TEXELSCHE BOERDERIJEN. DISTRIBUTIE. 24 Mei t.m. 30 Mei 1942 27 A brood 4 rants, brood of gebak 27 B brood 0,5 rants. 27 beschuit 1 rantsoen 27 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 27 B vleesch 0,25 rants. 27-A aardapp. 1,25 kg. aardappelen 27-B aardapp. 0,5 kg. 28, 29 tabak 1 rants, tabak 17 Mei tot en met 13 Juni 1942: 26 versnap. 100 gr. chocolade 27 „100 gr. suikerwerk 28 100 gr. chocolade of suikerwerk DE „OUDLEERLINGEN" BIJEEN. Nóg met die onvergetelijke feestmid dag in het hart, kon het niet anders, of de voorjaarsvergadering werd in een tip top-stemming gehouden. Wel was het jammer, dat het met de opkomst nu niet bepaald - storm liep. Een vreemd geval. Heet zoo'n samenkomst praatavond", dan blijft er geen kop weg. We moesten het woord „vergadering" maar op de zwarte lijst zetten De leiding was bij de heer Jurr Beum- keg weer in goede handen; de agenda werd vlot afgewerkt. De vergadering koos als één man haar voorzitter tot af gevaardigde naar de alg. verg. van de Prov Bond, 27 Mei a.s. te Alkmaar. Re ken maar, dat Beurpkes weer propagan da maakt! De propagandamiddag be schouwden alle leden als de eerste van een reeks ontspanningsavonden; ze wa ren het er ook allemaal over eens, dat die steeds in boerentrant moeten worden gehouden. Het zomervverk. De underhorzelbe- strijding is nu verplicht; de vereen, heeft dit zaakje, jammer genoeg, niet kunnen opknappen; érg jammer, want daar zat een gdbd stuk propaganda in. Er zal weer een excursie langs de proefvelden wor den gemaakt. De heer Van den Ban heeft weer zija best gedaan om de proef nemingen zoo aantrekkelijk en leerzaam mogelijk te maken. Hij vreesde echter, dat het met de mais niet bijster goed zal afloopen: De kiemkracht is overal ver beneden normaal. De electrische gema len zullen ook eens worden bezocht. De heer Van den Ban is er onlangs met zijn „jongens" geweest; je stond versteld van de capaciteit; in minder dan geen tijd zat de kolk boordevol; de Zeehond, die er in lag, had aan water dus geen gebrek, de neus der excursisten ervoer echter, dat het arme dier de laatste tijd wél gebrek aan lucht moest hebben ge had. Eind Juni gaat de Vereen, weer op reis. Er moest worden gekozen tusschen een trip naar het Groningerland -of naar Zuid-Holland, met zijn glas-tuinderijen, de veilingen in het Westland, de Maas tunnel te Rotterdam, de Calvé-fabrieken te Delft, de renstallen en de rennen op Duindigt. te veel om op te noemen. Dat stonc) de meesten meer aan dan een paar dagen door de zware klei te „sjou wen". Attractie en avontuur gaan er ook bij de jonge Texelsche boer in als koek. Bij de rondvraag stelde de heer P. Stoepker voor, op het eiland ook eens een trip langs de bedrijven met lucht bandenwagens te maken Met de heer IJska als gids is succes verzekerd. Alge meen toegejuicht Omstreeks kwart over tien sloot de voorz. de vergadering. J. S.V. TEXEL. Op 2e Pinksterdag half 3 wordt in ons jubileumprogramma gespeeld: Texel 1 Helder 1. Helder zal met haar sterkste bezetting opkomen. Ook T. brengt haar sterkste elftal in het veld. Een mooie kamp wacht. Voor de aanvang, tijdens de rust en na afloop draaien we ter verhoo ging van 't feestelijk cachet, een plaatje. Aan groote belangstelling zal het zeker niet ontbreken. Elftal: B.Beumkes Jacr. Koorn W. Lange veld H.Neijens H. Boon A Huizinga H.deJong G.Witvliet J.v.d.Pijl D.Hui zinga