87600 Ar.TON ADRIAAN MUSSERT HET NIEUWE SOCIALISME IS WAT ONZE BOEREN MOETEN WETEN. 'T NATIONAAL SOCIALISME Texelsohe Berichten Gemengd Nieuws Zes doodvonnissen geveld. 54c JAARGANG No. 5650. ZATERDAG 9 MEI 1942. TEXELSCHE COURANT M—B—BMMM——gET MMIIT—HlflMTM MirT» 1894—11 Mei 1942. Anton Adriaan Mussert werd 11 Mei. 1894 in Werkendam geboren als zoon van het hoofd der school aldaar. Zijn vader was katholiek, z;ijn moeder protestant. Na zijn H B.S.-jaren in Gorkum vertrok hij naar Delft, om daar na een intermez zo. toen hij vrijwillig in het leger tijdens de mobilisatiejaren dienst nam, in vier en een half jaar af te studeeren. In 1918 werd hem het diploma als ci viel ingenieur met lof uitgereikt. Hetzelf de jaar kwam hij in dienst van de Rijks waterstaat en was hij werkzaam bij de bouw van de nieuwe sluizen van IJmui- den. In 1920 \tferd hij bij de Prov. Water staat te Utrecht benoemd, waar hij zich van tal van opdrachten met groot succes kweet. Daarbij -vond hij steeds dq tijd, om projecten of problemenvan wijdschei perspectief te blijven bestudeeren.* Van zijn hand verschenen tal van geschriften en rapporten over belangrijke onderwer pen. Zoo schreef hij over de reorganisatie van het beheer van het wegennet voor het gewone verkeer, over de afwatering van de Geldersche Vallei en de Vecht streek, over de besparing op de toekom stige Zuiderzee-inpolderingen. Dit laat ste artikel, dat in ,,De Ingenieur" ver scheen (20 Aug. 1921) trok allerw.ege sterk de aandacht en was vooral om zijn consequenties ten aanzien van de defen sie van groot belang. Veel opzien baarde eveneens een vooi uitvoering vatbare studie „Denkbeeld to! benutting van de eb- en vloedbeweging cp de Zeeuwsche wateren als bron van arbeidsvermogen" (1923). Naast deze praclische arbeid èn studies cp eigen terrein, ging zijn belangstelling ook uit naar algemeene problemen. Dat bewees in het bijzonder een artikelen reeks in het Utrechtsch dagblad van De cember 1922 over „De philosophisch lit teraire contra de exacte richting en de plannen tol reorganisatie van het Mid delbaar Onderwijs". Meer en meer evolueerde zijn. belang stelling naar het politieke terrein. In de jaren 1925-'27 kwam hij in verzet tegen de hernieuwde aanval van het Belgisch annexionisme op de Nederlandschè vrij heid. Hij stichtte een comité van actie tegen het „Belgisch Verdrag" en boekte als resultaat de verwerping van dit trac- taat door de Eerste Kamer, nadat zich de Tweede Kamer reeds met een aanne ming verzoend had. De weinig verkwikkelijke kennisma king met de achtergrond van het Neder- landsche politieke leven bracht sterke re acties in Mussert te weeg. Op ,14 Decem- •ber 1931 stichtte hij tezamen met C. van Geelkerken de Nationaal-Socfalistische Beweging met als hoogste doelstelling een algeheele geestelijke- vernieuwing in de zin eener nationale wederopstan ding. Sindsdien is zijn levensgeschiedenis met die van zijn beweging verbonden. De overval op Curagao, de muiterij op de „Zeven Provinciën", de voortdurende sabotage op instellingen onzer weer macht en het steeds stijgend aantal werkloozen gaven de dieptegang der toenmalige politieke ontwikkeling aan. Wat men door overtuiging van de an dere zijde en andere gangbare middelen niet bereiken kan, trachtte men door dwang te forceeren. De toenmalige re geering vaardigde voor ambtenaren een verbod uit, lid van de anti-democratische partijen te zijn. Op 1 Mei 1934 werd Mus sert uit de