VOOR MOEDER EN KINO. Controle op beroepsofficieren, cadetten en adelborsten Texelsche Berichten NOORD-HOALANDS LANDJEUGD TE ALKMAAR BIJEEN. Daar is Uw plaats 54c JAARGANG. No. 5651. WOENSDAG 13 MEI 1942. TEXELSCHE COURANT Wij zijn jong en voor een beter Van Alkmaar begint de Victorie! Deze oude Geuzenstrijdkreet was van toepas sing op de Landelijke Jeugd van Noord- Holland, die Donderdag voor het eerst sedert het ontstaan van de Nederland- sche Landstand feestelijk bijeenkwam in het „Wapen van Heemskerk", alwaar zij o.m. toegesproken werd door de Boeren- jeugdleide'r St. Boerma, terwijl zij zelf een afwisselend programma van volks dansen, zang en tooneelspel verzorgde. De heer Bakker uit Wijde Wormer, Hoofd van de afd. Volk en Bodem, open de de bijeenkomst, waarbij hij zich speci aal richtte tot Boerenleider Saai en eeni- ge vertegenwoordigers der Friesche jeugd Hij stelde in het licht, dat ons volk door de %strijd in het Oosten zal herrijzen. De Landstand zal desnoods door dik en dun de rechten van de boer verdedigen, als plicht tegenover de staridgenooten en ons geheele volk. Nude gelegenheid daar is, ons Van de 1Q00- jarige onderdrukking 'te bevrijden, aldus sprdienen wij met fierheid aan te pak ken, opdat onze jongeren de strijd tot een goed einde kunnen voortzetten. „Wij willen kerels zijn". Na zang, ten gehoore gebracht door een koor o l.v. de heer Sweers en mevr. Leeuw, en declamatie, nam de Boeren- jeugdleider Boerma het woord. Hij wees er op, dat de boerenjeugd in het verleden niet gedragen werd door een groot ide aal, maar er alleen naar streefde, het „eigen ik" gelukkig te maken. Ook dc vrije tijd werd niet voor de gemeenschap aangewend, tot schade van de staftdfier- heid en het zelfbewustzijn. De boeren jeugd dreigde het slachtoffer te worden van de alles vervlakkende tijd en de boerenstand ondervond alle ellendige ge volgen van de „laat-maar-waaien-poli- tiek". Onder de druk van deze ellende wer den in 1920 reeds talloozen wakker ge schud, om het recht voor dc boer op te eischen. Het is onze taak, de strijd van. :lezc pioniers voor te zetten. Wij willen kerels zijn en strijden voor een beter toe komstbeeld. Spreker ging vervolgens uitvoerig in op de taak van de boerenjeugd, waarbij hij de nadruk legde op goede bedrijfs kennis voor de mannen en de bevorde ring der schoonheid op het gebied van woning en kleeding voor de vrouwen. Spr wees op de groote betèekenis van het gezonde gezin als oercel der maat schappij en spoorde de aanwezigen aan de oude tradities en gebruiken als bron nen der gave volkskracht van geslacht op geslacht te laten blijven bestaan. Wij moeten nooit vergeten, aldus spr., da' wij bouwers zijn van een nieuwe samenleving, want dit staat vast, als wij ons niet met de maatschappij bemoeien, deze zich wel mét ons bemoeit. Sprekende over de jeugdstorm zeide de Boerenjeugdjeider, dat de stad- en landjeugd, die samen de jeugd van het Nederlandsche volk" vormen, zich daarin broederlijk moeten vereenigen, om te strijden voor een eervolle plaats van Nederland in het nieuwe Europa,, Spr. besloot zijn toespraak met er op te wijzen, dal er geestdriftig, vastbera den en met offervaardigheid gewerkt moet worden, waarbij hij de strijders aan het Oostfront als lichtend voorbeeld stel de Laten wij steeds tot lijfspreuk heb ben: Wij zijn jong en willen strijden voor een beter toekomstbeeld." Boeren zijn geboren nat.