Texelsch dialect. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws minium Gemeenschapsbelang. DE NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS AAN 'T OOSTFRONT Van het Strijdtooneel. 54c JAARGANG. No. 5652. ZATERDAG 16 MEI 1942. TEXELSCHE COURANT 1. We laten hier de door ons verzamel de namen van dieren in ons Texelsch dialect volgei}. Wie heeft op onze verkla ring wat aan te merken? Wie weet er meer? Voorloopig bepalen we ons tot de ze rubriek. Met een briefje of brief-' kaartje zult u ons zeer verplichten niet alleen maar tevens meebouwen aan de samenstelling van een zoo volledig moge lijk Texelsch woordenboek. duumpie, winterkoninkje; elders wor den de tjiftjaf en het boomkruipertje wel ..duimpje" genoemd; enterling, eenjarig schaap (elders be doelt men met een. „enter" een eenjarig dier, inz. een paard of koe; vgl. „twen ter", tweejarig; l'luter, merel. Met het Nederl. „flui ter" wordt een andere vogel bedoeld, de „phyloscopus s. sibilatrix", die veel in de bosschen van Zuid- en Oost-Neder land voorkomt. geclborsie, (ook gele skreewer), gele kwikstaart. Het Nederl. „geelborstje" is de n>iam voor de spotvogel (Hypolais ic- terina), ook wel „geelbuikje" geheeten; gnut (ook grut), kleine muggen; vgl. het Nederl. „grut", kleine kinderen; ook ontuig, uitschot; gouw, wiel waal; in het Friesch; giel(e)- gouw; elders, gelegouw. goudlijster, goudmerel; hörmeling, hermelijn (figuurlijk ook gezegd van b v. een mager hondje). jongkic, tweejarig schaap; vgl. het Ne derl. „jongske", jongetje, jong kind van het mannelijk geslacht; ket, hit (ook in '.t West-Friesch); vgl. het Nederl. ,,kid", klein paard, groote hit; Friesch: kèdde; knikkebok, kniptor, springtor, spring- kever; kragemaker, kemphaan; op Terschel ling kraagman; op Ameland: kraagzet- ter; kriek, krekel; lampie, lammetje, lieuvv, scholekster (bonte piet); marei, grutto; mottert (kattemunnik, -motmunnik, munnik), bruingrijze nachtvlinder; in het Zaansch: motvogel; over jonkie, driejarig schaap; riep, rups; in het Friesch: roep; in het Zaansch; rijp; in het Duitsch Raupe; skeapetiek, schapenteek; «ket (mrv. sketters), eenjarige koe, hokkeling. sköt, vroeger: driejarige koe, thans tweejarige koe; vgl. het Nederl. „schot", een driejarige koe, welke als vaars heeft gekalfd; stög, tapuit; toet (toetje), varken, (big); ook in W.- Fnesland; tjakker, zwarte lijster; vool (vooltje), veulen; zöchie, potlammetje; elders, o.a.- in Zuid-Nederland is een „zog1 een zeug, moedervarken; Wanneer z.g. Texelsche woorden ook ook in Van Dale's „Groot Woordenboek- der Nederlandsche Taal" (6e druk) voor komen, nemen wij deze niet in onze lijst op, tenzij ze in dat woordenboek als „ge westelijk? (dialectisch worden aange merkt. Aaïivankelijk hadden we in onze ■aanteekeningen ook dez$ diernamen ver meld: bul (stier), tjerk (tureluur), weer (gesneden ram), maar deze namen kent men ons heele land door en behooren dus niet specifiek tot het Texelsch dia lect. RIJMELARIJTJE. Illinium DE GROOTE DAG Hijscht, Hollands 'mannen, hijscht de vlag, De langverbeide groote dag, Bueekt nu toch eind'lijk aan. Wij hoeven niet meer, wat een pret. Voor pijp, tabak of sigaret, Lang in de rij te staan. We hebben nu een rookerskaart, Die is ons kapitalen waard. Daar zij, na lange tijd, Ons rookers weer de deur ontsluit Naar 't rijk van 't geurigedel kruid, Alzoo zijn wij verblijd. Klant is als koning weer hersteld. Hij wordt voortaan weer meegeteld, En krijgt weer wat hij wenscht. Al is hetgeen hij hier begeert. Omdat het wordt gedistribueerd, Natuurlijk zeer begrensd, Maar hoe het zij, we zijn toch blij. Ik heb zelfs vrouwliets