rijksdienst ontslagen. Dat vol tooide de breuk met het vërleden. Het jaar daarop vertoefde Mussert 2 maanden in Indie. Na de verkiezingen in 1937, toen alle democratische partijen een eenheids-afweerblok tegen de NSB gevormd hadden, volgde een storm- de tegenstanders juichten de zwakkeren begonnen te twijfelen. De crisis werd evenwel overwonnen. Mussert bouwde zijn beweging om en zette 'n nieuwe actie met zijn trouw ge bleven aanhang in. Scherp becritiseerde hij de binnen- en buitenlandsche politiek der regeering, die hij als voosheid en wanbeleid bestempelde. Hij geeselde de volkenbond en hield een pleidooi voor uittreding. In 1938 vestigde hij op dui delijke en scherpe wijze de aandacht op de gewetenlooze politiek van Engeland en de invloed, die de Engelsche regeering cp ons land uitoefende. Hij betoogde de noodzakelijkheid van een strikte neutra liteitspolitiek en voorspelde zeer duide lijk het uitbreken van een nieuwe oor log en gaf destijds reeds aan, aan welke zijde Nederland gedreven zou worden. In de Meidagen van 1940 werden de NSB-ers tezamen met Duitschers in ge vangenissen en interneeringskampen ge zonden. Daar ontstond een hechte kame raadschap, die na het sluiten van de wa penstilstand nog verdiept werd. Na ves tiging van de burgerlijke bestuursmacht onder leiding van de Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart, nam de NSB in ledenaantal sprongsgewijs toe. De honderdduizend zijn reeds lang over schreden. Het Duitsche bezettinsbestuur koos uit haar rijen bij voorkeur de amb tenaren voor vrijgekomen overheids functies Sedert 28 September 1941, toen de NSNAP het politieke strijdtooneel ver liet, bezit de NSB de politieke monopo liepositie in het land. In de rede van de Rijkscommissaris, -Rijksminister dr. Seyss-Inquart, 15 Dec 1941 te Utrecht gehouden, is dit officieel bekrachtigd. LAMMERENMARKTEN. De Burgemeester van Texel, ter waar neming van de taak van Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel, brengt belanghebbenden het volgende in herinnering. De groote lammerenmarkten zullen hier dit jaar worden gehouden op Maan dag 18 Mei, Dinsdag 26 Mei, en op de Maandagen 1 Juni, 8 Juni, 15 Juni en 22 Juni. De toelating tot deze markten ge schiedt, bijzondere gevallen uitgezon derd, alleen wanneer vooraf, hetzij mon deling of schriftelijk, de noodige hokken zijn besproken. Daastoe zal gelegenheid bestaan: a. ter gemeente-secretarie op alle werkdagen, uitgezonderd marktdagen, gedurende de gewone bureau-uren van 91 uur; b op de marktdagen van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. aan de kiosk op of nabij het marktterrein; c. ten gemeentehuize des Zaterdags avonds van 79 uur. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden dringend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde marktgeld onmiddel lijk te voldoen en gepaft geld mede te brengen. Aangiften, hetzij mondeling of schrif telijk ter secretarie of door eten markt meester ontvangen na Zaterdagavond 9 uur voor de markt van Maandag d.a.v., worden niet meer ten uitvoer gebracht. Het vee kan ter markt enkel worden aangevoerd voorm. tusschen 8 en 10 uur. De aanvoer van alle vee behoort te geschieden door 'de Parkstraat, met dien verstande, dat de Parkstraat niet anders bereikt mag worden dan door den in gang bij de Weverstraat. De aanvoerders zijn verplicht zoowel op den openbaren weg als op het markt plein zich te onderwerpen aan de beve len omtrent orde en