Ab.Keijser. Res.: P Keijser, W.Geus en P.Vlaming Onze adsp. afd. telt al weer 26 le den. BifTnenkort speelt Oud-Texel 1 op nieuw tegen Oud-HRC. Competitiestand van Texel 1, bijge werkt t.m 17 Mei 1942: Texel 1 6 4 2 0 10 29—10 Helder 3 5 4 0 1 '8 21—17 HRC 3 5 2 1 2 5 13—12 HRC 4 5 2 1 2 5 14—16 Helder 4 4 0 0 4 0 3—14 HRC 5 3 0 0 3 0 4—15 DD IIIIHIIIIII Mededeelingen llllllllllil llllllllllll van Texels Bioscoop-Theater, millltlll) AVA MARIA. Ti no Dossi is de gevierdste tenor ter wereld. Toch is hij niet gelukkig. Zeven jaar geleden, kort voor zijn bruiloft, is hem zijn verloofde, Maria, ontvallen, en sinds dien kent hij geen vreugde meer Gedeeltelijk brengt hij zijn tijd door in het schoone Napels en deels is hij op tournee. Alleen de trouwe Amadeus, zijn impressario, is steeds bij hem. Een enkele dag in het jaar leeft Dossi strikt privé in Parijs. In een kapel op het stille Mont- martre-kerkhof woont hij dan 'n dooden- mis bij en zingt hij na afloop met de koorknapen het Ave Maria. Zoo begint de film „Ave Maria", waar in Benjamino Gigli en Kaethe von Nagy (^e hoofdrol vertolken. Een ontroerend meesterwerk, dat op de bezoekers diepe indruk zal maken en dat allen, die goede zang weten te waardeeren, buitengewoon zal voldoen. Een boeiende liefdesgeschie denis ligt aan het verhaal, in deze film verwerkt, ten grondslag. De namen der medewerkenden staan er borg voor, dat hier iets bijzonders wordt geboden. EEN GREEP UIT 'T RADIO-PROGRAM Muziek en zang, maar ook ZATERDAG ^(VANDAAG) HILV. I: 13,00 Alle visschen zwemmen in het water. 14,00 Waarom leeren we eigenlijk? 16,00 Bijbellezing. 17,35 Duit- sche les. 18,15 Kwartier v.d. Arbeid. 19,15 Werken' is geen schande. HILV. II: 10,00 Morgenwijding. 13,40 Voor de Jeugd: De natuur in. 15,45 Groen teteelt 18,00 Wat de radio brengt. 18,30 De NSB antwoordt. 19,50 Groningsch praatje. ZONDAG: HILV. I: 10,30 Pinkster in muziek en beeldende kunst. 11,30 De stem der SS. 11,45 Neerlands stem v.h. oostfront. 15,00 Rembrandt gedagvaard (luisterspel). 16,45 Pinkstergebruiken. 18,15 Sport. HILV. II 8,01 Spel v.d. Pinkstermór gen. 9,15 Pinksterdeclamatorium. 10,30 Studiodienst. 12,45 Feest van de een dracht 14,00 De schrijver Ger Griever spreekt. MAANDAG: HILV. I 13,00 De zin v.h boer zijn. 15,00 Demonstratie Arbeidsdienst. 17,00 Cabaret. 18,00 Landmans lust. 19,10 Ra- diO-logboek. HILV II 9,15 Studiodienst. 10,30: Zuidenwind, doorwaai mijn hof (luister spel). 16-.00 Over Petrus. Paulus, Augus- tinus en Luther. 17,00 Duitsche les. 17,30 Uitslag declamatiewedstrijd. 18,30 Het jodenvraagstuk. 19,15 Praatje van Max Blokzijl 20,35 Pinksterreis door Neder land. DINSDAG: HILV. I. 13,00 Praatje voor rijpere plattelandsjeugd. 16,00 Ziekentroost. 16,45 Tennisles. 18,00 De journaliste. 19,15 Wie zijn de schuldigen aan Neer lands ondergang, door prof. mr. dr R.v Genechten. 21,15 Van slag (luisterspel). HILV II: 10,00 Morgenwijding. 10,40 Wielrennen vroeger cn nu. 15,30 Vool zieken. 18.15 Rendiervolk in leven en dood (boekbespr18,30 Van heinde en ver klinkt het nieuws. 19,50 Zeeuwsch praatje. 