allen, die blijken van medeleven hadden getoond en zijn vader naar zijn laatste rustplaats hadden bege leid. Spr. dankte inzonderheid het be stuur-van Polder Eierland, dat voltallig aanwezig was en dat een krans op het graf legde. De overledene ruste in vrede. KENT UW PLICHT. Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland: DAT KAN JE GEBEUREN. Fokkersdrama in twee bedrijven. Als gevolg van de bijzondere tijdsom standigheden is de konijnenstapel overal belangrijk uitgebreid. Geen wonder! Het fokken levert niet veel moeilijkheden op, de dieren aan de kost houden kostte van de winter wel eens hoofdbrekens, maar eerstdaags kunnen de ruiven weer vol gepropt worden met frisch groen. Het gezin van een enthousiaste fokker cp een onzer dorpen had onlangs lekker van zijn konijnen gesmuld. Twee lang- ooren waren „ter slachtbank geleid". Maar nu moest hij zijn stapel zien uit te breiden. Dezer dagen zoud^ daartoe de eerste stappen worden gedaan. Twee nog -rustig achter de tralies knagende exemplaren, behoorende tot het vrouwe lijk geslacht, gingen op reis naar de an dere sexe. Doch, hoe vreemd, ter plaatse gekomen was van „zoet minnespel" geen sprake; er ontstond een kloppartij, die ernstige gevolgen zou hebben gehad, zoo niet tijdig was ingegrepen. Abnormaal, meende onze fokker. Maar de ander, die er blijkbaar „kijk" op had, barstte plotseling in onbe daarlijk gelach uit: Zijn buurman had zich vergist; in plaats van twee rammen had hij de twee toekomstige konijnen moeders om hals gebracht. J. zich tot taak stelt, de bodem in Oost-Eu ropa te bewerken. Dezelfde mogelijkheid lot medewerking aan deze taak bestaat in overeenkomstige vorm ook voor onze meisjes. Duizenden Duitsche jongens en meisjes doen reeds thans als vrijwilligers voor de landdien&t, tezamen met jongens en meisjes uit de overige Germaansche landen, die zich vrijwillig hebben opge geven, dienst op de velden en akkers in Oost-Europa. Zij demonstreeren daar door niet alleen de strijdvaardige geest eener nationaal-socialistische jeugd, doch hebben tijdens hun werkzaamheden on der deskundige leiding ook de mogelijk heid, zich in het boerenbedrijf te bekwa men. Velen hunner zullen zelfs vrijwil lig in 't Oosten t^ijven, nieuw land krij gen en zoo van hun harde arbeid meer profijt trekken dan de jongelui van vroe gere generaties, die de enge ruimte der Europeesche landen ontvluchtten en in andere werelddeelen prestaties volbrach ten, die zoo vaak hun land niet ten goe de kwamen In het Nieuwe Europa zal echter ieder de mogelijkheid krijgen, arbeid, bekwaamheid en kracht in de grooter geworden Europeesche ruimte in een Nieuwe Europeesche gemeenschap en daarmede voor zijn eigen land te ge bruiken. Daarom, nationaal-socialistische jon gens en meisjes, meldt u aan als vrijwil liger voor de Landdienst! VAN GEELKERKEN. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat hij voor inwoners der gemeente te spreken is ten raadhuize op werkdagen van 10 u. vm. tot 12,30 u. nm. Alleen in zeer dringende, onvoorziene gevallen, zal hiervan afwijking worden toegestaan. Texel, 7 April 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. KEURINGSPROGRAMMA ARBEIDSDIENST. De Burgemeester van Texel brengt tér kennis van belanghebbenden, dat de Keuring van vrijwilligers voor den Ne- derlandschen Arbeidsdienst voor de maand Mei 1942 o.a. zullen worden ge hóuden te Amsterdam, Rokin 84, op 1, 4 5, 6, 7, 8. 