regelmaat,- het rij den in een bepaalde richting, het oprij den, drijven en stilhouden, welke worden gegeven door den marktmeester of de politie in het belang van een geregelden aanvoer, de geldelijke controle of ter voorkoming van opstoppingen of wei door de met de- keuring belaste personen met het oog op den eisch van een deug delijk veeartsenijkundig onderzoek. Alvorens vee op het marktterrein wordt toegelaten, zal het bij den toe gang van gemeentewege veeartsenijkun dig worden onderzocht. Het is verboden de met dit onderzoek belaste personen in oe uitoefening van hun taak te belem meren. Zonder daarmede van gemeentewege belast te zijn is het verboden: a. de namen of nummers, voorkomende op de hokken, boomen of palen, staande op het marktterrein, uit te wisschen, of op die hokken, boomen of palen namen of nummers bij te schrijven; b. strooisel op. het marktterrein te brengen, te hebben of daarvan weg te voeren; c. strooisel in de hokken te verwisse len, uit de hokken te verwijderen of in eenig of in een ander hok te brengen. Zonder vergunning van den Burge meester voornoemd, is het verboden met het wegvoeren der op het marktterrein aanwezige lammeren vóór 10,30 voor middags een aanvang te maken Tijdens de groote lamnierenmarkten mag het marktterrein met rij- of voer tuigen of vee niet worden verlaten door de Parkstraat Ter voorkoming van stagnatie is het noodzakelijk, dat de aanvoerder der lam meren met het nummer van het hok be kend is. Texel, 4 Mei 1942. De Burgemeester van Texel, RIJK DE VRIES. De Gemeente-Secretaris, JONKER. De verbinding van de begrippen „na tionaal" en „socialistisch" tot een onver brekelijke eenheid, is wellicht de meest grootsche gebeurtenis in de geschiedenis der twintigste eeuw. Door de onvermoei de propaganda van joodsche en andere anti-volksche machten heeft het marxis me de werkers pogen te doordringen van een fanatiek geloof aan het droombeeld, dat nationalisrpe en socialisme elkander zouden uitsluiten als water en vuur. Het volksche socialisme gaat niet "uit van de gedachte, dat verzoening tusscheiy beide begrippen mogelijk is, maar leert, dat ze zóó bijeen hooien, dat scheiding onmo gelijk is. Men kan geen nationalist zon der socialist cn socialist zonder nationa list zijn, heeft Adolf Hitler eens ver klaard. Er is één volk en er is één va derland. Wij zijn het volk en het vader land is van ons, is een kernachtige uit lating van Mussert, waarin in wezen hetzelfde wordt getuigd. Nationaal-socialisme bestaat in dienst baarheid aan het volk, aan groei en in standhouding van het volk. Daarom streeft het nationaal-socialisme krach tens zijn wezen naar de hoogste sociale levensvoorwaarden voor het geheele BIGGENMERKEN Door de gewijzigde regeling vervoer varkens is het niet mogelijk een zeug met biggen te vervoeren. De biggen van boventallige stamboekzeugen kunnén dus noch op het. bedrijf van de fokker, noch op het bedrijf van een eventueele nieuwe eigenaar worden, gemerkt. Big gen, die niet op het bedrijf van een fok ker gemerkt kunnen worden, moeten worden geleverd. Het is dus aan te be velen, om boventallige stamboekzeugen reeds drachtig te verkoopen, en geen on gemerkte biggen aan te koopen. HUISSLACHTINGEN VARKENS. Voor de zelfverzorging is het, in ver band met een verrichte huisslachting noodzakelijk bij het uitreiken van vleeschkaarten. vleeschzegels in ont vangst te nemen. Deze worden verstrekt, indien men zijn vleeschkaarten inlevert. Deze