21,00 Het naadje van de kous. DAGELIJKS Nieuws van de BNO: 8,01; 12,45; 17,15; 18,50 (I) en 19,30 (II). LEIDSCHE MARKT. Leiden, 22 Mei; Aanvoer 3174 lamme ren, waarvan 1133 van Texel. Handel: ta melijk. Prijzen Van f 2830 (er werden ei ook voor f 26, doch ook voor f 33 ver kocht). De z.g. polderlammeren (vaste wal) brachten het niet hooger dan f 30, de Friesche en Groninger lammeren ble ven daar nog beneden. VERGADERING S.V. TEXEL. Toegetreden tot Ned. Athletiek Unie. 15 Mei werd de jaarvergadering ge houden. Alle leden kwamen het bestuur feliciteeren met het 30-jarig bestaan Bloemen van S.V C en Tex. Boys^waren aanwezig. Een gelukstelegram werd van Fortuna ontvangen H. Ran schetste de laatste 5 jaar en oogstte met dit mooie overzicht een har telijk applaus Voorts volgden jaarver-' slag pennm. Het bestuur werd herkozen, idem elftal en kascomm. Besloten werd lid te worden van de Ned. Athl. Unie. Een 20-tal leden gaf zich op. w.o. een 6-tal, .dat reeds aan athletiek doet. Ge tracht zal worden een athl. afd. te stich ten voor heeren en dames. Oefenavohd Dinsdagavond en Zondagmorgen In gezellige sfeer werd vergaderd. Om 11 uur gesloten D.D. BESLISSINGSWEDSTRIJD Voorwaarts I-Zeemeeuwen 1. Een stralende zomerdag, die eenige honderden enthousiaste supporters en be langstellenden Zondagmiddag naar het korfbalveld aan Den Hoorn deed trek ken, om de strijd om het kampioenschap korfballen van Tessel te aanschouwen. Nu, zij allen hebben waar voor hun geld gehad, want beide partijen bewezen, dat ze beiden het kampioenschap waardig waren. Hiermee zij tevens het verslag voor deze uitermate spannende match gegeven. Van eenig overwicht \vas geen sprake. Van meet af aan werd met volle energie gespeeld zonder echter ook maar een oogenblik tot ruw spel te ge raken. Zeemeeuwen gaat de rust in met 10 voorsprong, wat echter nog weinig zegt. Na de rust is het al spoedig 11, waarna Zeemeeuwen weer de leiding neemt: 21 Kort voor het einde maakt Voorwaarts weer gelijk. De wedstrijd wordt dan tweemaal een kwartier ver lengd. Weer zijn het de Zeemeeuwen, die het eerst scoren en voor het eerste kwar tier om is, dit zelfs nog eens doen. Dan is Voorwaarts verloren. De moed is er ineens uit. De achterstand is te groot. Immers Voorw moet nu 3 punten ma ken, want met gelijk spel zal Zeemeeu wen door het hooger doelgemiddelde, ge durende de comp behaald, toch reeds kampioen zijn. Wel komt er weer een doelpunt van Voorw., maar de minuten, zijn geteld. Na enkele oogenblikken blaast scheidsr. A. Geus, die op zeer voortreffelijke wijze leidde, het einde. Een einde, dat een compliment inhield voor beide partijen en voor de scheidsr. Moge deze wedstrijd tevens vele jongelui er toe bewogen hebben, zich bij de korf balsport te voegen. Na afloop reikte de heer Koens na mens de T K B. aan Zeemeeuwen de lau werkrans uit, terwijl de aanvoerder van Zeemeeuwen van alle kanten met het behaalde succes gefeliciteerd werd. Zwaluwen 2, die kampioen in haar af- deeling was, kreeg een lauwertak en bij monde van de heer Koens een welver diende pluim voor haar sportieve geest, gedurende -de competitiewedstrijden aan de dag gelegd. Bravo, Zwaluwen, houdt deze pluim op uw hoed; zij siert een ver- eeniging meer dan alle bekers en me dailles! L.P.P. 0 GIFTEN WITTE KRUIS. D., Den Hoorn f 10,—. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. D., Den Hoorn f 10, BOUWVERGUNNING. M. Koorn. verbouw woonhuis, tot voor kort bewoond door de familie A. J. Eelman. ERNSTIGE DIEFSTAL. Marechaussee en gemeentepolitie actief. De Texelsche marechaussee heeft, sa men met de gemeente-politie, knap speur derswerk verricht: Een aantal personen is dezer dagen gearresteerd wegens het clandestien verkoopen en koopen van benzine, ruwe olie en smeerolie. Vier van hen zijn ter beschikking gesteld van de Duitsche Feldgendarmerie, daar is ko men vast te staan, dat benzine en ruwe olie ten nadeele van de Duitsche weer macht gestolen werd. Zekere J. K. dacht de politie om de tuin te kunnen leiden, toen vier vaten met inhoud zouden worden weggehaald. Hij vulde ze gauw met water, doch toen de politie op zijn landzeen onderzoek in stelde. wist zij andere vaten op te spo ren, die'de kostbare brandstof bevatten. Ze waren in de grond verstopt. DAT KOST U NIETS. 9 Een leerzaam vlugschrift. Naai de secr van de afd. Texel van bet Witte Kruis ons meedeelt, zijn koste loos exemplaren van een vlugschrift over „Vlektyphus en luizen" te bekomen. Men kan zich bij de bestuursleden van het Witte Kruis op de dorpen vervoegen. In Den Burg zal de heer Pisart belangstel lenden gaarne een exemplaar ter hand stellen. Het gaat om een kleine brochu re welke de maatregelen bespreekt, welke ieder treffen kan om het uitbre ken van vlektyphus te voorkomen. Haalt- u~ zoo'n vlugschrift en doet er uw voor deel mee! UITREIKING DIPLOMA'S LAÓERE LANDBOUWSCHOOL In tegenwoordigheid van loco-burge meester S. de Waard, verschillende leden van het bestuur v.d. Stichting Lagere Landbouwschool en de Commissie van Toezicht is gistermiddag in de school aan 11 leerlingen, die de 4-j. cursus met goed gevolg hebben doorloopen, het einddiplo ma uitgereikt. Het diploma werd behaald door; Jacobus van Heerwaarden Johz., De Koog; Adriaan Buis, De Cocksdorp; Jacob Boogaard, Zevenhuizen, Leo van der Geest, P H.Polder; Gerard Leber, Eierland; Jan Kager, Het Noorden; Ge rard van der Starre, Eierland; Cor Bak ker, De Atlas, Kees v. Heerwaarden Wz.. Gasthuisstr Kees van Heerwaarden Wz., Gravenstraat en Jo Koning, Oosterend. De jongens werden door de voorz. van het bestuur, de heer A. J. Keijser, loco burgemeester S. de Waard en de voorz. van de comm. v. Toezicht, de heer H. Leber toegesproken. (Zie volgend nr.) Namens de leerlingen werd door Leo v.d. Geest de heer Van den Ban en de heer E. Noordijk die de jongens op veeteeltgebied wijsheid bijgebracht heeft een fraaie mand met bloemen aange boden. DE TEXELSCHE ZWEMVEREEN verwacht 'n druk seizoen. Plan nen voor schoolwedstrijden. Dinsdagavond gaat de sportclub reeds trainen. De Texelsche Zwemvereen. verwacht een drukker seizoen dan ooit. Daarom is Woensdagavond in de in De Lindeboom gehouden jaarvergadering besloten, het aantal badhokjes uit te breiden. En wanneer openen we? werd er ge vraagd. Nu, zoodra de toestemming van de In specteur van de Volksgezondheid is ver kregen en dat zal wel spoedig het geval zijn Inmiddels kunnen echter al tal van voorbereidende werkzaamheden worden verricht. Zoo zal een. klein le gertje „steenenruimers" moeten aantre den (wanneer, wordt in de krant bekend gemaakt); want wind en golven hebben ons zwemhoekje weer in zijn natuurlijke staat gebracht.