kaart er bij. Dat maakt êr samen twee. Zoo gaat de pijp weer in de brand. En wij zijn weer „meneer de klant", Is die even okee? HUIB DE RIJMELAAR. Voor nadruk toestemming vragen aan de auteur Oudegracht 153, Alkmaar. ZOO SPRAK. Doriot in een rede te Poitiers: Niet één Fransche staatsman heeft op vredesaan- biedingen van Duitschland geantwoord. De, bolsjewisten en joden hadden het Frankrijk verboden de vrede te bewa- ïen. Thans verraadt men zijn land niet; wanneer men het wil redden, wanneer men het wil opheffen en het een plaats in Europa wil geven. OVERNAME SLACHTVEE. In verband met de Pinksteren wordt voor de overname van slachtvee de vee markt te Alkmaar en die te Amsterdam op Dinsdag 26 Mei gehouden. VOOR ONZE VOLKSTUINDERS. We herinneren aan de verplichte in schrijving. Inschrijvingen, welke vóór 1942 zijn geschied, tellen niet m<*e. Vraagt zoo noodig nog een invulbiljet aan op het raadhuis of bij de Bureauhou der P. Dros, Eierland. Niet verzuimen! Wie niet ingeschreven is, krijgt geen vergunning voor het vervoer van, ge teelde producten, krijgt geen toewijzing voor kunstmest, poters, enz. WAPENZEGELS KOFFIE HAG N.V. Een vriendelijk verzoek: Wanneer u verbruiker zijt van producten van de Koffie-Hag N.V., komt u in het bezit van bonnen, waarop u wapenzegels kunt be stellen. Mogen wij u om toezending van deze bonnen, vragen, wanneer u daarvan geen gebruik maakt? Onze wapencollec tie is althans wat de HAG-zegels aan gaat nog niet compleet. Mogen wij uw medewerking inroepen? U weet, dat we van die zegels een nuttig gebruik ma ken bij het schrijven van pnze „Wapen praatjes", waarvan er al meer dan 30 verschenen. Bijvoorbaat hartelijk dank en natuurlijk, als steeds, tot wederdienst bereid. SCHAAKNIEUWS S.I.V. Uitslag S.I.V.Oosterend. De eindstand van de comp. luidde (resp. gespeeld, gewonnen, verloren, re mise en aantal punten): le klas* N Witte *14 12 0 2 13 Jp. Maas 14 12 2 0 12 C Keijzer 14 10 3 1 IOV2 M Bakker 14 6 7 1 6V2 Ant. Witte 14 4 8 2 5Vs Jn. Schrama 14 3 9 2 4 P. v. Sambeek 14 2 8 4 4 S. Zijm 14 1 13 0 1 2e klas: C. Bakker 10 9 10 9 D. V/itte (W.) 10 6 3 1 6V2- C. Witte 10 5 4 1 '5V2 W. v. Heerwaarden 10 3 3 4 5 Jn. Buisman 10 1 6 3 2V2 K. Witte 10 0 7 3 P/2 Joh. Zijm 0 0 0 0 0 3e klas: Jac. v. Heerwaarden 8 6 0 2 7 Jac. Schrama 8 5^30 5 H. Barhorst 8 2 2 4 4 C Hoogenbosch 8 2 3 3 3'/2 Ant. v. Heerwaarden 8 0 7 1 Va C Schrama 0 0 0 0 0 De heeren Joh Zijm en C. Schrama konden wegens omstandigheden, deze competitie niet meespelen. Z. Ons Arbeidsbestel is nog verre van geordend en levert menige- werker stof tot gerechtvaardigde klachten. Vooral de wat oudere werker moet, ofschoon een in alle opzichten volwaardige kracht zijnde, maar al te vaak ervaren, dat de jonge snuiters hem op zij dringen. Daarin verbetering te brengen is een gewichtig gemeenschapsbelang, want al leen -een wel geordend arbeidsbestel .biedt mogelijkheid tot het scheppen van een goede bestaanszekerheid voor allen. Het is dan ook in hooge mate wen- schelijk, dat de oudere en gehuwde vol waardige arbeider, voor wie thans zoo menigmaal de poorten van hpt bedrijfs leven gesloten blijven, ópnieuw wordt ingeschakeld. Dat kan alleen, indien de jongeren en ongehuwden hem hun plaats inruimen. Dit is onontbeerlijk, wil de oudere en gehuwde volwaardige arbeider wederom de plaats in het Nederlandsche bedrijfs leven innemen, waarop deze recht heeft. Daarbij moet verschuiving van werkloos heid natuurlijk worden vermeden. Ook hierin is voorzien. In Duitschland wacht de vrijgekomen jeugdige arbeidskrachten een loonende en aantrekkelijke werk kring. J Dus: jongeren en ongehuwden voor! Vraagt inlichtingen'bij het gewestelijk arbeidsbureau of een zijner bijkantoren over de mogelijkheden, die het nieuwe sociale Duitschland u biedt. DE ZON. Za. 16 Mei op 5,46; onder 21,27 Zo. 17 Mei op 5,44;onder 21,29 Ma. 18 Mei op 5,43; onder 21,30 Di. 19 Mei op 5,42; onder 21,32 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Za. 16 Mei op 6,58; onder 22,27 Zo. 17 Mei op 7,33; onder 23,21 Ma. 18 Mei op 8,16; onder 6,10 t Di. 19 Mei op 9,04; onder 0,53 Eerste Kwartier: 23 Mei 11,11. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 16 Mei 11,04 en 23,20 Zo. 17 Mei 11,36 en 23,53 Ma. 18 Mei 12,09 en Di. 19 Mei 12,44 en 0,26 Springtij 29 Mei. MELK VOOR GIFTIGfc ARBEID. Zij, die een formulier voor het aan vragen van melk voor giftige arbeid hebben ingediend, kunnen de melkbon- r.en hiervoor afhalen op 18 Mei a.s. aan het Distributiekantoor. Zeep voor vuile arbeid. De distributiedienst deelt mede, dat zij die in aanmerking wensthen te komen voor extra zeep voor vuile arbeid, met ingang van Maandag 18 Mei a.s. bij de distributiedienst een formulier MD 80 kunnen afhalen. Deze formulieren moe ten volledig worden ingevuld en zoolang worden bewaard, tot de 'datum van uit- ïeiking der zeepbonnen in dit blad wordt bekend gemaakt. De volgende groepen kunnen aanvragen; zelfstandige werkge vers, die vuile arbeid verrichten, w. o. melkers, kraamverpleegsters, (geen dok toren) en andere groepen werkgevers, wier arbeiders vuile arbeid verrichten. De Distributiedienst. UITREIKING Pctroleumkaarten en Brandstoffen- bonnen voor kookdoeleinden. De Burgemeester van Texel brengt 't volgende ter kennis van belanghebben den. Aan personen, die alleen wonen en petroleum voor koken hebben aange vraagd, zal een halve petroleumkaart worden uitgereikt Aan personen, die alleen wonen en brandstoffen voor .koken hebben aange vraagd, zullen vier losse brandstoffen- bonnen worden uitgereikt. Aan personen die met meer dan een gezinslid zijn en petroleum hebben aan gevraagd voor kookdoeleinden, zal een heele petroleumkaart worden uitgereikt. Deze. bonnen en kaarten zullen worden uitgereikt voor geheel Texel op Maandag 18 Mei a.s. in het Fanfarege bouw aan de Wittekruislaan. Opdat de uitreiking een vlot verloop zal hebben worden de Hoofden van ge zinnen, of, indien het Hoofd van het ge zin niet kan komen, een ander gezinslid met machtiging van het gezinshoofd, verzocht uitsluitend op onderstaande uren te komen volgens stamkaartnum mer van 910 uur voor stamkaartnummers ,,Hoofd"-kaart 1 t.m. 667 van 10ïl uur voor stamkaartnummers „Hoofd "-kaart 691 t.m. 1430 van 1112 uur voor stamkaartnummers „Hoofd"-kaart 1431 t.m. 2271. van 121 uur voor stamkaartrtummers „Hoofd"-kaart 2310 t.m. 3238 des middags: van 2,30-3,30 voor stamkaartnummers „Hoofd"-kaart 3255 t.m. 5149 van 3,30-4,30 voor stamkaartnummers ,,Hoofd"-kaart 5160 t.m. 6143 van 4,30^5,30 voor stamkaartnummers ,,Hoofd"-kaart 6144 t.m. 7329 van 5,30-6,30 voor slamkaartnummers „Hoofd"-k,aart 7401 en hooger. Men wordt uitsluitend geholpen op het bepaalde uur, waarin het stamkaart nummer van het Hoofd valt. Na deze zitting is er geen enkele gelegenheid meer om petroleumkaarten en brandstof- fenbonnen voor dit doel in ontvangst te nemen Texel, 15 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. Men moet eerst gehoorzaamd hebben om het bevelen waardig te zijn. De zwembaden te Amsterdam gaan Maandag a.s. voor het publiek open. Felix Timmernfans, de bekende Vlaamsche schrijver, yerwièrf de Rem- brandt-prijs 1942 van de Hanse Univer siteit te Hamburg. Een dienstbode uit Markelo, "die haar 14-j. broertje in een put had willen ver