11, 12, 13, 15, 18, 19, 20, 21, 22, 26, 27, 28 en 29 Mei 1942 eri te Amster dam, Gasthuisstraat 32 op 1, 4, 5, 6, 7, 8, en 11 Mei 1942'. De zittingen worden gehouden van 916 uur en bovendien op de dagen, waarvan de data in deze publicatie vet zijn gedrukt, van 1821 uur. Voor keuring op plaatsen buiten de provincie Noord-Holland gelegen kun nen ter secretarie inlichtingen worden verstfekt. Texel, 11 April 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. Wegens tabakschaarschte rookt de jeugd thans minder dan vroeger. Denke lijk steekt zij nu op school méér op. H. VISSER 90 JAAR. Ruim 300 menschen uit zee hel pen redden. - Zaterdag 18 April wordt Hendrik Vis ser negentig! De laatste levensjaren dreigden een periode van ziekte en ge sukkel te worden. Want hij moest op z'n 87e onverwijld in een ziekenhuis worden opgenomen. „Maar na vier weken mocht ik al weer naar huis!" zegt Visser, die sedert het begin van de winter bij zijn kinderen aan de Willem de Zwijgerlaan* inwoont, waar we ter gelegenheid van zijn a.s. 90ste verjaardag een praatje met hem hebben gemaakt En nu? Hij voelt zich weer zoo frisch als een hoentje, ,,'k Ga eerstdaags toch maar weer op m'n eigen", zegt Visser moedig. De historie van het Texelsche redding wezen vormt een aaneenschakeling van heldendaden, gevoed door zeemansmoed, zelfopoffering en een glimp van roem en avontuur. Onze kroniek van strandin gen en andere scheepsongevallen op en bij de Texelsche kust heeft destijds tal van kolommen van de Texelaar gevuld. Visser heeft tot z'n 38ste op Vlieland gewoond, waar zijn wieg stond. Nu, ook daar waren stranding en schipbreuk schering en inslag. Daar kan'Visser van meepraten. Hij heeft in totaal wel 300 menschen helpen redden. Zelfs al zouden we in vogelvlucht ver slag geven van zijn staat van dienst, het zou nóg te veel ruimte van de krant op- eischen. Maar de prestaties door Visser en zijn makkers bij de stranding van een Duitsch emigrantenschip aan de dag ge legd, moeten we toch even apart ver melden. 't Was vliegend stormweer, toen de boot gegrepen werd door de klauwen van het machtige zeemonster der Wad den, 'dat in de gronden heer en meester is. Dra zat de boot met 200 man aan Een klas van slechthooiende leerlingen van de School voor Slechthoo- renden en Spraakgebrekkigen te Den Haag. Doordat de kinderen vele begrip pen missen, neemt het aanschouwelijk onderwijs er een groote plaats in. Hier (op de fotomoet het geschreven woord op de juiste plaats gebracht worden (V.P.B.-1.P.& R.S.-s). Jeugd van heden, volk van morgen. Geeft dus al uw goede zorgen Aan het wordende geslacht, Bron van onze volksche kracht. De Nederlandsche Volksdienst. WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN. EGYPTE Egypte heeft grooKgebrek aan ko ren nu door gebrek aan schepen Amerika nauwelijks meer leveren kan. (S.R.) Te Suez werden door een ontplof fing bij het lossen van munitie 8 Britsche soldaten en 22 Egypt, arbeiders gedood. 80 personen worden vermist. FRANKRIJK Parijs kreeg 16 Mei 1^40 bezoek van Churchill, die een onderzoek wou instel len naar de slechte gang van zaken voor de geallieerden. Hij blijkt toen gevraagd te hebben: „Hoeveel generaals heeft u la ten doodschieten?" Blijkbaar werd hij door Moskou geïnspireerd. VEREENIGDE STATEN. De V.S. zijn reeds meer dan 'n vijf de van hun tankbooten kwijt. In de V.S mogen geen snoepauto maten meer worden gefabriceerd. 70 fa brieken legden zich daarop toe. De V.S. verlangen van Engeland 10-15 van de 60 geleende tankschepen te rug, omdat anders hun olievoorziening gevaar loopt. (S.R.) DUITSCHLAND Groote Duitsche ondernemingen als AEG en Telefunken leiden jaarlijks dui zenden mannelijke en vrouwelijke werk krachten op, waarbij ook aan hun licha melijk welzijn alle aandacht wordt ge wijd. (S.R Het succes der Duitsche troepen moet voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan de snelle en zekere be richtgeving tusrchen troepenonderdeelen. Hiertoe bouwde Telefunken radiozen dertjes, die met de antenne op de rug ge dragen kunnen worden; aan zijn koppel riem draagt de berichtgever dan nog en kele kleine apparaten. (S.R.) boord, rotsvast op de buitenste bank. Visser vertelt, dat de eerste vletten, door- onverschrokken yiielanders bemand, reeds bij het gloren van de nieuwe dag na urenlange strijd het schip genaderd waren. Bliksemsnel terug naar 't strand om dan direct weer door de branding te rug te keeren. Pas tegen vier uur in de middag waren de laatste passagiers van