(De ingewijden begrij pen dus, dat er werk aan de winkel is). De heer B Weijdt zal zorgen, dat we weer, een behoorlijk vlot krijgen Het andere vlot, waarmee zulk een uitbun dig plezier is beleefd, is immers vorig jaar, aan het eind van het seizoen, GE- STOLEIt! De sportclub gaat Dinsdagavond al trainen. De leiding berust bij de heer D. Lemstra. die de club 's avonds om acht uur aan De Schans verwacht. Laat nie mand thuis blijven. Er zal deze keer nog geen kennis met het water kunnen wor den gemaakt Maar de flinke wandelmg, die op het program staat, zal een uitste-N kende droogtraining blijken te zijn.. In zijn jaarverslag deelde de secr., ae heer Jn. Blom mede dat er in 1941 170 personen zwemlessen hebben ontvangen. Een record! In 2ijn openingswoord deëlde de voorz., de heer Th. Tiessen, mede, dat de ver— 'een."*15 jaar bestaat. „Zij heeft bewezen, aldus de voofzin een groote behoefte te voorzien. Spr. brengt hulde aan de oprichters, de heeren dokter Hellema Joh. Dogger (Doolhof). Met groote stemming van de vergadering wordt be sloten deze pioniers het e'erelidmaatschap aan te bieden. Het is de vereen., in die 15 jaar niet altijd voor de wind gegaan, maar ze wist zich door de moeilijkheden inzonderheid op financieel gebied, heen te werken en de weg te vinden naar groei en bloei! Als blijk van erkentelijkheid zal de heer Jn. Blom, die sinds al die 15 jaar secr. was, een boek worden aange boden (door de bijzondere omstandighe den kwam het bestuur nog niet in het bezit van dit geschenk) Zie ook 'volg. nr. Heel veel kopij moet wegens plaats gebrek blijven liggen. RED. VERTROKKEN PERSONEN. Josiria C. van Kooten, v. B 192 naar Franekeradeel, Tzum 291. Frouwtje Catharina Smit, v. Den Burg Molenstr. 48 n Langedijk Zd. Scharwou- de, Kerkpad A 159. DE PRIJS VAN STALMEST^ De Gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat, in verband met de verhoogde kosten, de prijs van stalmest berekend mag worden op het dubbele van de prijs op 9 Mei 1940. Indien een hoogere prijs wordt gevraagd, worden de betrokkenen in hun eigen belang aangeraden zich tc wenden tot de Inspectie voor de Prijs- b^heersching INGEKOMEN PERSONEN Jacobus Zwagerman en gezin, v. Den Helder, Nieuwstr 65 n. E 114. Hugo G. J. van Andel, v. Den Haag, Thorbeckeplein 697 n K 101. Petronella B. M. van Beek v, Breda, Flierstr. 25 n. E 79. Maria L. A. Wiltschut, v. R'dam, Jn. Kobellstr. 40a n. De Cocksdorp 63. Anne A. Kikkert (wed. A. de Waard), v. Heemstede Sportparklaan 2 n. Den Den Burg, Weverstraat 10 Joseph J. Antheunis, v. St. Jansteen, Moerst B 94 n. E 43 (en echtgen Hendrika Dob, v. Haarlem, Mr Ger- lingstr. 8zw. n. Den Burg, Schildereind 95. Jansje Eijkes, v. Amsterdam, Cz. Pe- terstr. 1 naar B 185a Pieter L. S. Stechwey, v. Rotterdam, Noorderkanaalweg E 1 naar Oosterend, Weststraat 2*7 (en gezin). Adriana Oud, v. Akersloot, Zuider vaart 401, n. De Koog 111. Alida A Verwaijen, v. A'dam, Nep- veustr. 35 III n Den Burg, Weverstr. .7. Jannetje Hemelrijk, van Castricum. Bakkum Duin en Bosch 3 n. Oudeschild 163. Gesina Snijders en kind, v. A'dam. Schimmelstr. 41 naar W 77. OOSTEREND. FEESTAVOND VAN DE O.L.S. Ook dit jaar vonden de zoo langzamer hand traditioneel geworden feestavon den, verzorgd door de leerlingen van de hoogste klassen, weer plaats Weliswaar later dan gewoonlijk, maar toch nog vroeg genoeg om de animo en de be langstelling gaande te houden. Dit bleek uit ca. 260 bezoekers. Er werden drie tooneelstukjes opge voerd. Het eerste heette „De bussenbla- zer", een „wagenspel" uit plm. 1450. Bij gebrek aan een wagen op het tooneel moest men !zich vergenoegen met een tafel, die overigens goed voldeed. Wilde de eerste keer het roet niet goed uit de bus, waarin de boer, die bedrogen werd door een kwakzalver, moest blazen, de tweede keer werd