drinken (alleen doordat de jongen zich daartegen krampachtig verzette, ging het niet door) is ter beschikking van de re geering gesteld. Een stad in het Westen van ons land kan meepraten over „heldhaftige" Brit- sche piloten. Terwijl zij laag over de stad vloden, beschoten zij.enkele straten, waar hij drie burgers zwaar en twee licht ge wond werden. Twee bibliotheekhouders te Beverwijk kregen procesverbaal wegens het aan jeugdige en oudere personen verhuren \an boeken met een voor de eerbaarheid aanstootelijk karakter. Een Ulo-onder wijzer vond een dergelijk smerig boek in de tasch van een 15-j. scholier. Te Hengelo is een solarium (het eerste in Nederland) in gebruik genomen. Daar kunnen 6000 schoolkinderen door de hoogte-zon worden bestraald. De Henge- losche gemeente-arts Holtkamp nam het initiatief. In „De Kampioen" gaf iertiand de raad aan de binnenkant van je fietsban den te zetten: „Gestolen van.te. (jg naam en adres invullen en wel met anilinepotlood). „Eigendom van lijkt ons beter. Met brandglazen spelen is gevaarlijk. Meer dan eens is een ernstige brand daarvan het gevolg geweest. En dit is in deze tijd vooral een onherstelbare ramp. Ouders, bergt de brandglazen op! Het Weekblad der Nederlandsche S.S. Storm" publiceerde in een zijner laatste nummers onder de titel „Germaansche overtuiging" een artikel, dat op treffende wijze uitdrukking geeft aan de Levens moed der Nederlandsche Vrijwilligers, die ónder de vanen der S.S. de strijd aan het Oostelijk front medemaken. Hieruit spreekt duidelijk, welk een belangrijke fundamenteele wijziging deze inzet in de harten en de geest van deze jonge Ne derlandsche mannen gebracht heeft. Mo gen zij, die hier te lande in vergelijking met de strijd aan het front voor heel wat gemakkelijker problemen gesteld zijn, zich aan deze fnssche en durvende geest der Nederlandsche pionieren voor het nieuwe Europa spiegejen Dit artikel luidt als volgt: Waarom strijden deze mannen eigenlijk? De Germaansohe vrijwilliger, die de Duitsche uniform draagt, is voor velen een vraagteeken. Waarom strijden deze mannen eigenlijk? Het moet toch veel gemakkelijker zijn/ergens in Nederland, in Denemarken, in Vlaanderen of in Noorwegen het een of andere ongevaar lijke beroep uit te oefenen? zoo vraagt de Duitsche wapenbroeder. Maar in het vaderland stelt men een' andere vraag: Wat krijgt hij er voor, wat kan hij erbij winnen? Hun, die dit voelen, heeft men eigenlijk geen antwoord te geven, want zij hebben een mannelijke inborst en het gevoel voor het geschiedkundig verband der feiten en voor noodzakelijkheden en hun, die deze vraag stellen, behoeft men nietiïëns te antwoorden, zij kunnen toch nooit begrijpen, dat een leven, een man waardig, een ander zijn moet, dan dat, wat slechts heil ziet in een goede zaken- balans De hieronder afgedrukte brief van een Nederlandsche vrijwilliger ech ter, bevat meer dan een antwoord op de gebruikelijke vragen. BRIEF VAN SS-SCHüTZE SMITS. Na 7 maanden aan-het Oostfront heeft men zijn kameraden leeren kennen Wat in de eerste maand niet direct te begrij pen was, helderde zich reeds op in de tweede, in de derde maand begreep men het reeds' volkomen en in de vierde wefd dit weten omtrent karakter, zwak heden en bekwaamheden, niet slechts van anderen, maar in de eerste plaats van zichzelf, bevestigd. Eén ding moet men altijd weer constateeren; de solda- tenopleiding is hard, grijpt de leerschool in de kazerne iemand reeds flink aan, dan doet de oorlog de rest tenslotte is men een andere geworden. Dit „andere" is het, wat de Duitsche mannen van die der Noordwestelijke democratieën on derscheidt, ofschoon zij toch allen als Germanen dezelfde erfelijke aanleg heb ben.