vleeschzegels moeten daarna aan de Bureauhouder P. Dros worden over handigd, opdat hij ze in mindering kan brengen van dè schuld in vleeschbonnen, welke is ontstaan door de verrichte huisslachting. Zorgt er voor, in uw eigen belang, dat uw bureauhouder deze zegels ontvangt. Iedere maand wordt aan u de kaart verzonden, waaruit u kunt lezen, voor hoev/eel weken u nog vleeschbonnen moet inleveren. INSCIIARING VAN VEE. Aangezien het voorhanden of in voor raad hebben van rundvee, schapen, etc., zonder dit in een veeboekje te hebben geregistreerd, verboden is, vestigt de L. C.O. er de aandacht op, dat het boven staande ook geldt voor ingeschaard vee." Derhalve zullen de inscharingsbedrij- ven in het bezit moeten zijn van een vee boekje en zullen zij zich, voor zoover zulks niet reeds is geschied, alsnog moe ten organiseeren bij de L C.O. Verder is het noodzakelijk, dat de ei genaar van het inscharingsbedrijf het veeboekje van de eigenaar van het vee afteekent, zoowel bij ontvangst als bij afgifte van het vee; een en ander on verminderd de verplichting van de eigenaar van het vee om het veeboekje van het inscharingsbedrijf af te teeke nen. Mocht het veeboekje niet voldoende ruimte geven om al het vee te registree- ren, dan zijn voor deze bedrijven inleg vellen voor de veeboekjes te verkrijgen bij de Centr. Crisis-Controledienst te 's- Gravenhage. VOLKSTUINEN 1942. Iedere volkstuinhouder is verplicht zich bij de LCO te laten inschrijven. For mulieren verkrijgbaar a f 0,25 bij bu reauhouder P Dros en op het Gemeente huis^ Ze moeten uiterlijk 11 Mei 1942 in het bezit zijn der LCO. Bij onvolledige invulling wordt het formulier terugge zonden en kan inschrijving van de tuin niet plaats vinden. Particuliere tuinen, tuinen, die be- hooren bij de woningen, behoeven niet te v. orden ingeschreven. Nieuwe, na 28 April 1942 aangelegde of aan te leggen tuinen mogen niet grooter zijn dan 225 M2. en moeten minstens met 100 M2 aardappelen beteeld worden. Per gezin mag maar één volkstuin worden gehou den. De LCO kan in bijzondere gevallen het gebruik van een tweede tuin toe staan. Voor Iedere tuin moet een aan vraagformulier worden ingevuld. Alleen het hoofd van het gezin kan worden in geschreven. Op bouwland mogen geen volkstuinen worden aangelegd. Ver bouwd mag slechts worden aardappelen, peulvruchten, groenten en een klein ge deelte mais. Verbouw van granen is ver boden. Voor de verhuur van gronden als volkstuinen voor een complex van mins tens 10 tuinen is toestemming van de L. C.O. noodig. Verhuurd mag slechts wor den aan hen, die als volkstuinhouder zijn of zullen worden ingeschreven bij de L.C.O. De Voedselcommissaris voor N.-Holl. volk. Nationaal-socialisme bestaat in een fanatiek geloof aan de mogelijkheid, door de samenwerking van geheel het volk ieder noodlot te kunnen overwin nen, de vrijheid te veroveren en te waarborgen en iédere volksgenoot, die plaats in de volksgemeenschap te geven, waarop hij krachtens zijn arbeid aan spraak kan maken. Voor de ware nationalist is het "socia lisme vanzelfsprekend. Voor hem is een natie, een volk zolder eer, ondenkbaar. En tot de eer van een volk behoort het, zijn gemeenschap de hoogst mogelijke sociale bevrediging te schenken. Wereldbeschouwingen en stelsels wor den op hun waarde beproefd door de re alisatie, door de verwezenlijking, welke zij vinden, wanneer ze tot gelding ko men. Liberalisme en marxisme hebben beide hun onvruchtbaarheid, hun strij digheid met de natuur bewezen, doordat ze de volken hebben verdeeld en ver zwakt, economische en sociale rampen over de menschheid uitgestort en ge schapen een toestand van uiterste gees telijke en materieele ellende, waarvan men gezegd heeft, dat het de schandvlek TEX.