Jüt E 'toordebow slaapkamer- en huiskamerameublementen VERHOOGING LUISTERBIJDRAGE 1942 PTT Notaris Mulder KOFFIE SURROGAAT VAN DER PLAATS BOLSWARD Regeling der betaling door middel van radiozegels Tot on met April 1942 lie u< cBaneWv. Texelsche Boerderijnamen. Gemengd Nieuws C. LEMSTRA, DE MAGNEET. 2!den geheeien inboedel, is goed doorbakken en blijft niet plakken Bakkerij DE HOOP. J. H. GEUS, Den Burg wordt "beschermd door de schaal en de vrucht door de schil. De fijne geur en voortreffelijke smaak van Unicum blijven bewaard door de zorgvuldige verpakking (dubbele binnenzak in een huls van stevig carton.) Vraagt Uw winkelier Unicum Koffiesurrogaat DER is verschuldigd 75 ct per maand Van 1 Mei 1942 al is verschuldigd 1 gld per maand Nieuwe zegels van 1 gld verschijnen begin Mei Oude zegels blijven verkrijgbaar; ongebruikte oude zegels kunnen vóór 1 September a s. - met bijbetaling - worden geruild tegen nieuwe (alleen niet op de postagentschappen) Op de Luistervergunning eerst zooveel zegels van 75 cent plakken tot een bedrag in heele guldens is voldaan; daarna aanvullen met zegels van 1 «gld In totaal moet over 1942 voor een waarde van 11 gld aan radiozegels op de luistervergunning worden geplakt. Nadere inlichtingen verstrekken de postkantoren - SPINAZIE. Iets over spinazie en hoe men voorkomen kan, dat zij sterk slinkt. Spinazie is een van de meest te waar- deeren groenten. De bijzondere voedings waarde wordt toegeschreven aan de aan wezigheid van ijzer- en koperzouten en van provitamine A en vitamine C. Door een verkeerde behandeling kunnen deze voedingsstoffen verloren gaan. Dat weet niet iedereen.. Door lang staan kan nl. de waarde van deze gezonde groente al achteruit gaan. U allen zult wel eens ervaren hebben, dat groenten uit eigen tuin beter smaken dan groenten, welke eenige tijd in de winkel gelegen hebben. Groenten, die niet versch zijn, smaken niet alleen minder goed, hun vitamine-C- gehalte is bovendien sterk gedaald, voor al wanneer zij in de zon gelegen hebben Koop daarom zoo mogelijk iedere dag versche groenten, leg ze nooit in de zon en kweekt ge ze zelf, oogst ze dan kort voordat ze toebereid worden. Wat de bereiding betreft: verscheidene vitaminen en zouten zijn oplosbaar in water. Laat gesneden spinazie daarom nooit in water staan: Verwerk ook het spinazievocht In soepen, sausen en groentebouillon gaat dat uitstekend. Daar vitamine C niet tegen verhitting bestand is, dient men spinazie net als andere groenten slechts te koken tot zij gaar is, d.w.z. slechts gedurende een klei ne tien minuten. Zij blijft dan frisch groen van kleur en behoudt de heerlijke spinaziesmaak. En waar ie.dere huis vrouw op gesteld is, zij §linkt minder sterk. Snijdt men de spinazie, vóór dat zij ge kookt wordt, fijn, dan slinkt ze nog min der. Zij is dan in ruim vijf minuten gaar en men heeft een kleinere hoeveelheid dan gewoonlijk noodig. Men moet er ech ter aan denken, dat de gesneden spinazie direct gekookt moet worden. Blijft zij eenige tijd staan, dan gaat er weer vita mine C verloren. Leg er u eens op toe, de spinazie zoo weinig mogelijk te laten slinken. Het komt uw gezondheid en uw beurs ten goede. Gebruikt-men de spina zie rauw, dan heeft men vanzelfsprekend in het geheel geen last van het slinken Recepten voor 4 personen: Spinazie. Bereidingswijze I. 2 kg spi nazie, bloem, en zout De spinazie uit zoeken, wasschen en vlug gaar koken zonder«|*ater en met zout. Kooktijd 5-10 minuten. De groenten afgieten (het vocht voor de soep bewaren), klein snij den, hakken of malen met wat bloem en nog even verwarmen om de bloem gaar te laten worden Spinazie. Bereidingswijze II. IV2 kg. spinazie, 25 gr. maïzena of aardappel meel, zout. De spinazie uitzoeken, was schen en rauw klein snijden. De gesne den spinazie opzetten zonder water en vlug gaar koken. Kooktijd 5-10 minuten. Wat zout toevoegen en het vocht binden met de aangemengde maizena of aard appelmeel. De groente dadelijk opdoen, wanneer men het missen kan met een klontje boter en voor wie er van houdt, en het nog heeft, wat geraspte nootmus kaat. Spinazicsla. 