-socialisten. Ds. Eggink, die vervolgens het woord voerde, zeide zich te verheugen, dat de Boerenjeugdleider voortkomt uit de kringen van de voormalige organisatie Landbouw en Maatschappij", welks be ginselen gelijk waren aan die van de Landstand, dus nationaal-socialistische beginselen. Boeren zijn geboren nationaal-socia- listen, aldus spr. Wij moeten ons steeds de woorden van Mussert voor oogen houden. Niet ik verdien, maar ik dien. Dienen moeten wij uit liefde voor Volk en Vaderland, want wanneer wij niet met liefde dienen, dienen wij niet voor de volle 100 pet., dan offeren wij niet, zooals die mannen aan het front. Toch hoeven wij ons niet blind te sta ren op dat groote offer. Het thuisfront eischt zeer vele kleine offers, welke te zamen zeer zwaar te dragen zijn en al leen dan gedragen kunnên worden, wan neer ons beginsel goed is. Daarom is het goed dat wij, wanneer wij anderen trachten te overtuigen, steeds in eigen hart kijken, want wij zijn van nature geneigd ons beginsel te verzaken. Als bloedbron en cultuurvernieuwers van ons volk, zoo besloot ds. Eggink zijn toespraak, willen wij ons ten volle in zetten tot heil van Volk en Vaderland. v Durf te leven! Als laatste spreker richtte ir. Koeman zich tot de .aanwezigen. Hij bracht naar voren, dat de opkomst op deze eerste bij eenkomst nog gering was en beschouwde deze meer als een terreinverkenning. Noord-Holland is nog als vanouds het land, waar de groote stad de toon aan geeft, niet de boer of de visscher. maar willen strijden toekomstbeeld. de koopman. Wij vormen in Noord-Hol land nog maar kleine, onderlinge moei lijk bereikbare groepjes. Over de hoofden der jongeren heen wees spr. op de gevolgen voor de boeren van de vorige wereldoorlog, waarna de boer al spoedig niet meer meetelde. Thans ziet het volk in, dat de boer ge teld wordt Dit kan alleen zoo blijven, wanneer het besef levend wordt, dat de boer het fundament der samenleving vormt. Daarvoor is een krachtige Land stand en Boerenjeugd noodzakelijk. Begrijp goed, zoo zeide ir. Koeman, da? de taak der boerenjeugd ligt in een voud, eerlijkheid en trouw, welke eigen schappen de grondpeilers vormen van onze beroepsstand. Met een krachtig: Durf te leven! ein digde spr. zijn kernachtig betoog. Na de pauze werd een progrmma van volksdansen, zang en tooneelspel onder leiding van de heer Sweers en mevr. Leeuw uitgevoerd. In het Oosten staan zij aangetreden, de stormtroepen van Europa. Zij staan aangetreden om Europa te verdedigen tegen aanvallen van horden misdadigers, die onze Westersche beschaving en cul tuur belagen. Deze stormtroepen bestaan uit de beste vertegenwoordigers van alle beschaafde landen van Europa, dappere strijders, die na een heldhaftige verdediging, in de strengste winter sinds menschénheu- genis, zich gereed maken de vijand te vernietigen Nederlanders, tot deze stormtroepen behooren ook onze mannen énook gij behoort u in deze gelederen te scha ren. Want niet alleen de Europeesche cultuur, maar ook de toekomst van- ons land en volk staat op het fcpel. Als goed Nederlander is uw plaats daar, waar het gevaar dreigt, meldt u dus aan bij het Vrijwilligerslegioen „Ne derland", Koninginnegracht 22 te 's- Gravenhage. De Volksdienst zending. zorgt voor uit- Dank zij de bemiddeling van de N.V. D. zullen moeders, die op krachten moe ten