des bussenblazers ge zicht goed zwart. Geen wonder, dat de boerin hem op een pittige manier van 't tooneel afjoeg, omdat hij er veértig- stui vers voor had betaald. De overige twee stukjes heetten- „Zes tig Gulden" en „Eeuwige Vrede". Zonder namen te noemen, mogen wij zeggen, dat er zich uitstekende spelers en speelsters onder de leerlingen, bevinden. Vooral de tweede avond bleek dit overduidelijk. De kinderen spraken duidelijk en speelden bijna ponder uitzondering goed. Ook het zingen klonk goed: zelfs de jongens weerden zich dapper. Mooie 2- stemmige voorjaarsliedjes, afgewisseld met vroolijker liedjes, klonken spontaan door de zolder-zaal! Voor de pauze werd nog een „aange kleed liedje" ten gehoore gebracht, te weten „De boer is geen edelman", waar bij een arme boer, begeleid *door zijn vrouw, respectievelijk zong over het ontbreken van allerlei. Hij had slechts: een broek zonder pijp, een jas zonder knoop, een pet zonder klep, een sok zon der teen en een klomp ^zonder kap. Men zag deze kleedingstukkèn resp. verschij nen op het tooneel, doordat de boer ze stuk voor stuk aantrok. Vrijmoedig zon gen de boeren en boerinnen er op los! Rest ons nog te vermelden, dat de avond besloten \terd mettaartjes, voor elk'van de spelenden één, en een halve beker (da's al veel voor deze tijd)! zwarte bessen-limonade. Dat krijgen de kinderen niet elk half jaar in deze tijd! S. OOST. EIERZOEKERS IN HET NAUW. Tot aan de hals in het water.#. Toen vogelwachter Blouwer van de week zijn rondje door broedplaats De Bol maakte, zag hij 2 personen langs de nesten manoeuvreeren. Ze waren blijk baar op „ei-soek", want elk droeg een groote roode zakdoek-met-iets-er-in. Je mag in de broedtijd geen voet in de kolonie zetten, laat staan de vogels van hun eieren-beroovenEn daarom nam Brouwer meteen de politie (twee leden van onze marechaussee, die' toevallig langs kwamen) in de arm. Een van hen ging met Brouwer op de „indringers" af, terwijl de ander zich bij de kade ver dekt opstelde. Dra roken de ongewensch- te gasten lont, ze gingen er tenminste vandoor. Eerst „namen" ze een sloot, waarbij het water tot hun middel reikte. Toen ging het regelrecht door het diepe en breede water langs de kade bij de mo len, 'Het water steeg hooger en hooger en al gauw waren alleen hun hoofden nog te bespeuren.... Tenslotte kregen de mannen het zoo te kwaad, dat ze de zakdoeken met hun inhoud moesten laten schieten Toch zouden ze nog ontko men zijn... indien de andere mare chaussee niet op zijn post was geweest. Procesverbaal volgde. De onfortuinlijke eierverzamelaars bleken uit Egmond af komstig. J. 3 MONTE ROSA. Ze zeggen wel eens „ós 't kiend maa» 'n naam het". Hier sloeg-men de plank wel heel erg* mis. „Monte Rosa". dat beteekent de Berg Rosa. En dan te bedenken, dat er van de tien bunderland die bij deze boerderij behooren er 's win ters minstens vijf onder water staan; geen wonder, deze buurt behoort tot de laagste deelen van ons eiland en toen we in 1825 die verschrikkelijke over strooming hadden, kregen deze lande- rijep het ook wat benauwd.Maar hoezeer de bodembewustheid bij deze r.aamkeuze ook zoek is geweest, in elk geval is de naam zeer welluidend en hij bestaat ook werkelijk Want zoo heet de op een na hoogste berg van Eijropa, de Monte Rosa, die zich op de grens van het Zwitsersche kanton Wallis en de Ita- liaansche provincie Turijn