500 gr. spinazie, een paai worteltjes of 1 flinke winterpeen, 2 ge kookte aardappelen, mosterd, azijn, zout, wat taptemelk, of karnemelk. De spina zie uitzoeken, wasschen en zeer fijn snij den. De wortelen wasschen en raspen. De aardappelen fijn maken en met wat mosterd, azijn, zout en wat taptemelk tot een papje roeren en de groenten ermee vermengen. De sla- zoo kort mogelijk voor het gebruik bereiden. Niet alleen dooi iets te doen kan men onrecht bedrijven, maar ook door iets niet te doen. (Marcus Aurelius). FEUILLETON. ROMAN VAN MARLISE KOLLING. 7.) En nu, terwijl hij onder het insla-1- pen aan Daisy dacht, vervaagden haar trekken en vloeiden zij ineen met die van Annegreet en van de onbekende vreem de. Was het midden in de nacht? Of liep het reeds tegen de morgen? Robert wist het niet met zekerheid te zeggen, toen hij plotseling ontwaakte. De zware, donkere gordijnen voor de ramen lieten niet het minste licht van buiten door. Waarvan was hij eigenlijk wakker ge worden? Misschien van een of ander on gewoon geluid? Hij bezat de eigenschap, zelfs onder de diepste slaap plotseling klaar wakker te kunnen zijn. Door de deur, die op een kier stond, drong een zwak lichtschijnsel uit'de aan grenzende zitkamer naar binnen. Had hij gisteravond vergeten het licht uit te P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud; G. Joh. Duinker. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld en De Rooij, Den Burg, Texel. Hoe oud zijn ze? Hoe ontston den ze? De geschiedenis der boerderijen. tyfet dit artikeltje openen we een nieu we rubriek, die ongetwijfeld veler, zoo niet de algemeene aandacht zal trekken: „Texelsche Boerderijnamen". Een inte ressant onderwerp, bij de behandeling waarvan, indien'wij de noodige mede werking mogevi ontvangen en daar zijn we zeker van vele merkwaardige fei ten aan de vergetelheid kunnen worden ontrukt. 1. D e RuiterspLaats. Hoe kwam die boerderij aan haar naam? De eige naar. de heer C. P. Keijser, kon ons uit de droom helpen: De naam Ruitersplaats is al heel oud, eeuwen oud! De oorspron kelijk zoo genoemde boerderij stond niet aan de Waalderweg, maar op eenige hon derden meters afstand in westelijke rich ting het land in, ongeveer halverwege de Koogerweg. en wel op een perceel, dat als ,,Het hooge weidje" bij velen bekend zal zijn Daar moet eens Michiel Adr?. de Ruyter hebben gelogeerd. Wel merk waardig! We weten, dat hij menigmaal op Brakensteiir heeft vertoefd, wanneer zijn vloot op de ree lag, in afwachting van nieuwe zeegevechten wellicht.... Hoe De Ruyter daar nu op ,,Het hooge weidje" verzeilde? Hij heeft misschien ip de buurt van het Meijertboonsbosch gejaagd. Mogelijk werd hij door slecht weer overvallen en toen genoopt op een boerderij ter plaatse de nacht door te brengen. U begrijpt, dat de boer niet weinig trotsch was, zulk een hooge gast te logëeren te hebben gehad en van die lijd af heette zijn boerderij De Ruyters plaats! In 1874 is De Ruytersplaats door onbe kende oorzaak tot de grond toe afge brand. De eigenaar, de heer C. R. Keij ser, liet de boerderij opnieuw- opbouwen, nu aan de Waalderweg. De tegenwoordi ge Ruytersplaats is 67 jaar oud. Een prachtige boerderij, dicht in het ge boomte. Vroeger stonden er meer boo- men, maar de buitenste twee rijen iepen moesten wegens verbreeding van de Waalderweg worden gerooid. Vier perceelen land, bezuiden Meijert boonsbosch gelegen, dragen nog de naam van Ruytersplaats, maar zij behoo- ren sinds 1925 niet meet' tot de boerderij van de fam. Keijser. J. Als ge uw lichaam wenscht te ver- hieuwen, vernieuw dan uw geest. illllllllll! WAT ER GEBEURDE..'.. «Hl! 6 MEI: 1859: De dichter Dr. Willem Kloos te Amsterdam geboren. 1870: James Young Simpson, de "ontdek ker van de bedwelmende werking van chloroform, te Edinburg over leden. 