-BOYS-NIEUWS. Morgen gaan we naar Anna Paulowna Weest vroeg genoeg bij de bus, want ze moet misschien tweemaal rijden. Ver geet persoonsbewijs niet. Succes toege- wenscht! Dinsdagavond 8 uur trainen. J-.S. DE COCKSDORP. EEUWFEEST U.K. PAROCHIE DE COCKSDORP. Katholiek Texel viert feest, in het bij zonder de katholieken m Eierland en De Cocksdorp en wel ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de r.k. paro chie aldaar. Donderdag werden de kerke lijke feestelijkheden ingezet met eer) Lof. waarbij "pator-lector W. Riswick de predicatie hield Morgen zullen de fees telijkheden worden gesloten. Des mor gens wordt een K. Mis opgedragert door de Hocgeerw. Heer Kuys, Deken van Schagen, met assistentie van pater-lec- tor W. Riswick en kapelaan C. Kroon (van Den Burg) Morgenavond om acht uur volgt 'n plechtig Sluitingslof. Ter ge legenheid van dit jubileum werd door de parochianen geld bijeen gebracht voor een nieuwe monstrans. Door de bijzon dere omstandigheden kan dit geschenk nog niet worden aangeboden. Wel is een Teekening daarvan in de kerk te bezich tigen. (Zie verder 2e pagina). Mr. Zondervan, commandant der W.A. is weer naar het Oostfront vertrokken. Tijdelijk zijn de jeugdherberg bij Di- óam en die te Bakkum gesloten. Scholieren, die vandaag aan de Jeugd herberg-collecte willen deelnemen, kun nen daartoe vrij krijgen van school. In de Deemster zullen bij gunstig weer de boomen van 16-26 Mei het mooist in bloei staan. De groote demonstratie van de Ne- derlandsche Arbeidsdienst op Hout- rusl, waaraan 1300 mannen en 130 vrouwen deelnamen. De-officieele gasten op de eeretribune, Rijkscom missaris Rijksminister Dr. Seyss In- quart en Ir. A. A. Mussert, de lei dei der N. S. B. (VPB-Polygoon-Meyer-s.) De nationaal-socialistiSche arbeider moet weten, dat dc bloei der nationale economie zijn eigen materieel geluk be- teekent. (Hitier.) is -der humanistische beschaving. Het nationaal-socialisme is trotsch, dat bet in zijn korte geschiedenis reeds heeft bewezen, een wereldhervormende kracht te bezitten, dat het de jaren met ver spild heeft met de onvruchtbare strijd van klasse tegen klasse, maar dat het de grootst mogelijke kracht, de totale in zet der natie, het geestelijk en materieel vermogen der natie heeft ingezet in de kamp voor een Volksrijk, voor oen waar lijk socialistische gemeenschap. Het i,s de oer van het nationaal-socialisme de op gedrongen oorlog der goudmagnaten, de oorlog tegen de uitbuiting en verslaving oer volken thans zegevierend te kunnen voeren en nu reeds te kunnen getuigen, het geheele Europeesche continent van de dictatuur der Angelsaksische en Jood sche haute finance te hebben bevrijd. Voor het Nederlandsche volk heeft het nationaal-socialisme thans, na tien jaar worstelen om de ziel van ons volk, de handen aan het werk geslagen voor de eindelijke emancipatie van de werkende mensch met het fanatieke doel voor oogen, zooals Mussert het eens formu leerde „Ons socialisme bestaat daarin, dat wij de strijd voor de vrijmaking van de arbeid, de terugwinning van de eer bied voor de arbeid, het recht op arbeid cn dat op de opbrengst er van, tot het uiterste willen voeren". Donderdagavond