komen om hun moeilijke huishoude lijke taak wederom ten volle te kunnen vervullen, .gedurende een periode van vier weken uitgezonden kunnen worden. De uitzendingen kunnen plaats hebben zoowel naar tehuizen ir. Nederland als in Duitschland Zij, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, gelieven zich ten spoe digste bij de buurtschapshoofden van de N.V.D. op te geven. Men kan kiezen of men in Nederland wil blijven of naar Duitschland uitgezonden wil worden. De N.V.D. behdéft hiervoor de volgen de gegevens: Naam, voornamen, geboor teplaats en datum, adres, leeftijd, aantal kinderen met hun leeftijden en het num-, mer van het identiteitsbewijs. GUNSTIG OORDEEL over Gymnastiekvereen. Texel. In het Turnblad, orgaan van het Ned,. Gymn. Verbond, lezen we over orize Gymnastiekvereen. o.a.: De leider, de heer C. Mets, heeft ge loond. dat hij met zijn Vereen, veel kan bereiken. Ga op deze weg voort, makker Mets, en Texel zal bloeien en nooit ver gaan. Ondanks haar geisoleerde ligging getuigt de Vereen, van groote levens kracht. G.V Texel is een lichtend voor beeld aan de turnhemel. Gaat, turn- makkers van het groote N.G.V., als de tijden weer normaal zijn, eens kennis maken met dit eilandras, dat zich zoo bij uitstek als echte turners weet te gedra gen! Ik zou bijha durven beweren, dat nergens in de turnkring Noord-Holland een zoo groote propaganda voor de licha melijke opvoeding wordt gemaakt als juist op dit meest afgezonderde deel. Daar komt dan nog bij de groote sym pathie, welke de bevolking voor de gym nastiek heeft. Als op alle plaatsen de be volking zoo met de vereen, meevoelde als. op Texel, zou het N.G.V. ongetwijfeld nog tot veel grootere bloei geraken dan. nu het gSval is. Moge dit eens zoo zijn! Dan mag Texel zich tevreden rekenen.in de overtuiging, dat ditmaal het goede voorbeeld van het eiland is uitgegaan. (Klaas Slot.) DE KOOG. KOSTBARE RING GESTOLEN. Tijdens afwezigheid der bewoners is uit de boerderij, bewoond door de kunst schilder Blok v.d. Velde, gelegen aan de Minister Ruysweg, een kostbare gouden ring met opaal gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. UITREIKING VITAMINE D TABLETTEN. Opnieuw zal worden overgegaan tot uitreiking van het vervangingsmiddel van levertraan in tabletvorm, door de overheid beschikbaar besteld voor kindé ren van 3 maanden tot 3 jaar en voor zwangeren in de laatste drie maanden van de zwangerschap. Elk kind mag per week 1 tablet gebruiken. De uitreiking zal plaats hebben op Vrijdag 15 Mei 1942 op de volgende plaatsen en uren: o.l school Den Burg van 45,30 uur voor Den Burg en wijk B. o.l. school De Waal van 45 uur voor De Waal en wijk W. o.l. school Midden-Eierland van 4,30 5,30 uur voor Eierland, wijk E. o.l school De Cocksdorp van 45 uur voor De Cocksdorp en wijk C. School m.d. Bijbel Oosterend van 45 uur voor Oosterend en wijk O. o.l. school Oudeschild van 45 uur Oudeschild en wijk S. o.l. school Den Hoorn van 45 uur voor De Koog en wijk K. De tabletten worden alleen afgegeven: le. aan volwassenen; 2e op vertoon van het trouwboekje; - 3e. indien een zakje wordt medege bracht om tabletten af te halen. Kinderen waarvoor reeds op het Con sultatiebureau tabletten werden afgege ven komen uiteraard voor deze uitrei king niet in aanmerking. In het belarjg van de volksgezondheid wordt ieder die in aanmerking komt, aangeraden zich