boord gehaald. Er was een kind bij, dat 's nachts was geboren! Zc wierpen het m'n kameraad toe. Die dacht eerst, dat het een pakje was „Voor goederen geen plaats", dacht- ic en net toen-ie het in zee wilde gooien, gaf 4 kind 'n schreeuw. De redder werd zoo wit als een lijk. Om zeven uur sloeg het schip in spaanders, zoo gaat Visser verder De meeste opvarenden zetten de reis met 'n Engelsche boot voort. Dit schip werd in het Kanaal door storm overvallen en ging toen met man en muis naar de kel der Visser heeft lange tijd bij de zeepolitie gevaren en later heeft hij op Texel een vrachtdienst onderhouden. „Maar mijn ideaal was altijd de groote vaart", zegt- ie. „Maar moeder wilde me d'r niet bij hebben. Ze had de schrik te pakken ge- kregen, toen haar broer bij Vlie tijdens boos weer over boord sloeg". Ja, ja, daar is wat loos geweest. Daar was werk aan de winkel, ook voor de jutters! Visser zou geen echte Vlielander geweest zijn, wanneer-ie zelf ook niet braaf had meegedaan. Dit zit de eilanders nu eenmaal in het bloed. Er vlamt nog iets in zijn oog als - hij weer eens oude herinneringen ophaalt. Dan gaat alles weer leven. Van de eeuwige strijd tus- schen list (aan de zijde der jutters) en macht, de sterke arm, (door de politie vertegenwoordigd). De jutters hadden er slag van uit de strikken der wet te blij- britsch-indie Bengalen verwacht een Japansche invasie. SOVJET-RUSLAND In de Oekraine is 70 pet. van de suikerfabrieken, plm. 100, weer bedrijfs klaar. VEREEN. STATEN (Philippijnen). Ook de Philippijnen komen meer en meer in handen der Japanners. Ook Ba- taan werd bezet. ZWITSERLAND. De in Zürich gehouden tentoonstel ling van Duitsche industrieproducten werd door 70,000 personen bezocht. (S.R.) ZUID-AFRIKA Zuid-Afrika meldt steeds nieuwe gevallen van sabotage. De telefoon Pre toria-Johannesburg was vele uren ge stoord. OE ZON. Wo 15 April op 6,45; onder 20,36 Do. 16 April op 6,43; onder 20,38 Vr. 17 April op 6,41; onder 20.40 Verduisteren: van zonsondergang tot '<msopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. OE MAAN Wo 15 April op 7,03; onder 20,18 Do. 16 April op 7,28; onder -21,33 Vr. 17 April op 7,55; onder 22,36 Nieuwe Maan; 15 April 16,33. HOOG WATER OP TEXELS REE Wo 15 April 10,24 en 22,05 Do. 16 April 10,56 en 23.12 Vr. 17 April 11,27 en 23,44 Springtij 15 April. ven en de zonen van Hermandad werden destijds meer bij de neus genomen dan hun lief was! Visser, vertelt van de trucs en de routine, de jutters eigen; van de knoopën in de helm, ter oriënteering; van de zijden spek, en het beste timmer hout. waarmede de kust toen bezaaid kon zijn. 't Was de mooiste tijd van heel zijn leven. Op Texel heb ik ook nog helpen redden, zoo vervolgt Visser en wel in 1903 bij De Koog, toen de reddingboot bij een oefentocht door een hevige stort vloed omsloeg. Ik stond met burgemees ter De Joncheere en Coen Bot op staand. We vlogen het water in. Ook de burge meester. Enkele roeiers waren onder de boot terecht gekomen. Toch slaagden we er in, allen op het strand te brengen Een van hen kwam om. De Reddingmij. heeft Visser uit er kentelijkheid een klein pensioentje; ver strekt. Visser heeft ook een medaille. Daar is hij terecht heel trots op. We wenschen de negentigjarige en zijn familie veel geluk en hopen van harte, dat Visser nog menig jaar in goede ge zondheid mag worden toegemeten. J. UIT DE SCHOOL GEKLAPT. EERSTE SCHOOLDAG. Ze zijn er pas een uur. Grietje staat op, strijkt haar schortje glad, en zegt vastbesloten: „Ik ga nei moeder". Han- nie schudt haar hoofd. „Nou, nou Grietje, jai ben ook puur haastig, 't Is nog lang gien taid". Jan: „Grietje is een bietje bangig, dat ha'k wel docht". Andries: „Ja, dat komp er van, dat je moeder je niet naar 't kippenskool heb gaan late.. Die van 't kippenskool benne niet bang om naar 't grote skool te gaan. Wat seg jai, juffrouw?" (Op 'n school ergens in N.-Holland)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1