zijn de vonnissén ge veld in het geruchtmakende strafproces tegen de 23 verdachten, beschuldigd van inbraak en diefstal in het distributiekan toor Oosterparkstraat 167 te Amsterdam of van de daarop gevolgde omvangrijke zwendel in distributiebescheiden. Het overgroote deel van de daaropgekochte goederen kwam in de sluikhandel terecht Het vonnis van het Deutsche Obergericht luidde: Ter dood veroordeeld zijn A. Thuripg, 46 jaar, distributieambtenaar te Amster dam, L Kesseler, 42 jaar, bankwerker te Amsterdam, A. van Batum, 42 jaar, monteur te Amsterdam, C. de Vries, 45 jaar, metaalarbeider te Amsterdam, A. Pots, 44 jaar, koopman te 's-Gravenhage en P. A. van Dieren, 55 jaar, pension houder te 's-Gravenhage. L. Dpornen- heim, 43 jaar, koopman, en K. de Voogt, 30 jaar, kok, beiden te 's-Gravenhage, werden lot 15 jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Tegen alle cleze verdachten was de doodstraf gecischt. (Zie verder 2e pagina). Hel Museum voor Bloembollencultuur te Limmen is Zaterdag in een gerestau- i*berde school aldaar heropend. Beschuit is ingang 17 Mei alleen nog voor kinderen t.m. drie jaar en voor zie ken beschikbaar. De beurzen voor de geld- en fondsen handel zijn van 23 Mei t.m: 29 Aug. Za terdags gesloten. Bij het uithalen van musschennesten is te Veghel de 32-j. gehuwde arbeider Van Rijbroek van een dak gevallen en daarna overleden. Bij het uithalen van een eksternest viel te Helmond een 17-j. jongen uit een boom. Hij werd inwendig zwaar ge kneusd. Pastoor Mutsacrts te Tilburg werd benoemd tot coadjutor (bijstand) van de Bisschop van Den Bosch. Mgr. Diepen is met Maart 82 jaar geworden. Een 25-j. boerenzoon is te Gersloot, vermoedelijk door het op hol slaan van zijn paard, onder zijn wagen gekomen en doodgereden. De hulpbestellcr der P.T.T. te Amster dam, die brieven verduisterde (wanneer hij daarin bonnen dacht te vinden) kreeg ook in hooger beroep 8 mnd. Twee buizen werden te Kalverdijk in de asch gelegd, waardoor drie gezinnen dakloos werden (fam. C. Tesselaar Jr., S. Commandeur en H. Boon). Het is verboden bladeren voor thee surrogaat te plukken, wanneer men daar toe van de Meelcentrale geen vergun ning heeft gekregen. Zij struikelde over haar klomp Daar door is op de Stationsweg te Leeuwar den een 7-j. meisje door een trailer dood gereden. Doofstommen-Instituut Groningen. De lagere school telde 31 Dec. 173 leerlin gen, de ambachtsschool 43 en de Vak school voor meisjes 36. Een schurkenstreek haalde een jongen in Neede uit. Hij bond een zwervende hond met een touw aan de generator van een autobus. Toen de chauffeur na eeni- ge tijd de hond vond, waren de voorpoo- ten van het arme dier verbrand. De jón gen werd int zijn betrekking ontslagen. IIIIIIIIHIIIIIIII HOE LAAT Illlllllllllllllll DE ZON. Za. 9 Mei op 5,57; onder 21,16 Zo 10 Mei op 5,56; onder 21,17 Ma. 11 Mei op 5,54, onder 21,19 Di. 12 Mei op 5,52; onder 21,21 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang DE MAAN. Za. 9 Mei op 3,55; onder 14,56 Zo. 10 Mei op 4,21; onder 16,15 Ma. 11 Mei op 4,45; onder 17,12 Di. 12 Mei'op 5,09, onder 18,18 Nieuwe Maan: 15 Mei 7,45 HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 9 Mei 5,18 en 18,00 Zo. 10 Mei 6,38 en 19,12 Ma. 11 Mei 7,43 en 20,11 Di 12 Mei 8,37 en 21,01 Springtij 15 en 29 Mei. NEDERLANDERS, KENT UW PLICHT. Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland:

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1