voor zijn knd van deze tabletten te voorzien eft op het regel matig gebruik toe te zien. De tabletten dienen KOE^L, DROOG en op een DON KERE PLAATS te worden bewaard. Den Burg, 4 Mei 1942. De Burgemeester van Texel, RIJK DE "VRIES. AANPLAKGELEGENHEDEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat -voor fret aanplakken van aanplakbiljetten met po- Uitieke strekking zijn aangewezen de vol gende aanplakgelegenheden: te DEN BURG: een gedeelte van den noordoostgevel van het hotel „Texel" (aan de Visch- markt), een gedeelte van den noordoost- gevel van het gebouw van het Algemeen Weeshuis (aan de Nieuwstraat); te DE COCKSDORP: aanplakbord aan de dorpsstraat nabij de woning, plaatselijk genummerd 46; te DEN HOORN: voormuur met wagendeuren van de schuur aan de Dorpsstraat, plaatselijk genummerd 50; te DE KOOG: noordelijke gevel van het woonhuis aan de Dopsstraat, plaatselijk genum merd 28; te OOSTEREND: de noordelijke en oostelijke gevel van het brandspuithuis aan Weststraat; het publicatiebord aan het Kerkplein; en een gedeelte van de oostelijke gevel van de schuur aan de Peperstraat, plaatselijk genummerd 65; te OUDESCHILD- de wandvlakte van het gebouw voor den vischafslag op het Haventerrein;' te DE WAAL: een gedeelte van de westelijke gevel van het woonhuis aan de Dorpsstraat, plaatselijk-genummerd 55. Het aanplakken mag alleen geschieden na bekomen toestemming van den Bur gemeester. - Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het beschadigen of verwijde ren van biljetten op deze aanplakgele- -genheden tot ernstige gevolgen aanlei ding zal geven. Texel, 11 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. Zijn eer zal de arbeider terug hebben op de dag, dat al diegenen volwaardige staatsburgers zullen zijn, die hun taak naar behooren verrichten. (Mussert). BRANDSTOF-DISTRIBUTIE. We brengen onder de aandacht van oji- zè lezers, dat zij, voor wat ons eiland be- 1reft, geen beteekenis moeten toekennen aan berichten over de distributie van brandstof in de dagbladen. Voor Texel wordt een speciale regeling getroffen en daarover zullen de bevoegde autoriteiten u bijtijds in dit blad inlichten. TEXTIEL-DISTRIBUTIE. De punten 41-60 nu geldig. 's-Gravenhagë, 9 Mei Met ingang van heden zijn de punten 41 tot en met 60 van de textielkaart, 3e serie, geldig ver klaard. De textielkaart 2e serie en de toeslag- kaarten blijven eveneens geldig voor de aankoop van textielgoederen, met uitzon dering van de K-bon, die beschikbaar was gesteld voor de aankoop van be drukte kunstzijde. Bij aankoop sTci-sokjes kan volstaan worden met afgifte van het vereischte aantal punten, zonder dat hiervoor een kousenbon behoeft te wor den ingeleverd. Tweede verplichte bijeenkomst ter con trole van» de voormalige Nederlandsche Weermacht. 1) Verplicht tot aanmelding zijn alle: a. Beroepsofficieren, cadetten en adel borsten van de voormalige Nederl. Land en Zeemacht, die op 10 Mei 1940 in actie ve dienst waren; b. Beroepsofficieren van het voormalige Nederl. koloniale le ger t.m. de leeftijd van 55 jaar. 2) Op 15 Mei 1942 14 uur precies moet de tot aanmelding verplichte persoonlijk opkomen, in Noord-Holland te Bussum, v.d. Palm-kazerne, Amersfoortsche Straatweg. (Zie voor andere provincies de dagbladen). 3) Ieder tot aanmelding verplichte moet medebrengen: a. Een wettelijk legi timatiebewijs .