tot 4683 me- lèr boven de zeespiegel verheft. De b'oerdenj „Monte Rosa" is in 1933 voor rekening van de heer A. Dros Nz., Koogerstraat, gebouwd; zij wordt ge huurd door de heeren Keesom, het huis wordt dooi de familie A. Koorn Jbz. be woond. Bij Denekamp heeft men de boerderij Monte Éella" Zijn er misschien meer 'van dergelijke namen? J. De waarde van het leven is: niet voor zichzelf alleen te leven. (Menander). LAATSTE NIEUWS Nieuwe scheepsverliezen voor Amerika en Engeland. OP 22 Mei meldde het opperbevel van de Duitsche weermacht, dat aan de Ame- nkaansche kust weer 20 schepen, samen 111600 brt., lot zinken zijn gebracht. Drie daarvan zelfs op de St.-Laurens Bij de kust van Brazilië werd door een Italiaan- sche duikboot een Amenk. slagschip v. 32000 t. tot zinken gebracht. IIIIHIIIIII IN WEINIG WOORDEN |||||lll|||| ,11111111111 WERELDNIEUWS ||||||||!l|| EGYPTE. In Poit-Said is pest uitgebroken, (cok in Haifa). DUITSCHLAND In Duitschland is het bier 4 pf. per liter verlaagd. ECUADOR. Bij de aardbeving in Ecuador wer den van het stadje Chone de meeste hui zen verwoest Ook het raadhuis. AUSTRALIË. Bij vergissing hebben Austral, vlie gers bij de kust een Austral destroyer lot zinken gebracht. SLOWAKIJE. In Slowakije woonden vroeger 90 duizend joden. Voor eind Mei zal dit tot plm. 40,000 zijn teruggebracht. ZUID-AFRIK A Van Zuid-Afrika trachten de VS. een basis te maken voor hun actie in het Midden- en Verre Oosten. ITALIË. In Apulie, Z. Italië, kreeg de 45-j. vrouw van een Spoorwegbeambte haar 24e kind. VEREEN. STATEN (Philippijnen). Met een duikboot zijn 6,5 ton goud, 10 ton zilver en millioenen dollarbiljet ten van de Philippijnen naar Amerika overgebracht FINLAND. In -Viborg kwam bij graafwerk een tweetal gouden spiraalarmbanden van elk 25 gr. te voorschijn. Ze moeten 2700 jaar oud zijn. JAPAN De V.S zijn nog maar een derde- rangszeemogendheid na de slag in de Koraalzee. De Japanners bewezen daar onoverwinnelijk te zijn. (Japan Times). DENEMARKEN De Deensche-premier Buhl verze kerde, dat Denemarken aan de zijde van .Duitschland tegen het communisme bhift strijden. VÊREENIGDE STATEN. De Amerik. minister van financiën Morgenthau verzocht de 67000 employé's van zijn Departement 10 pet. van hun inkomen in voorlogsleeningen te beleg gen, NOORWEGEN De Noorsche premier Quisling, die het oostfront bezocht, sprak vol lof over de duizenden Noorsche vrijwilligers, die daar voor een nieuw, van communisten bevrijd Europa vechten IERLAND. Ierland heeft zoo'n gebrek aan ben zine, dat de oogst niet vervoerd dreigt te kunnen worden. De spoordiensten zijn zoo beperkt, .dat 'n reis Cork-Dublin nu geen vier uuj^jnaar soms wel 20 uur duurt. CANADA In Canada «liggen bij gebrek aan Ar beidskrachten verscheidene houtzaagmo lens stil. In Vancouver worden vrouwen op geleid voor de militaire dienst in het buitenland"; o.a bij de luchtafweer. ENGELAND In Engelsche restaurants mogen maaltijden uit niet meer dan drie gangen bestaan. Een Engelsch blad berekende, dat de aanval op een enkele Duitsche stad buiten de menschenlevens 452000 pond aan Engeland gekost. OOST-INDIE. De olieraffinaderijen van Curagao worden vermoedelijk naar Venezuela verplaatst. De door de Ned troepen bj^ Balik Papan vernielde olieraffinaderijen zijn door de Japanners hersteld en weer in gebruik genomen.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 2