- Destijds, reeds in „Mei 1940", toen de Duitsche troepen in Nederland binnen trokken, begreep men reeds iets van dat „andere", van de nog niet onder woor den te brengen -r- geschiedenisvormen- de kracht, maar nu eerst, na de lange- maanden van strijd in hef Oosten, waarin veronderstellingen tot ervaringen kon den worden, nu eerst is de tijd aangebro- kèn orii te probeeren, eenige van mijn gedachten onder woorden té brengen. Het was geen toevalligheid, dat in 't neu trale westen het boek „Nomo Ludens,f uitkwam, een boek, dat al het mensche- lijke doen en Maten als een spel be schouwde, zij het dan ook bij tijd en wijle als een verheven. Bij een dergelij ke denkwijze die jammer genoeg niet slechts die van de schrijver is, maar ook de handelingen van velen in het Westen, zij het danook onbewust, bepaalt zal men nooit de noodzakelijke ernst kunnen vinden om zich zelf tot de dood toe in te zetten Want, hoe fanatiek men ook spe len kan, toch blijft altijd het bewustzijn bestaan, dat het gaat om willekeurighe den en met om het essentieele, daarom ontbreekt dan ook de totale inzet,, het laatste offer en zoodoende ook de ge- schiedenismakenc)e daad; dat was de kern van onze levenshouding in het Wes ten niet in nood opgevoed, zag tenmin ste de jeugd het leven als met maskers gespeeld, ons ontbrak de ernst, welke het geloof aan de onveranderlijke juistheid van onze idealen met zich brengt, daar om wilden wij in de diepste beteeke- nis. van het woord geen daden doen en zijn'we er zoodoende slechts in ge slaagd, oppeivlakkigheden voort te brengen. Ons leven was leeg, ofschoon met dui zend kleinigheden gevuld; geen ideaal scheen ons groot genoeg om 't te kunnen of willen wagen, in zijn dienst het net werk van tallooze overwegingen en bezwaren, waarin wij zoo stevig ver strikt waren, te verscheuren, en dus voeg den wij^on? naar he%systeem,. lieten ons drijven en leefden het leven, zooals het ens geboden werd, neutraal, zonder risi co, beschaafd, verfijnd, hoffelijk-huichel- achtig en oneindig laf. „Uit de toon val len" was het ergste, wat men doen kon en uit de toon viel, zonder meer, al het ware, groote, oorspronkelijke. Wie het leven speelt, wie zich niet hoeft in te spannen, verliest het contact met de scheppende kracht. Hij geniet het geschapene zonder nieuws te scheppen en dat zoowel in materieele als ideëele beteekenis. De jeugd vertoonde zich aan ens jammer genoeg slechts als ge nietend, vadsig, onpolitiek en zonder problemen, onverschillig tegenover de laatste vraagstukken van bet leven. Wel iswaar doet men met dit te beweren, hun onrecht aan, die als jonge visschers, «eeheden of boeren een hard leven lei den, maar voor de jeugd als geheel is dit toch wel juist. Temidden van dit onbe kommerde leven viel de oorlog, hij zette achter alledaagsche gebeurtenissen de mogelijkheid van de dood. Hij, die uit onze gedachten verbannen was, hij leer de ons, dat cr waarden zijn, waarvoor men dapper ook de laatste ademstoot offert. Waar hij is, spreken niet langer holle pathetische woorden, maar moe dige daden over die dingen, die boven leven of dood staan. Dit eerst gaf aan een aantal van ons het vaste ge loof, dat alle twijfel en zelfspot over wint, die anders aan de wieg -"der da den staan. (Zie ook volgend nr.) Duitschland en zijn bondgenooten*staan toe en de geallieerden verliezen dp alle fronten, zoowel ter zee als te land. Reeds bij het eerste Duitsche offensief, na de gedwongen rustpooze aan het oostelijk front, hebben de bolsjewieken menige veer moeten laten. De berichten, welke ons van de landengte