1982. Paul^ Doumer, de president der Fransche republiek, wordt het slachtoffer van een moordaanslag 7 MEI: 1833 Johannes Brahms te Hamburg ge boren. 1910: Feestelijke herdenking te Amster dam van het verschijnen van de Max Havelaar" (1860). 8 MEI: 1794. De Fransche scheikundige Lavoi sier tc Parijs onthoofd. 1828 Henri Dunant, de stichter van het Roode Kruis, te Genève geboren. 1828: Uitbarsting van de Mont Pelé (Martinique). Een nieuwe spoordicnstregeling is 4 Mei van kracht geworden. Scheermesjes gaan, zoo wordt van be voegde zijde, in tegenspraak met de ge- uchten, gemeld, niet op de bon. 2500 gediplomeerde schippers telt thans cns land. 24 jaar geleden deed de eerste binnenvaartkapitien examen. Kaas. Vrijdag was er in Alkmaar weer 45000 kg. aan de markt. Al weken was van aanvoer geen sprake (Alkm. Crt.) doen9 Maar stil was dat niet een verdacht geluid," als van sluipende voetstappen? Dieven! ging het hem door het hoofd. Geruischloos liet hij zich uit het bed glijden Zonder veel moeite vond hij zijn revolver, welke hij steeds bij de hand had. Hij luisterde ingespannen. Daar binnen was zijn ontwaken nog met op gevallen. Met een ruk trok Robert ^de deur open; even meende hij vaag een schrik kende gestalte te zien, doch reeds op het zelfde moment tastte zijn hand naar de schakelaar van het electrisch licht, waardoor de heerschende duisternis werd verbroken. De revolver werd drei gend op de indringer gericht. Robert zag een bleek en vermagerd uitziende jongeman, die hem wanhopig aanstaarde. Robert kwam een stap naar voren, de revolver nog steeds dreigend opgeheven, maar plotseling deed de in dringer een sprong in de richting van het balcon, waarvan de deuren wijd geopend waren. Het volgende oogenblik was hij reeds buiten. Sta, of ik schiet! schreeuwde Ro bert; maar dè man in zijn havelooze kleeding liet zich hierdoor niet afschrik ken. Hij rende naar de ballustrade, klom er overheen en wilde naar beneden springen, maar nog voor hij daartoe ge legenheid kreeg, had Robert de haan van zijn revolver overgehaald^ daarbij zorgvuldig op de arm van zijn tegenstan- Door de wind hoorde hij vermoedelijk de trein niet aankomen. Hierdoor zou op de lijn Amsterdam-Den Haag de 45-j. ploegbaas H. H. doodgereden zijn» Twee maanden gevangenis kreeg beurtschipper A. Mol te Spanbroek, die voor de zwarte handel 500 kg. bruine boonen en 31 Edammers in voorraad had. Zevenhonderd gulden boete kreeg ca féhouder P. S. te Westwoud, die 1695 sigaren (prijs acht cent) voor 30-55 ct. per stuk verkocht. De tuinder P. W., daarbij betrokken, kreeg f 35 boete De sigaren zijn verbeurd verklaard. Op de Veluwe heerscht een vossen- plaag. Bij Apeldoorn ziet men nu meer vossen dan konijnen. Twee honderd gulden boete kreeg de Alkmaarsche kellner J. Nieborg, die in de zwarte handel voor 31 kazen f 6,50 per stuk betaalde. Ze werden tenslotte voor f 8,00 verkocht Haarlem's Dagblad vterschijnt sinds Maandag samen met de Oprechte Haar- lemsche Courant onder de kop Nieuws blad voor Noord-Holland". Redactie en administratie van dit blad zijn gevestigd: Groote Houtstraat 93, Haarlem. „Dit is een onderjurk van U geweest hè Mams? Inderdaad, dat kanl Ook U kunt van half versleten ondergoed van de volwas senen, nieuw kinder onder goed laten maken. Of van twee stuksééiW Kom eens met wat oud ondergoed naar onze zaak, wij geven U gaarne gratis advies. Weverstraat - Den Burg *t Is maar een weet Koopt in zal op WOENSDAG 6 MEI a s. nam 2 uur voor de tam. |oli- Koning Sz. op „Helms hoeve" in de Laagte bij Oudescliild publiek en it contant verkoopen: bestaande in stoelen, tafels, potten, pannen, aardewerk, ledikanten, waschmachine, paar dentuig, enz Probeer het eens! TE KOOP STOELEN WASCHTAFELS TAFELS DRESSOIRS KASTEN LEDIKANTEN Den Haag. De districtsleider der NSB te Den Haag bepaalde, dat het dragen van het NSB-insigne plicht is. Eventu eel kunnen kringleiders daarvan vrij stelling geven. Tweehonderd gulden boete kreeg fo tograaf C. Schouten uit Hoorn, die van een arm gezin voor f 45 twee vetkaarten kocht. De eisch was een maand gevan genis. Voor aardappelen zijn deze maximum prijzen vastgesteld duinzandaardappe len 9 ct. per kg.; andere zandaardappelen e-n veenaardapp 8 ctkleiaardapp. 