(persoonsbewijs, zakboekje, militaire documenten, enz.); b. Twee fo to's van recente datum in burger of in uniform, opgeplakt op twee vellen pa pier (formaat din), die met de volgende gegevens moeten worden ingevuld Fa milienaam, alle voornamen, geboorte plaats, geboortedatum, gehuwd, onge- <1111(111111 WERELDNIEUWS lillllllllll IN WEINIG WOORDEN In een extra bericht maakt het op perbevel van de Duitsche weermacht 10 Mei melding van het aan dc Amerik. kust door Duitsche duikbooten tot zin ken brengen van 21 schepen, met elkaar 118,000 ton. De vulkaan Asama, N.W. van To kio, vertoont grooter werkzaamheid dan in jaren het geval was. Een der uit barstingen ging met zware aardschokken gepaard. DE ZON. Wo 13 Mei op 5,50; onder 21,23 Do. 14 Mei op 5,49; onder 21,25 Vr. 15 Mei op 5,47; onder 21,26 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot /onsopgang. DE MAAN. Wo 13 Mei op 5,33; onder 19,23 Do. 14 Mei op 5,58; onder 20,27 Vr. 15 Mei op 6.26; onder 21,28 Nieuwe Maan: 15-4Mei 7,45. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 13 Mei 9.21 en 21,40 Do. 14 Mei 9,58 en 22,16 Vr. 15 Mei 10,32 en 22,48 Springtij 15 en 29 Mei. Illlll UIT HET LEVEN VAN. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. Vandaag is het de dag, waaróp 313 jaar geleden. Johan van Ol- denbarftevelt, een der grootste staatslieden, welke ons land heeft voortgebracht, op het Bin- nerthof te Den Haag werd ont hoofd. Op 25. September 1547 werd Johan van Oldenbarnevelt te Amersfoort geboren; hij studeerde te Leuven, Bourges, Hei delberg en Bazel. Aanvankelijk vestigde hij zich te Den Haag als advocaat bij hel Hof van Holland; in 1576 werd hij be noemd tot pensio naris van Rotter dam. Hij was een vriend van Willem de Zwijger. Na diens dood werd hij aan het hoofd van een gezantschap naar Engeland uit gezonden om aan Koningin Elisabeth de souvereiniteit aan te bieden en, tpen dit geen succes had, met dezelfde opdracht naar Koning Hendrik III van Frankrijk. Ook deze poging leidde niet tot het gewenschte resultaat. Daarna werd door toedoen van Van Oldenbarnevelt Prins Maurits, een zoon van Willem de Zwijger, stadhouder van Holland en Zeeland. In 1586 werd Van Oldenbarnevelt tot landsadvocaat van Holland benoemd. Daarmee werd hij de leider van de binnen- en buitenland- sche politiek van de Republiek, daar de Staten-Generaal (waarin het machtige Holland veel in te brengen had) de macht van de Raad van State goeddeels aan zich trokken. Hij steunde op de pa tricische gemeentebesturen, raakte in on min met Maurits,koos de zijde van de Arminianen (volgelingen van de godge leerde Arminius), erkende de macht van de Synode (welke het kerkgeschil moest beslechten) niet en stond ten slotte aan het hoofd der Staten van Holland tegen over de Staten-Generaal en Prins Mau rits. Op 28 Augustus 1618 werd hij op last van de Staten-Generaal gevangen gerjo- men; hij zou zijn machtsbevoegdheid hebben overschreden; door partij te kie zen voor Arminius en maatregelen te treffen tegen de z.g. Contra-remonstran ten (Scherpe Resolutie) „had hij het land aan de rand van de burgeroorlog ge bracht"; tegen de zin van Maurits had hij bij Nieuwpoort slag doen leveren en had hij het Twaalfjarig bestand (wapen- huwd, gescheiden, laatste militaire rang, laafete legerafdeeling, tegenwoordig be roep, arbeidsplaats en-of werkgever, tegenwoordig adres, woonplaats, straat. (Invullen in blokletters of met schrijfma chines) en handteekening. 