van Kertsj berei ken, spreken van 40,000 gevangenen en van het buitmaken of vernietigen van 197 gevechtswagens, 598 stukken geschut en 260 vliegtuigen. Ook in Lapland kreeg Stalin harde klappen. W'at Malta betreft: geen eiland werd' ooit zoo zwaar bestookt als met Malta het geval is. Om de uitwerking van de bommen te verminderen, kwam men daar opde gedachte de haven van La Valetta, het voornaamste oorlogsdoel, door een rookgordijn aan het gezicht tb onttrekken. Maar keer op keer komen de vliegers zoo snel opdagen, dat de bommen reeds doel hebben getroffen, voordat het gordijn is „neergèlaten". Birma zal weldra door Londen afge schreven rtoeten worden. Onweerstaan baar rukken de Japanners voorwaarts. Zelfs hebben-zij de grens, welke Birma van Bengalen scheidt, overschreden. Ze staan nu op een 50 km. van Chittagong, de grootste havenstad van Bengalen. Ook Calcutta, de hoofdstad, ligt straks in de vuurlinie. Van eenige doorvoer van oorlogstuig naar het China van Tsjang- Kai-Sjek zal weldra heelemaal geen spra ke meer kunnen zijn. Terugtrekken van Britsche en Chineesche troepen is hier aan de orde van de dag. Groote contin genten worden ingesloten en overmees- terdd. De geallieerde fhacht is "ook hief geducht aan het aftakelen. Daar komt nog bij, dat de nationaalistenleider Bose geen gelegenheid laat voorbij gaan, om de Indiërs op te wekken, het gehate Brit sche juk eindelijk eens van de schouders te werpen en het blijkt, dat hij, spreken de voor een geheime zender, veel bijval vindt en met de dag terrein wint. Dat, de Amerikanen zich thuis ook niet op hun gemak voelen, bewijzen de maatregelen, welke aan de westkust wei den getroffen. Daar is men tot verduis tering overgegaan. Men vreest daar aan vallen door Japansche vliegers, wat in derdaad zoo onmogelijk niet is na de Amerikaansche bombardementen' op woonwijken van Japansche bevolkings centra. Wanneer een kat in het nauw zit, doet hij rare sprongen. Zoo'n sprong schijnt Churchill in de richting van het gifgas te willen doen Hij beweert, dat aan het Oostfront tegen zijn „vrienden" van dat strijdmiddel gebruik is gemaakt en nu waarschuwt hij er Duitschland voor, daaiynee toch vooral'niet verder te gaan. Anders zou Engeland Duitschland met gas gaan bewerken. Berlijn heeft daarop o.a. geantwoord Men vergist zich te Londen; Het Duit sche volk is van de misdadige methoden van de gewetenlooze misdadiger Chur chill op de hoogte, zooals alle andere jonge volken, die zich op het oogenblik ir de strijd tegen de systemen van de dikke'oorlogswinstmaker Churchill en de met hem verbonden bolsjewistische mas samoordenaar Stalin bevinden. Doch de ze jonge volken zijn soldatenvolken. Zij klei sen niet, zij laten*voor hun strijd voor de vrijheid en tegelijkertijd voor huil programma van vrc'de en vrijheid daden spreken. Dexp volken zullen echter ook op deze nieuwe misdaad van Churchill, die het ook in deze oorlog vergoten bloed van zijn volk voor de bevrediging van zijn persoonlijke pervers» ambities noodig heeft, op de juiste wijze weten te rea- geeren. Churchill heeft indertijd het eerst be vel gegeven, dat zijn luchtmacht zich uit vrees voor het eerlijke tweegevecht met de militaire tegenstander liever aan de terroriseering "van de burgerbevolking moest wijden. In het bloed van de weerlooze vrou wen en kinderen, niet slechts op het continent, doch ook in het Engelsche ei landenrijk, heeft deze ontaarde saddlst gezwolgen. Hij weet, met welke vreese- lijke slagen de Duitsche luchtmacht deze misdaad in de Britsche steden heeft vergolden. (Zie ook tweede pagna.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1