9 ct. per kg. (Alpha, Bintje, Industrie 8,5 ct.) Illlllllllll VAN DE BOEKENPLANK. illlllll!lll Voorhanden in Bockhandel Parkstraat: Bijbelsche Platen, geteekend door J.H. Isings, met bijbehoorende Bijbeltekst, 109 blz. f 0,50. Dit geheim is groot, door Angelo Gatti, 456 blz., geb. f5,15. De notaris uit Havre, door George Du- hamel Het tragi-komisch verhaal van een erfenis. Met ill. 240 blz. Geb. f 1,95. De wachters op het groene huis, door Mane C. van Zeggelen. 204 blz Geb. f3,95. llllilliWI HYGIENE EN VEILIGHEID mm 414. Likdoorns. Als ik.een dametje op mijn spreekuur krijg, dat klaagt over de pijn, die haar eksteroog haar veroor zaakt, heb ik geen medelijden met haai en beklaag ik haar niet. Neen, ik lach haar liever uit. Eigen schuld Die lik doorn ontstaat door een voortdurende abnormale druk. En die krijgen we door schoenwerk, dat te n'auw is. Dag in, dag uit worden de voeten geperst in fijne,- smalle schoentjes, veel te nauw voor de betreffende voeten. Al brengt de mode nu nog zoo mee, dat elegante, smalle schoenen gedragen moeten worden, ik vind het een dwaasheid, aan die mode grillen mee te doen en je te laten plagen door likdoorns (Dr. J. G. Menken). der aanleggend. Een korte, scherpe knal werd gevolgd door 'n onderdrukte kreet. De indnrfger viel over de versplinterde ballustrade van het balcon, dat slechts 4 tot 5 meter boven de begane grond lag, omlaag. Robert was in een oogwenk bij de glazen deuren. Hij boog zich over het balcon en tuurde naar omlaag. Daar beneden was alles stil Vergiste hij zich, of lag daar in de duistenis een menschelijk lichaam? Hij hoorde echter niets, geen zuchten, geen steunen niet het minste, geluid verbrak de heerschen de stilte. Was de man misschien dood9 Dat had hij waarachtig niet gewild! Waarom was die kerel ook niet blijven staan! Wat moest hij nu beginnen?/Dë politie waarschuwen? Dat ontbrak er nog maar aan: nu, terwijl hij op het punt stond de onderhandelingen met succes te beëindi gen, een politieschandaaltje? Neen, daar moest wat anders op gevonden worden In ieder geval kon hij die man daar be neden niet laten liggen Het- beste was misschien nog, dat hij zich met de nacht portier in verbinding stelde. Zij moesten dan samen eerst maar eens onderzoeken, wat de man eigenlijk scheelde. Hij trok een jas over zijn pyama, doch juist toen hij zich gereed maakte de ka mer te verlaten, bleef hij met een ruk staan. Het was, of het gordijn voor het andere raam zich even bewogen had. •Vergiste hij zich of was het werkelijk heid? Hij keek nog scherper en ja, nu ontwaarde hij achter het gordijn inder daad de omtrekken van een menschelijke gedaante. Dat was toch werkelijk al te mal! Zijn me.delijden verdween als sneeuw voor de zon. Het betrof hier dus een goed geor ganiseerde overval door twee personen! Dergelijke menschen verdienen geen consideratie^Wederom trok hij dreigend zijn browning. Kom daar onmiddellijk achter van daan! beval hij, maar deze eerste aanma ning miste haar uitwerking. Niets be woog zich achter het gordijn, maar nóg was duidelijk te zien, dat zich daar ie mand achter schuil hiéld. Het wapen steeds voor zich uithou dend, liep Robert naar het raam Je behoeft maai één beweging te maken en ik schiet! klonk zijn waarschuwing. Hij drukte de revolyer tegen het gordijn en wel daar, waar het hoofd van de tweede indringer zich zwak afteekende Deze scheen echter niet aan tegenstand te denken, want hij verroerde inderdaad geen vin. Met een ruk trok Robert het gordijn van de muurzijde weg, maar op hetzelfde •oogenblik slaakte hij een kreet van ver rassing. Want voor hem stond een vroujv, wier kleeding er al even haveloos uitzag als die van de man, welke zooeven van het balcon" was gevallen. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4