4) Niet verschijnen heeft onmiddellijke strafmaatregelen ten gevolge. 9 Mei 1942. Der Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden General der Flieger FR. CHRISTIANSEN. Het Commissariaat voor de belange/i van de voormalige Nederlandsche Weer macht deelt mede, dat de personen, hier boven bedoeld, die hun aanmeldings plicht moeten vervullen, een declaratie (in tweevpud) tót het ontvangen van ver goeding voor reis- en verblijfkosten van hun woonplaats naar de aanmeldings plaats ën terug, overeenkomstig het Reisbesluit 1916 kunnen indienen bij ge noemd Commissariaat. DUITSCHLAND SLAAT TERUG. Bommen op Norwich. Als vergelding wegens de barbaarsche Britsche luchtaanvallen op de burgerbe volking in Duitschland (onlangs opnieuw op Rostock en zijn haven Warnemünde) hebben Duitsche vliegers van 8 op 9 Mei de stad Norwich anderhalf uur met dui zenden kg. bommen bestookt. Naar het Nat Dagblad mpldde, ontstonden gewel dige brandhaarden, welke tot op 60 km. té zien waren. Het eene huizenblok na 't andere stortte in. Dagen lang zullen ver- loopen, voordat de laatste slachtoffers gevonden zijn. De stad werd grooten- deels een puinhoop. Zoo moest de Brit sche burgerbevolking op haar beurt de cijns betalen, welke na de misdaden, in Duitschland gepleegd, moest worden ge vorderd. Intusschen worden de Britsche vliegers bij hun bezoek aan Duitsche ste den daar „warm" onthaald: Bij Rostock werden bij hun laatste aanval 11 toestel len neergehaald. 'Denk om het rookverbod in bosch en hei. Van 1 M^aart tot 31 Oct. mag er niet worden gerookt De radio zendt sinds Zondag een pre- cisietijdsein uit; om 7,45 (alleen op werk dagen), 8,15, 13,00, 19,00 en 20 uur. Het a.s. tabaksrantsoen voor rookers zal 30' tot 35 pet. van. dat van voor de oorlog bedragen. stilstand gedurende de 80-jarige oorlog) doorgedreven. Hij de 72-jarige werd ter dood veroordeeld en omdat noch hij, noch zijn familie om genade wilden vragen (zij wilden dit nj^t doen, omdat zulks met schuld bekennen gelijk zou staan), werd het vonnis voltrokken, 13 Mei 1619. Op het schavot staande, riep hij luidde tot de menigte „Mannen, gelooft met, dat ick een landverrader ben; ïck hebbe op recht en vroom gehandelt als een goed patriot en die sal ick» sterven. Jesus Christus sal mijn leytsman sijn". Over de schuldvraag loopen de mee- ningeji der geschiedschrijvers uiteen, maar zeker is wel, dat zijn rechters de groote diensten, welke Van Oldenbarne velt aan den lande heeft bewezen, nau welijks in aanmerking hebben genomen. Opmerkelijk is in ieder geval, dat we in de notulerf van de Staten van Holland, betrekking hebbende op de dag zijner te rechtstelling, kunnen lezen! „Oldenbar nevelt was een man van grooten bedrij- ve, besoigne, memorie ende directie, ja, singulier in allés. Die staet, siet the, dat hij niet valle; ende sij God sijne ziele genadigh. Amen!". Met Oldenbarnevelt stierf een onzer grootste mannen, de grondlegger van de Republiek, als slachtoffer van de partij haat de dood op het schavot. Rijksarbcidsdienst in het Oosten. De dooi heeft de meeste wegen in de Sovjet-Unie onbegaanbaar gemaakt. De mannen van den Duitschen Rijks arbeidsdienst zijn thans overal met het herstel van de strateri bezig. (V P B-Scherl-P.K Grohe-s.).

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1